I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeperj voor 80. OOO gezinnen Mej. F. A. M. Peeters overleden Laatste Nieuws Rede van Laval Wat de tonq streelt FUNKE BAKT Onder wij s en R. K. Raad sfr actie LIJST 5 ONZE CANDIDATEN IN DEN OUDERDOM VAN 87 JAREN INLICHTINGEN MEISJE GEDOOD DOOR HEMELVUUR VOOR DEN RAAD van Liemt W. J. B. Klein M. L. A. Castricum J. Ph. Bijvoet Mr. Dr. F. A. Kuiper H. J. Klein Schiphorst H. J. L. Wolff C. C. Weustink G. H. van Kessel J. G. van Tetering P. J. M. van der Veldt A. DE BESPREKINGEN TE SCHEVENINGEN BEZUINIGINGSONTWERP öuiiuiuiiiiiiiiuuiiiiiuiiiiiiiiiiiiijuiimjuiiiumiuwijuiiiuiiiiiiiiiiuiiuuwniiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiius WOENSDAG 26 JUNI 1935 STADSNIEUWS Een katholieke vrouw, die pionierswerk verrichtte De Peetersschool Onderwijzeres Haar eigen stichting: de „Peetersschool" Presidente R.K. Vrouwenbond Haarlems Symphonie-orkest Euterpe Onderwijzersexamens Circus Henny St. Josephsgezellenver. Haarlem I Aanbesteding BURGERLIJKE STAND Denk om de waarde van één stem! De R.K. Staatspartij kan haar niet missen Gaat daarom niet op reis, vóórdat gij Uw Katholieken kiezersplicht hebt gedaan Met Duitschland acht hij alleen een meerzijdig pact mogelijk Energie in het binnen land Nota aan Berlijn Dames en Heeren WIT-, ZWART-, CELDERSCH-, EN KRENTEN-ROCGEBROOD VRAAGT HET UW BAKKER Boerderij in de asch gelegd Fraude te Wormerveer Wormerveersche effecten geveild WEER EEN ARRESTATIE TE OSS F aillissementen Een laatste woord Stemt zóó en niet anders Italiaansch-Abessinische commis sie gaat over tot onderzoek der documenten Persmannen uit het buitenland Publicatie der Memorie van Art'" woord niet vóór het einde der week te wachten 0 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiis - In de Mariastichting te Haarlem is Dinsdag middag overleden mej. F. A. M. Peeters. Zeven en tachtig jaar geleden, den len Decem ber 1847 werd zij geboren op den Korten Tien- denweg te Haarlem, in de apotheek van haar vader. Lagere school, kostschool en weer eens een lagere school vulden haar dagen tot haar •14de jaar. De volgende zes jaren was zij in het huishouden, waar zij gelukkig niet alleen wacht te op de dingen die komen zouden, maar met de wilskracht en energie, die later nog aan ons Katholiek volksdeel ten goede zou komen, in haar twintigste jaar de studie begon voor de acte lager onderwijs. In één jaar tijd.slaagde zij met succes, maar niet zonder moeite! Het was toen de eerste maal, zooals zij eens vertelde, dat men haar vroeg of haar hoofd op hol was!! Studeeren, dag en nacht ploeteren, en dat voor een meisje!! Het volgend jaar echter slaagde zij eveneens voor een akte Fransch en twee en twintig jaar oud kreeg zij reeds een aanstelling bij de parti culiere school van mei. Honhon te Deventer. Opgenomen in den huiselijken kring, raakte zij al spoedig bevriend met mej. Honhon; een vriendschap die de proef van tientallen jaren met glans zou doorstaan. Samen werkten zij en samen leefden zij, 60 jaren lang! Van Deventer trokken de twee vriendinnen naar Den Bosch om ook daar onderwijzeres te zijn bij het openbaar onderwijs, maar reeds in 1876 kwamen beiden naar Amsterdam, waar mej. Honhon de leiding kreeg van een openbare school. Tot 1885 bleef mej. Peeters werkzaam bij het openbaar onderwijs, om daarna zelf, op eigen initiatief en risico haar particuliere R.K. Meis jesschool te beginnen in Amsterdam op den Sir. gel. „Het werken van juffrouw Peeters heeft iets zeer eigenaardigs gehad," zei Mevr. S. Erens Bouvy in het Zondagsblad van „De Tijd", ,3 December 1927. Zij kwam op een moment, dat het Katholiek Amsterdam haar noodig had. De tijden begon nen te dagen, die groote eischen zouden gaan stellen aan de vrouw; en de kinderen, die la ter aan die eischen zouden beantwoorden, had den een verlichte opvoedster noodig. Zij heeft de stormen voorvoeld, die de latere geslachten zouden meemaken en de vrouwen ten slotte op een andere plaats zouden werpen, dan zij tot nu toe in de maatschappij hadden ingenomen." Deze durf van mej. Peeters was providentieel. Later zou het een ieder duidelijk zijn, dat Ka tholiek onderwijs, ten koste van wat ook, een eisch is, waar veel andere desiderata voor moe ten wijken. Dat toen reeds mej. Peeters de noodzakelijk heid inzag van een speciale Katholieke school voor meisjes, is een feit dat haar altijd tot bij zondere eer zal strekken. De eenigste Katholieke leekenschool van Am sterdam was in die dagen de school van mej. Corbière, die echter reeds het grootste deel van haar leven aan haar werk had gewijd. Men zou zoo meenen, dat een tweede school werkelijk als een gewenschte aansluiting zou worden be schouwd. Integendeel; men deelde de opvattingen van mej. Peeters niet! Al zag zij persoonlijk heel goed in, dat die uitsluiting van het Kath. meisje uit elk hooger onderwijs de ontwikkeling onmogelijk maakte van een reeds lang noodig corps goede leidsters voor het vrouwelijk gedeelte van onze Katholieke bevolking. „Men" kon haar argumenten niet vatten en „men" werkte alles tegen met de in geroeste meening, dat zooiets voor een Katho lieke vrouw niet paste. Mej. Peeters echter zette door; zelf financier de zij haar stichting en persoonlijk droeg zij alle risico. Hoe nieuw en ongewoon haar opzet was, kan men gemakkelijk opmaken uit het feit, dat men toen voor een tweeden keer haar in allen ernst vroeg, of zij nu weer een tik van den mallemolen te pakken had! Men vond het toch te gek, aldus mej. Peeters zelf, dat zij zoo maar een goede betrekking bij het onderwijs er aan gaf, om een nieuwe stich ting op drijfzand te gaan bouwen! Alle weifel, twijfel en voorzichtigheid ten spijt begon mej. Peeters met moed en zij vol hardde met succes. Maar niet in eens! 5 Mei 1885 begon zij haar school met één leer linge. Dr. E. H. G. Theissen, directeur van het Binnengasthuis, stuurde zijn dochtertje Martha, de eerste en voorloopig eenige leerlinge, naar de nieuwe school op den Singel bij de Paleis straat. Blijkbaar was mej. Peeters er zich wel dege lijk van bewust, dat haar stichting een experi ment was. Als aandenken immers aan dit begin bewaarde zij jaar in jaar uit het bloemen mandje, waarmee haar nieuwe leerling den eer sten schooldag was komen opluisteren. Tot haar dood toe heeft het haar gediend als sleutel mandje. De eerste leerlinge bracht wel spoedig haar zusjes mee, maar toch had mej. Peeters de eer ste 6 jaar slechts 4 leerlingen. Later groeide het werk uit en toen zij de school verliet, had zij 120 leerlingen en daaron der waren er velen, die de school bezochten van af haar zesde tot haar achttiende jaar. Groeide en bloeide de school, het gebouw deed dit niet; het werd te oud en te klein. De dames Corbière hadden inmiddels haar werk neergelegd, zoodat Mgr. Klönne, de toen malige Bagijnhofrector, mej. Peeters verzocht, haar school over te brengen naar het Bagijnhof, waar zij de school van de Dames Corbière kon overnemen en voortzetten. De vele verbeteringen welke het oude gebouw toen had te ondergaan, konden niet voorkomen dat op den langen duur ook dit gebouw geen ge schikte behuizing was voor de steeds groeiende school. Na 7 jaar werd op de Keizersgracht een oude patriciërswoning gehuurd, het voormalig woon huis van Amsterdams oud-Burgemeester, den heer van Tienhoven. Mej. Peeters' ondernemingsgeest bleek te zijn toegenomen evenredig met het stijgend aantal harer scholieren. Had zij op het Bagijnhof f 800 aan huur moeten opbrengen, hier stond zij voor een som van f 2400 aan huur alleen. In 1906 mocht zij zoo gelukkig zijn haar par ticuliere stichting te zien overgaan in een schoolvereeniging, welke vooruitgang voor een groot deel te danken was aan de hulp van de heeren v. Ogtrop, Verschure en Herckenrath. Spoedig echter, eveneens in 1906, werd mej. Peeters zwaar ziek en hoe ongaarne ook, moest zij haar levenswerk opgeven, niet wetend, dat zij juist hierdoor de vrijheid zou krijgen om lei ding te gaan geven aan een ander werk van onze R.K. Vrouwenbeweging. Haar school ging in goede handen over; mej. C. Elcast had 5 jaar lang onder haar leiding gewerkt, meer dan ge noeg om zich de goede traditie eigen te maken er. voort te zetten. Mej. Peeters vestigde zich nu in Bussum, te zamen met mej. Honhon, die door slecht ge zicht haar onderwijs niet verder kon voortzet ten. Later, bij een bezoek aan haar oude school, ontdekte zij met ontroering, dat haar naam aan de school was gegeven. Mgr. Stoffels z.g. kon bij een huldiging met volle recht zeggen, dat Katholiek Amsterdam de „Peetersschool" niet zou vergeten. In 1912 kwam zij naar Overveen om in „Duin- rust" een rustigen ouden dag te hebben; zij was inmiddels al 69 jaar!! Van de welverdiende rust zou niet veel te recht komen. Op een goeden dag in 1917 kwam Mevr. Bomans haar verzoeken bestuurslid te worden van den Haarlemschen R.K. Vrouwen bond. Na een paar maanden reeds was zij Presi dente. Zij was weer eens „ontdekt". Mej. Pee ters greep de gelegenheid met beide handen aan, zeer gelukkig met de kans een tweede le ven te beginnen. De afdeeling Haarlem van den R. K. Vrou wenbond vertoonde ineens den groei van een komeet: het ledenaantal liep door de bekende revolutie-gedachten op tot 2400 in 1919, maar langzaam aan zakte het weer, zoodat mej. Peeters bij haar tachtigsten verjaardag in 1927 zeggen moest, dat het ledenaantal 1200 eigenlijk te gering was. De Vrouwenbond is toch geen noodzakelijk kwaad, zei mej. Peeters, maar zij was bang, dat te veel mannen zoowel als vrou wen het toch zoo zou opvatten. Twee jaar later, 1929, achtte zij zelf den tijd gekomen om als presidente af te treden. Zij had haar aandeel in een groot werk ruimschoots gehad. Met vaste hand had zij den Haarlem schen Vrouwenbond door de woelige oorlogs jaren heen geloodst. Met voldoening kon zij op den af gelegden weg terugzien en zonder wroeging haar taak aan haar opvolgster overdragen. Eveneens legde zij de andere functies neer, die zij nog had in andere, met Óen Vrouwen bond verwante organisaties. Nu eerst zou zij een werkelijk otium cum dignitat'e gaan genie ten. Hoe flink zij ook nog was, zij kon vrien dinnen van om en nabij de 50 geducht af straffen voor hun geklaag over haar grijze haren en moede voeten, met 'n enkel verwijs naar eigen zeven, acht, negen kruisjes toch zou het niet zoo erg lang meer duren voordat zij de tijdelijke rust zou mogen verwisselen met een eeuwige. Dat zij ruste in vrede. Donderdag a.s. zal het Haarlems Sympho- nie-Orkest Euterpe, onder leiding van den heer J. A. Meng, een concert geven aan de ver pleegden van Bethesda en Sarepta aan de Ha- zepaterslaan. HAARLEM, (Da Costa-Kweekschool, Nas- sauplein 3.) Geëxamineerd 6 candidaten. Toe gelaten de dames M. van Karsbergen te IJmui den; M. E. Kees, F. E. van Riezen, B. Roosma, te Haarlem; A. C. Schilpzand te Hillegom, en de heer P. van Dalen te Haarlem. Afgewezen geen candidaten. werken, wonende te Haarlem, Pijnboomstraat 81. Curator mr. A. C. F. Hendrikse, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst de faillissemen ten van: N. Koppenol, wed. A. van Valkenburg, vroe ger wonende te Haarlemmermeer, thans te Amsterdam. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. D. Cheriex, medicus, wonende voorheen te Haarlem, thans te Rotterdam. Curator mr. D. de Jong, alhier. Het Circus Henny, dat met groot succes ge durende negen dagen voorstellingen heeft ge geven op het Teylerplein (Haarlem-Oost), zal Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandagnog eenige voorstellingen geven op het Leidsche- plein. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie van Donderdagavond in deze courant. Hedenavond (Woensdag) zal om 8.30 uur een verplichte vergadering gehouden worden, waar op de heer Snip, lid van de Jonge Kath. Werk gevers Ver., zal spreken over Het 1-jarig Ar- beidsplan der Jongeren in Duitschland. Alle Gezellen worden op dezen belangrijken avond verwacht. Op 5 Juli a.s. zal op het Garnizoensbureel aan de kazerne Koudenhorn een openbare aanbe steding worden gehouden voor de levering van geelvleezige zandaardappelen of kleiaardappelen aan het garnizoen en gevangenis over het tijd vak 1 Augustus t/m 31 October 1935. Gegadigden kunnen op het Garnizoensbureau nadere inlichtingen bekomen. Ondertrouwd: 25 Juni, G. J. F. Heijer en M. O. Möller. O.etrouwd: 25 Juni, H. M. Romijn en M. J. Stam. Geboren: 23 Juni, S. H. de RidderBijster d., 23 Juni, J. M. ReeuwijkHartveld z„ 23 Juni, M. Jonkerv. Stralen z„ 23 Juni, A. Blok- strade Jonge z„ 25 Juni, A. G. SmidWeeber d., 25 Juni, H. E. HalsemaHuisman z„ 24 Juni, M. v. Zalen—Broers z„ 23 Juni, J. Heijne Breschan z„ 23 Juni, H. F. Immelv. Dalen d. Overleden: 22 Juni, J. B. Wesselink, 55 j„ Kruistochtstraat; 24 Juni, G. v. d. Zaal, 53 j„ M. v. Heemskerkstraat; 24 Juni, M. J. M. 2 j„ d. van H. Westerveld, Kamperlaan; 25 Juni, J. H„ 10 mnd., z. van H. J. J. Peters, Duin oordstraat; 24 Juni, A. Stoffer, 56 j„ Schoter- weg; 24 Juni, Th. v. Kruiselbergen, 72 j„ Sla- matstraat; 23 Juni, C. H. v. Looij, 90 j„ Kam pervest; 24 Juni, A. A. v. Bergeijk—Tas, 78 j„ Nassaustraat; 24 Juni, J. A. M, Dijkhuizen, 38 j„ Hazepaterslaan. PARIJS 25 Juni (Reuter). Minister-president Laval heeft een rede gehouden op een verga dering van directeuren van gewestelijke dag bladen. Wat de binnenlandsche politiek betrof, ver. klaarde de minister-president voornemens te zijn, binnenkort stoutmoedige maatregelen te nemen voor het heil van het land. De regee. ring is bereid, om op de meest energieke wijze op te treden. Spreker verklaarde dat op internationaal economisch terrein een formule gevonden dient te worden, welke in overeenstemming is met de belangen en aspiraties der verschillende naties. In verband met verwijten, welke hem zijn gemaakt, vooral inzake het door Frankrijk met Rusland gesloten accoord, zeide Laval: Ik ben nog Russophiel, noch Anglo-phiel, noch. Stalo- phiel', doch Franschman en mijn actieve sym pathie gaat uit naar alle volken en regeerin. gen, die mèt ons willen arbeiden aan de orga nisatie van den vrede. Wanneer een accoord mogelijk werd met Berlijn, zou ik niet aarzelen het te sluiten, maar een dergelijk ac coord moet noodzakelijk niet slechts met tweeën, doch met meer deren gesloten worden. PARIJS, 25 Juni (DNB) Laval heeft heden, middag den Duitschen zaakgelastigde te Ber lijn de Fransche antwoord-nota overhandigd op de Duitsche nota inzake het Fransch Russisch hulpverleeningspact. Naar verklaard wordt, wordt m dit antwoord gezegd dat ook Engeland en Italië van meening zijn dat genoemd pact in strijd is met Locarno. f A. J. LIPS, Burgem. Sandbergstraat 32 J. B. DIJKMANS, Oranjeboomstraat 107 J. FELIX, Amsterdamstraat 55 H. HABRAKEN, Anthoniestraat 5 MATT AAR, Ramplaan 19 omtrent de verkiezingen zijn te verkrijgen aan onderstaande adressen: R. WARNARS, Rijksstraatweg 402 G. P. HETEM, Ripperdastraat GEBOUW L. T. B., Zaanenstraat H. KNÖTSCHKE, Kleverlaan 156 J. J. BRINKMAN, Anegang 19 d'e zich op den dag der verkiezing voor pro pagandawerk beschikbaar willen stelen, kunnen zich tevens aan bovenstaande adressen opgeven. Verkiezingsbureaux van de R. K. Staatspartij op Woensdag 26 Juni "a.s. (afd. Haarlem) Hoofdbureau Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, telefoon 10049 R. K. Bewaarschool aan den Rijksstraatweg (Oud-Schoten) L. T. B. Bureau, Zaanenstraat 18, telefoon 13383 H. Knötschke, Kleverlaan 157, telefoon 12627 Patronaatsgebouw, Begijnhof Zoetestraat 12 rood (achterkant R.K. Pastorie) St. Jaoobs-Godshuis, Hagestraat 10, telefoon 12001 Jeugdgebouw, Teylerplein Clubgebouw, Westergracht Mattaar, Ramplaan 19, Overveen Vanaf 's morgens 9 uur tot 's namiddags 5 uur zijn op deze verkiezingsbureaux alle ge wenschte inlichtingen omtrent de verkiezing voor de leden van den Gemeenteraad te bekomen. OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. Tijdens een hevig onweer, sloeg Dinsdagavond de bliksem in in 'n boerderij van den landbouwer Ebbens te Zelhem. Het zevenjarig dochtertje van den landbouwer werd door den bliksem getroffen en gedood. De boerderij brandde geheel af. De Wormerveersche effectenzaak heeft ook op de Amsterdamsche beurs tot sensationeele tafereelen aanleiding gegeven. Men weet dat de verdwenen kassier S. deze effecten in belee ning had gegevên bij verschillende Amster damsche instellingen. Een dezer huizen heeft Maandag, zoodra bekend werd dat er „een luchtje" aan de effecten zat, zich gehaast de ze op de beurs in veiling te brengen. „Dit was nauwelijks geschied," zoo lezen wü in het „Amsterd. Effectenblad" of de recherche stond bij de betreffende instelling op de stoep, om het onderpand in beslag te nemen, evenwel slechts om te vernemen, dat het juist te laat was. Alles wat men den heeren van den lan gen arm kon aanbieden was de lijst van hen, die op de veiling gekocht hadden en aan de hand van die lijst is men vervolgens op weg getogen, om aldaar beslag te. leggen. Volkomen terecht echter hebben deze koo- pers geweigerd de stukken af te staan, anders dan tegen betaling van de koopsom. Zij toch hebben niet bij onderhandsche transactie hun bezit verkregen, doch in een openbare execu tie. Een zaak, ter beurze uitgevoerd heeft het karakter van een onderhandsche afdoening. Heeft deze plaats gevonden en blijken de ge kochte stukken gestolen te zijn, dan is de koo- per gedurende een tijdsverloop van drie jaar verplicht ze terug te geven zonder vergoeding. Bij openbare veiling gekochte stukken echter behoeft men niet af te staan, anders dan te gen vergoeding van de koopsom. Vandaar dat de koopers alle reden hebben om in hun standpunt te volharden. De gemeentepolitie van Oss heeft Dinsdag middag gearresteerd de ongeveer 30-jarige vrouw Van R.van der E., die er van verdacht wordt in 1934 een brandstichting te hebben gepleegd. Tijdens een streng verhoor, waaraan zij op het politiebureau onderworpen werd, bekende zij het haar ten laste gelegde. Zij zal ter beschik king van den Officier van Justitie te Den Bosch worden gesteld. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op 25 Juni de navolgende faillissementen uitgesproken: H. Sondorp, bouwvakarbeider, wonende te Heemstede, Glipperweg 59 c. Curator mr. L. Ali Cohen, alhier. J. Boven, slager, gewoon hebbende, aithans zaak gedreven hebbende te Haarlem, Gen. Cronjéstra'at 105, thans ingeschreven staande te Haarlem, Kruisweg 29 r. Curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. A. van der Loos, timmerman, wonende te Wijk aan Duin, Rijksstraatweg 197. Curator mr. A. W. Hellema te Ijmuiden. W. J. Romp, huis- en decoratieschilder, wonende te Bloemendaal, Bosch en Duinlaan 31. Curator mr. C. Blankevoort, alhier. De Vennootschap onder de firma Best Dekker, zaadhandelaarster, gevestigd te Zaan dam, Oostzijde 418. Curator mr. H. O. Drilsma, alhier, rechter-commissaris mr. Th. F. Raedt. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: B. Smallegange Jr., aannemer van grond- Toen ik in 19Ö1 voor het eerst bij de Begroo ting mocht spreken over verschillende zaken het onderwijs betreffende, wees ik met overvloed van cijfers aan, dat Haarlem wat zijn onderwijs betrof, op veel te grooten voet leefde. Alle soorten van onderwijs liet ik daarbij de revue passeeren. Het voorbereidend onderwijs was, vergeleken bij andere gelijk- en meerwaardige steden, veel te duur. De scholen voor dit onderwijs gebouwd te luxueus; de exploitatie verslond sommen en de salarieering steeg ver boven het normale peil. Het lager onderwijs verkeerde in hetzelfde ge val. Nieuwe scholen van f 150.000 waren geen zeldzaamheid en daarbij 't feit dat er te veel scholen werden gebouwd. Staan er thans al niet ettelijke leeg? De klassen waren te klein, de boventallige leerkrachten te talrijk en het vak-onderwijs eischte enorme bedragen. Ook de eerste inrichting kon met 30 tot 40 pet. worden verminderd. Dat de uitgaven voor dit onderwijs veel te hoog waren, heb ik bij de begrooting van 1935 nog eens weer met tal van cijfers bewezen. In een tijdsverloop van 9 jaren werd o.a. door 7 R.K. scholen plm. f 120.000 bezuinigd door be sparing. Eén door mij met name genoemde school had van 1921 tot 1930 voor de gemeente bespaard f 37.207.33. Waren dergelijke bezuini gingen ook bij het openbaar onderwijs toege past, dan zouden in genoemd tijdsverloop ton nen bespaard zijn en.'t onderwijs zou er niet onder geleden hebben. Want in die R.K. scholen was het onderwijs even goed als in gelijksoortige openbare Had men toen op mijn advies voor het middel baar en voorbereidend hooger onderwijs de Rijksregeling ingevoerd of toegepast, dan zou dit jaarlijks een besparing gegeven hebben van meer dan een ton! Ook 't buitengewoon onderwijs had een rege ling als nergens in het land gevonden werd. Het Instituut voor Lichamelijke Opvoeding was 'n weelde paardje; aangekocht, toen men onbezorgd en zorgeloos leefde onder de hoog conjunctuur, Had men in 1931 de door mij aangewezen bezuinigingen reeds toegepast, daar zouden de tarieven voor gas en electriciteit, welke vooral de minst draagkrachtigen drukten, niet ver hoogd zijn. Doch een minderheid in het college kon hoe gaarne ook nog met geen voorstellen komen, omdat men er van overtuigd was, dat de geheele linkerzijde met de S.D.A.P. als gang maakster, er niet voor te vinden zou zijn. Echter de crisis verergerde en een deel der linkschen werd zich langzamerhand bewust, dat er toch iets moest gebeuren, wilde men de be grootingen in evenwicht brengen. En binnen vier jaar was geschied, wat vier jaar vroeger had moeten gebeuren, waardoor dan, zooals gezegd, de belastingen niet verhoogd hadden behoeven te worden. Iedere voorgestelde bezuiniging bij onderwijs werd dior de S.D.A.P. afgewezen. Zij bleef po seeren als wachteres voor goed onderwijs; posee ren ook bij de mede door haar groote schuld noodzakelijk geworden loonsverlaging. Poseeren is ook gemakkelijker en aangenamer dan mede-verantwoordelijkheid dragen. De pose echter verriedt de laffe vrees voor de kiezers, die naar men tpen reeds hoopte, bij eventueele verkiezingen hun rangen zouden vullen. Toen de crisis-nood steeg, werd door een deel van 't college in overweging genomen het ge heele voorbereidend onderwijs op te heffen. Dit was den christelijken partijen toch te machtig en ze dienden een motie in om in plaats van het voorbereidend onderwijs de middelbare school voor meisjes op te heffen, daar de plm. 150 leerlingen gemakkelijk in andere inrichtingen van onderwijs hier ter stede konden worden op genomen, terwijl de meer dan 3000 kinderen der voorbereidende scholen bij opheffing op straat zouden komen en honderden moeders dan niet meer uit werken zouden kunnen gaan, zoo bit ter noodig voor vele gezinnen. Hier zou een cultureel belang, dat nog voor het grootste deel hersteld kon worden, prijs gegeven moeten worden voor een economisch dat hon- derde gezinnen van nog meer ellende terug hield. En weer poseerde de S.D.A.P- Beide soorten van onderwijs moesten behouden blijven, onge rept en ongeschonden! Kortzichtigen, die niet zagen of liever niet wilden inzien, dat dit onmogelijk was. En door den ernst, waarmede de christelijke par tijen streden voor het behoud van dit onderwijs, al zouden er dan ook belangrijke bezuinigingen op worden toegepast, bleef het behouden en werd de middelbare school voor meisjes, waar voor men nog altijd hoopte een nieuwe school te bouwen voor plm. f 200.000, ondergebracht in twee leegstaande scholen in de Tempeliersstraat. Al de tot stand gebrachtebezuinigingen bij het onderwijs heb ik, steeds gedreven door de zorg voor erger, helpen tot stand brengen, daar ik er van overtuigd was, dat de vitale belangen van het onderwijs er niet door geschaad werden. En thans blijft voor mij nog waar, wat ik bij de laatste begrooting zei: „In deze gemeente heeft de bezuiniging, de versobering geen afbraak! het onderwijs in ethisch opzicht goede dingen gebracht. Er zijn krachten opge wekt die verloren dreigden te gaan; eigenschap pen opgekomen, wier bestaan niet vermoed werd. Van de leerkrachten wordt meer psychi sche en physische inspanning gevraagd om het onderwijs op peil te houden; doch dit kan waar lust en toewijding en opgewektheid behouden blijven." Meer dan wie ook zou ik mij steeds verzet hebben tegen verslechtering en „afbraak van het volksonderwijs." Maar niet de S.D.A.P. en niet de K.D.P., die dat in haar program opnam, kunnen dit beletten. Doch dat hebben belet de duizenden R.K. On derwijzers, allen leden der R.K.S.P., die op Zon dag 16 Juli j.l. in den Haagschen Dierentuin bijeen met een diepe overtuiging het uitspraken, dat de voorgestelde bezuinigingen voor het volksonderwijs noodlottig zouden zijn en dus onaannemelijk en bij motie intrekking eischten. Aan dien eisch, krachtig gesteund door de R.K. Staatspartij, kon de Regeering geen weerstand bieden en zij trok ter omwerking haar onder wijsplannen in! Alleen bij de R.K. Staatspartij is het volks onderwijs veilig'. Niet bij de poseurs en wachters bij de bronnen, wier troebel water den katholieken Nederlander bitter smaakt! G. H. WEUSTINK 's Gravenhage, 25 Juni. Hedenmiddag is de eerste bijeenkomst gehou den van de Italiaansch-Abessinische arbitrage commissie in het Falace-Hotël te Scheveningen. In den loop van den avond werd het volgende communique verstrekt: „De Italiaansch-Ethiopische Commissie is he denmiddag om vier uur bijeengekomen. De commissie constateerde dat zij in het be zit was van de documenten, welke zij in haar resolutie van Milaan aan de beide betrokken partijen verzocht had haar te verschaffen. Zij gaat thans over tot een onderzoek van deze documenten." Er komt gaandeweg meer belangstelling voor de Scheveningsche conferentie. Verschillende buitenlandsche journalisten hebben hun intrek in Scheveningsche hotels genomen. Ook de staf van ambtenaren en deskundigen welke aan de arbiters zijn toegevoegd, breidt "zich steeds uit. Naar verluidt zijn er thans reeds 11 Italiaansche ambtenaren aanwezig. De arbiters zullen thans beginnen met de utiwerking van het reeds in Milaan vastgestelde werkplan. De besprekingen zullen nu eens het Palace-Hotel, dan weer in het Grand- Hotel plaats hebben. Zeer waarschijnlijk zal de eerstkomende be' spreking morgenmiddag gehouden worden. De arbiters zullen morgenochtend hun op' wachting maken bij den Minister van Buiten' landsche Zaken, jhr. mr. de Graeff. Naar verluidt zal de commissie van voor bereiding inzake het bezuinigingsontwerp na ontvangst van de Memorie van Ant woord hebben te beslissen, of dit stuk onmiddellijk kan worden gepubliceerd, dan wel of de commissie op eenige punten met de regeering nog overleg wenscht te plegem In verband hiermede is het niet te ver wachten, dat de Memorie van Antwoord voor het einde dezer week zal worden ge publiceerd. Naar wij vernemen, zal de ruim 130 Pa' gina's tellende Memorie van Antwoord °P het voorloopig verslag inzake het bezuin^ gingsontwerp, vergezeld van een nota va wijzigingen, Woensdag aan de commis van voorbereiding worden toegezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4