Het conflict met Abessinië 15 jaar straf Echtpaar gedood UITNOODIGING Het nieuws van heden Ned. Bank verlaagt disconto ITALIË WENSCHT EEN RADICALE REGELING Het mooie weer houdt aan DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 26 JUNI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad Eden keert met een beter begrip van 't dreigend oorlogsgevaar naar Londen terug Abessinië is bereid concessies te doen Stratosfeertocht in Rusland Hittegolf in Engeland neemt af Zware onweders met tropischen regenval Het vliegongeluk in Columbia Tot dusver 19 slachtoffers Gaat Grandi Londen verlaten? Geruchten over mutaties in het diplomatieke korps van Italië De Italiaansche pilote Marchesa Carina Negrene uit Genua heeft het wereld hoogte-record voor vrouwen met 700 M. verbeterd, door met haar vliegtuig tot 12.043 M. te stijgen De chaos in het Verre Oosten Kantonneesche staatsman vetrwijt Nanking zwakheid Na hef Chaco-conflict Vredesconferentie einde van deze week bijeen msm, II^hS ■ipl;: m yï& Met groote plechtigheid heeft Z. H. ExcMgr. J. D. J- Aengenent de priorij der Benedictijnen te Egmond-Binnen ingewijd. Benedictijner monniken wasschèn de klok De financieele positie van Rusland Gemeenten in moeilijkheden wegens verbod van uitgifte van noodgeld Niet-giftig gas Een verklaring namens ex-keizerin Zita Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Ook Engeland heeft een robot-machine Snelheid van 100 mijl, actie-radius van 10 mijl 600 mijnwerkers in staking CH1APPE GAAT DUELLEEREN Onze vliegers in de WestOp Zondag 2 Juni werd op Piscaderabaai de gedenk penning der Kon, Ver. v. Luchtvaart aan de bemanning der „Snip" overhandigd Voor den moordenaar van den Schiedamschen commissaris van politie Bliksem sloeg in boerderij te Vaassen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een moderne Salomon gevraagd De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 27 Juni a.s. haar rente tarieven met 1 pCt. verlaagd. Kans op onweer echter vrij groot Pruisische staatsraad bijeen Het statuut der lands gemeenten Vluchtende boeren NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19405 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NAPELS, 26 Juni. (Reuter). Er is een begin gemaakt met de mobilisatie van de fascistische divisie „3 Januari", welke op 10 Juli beëindigd moet zijn. De manschappen zullen een speciale opleiding Van twee maanden ontvangen. De meesten hunner maakten deel uit van de twee thans opgeheven Lybische Legioenen. Het s.s. „Abbazia" is naar Afrika vertrokken met aan boord de manschappen en muilezels van het zestigste regiment infanterie. ANKARA, 26 Juni. (Reuter). De regeering acht het onder de gegeven omstandigheden noodzake lijk te Addis Abeba vertegenwoordigd te zijn, en heeft in verband hiermede den Turkschen con sul-generaal te Alexandrië tot zaakgelastigde te Addis Abeba benoemd. De Britsche gezant in Abessinië, Sir Sidney- Barton, die gisteren met verlof had willen gaan, heeft, naar de „Daily Express" meldt, telegra- phisch van het Foreign Office instructie ont vangen, op zijn post te blijven. ROME, 26 Juni. (Reuter). Eden keert van daag met een veel duidelijker voorstelling van den ernst, waarmede de Italiaansche regeering den door het „Abessinische gevaar" geschapen toestand beziet, naar Londen terug, en hy heeft een veel betere voorstelling van Italie's ver langen naar een „radicale regeling". In Romeinsche kringen is men algemeen van opinie, dat er slechts twee oplossingen moge lijk zijn, óf Abessinië verklaart zich met een mandaat of een protectoraat accoord, óf Italië onderneemt een veroveringsveldtocht. De „Times" schrijft, dat, voorzoover kon worden vastgesteld, de gisteren tusschen Eden en Mussolini gevoerde besprekingen inzake Abessinië de oplossing van het probleem er niet gemakkelijker op hebben gemaakt. Men gelooft, dat Eden bepaalde voorstellen heeft gedaan, doch dat deze door Mussolini als onaanvaardbaar zijn beschouwd. Niettemin heeft Eden's bezoek de vertegen woordigers der beide regeeringen in staat ge steld, hun standpunten met de grootst moge lijke openhartigheid uiteen te zetten, en daar door veel duistere punten op te helderen. De Italianen schijnen er thans van overtuigd te zijn, dat Groot-Brittannië niet voornemens is, zich van Frankrijk en Italië af te scheiden, aldus het blad. De speciale verslaggever van de „News Chronicle" te Addis Abeba meldt, dat Abessinië bereid is, economische concessies te doen, doch slechts onder voorwaarde, dat zij ook werke lijk van economischen en niet van politieken aard zijn. Op den Italiaanschen eisch van uitsluitend economische concessies antwoordt Abessinië met er naar te verwijzen, dat het krachtens het ver drag met Frankrijk verplicht is aan ieder land uitsluitende rechten te weigeren. Bovendien wordt in regeeringskringen verklaard, dat de Italianen van de hun reeds verleende con cessies slechts een gering gebruik hebben ge maakt. MOSKOU, 26 Juni. (Reuter). Vanmorgen vroeg is nabij Moskou de stratosfeerballon „U. S. S. R. I bis" opgestegen, bemand met drie personen, waaronder professor Alexander We- rigo. Omstreeks acht uur is de ballon in de buurt van Toela vlot geland. De bereikte hoogte is nog niet bekend. De ballon is dezelfde als die waarmede Pro- kopjeff in September 1933 een hoogte van 19000 meter heeft bereikt. LONDEN, 26 Juni (Reuter) Aan de sedert Zaterdag heerschende hittegolf is thans in Zuid- en Midden-Engeland en in Wales door talrijke onweders en welhaast tropischen re genval een einde gekomen. Drie personen zijn in verschillende deelen van het land door den bliksem gedood, berwül tien personen werden gewond. PANAMA, 26 Juni (Reuter) De vliegramp in Columbia heeft tot dusver 19 slachtoffers ge- eischt. Vier jeugdige guitaarspelers, die deel uit maakten van het tooneelgezelschap van Carlos Gardel, zijn in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest, dat zij zoo zij er al het leven mochten afbrengen, toch de rest van hun leven blind zullen zijn. In het vliegtuig van Carlos Gardel bevonden zich 15 personen. Het Duitsche vliegtuig ver- Voenie 8 passagiers. Hiervan werden er vier gedood. Van de bemanning kwamen de eerste en de tweede piloot en de steward om het le ven. Duizenden personen woonden heden de be grafenis bü van de slachtoffers van het vlieg tuigongeluk. De commissie van onderzoek kon de oorzaak Van het ongeval nog niet vaststellen. Men heeft ontdekt, dat een van de veronge lukte piloten een revolver in de hand hield met een leege kamer; men gelooft dus, dat hy zelf moord heeft gepleegd, alvorens te verbranden. ROME, 26 Juni (Reuter) Er gaan hier ge ruchten óver een aantal mutaties in het diplo matieke korps. Bernardo Attolico, de ambassadeur te Mos kou, zou naar Berlijn worden overgeplaatst. Vittorio Cerruti, thans ambassadeur te Ber lijn. zou als zoodanig te Parys worden benoemd, terwül de tegenwoordige ambassadeur te Parijs, Graaf di Custoza, bij den Heiligen Stoel zou tvorden geplaatst, waar de functie op het «ogenblik vacant is. Raffaele Guariglia, de ambassadeur te Ma drid zou naar Rome terugkeeren om daar aan het hoofd te worden geplaatst van een der belangrykste departementen van het ministe rie van buitenlandsche zaken. Hij zou worden Vervangen door Orazio Pedrazzi, die op het «ogenblik ter beschikking staat, Dino Grandi rou de ambassade te Londen verlaten om te Home op een hoogen post te worden geplaatst. tf-fMiriVrtmititwi KANTON, 26 Juni. (Reuter) In een verga dering van hooggeplaatste functionarissen al hier heeft zekere Chow-loe het woord gevoerd, een oude Kantonneesche staatsman, die ver klaarde, dat zoowel Japan, de Volkenbond als de regeering te Nanking zich schuldig gemaakt hadden aan handelingen die de tegenwoordige crisis in het Verre Oosten versneld hebben. Chow-loe verweet Japan het negen-mogend- heden-verdrag geschonden te hebben door zich meester te maken van Mandsjoerije en door een agressieve politiek te voeren in Noord- China. Hij becritiseerde vervolgens scherp den Volkenbond, omdat deze geen sancties heeft toegepast tegenover Japan, zooals het Hand vest dit voorschrift. Tenslotte verweet Chow- loe de regeering te Nanking haar politiek van geen weerstand bieden. De politiek van Nan king zal leiden tot de uiteindeiyke vernietiging "&n China, aldus Chow-loe. De verzoenende politiek van het departement van buitenland sche zaken te Tokio noemde Chow-loe een masker. Hij zeide ervan overtuigd te zijn dat de zoogenaamde meeningsverschillen tusschen het departement van buitenlandsche zaken te Tokio en de Japansche militaire autoriteiten in werkelijkheid niet bestaan. BUENOS AIRES, 25 Juni Medegedeeld wordt, dat aan het einde dezer week de vredes conferentie zal worden byeengeroepen, die tot taak heeft, definitief, een einde te maken aan het Chaco-conflict tusschen Bolivia en Para guay. gpwsgg f? »ïi« Tw'tf li* IS jiÉfcwïMÉ mém*?*®* MpM ImS MOSKOU, 26 Juni. (D.N.B.) Door 't verbod van de uitgifte van noodgeld zijn talrijke gemeente kassen en staatsorganisaties in een moeiiyke fi nancieele positie geraakt. Om stopzetting der betalingen te voorkomen, moesten reeds tal van scholen en ziekenhuizen gesloten en groote bedragen in de begrootingen geschrapt worden. De regeering heeft bepaald, dat de gemeente besturen en ook de staatsorganisaties zich moe ten houden aan de voor hen vastgestelde be- grootingen, daar de staat verdere bijdragen wei gert. Volgens officieele berichten is er in de ge- heele Sovjet Unie geen gemeentebestuur, dat er zonder staatssubsidie komen kan. De subsidies in 1933 werden voor het gemeentewezen op onge veer 8 milliard roebel geschat. De stad Hameien is er onlangs als eerste stad ter wereld toe overgegaan, het lichtgas aan een speciaal procédé te onderwerpen, waardoor de giftige eigenschappen worden te niet ge daan. Dit werd evenwel, aldus de „Deutsche Allge- meine Zeitung", niet van te voren aan de in woners van de stad medegedeeld. Toevallig hadden, even na de verandering, twee personen besloten, zich het leven te benemen, zry zetten de gaskraan open en gin gen naar bed, in de hoop tydens hun slaap te zullen sterven. Tot hun verbazing werden zy den volgenden morgen wakker. Zy waren springlevend en 't eenige resultaat was, dat zy een hooge gasre- kening te betalen kregen. De een heeft zyn zelfmoordplannen thans maar opgegeven, doch de ander heeft zich thans opgehangen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 25 Juni: Op het kasteel Steenockerzeel bij Brussel, waar ex-keizerin Zita met haar kinderen ver blijft, werd 'verklaard dat het waar is dat de Tiroolsche stad Hall aan Aartshertog Otto en aan alle leden van de keizerlijke familie het burgerschap heeft verleend, maar dat er geen delegatie uit die stad naar Steenockerzeel zal komen om aan de Habsburgers te vragen te ko7 men wonen in Hall. 1 VERWACHTING: Zwakke tot mati- E gen wind uit Zuidelijke richtingen, meest E half bewolkt, droog warm weer, behou- §1 dens vrij groote onweerskans. Hoogste stand: 766.8 te Röst. Laagste stand: 754.1 te Isafjord. Zon op 4.40 - onder 9.24 - Licht op 9.54 Maan op n.m. 1.00 onder n.m. 3.55 Nieuwe Maan 30 Juni iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiijïï LONDEN, 26 Juni Engeland is het eerste land, dat een volledige „robot-machine" bezit. Dit toestel vliegt zonder piloot ruim 100 myi per uur en zal kunnen stügen tot ruim 10.000 voet hoogte. Het zal geheel langs draadloozen weg worden bestuurd en heeft een actie-radius van 10 myien van het uitgangsstation. Een zoodanige machine zal Zaterdag tentoonge steld worden bij de demonstraties van de Royal Air Force in Hendon. De machine is gebouwd door de Havilland Maatschappij met Gypsy- motoren, nadat het studiewerk verricht was door de technische afdeeling van het ministerie voor luchtvaart. Het voornaamste doel van deze toestellen zal zijn een mikpunt te vormen voor oefening van luchtafweergeschut. BERGEN, 26 Juni. (V. D.) Maandag is een arbeider van schacht 28 van de Charbonnage de Levant te Jemappes, die in conflict was ge raakt met een ploegbaas, ontslagen. In verband daarmede hebben zeshonderd nujnwerkers het werk neergelegd, zy eischen in de eerste plaats, ongedaan maken van het ontslag van genoem den arbeider. De staking heeft gisteren nog voortgeduurd. Er bestaat eenige vrees, dat deze staking tot verdere moeiiykheden aanleiding zou kunnen geven. PARIJS, 26 Juni. (Reuter). Als gevolg van de publicatie 'in het socialistische dagblad „Le Po pulaire" van een brief, onderteekend door Go din, heeft Chiappe den schrijver zyn getuigen gezonden, daar hy den inhoud van den brief beleedigend acht. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den gewezen hoofdagent C. C. v. d. K., uit Schiedam, thans gedetineerd, die door de Rotterdamsche rechtbank wegens doodslag, gepleegd op den commissaris van politie te Schiedam, den heer F. Ellenberger, op 1 December 1934, is veroor deeld tot 13 jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal had in hooger beroe een gevangenisstraf van 20 jaar geëischt. Het Hof heeft v. d. K. veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. In den afgeloopen nacht te om streeks één uur barstte boven Vaassen een hevig onweder los. Te half twee sloeg de bliksem in de groote boerderij „de Runneberg", bewoond door den heer Kloesel- man en zijn echtgenoote, welke ge legen is op het Eekteveld te Vaas sen. Man en vrouw kwamen om het leven. De brand, die ontstond, greep direct zeer snel om zich heen. Vermöedeiyb is de vrouw van den heer Kloeselman door den bliksem getroffen en gedood. Haar lük werd althans later op het bed in de slaapkamer gevonden. Het ïyk van den heer Kloeselman, die door verbranding om het leven is gekomen, werd in een ander vertrek vóór een kast aangetroffen. Het ver moeden ligt voor de hand, dat de heer Kloe selman, door den brand gewekt, nog getracht heeft de boerdery te verlaten. De boerderij is vrijwel geheel door brand vernield. De brandweer van Vaassen, die spoedig ter plaatse was, kon tegen de geweldige vuurzee niet vèel uitrichten. Zes varkens kwamen in de vlammen om. Het echtpaar Kloeselman was ongeveer 60 jaar oud. Aan de R.K. Candida ten, Propagandisten en R.K. Kiezers: HEDENAVOND 9 uur in gebouw „St. Bavo" te komen ter bespreking van den uitslag der Gemeenteraadsverkiezing Vliegongeluk in Columbia heeft tot dusver reeds 19 slachtoffers geëischt. Het conflict met Abessinië; fascistische divisie „3 Januari" gemobiliseerd. Hittegolf in Engeland neemt af. Te Vaassen is de bliksem in een boerdery geslagen, waarbij man en vrouw om het leven kwamen. De moordenaar van den Schiedamschen com missaris van politie is in hooger beroep tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ned. Bank heeft rentetarieven met 1 pCt. ver laagd. Verlaging van rijwielabonnementen bij de Spoorwegen. In de kraamvrouwen-af deeling van het nieu we ziekenhuis te Istanboel is Zondag j.l. een paniek uitgebroken onder de daar verpleegde moeders. Een van de verpleegsters die met de verzorging der zaal waren belast, had in haar onnadenkendheid veertien kinderen een ver keerd herkenningsplaatje omgehangen. Enkele uren later toen een der moeders de vergissing bemerkte geraakte de geheele zaal in wild op roer. Noch de verpleegsters, noch de doktoren konden de weeklagende moeders troosten. Nie mand wist met zekerheid welke van de kinde ren het hare was. De directie van het ziekenhuis heeft nu "n Engelschen specialist ontboden, die een uitvoerig onderzoek zal instellen naar de bloedtypes van de moeders en de kinderen. Er bestaat gegronde hoop dat de wetenschap- peiyke gegevens van dezen expert tezamen met de praktyk en kyk der geroutineerde verpleeg sters in staat zullen zün om iedere moeder haar eigen kind terug te schenken. Sedert gisteren is over IJsland de barometer belangrijk. gedaald en de depressie, welke zich daar vertoont, heeft via een smalle strook van lage drukking verbinding gekregen met een ondiep minimum ten Zuiden van Ierland. Ook voor de Noorsche kust doet zich het minimum reeds gelden en van het uitgebreide hoogedruk- gebled, dat daar gisteren was gelegen, is slechts een kleine kern bij Lapland over. In het Zui- cen en Oosten van ons waarnemingsgebied steeg de barometer. Zoowel over Zwitserland als over Centraal Europa vormt zich een hoogedrukgebied. Over het vasteland biyft het weer nog fraai. Vooral in Duitschland waar de temperatuur sedert gisteren nog steeg, is het buitengewoon warm. Over ons land en Frankrijk werd het door de meer uit Zuidelijke richtingen afkomstige'ucht- strooming wat koeler. In ons land viel eenige onweersregen, over de Britsche Eilanden even eens. Het weer is daar vrij somber. De tem peratuursveranderingen sedert gisteren loopen uiteen. Hoogstwaarschynlijk zal ten onzent het mooie weer biyven aanhouden, wellicht met wat meer bewolking en iets lagere tempera turen. De kansen op onweer zijn echter vrij groot. BERLIJN, 25 Juni. (D.N.B.). De Pruisische staatsraad is heden onder voorzitterschap van Goering byeengekomen te Potsdam teneinde te beraadslagen over de kwestie van het toekom stige statuut der landsgemeenten in het Derde RÜk. Aan de zitting werd deelgenomen door de leidende staatsambtenaren en de bevoegde lei dende persooniykheden van de party van Beieren, Saksen, Wurtemberg, Baden, Thuerin- gen, Mecklenburg en Oldenburg. De Russische regeering heeft een geheele gouw (Saratof) gestraft wegens maatregelen, waardoor de boeren wegvluchtten uit de col lectieve bedrijven. LNj i m u mniuiii inn n I7II/I i i i Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 762.5 Vorige stand: 761.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1