Het uur der jeugd in den Dom van Keulen Jt Vliegongeluk in Columbia Het nieuws van heden UITDAGING VAN ZIJDE DER HITLERJEUGD Eden's bezoek aan Rome Italië-Abessiniè WEEKBLAD „DE GULDEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 25 JUNI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19403 Het voortdurende conflict heeft een gezonde uitwerking op de jonge katholieken „De ware leiders hebben wij" Abessinische kwestie vandaag ter sprake? Fransche oud-strijders in Stuttgart Diner aangeboden Het Weer Katholiekendag in Praag De ontvangst van den Kardinaal- Legaat Int. Arbeidsconferentie Tengevolge van een hevigen ruk wind botsten twee vliegtuigen tegen elkander Veertien dooden Britsch antwoord op Fransche nota Bevat niets anders dan een hoffe lijke bevestiging van ontvangst Het haanvak MünchenStuttgart is gemoderniseerd. Sierlijke electrische locomotieven vervangen de oude puffende stoommachines Treinongeluk in West- Siberië Negen doodenvele gewonden Internationale K. v. K. congresseert Bandietenbende achter slot en grendel Tegen den godsdienst Een verbodsafkondiging in Wurtemberg Prof. Barth naar Bazel Record van water vliegtuig 30 MENSCHEN VERDRONKEN IN ZWEDEN ENGELSCHE FRONTSTRIJ DERS GAAN OP REIS DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Lange duur der conferentie verwacht De besprekingen De slavernij in Abessinië De geheele oplaag van het eerste nummer in beslag genomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) Gebeurtenissen, als op Sacramentsdag te München plaats hadden, zijn steeds een nieuw bewijs voor het succes, dat de Duitsche autoriteiten van de half-georganiseer- de geloofsvervolging verwachten. De autoriteiten let wel want ofschoon zij geheel achter de schermen blijven om doorgaans de daden hun ner werktuigen achteraf te desavoueeren en desnoods dezen of genen handlanger laten val len, want men is niet teerhartig in deze kringen zijn de verantwoordelijken voor de systema tische „Katholikenhetze". De stootbrigades, waarmee men de macht van het Katholicisme poogt te breken, zijn be proefde troepen der S.A. en der Hitlerjeugd. Heeft de S.A. het begrepen op de geloofsuitin gen en elke katholieke manifestatie, die van volwassenen uitgaat, de Hitlerjeugd houdt zich op de hoogte van het doen en laten der katho lieke jeugdorganisaties. Zy weten precies, wan neer de Jung-"en Sturmscharen vergaderen, zij zijn immer present om de meest gezochte over treding van het uniformverbod vast te stellen en te krakeelen, wanneer een slip van een vaan onder een jas vandaan komt; herhaaldelijk ge beurt het ook, dat de jeugd, die zooeven de kerk verlaat na een uur vol wyding, den ruzieèioe- kenden Hitlerknapen in de armen loopt. Dit geschiedde verleden Zondag te Keulen, na *n „Weihestunde der Jugend" in den Dom, door knapen en meisjes bijgewoond in overweldigend aantal. De kolossale kerk, die vyf-en-derrig- duizend menschen kan opnemen, was eivol, ge drongen stond het volk in zijschepen en kapel len en een groot aantal kerkgangers moest teleurgesteld heengaan, daar zelfs in de por talen geen plaats meer was. Hieruit ziet men overigens, hoe het katholieke volk geleerd heeft de ooren te spitsen, want de plechtigheid was slechts met een paar regels in de katholieke bladen aangekondigd. Het „Uur der Jeugd" werd inderdaad, wat het beloofde. Een ongekend contact verbond de massa's geloovigen onder elkander en met hun geestelykheid; de Domkerk, die het geloof van eeuwen gezien heeft, hoorde de geestdriftige belijdenis van een jeugd, die bereid is. Doch toen zy de kerk verliet, wachtte haar daar sma lend en uitdagend de Hitlerjeugd op, poogde aan de katholieke jongens de weer zorgvuldig opgevouwen vaandels te ontrukken en hen in een algemeene vechtparty te verwikkelen. De aangevallenen legden een groote zelfbeheer- sching aan den dag en de politie, die moest toezien zonder hen te hulp te komen daar de Hitlerjeugd immuun is was er getuige Van, dat zij in de verdediging bleven en dat geen enkele hunner zich tot handtastelijkheden liet prikkelen zy verdedigden hun vaandels, bieer niet. Men kan gerust gelooven, dat dit voor de be trokkenen een prestatie was, want de katholieke jongens zijn even gretig, het gevaar te trot- seeren en hun krachten te toonen, als alle andere. Maar er wordt door hun geestelijke leiders gewezen op den veel grooteren moed, die steekt in het verdragen van beleedigingen en in de overwinning op het wraakgevoel en men heeft by deze gelegenheid weer eens kun nen beleven, dat katholieke jongensharten zulke gedachten ook verwerken. Overigens werd van kerkelyke zyde ter Plaatse een protocol van de zaak opgemaakt; doch of hiermee de gewone dooddoener van hationaal-socialistische zijde, namelijk: dat de katholieke jeugd de Hitlerjongens aangevallen heeft, voorkomen wordt, is niet waarschynlyk. tiaar de burgèriyke bladen over zulke voor- Vallen niets mogen berichten, terwijl het par tij orgaan een leugenachtige voorstelling van de Zaak geeft, blyft het dan officieel by deze laatste. Het is echter waar en verschillende ka tholieke leiders hebben het mij beves tigd, dat de conflicten, waarin zich de katholieke jeugd bevindt en de vervolging, die Zij overal ondergaat, in het openbaar, in de ^hool, in den strijd om het bestaan, toch een gezonde uitwerking hebben op haar karakter. >.Dit zijn treurige rijden voor de Katholie ken," zei my nog onlangs een vooraanstaand Priester," maar toch, wij moeten dankbaar zijn v°or den moed en het weerstandsvermogen, ^ie de jonge generatie ontwikkelt. Vroeger Jboest ik. wel eens klagen over een zekere slapte hy de jeugd, een hang naar het uiteriyke, een heiging om elke sportprestatie hooger te stel- en dan geestelijke daden doch vandaag is hat anders geworden. Onze jongens zyn even luidruchtig als vroeger, maar daaronder schuilt hieer ernst, en zy kunnen ingetogen zyn. Nu 'Pen hun met dwang wil ontnemen, wat zy Voeger achteloos bezaten is er zulk een geest ^ah moed en wilskracht opgestaan, dat ik de jPeesten niet terugken. Maar wij hebben zulke karakters dan ook noodig, want dit alles is heg maar een begin en er zullen nog zware Pffers gevraagd worden van ons katholieken." Öe jeugd weet het. Zij wordt er op voorbe eld en zy staat al midden in den strijd. Op de Scholen heeft zij het zeer moeilijk. De leer- ®ren worden scherp gecontroleerd op het aan- al hunner leerlingen, dat in de Staatsorgant Zaties treedt. Is dit aantal te gering, dan wor- hch zy ervoor aangesproken en riskeeren zy hun Petrekking. Vandaar dat leeraren en leerares- sen de meest overtuigde propagandisten voor de Hitlerjeugd zijn, ja dat zij hun leerlingen met alle middelen trachten te overreden, hun zelfs aanbieden, de kosten van de uitrusting en dergelyke te willen dragen, en, indien het op deze wijze niet gelukt, tot de unfaire middelen grypen, die hun in ruime keuze ter beschik king staan. Doch er zijn maar weinig katholie ke jongens, die voor dezen dwang zwichten. Het is nog zooeven te Düsseldorf op een middelbare school geschied, dat de Directeur zelf de weer- spannigen, die hun religieuze vereeniging trouw bleven, liet aantreden en op de meest brutale wijze angst aanjoeg. Doch toen hij ten slotte de jongens wilde pressen, ter plaatse hun handteekening te zetten onder een verzoek om opname in de Hitlerjeugd, weigerden zij als één man. „Van degenen, die vroeger naar de Hitler jeugd zyn overgeloopen, zijn er enkele terug gekomen" hoorde ik van andere zijde, „en in het laatste halfjaar, nu de vervolging ge niepig en hardnekkig is geworden, hebben wy in het geheel geen jongens meer aan de Staats- jeugd verloren." Een andere geestelyke vertelde mij, hoe op vallend de afname der Hitlerjeugd met name in sommige streken van het Rijnland is. en hoe hecht daarentegen de innerlijke samenhang van de katholieke jeugd. „Het ontbreekt den Hitler jongens aan werkelijke leiders" aldus mijn zegsman „en hoe men ons benijdt om de onze, blykt wel uit de geheele scala van zyde- lingsche aanvragen tot den ruwsten dwang toe, waarmee men hen in het andere kamp wil halen. Natuurlyk is het aantal begaafde lei ders, ware vormers van jonge zielen, zeer be perkt. Maar wij kunnen ons in 't Rijnland ge rust beroemen op hetgeen onze tegenstanders met ergernis toegeven: die ware vormers zyn de onze! LONDEN, 25 Juni. (Reuter). De ochtendbla den verwachten algemeen dat vandaag tus- schen Mussolini en Eden de Abessinische kwestie zal worden besproken. De „Daily Express" meldt uit Addis Abeba: de Italiaansche Legatie heeft Maandag de nog in Abessinië wonende Italiaansche burgers gelast, binnen tien dagen het land te verlaten. Verder heeft de Legatie een nota overhan digd aan de Abessinische regeering, waarin Abessinië ervan beschuldigd wordt te streven naar de souvereiniteit over het Sultanaat van Jimma. De „Daily Herald" meldt uit Rome: Er be staat reden om aan te nemen, dat de Engel- sche regeering bereid is, Italië economische voordeelen te bieden in verband met den aan leg van een dam aan het Tsana-meer in het Noorden van Abessinië. De watervoorziening van den Soedan zal ge waarborgd blyven, maar Engeland zal prac- tisch afzien van zijn vroeger standpunt, dat Noord-Abessinië een Britsch invloed-gebied is, dat beschermd moet blijven tegen de econo mische indringing van Italië. STUTTGART, 24 Juni. De alhier gearriveerde 44 Fransche oud-stryders zyn heden tydens een diner in den Stadtgarten verwelkomd. O. a. hield de ryksleider der Duitsche oorlogsver minkten, Oberlindober, een rede, waarin hy den wensch uitsprak, dat het mogelijk zal zijn in den loop der eerstvolgende jaren verdere bruggen van vriendschap en vrede te slaan tus- schen Fransche en Duitsche oud-stryders, maar ook tusschen de Duitsche en Engelsche oud- sirijders, benevens met die van de andere lan den, De Franschman Raynaud zeide, dat de Fransche oud-strijders trotsch waren op de hartelijke ontvangst. Verwachting: Meest zwakke, Zuidelijke S tot Oostelijken wind, helder tot licht be- S H wolkt, droog weer, behoudens kans op H onweer, warm. Hoogste barometerstand: 767.3 te Thors- H hafen. Laagste barometerstand: 755.6 te Brest. Zon op 4.40 - onder 9.24 - Licht op 9.54 Maan op n.m. 1.00 onder n.m. 3.55 rr H Nieuwe Maan 30 Juni Kardinaal Verdier, Pauselijk Legaat voor den eersten Katholiekendag zal op 26 Juni in Praag aankomen. Aan het Wilsonstation wordt de Kar dinaal met veel ceremonieel ontvangen en in plechtigen stoet, waaraan ook Cavalerie-afdeelin- gen deelnemen, naar het Aartsbisschoppelyk Pa leis geleid. GENÈVE, 25 Juni De Internationale Ar beidsconferentie heeft gisteren de Vrijdag ge publiceerd e aanbevelingen aan de regeeringen inzake de werkloosheid onder de jeugd met 100 tegen 1 stem aangenomen. Vervolgens ging zij over tot bespreking van de verkorting van den werktijd, in de eerste plaats de verkorting van den werktijd in een aantal bepaalde industrieën, zooals de glas industrie, openbare werken, mynnyverheid, itaal en yzerindustrie enz. PANAMA, 25 Juni. (Reuter). Een driemotorig vliegtuig van de „Saco"-luchtlijn is bij het vertrek van de luchthaven Medellin in Co lumbia tengevolge van den krachti- gen wind tegen een ander driemo torig toestel gevlogen. Zeventien personen werden gedood, onder wie de Argentijnsche tenorzanger en filmster Carlos Gardel, die op weg was van Bogota naar Panama met zyn gezelschap, om op te treden in de theaters van Midden.Amerika, na zyn tournée door Zuid-Amerika. Zy waren des middags om 12 uur uit Bogota vertrokken en bereikten Medellin in den na middag in het driemotorige „Saco"-toestel. By het vertrek naar Cali kwam het vlieg- tuig in botsing met een toestel van de „Scadta" lyn, waarvan de piloot werd gedood. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de directeur zelf, Carlos Samper Saco. Nader seint Reuter, dat veertien perso nen zyn gedood, onder wie Ernesto Sam per, de beroemde Columbiaansche vlieger, die naar men meent, het toestel bestuur de, dat >n botsing kwam met een Duit sche machine, waarin zich zeven personen bevonden. Duizenden menschen waren naar het ver trek van Carlos Gardel komen kijken, die in Parys, Argentinië en New York zoo'n ver maardheid bezit, en waren daardoor getuigen van de ramp. Ernesto Samper, de Lindbergh van Colum bia, heeft een der records van Lindbergh ver beterd. Na de botsing vielen beide toestellen in vlammen neer. Valentijh krijgt een koude douche. Een aardig moment tijdens de wedstrijden om het wielerkampioenschap op den weg van Nederland, welke Maandag te Hooger- heide zijn gehouden PARIJS, 25 Juni. (D. N. B.) Te Parys is het antwoord der Engelsche regeering op de Fran sche nota van 17 Juni, waarin inlichtingen werden gevraagd over de Duitsch-Engelsche vlootbesprekingen, ontvangen. In welingelich te Fransche kringen verluidt, dat de Britsche nota een zeer kort document is, dat eerder een soort hoffelyke bevestiging van ontvangst beteekeftt. Intusschen wordt volgens deze kringen in de nota gewezen op het nut van een vloot- conferentie aan het einde van het jaar in ver band met het expireeren van het verdrag van Washington. De Parijsche correspondent van de „Ti mes" meldt: Naar verluidt, heeft Eden den indruk gekregen, dat de Fransche regeering bereid is marine-deskundigen naar Londen te zenden, zoodra voorbereidingen voor een vloot- conferentie dienen te worden gemaakt. Derhalve kan aangenomen worden, dat de Fransche regeering geen principieele bezwa ren zou laten hooren tegen de spoedige byeen- roeping van zulk een conferentie. MOSKOU, 25 Juni. (D. N. B.) Naar uit Oren- burg wordt gemeld, is op het traject Orenburg Omsk een locaaltrein ontspoord, waarbij ne gen personen om het leven zyn gekomen en tal van personen zwaar zyn gewond. De ramp is een gevolg van nalatigheid van het treinpersoneel. PARIJS, 24 Juni. Minister-president Laval heeft hedenmiddag de deelnemers aan het zevende congres van de Internationale Kamer van Koophandel ontvangen, welk congres heden in tegenwoordigheid o.a. van president Lebrun byeen kwam. Irf totaal zyn er over de duizend gedelegeer den. De voorzitter der Internationale Kamer, de Nederlander Fentener van Vlissingen, wees op het internationale karakter van het pro bleem der economische opleving. Uit New-Jersey in de Ver. Staten wordt ge meld, dat een-en-dertig politiemannen een bende van 7 bandieten gearresteerd hebben, die vermoedelyk deel uitmaken van de bende van „Charley de Jood." De politie forceerde den toegang tot hun schuilplaats, welke lag naast de trainingsplaats van den negerbokser Joe Louis. Het gerucht gaat dat zy voornemens waren den neger te ontvoeren, voor of tydens zyn wedstryd tegen Carnera Morgan, doch hiervan is geen bevestiging ontvangen. In de schuilplaats is een groote hoeveelheid vuurwapens, munitie en gasmaskers gevonden. STUTTGART, 24 Juni. Het D.N.B. meldt: Tot herstel van orde en rust bij kerkelyk-con- fessioneele vergaderingen heeft de Wurtem- bergsche minister van binnenlandsche zaken, dr. Schmid, tot nader order alle openbare ver gaderingenen betoogingen van kerkelijk-con- fessioneelen aard verboden. Uitgezonderd zyn van dit verbod byeenkomsten in de kerk, tra- ditioneele processies en bedevaarten, besloten kerstvieringen e. d. In de motiveering wordt gezegd, dat kerkelijk-confessioneele betoogingen om propagandistische redenen op profane wijze gehouden werden in loealiteiten, die bestemd zyn voor sport of feestelykheden. Naar de Neue Zürcher Ztg. meldt heeft prof. Karl Barth, die naar de lezer weet op pensioen is gesteld, een benoeming aan de theologische faculteit der universiteit te Bazel aangenomen. Hetzelfde blad verneemt uit Beriyn, dat de gedwongen pensionneering van prof. Barth in kringen der belydenisbeweging groote teleur stelling heft veroorzaakt. Men had er algemeen gedacht dat na de beslissing van het hooge administratieve gerechtshof in Pruisen, Barth zyn ambt te Bonn zou kunnen hervatten. Barth zelf rekende daar ook op en had telegrafisch aan minister Rust medegedeeld, dat hij gaarne bereid was voor een onderhoud naar Berlijn te komen. De minister heeft zich echter gehaast tot pensionneering, krachtens de ambtenarenwet, over te gaan. PARIJS, 23 Juni (Reuter) Het „Journal" meent, dat de „Croix du Sud", die Zondag te Ziguinchor is aangekomen, het wereldrecord op den langen afstand voor watervliegtuigen n.et ruim 190 K.M. heeft verbeterd. Het vliegtuig heeft 4325 K.M. afgelegd, waar mee het Italiaansche record van September 1934 met 190 K.M. is verbeterd. De vliegboot legde den afstand af in 29 uur en 35 minuten. STOCKHOLM, 25 Juni. (Reuter.) Bij het zwemmen en baden zyn de laatste dagen in Zweden talrijke ongelukken gebeurd. In totaal zijn dertig personen verdronken. Een by zonder tragisch geval deed zich voor by Kalmar, waar een roeiboot met vier meisjes omsloeg. Alle vier verdronken. Ter uitvoering van het gebaar van goeden wil, dat onlangs door den Prins van Wales be pleit is, zyn regelingen getroffen voor een be zoek van Engelsche oud-stryders aan Praag op 4 Juli, Weenen op 8 Juli, Boedapest op 12 Juli en Beriyn op 13 Juli. Ernstig vliegongeluk in Columbia; veertien dooden. In Zweden zijn de laatste dagen 30 personen verdronken bij het zwemmen. Do geheele oplaag van het eerste nummer van het weekblad „De Gulden" op last der justitie in beslag genomen. Z. H. Exc. Mgr. G. Haezaert C. S. Sp. is be noemd tot Apostolisch Vicaris van Noord- Katanga. Benoemingen in het Aartsbisdom. Maandag is uit Rome in Den Haag aangeko men Graaf Montagne, een der leden der com missie van verzoening en arbitrage inzake het geschil tusschen Italië en Abessinië. Hy heeft zijn intrek genomen in het Palace-hotel. Daar werd hedenochtend ook graaf Androvandi ver wacht, de tweede arbiter, die door Italië is aan gewezen. De arbiters, door Abessinië aangewezen, zyn eveneens Maandag eenigen tijd later in Den Haag gearriveerd. Dit zijn Pitman Benjamin Potter, professor aan de Internationale Orga nisatie voor Hooger Onderwijs te Genève en pro fessor de Lapradelle, hoogleeraar aan de Pa rijsche Universiteit. Prof. de Lapradelle is vergezeld van zyn zoon als secretaris. Zy hebben hun intrek genomen in het Grand Hotel. Zeer waarschijnlyk zullen de arbiters heden in den namiddag met hun werkzaamheden aan vangen. Zij zullen verschillende kwesties hebben te onderzoeken, waaronder de grenskwestie van Wal-Wal. Voorts vernemen wij nog, dat de arbeid der commissie aan twee data gebonden is. Indien de arbiters op 25 Juli niet tot over eenstemming zyn gekomen, zullen zy een vijf den arbiter benoemen, die als een super-arbi ter een beslissende stem zal uitbrengen. De tweede belangrijke datum is 25 Aug., de dag, waarop krachtens de resolutie van den Vol kenbond de arbitrage geëindigd moet zijn. Naar wij voorts van welingelichte zijde ver namen, moet de conferentie van Milaan be schouwd worden als een preliminaire confe rentie, waar men het plan voor de arbitrage procedure heeft besproken en vastgelegd. De eigenlyke arbitrage zal in Scheveningen plaats hebben. Uit de kring der commissie vernamen wy nog, dat er op gerekend wordt, dat de besprekingen geruimen tijd zullen duren. De arbiters kunnen zich ook door experts, zoowel geografische als juridische, doen voorlichten. Waar de arbiters zullen vergaderen staat nog niet vast; het is niet onmogelyk, dat de be sprekingen in het Palace-hotel zullen plaats hebben. De „Messagero" publiceert een artikel over de slavernij in Abessinië, dat naar het blad beweert berust op authentieke gegevens en do cumentaries en statistieken van den Volken bond. Van de bevolking van 10 millioen zielen, cüe naar schatting Abessinië bewoont, zouden twee millioen menschen zich in een toestand van slavernij bevinden, of zouden van duizend inwoners 200 slaven zyn. Deze twee millioen slaven bestaan uit 400.000 kinderen, 700.000 vrouwen en 900.000 mannen, die zouden leven onder een streng en ruw slavenregime. ff Naar wy vernemen, heeft de Officier van Justitie te Amsterdam, mr. De Blécourt, de geheele oplaag van het nummer van „De Gul den", dat a.s. Zondag zou verschynen, in be slag laten nemen. Dit was het eerste nummer van „De Gulden", een weekblad, dat zich ten doel stelt het publiek in te lichten omtrent uit wassen op financieel gebied. De beslagneming houdt verband met een ar tikel over het provoceeren van een strafbaar feit door een commissionnair te Amsterdam inzake de vervalschte H. V. A.-aandeelen, in welk artikel de officier van justitie beleedigen- de uitdrukkingen meent te vinden omtrent den provocateur. 1 i-O i v m i i mi ii ui ir f f i r r A/ss Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 758.7 Vorige stand 762Z

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1