ABESSINIË Een interview met Gil Robles ITALIË EN Vlootbespreking geëindigd Het nieuws van heden NOOIT DICTATUUR WANDGEDIERTE DE BAROMETER POGINGEN TOT VREED ZAME OPLOSSING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 24 JUNI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19401 Gebrek aan water Eden te Rome Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| mimi Duitsche oud-strijders te Brighton Telegram van den prins van Wales Een officieel communiqué zegt, dat de gedachtenwisseling van voorloopigen aard was Ribbentrop terug Hittegolf en veel slacht offers In Engeland In Spanje Een vrij ernstige trambotsing tusschen een wagen van lijn 9 en een van lijn 14 heeft Zondagavond te Amsterdam plaats gehad, waarbij verschillende personen min of meer ernstig gekwetst werden. De deerlijk gehavende balcons Hij wil de proletariërsmassa er van overtuigendat de „Accion Popular" een diep sociaal besef heeft Azana, de onvruchtbare Luchtballon in zee De inzittenden terecht DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN V redesconferentie inzake den Chaco Ratificatie van het verdrag Kabinetscrisis in Belgrado Besluiten arbeids conferentie Mislukte Oceaanvlucht Zonder ongeluk afgeloopen Toegejuicht door een enthousiaste menigte verlaten H. M. de Koningin en Prinses Juliana hartelijk wuivend de Maasstad Abessinië zal de schuldigen straffenom Italië te bevredigen Om een vlaggetje Belangen van Engeland en Italië Dezer dagen sloot een Parijsch bruidspaar het huwelijk al vliegende boven Frankrijks hoofdstad. De bruid stapt in het vliegtuig Min. Rust over den godsdienststrijd Beroep op hulp der bisschoppen! V v.s -X-.- - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cem per regel. Bij' contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Deze „gewettigde verlangens" bestaan in het recht een spoorweg aan te leggen van Erithrea naar Italiaansch Somaliland over Ethiopisch gebied, het recht gebruik te maken van zekere bronnen en weiden in ogaden, en in het Noor den een katoen-cultuur te ontwikkelen. Als compensatie van de concessies aan Italië zal Engeland aan Ethiopië een toegang tot ue zee aanbieden via Eritsch Somaliland. LONDEN, 24 Juni. (Reuter.) De „Times" ver neemt uit Cairo, dat de Italianen moeilijkheden ondervinden in het handhaven van de groote troepenmacht in de Oost-Afrikaansche kolo niën. Dit wordt geïllustreerd door het feit, dat zij schepen zenden naar Port Soedan, 350 mijl van Massoea, om water te koopen. De Soedaneesche autoriteiten verklaren, dat de Ethiopiërs groote aankoopen doen in Soedan, vooral graan en lastdieren; de export van Soe dan naar Ethiopië is ongeveer 50 maal zooveel als verleden jaar. ROME, 23 Juni. (Reuter). Eden is Zondag avond 19.10 uur in Rome aangekomen, verge zeld van twee secretarissen. HU werd op het station verwelkomd door minister Suvich, Ba ron Aloisi en den Engelschen gezant. Maandag wordt Eden door Mussolini ontvangen en des middags om 13.30 geeft de Duce een noenmaal ter eere van Eden. Van officieuze zijde wordt verzekerd, dat het geschil met Ethiopië niet op het program voor de besprekingen tusschen Eden en Mussolini voorkomt. Algemeen is men echter van oordeel, dat de kwestie een belangrijke rol bij de bespre kingen zal spelen. De positie van Italië wordt goed geacht, omdat Engeland, in tegenstelling tot het verdrag van Versailles een vloot-ac- coord met Duitschland sloot, en onafhankelijk van den Volkenbond en van het front van Stresa gehandeld heeft. Thans echter wil Engeland, zoo verklaart men, wijzen op het front van Stresa en eer bied inboezemen voor den Volkenbond. Verder acht Rome Plankrijks houding vriendschap pelijk, maar krachtig. De Pransche ambassadeur, die uit Parijs is teruggekeerd, heeft zich vanmorgen weer met de Italiaansche regeering verstaan. De „Sunday Chronicle" publiceert een onder houd met den Negus van Abessinië, die ver klaarde, dat in zooverre zijn land lid is van den Volkenbond en onderteekenaar van het pact Briand-Kellogg, Ethiopië alle middelen zal aan wenden, om het conflict op vreedzame wijze te regelen, alvorens naar de wapenen te grijpen. VERWACHTING: Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen, licht tot half |j j= bewolkt, droog warm weer, behoudens kans oP onweer. Hoogste stand: 772.3 te Haparanda. E= Laagste stand: 755.5 te Reikjavik. Zon op 4.40 - onder 9.24 - Licht op 9.54 Maan op n.m. 12.53 onder n.m. 2.31 Nieuwe Maan 30 Juni BRIGHTON, 23 Juni 'D.N.B.) Het Britsche legioen heeft gisteren een banket aangeboden aan de Duitsche oudstrijders, die op het oogen- biik een bezoek aan Brighton brengen. O.m. za ten aan het banket aan het Lagerhuislid voor Brighton, de burgemeester der stad, generaal Lloyd en de Duitsche legatieraad prins Bis marck. De prins van Wales had een telegram van ge- lukwensch gezonden. Nadat alle aanwezigen staande eenige oogen- b 'kken van stilzwijgen in acht genomen hadden ter nagedachtenis aan de dooden van den we reldoorlog, sprak prins Bismarck zijn dank uit voor de hartelijke ontvangst, die den Duitschen oudstrijders te Brighton ten deel is gevallen. Duitschland en Engeland, aldus spreker, hebben slechts éénmaal met elkaar oorlog gevoerd. Zulk een ramp mag zich nimmer herhalen. De leider der Duitsche oudstrijders verklaarde in zijn toast, dat hij en zijn kameraden als de vredesboden van het nieuwe Duitschland moes ten worden beschouwd. Spreker werd daarop tot eerelid van het Britsche legioen benoemd. Het Lagerhuislid voor Brighton, sir Cooper Rawson, gaf uiting aan zijn overtuiging, dat de bijeenkomst ver-strekkende gevolgen zou heb ben. Na afloop van het banket heeft de afdeeling Brighton van het Britsche legioen het volgende telegram aan Hitier gezonden: „De in deze eerste bijeenkomst te Brighton aanwtezige Engelsche en Duitsche frontstrijders zenden den leider van het Duitsche rijk, hun frontkameraad Adolf Hitler, hun hartelijke groeten". Het volgende officieele communiqué is uit gegeven: De besprekingen tusschen de Duitsche en de Engelsche vertegenwoordigers hebben plaats gehad in denzelfden vriendschappelijken geest, als de vroegere besprekingen met andere regeeringen. Over verschillende kwesties werd uitvoerig van gedachten gewisseld, zooals de toekomstige qualitatieve beperking der bewapening en de toekomstige vlootbouwprogramma's. Het stand punt van Duitschland en de voorstellen der Engelsche regeering inzake een toekomstig algemeen accoord over beperking van de vloct zullen bij de komende besprekingen vertrouwelijk aan de vertegenwoordigers der regeeringen van de andere betrokken mogendheden worden medegedeeld. De gedachtenwisseling tusschen de Duitsche en de Engelsche regeering- is vanzelfsprekend van voorloopigen aard, daar latere beslissin gen op een toekomstige internationale vloot- conferentie van de houding der andere mo gendheden afhangen. „Daily Telegraph" bericht, dat het Duitsch- Engelsche vlootverdrag o.a. inhoudt, dat Duitsch land zich verplicht nooit gebruik te maken van onderzeeërs tegen handels-vaartuigen. Boven dien zal geen van beide partijen snel nieuwe schepen aanbouwen. Het Duitsche program om vat een geleidelijke uitbreiding van de vloot tot 1942 en het Britsche vervangings-program zal pprst in begonnen. Beide regeeringen kwamen overeen, dat tiet maximum-tonnage van onderzeeërs tusschen 600 en 800 ton bedraagt. WASHINGTON, 23 Juni (Reuter) Het departement van buitenlandsche zaken heeft een gedetailleerd rapport ontvangen over de Engelsch-Duitsche vlootbesprekingen. Het de partement spreekt het bericht van een Ameri- kaansch blad tegen, volgens hetwelk minister Huil den Engelschen gezant zou hebben mede gedeeld, dat de Amerikaansche regeering#het accoord onaanvaardbaar acht. Het departement zegt, dat de Engelsche gezant de kwestie noch met Huil, noch met Philips besproken heeft en dat het vloot- accoord door niemand is becritiseerd. LONDEN, 23 Juni (Reuter) De hittegolf blijft onverminderd voortduren. De bladen mel den, dat reeds zeven personen in de laatste 24 uur ten gevolge van de warmte zijn overleden. MADRID, 23 Juni (Reuter) Het was hier Zaterdag 36 graden Celsius (97 graden Fahren heit) in de schaduw. Te Sevilla wees de thermo meter zelfs 39 graden Celsius (102 graden Fahrenueit). Eenige personen zijn door de warmte bevangen en overleden. (Bijzondere correspondentie) Het Madrileensche weekblad „Cronica" pu bliceert een vraaggesprek met den leider der Ceda, de invloedrijkste der regeerings- partijen van het oogenblik, tevens den leider van het katholieke politieke leven in Spanje. Het vraaggesprek is van groote interesse, wijl de journalist eenige zeer concrete vragen stelde, waarop Gil Robles niet minder concrete ant woorden gaf. Men mag wel zeggen, dat Gil Robles zich nog nooit zóó precies en zóó af doende over eenige hoogst gewichtige vraag stukken uitliet. Daarom geven wij hier een en ander uit het gesprek weer. Na antwoord te hebben gekregen op twee vragen, de eerste betreffende de oogmerken der rechtsche politiek, de tweede betreffende de grondwetsherziening, bracht de journalist de verhouding ter sprake tusschen de Ceda en de Spaansche arbeidersmassa, nagenoeg in haar geheel georganiseerd in de twee marxistische arbeidersorganisaties, de „Union General de Trabajadores" (Algemeene Arbeiders-vereeni- ging) en de „Confederacion Nacional del Tra- bajo" (Nationale federatie van den arbeid). De ze laatste, welke vooral in Cataionië grooten invloed uitoefent, is meer dan communistisch. „Het eerste, wat wij ten overstaan van deze enorme proletariërsmassa's gevoelen, aldus Gil Robles, is het vurige en eerlijke verlangen hen met feiten te overtuigen dat de rechtsche ele menten vertegenwoordigd door „Accion Popu lar" een diep sociaal besef hebben, dat zij slechts moeten aanpassen aan de eischen der economie van het land, teneinde geen grootere beroerin gen te veroorzaken. Thans is mijn grootste zorg de werkloosheid. Het regeeringsontwerp, dat slechts aanvullende beteekenis heeft, is berekend op een aanwending van tweehonderd millioen peseta's. Hieraan moeten de afzonderlijke plannen der ministeries worden toegevoegd. Wat „Oorlog" betreft, de werken ter uitvoe ring van de plannen tot nationale defensie, zul len arbeid geven aan verscheidene duizenden ar beiders." staat! En het droevigste van het geval is, dat, daar de heer Azana nimmer andere krach ten tot zijn beschikking kan krijgen dan die, welke hij aan een revolutionnair socialisme ont leent, zijn optreden in de toekomst veroordeeld zal zijn tot dezelfde onvruchtbaarheid als tijdens zijn tweejarig bewind." Men verdenkt Gil Robles vaak van fascisti sche en dictatoriale neigingen. Deze verdenking vindt o.a. steun in den geest van de jeugd, die hij onder zijn aanhang telt. De „Jeugdorganisa ties van Accion Popular" (J. A. P.) eischen „de geheele macht op voor den leider". De journalist stelde daarom deze vraag: „Welke omstandigheden zouden zich moeten voordoen, opdat de rechtsche partijen de uit oefening eener dictatuur gewenscht zouden achten? „Ik houd een dictatuur nimmer voor gerecht vaardigd. Verklaarbaar vind ik ze alléén wan neer, in een periode van anarchisme, de macht in de goot terecht komt. Maar hieraan behoeft men zelfs niet te denken. De journalist was met dit precieze antwoord niet tevreden, misschien omdat het algemeen was gehouden. „Wat zegt u van de geruchten, die de laat ste dagen voortdurend toenemen, dat, tenover- staan van een geweldige linksche reactie, uw partijen, liever dan zich de macht te laten ont- rooven, desnoods tot een „coup d'état" hun toevlucht zouden nemen?" „Nimmer heb ik aan eénigen „coup" gedacht noch zou ik het zün, die er steun aan zou verlee- nen of hem ook maar zou wcnschen. Anderzijds geloof ik niet in een linksche reactie, doch slechts in een verbitterde accentuatie van het linksche sentiment." In aansluiting bU de uitlatingen in dit inter view, heeft Gil Robles in een politieke vergade ring (zooals men weet heeft de regeering sinds- kort weer een zekere vrijheid van politieke actie in Spanje toegestaan) uitdrukkelijk verzekerd, dat de „Accion Popular" volkomen loyaal den republikeinschen staatsvorm aanvaardt. Onder het gehoor bevond zich ook de radicale minis ter-president Lerroux, die zich bereid verklaar de bü de komende verkiezingen de bestaande coalitie te handhaven. De onderlinge meenings- verschillen tusschen de partijen der op het oogenblik in Spanje aan de regeering zijnde coalitie zijn dus niet zoo groot als van oppositio- neele zijde vaak wordt beweerd en zeker wordt gehoopt. Radicale verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze tweevoudige methode garan deert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 11657 Besprekingen van Eden en Mussolini. Het ge schil met Abessinië. Hittegolf in Europa. Minister Rust wenscht godsdienstvrede. Vroegere minister van Financiën Stoyadyno- witsj kabinetsformateur in Joego-Slavië. Officieel communiqué over het Engelsch-Duit sche vloot-accoord. Ribbentrop terug. Rapport aan Hitier. Besluiten der Arbeidsconferentie te Genève. Vredesconferentie over den Chaco. Hagenaar te Rotterdam van 11.000 beroofd. BU het baden en zwemmen tUdens het week end zijn verschillende personen omgekomen. Hevige trambotsing te Amsterdam; zeven niet- emstig gewonden. Buitengewone algemeene vergadering van Bloembollencultuur te Haarlem. Benoemingen door het Provinciaal Kapittel der Paters Passionisten. Nadere bijzonderheden over de ontmaskering van een dievenbende in Gelderland. Dader van een tiental diefstallen in Haren (Gr.) is gearresteerd. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Nieuw wereldrecord van Willy den Ouden op de 300 yards vrije slag. O BUENOS AIRES, 23 Juni. (V. D.) Binnen kort wordt de bij eenroeping verwacht van een algemeene vredesconferentie ter definitieve op lossing van het Chaco-conflïbt tussthen Para guay en Bolivia. Op 12 Juni werd het vredes- protocol tusschen beide landen geteekend, dat thans reeds door beide landen is geratificeerd. BELGRADO, 24 Juni. (Reuter). De Prins regent Paul heeft gisteravond den vroegeren minister van financiën Milan Stoyadynowitsj belast met de vorming van een nieuw kabinet. GENèVE, 22 Juni (Reuter). De internatio nale arbeidsconferentie heeft met bijna alge meene stemmen het geheele project der beslui ten van de commissie voor betaalde verlofdagen goedgekeurd. De conventie betreffende de veer- tigurige werkweek werd met 79 tegen 30 stem men aangenomen. De conventie ten aanzien van het recht op pensioen werd met algemeene stemmen aangenomen. New YORK, 23 Juni. (Reuter). Markies P^°rge de Monteverde en zijn broer, graaf Al- red de Monteverde, zijn na eenige weken van ^rzeling hedenochtend van het Floyd Bennett l'cgveld nabij New York gestart voor hun non- 'opvlucht naar Rome. beide Portugeesche vliegers zijn echter j ltjt ver gekomen. Reeds kort na hun vertrek s hun Bellanca-toestel van geringe hoogte neer stort. Markies George bleef ongedeerd, ter- graaf Alfred een zenuwschok heeft gekre- ROME, 23 Juni. (Reuter.) Officieel wordt gemeld, dat de minister van Buitenlandsche Zaken van Abessinië zich Donderdagmorgen naar de Italiaansche Legatie te Addis Abeba heeft begeven, om namens zijn regeering en uit eigen naam verontschuldigingen aan te bie den voor het incident, waarbij een Italiaansch vlaggetje op den auto van den eersten Legatie- Secretaris door Abessiniërs werd afgerukt. De minister heeft verzekerd, dat de schul digen gevangen zullen worden gehouden dat een onderzoek is ingesteld, waarvan de uitslag aan de Italiaansche regeering zal worden me degedeeld. De Italiaansche gezant heeft zich ertoe be perkt nota te nemen van de verklaring van den minister. In politieke kringen te Rome verklaart men, dat de Italiaansche regeering het incident door deze verontschuldiging nog in het geheel niet gesloten beschouwt, maar dat men eerst wil afwachten, wat het onderzoek oplevert. LONDEN, 24 Juni. (Reuter.) Verscheidene bladen berichten, dat Eden Mussolini zal voor stellen, dat Engeland bij Abessinië zal aan dringen op het verleenen van zekere economi sche concessies aan Italië, en als tegenpres tatie een toegang tot de zee zal krijgen door Britsch Somaliland. „Morning Post" schrijft, dat Eden zal voor stellen, dat Engeland zijn invloed zal aanwen den, op voorwaarde, dat militair ingrijpen ach terwege blijft, om Italië te helpen in het ver krijgen van zijn „gewettigde verlangens". Hierbij moet de onafhankelijkheid van Ethio pië bewaard blijven. COBLENZ, 22 Juni (D.N.B.)Op een bijeen komst van leiders en leidsters der Hitlerjeugd eh van den bond van Duitsche meisjes heeft minister van Onderwijs, Rust, een rede ge- kouden, waarbij hij ook de godsdienstkwestie ter sprake bracht. Minister Rust zeide, dat vóór het nationaal- s°cialistische bewind het Duitsche volk niet al- leen politiek verdeeld was, doch ook confes sioneel. Niet alleen burgers en arbeiders, hand arbeiders en georganiseerden, doch ook de Godsdiensten bestreden elkaar. De minister doemde het een absurditeit, dat men, tegen- °ver de nationaal-socialistische leuze, in het ^(Inland den kreet aanheft: „Heil onzen leider Jezus Christus". Men begaatdaardoor een Vergrijp tegen Duitschland en God. Wij wen- Schen geen godsdienststrijd, want daardoor kan ■^itschland slechts verliezen. Ten slotte deed minister een beroep op de bisschoppen om hem mede te werken. Stand op Maandag 1 uur n.m.; 762.2 Vorige stand: 765 De journalist vroeg vervolgens Gil Robles' visie op de figuur van Azana, die steeds meer het symbool wordt van „de repu bliek van April 1931". Op de meeting, welke Accion Republicana onlangs te Valencia had georganiseerd, sprak Azana voor een gehoor, dat op honderd duizend wordt geschat. „Azana zien wij als een negatieve figuur en, derhalve, beklagenswaardig onvruchtbaar. Niet temin van zijn standpunt dat ik geenszins deel uit had hij een groot werk tot stand kunnen brengen, een positieven arbeid. Jammer dat geheel zijn werk in het teeken van afbraak Heden, Maandagochtend vier uur is de Duitsche luchtballon „Essen II" die Zondag te Gelsenkirchen is opgestegen, nabij de kust in zee gestort. Van de vier personen, welke zich in de gon del bevonden, sprongen twee in zee. Een van hen werd zwemmend door een politieagent gered. De beide anderen bleven in het schuitje, dat door de strooming naar zee werd gedreven. Zij werden later opgenomen door een trawler uit Ostende. De vierde inzittende, die ook gered werd, be vond zich zittende op den ballon en werd door den trawler opgepikt. i 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1