LIJST DRIE LIJST 5 Nieuw Amsterdamsch koekje Si LIJST ACHT LIJST ZES specialiteitsartikel 'NI V 1: li m GEEN SPRAKE VAN! o MAANDAG 24 JUNI 1935 CRICKET ROOD EN WIT—V.V.V. Rood en Wit wint met 103 runs HONKBAL Om den zilveren bal WIELRENNEN R.K. Wielrennersver. Achilles Halfwegsche wielerbaan H.R.C. De Jonge Kampioen WANDELSPORT Aardbeienmarsch door Kennemerland DUIVENSPORT De Snelpost BLOEMEND AAL UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE Katholieken in BLOEMENDAAL 26 JUNI IS UW LIJST Katholieken van Haarlem, stemt allen HILLEGOM De fraude bij Maatschappelijk Hulpbetoon Vrijdag 28 Juni brengt de Banket- bakkersvereeniging St. Nico- laas het uit Eén uitstekende keuze p. M HILLECOMMERS! Uw plicht is te stemmen op 26 Juni alléén op de KATHOLIEKE LIJST In BEVERWIJK, VELSEN en HAARLEMMERMEER stemmen de Katholieken Woensdag a.s. VOGELENZANG VRAGENBUS 10 minuten voor het verstreken van den speeltijd is het Ropd en Wit gelukt het laatste Amsterdamsche wicket te nemen. De tactiek die V.V.V. in de competitie toepast en die er op gebaseerd is draws te forceeren kunnen wij onmogelijk bewonderen en de cricketsport in ons land is er ook niet mede gediend. V.V.V. won den toss en ging op den eersten werkelijk warmen cricketdag dien wij in dit seizoen be leefden n.b. het veld in alleen met de bedoe ling een betere kans te verkrijgen den tijd uit te prikken. Rood en Wit heeft bewezen snel te kunnen scoren! P. v. Bueren en W. Kramer openden de R. en W. innings op Jeukers en Jan Grootmeyer. Het begin is niet succesvol want op 8 wordt v. Bueren voor 4 door Jeukers gebowld. S. Posthuma gaat 2 runs later op de zelfde wijze (2—10). Vates speelt al spoedig zijn bekende spel, in een snel tempo komen de runs op een aanval die zeer middelmatig bowlen te zien gaf. Op 34 gaat Kramer voor een kalme 14*. Met Yates en A. van Baasbank wordt het spel nog aantrekkelijker doordat ook van Baasbank in vorm is. In vlot tempo worden een 30-tal runs aan het totaal toege voegd. Op 75 is Yates weer te wild en wordt in het verre veld voor een snelle 42 gevangen op het bowlen van Alders die erg duur was. v. d. Togt faalt wederom en heeft aan 2 runs genoeg c. W. Grootmeyer b. Alders (5—80). De wickets vallen te snel en in gezelschap van G. Menalda v. Schouwenburg die zich meer en meer als een goed batsman ontpopt wordt de val van het 6de wicket voorloopig voor komen. André van Baasbank slaat wederom hard en wipte den bal in zijn innings 2 maal het veld uis. Op 134 valt het 6de wicket, dat van Menalda, voor een hoogst nuttige 21. Op 148 wordt mr. D. Davidson (6) door Jeukers gebowld. J. van Baasbank steunt zijn broer voortreffelijk en samen voegen zij 25 runs voor het 8ste wicket aan het totaal toe. Jammer genoeg komt op 173 een einde aan de fraaie innings van A. v. Baasbank als Alandt z n 2de vang achter het wicket doet. Hij scoorde een zeer aantrekkelijke 74 (2 x 6> 8X4). Vooral zijn runnen tusschen de wickets was mede zeer goed. De R. en W. captain mr. F. A. Da vidson is het derde slachtoffer van Alandt. Jhr. B. Elias en J. v. Baasbank brengen voor het 10de wicket door goed spel de 200 op. Op 206 voor 9 wordt de innings gesloten (J. v. Baasbank 14*, jhr. B. Elias 23*), extra's 5 H. Jeuken 3-58, J. J. Grootmeyer 1-50, J. J. Alders 4_55, A. v. Stuyvenberg 0—19, J. C. Grootmeyer 18. ,ir VVV. begint om 15.20 te batten met W. Grootmeyer en A. van Stuyvenberg op Kramer en dr S Posthuma. Yates staat voorloopig achter' de palen. Risico's nemen de batsmen niet. Elke bal naast het wicket laat men gaan. Het tempo waarin gescoord wordt komt wel tot uiting wanneer wij vermelden dat voor 90 runs van VVV 49 overs noodig waren. Posthuma bowlde' 13 overs waarvan 10 maidens en zag 4 runs op zich geslagen! Over de innings van de Amsterdammers valt dan ook weinig bij zonders te vermelden. Op 11 viel het lste wicket, op 18 het 2de, na ruim een uur spelen. Van 4—25 werd het dank zij den veteraan Kost (12) en Alandt die een aantrekkelijke 33 scoor de 4 v 48 en vervolgens met Jeuken samen 6 voor 91. Jeuken 17. De wedstrijd dreigt als een nachtkaars uit te gaan totdat Yates plot seling de staartwickets in korten tijd opruimt en Rood en Wit een verdiende overwinning be zorgt. Totaal V.V.V. 103, extras 12. W. Kramer 1 voor 11, dr. S. Posthuma 1 voor 4 A. v. d. Togt 2 voor 15, mr, P. A. Davidson 1 voor 10, A v Baasbank 0 voor 12, W. Yates 5 voor 39 Het fielden van de thuisclub was op een enke.e uitzondering na zeer goed. Mr. B. Davidson, A v d Togt en Menalda v. Schouwenburg forten frs&ifi c&tchcs. Als gewoonlijk werden de seriewedstrijden van de Honkbalclub Haarlem door schitterend weer begunstigd. Bovendien heeft het talnjk opgeko men publiek van eenige zeer goede wedstryden gpy\ OtiPn Zaterdag werden twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: Schoten: 0012 3. Swastika: 02011 13- E. D. O. II: 15—3—8 26. H. H. C. II: 1—0—3 4. Zondag werd reeds om 9 uur met de serie voortgegaan. Achtereenvolgens waren de uit slagen: R. C. H.: 3—3—4—3 13. V. V. G. A. II 4220 8. Haarlem H: 4004 8. De Duvianen I: 65*8. A. F. C. I: 3—2—2—0 7. D. E. V. I: 8—5—2—2 17. The Caltchers I: 35—2 10. Quick H: 1510 16. A M. V. J. I: 4—32—4 13. Z. R. C. I: 0—0—1—1 2. D. w. S. was in de eerste ronde vrijgeloot. Tweede ronde: Swastika I: 001 1- E. D. O. II: 16—8—2 2», De Duvianen I: 3315 12. R. C. H. I: 2—0—2—0 4. D. W. S.: 3—1—0—2 6. D. e. V.: 1—16—8—* 25. Quick JI: 0—2—1—2 5. A. m. V. J. I: 0—6—1—7. Derde ronde. E. D. O. II: 0—3—1—7—* 11. D. E. V. I: 1—17—0—1 10. Hierdoor had E. D. O. een plaats in de finale "ereikt. A. M. V. J. I: 1—0—6—7 14. De Duvianen I: 3433 13. Op het allerlaatste oogenblik verloren De Du- v'anen (Velsen) dezen wedstrijd en daarmee °btging hun de tweede plaats in de finale. Eindstrijd: E. D. O. II: 15—5—* 20. A. U. V. J. I: 0—1—8 9. Zondag 23 Juni hield de R. K. W.V. „Achil les" een sprint wedstrijd over 1 K. M. De A-klassers red entelkens twee aan twee, waardoor men den zuiversten uitslag verkrijgt. Tom Wester toonde zich absoluut de snelste door op overtuigende wijze al zijn ritten te win nen, 2de werd Jan Engel; 3. Ben v. d. Aart; 4. Piet Gruyters; 5. Piet v. Kessel. De B. en C.-klasse reden bij elkaar. Van elke serie werd No. 1 in de Demi-finale geplaatst, ter wijl de Nrs. 2 een herkansing reden. De ritten waren als volgt: lste serie: 1. B. de Vries; 2. Rutte. 2de serie: 1. Godde; 2. Koppen. 3de serie: 1. C. Riesman; 2. W. v. Leeuwen. 4de serie: 1. H. v. Maris; 2. Oosterbaan. 5de serie: 1: Groenendijk; 2. v. Duin. De Herkansing werd gewonnen door W. v. Leeuwen. lste Demi finale: 1. B. de Vries; 2. Groenen dijk. 2de Demi finale: 1. Godde; 2. v. Duin. 3de Demi finale: 1. C. Rusman; 2. H. v. Maris. Finale: 1. B. de Vries; 2. Cor Rusman; 3. Godde. Kleine finale: 1. G. v. Duin; 2. Groenendijk; 3. H. v. Maris. De junioren reden als volgt: lste serie: 1. Schrama; 2. Mensch. 2de serie: i. Groenendijk; 2. Mircks. 3de serie: 1. v. d. Aart; 2. Schoorl. Herkansing werd gewonnen door Mircks. lste Demi-finale: 1. Schrama; 2. Mircks. 2de Demi-finale: 1. v. d. Aart; 2. Groenendijk. Finale: 1. Schrama; 2. v. d. Aart. KI. Finale: 1. Groenendijk; 2. Mircks. Op de Heemsteedsche Wielerbaan had G. v. Wees wederom succes, door voor de 3de maal de Heemst. Brassard te winnen. Hij wist thans Th. Drost na 16 ronden in te halen, en toonde door deze overwinning tot de sterkste amateurs op dit gebied te behooren. Bij de Nieuwelingen reed Cobus Rusman een zeer verdienstelijken wedstrijd. Van een 24-tal deelnemers wist hij in een 25-ronden wedstrijd met miniem verschil de 2de plaats te bezetten. Hedenavond om 8 ji uur vergadering in het Jeugdgebouw, achter de St. Joseph-kerk, Jans straat. Dinsdagavond om 7 uur club, wedstrijden op de Heemst. Wielerbaan, o.a. sprint, ploeg-ach- tervolging, koppelwedstrijd enz. Zondagmiddag werden op de wielerbaan te Halfweg wedstrijden gehouden tusschen de veteranen uit Amsterdam en die uit Den Haag. De uitslagen, luiden als volgt: Sprintwedstrijd over 600 M. (13 ronden) 1 L. Smulders (Amsterdam) tijd 1,07 min; 2 W. Postma (Amsterdam); 3 J. van den Burgh (Den Haag)4 G. Spierenburg Jr. (Amster dam). Ploeg-achtervolgingswedstrijd over 4 K.M. (20 ronden)gewonnen door Amsterdam met de renners G. Sirach, L. de Haan, K. Voorn door inhaling na 11 ronden. Inhaalrace over 3 K.M. (15 ronden)ge wonnen door M. Mast (Amsterdam). Jacht-race over 4 K.M. (20 ronden)1 L. Suurs (Amsterdam); 2 H. de Haan (Amster dam) 3 J. Vorst (Den Haag)4 C. v. d. Beek (Amsterdam). Koppelwedstrijd over 40 K.M. (200 ronden) 1 C. BroedersC. Schoor (Amsterdam)op 3 ronden: 2 J. SjoersA. Kloppenburg (Am sterdam) op 4 ronden3 W. ReyperP. de Haan (Amsterdam)4 L. SuursE. B. Korf (Amsterdam)5 B. HeiningaJ. Tork (Den Haag); 6 W. PostmaL. de Haan (Amster dam); 7 G. SimonisC. de Vos (Den Haag). Bovengenoemde vereeniging hield Zondag on der groote belangstelling een wedstrijd voor A. B. C.-klasse. A. en B. over een afstand van 60 K.M. C.- klase over 40 K. M. De Junioren over een af stand van 30 K.M. Trots de geweldige warmte waren de uit- looppogingen zeer talrijk van alle klassen. Bij de C.-klasse viel het schitterende rijden op van Pietje Schel. Venings-Scheffer. De uitslagen luiden: Junioren over 30 K.M. 1. Vonk; 2. Veen; 3. Van Breukelen. Uitslag C-klasse over 4 K.M. 1. Pietje Schel; 2. Venings; 3. Scheffer. A. en B.-klasse over 60 K.M.: 1. Heinen; 2. Rovers; 3. Keur; 4. Schel Sr.; 5. Handgraaf Ha afloop reikte de voorzitter den Bal over aan E. D. O. II. van Haar den Bal over aan E. D. O. II. Hij dankte ®llen die aandeel hadden gehad in het vlotte eUooo van dezen dag en roemde de prestaties E.' D. O.'ers. Verleden jaar won E. D. O. den aL dit jaar is het E. D. O. II Haarmee was het einde van den drukken dag 8ekomen OM DEN HAARLEM-BEKER He in Mei uitgestelde eindstrijd om den door 5aarlem uitgeloofden beker, Haarlem IE. D 1 zal Dinsdag a.s. des avonds om 7 uur plaats 'hden op het terrein van E. D. O. in het Noor- er Sportpark. Voor den aardbeienmarsch van de Kennemer Wandelclub te Beverwijk bestond buitengewoon veel belangstelling. Niet minder dan 664 deelnemers (sters) ver zamelden zich gistermorgen op het Meeren- steijnplein. Omstreeks 4 uur arriveerden de groepen weer in Beverwijk. De jury had de voornaamste prijzen als volgt toegekend: Ie eereprijs: Het 21ste te Utrecht; 2e eereprijs Amsterdamsche Sportvereen.3e eereprijs L. v. L„ Amsterdam; 4e eereprijs Zilvermeeuwen, Den Helder; 5e eereprijs Amsterdam-Zuid, welke laatste club tevens den prijs verwierf voor de grootste groep. Het 21ste kreeg den prijs voor de verste groep, terwijl De Voortrekkers uit Wijk aan Duin den prijs kregen voor de grootste groep uit de om geving Beverwijk. Mej. C. Dijk, uit Winschoten en de heer Zon derkamp, uit Wester-Blokker, verwierven de prijzen voor de verst komende deelnemers. Bovengenoemde vereeniging van Postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht van Montargis op Zondag 23 Juni, afstand 520 K.M. Duiven los 6 uur. De prijzen werden behaald als volgt: J. G. Kuperus 1, 4; P. Martens 2, 8; T. Luikel 3, 9; G. Dolle 5; R. Brakel 6; E. v. Eg- dom 7G. Zaagsma 10. Eerstgetoonde duif 3 uur 56 min., 42 sec.; laatst getoonde duif 4 uur 47 min. 40 sec. 75 jaren eveneens in te trekken. Weliswaar is het niet noodzakelijk het nieuwe Regeeringsbe- sluit te volgen, doch voor een afwijkende rege ling bestaat geen aanleiding. Door de renteverlaging tot 4 pCt. zal de voor de gemeentewoningen verschuldigde annuïteit lager worden. Wanneer het voordeel hiervan ge voegd wordt bij het overschot op de exploitatie en er wordt elk jaar beschikt over een gedeelte der bij deze complexen aanwezige reserve, is het toch mogelijk, né, de verlaging van ongeveer 10 pCt., welke in Januari 1935 is ingevoerd, nog een beteekenende verlaging toe te passen. Zoo veel mogelijk zal er naar gestreefd worden dat 6e verhouding tot de huren der Woningwet woningen niet te ongunstig is. Een mooi succes Zondag nam het fanfare corps „Excelsior", directeur R. van 't Hoff, deel aan het concours, uitgeschreven door „Midden- Beemster fanfare". Zoowel in den oncert- als in den marschwedstrijd behaalnde het een lsten prijs, in den concertwedstrijd met 295 punten en in den marschwedstrijd met 54 punten. Het kwam uit in de Eere-afdeeling fanfare. DE RAADSVERKIEZINGEN IN BLOEMEN- DAAL EN DE VRIJHEIDSBOND De Vrijheidsbond heeft een drukwerk doen verspreiden, dat niet fraai is. Niet wat het druk werk zelve aangaat. Het is typografisch goed verzorgd en op uitstekend papier gedrukt, maar wel om de beweringen, welke erin worden ten beste gegeven. Het opschrift luidt: „Wij (onderstreept) moe ten hier de koorden van de beurs houden". Er schijnen dus anderen te zijn, die niet of minder aan de financiën denken en de schuldi gen worden spoedig gesignaleerd: „vele bezuini gingsmaatregelen worden in den Raad getorpe deerd door een socialistische-Roomschradicale- Vrijzinnigdemocratische meerderheid van 87 stemmen, waardoor flinke besparing op de uit gaven van de Gemeentehuishouding uitgesloten is." Nu wordt hier direct een groote vergissing oftewel fout gemaakt; wanneer deze z.g. meer derheid eensgezind stemt, zijn er twee socialisti sche, 4 Roomschradicale en 1 Vryzinnigdemocra- tische stemmen of welgeteld niet een meerder heid van 8, maar een minderheid van 7 stem men. Maar dit is niet de eenige onjuistheid in de 14 vragen, welke aan de kiezers gesteld worden. Eigenlijk is geen der 14 vragen juist, maar waar het te veel plaatsruimte zou vragen ze alle te weerleggen, zullen wij er enkele nader onder de loupe nemen. Als gevolg van belastingverhooging zouden steeds meer woningen voor koopkrachtige en werkverschaffende particulieren onbewoond ra ken en blijven. Eerst iets over die belastingverhooging. Deze is niet het gevolg van financieel Gemeentebeleid, maar alleen en uitsluitend gevolg van lagere uitkeeringen van het Rijk, welke niet alleen Bloemendaal, maar alle Gemeenten getroffen hebben. Alleen Bloemendaal op zwaarder wijze. Maar zouden nu de belastingen in Bloemen daal, welke nogal wat lager zijn dan in de meeste andere Gemeenten, oorzaak zijn dat woningen en dan vooral de grootere villa's onbewoond blijven? Waar men in slechts weinig gemeenten lagere belastingen vindt, zou dan niet de algemeen gedaalde financieele draagkracht veel juister als de oorzaak zijn aan te wijzen? We gaan verder. Om aan de technische ambtenaren werk te geven, zouden steeds meer nieuwe projecten ge maakt worden en onnoodige werken worden uit gevoerd. waardoor de gemeentehuishouding duurder is dan strikt noodzakelijk. Eerst eeris zien waar die technische ambte naren zitten. Er is er één voor de wegen, één voor Bouwtoezicht, één voor onderhoud gebou wen, landmeten, enz., één in algemeenen dienst en één teekenaar. Men ziet alle ambtenaren, die een normale taak hebben, zoodat nieuwe projecten en on noodige werken niet behoeven te worden opge zocht om hun werk te geven. De bewering is werkelijk te veel er naast om er nog veel woor den aan te verspillen. Exploitatie van woningen B. en W schrij ven aan den raad: De verlenging van de aflos sing tot 75 jaren voor de Woningwetwoningen is voor B. en W. aanleiding geweest om aan den Raad het voorstel te doen om ook voor de drie complexen gemeente-woningen de aflossing tot 75 jaren te verlengen. Dit werd aanvaard, als mede een verlaging' van de rente tot 4 pCt. Door den Minister van Sociale Zaken is ech ter de verlenging teruggenomen, doch hij heeft een extra bijdrage in uitzicht gesteld. Over een nieuwe huurverlaging voor Woningwetwoningen wordt reeds door B. en W. overleg gepleegd met de besturen der betrokken vereenigingen. Bedoelde intrekking is voor B. en W. aanlei ding den raad voor te stellen de verlenging tot Natuurlijk komt de „duur werkende eigen kweekerij" weer op de proppen, ditmaal zonder de bekende jeremiaden over de tropische ge wassen. „Duur werkend" en er werken twee vaste werklieden, in den zomer versterkt door een en kele losse kracht en twee jongens. „Duur werkend" en men vermeldt niet, dat ieder jaar een goede 40.000 planter? worden ge kweekt voor de parken en plantsoenen der Ge meente. Een kapitaal van 1.828.000 gulden is vastgelegd in den aanleg van den Zeeweg en den aan koop van bijbehoorende gronden. Dit is ditmaal niet eens tegen te spreken, maarde aanleg van den Zeeweg dateert van 1916, dus 19 jaar geleden en nu is het toch wel wat ver gezocht om dezen aanleg als verkiezingsmateriaal te gebruiken in 1935. De aankoop van dé Zeeweggronden dateert van 1929 en daar werkten toen alle Vrijheids- bonders aan mede, terwijl twee Katholieken tegenstanders waren. Aan wie nu de schuld? Verder komt de Vrijheidsbond met het be toog „dat de arbeider zooveel mogellijk aan werk geholpen moet worden buiten de thans voor de Gemeente te kostbare werkverschaffing." Op welke wijze dit zou moeten gebeuren, wordt niet aangegeven, hetgeen heel begrijpelijk is, omdat het Rijk en bijna alle Gemeenten in Nederland, ondanks alle maatregelen, geen kans hebben gezien om de werkloosheid tot klei nere proporties terug te brengen en het hulp middel van werkverschaffing buiten werking te stellen. Het vlugschrift opent met een foto van het Raadhuis. Deze herinnert aan 25-jarige voorbereiding voor den bouw van een nieuw Raadhuis, welke tenslotte eindigde met de grootsche plannen aan den Zeeweg. Wanneer deze plannen waren doorgegaan, waarvoor de Vrijheidbondsche raadsleden zoo sterk geijverd hebben, dan zou de gemeente schuld van Bloemendaal zeker nog een millioen grooter zijn geweest. Toen reeds heeft dé Katholieke fractie ge holpen om de koorden van de beurs te houden en dit was van meer belang dan voorstellen te doen om het presentiegeld der raadsleden mot 50 cents te verlagen. Bezuinigingen zijn in dezen tijd noodzakelijk en daaraan werken alle partijen mede, maar de bezuinigingen moeten verantwoord en mogelijk wezen; niet de vitale belangen der gemeente of bevolking schaden en niet alleen gezocht wor den ten koste der minst draagkrachtigen. Neen, het vlugschrift van den Vrijheidsbond is weinig fraai van inhoud. Men kan in verkiezingsdagen wel iets door de vingers zien, maar het is niet verheffend om zelf als eenigste bezuiniger te poseeren en ande ren te beschuldigen om vele bezuinigingsmaat regelen te torpedeeren en dit alles op onjuiste gronden. K. Geen verkiezingsmateriaal Wij hebben reeds in ons nummer van Zater dag een kort resumé gegeven van de besprekin gen, welke in den raad van Vrijdag zijn gehou den betreffende de bij den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon gepleegde fraudes. Maar omdat er op echt dorpsche manier uit het be treurenswaardige geval wordt getracht verkie zingsmateriaal te halen voor de verkiezingen is het niet kwaad, dat wij er nog wat meer van publiceeren. Uit de besprekingen in den raad blijkt, dat er aan anderen dan den ambtenaar V. hoegenaamd geen gegronde verwijten zijn te maken. Zeker niet aan den heer Klaver. Deze heeft getracht de zaak naar beste weten te be handelen. Aan de discussie ontleenen wij nog het volgende: Nadat de heer Fijma zijn vragen had gesteld en de burgemeester had geantwoord, dat er De Amsterdamsche Banketbakkers Ver eeniging „St. Nicolaas" zal op Vrijdag 28 Juni a.s. een nieuw Amsterdamsch speciali teitsartikel uitbrengen, een licht en sma kelijk koekje, dat Amsterdamsche geveltjes zal heeten. De koekjes, die In typischen ge- velvorm worden gebakken, voorzien van de drie St. Andries-kruisen, zullen in een ka rakteristieke blikverpakking en daarnaast ook los by de banketbakkers verkrijgbaar zyn. De behoefte aan een werkeiyk pakkend spe cialiteitsartikel, dat door naam, vorm en kwa liteit ook op den langen duur het publiek kan voldoen, wordt vooral door de banketbakkers ge voeld. De geregelde cllënteele, maar in het bij zonder ook de zeer velen uit de provincie, die by een bezoek aan de hoofdstad „iets voor thuis" willen meebrengen, blijkt er zeer van gediend. Het actieve bestuur van „St. Nicolaasheeft daarop een onderlingen wedstrijd uitgeschreven, waarop niet minder dan zestig inzendingen kwa men van allerlei koekjes en gebak, die als spe cialiteitsartikel konden worden aanbevolen. Een jury, bestaande uit de dames Stevers en Pronk en de heeren Blom, de Rooij en Draaisma, had de ver van gemakkelijke taak hieruit de juiste keus te doen. Deze keus is nu gevallen op een zeer smake- hjk koekje, licht en bros, samengesteld uit de beste materialen. De bakker van dit koekje had het den naam gegeven van „Amsterdamsch geveltje". Het vertoont dan ook den vorm van een ouden trapgevel, terwijl er het Amsterdamsch cachet aan wordt gegeven door de bekende drie St. Andries-kruisen van het Amsterdamsche wapen. Dit koekje is daarom zoo voor specialiteits artikel geschikt, omdat het door naam en vorm onmiddellyk tot de menschen spreekt. Iedereen weet natuurlijk, wat een Amster damsch geveltje is en ieder ziet, als hy het koekje voor zich heeft, dadelijk wat er mee is bedoeld. Daarby is het koekje licht in ge wicht, voor een populair artikel natuurlyk een eerste verelschte. Voor de koekjes is natuurlijk een speciale blik verpakking ontworpen, waarop men een kleurige trits echte Amsterdamsche grachtgevels ziet afgebeeld met het Amsterdamsche Wapen en het opdruk „Amsterdamsche geveltjes". Daarnaast en dat is voornamelijk voor de geregelde cliënteele zullen de koekjes ook los verkryg- baar zyn. inderdaad handelingen zijn verricht, die afkeu ring verdienen, maar dat de zaak nog in onder zoek is bij de rijkscontroleurs en bij de justitie en dat hij derhalve niet gerechtigd was nadere inlichtingen te geven, zeide hij nog: Waarom de wethouders me niet hebben inge richt weet ik niet, maar betreur ik. Weth. Kla ver heeft Wat hij deed niet bewust gedaan om te verzwijgen, maar zijn opvatting was onjuist, al waren zijn bedoelingen goed. Het stuk in „Het Volk" is onderzocht en die klacht is niet juist geweest. Weth. Klaver: Het is voor mij een heele taak, hier te zyn, daar ik feitelijk elders moest zijn. In „Het Volk" heb ik gelezen, dat de zaak hier besproken zou worden. Ik zal de zaak-uiteenzetten en als ik te ver ga, zal de voorzitter my wel tot de orde roepen. Toen ik als wnd. Wethouder van sociale zaken tijdelijk veel op dat bureau kwam heb ik veel gevraagd om me in te werken: o.a. hoe is de boekhouding? Hoe worden de ouden gesteund? Ik heb toen reeds gedacht: wat is dat hier toch eigenaardig, maar aan fraude heb ik niet gedacht. Op een gegeven dag miste ik het hoofd van den dienst en degene die erby behoort. Ik vroeg: waar zyn ze? Naar Utrecht. Ik vroeg: gaat dat maar zoo? Wie be taalt die kosten? Men moet dat toch vragen? Kan dat zoo maar door den beugel? Ik zal een onderzoek instellen. Een paar dagen later kwa men een paar personen bij mij, die me vertel den, dat er een en ander niet in den haak was. Uit ervaring was ik behoedzaam: ik wilde niet terstond een huisgezin kapot maken, Want dat is heel wat. De taak was nu aan mij, om een en ander uit te zoeken of er werkelijk fraude was gepleegd. Weer een ander kwam, het ging over mandaten, die ingebundeld by den gemeen te-ontvanger waren. Dat kostte' tyd, want ik wilde niet inhakken, ik moest eerst overtuigd zyn. Op 3 mandaten werden mij handteekenin- gen gewezen, niet van de personen in kwestie. De vraag kwam: Hoe lang is dat gaande? Dat kon men mij niet zeggen. Ik heb toen het hoofd van den dienst by mij laten komen en gezegd: er gebeuren dingen op uw kantoor, die niet door den beugel kunnen. Na aarzeling heeft de man toen gezegd: dat zijn mijn handteekeningen. Verdergaande zei ik by mezelf: nu moet ik we ten, hoe lang hij het al gedaan heeft. V. heeft me toen gevraagd het geval ongedaan te maken en hetgeen weg was te zullen teruggeven. II: antwoordde: dat mag ik niet, het is geen par ticulier zaakje. Ik heb toen aan een ander op gedragen alle mandaten over 1934 te verkrijgen. De moeilijkheid was: hoe moest ik er aan komen zonder een en ander openbaar te maken. Ik heb een en ander aan den burgemeester verteld en we zouden het onder ons houden; de bur gemeester was het ermee eens. Toen ging de burgemeester naar het buitenland. Ik meende toen aan Weth. Vermeer te moeten zeggen: he laas gebeuren er op dat bureau dingen die niet in den haak zijn. Ik vertel er u niet meer van, voordat ik het aan den burgemeester vertel. Weth. Vermeer stelde voor, dat dan een ander over het geld zou gaan (ik was toen loco-bur gemeester). Dit gebeurde. Ik heb toen tegen den heer Verhaar gezegd: de verantwoording der gelden geschiedt voortaan door dengene, die naast u zit. Verder heb ik hem gevraagd: waar heeft u het geld voor gebruikt? Geantwoord werd: voor den dienst. Vervolgens heb ik een heele lyst van namen gekregen; u begrijpt, ho<. moeilijk dat voor mij was. Ik ontving toen reke ningen en kwitanties die over den gemeente dienst moesten loopen. Er zijn gelden uitgege ven, die niet rechtstreeks tot den dienst behoo ren. Ik meende, dat ik moest behartigen zoo goed ik kon. De burgemeester kwam terug en ik had alle aanteekeningen over 1934 en 1933. Toen kwam het moment, het aan den burgemeester te vertellen. Ik maak geen verwijt, maar weet, hoe deze op deze punten buitengewoon scherp is. De burgemeester is nu eenmaal opvliegend en opbruisend van aard. Ik heb een gunstig oogenblik afgewacht (V. stond te Den Haag en hier hoog aangeschreven). Ik heb een en ander aan den burgemeester vergeld en later aan B. en W. Ik heb de paperassen overgelegd en toen de vraag gesteld: kunnen We dat niet in B. en W. behandelen? Dat werd mij beloofd, maar tevens reeds te kennen gegeven, dat hij het als hulp-off. van Justitie er niet by laten zou. Die bespreking had geen zin meer: de burgemeester is naar Haarlem en naar Den Haag gegaan en heeft de wethouders niet meer gemoeid. Dat heeft me wel gegriefd. Myn mede-wethouder had een en ander ook wel willen zien. Ik heb u nu het geheele verloop bekend gemaakt; nu is het oordeel aan u, of ik het goed gedaan heb of niet. De zaak is nu verder in onderzoek by controleurs en anderen, doch deze kunnen het ook niet zoo vlug (het is al weer 2 maanden) en hadden veel meer paperassen, ook de mijne. We hebben er niet aan gedacht, de zaak in den doofpot te duwen, dat zoudt u ook niet van mij verwachten. De voorz.: Ik betreur het, dat deze voorge schiedenis niet geheel juist is weergegeven. Ik laat dit over aan den Officier van Justitie. De heer Loerakl: 'r: Daarin is u vry, maar de toon van u duidt aan, als zou Weth. Klaver ook dingen gedaan hebben, die niet in den haak zijn. Er is verschil van meening tusschen hem en u (en ik geef toe, dat hij het u eer had kun nen zeggen) maar ik vind zijn argumenten niet gezocht. Een verklaring uwerzyds als man van eer zal ik gaarne hooren; als er dingen gedaan zijn, die niet in den haak waren, moet u er maar rond voor uitkomen. En waarom? Omdat de publieke opinie zoo vreemd is. In Lisse ver wonderde men zich, dat ik nog niet in den bak zat en er is reclame gemaakt als zaten we ach ter slot en grendel. Uit uWe uitlatingen zou ge distilleerd kunnen worden, dat weth. Klaver zich zou verrijkt hebben; komt u er dan maar mee. De voorz.: Weth. Klaver heeft zich volkomen gecompromitteerd en bewust ryksvoorschriften met voeten getreden; ik had hem willen sparen (geroep: niet sparen!). Wat u uitgezocht heeft had een gewoon mensch in 2 dagen kunnen doen. De justitie zal dit uitzoeken. De heer De Wreede acht het optreden van vVeth. Klaver niet tactisch; valsche handteeke ningen, dat is toch te erg. De voorz.: Ik zal de laatste zyn om te ver klaren, dat weth. Klaver zich verrijkt zou heb ben, maar hy had, wat hij wist, oogenblikkelyk te myner kennis moeten brengen. De valsche handteekeningen zijn niet ontdekt maar er is verraad geweest. In eerste instantie heb ik de goede bedoelingen van den heer Klaver erkend, toch betreur ik, dat een onjuiste inlichting is gegeven. De ambtenaar zegt: ik heb de opdracht van weth. Klaver gekregen met uitdrukkelyk erby het niet aan den burgemeester te zeggen (geroep: dat is niet waar). V. heeft zich ernstig vergrepen, hy had een goed geheugen en heeft zeer hard gewerkt. Het is onbegrypelyk, hoe hij voor een luttel bedrag zich zoo heeft kunnen vergeten. Weth. Klaver: Het liep al langer dan een ja"*, ook onder Weth. Vermeer. De heer Loerakker: We moeten er rekening mee houden, dat een benauwde kat benauwde sprongen maakt. Er moeten ook frauduleuze handelingen verricht zijn in opdracht van den burgemeester. De voorz.: Noemt u mij dan namen. V. heeft nimmer met mij geconfereerd, ondanks dat ik hem herhaaldelijk uitnoodigde. Een verklaring van Weth. Klaver acht ik natuurlijk hoogor dar. een van V. Toen deze het praatje in omloop bracht dat hij op Ynijn advies op den trein moest stappen, moest ik ingrijpen. Niemand mag den indruk krijgen, dat Weth. Klaver iets gedaan zou hebben om zich te verrijken. Maar hij heeft voor Sinterklaas gespeeld. Weth. Klaver: Ik heb alles gevraagd aan het hoofd van den dienst. De voorz.: Mijn indruk is, dat het ook wel eens anders geweest is, zij het met de beste be doelingen; de Werkloozen zijn er ten zeerste mee gebaat geweest. De heer Fijma: Ik ben blij dat deze zaak in het openbaar kwam. In de gemeente was niet anders dan een geroep van corruptie. Daarom betreur ik het, dat B. en W. ons niet hebben ingelicht. De voorzitter: Dat zou een novum zijn. De heer Fijma: De weth. heeft niet zichzelf bevoordeeld, maar zijn goed hart is gegaan bo ven zijn verstand; ik hoop, dat de raad het volledig rapport ter inzage krijgt. De voorz.: Als de Officier van Justitie en de Minister zulks toestaan. Weth. Vermeer geeft nog een uiteenzetting en zyn standpunt; hij heeft een onkreukbaar ver trouwen in zijn collega (geroep: allemaal). De heer Van Lierop betreurt met den gehee- len raad het geval, is blij dat we het weten: een volgenden keer zou weth. Klaver anders han delen. De leugens van V. lap ik aan myn laars: dit zijn niet de eerste; het zal nu wel uit zijn met de praatjes. Hierna wordt van deze zaak afgestapt en komt nog wat klein goed. De vergadering duurde van 2 tot kwart na 7 Gemeenteraadsverkiezing Het bestuur van de R.K. Staatsparty deelt mede, dat Ouden van dagen en hulpbehoevenden op Woensdag gratis naar en van het stembureau vervoerd zullen worden, indien hiervan melding wordt gemaakt bij den heer J. v. d. Ven, Vog.weg 364; opgave tot uiterlyk Dinsdagavond. s Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper I Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk haa- lelstarief Vraag: Op welke dagen en tijd is Artis in Am sterdam toegankelyk voor niet-Amsterdammers? Antw.: Artis is altijd geopend voor Asterdam mers zoowel als niet-Amsterdammers van half negen v.m. tot negen uur nm. De toegangsprijs is voor Amsterdammers op de Zaterdagen tot 20 Juli 50 cent en op de Zaterdagen daarna en de geheele maand September 25 cent. Niet-Am sterdammers moeten 1 entrée betalen. Vraag: Wat is de kortste en mooiste weg per motor van Aalsmeer naar Assen en van Aals meer naar Middelburg? Antw.: Aalsmeer, Bovenkerk, Amstelveen, Am sterdam, Diemerbrug, langs nieuwen rijksweg, Craailoo, Baam, Soest, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Harderwijk, Nunspeet, Elburg, Olde- broek, Zwolle, Rouveen, Meppel, Smilde, Assen. 212 K.M. Vraag 1: Wat is de mooiste weg van Hillegom naar Dordrecht per fiets? 2. Hoe is het adres van v. Gend en Loos. 3. Kunt u mij een adres opgeven waar de Bleu Gilettes Sleuf mesjes verkocht worden, liefst in Haarlem? Antw. 1.: Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegst- geest, Voorschoten, Voorburg, Delft, Rotterdam, Dordrecht. 74 K.M. 2. Moreelselaan, Utrecht. 3. Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vraag 1: Wat is de mooiste en kortste weg per fiets van Castricum naar Wychen by Ny-, megen? 2: Hoe krijg ik uit een groene wollen stoffen japon een gele verfvlek, welke er al eenige dagen inzit? Antw. 1: Castricum, Uitgeest, Krommenie. Wormerveer, Zaandijk, Zaandam, Hembrug, Amsterdam, Abcoude, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalkwyk, Culem- borg, Geldermalsen, Tiel, Wamel, Alphen a.d. Maas, Blauwe Sluis, Batenburg, Wychen. Totaal 154 K.M. 2. Met terpentyn. Als 't een oude vlek is eerst laten weeken. Vraag: Ik woon ruim 1 jaar in Bergen. Was ik het vorig jaar aangeslagen in de personeele belasting voor 28.60, nu met de verhooging 37. Ik woon in een z.g. landhuisje en betaal 28 huur per maand. Mijn aanslag is als volgt: belastbare huurwaarde 315; hoofdstom van den lsten grondslag na kinderaftrek (geen kinderen), huurwaarde 17; hoofdsom 2den grondslag na kinderaftrek (meubilair) 50; opcenten op de hoofdsom van alle grondslagen 18.50. Totaal is de aanslag 37. Is deze juist? Antw.: Ja, deze aanslag is juist. Vraag: Kunt u mij ook een afdoend middel geven om vlooien uit een leegstaand huis te verwijderen? Antw.: U kunt de kamers bewerken met in sectenpoeder. Ook kunt u de vloeren, richels, kasten enz. flihk nat dweilen met een oplos sing van 1 deciliter creoline op 10 liter water. Zoo noodig eenige malen herhalen. Vraag: Bestaat er in ons land een bond van „lagere gep. ambtenaren" en hoe is het adres van dezen bond? Antw.: Zonder nadere aanduiding kunnen wy op uw vraag geen antwoord geven. Vraag: Hoe moet ik een bloeiende hortensia iwitte) behandelen? Hoe moet ik haar behan delen als zij uitgebloeid is? Antw.: De plant niet te warm zetten, de aardkluit regelmatig vochtig houden en gedu rende den bloei veel water geven. Na den bloei kunt u de plant in den pot laten en ingraven in den tuin, om haar dan in November op een lichte plaats in een zoowat vorstvry vertrek over te houden. Ge kunt de plant ook uit den pot doen en in den tuin zetten. Zy zal dan met den winter een weinig dekking moeten hebben. Vraag: Hoe verwydert men een vlek van cognac met suiker uit een grys mantelpak? Antw.: Met alcoholv na 90 pet. Vraag uwen drogist. Het doekje waarmede u de vlek wryft. moet schoon zyn en niet te nat, anders worden het vlekken. Vraag: Is lot no. 78 serie 2406 Rotterdamsche Schouwburg al uitgeloot? Antw.: Neen. Vraag: Wat kost het kampeeren te Wijk aan Zee? Antw.: 1 per dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11