Verduistering of diefstal? DE NIEUWE LUX o Anthony Eden in de koelte In de Wormerveersche effectenzaak DE NIEUWE LUX Zelfs in Koud water Klokken luiden Lost onm iddottijk op ScAuimt oüoriitoodig Wast Ooi tig '/i groterpak voor hetxetfde ge Cd COMMUNIQUE'S DIE WEINIG ZEGGEN ffii IV WOENSDAG 26 JUNI 1935 OPHEFFING KAMERS VAN KOOPHANDEL? Adres van den Nederl. R.K. Middenstandsbond aan de Tweede Kamer DOOR DE HITTE BEVANGEN Metselaar dood op 't dak gevonden Versch spek KON. HOLL. LLOYD Vragen van mevr. BakkerNort AANVULLINGSPROTOCOL MET PANAMA STAATSMIJNEN Verhooging begrooting voor 1934 VEREENIGING VAN NED GEMEENTEN Algemeene vergadering te Noord wijk DE „WEILLF.MEDAILLE" Philatelistische onderscheiding uitgereikt DUITSCH EXPORTFONDS Maatregelen ter bescherming gevraagd Rijwielabonnementen Verlaging bij de Spoorwegen SCHAPEN AANGEVALLEN Bloedhonden houden huis onder een kudde Streng toezicht op geld- smokkelaar Bespionneerd in den trein Het goedgeloovige parlement In Kennemerland TERMIJN VERLENGD Denaturatie aardappelen RAADSVERKIEZING TE ROOSENDAAL Het recht, zeiden de Romeinen, is de kunst van het rechtvaardige en het goede. Met hen zijn wij er allen van overtuigd, dat het recht dan zegeviert, wanneer hetgeen goed en recht vaardig is, wordt verwezenlijkt, hetgeen daarop inbreuk maakt wordt voorkomen, of, indien het toch is geschied, zooveel mogelijk weer te niet gedaan. Het is nu de kunst van den wetgever zoodanige wetten uit te vaardigen en van den rechter deze wetten zoodanig toe te passen, dat het beoogde doel wordt bereikt. Hoe moei lijk het nu is voor ieder der ontelbare, in het werkelijke leven zich voordoende gevallen de juiste oplossing te geven, mogen de laatste gebeurtenissen te Wormerveer ons weer eens duidelijk maken. Bij een te goeder naam en faam bekend staand bankier, die echter later bleek geen onschuldig, doch een zwart schaap te zijn, waren in safe-loketten door cliënten effecten gedeponeerd. De bankier, gebruik makende van valsche sleutels, neemt de effecten weg en beleent deze bij andere bankiers te Amsterdam. Daar worden de effecten tijdig gevonden en in beslag genomen en nu rijst de vraag: wie draagt de schade? Zullen degenen die de effec ten aan de safe-loketten hebben toevertrouwd deze terugkrijgen en, zoo ja, zonder de Amster- damsche bankiers schadeloos te hoeven stellen of zullen deze laatsten, die op de effecten geld hebben verstrekt, hunne panden mogen be houden? Misschien zijn er die onmiddellijk uitroepen: maar de eigenaren der effecten zijn door den bankdirecteur bestolen, zij moeten hun eigen dom terug hebben, dat staat als een paal boven water. Zeer wel mogelijk dat zij gelijk zullen krijgen, maar zijn dan de Amsterdamsche ban kiers, die in goed vertrouwen op den, tot dat tijdstip, onbesproken naam van Schaap, op vol komen normale wijze, volgens de regelen van behoorlijk zakenverkeer crediet verleenden, niet geheel buiten hun schuld de dupe geworden? Verleent de wet hun geen enkele bescherming? Teneinde hier nu te beslissen dient men uit te maken of de eigenaren der effecten deze, door ze in een safe-loket te sluiten, aan den bankdirecteur hebben toevertrouwd, hem daar over de feitelijke beschikking hebben gegeven. Lijkt deze vraag U vreemd, juridisch, onwerke lijk? Zij is het geenszins, en alvorens haar te beantwoorden, volge hier ter verduidelijking een voorbeeld. Stel eens iemand stalt zijn auto in een garage, maakt het dan geen verschil of dit in de alge- meene ruimte geschiedt, waar de garagehouder en diens personeel vrij over den wagen kunnen beschikken, of in een gesloten box waarvan slechts de eigenaar van den auto de sleutel heeft? Immers ja. In het eerste geval stelt hü vertrouwen in den garagehouder en wanneer deze dit beschaamt door er met den auto van door te gaan en hem te verkoopen, is het rechtvaardig dat hij slechts op dengene in wien het vertrouwen was gesteld verhaal zal hebben. „Wo man seinen Glauben gelassen hatt, soil man ihn wiederfinden", aldus de hier toepasselijke regel van Germaansch recht, die in onze wet is overgegaan. Breekt echter de garagehouder de box open en verkoopt hij ver volgens den auto, dien hij zich aldus toege- eigend en dus gestolen heeft in het eerste geval was de wagen verduisterd dan zal de eigenaar hem van den kooper kunnen op- eischen, en wel zonder vergoeding van den koopprijs. Slechts wanneer de koop heeft plaats gevonden op een jaar. of andere markt, of op een openbare veiling, heeft de kooper recht op vergoeding van hetgeen hij voor het ontstolen (of verloren) voorwerp had betaald. Ook dit voorschrift stamt uit vroeger tijden en de reden ervan is gemakkelijk in te zien. Alles te zamen genomen dus een rationeele regeling, niet waar, rekening houdende met de belangen van het handelsverkeer dat ook bij het koopen van roerend goed zoo veilig mogelijk moet zijn en met de belangen des eigenaars die zijn risico kan beperken, door zijn roerende have niet zoo maar aan een ieder toe te vertrouwen. Welnu, ook in ons geval stellen wij de Vraag: gaven de eigenaars der effecten hun Vertrouwen aan een bankdirecteur, stelden zij hurtne effecten onder diens feitelijke beschik king, ja of neen? Men is nu algemeen van oor deel dat de gebruiker van een safe-loket den inhoud daarvan niet aan den bankdirecteur toevertrouwt. Zij het dan dat men hier van huur van het loket of van een speciale „loket overeenkomst" wenscht te spreken. Zoowel schrijvers als jurisprudentie staan op dit standpunt. Mocht de zaakSchaap aan het oordeel des rechters onderworpen worden, dan Zal blijken of deze opvatting wordt gehand- haafd. Zoo ja, dan is het gevolg dat de indeli cate Schaap niet verduisterde hetgeen hem was toevertrouwd, doch stal hetgeen niet onder zijn macht was gebracht. En daar nu de pand- hemer, die als pand een voorwerp van een niet- eigenaar ontvangt, een geldig pandrecht ves tigt, tenzij dit voorwerp gestolen (of verloren) is, zooals in dit geval, zullen dus de bankiers de effecten aan de bestolen eigenaars hebben te rug te geven. De supplementaire, doch even be langrijke vraag, of zij daarbij recht op schade loosstelling hebben, moet worden ontkend, in- Öien tenminste de beleening niet op een jaar- of andere markt van openbare veiling is ten deze natuurlijk geen sprake geschiedde. Bij he wijziging van 1919 is n.l. verdwenen de ver goeding van den koopprijs aan den kooper van een gestolen (of verloren) zaak voor het geval hat de verkooper is een koopman, die bekend staat in dergelijke voorwerpen handel te drü- ven. Dat deze wijziging een gelukkige was, wordt door gezaghebbende juristen bestreden. Doch ook al ware het wetsartikel tot op heden on veranderd gebleven, het geeft slechts aan den kooper op openbare veilingen en markten be scherming en niet aan den pandnemer. Of het in een overeenkomstig geval ook laatstge noemden ten goede kan komen is een vraag, die bevestigend door geleerden als Scholten en Molengraaff, echter door den Hoogen Raad ontkennend wordt beantwoord. Derhalve, zonder ook maar in het minst een prognose te willen doen, schijnt het ons toe dat, tenzij de rechtspraak zich mocht wijzigen, de bankdirecteuren de effecten zonder vergoe ding zullen moeten afleveren. Is dit rechtvaardig en goed? Of zou de wet hier wijziging behoeven? Mr. A. L. F. J. DE VRIES. De Ned. R.K. Middenstandbsond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend in verband met de in het wetsontwerp ter ver laging van de Openbare Uitgaven vervatte re organisatie van de indeeling der Kamers van Koophandel en Fabrieken. Niet geringe bevreemding heeft het bij deze organisatie gewekt, dat de regeering deze ma terie welke, aldus het adres, met verlaging der Rijksuitgaven geenerlei verband houdt in dit wetsontwerp mede aanhangig heeft ge maakt. De lasten krachtens de Handelsregisterwet maken van het vraagstuk der loodzwaar op het bedrijfsleven wegende vaste lasten slechts een uiterst bescheiden onderdeel uit. Wil de regee ring inderdaad serieuze maatregelen tot verla ging der op het bedrijfsleven drukkende las ten voorstellen of nemen, dan zal zij deze lasten in hun geheelen omvang stelselmatig en ingrij pend naar beneden moeten brengen. Het adres spreekt zich uit tegen opheffing der Kamers. Dinsdagmiddag heeft de hitte te Den Haag een slachtoffer geëischt. Een 54-jarige metselaar, J. Dorst, was bezig met het kalken van oakpan- nen op een dak van een perceel in de Van Kinsbergenstraat. Toen een der bewoners eens ging kijken, hoever de arbeid gevorderd W3s, vond hij den metselaar dood op het dak iiggen. Hij bleek door de warmte te zijn bevangen. De G.G.D. heeft het stoffelijk overschot naar de woning van D. gebracht. Gedurende de week van 24 tot 29 Juni a.s. zal 3e inneming van versch spek geschieden tegen dezelfde voorwaarden en prijzen als die, welke Gegolden hebben in de week van 17 tot 22 Juni jj. Het lid van de Tweede Kamer, mevrouw Bakker-Nort heeft aan den Minister van Eco nomische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat tengevol ge van de op 16 Mei 1935 door de Arrondisse- ments-Rechtbank te Amsterdam aan de N. V. Koninklijke Hollandsche Lloyd te Amsterdam voorloopig verleende surséance van betaling, de 212 pensioengerechtigden, waaronder 80 we duwen, ongeveer half Mei vernamen, dat 1 Juni de pensioentermijn, waarop zij recht hadden, niet zou worden uitbetaald, en dat zij dienten gevolge in een allertreurigsten toestand ver- keeren? 2. Is de Minister bereid ten behoeve van deze gedupeerde gepensionneerden maatregelen te treffen? Ingediend is een wetsontwerp goedkeuring van het op 16 November 1934 te Washington, D.C., tusschen Nederland en Panama gesloten aanvullingsprotocol van het op 2 Juli 1932 te Washington, D.C., onderteekende verdrag van handel en scheepvaart tusschen het Konink rijk der Nederlanden en de republiek Panama. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend, dat sedert de sluiting van het verdrag de economische wereldsituatie en in verband daarmede de Nederlandsche handelspolitiek sterk gewijzigd is. Onder de tegenwoordige omstan digheden wenscht de Nederlandsche regeering geen verdrag op langen termijn te sluiten, ten einde grootere bewegingsvrijheid op handels politiek gebied te krijgen. Zij verzocht derhalve der regeering van Panama toe te stemmen in een verkorting van den werkingsduur van het verdrag van vijf tot één jaar en van den op zeggingstermijn van één jaar tot drie maanden. Daar het verdrag intusschen hier te lande al was goedgekeurd, werd met de regeering van Panama overeengekomen, deze wijziging vast te leggen in een aanvullingsprotocol, dat op 16 November 1934 te Washington, D.C., door de gemachtigden der beide regeeringen werd onderteekend en waarvoor thans de goedkeuring wordt gevraagd. Het verdrag is nog niet bekrachtigd. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van de Staatsmijnen in Lim burg voor 1934. In totaal bedraagt de verhooging aan uitga ven 6.416.341, welk bedrag onder de ontvang sten weder wordt vermeld ter opneming bij 't Rijk van gelden in rekening-courant tot dek king van kapitaaluitgaven. De overschrijding van art. 11 met ƒ997.930 is hoofdzakelijk een gevolg van sneller gereed ko men van de haven van Stein dan waarop aan vankelijk gerekend was bij het indienen der begrooting, zoodat ook de aanschaffing van rollend materiel eerder diende te geschieden dan aanvankelijk verwacht was. Ook de cokes ovens bij Staatsmijn Maurits zijn sneller gereed gekomen dan was verwacht. Voorts is op art. 13, dat voor memorie is uitgetrokken, geboekt een bedrag, groot 5.418.410.28 als gevolg van toeneming van de voor het bedrijf noodige vlottende middelen. Deze toeneming is veroorzaakt door vermeer dering der kassen met 851.369.23, der produc- tievoorraden met 801.339.30, der magazijngoe- deren met 128.350.80; door afneming der re serves met ƒ989.065.49 en der crediteuren met 3.343.968.51, waartegenover echter afneming der debiteuren staat van ƒ695.689.05. Donderdag 27 en Vrijdag 28 Juni a.s. zal de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een algemeene vergadering houden in het Casino te Noordwijk. Donderdagnamiddag te 5.15 uur worden de deelnemers door het gemeentebestuur van Noordwijk ontvangen in Palace Hotel. Vrijdagmiddag 1 uur wordt hun een koffie tafel aangeboden door het gemeentebestuur in „Huis ter Duin", waarna te ongeveer half 3 aftocht per touringcars naar Warmond met als doel een boottocht op de kagerplassen. „Op Meerrust" te Warmond zullen de deelnemers de thee gebruiken .aangeboden door het ge meentebestuur van Warmond. Ter gelegenheid van den 26sten verjaardag van den Nederlandschen Bond van Vereenigin- gen van Postzegelverzamelaars is de zilveren „Weillemedaille" met bijbehoorende bronzen plaquette wegens groote philatelistische ver diensten toegekend aan den nestor der Neder landsche philatelie, den heer Gustav Keiser te 's-Gravenhage en aan den heer W. G. Zwolle, eerste-bondssecretaris te Amsterdam. In de ledenvergadering van de R. K. Veree niging van Werkgevers in de Metaalnijverheid, welke op Maandag 24 Juni j.l. te Breda werd gehouden, werd besloten een telegram te ver zenden aan den Minister van Economische Zaken, waarin de R. K. Metaalvereeniging drin gend verzoekt door middel van invoerrechten de Nederlandsche industrie te beschermen tegen dumping door Duitsch Exportfonds. As" >a* ..w Alles, wat U graag zelf wast gaat natuurlijk in een Lux sopje. Dat maakt U nu in een omme zien, zelfs met koud water! Door deze nieuwe vinding spaart U de kosten en moeite van water opzetten. Een lepel Lux geeft ruim een liter heerlijk sopl Volkomen veilig voor zelfs de teerste weefsels. De „koud water Lux" is een uitkomst in iedere huishouding! Zowel wassen, als spoelen, gaat nu sneller dan ooit! De nieuwe Lux is „vei liger dan veilig" en „vlugger dan vlug". x>. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Juli a.s. ten eerste aan één kind van vier tot tien jaar een vacantiekaart tegen den halven prijs afgegeven worden (tot dusver mochten twee kinderen te zamen op één vacantiekaart reizen); ten tweede de prijs der rtjwielabon- uementen verlaagd worden tot 15 voor één kalendermaand, ƒ40 voor drie kalendermaan den, 70 voor zes kalendermaanden en 120 voor twaalf kalendermaanden. Dinsdagmorgen kwam de landbouwer W. Es- beukman te Overschie tot de schrikbarende ont dekking dat een aantal honden een slachtpartij onder zijn kudde schapen die op een weiland bij den Abraham van Stolkweg wordt geweid, had gehouden. Toen de boer, zooals gewoonlijk, des morgens naar zijn beesten kwam kijken, bood het weiland een vreeselijken aanblik. Over het geheele land verspreid lagen vele dieren zwaar verminkt of dood ter aarde. Onmiddellijk constateerde de boer, dat er eenige honden ach ter de schapen gejaagd moesten hebben. In to taal liepen er gew'oonlijk 150 schapen in de weide te grazen. De honden zijn via een houten brug op het terrein gekomen enhebben toen de dieren opgejaagd. In hun angst zijn er on geveer een tiental in de sloot, die vrij breed is, gesprongen en verdronken. De bloedhonden hadden de schapen van verschillende zijden opeengedrongen tegen een hek. De beesten had den geen uitweg meer geweten en in hun angst hadden ze elkaar dood gedrukt. Van sommige dieren waren de pooten gebroken; ze lagen op een hoop op elkaar. De levende schapen werden er nog voorzichtig tusschen uit gehaald, doch er viel weinig meer te doen. Voor den boer beteekent dit een schadepost van 900. Reeds vier honden, die achter de schapen hebben gejaagd, heeft de politie te pakken. Door een braakmiddel, dat men den honden ingaf, kwam vast te staan dat ze inderdaad bloed hadden ingezogen. Drie honden zijn reeds af gemaakt, de vierde hond nog niet, omdat men den eigenaar niet kende. In den trein Keulen—Kleef—Nijmegen werd Maandag door de kommiezen op het station Kleef een vreemdeling aangehouden, die naar Nederland wilde reizen en verdacht werd van deviezensmokkelarij. Op hem werd gevonden een paar duizend reismark. Of de man nu al zeide in Kleef te willen uitstappen, dat hielp hem niet. Hij werd beschuldigd van deviezen- smokkelhandel en dus gearresteerd. Een dame uit Ulm, die met den vreemdeling in denzelfden coupé gereisd had, had bemerkt dat de man voor aankomst te Kleef iets in zijn schoenen verstopte. Bij het onderzoek vond men in de parapluie van verdachte een groot bedrag aan geld. Op aanwijzing van de dame werden ook de schoenen van den man onderzocht pn tusschen de binnenzolen werd eveneens een groot geldbedrag gevonden. De arrestant werd onmiddellijk voor de hoofddouane gevoerd. De lucht mag boven half Europa sidderen van blakende hitte, de Engelsche minister voor Volkenbondsaangelegenheden, dus feitelijk voor de Europeesche politiek, Anthony Eden, leeft deze dagen in een politieke 'ijskast- atmosfeer. Te Parijs is hij uitermate koel ont vangen en de Fransche minister van marine Piétri heeft zelfs niet eens aangezeten aan de lunch, welke Laval zich verplicht zag den En- gelschen minister aan te bieden. Frankrijk bou deert, omdat Engeland eigenmachtig en in strijd met de afspraken te Stresa een vloot- overeenkomst met Duitschland heeft aange gaan, welke zooveel beteekent als een nieuwe klap in het reeds bont en blauw geslagen ge zicht van de verwoede Versailles-aanhangers. Wij hebben reeds uiteengezet, waarom Engeland dat heeft gedaan. Algemeene besprekingen over het geheele complex der internationale Euro peesche vraagstukken hebben slechts wrijvingen en geen tastbare resultaten opgeleverd. Duitsch land heeft aldoor aangedrongen op tweezijdige conferenties en successievelijke oplossingen van de problemen, welke onderdeelen vormen van het groote en algemeene veiligheidscomplex. Engeland heeft eieren voor zijn geldgekozen, inzake het voor Groot-Brittannië van zoo vitaal belang zijnde vlootvraagstuk, en het is voor Engeland en ook voor Europa te hopen, dat die eieren deugdelijk zullen blijken, wanneer de tijd aanbreekt, dat zij geconsumeerd zullen moeten worden. Engeland heeft daar meer fi ducie in dan Frankrijk. Dit blijkt o.a. uit het eenigszins naïeve Lagerhuisdebat, waarin de minister van marine Sir Bolton Eyres-Monsell mededeelde, dat Duitschland verklaard heeft nimmer meer een onbeperkten duikbootenoor- j te zullen voeren en zich dus stipt zal hou den aan de internationale rechtsregelen door duikbooten en andére oorlogsschepen in acht te nemen ten aanzien van eventueel vijandelijke koopvaardij- en passagiersschepen. Duitsch land is daartoe zoo vast besloten, dat zelfs, wanneer andere mogendheden deze regelen zou den overtreden, het zelf deze streng zal blijven naleven. Deze mededeeling ontlokte aan het parlement een levendigen vbijal, welke bewijst, hoezeer men in Engelsche politieke kringen weer op het woord van Duitschland vertrouwt. Slechts een Labour-afgevaardigde waagde de schuchtere vraag of een mogendheid, op het punt een ne derlaag te lijden, er niet toe zou kunnen ko men deze regelen te schenden, waarop de mi nister laconiek antwoordde, dat dat natuurlijk mogelijk zou zijn, maar dat de mogelijkheid van zulk een wanhoopsdaad geen beletsel mocht vormen voor het aangaan van verplichtingen. De minister had natuurlijk gelijk, maar, waar elke oorlog, vooral een moderne, voor elke re delijk denkende natie steeds min of meer een wanhoopsdaad zal zijn en wanhoopsdaden uit sluitend voortvloeien uit een uiterst subjectieve mentalitei mag men de practische waarde van in vredestijd getroffen regelingen niet al te zeer overschatten. Het is duidelijk, Engeland wil vertrouwen hebben in Duitschland, omdat zijn belangen niet gediend worden door het pro- longeeren van het wantrouwen. Onder goecJkeu- ring en met instemming van den Prins van Wales en Adolf Hitler verbroederen zich de Britsche en Duitsche oud-frontstrijders en de Britsche en Duitsche regeeringen steken over en weer elkander eveneens de handen toe. Engeland voelt niets voor een omsingelingspplitiek tegen over Duitschland. Het wil op het vaste land van Europa een politieken evenwichtstoestand schep pen om zelf de handen vrij te krijgen voor de precaire Engelsche zaken in het Verre Oosten en acht het zich weer tot macht omhoog wer kende Duitschland een nuttig tegenwicht tegen over het nog altijd hegemonistisch gezinde Frankrijk, dat thans niet alleen met de Kleine Entente, maar ook met Sovjet-Rusland con tractueel verbonden is. Met de vlootovereenkomst in den zak heeft Eden de Franschen ervan pogen te over tuigen, dat Engeland de afspraken met Frankrijk en Italië niet heeft te niet gedaan, maar integendeel een eersten reëelen stap heeft gezet in de richting van een algeheele oplossing der verschillende aan elkaar gekoppelde en in elkan der grijpende vraagstukken. Frankrijk acht zich echter thans volkomen vrij om met zijn marine te doen wat het wil, in afwachting van een nieuwe algemeene vlootovereenkomst. Dit is Eden natuurlijk niet naar den zin, want Italië wordt op marine-gebied door de houding van Frankrijk zwaar beïnvloed. Vrijwel onverrichter- zake is hij naar Rome doorgereisd en zal straks na zijn bespekingen met Mussolini naar Parijs terugkeeren om dan nog eens met Laval te pra ten. In Italië, dat wel verbolgen is over de eigenmachtige wijze, waarop Londen met Ber lijn tot een vlootaccoord kwam, maar niet over den inhoud van dat accoord, en dat Eden per soonlijk kwalijk neemt, dat Engeland en de Vol kenbond zich met de Abessinische quaestie hebben bemoeid, is kilte voor den Engelschen minister ook meer dan ontnuchterend. Het eenige wat Eden over zijn conferenties te Rome tot nu toe kon loslaten, was, dat Italië het met Engeland eens is, dat de „mogelijkheid" om het werk der pacificatie van Europa voort te zetten volgens het leidend beginsel van het Lon- densch communiqué van 3 Februari j. 1. en de resolutie van Stresa nog steeds bestaat. Officieel is verder over het verloop en de on derwerpen der gehouden besprekingen nog niets bekend, zoodat er een heel conglomeraat van min of meer waarschijnlijke geruchten is ont staan. Het heet, dat Eden den moed zou gehad hebben niet alleen de vlootkwestie, maar ook de Abessinische kwestie aan te snijden. Ter voorkoming van een Italiaansch-Abessini- schen oorlog, welke het prestige van den Vol kenbond nieuwe onberekenbare schade zou kun nen toebrengen en uit zou kunnen draaien op een verovering van Abessinië door Italië, zou Eden hebben voorgested, dat Abessinië belangrij ke economische concessies aan Italië zou doen in den vorm van het toestaan van een spoorweg over Abessinisch grondgebied tusschen Erythraea en Italiaansch Somaliland en het vestigen van Italiaansche katoenplantages in Noord-Abessi- nië. Engeland, dat heelemaal niet gebrand is op de onmiddellijke nabuurschap van een Ita liaansch Abessinië en liever Abessinië als zelf standigen staat gehandhaafd wenscht te zien, zou van zijn kant Abessinië tot zulke concessies willen bewegen door het Rijk van den Negus negusti een uitgang naar zee over Britsch Somaliland te verleenen. Wat er van dit alles waar is, dient te worden afgewacht. Zeker is, dat Italië onver stoorbaar voortgaat met zijn militaire voorberei dingen tot een oorlog, dat de arbiters te Scheve- ningen maar een zeer beperkte taak hebben, dat Italië weinig vertrouwen toont in een vreed zame oplossing van de hangende geschillen, waarbij zich telkens echte of vermeende nieuwe incidenten komen voegen. Gisteren heeft de klok van de priory der Benedictijnen te Egmond het eerste Angelus geluid. Bij de wijding droeg ze het opschrift: „Weer luiden de klokken in Kennemerland." Het was een geliefkoosde zegswijze van wijlen den ijve- raar voor Egmond, G. van den Bosch, om op de toekomstige herrijzenis der ab dij te zinspelen: „Als de klokken weer lui den in Kennemerland...-" Aandoenlijk was de eerste drievuldig- heidsslag, door Mgr. den Bisschop van Haarlem verricht op het heldere brons, en daarna met denzelfden hamer in de handen van den Kamerpresident Jhr. Ruys de Bee- renbrouck als peter en eindelijk in de han den van mejuffrouw Nieuwenhuysen als meter van den klokkedoop de herhaling van den drievoudigen, sonoren aanslag. De geheele plechtigheid van de wijding van klok en priory was doortrokken van dit intiem liturgische en grootsche gebeu ren tusschen hemel en aarde, waar thans de klok in het galmgat van haar toren zweeft als de bereide wachter voor het aan te vangen gebedswerk en de ernstige stem der uren. Met de duidelijkheid van de leerarende Kerk heeft Mgr. Aengenent, gemijterd en gekromstaft, de prachtige liturgische sym boliek van de klokwijding aan de verzamel de geloovigen uitgelegd. En in een impo- neerende herinnering aan de inwijding der eerste abdij, achthonderd jaar geleden, de ontzaglijkheid levendig gemaakt van de grootsche overlevering, die ons met de voorvaderen verbindt. Toen een bisschop, nu een bisschop, toen een abt, nu een abt, toen een klok, nu een klok, toen een ge meenschap van monniken en nu dezelfde gemeenschap naar denzelfden Regel in het zelfde geloof en hetzelfde gebed door de sei zoenen tot denzelfden God. Het werd door de aanwezigen zeer gewaar deerd, dat ofschoon de Hoogwaardige Abt Dom J. de Puniet de Parry een Franschman is, Z. Hoogw. het woord van dank, dat hij ging uitspreken, in de Nederlandsche taal tot Mgr. den Bisschop richtte. Het luidde als volgt: „Hoogwaardige Excellentie. Van den drempel tot het nieuwe heiligdom, dat U. E. zoo goed waart te willen inwijden na de consecratie der klok, richt ik mijn diepgevoelden dank tot den vereerden herder van het Haarlemsche Bisdom. Dank zij Uw zorgen. Monseigneur, hebben van daag een ware verrijzenis en een gelukkige her nieuwing plaats op dezen grond, vele eeuwen door het gebed en monnikenwerk geheiligd. De stemmen der monniken waren verstomd, de abdijklokken werden niet langer gehoord. Maar: zooeven weerklonken de tonen van onze pas gewijde klok Maria Jozef, en wekten een weer klank uit vroeger tijden, waarmee ze het ver broken contact hernamen. Zoo er nog geesten der duisternis in deze contrijen ronddwaalden, dan zullen ze wegvluchten voor de gewijde klokkeklanken. Mijn erkentelijkheid gaat ook naar Z. Exc Minister Ruys de Beerenbrouck en zijn toe gewijde medewerkers, uit. Dank zij hun onver- moeibaren ijver, kon deze priory gereed komen. Erkentelijkheid betuig ik ook aan den fijnen kunstzin van architect Kropholler en de mede werkers van dezen meester. Ook zijn er nog tal rijke gevers en de sympathieke vrienden van Egmond, die deel hebben in de dankbare ge beden in de kapel van St. Adelbert. Want een klooster is een huis des gebeds, en de monni ken, die hier zullen bidden, brengen de tradi ties mede, welke teruggaan tot Sint Benedic- tus. Zij zijn in deze overleveringen onderricht in de Sint Paulusabdij van Oosterhout, die sinds bijna dertig jaar leeft van wat zij zelf ontving. Gratias Deo pro inenarrabili Dono Ejus, dank voor de onnoemelijke weldaden Gods, nu de monniken hier het gebed beginnen voor alle noodwendigheden der Kerk. in het bijzon der voor het Nederlandsche volk. De continuïteit van de Benedictijnsche overlevering in Kennemerland is dus ver zekerd. De glooiingen der duinen, waar de wilde wind haar niet kon verwaaien uit het zand, liggen nog weinig veranderd sedert de dagen, dat hier Sint Adelbert de eerste kudde vergaderde en Sint Willibrord den weg naar Utrecht ging. In de geschiedenis kan een misverstand eeuwen, maar niet eeuwig duren. Onder Gods wijd koepelen- de hemelen over het benedictijnsche duin landschap klept weer het brons, dat het gebed zonder ophouden gaat secundeeren voor het volk van Nederland. De klokken luiden in Kennemerland. De termijn voor denaturatie van aardappelen door handelaren is verlengd tot 16 Juli. Zij die van deze gelegenheid tot denaturatie gebruik willen maken, moeten zorgen dat daarvan tij dig d. i. tenminste drie volle dagen voordat zij tot denaturatie willen overgaan, dus uiter lijk op 12 Juli a.s. mededeeling is ingekomen bij dte Landbouw-Orisis-Oirganisatie van het gewest, waarin de aardappelen zijn opgeslagen. Een zelfde regeling zal binnenkort worden getroffen ten aanzien van de denaturatie van aardappelen door telers. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voos den raad van de gemeente Roosendaal en Nis pen werden uitgebracht 9580 (8864) geldige stemmen. Hiervan verwierven de R. K. Staats partij 3506 (2534) stemmen, de S.DAP. 1333 (630), Kath. Dem. Partij 1869, R. K. Midden stand 1078, lijst-Konings 626, lijst-Verheyen 452, lijst-De Nijs 188, lijst A. Tops 120, Neutrale lijst 62, Werkloozenlijst 26, Protestantsche lijst 278. Onafhankelijke Protestanten 41. De kiesdeeler bedroeg 504 4/19. Gekozen werden R. K. Staatspartij 8 (7), S.D.AP. 3 (2), Kath. Dem. Partij 4 (O), R. K. Middenstand 2 (0), lijst G. Konings 1 (1), lijst J. Verheyen 1 (1). Acht verspreide zetels uit den ouden raad gingen verloren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5