Dievenbende in Gelderland ontmaskerd Nieuwe arrestaties te Oss Trambotsing te Amsterdam pN Het water eischt slachtoffers „De stem van het bloembollenvak" VELE VERDACHTEN ZIJN INGESLOTEN IN VERBAND METEEN ROOFOVERVAL KLANKEN TE HAARLEM MAANDAG 24 JUNI 1935 Beroovingsplan kon niet doorgaan Zeven personen gewond Aspirin Bekenden der politie Herdenking Prof. de Vries Kerkelijk leven Gedurende de laatste jaren heb ben zij zich aan een groot aantal misdrijven schul dig gemaakt Alles kan gebruikt worden Berooving beraamd VOLKENKUNDIG MISSIE- MUSEUM Stichting van den NedPriester- bond te Tilburg In de Plantage Middenlaan liepen twee wagens op elkaar, waarbij de open bijwagen zoo goed als vernield werd Als glas afgeknapt Postvluchten VOORTREFFELIJK Herinneringen aan de inbraak bij een kassier te Maarn in September 1930 Goede vangst De heer Krelage critiseert op felle wijze het communiqué der Ned. Sierteeltcentrale en wijst op onjuistheden „Namens het vak Administratieve machten Ongunstig jaar HANDEL MET DUITSCHLAND Afwikkeling achterstallige handelsvorderingen Tijdens het fraaie week-end zijn bij het baden verschillende personen omgekomen DE BELGISCHE KONINGS KINDEREN BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Paters Passionisten Reeds hebben wij melding gemaakt van airestaties te Wezep. Over deze zaak geeft het „Handelsblad" de volgende bijzonderheden: Reeds jaren was het in Oldebroek, Doorn spijk, Oosterwolde en omstreken niet pluis. Er werd meermalen gestolen zonder dat nochtans de politiemacht erin kon slagen de daders der steeds talrijker vergrijpen op te sporen. Dezer dagen is het min of meer bij toeval de mare- chausse te Wezep, gemeente Oldebroek, ge lukt gegevens in handen te krijgen, die leid den tot het in voorloopige hechtenis nemen van tien personen; nog meer arrestaties zijn te wachten. In de reeks van diefstallen en inbraken, die zich over een periode van verscheidene jaren uitstrekken, is licht gekomen door de verkla ring van P. B. uit 't Harde, gemeente Olde broek. Deze heeft n.l. eenige weken geleden voor de rechtbank te Zutphen ter zake van lappendiefstal terecht gestaan. Tot het laatste tce ontkende hij de ten laste gelegde feiten. Toen hij evenwel eenmaal veroordeeld was, heeft hfj verklaard alles te zullen bekennen wat er in Oldebroek en Doornspijk gaande was. Zoo werden een paar maanden geleden achthon derd gulden gestolen van den heer Vlieger te Oldebroek, B. noemde de daders met name. Het geld werd naderhand door de politie terug gevonden onder een turfhoop op het erf van W. van den B. te Oosterwolde. Ook heeft de bende want de verschil lende misdrijven moeten aan een groep van verdachten worden toegeschreven eenige jaren geleden te Hoogland onder Amersfoort koeien gestolen. Deze diefstal is thans einde lijk opgehelderd. Voorts werden korten tijd geleden twee inbraken te Nunspeet gepleegd, die men eveneens op rekening der bende schrijft. Paschen j.l. werden te Oosterwolde zestig kip pen gestolen. Een der belangrijkste delicten Is wel de aan het licht gekomen diefstal van koper, afkom stig van de uit het artillerie-schietkamp ver schoten projectielen. In totaal is een kleine duizend kilogram koper ontvreemd en ver kocht aan den opkooper E. de L. te Harder wijk. De hoofddader der misdrijven en de ben deleider is gebleken te zijn W. van der M., klompenmaker te Oosterwolde, gemeente Ol debroek. Als verdacht van medeplichtigheid aan den koperdiefstal werd J. W. te Oldebroek twee weken geleden reeds in voorloopige hech tenis genomen. Behalve van het projectielenkoper uit het schietkamp heeft de bende diefstallen van kippen, kleeren, meubelen, kleedjes, renwiel- onderdeelen, zilveren voorwerpen enz. op haar geweten. Zoo werden ongeveer anderhalve maand geleden van een venterswagen van den manufacturier J. Wensel te Oldebroek kleeren gestolen ter waarde van ruim honderd gulden. Bij boer R. Spronk te Oldebroek werden kort geleden kippen gestolen. In arrest bevinden zich thans W. van der M. met twee schoonzoons, J. W„ W. van den B. en eenige anderen. W. van der M., de bende leider, heeft bekend reeds in la24 zijn crimi- neele loopbaan te Oldebroek te zijn begonnen. Hij heeft toen in dat jaar acht bankbiljetten van 25 gulden ontvreemd. Tevens heeft hij be kend de leider der bende te zijn. Ook andere gearresteerden hebben reeds een bekentenis afgelegd. De bende had haar vergaderplaats in het huis van Van der M., waar zij samen kwam om plannen te beramen. Het blijkt inmiddels, dat de marechaussee van Wezep te rechter tijd heeft ingegrepen. De laatste plannen schijnen n.l. geweest te zijn den directeur van de Kamperveensche melkfabriek, den heer Veening, een auto ongeluk te doen krijgen en hem daarna te berooven. Dergelijke plannen heeft men blijkbaar ook gehad ten aanzien van ande re personen. Voorts was men voornemens r.og een inbraak te plegen bij den direc teur der melkfabriek. Bij den opkooper E. de L. te Harderwijk heeft de marechaussee uit Wezep huiszoeking Verricht. In een voorraadschuur werden 730 kilogram koper gevonden, die De L. van de verdachten van der M. en W. voor 12 cent per kilogram in Januari j.l. had opgekocht. Daar De L. dezen koop niet had geboekt, werd hij ervan verdacht heler te zijn bij de reeks misdrijven door de bende gepleegd. De L. heeft in totaal tien dagen te Wezep en Zwolle in arrest door gebracht. Behalve met betrekking tot het opgekochte koper bleek hij echter overigens niets met de zaak uitstaande te hebben, zoodat hij Maan dag j.l. is vrijgelaten. Tevens is zijn zoon uit Amsterdam in voorloopige hechtenis genomen, daar deze volgens verdachte W. medeplichtig was, doch ook de zoon is op vrije voeten ge steld. Ook is opheldering gekomen in den diefstal van vijf koeien onder Kamperveen, korten tijd geleden gepleegd. Ten slotte is nog in voor loopige hechtenis genomen K. uit Oosterwolde, gemeente Oldebroek, die eveneens verdacht wordt van medeplichtigheid aan een of meer misdrijven. De Ned. Priestermissiebond heeft te Tilburg het Nederlandsch volkenkundig missiemuseum °Pgericht. Nu de werkzaamheden zoover gevorderd zijn, hat met het verzamelen van voorwerpen voor het museum een aanvang kan worden gemaakt, ^endt de bond zich tot allen, die belang stel- etl in het missiewerk, om te helpen tot het ^erkrijgen van een zoo rijk mogelijke verzame- hhg van alles wat in het missiemuseum zijn Maats mag en moet vragen, in het belang van he missie zelf. Door de uitbeelding van het missieleven wil het museum aankweeken de wetenschappelijke •^hnis van de missie, om door die diepere ken- *>s een sterker en weldadiger liefde op te wek ken voor den missie-arbeid van de Kerk over e geheele wereld. Voor dit algemeene missiedoel zal het Ne- herlandsch Volkenkundig Missiemuseum een j^tenschappelijke verzameling inrichten en bderhouden van alle voorwerpen, die op de jhissie en op de zending in den meest uitge leiden zin betrekking hebben, een boekerij h studiezaal stichten en regelmatig weten- happeiijke missiecursussen en lezingen in- lchten. Zondagavond omstreeks zeven uur reden in de Plantage Midden laan te Amsterdam, komende uit de richting van de Kerklaan, twee tramtreinen achter elkaar. Voorop reed een tramtrein van lijn 9, be staande uit een motorwagen en een kleinen open bijwagen. Deze stop te aan de Badlaan. De bestuurder van lijn 14 heeft niet spoedig ge noeg kunnen stoppen; zijn wagens slipten door en met een hevigen slag botste hij op den open wagen van lijn 9. Glasgerinkel en hevig gegil volgden op den slag. De kleine open wagen bleek vernield en door den hevigen schok waren de passagiers als kegels door el kaar geworpen. Velen van hen hadden door glasscherven bloe dende wonden opgeloopen, terwijl anderen over pijn in verschillende lichaamsdeelen klaagden. Door den openbaren brandmelder op den hoek van de Badlaan werd de brandweer ge waarschuwd, die naar de plaats des onheils uitrukte, maar tevens den Geneeskundigen Dienst kennis gaf van het ongeluk. Spoedig was de noodige hulp aanwezig. De meeste gewonde passagiers waren het café op den hoek van de Plantage Badlaan binnenge bracht. De Geneeskundige Dienst bracht een zestal naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, In de tuinen van het üoofstemmeninstituut te St Michieis-Geste werd Zondag een Sac cramentsprocessie houden. Een overzicht tijdens de zegening met het Allerheiligste ge- terwijl anderen ter plaatse werden geholpen. De ernstigst gewonden waren zij, die sny- wonden hadden opgeloopen. Gewond werden de bestuurder van den mo torwagen van lijn 14 H. M. Verheyen, mejuf frouw J. H. Lieweg, Badlaan 4, mejuffrouw Groenteman, Rapenburgerstraat 54, mejuf frouw L. Roggeveen, Balistraat 75, mevrouw G. B. BeverveerLamzaat, Borneostraat 102, mevrouw Van GeemenGort, Heerengracht 169, de heer Koopman en mejuffrouw J. C. Hakkert. Geen der verwondingen is van ernstigen aard. Ook zij, die naar het O. L. Vrouwe Gasthuis werden gebracht, konden, na ver bonden te zijn, huiswaarts keeren. De botsing is dus nog betrekkelijk goed afgeloopen, maar hevig is deze zeer zeker ge weest, want de open bijwagen was zoo goed als vernield. De bouten, die de verschillende deelen verbinden waren afgeknapt als glas. Alles hing scheef in den wagen. De banken stonden niet meer recht. Ook het voorbalcon van den motorwagen van lijn 14 was gedeel telijk vernield, evenals het achterbalcon van den motorwagen van lijn 9. Juist in die gehavende deelen van de tram wagens vielen de gewonden. De tramdienst op. beide lijnen had door dit ongeluk groote vertraging. De gehavende wa gens werden door den dienst van de gemeente tram weggesleept. Zoowel de politie als de dienst van de tram stelt een nader onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. De „Sperwer" is op de uitreis te Bagdad ge land. De .Nachtegaal" is op de thuisreis te Ran goon aangekomen en de „Lijster" te Jodhpur. werkt bij pijn steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Opnieuw is de Qssche politie overgegaan tot het doen van arrestaties. Zij heeft aangehouden M. de R. en v. O., bijgenaamd „het Schoen tje". De R. is onlangs uit de strafgevangenis ontslagen, waar hij vier jaar had uitgezeten voor een overval op een fabrikant, waarbij hij zich trachtte meester te maken van de week- loonen van de arbeiders, R. werd op heeter- daad betrapt, doch wist te ontkomen en hield zich in de bosschen schuil, totdat hij, door koude gedwongen, zich by de politie kwam aan geven. De jongste arrestatie is geschied in verband met een roofoverval op den kassier van de Boe renleenbank in 1930 te Marien. Vier man bra ken in en toen de kassier met een revolver op het lawaai afkwam, werd hij overvallen, ge bonden en gedwongen de brandkast te openen. Bij een later gevolgde huiszoeking werden bankbiljetten, van de roof afkomstig, in de jas van M. de R. gevonden, doch bij gebrek aan be wijs moest men hem laten gaan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn te Oss gearresteerd zekere De R., Van O., bij genaamd „Het Schoentje" en Van B., als ver dacht van het plegen van een roofoverval op den heer Otten, kassier van de Boerenleenbank te Maarn op 17 September 1930. Het verhoor, dat dezen drie personen op het gemeente-politie-bureau is afgenomen leverde poveel resultaat op, dat zij alle drie werden in gesloten. In voornoemden Septembemacht drongen drie gemaskerde kerels de slaapkamer binnen van den heer Otten te Maarn. Onder bedreiging met een revolver eischten zij van hem den sleutel van de brandkast. De heer Otten, die zich machteloos voelde te> genover deze drie personen, weigerde toch nog den sleutel te geven. Daarop bonden de onver laten hem de handen en voeten en duwden hem een prop in den mond. Vervolgens gingen zij op zoek naar den sleutel, welken zij eindelijk vonden. Met medeneming van een bedrag van 1700 verlieten de dieven het huis door hetzelfde raam, waardoor zij waren binnen gedrongen. Het onderzoek te Maarn door de politie al daar ingesteld, leverde toen geen resultaat op Met de arrestatie van De R. heeft de gemeen te-politie een goeden slag geslagen, daar hij de leider van een dievenbende was, die geheel apart stond van deze bende. De R. schrok voor niets en niemand terug en is meermalen in gevecht met de politie geweest. Op het laatst van 1930 wilde De R. met een van de bendeleden, zekeren De B., inbreken in de villa van den heer H. in het Villapark. De politie was echter met hun plannen op de hoogte en had zich in en om de villa verdekt opgesteld. Inderdaad kwamen tegen één uur beide man nen de villa binnen. De politie schoot dadelijk toe en wist De B. te grijpen. De R. wist echter in de duisternis te ontkomen. Eenige manschappen van de marechaussee achtervolgden hem en schoten eenige malen op den voortvluchtige. Ook de R. loste eenige revolverschoten en raakte den wachtmeester Peeters in den pols. Deze moest in h t ziekenhuis worden opgeno men. De R. was echter den dans ontsprongen en hield zich eenige maanden schuil. Daarna meld de hij zich zelf aan bij de justitie te Den Bosch, daar zijn arrestatie in verschillende bladen was verzocht. Doch van een diefstal wist hij zooge naamd niets af. De R. werd echter tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld, evenals zijn metgezel De B. die thans ook weer is gearresteerd in verband met den roofoverval te Dinther. Sedert eenige maanden waren beiden uit de gevangenis ontslagen. Tevens is op verzoek van de gemeente-politie te Oss door den rijksveldwachter te Aalst ge arresteerd zekere V. Deze was vroeger in Maarn woonachtig en wordt verdacht van medeplich tigheid aan dezen roofoverval. De leden der Algemeene Ver. voor Bloem bollencultuur kwamen Maandagmiddag om half twee in het gebouw der vereeniging te Haarlem in buitengewone algemeene vergade ring bijeen. De voorzitter, de heer Ernst H. Krelage hield de volgende openingsrede: Sedert onze laatste algemeene vergadering hebben wij het verlies te betreuren van het ouaste eerelid der vereeniging Prof. Hugo de Vries, die meer dan een halve eeuw geleden als zoodanig werd benoemd. Omstreeks het jaar 1880 werd de Hyacinthen- cultuur bedreigd door het toen nog nieuwe geelziek. Dit gaf den toemaligen voorzitter, mijn vader, aanleiding zich met Prof. de Vries, des tijds hoofleeraar aan de Universiteit te Am sterdam, in verbinding te stellen teneinde te overleggen hoe deze ramp zou kunnen wor den gekeerd. Het gevolg is geweest dat in die dagen, toen nog geen enkele Rijks- of andere instelling bestond voor plantenziekten of wat daarmede verband hield, de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur het stelsel matig onderzoek der bloembollenziekten op droeg aan den door Prof. de Vries aanbevolen plantkundige J. H. Wakker, die in drie jaar verslagen de uitkomsten van zijn zeer belang rijk onderzoek heeft neergelegd en tevens de middelen ter bestrijding wist aan te geven, waardoor de Hyacinthenteelt destijds is gered. Bovendien had Prof. de Vries reeds de ver eeniging aan zich verplicht door voor de le den in een brochure een uiteenzetting te geven van het oud- of ringziek der Hyacinthen, Ofschoon het levenswerk van dezen wereld vermaarden geleerde op het gebied der erfelijk heid in 't bijzonder voor hen, die zich met het winnen van nieuwe verscheidenheden bezig houden van beteekenis is, kan daarop hier niet verder worden ingegaan, evenmin als op zijn tallooze onderzoekingen van anderen aard. De vereeniging zal steeds de belangrijke diensten, die deze geleerde aan het bloembollenbedrijf heeft kunnen bewijzen, in dankbare herinne ring houden. Het verheugt mij, hier den regeeringscom- missaris en voorzitter, bestuursleden en direc teur der Nederl. Sierteeltcentrale te mogen be groeten, van wier belangstelling van het hier te behandelen onderwerp wij verzekerd zijn, ging spr. voort. Hun tegenwoordigheid geeft blijk van hun wensch om zich te overtuigen van de stroomingen en opvattingen die in het bic embollenbedrijf ten opzichte van de sanee ring leven. Zonder te willen voorspellen of het heden tot een bepaalde uitspraak zal komen, zcu ik toch er de aandacht op willen vesti gen, dat, indien er één organisatie is die recht heeft, dat men haar meening als die van het geheele „vak" beschouwt, het de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is. Het is bekend, dat van de ongeveer 17000 a 18000 bloembollenkweekers, die bij de voor malige kweekerscentrale waren ingeschreven, nog slechts rond 13000 in de termen vielen om als georganiseerden door de Sierteeltcentrale te worden aangenomen. Onder deze 13000 zijn er slechts rond 750, die meer dan 1 H.A. be telen. Van de overige ruim 12000 blijven er 6500 beneden de 10 Aren, ruim 3000 hebben eert teelt van 1025 Are of gemiddeld 115 Roe en de resteerende ongeveer 2500 kweekers be telen tusschen de 25 Are en 1 H.A. Gaan wij de samenstelling onzer vereeniging na, dan is het voor ieder, die de toestanden kent, duidelijk dat juist die kweekers en fir ma's, die méér dan gemiddeld 115 Roe telen, gus de genoemde 2500 en 750, die te zamen ongeveer 85 pet. van de geheele bloembollen teelt uitoefenen, leden zijn van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, waarbij dan nog een deel der kweekers beneden 115 R. gevoegd moet worden. Hieruit blijkt over tuigend dat, indien er één organisatie is, die gerechtigd is „namens het vak" een oordeel uit te spreken of een besluit te nemen, dit de A'gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur is. Het is niet noodig, dit nog eens uitdrukkelijk te constateeren, omdat in het communiqué van Ce Ned. Sierteeltcentrale over het saneerings- plan 1935 meer dan eens meeningen van het „vak" worden medegedeeld, zonder dat eenige toelichting gegeven wordt over wat hier met „hef vak" bedoeld wordt. In dat communiqué kan men lezen, dat door bet vak een stichting in het leven wordt ge roepen; dat het vak gemeend heeft dat het percentage, dat de exporteurs op de kweekers- nota's mogen aftrekken, 15 pet. zou moeten zijn, en er wordt zelfs gesproken over de met het yak 0Ver het plan bereikte overeenstem ming. Men zou hieruit kunnen afleiden, dat over al cieze punten overleg met de vereenigingen op b'cembollengebied althans met hare besturen had plaats gehad. Dit is echter geenszins het geval geweest. De besturen zijn in de totstand koming van het plan 1935 niet gekend. Het vermoeden ligt voor de hand dat met het vak in de bewoordingen van het communiqué bedoeld worden de kweekers en exporteurs, le den van het bestuur der Sierteeltcentrale. Mocht dit zoo zijn, dan is het eigenaardig, dat zij op ar Cere plaatsen een paar maal in het commu- n.'.qué uitdrukkelijk als zoodanig vermeld wor den. Maar hoe dit zij, en ofschoon deze vak lieden ten volle ons vertrouwen verdienen, als „het vak" of als woordvoerders of vertegen woordigers van het vak kunnen wij ze niet aan vaarden. Wel is waar werden zij benoemd op voordracht van de besturen van eenige ver eenigingen waaronder de onze, maar daar hun ais bestuurleden der sierteeltcentrale geheim houding is opgelegd, is elk overleg of beraad n?et de besturen, die hen hebben voorgedra gen, nadrukkelijk uitgesloten. De besturen en de vereenigingen kunnen derhalve geen en kele aansprakelijkheid of verantwoordelijkheid aanvaarden met betrekking tot het saneerings- pian 1935, dat geheel buiten hun voorkennis en medewerking is tot stand gekomen. Deze opzet heeft reeds tot veel teleurstellin gen en bezwaren aanleiding gegeven en zal dit blijven doen. Den kweekers en exporteurs in de Sierteeltcentrale treft in dezen geen verwijt. Wij kunnen overtuigd zijn, dat zij getracht hebben de best mogelijke regeling te verkrijgen, maar vermoedelijk staan zij machteloos tegen over de administratieve machten in Den Haag, die meenen dergelijke ingewikkelde vaktech nische regelingen te kunnen vaststellen, zon der voldoende recht te laten wedervaren aan de adviezen van deskundige vakmenachen. Dit zou verklaarbaar zijn, als de administra tie te waken had voor gelden, waarmede het bloembollenbedrijf uit het Landbouwcrisisfonds gesteun werd. Aangezien echter geenerlei steun c'oor het bloembollenvak genoten wordt en dit de regeling geheel zelf bekostigen moet, zou men meenen, dat het bloembollenbedrijf dan ook gerechtigd zou zijn, zelf te bepalen, hoe het de regeling wenscht, behoudens een wenschelijke goedkeuring van wege het depar tement. Ondanks al deze bezwaren heeft ons bestuur steeds de leden der vereeniging voorgehouden, dat zij ten volle aan hun verplichtingen moeten voldoen, die hun door de saneeringsmaatregelen zijn opgelegd en het blijft die gedraglijn voor de tekomst aanbevelen, voorzoover dit den betrokkenen ook maar eenigszins mogelijk zal zijn. Een vergadering als deze, die zich zelf te recht beschouwen mag als te zijn „de stem van het vak", legt zich daarmede zware verplichtin gen op. Zjj behoort er zich elk oogenblik van te doordringen, dat haar uitspraak als stem van het vak" weloverwogen dient te zijn en be- invloed mag worden door plotselinge opwellin gen of tydelijke stroomingen. Ik vertrouw, dat deze vergadering daarvan doordrongen zal zijn, en dat de besprekingen, ondanks scherpe meeningsverschillen, gevoerd zullen worden met de hoffelijkheid, waarop te genstanders, met waardeering voor elkanders standpunt, aanspraak maken. De ontvangsten uit het bedrijf liepen van rond ƒ3.868.000.— in 1933 tot rond ƒ3.482.000, dus met ƒ386.000.of ongeveer 10 pet. terug. Door verschillende maatregelen werden de uit gaven die in 1933 rond ƒ3.229.000.bedroegen, tot ƒ2.910.000.dus met ƒ318.000.of onge veer 9.8 pet. verlaagd. Het exploitatie-saldo van 1933 kon dus niet gehandhaafd worden en ver laagde van rond 640.000.tot 572.000. Dit verlaagde saldo is uiteraard minder dan het saldo 1933 in staat de vaste lasten te vol doen. In verband hiermede werden in het einde van 1934 verschillende maatregelen genomen, die voorshands beoogen de liquiditeit der Maat schappij te verzekeren om het haar mogelijk te maken zich behoorlijk van haar vervoerstaak te kunnen blijven kwüten. Indien toch die mo gelijkheid ontvalt, zal het voortbestaan onzer onderneming ernstig in gevaar worden ge bracht. Ofschoon er allerminst reden is den toestand der Maatschappij gunstig te bezien, moge dit overzicht toch besloten worden met de hoop uit te spreken dat wij in staat zullen zyn ons be drijf in zijn huidigen omvang in stand te kun nen houden tot met grootere zekerheid de toe komst der MaatschappU zal zijn te overzien. In de week van 17 tot en met 22 Juni 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM 400.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 77232 tot 77343. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks RM 49.9 millioen. De Sonderkonto- posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-po3ten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM 350.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 15640. Het totale bedrag van de op het Treuhan- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zyn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks RM 18.2 mil lioen. De Treuhanderkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zyn hieronder be grepen. De eerste zomersche Zondag! De eerste Zondag in 1935, die den pessimist geen kans gaf, en waarop men er op uit kon trekken, zonder angstig één oog naar de zon en één oog naar de stil dreigende wolkjes aan de kim, die regenvlagen zouden worden en den terugkeer naar de steden tot een intocht van drenkelingen zouden maken. Een Zondag, die een zon-dag was, en een zon-dag zou blijven. In alle vroegte begon de uittocht. Na lange, druilerige vestingstraf pompte de stedeling zijn banden op, keek zijn karretje na, pakte de pic- nic-benoodigdheden op zijn bagagedrager, en trok er op uit, de vrije natuur in. De regen mantel was ballast. En zoo trokken zij langs de rijksstraatwegen, een enkele enthousiast al heel vroeg, later meer, en ten slotte werd het één lange, onafgebroken rij, dronken van bosch- en zeelucht en van zonnewarmte. Daar naast de gemakzuchtigen in hun wagentjes: van Ford model-1921 tot Hispano-Suiza 1935. Allen bezield met één groot verlangen: naar water, zon en lucht. In het Gooi zwermden zij, over de Amers- foortsche hei, langs de groote wegen, maar vooral in de badplaatsen. Het Noorderbad te Zandvoort kon de zeeliefhebbers niet meer ver werken, en de kaartjesverkoop voor de wissel cabines moest een oogenblik worden stopgezet. De neringdoenden wrijven in hun handen; de zaken gaan eindelijk weer goed. En toch toch was er weer geen onver mengde vreugde. Het drukke verkeer en het water hebben hun slachtoffers geëischt, en ge kregen. Aan het einde van dezen schoonen dag waren helaas weer eenige gezinnen in rouw gedompeld. Zondagavond omstreeks 8 uur waren een twintigtal jongens van de Martha-stichting in het Aarkanaal bij Alfen aan den Rijn aan het zwemmen. De 18-jarige C. Zwalve, eveneens verpleegde in genoemde inrichting, stond op den wal belangstellend te kijken. Hoewel hij niet goed kon zwemmen, werd de lust om een frisch bad te nemen hem te machtig en hij begaf zich te water. Hy slaagde er in het midden van het kanaal te bereiken, toen waren zijn krachten uitgeput en hoorden zijn kameraden hem om hulp roepen. Het gelukte een vijftal jongens hem tot vlak bij den oever te sleepen. Toen konden ook zij niet meer en de arme jongen verdween in de diepte. De jongens riepen de hulp in van eenige zandschippers, die den drenkeling na eenigen tijd op den wal wisten te sleepen. De levensgeesten waren toen helaas reeds ge weken. In de Maas bij Venlo is de 18-jarige chauffeur H. v. d. Berg door verdrinking om het leven gekomen, Pogingen om hem te redden mochten niet baten. Te Joude is een vy'fjarig jongetje in de naby- heid der R.K. school verdronken. Zondagmiddag ongeveer 4 uur is de 27-jarige metselaar J. Momberg, wonende te Arnhem, bij het baden in den Rijn, nabij de Hevea-fabrie ken aldaar, verdronken. Een schipper, die het ongeval zag, sprong hem na en haalde hem direct op. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. zyn echtgenoote en 4 nog jeugdige kinderen zagen het ongeval gebeuren. Zaterdagmiddag heeft de 20-jarige mej. A. v. V., die met haar schoonzuster in den Dommel bij Eindhoven aan het baden was, zich te ver in het water gewaagd, zy werd door den sterken troom meegesleurd. Haar schoonzuster trachtte haar nog te redden, doch alle moeite was ver- geefsch, het meisje verdronk. Haar stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Zondagmiddag is op den Westeinderplas onder Aalsmeer de achtjarige Andries Maarman uit Amsterdam van de voorplecht van een zeilvaar- tuig te water geraakt en verdronken. Zqn groot vader, die hem nasprong, moest de poging om het kind te redden bijna met den dood bekoo- pen. Hij kon gelukkig nog gered worden. De Rijkspolitie heeft na eenige uren dreggen het lijkje van het knaapje opgehaald. Naar wy thans uit Noordwijk vernemen, zouden de beide oudste kinderen van het Belgische ko ningspaar, wier zomerverblijf te Noordwyk eeni gen tijd geleden werd gemeld, waarschijnlijk heden aldaar aankomen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot Pastoor te Bleiswijk den Weleerw. heer L. J. M. Janssen Schmidt; tot Pastoor te Middelharnis den Weleerw. heer W. C. van Benten, thans kapelaan te Hillegom (H. Martinus); tot Rector te Rotterdam (St. Antoniusgesticht) den Weleerw. heer P. J. Maas; tot Rector te Rotterdam (R. K. Lyceum voor meisjes) den Weleerw. heer H. J. van Hussen; tot Kapelaan te Dordrecht (H. Ant. van Pad.) den Weleerw. heer A. H. M. Ruhe; tot Kapelaan te Leiderdorp den Weleerw. heer P. J. Krom, thans Kapelaan te Bovenkarspel. In het klooster der Paters Passionisten te Mook (L.) is onder voorzitterschap van den Hoogeerw. P. Joachim, generale Consultor, het driejaarlijksch Kapittel gehouden. Tot Provinciaal werd herkozen de Hoogeerw. P. Dominicus, tot eerste provinciale Consultor werd gekozen de Hoogeerw. P. Clemens, tot tweede prov. Consultor de Hoogeerw. P. Eleu- therius, tot Rector van het klooster te Mook de Zeereerw. P. Oswald, tot rector te Haastrecht de Zeereerw. P. Theodorus, tot Rector te Maria- Hoop de Zeereerw. P. EjSiphanius, tot Novicen- meester de Zeereerw. P. Albertus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5