1 De heiligschennis te Eygelshoven moord -I atgebouw •n Ret WOENSDAG 26 JUNI 1935 Looncoiiflict te Budel geëindigd Arbeiders aanvaarden 5 pCt. loonsverlaging Haagsche bankier B. gearresteerd Op het station te Weenen ontvangen DE BEMANNING VAN DE „SNIP" Zilveren gedenkpenning is den leden uitgereikt IN DE SCHADUW VAN DONKERE MUREN Een merkwaardige voetbalmatch De wedstrijd DIEFSTAL MET BRAAK Drie jaar geëischt 2Vz JAAR VOOR VALSCHE MUNTERS De brandkast door een duiker vrij wel leeg teruggevonden in een vijver Voor de misdadigers gebeden Geen overeenstemming met Italië Besprekingen hebben een ongun stige wending genomen Zonder resultaat FRAUDE TE WORMERVEER Bankier S. niet in Ostende HARINGVISSCHERIJ VERDER BEPERKT? Vermindering vaste lasten Tweede wetsontwerp wordt spoedig ingediend Slachtoffers van de warmte Twee personen door de hitte gedood N.S.B.-gelden ver dwenen Een bedrag van ƒ1100 zou zoek zijn HANDEL MET DUITSCHLAND Vorderingen wegens levering van chemische producten Een model-gevangenis Internationaal Verlichtings congres NA HET INDUSTRIALISATIE CONGRES De wenschen van de sociale orga nisaties omtrent de econo mische politiek VLIEGTUIGINDUSTRIE IN INDIË NIEUW PERSBUREAU IN INDIË Metereologische conferentie Koninklijke onderscheiding Groot-industriëelen en deflatie Philips c.s. tegen de opvatting der NedWerkgevers LEGERCOMMANDO IN INDIË Gen.-majoor M. Boerstra benoemd tot commandant Consumptiemelk Onze mijnenleggers op reis Jongen verdronken Nog een slachtoffer Geen audiëntie Ansuncion Granados UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Havenmeester Indisch leger SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) DOOR J. S. FLETCHER Eenigen tijd geleden hadden onder leiding van den Rijksbemiddelaar in het 4e district, prof. mr. P. J. M. Aalberse, besprekingen plaats met partijen, betrokken bij het conflict bij de N.V. Zincs de la Campine te Budel. Wegens betalingsmoeilijkheden met het buitenland kon den deze besprekingen geen succes hebben. Daar deze moeilijkheden sindsdien opgelost konden worden was het den plaatsvervangen- cien Rijksbemiddelaar in het 4e district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta in een volgende be- spaeking mog/.'lijk overeenstemming tusschen partijen te bereiken. Het conflict is hiermede opgelost. De arbeiders, voor wie de R. K. Metaalbe- werkersbond optrad, hebben genoegen genomen met een loonsverlaging van 5 pCt. Een fabrieksraad zal worden opgericht. In den loop der komende weken zullen de arbeiders weer geleidelijk in dienst kunnen worden genomen. Hal III echter, waar voor de staking al niet meer werd gewerkt, zal stil blijven liggen. De sedert eenige weken uit Den Haag verdwe nen bankier S. B. is door de Weensche politie gearresteerd. B., die in Den Haag een bank dreef, zou zeer belangrijke bedragen, toebehoorende aan ver schillende personen, vooral buitenlanders, met wien hij zaken deed, hebben verduisterd. Zijn opsporing en aanhouding was door de Haagsche politie verzocht. Toen hij aan het station te Weenen uit dep Parijschen expresstrein stapte, werd hij door de politie gegrepen en in bewa ring gesteld. B. zal, als Oostenrijker, in Oostenrijk moe ten terecht staan. I In de eerste week van Juni hebben weer twee leden der bemanning van de „Snip" de terug reis uit West-Indië naar het vaderland aan vaard. De tweede bestuurder, de heer v. Balkom, reist via New York naar Nederland; de marco nist, de heer v. d. Molen is den zesden Juni ver trokken met het motorschip „Colombia" der Kon. Ned. Stoomvaartmaatschappij. De werktuigkundige, de heer Stolk, is dus het eenige lid der Snipbemanning, dat nog op Cu rasao werkzaam is. Naar aanleiding van dit ver trek heeft Zondag 2 Juni op Piscaderabaai te Curasao een bijeenkomst plaats gehad, waarbij het geheele in de West gedetacheerde personeel der K. L. M. aanwezig was. De heer L. P. Bouman, vertegenwoordiger der K. L. M. heeft daarbij namens het hoofdbe stuur der Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart den zilveren gedenkpenning dezer vereeniging uitgereikt aan de heeren Van Balkom, Van der Molen en Stolk, die de Oceaanvlucht met de „Snip" gemaakt hebben. De gezagvoerdr. de heer Hondong, heeft dezen penning reeds in Nederland ontvangen. trieste omgeving woont Hij, die zoo gaarne ver geeft aan hen, die misdeden.... Buiten de eigenlijke gevangenis liggen twee fraaie voetbalterreinen. Daarheen begaven zich de Bredasche arbi ters, om den kameraadschappelüken strijd aan te vangen. Een niet minder groote sensatie was de wed strijd. Even voor tijd betraden de voetbalenthou siasten van de gevangenis het terrein, ordelijk, abnormaal ordelijk; ieder op een meter afstand van den ander. Zij mogen niet spreken met elkanderHet volkslied klinkt op dezen in terlanden-wedstrijd niet.... Voorop gaat het vaandel van de club. Dacht u dat de Bredasche scheidsrechters tegen boeven, zooals wij die meestal voorstellen, spelen moesten? Er waren geen kaalgeschoren hoofden, geen gestreepte pakjes, geen boeventronies, het waren men- schen, die misdeden en die dit inzagen, onder invloed van de gunstige inwerkende omgeving. Vooral de correctheid van kleeding was opval lend: keurige blauwe voetbalcostumes. Even later betraden een veertig a vijftig supporters het terrein, zij mochten al evenmin spreken, wèl schreeuwenDat bleek al spoedig, toen scheidsrechter Kools uit Breda den aftrap floot. Het .ging gewooneen doodgewone voetbal match was hetalleen bleek, dat de tegen partij van de Bredanaars verreweg de sterkste wasHet „publiek" was enthousiast. Zelfs de vijf bewakers vergaten bijna, dat zij bewaker waren.... De keeper, die er al zestien jaar had „opzitten" en zijn geheele leven nooit verder dan dit voetbalterrein komen zou, was verbluffend. Woedend als een tijger viel hij telkens op het leer aan, wanneer dit zijn doel naderde Plots hoorden we roepen; „Schiet, schiet Een oproer, een relletje....? Men kijkt ver schrikt opgerust maarhet was een enthousiast supporter, die zijn lotgenooten aan moedigde Sappig Vlaamsch klonken die uitroepen van het „publiek". „Allé Sjuleke, gadimme, v'ruit, allé dan toch „D'rin zulle, Pirke, allé...." Het eindigde met 102 voor de gedetineer den.... de afmarsch was uiterst rustig, geen ge- foeter, geen gemopper, ook geen enthousiast op halen van spannende oogenblikkenzij mo gen immers niet met elkaar spreken. Wegens bijzondere omstandigheden kan geen return-match worden gespeelddaarom heeft men de Bredasche Jongens tegen het volgend jaar weer naar Hoogstraten uitgenoodigd.... wat zeker niet zal worden afgeslagen.... In de zaak tegen den koopman J. P., die voor de rechtbank te Den Haag terecht heeft ge staan wegens diefstal met braak in het perceel ScRenkweg 196 aldaar, waarbij ten nadeele van de aldaar gevestigde firma Kamphuis Hertz een groote partij kousen, sokken, handschoenen, shawls, enz. werd ontvreemd, welke goederen naar Rotterdam werden vervoerd, werd opnieuw gehoord de brandstoffenhandelaar B., tegen wien tijdens de behandeling op de vorige zit ting een vervolging wegens meineed werd in gesteld. Deze getuige herriep thans zijn alstoen voor P. ontlastende afgelegde verklaringen. Eveneens werd op verzoek van den verdachte gehoord de inspecteur van politie Amiabel, die eenige inlichtingen gaf omtrent het verhoor te zijnen bureele van den getuige B. voornoemd. Het O.M., waargenomen door mr. P. R. Blok, vorderde, rekening houdend met het strafblad van P., drie jaar gevangenisstraf. Mr. van Haeften, de verdediging voerend, wees op de vele tegenstrijdigheden in de in verschillende instanties afgelegde getuigenver klaringen, waarop ook de verdachte zelf nog uitvoerig inging. Uitspraak 2 Juli. In een voor de Haagsche rechtbank voort gezette zaak tegen P. A. V. en W. H. S., beiden gedetineerd, terzake van het vervaardigen en uitgeven van valsche kwartjes, was een psy chiatrisch rapport ingewonnen, waarvan de conclusie was, dat beide verdachten volkomen toerekenbaar waren. Het O.M., waargenomen door mr. P. R. Blok, persisteerde bij zijn reeds eerder uitgesproken eisch waarbij hij tegen elk van de verdachten drie jaar gevangenisstraf requireerde. De beide verdedigers verzochten clementie. Beide verdachten werden veroordeeld tot 2'A jaar gevangenisstraf. Naar wy vernemen heeft de duiker A. Pols in den zoogenaamden Bruin koolvijver te Eygelshoven, aan de zijde waar de vijver het diepst is, de brandkast van de retraitekapel te Eygelshoven, waarin het Ons Heer bewaard werd en die door dieven heiligschennend was ontvreemd, te ruggevonden. De brandkast was aan de voorzijde gefor ceerd. Na opening bleek, dat de H. Hosties er zich niet meer in bevonden. Het eenige, wat de dieven hadden achtergelaten, was het vergulde lepeltje en een étui, waarin de kelk geborgen was; verder het velum van een der cibories. In het velum werd nog een verguld deksel van een ciborie teruggevonden. De Eerw. Paters Redemptoristen werden ge waarschuwd en reeds na vijf minuten waren zij aanwezig. Pater Vijgen opende de brand kast, doch moest ook constateeren 'dat de H. Hosties verdwenen waren. Pater Hafkenscheidt, die inmiddels was aan gekomen, bad met de vele dorpelingen, die waren toegesneld, schreiend drie Onze Vaders en drie Wees Gegroeten voor de misdadigers. Ook de politie-commissaris Tekstra was direct ter plaatse en onder zijn leiding werd de ge vonden brandkast naar het gemeentehuis ge bracht. Nabij den spoorwegovergang op den rijksweg tusschen Geleen en Sittard zijn Dinsdagmiddag enkele H. Hosties gevon den, afkomstig van de heiligschennende inbraak in de retraitenkapel te Eygels hoven, gepleegd in den nacht van 13 op 14 Juni. Zoodra de politie van Geleen Dinsdag middag van deze vondst in kennis was gesteld, stelde zij in samenwerking met de politie van Sittard een onderzoek ter plaatse in, waarbij nog enkele H. Hosties werden gevonden. De onderhandelingen over een regeling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Italië, welke sinds vijf weken te Rome door de Nederlandsche delegatie worden gevoerd, heb ben een ongunstige wending genomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de delegatie terugkeeren zonder dat een overeenkomst zal zijn tot stand gebracht. Nader wordt gemeld, dat de Nederlandsche delegatie, die te Rome over een handelsverdrag met Italië onderhandelde, naar Nederland is teruggekomen. Het is inderdaad niet gelukt tot overeenstemming te geraken. Naar aanleiding van het bericht in „Het Laat ste Nieuws", dat meldde, dat de gevluchte Wor- merveersche bankier S. in Oostende zou zijn, kunnen wij berichten, dat de politie van Ostende onbekend is met de aanwezigheid van S. Naar het „Handelsblad" meldt, wordt over wogen de haringvisscherij nog verder te beper ken, dan reeds thans krachtens de regeling van Ge Visscherijcentrale het geval is. De desbetreffende kringen te Scheveningen *Ün thans in overleg getreden met de Neder- landsche Reedersvereeniging voor de Haring visscherij om te trachten den aanvoer nog ver der te kunnen beperken. Dit zou kunnen ge schieden door de schepen in plaats van met 80, zooals thans het geval is, met 60 netten uit te rusten. Een beslissing zal vóór Donderdag a.s. moe ten worden genomen, omdat dan de derde groep schepen naar zee zal vertrekken. Naar wij. vernemen heeft de Minister van Economische Zaken artikel 4 van de Crisis- Haringbeschikking 1935 I ingetrokken voor zoo ver het betreft de bepaling, dat van 27 Juni af een vleet ter haringvangst mag worden mee genomen, waarvan de totale bovenspéerreep- lengte 2432 M. niet te boven gaat. Derhalve mogen de haringdrijfnetvisschers- vaartuigen ook na 26 Juni, evenals tot dién datum, slechts een vleet meenemen waarvan de bovenspeerreeplengte 1824 M. niet te boven gaat. Waar vermindering van de vaste lasten, eco nomisch en ook politiek urgent is, zal naar de „Telegraaf" verneemt, het tweede aangekon digde ontwerp tot verlaging van renten, pach ten en huren, thans spoedig worden ingediend. De voorbereiding is echter niet zoo eenvoudig als blijkbaar wel wordt gedacht. Deze verlagingen acht de regeering, zooals men weet, noodzakelijk als complement van de aanpassing op de gebieden waar deze vastloopt op verplichtingen uit privaatrechtelijke over eenkomsten. Aantasting van hoofdsommen ligt niet in het voornemen der regeering. Te Bolsward werd, volgens de „Telegraaf" de ruim 65-jarige werkman A. Hoekstra leven loos thuis gebracht. Door de plotseling ingetre den warmte hadden de boeren groot gebrek aan werkkrachten en zoo was ook H. bij een boer in het hooiland bezig. De ongewone warmte is hem noodlottig geworden. Onder het werk zakte hij plotseling in elkaar en was op slag overleden. De zeventienjarige boomkweekersknecht W. C. Z., wonende te Boskoop, is, terwijl hij in een kas op een kweekerjj werkte, ten gevolge van de hitte overleden. Daar Z. door het werken warm geworden was, had hij zich grootendeels ontkleed. Het zonlicht, dat toen op zijn huid scheen, werd hem noodlottig, want nadat hij geruimen tijd onder de brandende zon in de kas werkzaam heden had verricht, werd hij onwel en overleed enkele oogenblikken daarna. Naar het „Volk" bericht, zouden de gelden van de afdeeling Amsterdam van de z.g. Natio nale Jeugdstorm, de jeugdorganisatie van de N.S.B., die officieel onder leiding van den heer Van Geelkerken staat, sedert eenigen tijd spoor loos verdwenen zijn. Men spreekt van een be drag van 1100 gulden. Ook de gelden, die moesten dienen voor de uniformen voor de jeugdige leden van deze NSB-organisatie, zijn volgens het blad zoek. De leiding van de NSB heeft een onderzoek inge steld en een functionaris is reeds geschorst. Ook bij het door de NSB opgerichte kantoor voor arbeidsbemiddeling was onlangs de kas verdwenen. Ook hier heeft de leiding de zaak in den doofpot gestopt. De directie van het Nederlandsch Clearing Instituut deelt mede, dat vorderingen wegens of in verband met levering naar Duitschland van chemische producten van Nederlandschen oorsprong, voor zoover de invoer in Duitschland plaats heeft op of na 1 Juli 1935, mits zij voor het overige zullen blijken te voldoen aan de bij of krachtens Verdrag of Wet gestelde vereisch- ten, geldende op den dag, waarop zij voor uit betaling in aanmerking zouden komen, alleen tot vereffening over de Nederlandsch-Duitsche clearing zullen worden toegelaten tegen overleg ging van een vereffeningscertificaat, af te geven door of namens het Crisis Uitvoer Bureau, Mauritskade no. 55 te 's-Gravenhage. Zooals reeds werd aangekondigd vertrok het voetbal-team van het Katholiek Bredasch Scheidsrechterscorps dezer dagen naar Hoog straten (België), om daar een wedstrijd te gaan spelen tegen de gedetineerden van de strafge vangenis. Het was niet te verwonderen dat er een zekere spanning heerschte, een wedstrijd in de schaduw van gevangenis-muren is niet alledaagsch. Onder leiding van den onder-di recteur gingen de scheidsrechters allereerst de gebouwen bezichtigen van deze instelling. Dat was op zich reeds een sensatie. De gevangenis had veel weg van een middel- eeuwsch kasteel. Gelegen in het rustig Vlaam- sche landschap, was het omgeven door een breede gracht. Op de binnenpleinen zag men allerlei werkplaatsen: een smederij, een „tirn- mer-winkel", een schilders-„zaak" enz. Temid den van deze sombere gebouwen ligt de eenvou dige, doch zeer fraaie kapel. Hier, in deze De K.N.A.C. bericht ons: Het negende algemeene Congres van de In ternationale Verlichtingscommissie zal dit jaar van 30 Juni tot 10 Juli te Berlijn en Karlsruhe worden gehouden. Van de verschillende traag- stukken, welke in het congres in behandeling komen zullen vooral die welke betrekking heb ben op de wegen- en automobielverlichting van belang zijn. Onder meer zullen inleidingen worden ge houden over de vaststelling van het begrip reikwijdte van het licht van automobiellampen; eischen welke de reikwijdte van automobiel- lampen dienen te worden gesteld met betrek king tot de zijwaartsche lichtuitstraling; nut tige eigenschappen van gedempt licht; het nut van gebruik van gekleurd licht voor automobiel lampen. Het spreekt vanzelf, dat het congres tevens aandacht zal schenkqn aan de verlichting der wegen. Zoo zullen de beteekenis van de opper vlakte belichting ten aanzien van de verlich tingssterkte en de verhouding tusschen de ver lichtingssterkte en de hoedanigheid van het wegdek. De K.N.A.C. zal op het congres worden ver tegenwoordigd door den voorzitter der Perma nente Verlichtingscommissie der K.N.A.C., jhr. mr. J. C. Schorer. De vier R.K. sociale vereenigingen van arbei ders, boeren, middenstanders en werkgevers, die te zamen op 13 Mei li', te 's Gravenhage het Industrialisatie-Congres organiseerden, hebben ten congresse toegezegd, haar wenschen om trent de economische politiek nader te zullen formuleeren en openbaar maken. Intusschen is verschenen het Voorloopig Ver slag van de Tweede Kamer, omtrent het Wets ontwerp tot verlaging van de openbare uit gaven, waarin onder par. 5, blijkbaar het stand punt van de leden der R.K. Kamerfractie te dien aanzien is uitgesproken. De sociale organisaties constateeren tot haar voldoening, dat zij zich in algemeenen zin kunnen aansluiten bij het schema der eischen, waaraan naar het oordeel dier volksvertegenwoordigers het Regeeringsbe. leid nopens actieve welvaartspolitiek be hoort te voldoen. Zij onderschrijven eveneens hetgeen in dit deel van het Voorloopig Verslag wordt gezegd omtrent de noodzakelijkheid van consequente aanpassing der vaste lasten en omtrent de wenschelijkheid van concen tratie van leiding met een zoo groot moge lijke decentralisatie van uitvoering bü het instellen van den Regeeringsarbeid op het stimuleeren van de volkshuishouding. De sociale organisaties meenen zich in deze omstandigheden thans van een afzonderlijke preciseering harer desbetreffende verlangens te moeten onthouden en hebben besloten aan het weldra in druk te verschijnen Congres-Verslag de voornaamste gedeelten van dit deel van het Voorloopig Verslag toe te voegen. SEMARANG, 25 Juni. (Aneta.) De plannen tot oprichting van "een vliegtuigenfabriek, met daaraan verbonden een vliegschool te Sema- rang, verkeeren reeds in een vergevorderd sta dium. De promotor van deze plannen, de heer J. London, is voornemens de constructie ter hand te nemen van een eenvoudig éénpersoons-sport- vliegtuig, dat uiterst goedkoop kan worden ge ëxploiteerd en heel eenvoudig te besturen is. Daarnaast zal hij een tweepersoons-Ameri- kaansch sport-vliegtuig op de markt brengen, waarvoor hij zich den alleen-verkoop voor Ned. Indië, Britsch-Indië en Australië heeft verze kerd. BATAVIA, 25 Juni. (Aneta). De dagbladen Javabode, R. I. D. De Preangerbode, De Loco motief, alsmede het kortelings door De Locomo tief overgenomen Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië, richtten het „Vereenigd Persbu reau" op. Hiermede wordt door de initiatief nemers beoogd de verzekering van een onpar- tige en onafhankelijke berichtgeving. BATAVIA, 25 Juni. (Aneta). In de Meteoro logische Conferentie werd o.a. besloten dat voor de Oostelijke helft van Ned.-Indië de weerbe richten uit Koepang, Ambon, Merauke, Tobo, en Waingapoe in Koepang zullen worden ver zameld, vandaar weer worden gebroadcast en te Port-Darwin opgevangen. De weerberichten uit de Westelijke helft van Ned.-Indië nl. die van Medan, Palembang, Ba tavia en Soerabaja zullen te Batavia worden verzameld, vandaar weer worden gebroadcast en te Singapore opgevangen. Het verloop van de conferentie en de resul taten waren bevredigend. De Koningin heeft bevorderd tot officier in de Huisorde van Oranje den heer G. van der Stuyt te "s Gravenhage, adviseur van de hoofd administratie van het Kroon-Domein in nota- rieele aangelegenheden. Het bericht van het „Volk" betreffende een adres van groot-industriëelen over de gevolgde deflatie-politiek der regeering is in zooverre juist, dat de genoemde ondernemers zich keeren tegen de Vereeniging van Ned. Werkgevers, die zich bij deze politiek aansluit. De heeren Philips, v. Heek, Puijenbroek e.a. achten deze politiek .op den duur een gevaar voor het bedrijfsleven. BUITENZORG, 25 Juni (Aneta) Bij Ko ninklijk Besluit is met ingang van 30 Juli lui" tenant-generaal J. C. Koster op verzoek eervol ontslagen als commandant van 't leger in Ned. Indië, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen. Bij hetzelfde besluit is generaal-majoor M. Boerstra met ingang van 30 Juli bevorderd tot luitenant-generaal en benoemd tot com mandant van het Koninklijke Nederlandsch- Indischq Leger. Generaal Boerstra is 12 Juni met de „Siba- jak" vertrokken. De prijs voor het taxegedeelte van consump tiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 4% cent per li ter, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2% cent per liter. Hr. Ms. mijnenleggers „Hydia" en „Douwe Aukes", onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. H. van Riethuyzen, is op 24 dezer van Hamburg vertrokken. Dinsdagmiddag te twee uur is bij het baden voor de haven van Harderwijk in de vaargeul verdronken de 12-jarige zoon van den heer Van Wely. Twee jaar geleden is een oudere broer van den jongen eveneens bij het zwemmen om het leven gekomen. Bij het zwemmen is Dinsdagmiddag te Goiile verdronken de 37-jarige M. Diestraten, wo nende te Goirle. Een weduwe en twee kinderen blijven achter. De geïone audiëntie van den minister van Financiën zal op de Maandagen 1 en 8 Juli as. niet plaats hebben. Wij vernemen, dat Donderdag a.s. de Spaan- sche danseres en guitariste Ansuncion Grana dos op zal treden in de Scheveningsche Kur- zaal. Men zal zich herinneren, dat de artiste reeds eerder met veel succes eenige avonden in ons land gegeven heeft. Met 30 Juni is aan A. J. H. Hoefnagel op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemees ter van Schaijk. I. Kuijper, thans 2de havenmeester bij het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden, is met 1 Juli benoemd tot havenmeester bij dat bedrijf. Aan den luit.-generaal, commandant van het leger en hoofd van het dep. van Oorlog in Ned.- Indië J. L. Koster is op verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Benoemd tot luit.-generaal, commandant van het leger en hoofd van het dep. van Oorlog in Ned.-Indië de generaal-majoor van voorm. leger M. Boerstra, laatstelijk hoofd van den gene- ralen staf. tevens insp. der mil. luchtvaart. 19 Burchill sprak dien naam uit met zekeren nadruk, waardoor Barthorpe hem opeens aan- *e'ek, alsof hij begon te begrijpen. „Tertius?" ^btwoordde hij. „Neen, Tertius was toen nog let ten tooneele verschenen. HU kwam. daarna." .Barthorpe dacht een oogenblik na, dan zei 'J: „Voor zoover ik het mij herinneren kan.... het een paar maanden, nadat ik uit Ca- 1Eufa was gekomen- Zeker was het in hetzelfde >»Kunt u zich zUn aankomst herinneren?" -Neen, niet precies. Ik herinner mij alleen, Iht kwam.eerst zooals ik dacht, als tüde- Jke logé. Later ontdekte ik, dat hii kamers het huis had gekregen en dat hü zich daar bevestigd had." •■Dus heeft hU er sedertdien altijd gewoond?" „Ja,^ ik weet niet, of hü ooit van huis is ge- „Heeft uw oom Jacob u nooit gezegd, wie hü was?" „Nooit! Ik kan mij niet herinneren, dat mün oom ooit speciaal over hem sprak. HU was er; het was alsof het zoo hoorde. Soms zag je hem, soms niet. Af en toe kwam hij aan het diner, maar meestal niet." Burchill bleef een poos zwijgen. Toen hij zün volgende vraag stelde, had hü een anderen toon, een eigenaardigen, dringenden toon aan genomen. „Heeft u er eenig idee van, wie die Tertius eigenlük is?" „In het minst niet," antwoordde Barthorpe. „Dat heb ik nooit te weten kunnen komen. Ik hield niet van hemhü had zoo'n stille ma nier om door het huis te sluipenHij heeft ook nooit van mij gehouden. Ik had aldoor een gevoel.... een soort intunitie, dat hü mij mün tegenwoordigheid kwalük nam.... zelfs mün bestaan." „Dat is te begrüPen," zei Burchill sluw lachend. Dan hernam hü: „Is u nooit op het idee gekomen, dat er een geheirti bestond tus schen dien Tertius en uw oom Jacob?" Barthorpe schrok. Nu schenen zü eindelük aan het geheim te rakeh. „Ha!" riep hü uit. „Dusis dat het'geheim, waarover u in dien brief schreef?" „Dat komt er niet op aan," antwoordde Bur chill. „Beantwoord maar eerst mün vraag." „Welnuneen, dat is mü nooit in de ge dachte gekomen." „Ja," zei Burchill ernstig, „er bestaat een geheim." „Zóu het waar zün?" Burchill stond op en kwam dichter bü zün bezoeker. „Ja, het is eht geheim, dat u in het bezit zal stellen van het geheele fortuin van Herapath. En ik ken het." Barthorphe had den toestand begrepen. Snel dacht hij na. Burchill had aan Jacob Herapath tien duizend pond sterling gevraagd als prüs voor zün stilzwijgendus „Natuurlijk verlangt u uit die kennis een voordeeltje voor u te halen?" „Zoo is het," lachte Burchill. Hü opende een kistje, koos zorgvuldig een sigaar uit en sneed er het puntje af. „Natuurlijk," hernam hü- „Wie zou het niet willen? Bovendien zult u in een positie zün, waardoor u wel in staat zult zün mij iets toe te stoppen." „Maar het testament?" Burchill gooide den afgebranden lucifer in den haard en zei met nadruk: „Het testament zal niet meer waarde hebben dan dat houtje.... wanneer ik alles met u geregeld heb. Het zal absoluut waardeloos zün." „Meent u dat?" riep Barthorpe ongeloovig uit. „Maar, uw handteekening „Zie eens hier. Het eenige, waarover wü moe ten spreken, dat zün.... de condities. Bepaal de voorwaarden met mü en ik zal u de volle waarheid zeggen en dan.... dan zult u zelf zien „Wat voor condities?" vroeg Barthorpe eenigs- zins wantrouwend. „Als u contant geld eischt...." „Dat zou u op het oogenblik niet kunnen be talen," antwoordde Burchill bedaard. „Mis schien zou ik een voorschot kunnen eischen.... maar dat zou toch maar een voorschot zün Wat ik eisch, dat is: tien procent van de ge heele waarde van Jacob Herapath's fortuin in roerende goederen." „Lieve hemel," riep Barthorpe uit. „Ik ge loof, dat hü ruim anderhalf millioen pond ster ling heeft nagelaten." „Ja, zoo heb ik het ook berekend. Maar al betaalt u mü die tien procent uit, dan blüft er u nog een groot fortuin over." Barthorpe schoof onrustig zün stoel heen en weer. Dan vroeg hü: „Wanneer heeft u dat ge heim ontdekt?" „Ik kreeg er het eerst een idee van, kort voor ik mijn betrekking bü uw oom verloor en sedert heb ik het tot het laatste detail uitgezocht. Ik zeg u dit met volkomen ze- Mach. EEN kerheid: Als ik u alles verteld heb zult u weten, dat het fortuin van Herapath het.... uwe is." „Wat wilt u dan dat ik doe?" Burchill stond op en ging naar een bureau, waarvan hü eenige papieren nam. „Ik verlang, dat u deze documenten zult onderteekenen," zet hü- „Daarna pas zal ik u de geheele ge schiedenis mededeelen. Is die niet naar waar heid, dan zün de documenten waardeloos. Hoe denkt u daarover?" „Goed," zei Barthorpe, „geef ze hier." Het was één uur in den nacht, toen Bar- thox-pe het huis verliet. Maar de oogen, die hem hadden gade geslagen, toen hü erin ging, zagen hem heengaan en de schaduw volgde hem door de stille straten, tot hü zijn woning be reikte. HOOFDSTUK 13. De zitting geschorst Sedert Triffit zoo'n mooie kans had gehad in verband met het mysterie Herapath, was zün toestand er een van tüdelüke zegepraal ge weest, die, naar hü hoopte door zün ijver en doorzicht een voortdurende zou worden. Voor den morgen, toen de moord ontdekt werd, waar van hü een heele kolom in de Argus (groite let ters vet gedrukt) had kunnen opmaken, had Triffit, een der jongere verslaggevers, niets bü- zonders gedaan. Hü zei altüd, dat hij nu nooit eens een kansje kreeg. Eenvoudige gevalletjes voor den politie-rechter, branden, ongevalletjes op straat, kleine diefstallen of inbraken, dat was misschien voor sommige menschen erg sensationeel, maar vooral voor diegenen, die daarin betrokken waren. Je kon er toch niet meer dan twintig, dertig regels copy uithalen. Maar nu was voor hem de kans gekomen en Triffit maakte er van wat hij kon. De redacteur voor het dagelükseh nieuws prees hem nogal en zei, dat hü voorloopig de zaak-Herapath voor zün rekening mocht nemen. Sedert at, dronk, rookte en sliep Triffit met de zaak. Dat was nu half twee in den middag na den der den dag van hetgeen men het begin van de zaak kon noemen. Triffit zat in een donkeren hoek van een lunchroom in Kensington een broodje met ham te verorberen en een kop koffie te drinken, terwül hü somber, zoo niet wanhopig aan het nadenken was. Twee en een half uur had hü doorgebracht in het naburige gerechtshof, luisterende naar alles, wat gezegd en verklaard werd betreffende den moord op Jacob Herapath en hü had niets gehoord, wat hij niet al lang wist, toen de rechter in zün zetel plaats nam, de jury inspecteerde en het onderzoek begon. Twee en een half uur waarna de zitting geschorst werd voor de lunch en de zaak was nog even geheimzinnig als te voren. Geen enkele getuige had iets nieuws ver teld, geen enkel feit was voor den dag ge komen, waarvan een knap verslaggever een goed stuk copy had kunnen maken. „Beroerd," mompelde Triffit, terwül hij zijn koffie dronk. „Reusachtig vervelend. Er wordt iets achterbaks gehouden.... dat geloof ik zeker." Op dat oogenblik kwam een andere jongeman naar den hoek, waar Triffit zoo zat te mijme ren.... een blozende jongeman, gekleed in een nogal opzichtig costuum en een sportjas; in het lint van zün kaasbolletje stak een veertje. Trif fit kende hem, het was een van zijn vakgenoo- ten, verbonden aan een oppositie-blad. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3