a Kathedralen van den Hoogmoed De explosieramp te Reinsdorf Eden naar Rome De levensduurte in België Het nieuws van heden iiPWiiil GOD IN BALLINGSCHAP? tKSffni Vlootmanoeuvres ma DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS, BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbefalino DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 23 JUNI 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19400 Bezoek aan het sinistere anti- religieuze museum in Leningrad Het bloed kruipt... Huey Long vermurwd **9 biedt Roosevelt zijn steun aan, als deze zijn belastingplannen bespoedigt Het Weer D EMM ER-GAS FORNUIZEN Thans wordt officieel melding gemaakt van 68 dooden en 34 vermisten Honderden lichtgewond Na zijn terugkeer te Parijs zal hij zijn besprekingen met Laval voortzetten Evenredig kiesrecht in Frankrijk De Fransche vloot oefent momen teel in den Atlantischen Oceaan Der marine der V.S. Door de stijging der prijzen schijnt de kwestie der loonen acuut te worden Eerste maatregel in de mijnstreek Als iedereen 't met u eens is. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Een 3-tal vliegtuigen verongelukt In totaal vijf dooden BRILLENSPECIALIST De oude Duitsche Rijnstad Oppenheim heeft op grootsche wijze het wijnfeest gevierd. Korte berichten K A LV EP STRAAT 202 Am Ivci NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) Aan den vorstelijken zuidelijken oever van de Newa, door machtige pleinen met bloedige herinneringen omgeven, den vergulden koepel als een zonnevanger hoog in de lucht, staat de oude Isaacskathedraal als den herinnering aan het verre verleden, dat noch Leningrad, noch Moskou kan ontvluch ten, als een symbool van een toekomst, die over de grenzen van het leven heen gaat. Deze toekomst wordt grondig verloochend in dit millioenenrijk. Deze gedachte overvalt den katholieken toerist vele malen per dag. Hij moge in de schouwburgen superieure kunstvormen genoten hebben, hij moge de z.g. cultuurparken hebben bezocht, waar de sovjetarbeiders bij honderden hun avonduren doorbrengen in vermaak, kunst, lectuur, hij moge erkennen, dat er koortsachtig gewerkt wordt aan den nieuwen staathij zal op al zijn wandelingen en iedere minuut den blik slaan op een der vele kathedralen, die in het grootsche bouwplan van Peter den Grooten werden opgenomen en door alle straten, langs alle perspectieven zichtbaar zijn. Waar een vloed van goud de aandacht trekt, rijst een kerk op met vele koepels, een kerk van wilde bar- baarsche pracht of een kathedraal van voor name en koninklijke rust. Het meest van al valt de Isaacskathedraal op. Ik zag ze op alle wandelingen en driemaal per dag uit het raam van het Astoriarestaurant. Op de peristyle prijkt in Russische letters het opschrift „Mijn Huis is een huis des Gebeds," een leuze, die bewaard bleef als een grove, met alle cultuur spottende beschimping van vrij wat diepere waarheden dan de domme „argu menten", die men onder de vergulde koepels heeft bijeen gebracht om God's overbodigheid te demonstreeren. Want deze kathedraal werd ingericht als anti-religieus museum. De gids, die er u rondvoert, zal honderd uit vertellen van de ongelooflijke sommen, die Tsaar Alexan der I in 1818 beschikbaar stelde om den Fran- schen bouwmeester Montferrand in de gelegen heid te stellen zijn machtig ontwerp uit te voeren. Hij zal u vertellen, als een opmerkelijke bijzonderheid, dat de kerk op heipalen werd gebouwd, dat Nicolaas I de kathedraal nog aan zienlijk liet vergrooten, om daardoor de macht der Tsaren sterker te accentueeren, dat de bouw veertig jaren duurde en dat veertig dui zend arbeiders er hun krachten aan gegeven hebben, dat de zuilen, die den koepel schragen, millioenen roebels vertegenwoordigen en dat het machtige monument een eenheid vormt met de weidsche omringende regeeringsgebou- Wen, de admiraliteit en het senaatsplein (thans Dekabristenplein) omdat Tsarisme, leger, vloot en kerk één macht vormde..^.. dit alles wordt van weinig beteekenis, wanneer men de huidige taak van de Isaacskathedraal overweegt. Meen niet, zoo zegt de gids, dat deze kathe draal een anti-religieus museum is. Het is veel eer een anti-clericaal museum. En de tourist kijkt verbaasd op, want op alle officieele pa- Pieren en zelfs in het touristenprogramma staa1 de kathedraal wel degelijk genoemd als het anti-religieus museum, hetgeen overigens over vloedig blijkt uit den inhoud van het gebouw. Deze inhoud is arm, naïef en dom. In foto's en grafieken wordt verbeeld, hoe de vroegere orthodoxe Russische en andere kerken aan hun geld kwamen, hoe de popen er steeds op uit Waren de menschen te bedriegen en den Tsaar te behagen. Bewezen wordt er niets. Integen deel zou een denkend mensch na een bezoek aan de kathedraal vrij gemakkelijk tot het ver moeden kunnen komen, dat men door een op aenstapeling van verbijsterende oppervlakkig heden het bestaan van een macht wil camou- fleeren tegen alle bewustheid in. Ziehier enkele „argumenten". Ergens in het midden van de kathedraal ligt de mummie van een archimandriet in een glazen schrijn. vroegere bevolking zou dit lichaam hebben Vereerd als het resultaat van een wonder, vast staat inmiddels, zoo zegt de gids, dat hier ®^n natuurlijk verschijnsel valt waar te nemen. Ergo: kerk en wetenschap, geloof en weten schap zijn aan elkaar tegengesteld, zijn eikaars vijanden. Deze redeneering, die blijkbaar indruk maakt op de gezelschappen, die het museum bezoeken, herinneren zij zich niet meer, wan- beer zij, zonder gids, in groote drommen het Roode Plein te Moskou bezoeken, waar Lenin's Gebalsemd lijk onder een glazen dak en felle Schijnwerpers tentoongesteld is als een ver pletterend „bewijs" van de almacht der weten- Schap........ Tegen een zuil hangt een Ikoon, waarop de heilige Nicolaas wordt afgebeeld naast den aar, hetgeen den gids aanleiding gaf op te merken, dat men dus den Tsaar als een heilige Vereerde, waaruit met beslistheid de conclusie werd getrokken, dat van deze twee elementen Heen de Tsaar in levenden lijve had bestaan, Shodat, nu hij vermoord is, meteen de boven natuur in het niet is verdwenen. Inmiddels deed Qeze Ikoon ons denken aan een andere „Ikoon", Washington, 22 Juni. (Reuter). Senator Hcy Long, bekend als de dictator van Loui- *ana en tot dusver een der gevaarlijkste te enstanders van president Roosevelt, heeft een cpzienbarend schrijven aan Roosevelt gericht. Hcy Long zegt aan Roosevelt zijn volle me- werking toe op voorwaarde dat de president ^P°€d zet achter zijn program tot her-verdee- U Van de riikdommen> welk program vervat ln Roosevelt's jongste belastingvoorstellen, brief is in den Senaat voorgelezen. gezien in het „Russisch Museum", alwaar een sovjetschilder den kop van Lenin geheel in den trant der Ikonen geschilderd had. Welbe schouwd behoorde dit talentloos geschilderd geval minder in het schilderijen-museum thuis dan in het anti-religieus museum, waar het al thans een tegenargument had kunnen vormen voor de barre beweringen, die de verbaasde tourist er te hooren krijgt. Verschillende secten, die in het oude bijge- loovige Rusland in zwang waren, zien we de revue passeeren in foto's van aanhangers en hun brieven. Al deze secten, tegenstanders der bolsjewieken, dienen om te bewijzen, dat zoo veel verscheidenheid van godsdiensten den waren godsdienst uitsluit, terwijl er als gratuite bewering aan toegevoegd wordt, dat de gods diensten tot voornaamste taak hadden de ar men te verdrukken. Ook de negerplastieken, waaronder een draakaanbidding, gelden hier als onomstootbare bewijzen, dat de godsdienst overbodig, schadelijk en bedrieglijk is en wie het waagt zich tegen deze béte en bloote bewe ringen te verzetten of er glimlachend de schou ders voor ophaalt, wordt meegesleurd naar, wat ik zou willen noemen „de klap op de vuurpijl". Deze bestaat in den z.g. Foucauldschen slinger, een slinger ter lengte van 112 meter, neerhan gend uit den koepel en slingerend over een ron de schijf, waarop een witte lijn getrokken is. Het steunpunt van den slinger is zoodanig be vestigd, dat de invloed der draaiende aarde tot een minimum wordt beperkt, zoodat de slinger een zelfstandige beweging maakt. Aanvanke lijk glijdt de pijl over de witte streep, doch, waar deze de beweging der aarde volgt, wijken streep en slingerweg spoedig van elkaar af. Op dat oogenblik keert de gids zich triomfantelijk öm met de woorden: „Zooals u ziet, beweegt de aarde en aangezien alle godsdiensten dit steeds hebben ontkend, zijn alle godsdiensten en dus God zelf uit den booze". Het schijnt, dat de goedgeloovige menigte zich door deze be slistheid laat imponeeren en zich overgeeft aan dezen wetenschappelijken humbug. In ons ge val echter reageerde het kleine gezelschap het zij door een meewarigen glimlach, hetzij door een verbijsterde mimiek, hetzij door een bevrij- denden schaterlach, die als een orgelpunt het bezoek aan dit merkwaardige en eerlijk gezegd, zielige museum een einde maakte. De eerste en laatste indruk van dit bezoek was de overtui- totri5 brief verwiJt Roosevelt overigens, dat deze dusver zijn verkiezingsbeloften, om de rijk- dhnen te re-distribueerea. beeft verloochend. „Mijn huis is een huis des gebeds".... gij echter hebt er een anti-religieus museum van gemaakt. De vroegere Isaacs-kathedraal te Leningrad, thans ingericht als museum tegen den godsdienst ging, dat de sovjets door de inrichting van deze poppenkast een ernstige fout moeten gemaakt hebben, die hun systeem geen goed kan doen en die dagelijks door het gezond verstand wordt ontdekt. Intusschen blijkt uit dit trieste verschijnsel, dat de leuze der „godsdienstvrijheid" in de Sov. jetunie slechts een.... leuze is zonder reëele waarde. Dit blijkt overigens nog uit andere ver schijnselen, hierin bestaande, dat vrijwel alle kerken gesloten zijn, tot musea werden ingericht of ingericht zullen worden omdat de staat allen steun aan de kerken onthoudt. Dit besluit, ge voegd bij een krachtige, althans voor de massa opvallende, propaganda tegen den godsdienst, maakt een religieus leven in Rusland vrijwel onmogelijk, terwijl de vraag, of geloovige men schen ambten van invloed in den staat kunnen waarnemen, gemakkelijk in den juisten zin kan beantwoord worden. Onder de 4 kerken, die in de drie millioenen- stad Leningrad nog open zijn, bevindt zich de Roomsch Katholieke Poolsche kerk van de Hei lige Catharina, aan de groote Octoberprospekt. Op eersten Pinksterdag was de kerk stampvol, op een willekeurigen namiddag was zij op het vesperuur vrij goed gevuld en klonken de ge zangen als een ons vertrouwde maar hier opval lende galm langs de vervelooze en armelijke muren. De Catharinakerk is ook van buiten een onopvallend gebouw, en op de uren, dat de deu ren gesloten zijn, treft men er vaak oude moe dertjes, die er op den drempel den rozenkrans bidden, stil en in elkaar gedoken, alsof zij on wetend zijn van den vloed van verloochening, die dag aan dag tegen de kale muren ópgolft. Zij zijn zeker geen habituées van het alwetend museum, zij kennen zeker niet de kracht van de formule, die een Russisch journalist mij me delijdend cadeau gaf en die letterlijk als volgt luidt: „Er is nooit een doode teruggekeerd om ons te vertellen, hoe het hiernamaals gesteld is." Deze biddende eenvoudigen hebben nooit het moderne ziekenhuis bezocht, waar wij ge confronteerd werden met de nieuwste technische wonderen der Unie, waarvan ik er één in uw herinnering wil teekenen, omdat ook hieruit een bewijs gesmeed werd tegen God en godsdienst. Mij werd een electrische bestralingslamp ver toond, die door z.g. overslaand contact aan gloeide en waarvan geopenbaard werd, dat deze lamp vroeger in de katholieke kerken werd ge bruikt om den geloovigen mirakels voor te too- veren. Toen ik te kennen gaf nooit deze mira kelen geconstateerd te hebben hoewel ik toch sinds jaar en dag een trouw kerkbezoeker was, werd de grap gelimiteerd tot de katholieke ker ken van het vroegere Rusland, waar het kunst je reeds in zwang bleek te zijn, toen de fameuze lamp noguitgevonden moest worden. Men moge zich verbazen over zulke bewijs voeringen, men verbaast zich nog veel meer, dat zij werden uitgesproken met de zekerheid van een rotsvaste overtuiging en zonder dat de aan wezige doktoren een spier van hun wetenschap, pelijk gelaat vertrokken. Op deze oogenblikken werd het ons telkens weer duidelijk, dat een volk, dat met zulke tractaten genoegen neemt, mi ietwat andere geaardheid moet ziin dan de-1 H Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer be- houdens kans op onweer. Verdere vooruitzichten: toenemende on- weerskansen. iliilllllllllliilllllilllllllliillllllllllllillllllllillilillllllllilllllillllllllllliÊ Goedgekeurd door de GasstlchUng Verkrijgt), bij Uw winkelier. Pr. reeds v.a. 160. Imp. N.V. Techn. Handelsbur. G. de Boer, A'dam Westerlingen, die re toch graag wat meer over zouden willen hooren. En men vraagt zich af, wat de verre of nabije toekomst zal brengen wanneer de cursussen en de „cultuurparken", de clubs en de naarstig nagestreefde ontwikkeling der massa het denkvermogen zullen gecultiveerd hebben althans tot op een niveau, waar de discipelen, als alle menschen, zich zullen gaan afvragen, of de materie de hoogste waarheid is; wanneer men zal gaan vermoeden, dat er bui ten de hermetisch gesloten grenzen van het groote vaderland een ander denken bestaan baar is en dat er geesten hebben geleefd en nog leven moeten, die contrabande zijn in het roode paradijs. Een treurige gedachte bekruipt den eenzamen vreemdeling, die het toch al kleurlooze open bare leven overwoekerd ziet door een grauwe troosteloosheid, die de ziel loochent, het ver leden der schepping afzweert en alleen leeft voor het heden en de toekomst der stof. De bronzen standbeelden van Lenin, die we bij tien tallen hebben gezien, de ontelbare meters hooge foto's van Stalin en zijn helpers, die den voor bijganger bij voortduring vermanen en stimu- leeren, zullen op den duur toch maar zwakke marionetten kunnen zijn tegen de eeuwigheids gedachte, die zij ontkennen, maar die sterker is dan alle brons en alle comedie in anti-reli gieuze musea. Want zie, bij alle nivelleering, bij alle ont luistering van den geest, voelt de geloovige in God en zijn eeuwigheid misschien sterker dan ooit de behoefte aan de diepe helderheid van het Licht, dat hier in verborgen hoeken straalt en dat hij zich hier juist voorneemt sterker te zullen ervinden in de toekomst WITTENBERG 22 Juni. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Volgens de laat ste gegevens bedraagt het totaal aantal dooden tengevolge van de ontploffing in de springstoffenfabriek te Reinsdorf 68. Er zijn thans nog 83 zwaargewon den in het ziekenhuis in behandeling, voorts 10 personen, die oogverwondin gen hebben bekomen en nog enkele an deren, die in Dessau, Herzberg en Tre- bitz worden verpleegd. Het aantal lichtgewonden bedroeg in totaal 628, waarvan een deel nog in behandeling is. terwijl het grootste gedeelte reeds weer is her steld. Inmiddels is echter ook nog gebleken, dat nog 34 arbeiders totaal vermist worden, zoodat ook dezen wel tot de omgekomenen zullen moe ten worden gerekend. Zaterdagochtend bracht rijkskanselier Hitier een bezoek aan de zwaargewonden in het zie kenhuis te Wittenberg. Maandag zullen de Belgische koningskinderen bij burgemeester v. d. Mortel te Noordwijk komen logeeren. Aan het einde der boulevard wordt een speciaal gebouwtje opgericht, waarin telefoon enz. is aangebracht PARIJS, 22 Juni. (Reuter). De besprekingen tusschen den Franschen minister-president Laval en den Engelschen minister zonder por tefeuille, Anthony Eden, zijn heden beëindigd. Beide staatslieden verklaarden na afloop, den gemeenschappelijken wil te hebben geconsta teerd om in enge samenwerking te arbeiden aan den opbouw van den vrede door een uitbrei ding van de collectieve veiligheid. Volgens een Reuterbericht uit Londen zou deze verklaring o.a. doelen op de erkenning, dat een eventueele toeneming van den Fran schen vlootbouw geen overeenkomstigen maat regel van Engelsche zijde zou rechtvaardigen. Lord Eden vertrekt hedenavond naar Rome, waar hij ook de Abessinisch-Italiaansche kwestie zou aansnijden. Na zijn terugkeer te Parijs zal Eden zijn besprekingen met Laval voortzetten. PARIJS, 21 Juni. (Reuter). De Kamer commissie voor het algemeen kiesrecht heeft het voorstel der socialisten en radicaal-socia listen verworpen ter invoering van het even redig kiesrecht. Daarop hebben de links-radi calen Bardon, Desprez en Potie en de socia listen Bracke en Graziana 150 handteekenin- gen van Kamerleden verzameld, noodig voor directe behandeling door de Kamer van het voorgestelde evenredige kiesrecht, nu de com missie zich er tegen verzet. PARIJS 22 Juni (Reuter). Op het oogenblik nemen 57 Fransche oorlogsschepen deel aan de meest uitgebreide vlootmanoeuvres sedert den oorlog. De twee vlooteskaders, die de vorige maand onderscheidenlijk van Brest en Toulon zijn vertrokken om een bezoek te brengen aan Italië, Joegoslavië en Marokko, zijn in den At lantischen oceaan bijeengekomen en voeren thans strategische en tactische manoeuvres uit. De vloot bestaat uit twee slagschepen, „Pro vence" en „Rretagne" zes 10.000-tons kruisers, zestien torpedojagers van 2.500 ton, twaalf tor pedobooten van 1.500 ton en 21 onderzeeërs. De minister van marine, Pietrj, zal de ma noeuvres de laatste twee dagen, 27 en 28 Juni, in de baai van Douarnenez persoonlijk bijwo nen. Na inspectie van de vloot, zullen in zijn te genwoordigheid snelheidsproeven worden geor ganiseerd, alsmede torpedoaanvallen met be hulp van rookgordijnen en gecombineerde ma noeuvres van onderzeeërs en luchtstrijdkrach ten. SAN PEDRO, 22 Juni (Reuter). De Ameri- kaansche vloot, die onlangs is teruggekeerd van groote manoeuvres in het Noordelijk deel v. d. Grooten Oceaan, zal 1 Juli voor een driemaand- sche oefenreis vertrekken. Ongeveer 180 schepen en 500 vliegtuigen zul len een kruistocht maken van het Panamaka naal naar de Beringzee en van Californië naar de Midway-eilanden (Hawai-eilanden). Den geheelen zomer zullen de vliegtuigen der moederschepen geconcentreerd zijn te San Pe dro en San Diego, waar uitgebreide oefeningen zullen worden gehouden. De slagschepen, kruisers, torpedojagers en onderzeeërs zullen in Juli en Augustus vooral kruistochten maken tusschen San Francisco, Columbia River en Puget Sound. Onze correspondent te Brussel meldt ons d.d. 22 Juni: V De Belgische ministerraad heeft er kennis van genomen dat het gemiddelde rijksindex cijfer voor Juni gestegen is op 649 punten. Dit wil zeggen dat het indexcijfer der dagelijk- sche levensbehoeften sedert Mei met 10 punten is gestegen wat aanzienlijk is, daar de loonen, die schommelen met het indexcijfer (zooals die van sommige categorieën van het staatsperso- neel) reeds omhoog gaan wanneer er een stij ging is van 5 punten in het indexcijfer. In regeeringsmilieux wordt de stijging haast uitsluitend toegeschreven aan de verhooging der prijzen van landbouwproducten, o. a. hoofd zakelijk aan de verhooging der prijzen van aardappelen. Ook de prijs der eieren is geste gen in een verhouding, verschillende volgens de streek. Verder stelt men ook een verhooging vast van de prijzen van het varkensvleesch, terwijl de prijzen van het rundvleesch gehand haafd blijven. Om de gemoederen in de mijnstreken tot be daren te brengen, hebben de mijndirecties in verstandhouding met de regeering besloten aan de gezinnen der mijnwerkers weer, zooals vroeger het geval was vóór de crisismaatrege len getroffen door de regeering Theunis, gezins toelagen uit te betalen voor de dagen, waarop er gerust wordt. Er is n.l. een regeling der werkkrachten in zwang, waardoor de mijnwer kers slechts 4 of 5 dagen per week aan het werk zijn; zij verloren tot dusver den gezins toeslag voor deze dagen, waarop zij niet aan het werk konden zijn, en ook nog voor de Zon dagen en de verlofdagen. In het algemeen voorziet men, dat over ge heel België de loonkwestie zal worden gesteld in verband met de stijging van de prijzen der levensmiddelen, wat een normaal gevolg is van de devaluatie en van den toevloed van vreem delingen in België. Men ziet deze phase van den nieuwen economischen toestand met kom mer tegemoet, daar deze loonsbeweging aller lei min of meer gevaarlijke sociale conflicten en onrust kan teweegbrengen. Eden's besprekingen te Parijs beëindigd. Naar Rome vertrokken. Aardschokken in België. In verscheidene huizen schade aangericht. Chineesche stad geplunderd. Verscheidene mis sionarissen ontvoerd. Prof. Karl Barth door de na.zi-regeering ge- pensionneerd. De levensduurte in België. Loonskwestie schijnt acuut te worden. De explosie-ramp te Reinsdorf. Officieel worden thans 68 dooden en 34 vermisten gemeld. Derde Orde Studiedagen te Handel (N.-Br.). Twee kinderen onder St. Michielsgestel ver dronken. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de voorstellen tot herziening der reglementen voor Suriname en Curacao. Rede van minister Oud te Alkmaar over het regeeringsbeleid. Verduistering te Arnhem van effecten tot een waarde van honderdduizend mark; dertigdui zend mark teruggevonden. Wanneer iedereen het zoo hartroe rend met u eens ispas dan op. Ga dan eens na of u niet een ja-broer zijt; of u niet met alle winden mee- waait; of u wel een eigen meening durft uitdragen en voor uw beginsel fier durft uitkomen. Men kan nu een maal niet het iedereen naar den zin maken en indien dus iedereen het met u eens is, dan lijkt het misschien ge- wens cht eens tot gewetensonderzoek over te gaan. De al te-voorzichtigen, de slappen, de karakterloozen verbergen angstig hun heiligste overtuiging om toch maar niemand te stooten. Natuurlijk zijn voorzichtigheid en takt noodza kelijk in onze samenleving. Maar af schuwelijk is het wanneer men die overtuiging geheim houdt alleen maar om de vriend van ieder te blijven. Reeds in den gewonen volksmond heeft Allemansvriend" een wrangen smaak, een akeligen klank. Wees geen allemansvriend. PARIJS, 22 Juni. (V. D.) Een tweemotorige bombardements-vliegmachine, speciaal gebouwd voor nachtvluchten, is in den nacht op heden tijdens een oefentocht brandend in het bosch van Lagny neergestort. Van de vier inzittenden werden een kapitein en een luitenant gedood. Een derde officier heeft ernstige brandwonden bekomen, terwijl de radio-telegrafist, die met een valscherm uit het toestel sprong, de eenige Is, die ongedeerd is gebleven. MADRID, 22 Juni. (V. D.) In de nabijheid van Barcelona is een sportvliegtuig van groote hoogte neergevallen. De beide inzittenden waren op slag dood. TOKIO, 22 Juni. (V.D.) Bij Giefoe, ten Noorden van Nagoja, is heden een postvlieg tuig in brand gevlogen en neergestort. Het kwam terecht op een huis, dat eveneens in brand vloog. Het vuur breidde zich uit tot 5 belendende perceelen, die allen in de asch wer den gelegd. De piloot vond den dood. KOSTELOOS ONDERZOEK AATSHO ipi u. opTim Ir ESCHOOL JENA Met algemeene instemming zijn in België de verschillende Chr. werkgeversvereenigingen uit het Vlaanderenland er toe overgegaan tot oprichting van een landelijk algemeen christe lijk verbond van werkgevers, welken zetel geves tigd is te Antwerpen. De socialisten en communisten te Parijs heb ben wederom geen toestemming gekregen voor een betooging op Zondag voor het Pntéon ter herdenking van Victor Hugo. Te Osaka heeft de politie een geweldige raz zia gehouden. In de eerste dagen van deze groote schoonmaak zijn reeds 1200 arrestaties verricht. TACOMA, 22 Juni. (Reuter) Harmon Waley, die betrokken is geweest bij de ontvoering van den „houtprins" Weyerhauser, is hiervoor ver oordeeld tot 45 jaar gevangenisstraf. WEENEN, 21 Juni. (Reuter.) De Oostenrijk- sche regeering heeft de ontbinding bevolen van de organisatie „Oudstrijders Oostenrijk-Duitsch- land", die eenige duizenden leden telde en een verkapt nationaal-socialistisch karakter had. le VAN SWINDENSTRAAT 95 - A'DAM Stand op Zondag 1 uur v.m.: 765 Vorige stand: 765.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1