Men ócêujfó om: De uitslag te Amsterdam Goed examen doen Door den bliksem gedood DONDERDAG 27 JUNI 1935 Boerderijen door brand vernield Kerkelijk leven De weerstoestand pe hedecêandsche Jandfiasta WINST EN VERLIES Mr. L BECKERING v. LOENEN Plotseling overleden HET NEDERLANDSCH TREKPAARD Ontvangst te Den Bosch 45 45 PROPAGANDA-BEDEDAG Katholieke Drankbestrijding in het Aartsbisdom Verzekering Mij. St. Willibrordus N.V. GLIMFABRIEK BESTAAT 25 JAAR ,ST. DONATUS" De zeereerw. heer Kwisthout tot directeur benoemd SANITAIR TOEZICHT OP DE LUCHTVAART De burgemeester van Albury Ir. L. C. Kalff ontvangt eere-medaille N.V. Centrale Esperanto Boek handel liquideert Blikseminslag was de oorzaak Nog een brand In Den Bosch Postvluchten BROEDERS VAN O. L. VROUW VAN LOURDES Bouw Broederhuis op Banka Uit de missie terug Boxmeersche Vaart LYCEïSTEN WILDEN PROEF WERK RUILEN FRISSCHE STROOMING ZAL AFKOELING BRENGEN Twee personen te Enschede bij het schuilen onder een boom getroffen Examen L.O. Verschillende bladen hebben gemeld, dat de S.D.A.P. zestien zetels zou hebben be haald, terwijl de Anti-Rev. zich op het oude cijfer van drie zetels hebben gehandhaafd. De meest eenvoudige berekening moest uitwijzen, dat zulks niet juist kon zijn. Im mers, deelt men het stemmencijfer van de S.D.A.P. door 17, dan blijkt zij per zetel over 7048 stemmen te beschikken. Deelt men het stemmencijfer der Anti-Rev. door 3, dan komt men tot een stemmental per zetel van 6927. Alvorens dus de A.R. op een derden zetel aanspraak zouden kunnen maken, moet aan de S.D.A.P. een zeventiende zetel zijn toegewezen. Bij de verdeeling volgens den kiesdeeler waren toegewezen 38 zetels, waarvan aan: Chr. Dem. Unie R. K. Staatspartij Comm. P. Holl. Vrijh. B. Nat. Herstel Chr. Hist. Unie Vrijz. Dem. R. S. A. P. S. D. A. P. Anti-Rev. Neutr. Midd. (Weiss) 1 6 6 2 1 3 1 1 14 2 1 De verdere toewijzing overeenkomstig art. 100b. van de Kieswet, volgens hetwelk van de nog te vervullen plaatsen achter eenvolgens eene wordt toegekend aan de lijst, die na toekenning der plaats het grootste gemiddelde per toegekende plaats zou aanwijzen, viel als volgt uit: Eerste zetel S. D. A. P. Tweede zetel R. K. Staatspartij. Derde zetel Vrijh. Bond. Vierde zetel S. D. A. P. Vijfde zetel De Hartogh. Zesde zetel S. D. A. P. Zevende zetel Comm. P. HoTl. Zoodat de nieuwe Amsterdamsche Raad de volgende zetelverdeeling te zien geeft: R. K. Staatspartij Anti-Rev. Partij Christelijk-Hist. S. D. A. P. Vrijheidsbond Vrijz. Democraten Middenstand (Weiss) Nationaal Herstel Lijst-De Hartog Christel. Dem. Unie Comm. Partij Holland Rev. Soc. Arb. Partij Nieuw Oud 7 7 2 3 3 4 17 16 4 3 4 1 2 1 3 1 0 1 1 1 0 7 4 1 1 Beuningen, die in deze bestuursfunctie met de zaak medejubileert. De vennootschap wordt thans geleid door den directeur, ir. L. G. Versteege. De fabriek zal 6 Juli ter gelegenheid van dit jubileum gesloten zijn. Des morgens heeft er een intieme herdenking plaats en 's middags tusschen drie en vijf uur zal het bestuur der N.V. recipieeren. In den afgeloopen nacht is op 65-jarigen leef tijd plotseling overleden de heer mr. L. L. Bec- keringh van Loenen, rechter in de eerste ka mer van de arrondissementsrechtbank te Den Bosch. De overledene werd in 1870 geboren en pro moveerde te Groningen in 1895. In het jaar 1897 werd hij tijdelijk belast met de betrekking van waarnemend kantonrechter te Nickerie, waar hij in 19Ó2 kantonrechter werd. In 1907 werd hij in dezelfde functie benoemd te Paramaribo. In 1912 volgde zijn benoeming tot lid van het Hof van Justitie van Suriname. Hij repatrieer de in 1913 en werd benoemd tot plaatsvervan gend rechter te Assen. Een jaar later volgde zijn benoeming tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Den Bosch, tevens belast met de functie van politierechter. Bij het begin der strafzitting hedenmorgen herdacht de president mr. Poerink in enkele treffende woorden het verscheiden van den heer mr. L. L. Beckeringh van Loenen, wiens nage dachtenis hij prees om zijn hooge gaven van geest en hart. De Officier van Justitie, mr. Van Everdingen, en mr. E. van Zinnicq Bergman, de laatste namens de balie, sloten zich bij deze woorden aan. Ter gelegenheid van de elfde Groote Natio nale Tentoonstelling van het Stamboek voor het Nederlandsch Trekpaard ontving het ge meentebestuur van 's Hertogenbosch Woensdag, aan den vooravond van de tentoonstelling het bestuur van het stamboek ten stadhuize. Burgemeester van Lanschot sprak namens den raad een hartelijk welkomstwoord, waarin hij mede betrok den vertegenwoordiger van de Fransche regeering, den heer J. Chevigny. De voorzitter van het Stamboek, Jhr. J. v. Vredenburgh, dankte voor het hartelijke wel kom en feliciteerde de stad met de nieuwe paardenmarkt. Het gezelschap begaf zich daarop naar de veemarkthallen, waar het bestuur een venster aanbood voor de groote restauratiezaal. Het venster is vervaardigd naar een ontwerp van André Verhorst en stelt voor zes trekpaar den als symbool van eendracht. Het is een fraai decoratief stuk werk. Gedurende de zittingsperiode is een sociaal-democraat naar de Communis ten overgeloopen, zoodat in den aftre denden Raad de S.D.A.P. 15, de Com munistische Partij 5 zetels bezet. De Commissie uit het Aartsdiocesaan Kruis- verbond en den Aartsdiocesanen Mariabond ter voorbereiding van den propaganda-bededag 193] dit jaar met als reisdoel Zwolle en Hassel' heef* voorloopig besloten tot het doen door gaan van den tocht op Zondag 14 Juli e.k. Wel is waar is de deelname nog niet van dien aard, dat zonder financieele bezwaren tot het charteren van de boot voor de reit van Zwolle naar Hasselt kan worden overgegaan, doch de betoonde belangstelling is toch zoo, dat ver wacht mag worden, aat het vereischte aantal deelnemers aan den tocht zal komen opdagen. Als feestpredikant bij de H Sacraments processie zal optreden de geestelijke adviseur van Kruisverbond en Mariavereeniging te Arnhem, de Zeereerw. heer pastoor W. v Berkel, vroeger pastoor te Hasselt, van wien, toen hij destij d pastoor van het kleine Overijsselsche stedeke was de krachtige stoot is uitgegaan, na eeuwen van rust tot een her- nieuwe devotie tot het H. Sacrament in de H. Stede te Hasselt en die de H. Stede wederom in eere heeft hersteld. Indien bij de afdeelingen die zich reeds met een behoorlijk aantal deelnemers hebben aan gemeld zich nog enkelen voegen dan is het doorgaan van dezen grootsch opgezetten Propaganda-bededag voor de katholieke drank bestrijding verzekerd. De commissie uit de beide diocesane bonden verzoekt ons mede te deelen, dat het corres pondentieadres, waarheen de aanmeldingen cn geldzendingen gericht moeten worden vanaf heden niet meer is P. J. Th. Dieges te Utrecht docs mej. J. Braam, Raapopscheweg 54 te Arnhem, postgiro no. 234547. Aan het jaarverslag over 1934 van de N.V. Nederlandsche Verzekering St. Willibrordus is het volgende ontleend: Ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden is de productie zeer bevredigend. Afgesloten werden 28606 posten met 5.793.225.33 verzekerd kapitaal, tegen 28667 posten met 5.802.071.60 verzekerd kapitaal in 1933. Afgevoerd werden 17392 posten met 4.173.139.50 verzekerd kapitaal, tegen 15509 posten met 3.721.364.85 verzekerd kapitaal in 1933. Het verzekerd kapitaal bedroeg aan het einde van het boekjaar 23.953.757.81, aan het begin van het boekjaar 22.333.671.98. zoodat wij een netto vooruitgang bereikten van 1.620.085.83. In herverzekering is gegeven 308.780.75 ver zekerd kapitaal. Blijkens het rapport van den wiskundigen adviseur verliep de sterfte onder de verzekerden, alhoewel eenigszins hooger dan in 1933, gun stig voor de Maatschappij. Tegenover een bere kend aantal sterfgevallen van 982.43 werden 392 sterfgevallen waargenomen. De totale premieontvangst bedroeg ƒ675.659.11, waai-van wij aan herverzekering-maatschap pijen betaalden 10.517.99. Over 1933 bedroeg de premieontvangst 634.270.90, de herverze- keringspremiën 10.630.43. De gemiddeld gekweekte rente bedraagt 4.88 De rentevoet, die bij de berekening der premiën is aangenomen, bedraagt 4 zoodat een marge van 0.88 aanwezig is. Executies van hypotheken kwamen in het afgeloopen jaar niet voor. Betalingen van rente en aflossingen verliepen, rekening houdend met de tijdsomstandigheden, regelmatig. De renteachterstand, in verhouding tot de totaal ontvangen rente, is niet van beteekenis. De totale rente van hypotheken bedroeg 45.348.99. De rentfeachterstand per einde boekjaar bedroeg 983.01. Voor het verschijnen van dit jaarverslag was hierop inmiddels be taald 438.26. Met uitzondering van de in 1932 verstrekte hypotheken hadden wij alle onderpanden reeds in 1933 doen hertaxeeren. Over het algemeen waren de nieuwe taxaties bevredigend, terwijl in noodzakelijke gevallen maatregelen werden getroffen. Per 31 December 1934 stonden uit 91 hypothe ken, verdeeld over een gelijk aantal debiteuren. Door verschillende omwerkingen is de reserve perbegin boekjaar extra verhoogd met 8.820.De berekende premie-reserve eigen risico bedraagt thans 2.071.236.(v. j. Op 6 Juli zal het vijf en twintig jaar geleden sijn dat de N.V. Glimfabriek werd opgericht. In den loop der jaren is de naam eenige malen Veranderd: deze was bij de oprichting in 1910: K.V. Mij. tot verkoop van Wasch- en Poets- artikelen. In 1917 vond de oprichting plaats van de dochtermaatschappij, de N.V. Chemi sche Fabriek „Glim"; moeder en dochter wer den in 1927 saamgevoegd en de fabriek kreeg '■oen den naam N.V. Glimfabriek, die alom in flen lande bekend is als Nederlandsche industrie Van wasch- en poetsartikelen. Ook het doel der Vennootschap heeft in den loop der jaren een geheelen ommekee-r ondergaan. Oorspronkelijk, hi 1910 opgericht als grossierderij, dus met het Öoel een plaats in te gaan nemen in het distri butie-proces, maakte men in 1916 reeds een be- 6in met de fabricatie. De reden hiervan was, dat door den oorlog de invoer van buitenland- •che merken stilstond of veel bezwaren onder bond. Dit was het begin van de fabricatie, die het hoofdbedrijf, de grossierderij, spoedig zou over- V'eugelen. In 192021 werd deze laatste prak tisch opgeheven en van toen af aan werden bitsluitend de zelfgefabriceerde artikelen ver docht. De eenige, die van de oprichting af aan de fa briekszaken heeft meegewerkt, is de tegenwoor dige president-commissaris, de heer D. G. van 1.821.154.zoodat deze reserve is toegenomen met 250.082.— (v. j. 258.083.—). Naast de wiskundige reserve bezit de Maat schappij een bedrag van 121.685.67 aan extra-reserve, tegenover 111.275.95 aan het begin van het boekjaar. De extra-reserve is dus toegenomen met 10.409.72. De totale reserves aan het einde van het boekjaar bedragen derhalve inclusief 593- administratie-reserve der afdeeling spaarkas' sen 2.193.514.67. De bedrijfsuitkomsten zijn dit jaar wederom bevredigend. Na afboeking der gewone afschrij vingen, n.l. 1.210.op vaste eigendommen, 7.496.02)4 op meubilair, bedraagt het te verdeelen winstsaldo 34.847.67. Voorgesteld wordt dit saldo aan te wenden als volgt: Extra af te schrijven op het kantoorgebouw 4.335.72, op het meubilair 4 000.—Te reser veeren: Extra reserve 10.000.Reserve Dub. Deb. 4.011.95. Fonds voor zieke en zwakke verzekerden 3.000.Dividend op Pref. Aand. 8 van 75.000.—, 6.000.Dividend op Gew. Aand. 6.8 van 25.000.1.700.Tantièmes totaal 34.847.67. Met een nettovooruitgang in het verzekerd kapitaal van 1.620.082.33 bereikten wij aan het einde van het 17e ooekjaar een verzekerd kapitaal van 23.953.757 81, met een totale premieontvangst van f 675.659.11. De wiskun dige reserve nam toe met 250.082.en steeg daardoor tot 2.167.728.Als de voorgestelde balans met winst- en verliesrekening worden goedgekeurd, zal aan de extra-reserves worden toegevoegd 10.409.72 en zullen deze daarna bedragen 121.685.67. De totale reserves, inclusief 593.admi- nistratie-reaerve der afdeeling spaarkassen, bedragen dan 2.193.514.57. Met voldoening zien wij het verzekerd bedrag van H.H. Uit vaartdiensten alle jaren gestadig toenemen. Dit verzekerd kapitaal bedraagt thans 1.563.942.90. Dat in deze zorgvolle tijden voor onze ver zekerde gezinnen het fonds ter verpleging van zieke en zwakke verzekerden in vele gevallen een groote weldaad was, bleek ons uit de dank baarheid van ouders en patiënten en uit de resultaten, welke met de uitzendingen werden verkregen. Niet minder dan 49 verzekerden konden in 1934 worden uitgezonden. De aan vragen vogr 1935 zijn wederom groot. Niet aan alle aanvragen zullen wij kunnen voldoen, doch velen hopen wij, zullen in onze Katholieke herstellingsoorden wederom ge zondheid en levenslust terugvinden. Reeds werd voorzien in 11.120 verpleegdagen en betaalden wij aan verpleegkosten ƒ23.720.64. Door toevoe ging uit de winst over 1934 van 3000 wordt het totaal besteede bedrag aan ver pleging 26.720.64. Benoemd is tot directeur van de Onderlinge Kerkelijke Brandwaarborg Mij. „St. Donatus" de Zeereerw. heer K. Kwisthout, tot nu toe leeraar aan het bisschoppelijk college te Roer mond. De nieuwe directeur werd geboren in 1875, priester gewijd in 1899 en is doctor in de wis- en natuurkunde. Ingediend is een wetsontwerp van bovenge noemde strekking. Bij de wet van 20 April 1934 is goedgekeurd het op 12 April 1933 te Den Haag tusschen Nederland en an dere Staten gesloten Intern. Sanitair Verdrag voor de Luchtvaart. In de toelichting is toen medegedeeld, dat het voornemen bestond om op het voetspoor van hetgeen is geschied tot wering van besmetting door uit zee aanko mende schepen een afzonderlijk wetsontwerp in te dienen, waarbij aan de bepalingen van het verdrag uitvoering wordt gegeven. Aan dat voornemen heeft de regeering thans gevolg gegeven. Men meldt ons, dat de burgemeester van Albury niet medekomt met het gezelschap Australiërs, dat dezer dagen ons land bezoekt. In Augustus zou de burgemeester alleen naar Nederland komen. Ter gelegenheid van het bezoek aan de we reldtentoonstelling te Brussel van ruim 150 le den van de „Société Nationale des Architectes Francais", onder leiding van den president, den heer Viet, werd een feestmaaltijd gegeven, waarbij aan onzen landgenoot, ir. L. C. Kalff, leider van het Philips Lichtadviesbureau te Eindhoven, de eere-medaille van deze Vereeni- ging werd aangeboden, als blijk van waar deering voor hetgeen Philips op architecto nisch en lichttechnisch gebied tot het welsla gen van de Wereldtentoonstelling heeft bijge dragen. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders is het voorstel tot ontbin ding van bovenstaande naamlooze vennoot schap met algemeene stemmen aangenomen. De liquidatie zal geschieden door de directie onder toezicht der commissarissen. Bij de fa. Beynes te Haarlem wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwe electr. stroomlijntreinen, welke op de lijn D or dr echt—Hoek van Holland komen te rijden y Op den Amstel te Amsterdam werd de finale verroeid van den jaarlijkschen wedstrijd van het Kalfje naar de Hoogesluis. De Triton-acht gaat een lengte vóór Laga door de finish Woensdagavond en in den afgeloopen nacht hebben boven Deventer en omgeving opnieuw zware onweders gewoed, vergezeld gaande van hevigen regenval. Omstreeks kwart over elf werd de eerste brand gemeld, tengevolge van blikseminslag in de boerderij „Het Voorde", eigendom en be woond door de familie Nieuwenhuis op het Schoutenenk. In een oogenblik waren het woonhuis en de schuur een vlammenzee, zoodat van het huis raad bijna niets kon worden gered. De bewoners en de zeven kinderen wisten zich in veiligheid te stellen en vonden onder dak bij de buren. De brandweer uit Deventer kon van de kapitale boerderij niets redden. Slechts een nabij gelegen schuur bleef gespaard. Nauwelijk had zich hier de vuurgloed aan den hemel afgeteekend of een tweede brand kon worden geconstateerd te Schalkhaar. Hier bleek de bliksem in het voorhuis te zijn inge slagen van de Kolmansplaats, eigendom van den heer Voortman en bewoond door zijn *SSSÉ®Ë Het standbeeld van Friedrich Wilhelm in den Lustgarten te Berlijn is dezer dagen verplaatst. Hierboven ziet men het reus achtige standbeeld, zwevend in de lucht schoonzoon, den landbouwer Klein Velder- man. In een minimum van tijd was deze boerderij eveneens een vlammenzee. De bewoners wis ten zich te redden, doch een hond kwam in de vlammen om. Een groote voorraad juist binnen gehaald hooi werd een prooi der vlammen. Ook deze boerderij verbrandde geheel, be houdens een klein bijgebouwtje. In den afgeloopen nacht te twaalf uur, ont lastte zich boven Rosmalen een vrij hevig on weer, gepaard gaande met zwaren regen. De bliksem sloeg in de boerderij, toebehoorende aan den heer J. Lith en bewoond door den eige naar en de familie v. d. Heijden. De bewoners moesten in nachtgewaad het huis verlaten. De brandweer, die inmiddels was gerequireerd, stond machteloos tegenover het vuur en moest zich beperken tot het nat hou den der omliggende huizen. Te drie uur was men den brand meester. De inboedel ging grootendeels verloren, als mede veel landbouwgereedschap. Verzekering dekt de schade. Bij het zware onweer van Woensdagnacht sloeg te ongeveer 2 uur de bliksem in de boer derij, bewoond door den landbouwer J. H. Koers en eigendom van de erven Baron van Hövell tot Westerflier te Hoogekamp (Ov.) aan den Rijksstraatweg. De brandweer kon niets uitrichten, zoodat de geheele boerderij en de inboedel een prooi der vlammen werden. Eenig vee kwam voorts in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. Woensdagavond ontlastte zich boven Den Bosch een hevig onweer, gepaard gaande met sterke slagregens, die de drukbevolkte straten in een oogwenk schoon veegden. Zóó hevig was de regen, dat hij in de We versplaats en in den Graafscheweg verzakkin gen veroorzaakte, welke door Gemeentewerken zoo spoedig mogelijk zijn hersteld. In de woning van D. V. aan de Populieren straat sloeg de bliksem in. De vonk zoent haar weg door den schoorsteen via een linnenkast in de huiskamer naar den kelder. De kast ge raakte in brand, doch het vuur kon spoedig bedwongen worden. Twee gaten in de muren en wat verbrand linnengoed bleken de eenige schade te zijn. Eerst laat in den nacht werd het rustiger in de atmosfeer. De „Nachtegaal" is op de thuisreis en de „Rietvink" op de uitreis te Athene geland. De „Oeverzwaluw" is in Medan aangekomen. De „Sperwer" is op de uitreis te Singapore aangekomen. is er voor zorgen, dat Ge op 't examen in Uw geheugen alles kunt terughalen, wat Ge hebt geleerd. Daarvoor zorgt zoo'n „AKKERTJE". De Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes, welker Provinciaalhuis en Noviciaat gevestigd is te Dongen (N.-B.), heeft haar Missiewerk uitgebreid met den bouw van een Broederhuis tevens Noviciaat op het eiland Banka in Ned. Oost-Indië, terwijl de enkele maanden geleden aanvaarde en betrokken Missiepost te Albuquerque in New-Mexico (Amerika) nu reeds wordt versterkt door vijf broeder-onderwijzers, die 19 Juli a.s. vanuit Antwerpen vertrekken. Dinsdag 25 Juni is de weleerw. pater M. Hui- gens O. P. met het ss. „Veendam" in Rotter dam aangekomen. Zijneerw. is werkzaam in de Missie van Porto Rico en zal, na een half jaar :ust in het vaderland, voor de vierde maal naar zijn missie terugkeeren. Zaterdagmi&dag, na Sacramentsdag luiden de klokken van den Boxmeerschen St. Pieter de „Vaart" weer in. Op Sacramentsdag toen 200 pelgrims uit Oss en honderden uit Gennep en Zuid-Limburg met taliooze bedevaartgangers uit het land van Cuyk naar het oude Meer stoomden om de reli kwie van het H. Bloed te vereeren, en deel te nemen aan de groote processie, werkte helaas het weer niet mee, en het was een bittere te leurstelling voor die vrome pelgrims, dat zij niet konden „trekken". Maar Zondag! Uit Nijmegen en omstreken kwamen 750, uit Kevelaar 1200 bedevaartgangers zich voegen bij de honderden per autocar, fiets en auto, van heinde en ver hier gebracht. Nu konden zij deelnemen aan de processie onder de stralende Junizon, door de prachtig versierde straten, met de daarboven gespamien doeken, die ons het eerste couplet van het oude, een voudig H. Bloedsliedje in herinnering brachten. Zij trokken langs de kunstig versierde gevels, onder eerebogen door, en over de met geurige bloemen en groen bestrooide wegen. Afwisselend met devote processiemarschen, stegen vroom ge bed en zang hemelwaarts, totdat men bij het rustaltaar kwam, waar de zegen met het Al lerheiligste werd gegeven. Ook Dinsdag was een echte eucharistische dag. De Hoogmis werd door Mgr. Sweens, den pre sident van het groot Seminarie van 's -Bosch op gedragen, maar de kerk bleek te klein, om de toegestroomde menigte binnen haar gewijde mu ren te ontvangen. De feestrede werd uitgesproken door den Zeereerw. Hooggeleerden heer Prof. Feron met als waardig slot den triomf van Chris tus Eucharisticus de groote processie naar het bronzen monument van het H. Hart. Het volk van Boxmeer en het land van Cuyk toonden weer haar echt katholieken geest en hun medeleven met den godsdienst. Nog zijn deze week dagelijks de plechtig gezongen H.H. Mis sen met predikatie en de laatste. Juni wordt op Vaart gesloten met de derde groote proces sie terwijl op Scapulier-Zondag 21 Juli de laatste groote processie door de stoten gaat. Eenige leerlingen van het R. K. Lyceum te Den Bosch hadden niet al te best overgangsexa men gemaakt. Zij vonden enkele collega's, die het eindexamen hadden gedaan, bereid om in het gebouw van het lyceum in te breken en daar het minder goede proefwerk te verruilen voor betere kwaliteit. De „inbrekers" werden echter gesnapt en zoo is van den fraaien opzet verder weinig terecht gekomen. De politie heeft dit mooie zaakje in handen en zoekt het uit. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiaiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiii iiitiiiiiiiiiiiiu In het Zuiden en Oosten is de luchtdruk ge stegen en een uitgebreid hooge-drukgebied ligt thans over Frankrijk, Zwitserland en Duitsch- land. Over Scandinavië nam de hooge druk king in beteekenis af, terwijl de v-vormige depressie in Ierland naar het Noorden werd gedrongen en zich thans boven Schotland be vindt. Over Oost-, Midden- en Zuid-Duitsch- land blijft het nog zeer warm. Ook op vele Fransche stations steeg de temperatuur weer, terwijl over ons land en de Britsche Eilanden de temperatuurveranderingen uiteen loopen. In Scandinavië en over IJsland werd het kouder. Over het vasteland bleef het weer nog goed, over het Noorden van de Britsche Eilanden is het regenachtig, rond het Kanaal betrokken. Op vele plaatsen in onze omgeving zijn zware onweersregens gevallen (De Bilt 27, Vlissingen 25, Hamburg 21, Parijs 16 m.M.). Ons land komt thans onder invloed van een frissche Zuidwestelijke strooming, die eenige af koeling zal brengen; de regenkansen zijn vrij klein. Tijdens een hevig onweer, dat Woensdagavond laat boven Twente woedde, trof de bliksem een groep personen, die een schuilplaats hadden gezocht onder een boom in de Hengelosche straat te Enschede. Twee personen, mej. Rutgers uit Hengelo en de heer Leuverink uit Enschede werden door het hemelvuur op slag gedood. De lijken zijn naar het R.K. Ziekenhuis over gebracht. Uit Enschede wordt ons nader gemeld: Omstreeks kwart over elf wer dde politie door dr. Van Delden in kennis gesteld, dat naast zijn woning aan de Hengeloschestraat onder een boom voor het huis van den heer Stroink een jongen en een meisje lagen, die vermoedelijk door het hemelvuur waren getrof fen. De politie begaf er zich onmiddellijk heen. Omwonenden hadden intusschen de levenlooze lichamen der beide slachtoffers in de hal van de woning van den heer Stroink binnengedra gen. Het bleek, dat beiden door dne bliksem waren getroffen en onmiddellijk dood moeten zijn ge weest. Het miesje had een wonde in de zijde. Ver moedelijk is zij, toen zij door den bliksem werd getroffen, een halven slag omgevallen, waar door zij met haar zijde in de punten van een hek terecht kwam. De jongeman had geen uiterlijke verwon dingen bekomen. Aanvankelijk was het voor de politie moeilijk de identiteit van de beide slachtoffers vast te stellen. Er passeerden echter twee meisjes op de fiets, waarvan er een in een der slachtoffers herken de haar huisgenoot, de 21-jarige mej. E. R., Duitsche van geboorte, thans te Hengelo woon achtig. Het lijk van den jongenman werd geïdenti ficeerd als dat van den 21-jarigen B. L., wo nende in het Groenauwsche Voetpad te En schede. Beide hadden samen een wandeling ge maakt. De beide lijken zijn naar het lijkenhuisje van het R. K. Ziekenhuis te Enschede over gebracht. I DOOS 20 CT.- TUBE 40 en 60 CT. 1 OUDENBOSCH. Bisschoppelijke Kweekschool Instituut St. Louis. Geslaagd: P. A. V. de Weert, J'. J. H. van Wïjck. A. A. J. Pieters, A. Raes. J T. Schelfhout, W. J. A. Zomers. NIJMEGEN.Staatsexamen. Geslaagd: C. L. F. Aamoutse te Gennep, M. A. H. Bervaes te Halsteren, H. A. Gerritsen te Arnhem, H. J. Kruyt te Nijmegen en E. L. G. Veen te Ede. En de dames: H. C. Doyer te Arnhem, A H. v. d. Goes te Nijmegen, W. J. v. d. Poel te Warnsveld, A. Poelman te Zutphen, A. M. C. Roovers te Maastricht. Afgewezen twee candi- daten. R. K. Kweekschool afd. onderwijzers v. d. Brugghenstraat. Geslaagd: J. A. v. d. Hoogen te Heumen. G. H. Jansen te Nijmegen, A. J. Janssen te Huissen. Th. G. Jansen te Huissen, H. J. Klösters te Groesbeek, G. B. P. Lucassen te Nijmegen, G. M. A. Peters te Nijmegen. MAASTRICHT. Juvenaat Eerw. Broeders. Ge slaagd: A. Dribbel te Amsterdam, H. Emans te Swalmen, D. B. Hendrikx te Swalmen, A. Janssen te Ravenstein, L. van Kessel te Amster dam, G. Lempens te Weert. Over: Geestelijke ontspanningsoorden Het staat overal te lezen: Naar Brussel, naar Noorwegen, naar Zwitserland of. in vromer tint: Naar Lourdes. naar Rome, naar Jeruzalem. Het staat overal, maar het staat er niet voor allen. Naar Vught. naar Venlo, naar Seppe. naar Amersfoort, naar de retraite, het is dichterbij enhet is voor allen. Aan zoo'n uitstapje naar een der geestelijke ontspanningsoorden, de retraitehuizen, wordt ech ter, zelfs in de voor sommigen zoo lange vacan- tieperiode, veelal niet gedacht. En toch. vooral in. onzen haastigen, zenuwachtigen tijd, waarin de strijd om het bestaan voortdurend sterker naar voren dringt en hart en zinnen ons bijna geheel met stoffelijke dingen bezighouden, is het zoo nuttig en noodig eens epn paar daagjes in de nooit genoeg aan te prijzen retraitehuizen door te brengen. Hier krijgen we buiten alle zorg voor het aardsche een heel ander inzicht op al die wereldsche dingen en op heel ons leven. Hier gaan we eerst goed inzien, dat wij, mer.schen, niet het middelpunt zijn waarom zich alles be hoort te bewegen, maar dat wij in ons bestaan het doel hebben onzen Schepper te verheerlijken door Hem te dienen. En denkt daarbij nu niet, dat in deze inrich tingen een opgewekte stemming zal moeten wor den prijsgegeven. Het aangename met het nut tige vereenigend, wordt er tijdens de ontspan ningsuren gelachen en pret gemaakt als menig onzer niet zou kunnen denken. Maar hoe komt het dan toch, dat zoovele ka tholieken, zoowel mannen als vrouwen, er niet voor te vinden zijn een geestelijke ontspanning in den vorm eener driedaagsche retraite te hou den?, Ook hier geldt het bekende spreekwoord: „Onbekend maakt onbemind". Vraagt men op retraite te gaan, dan halen ve len de schouders op en antwoorden meestal, dat bij hen de zaak. de betrekking al hun beschik baren tijd opeischt. Zeker, het kan gebeuren, dat enkelen inderdaad geen tijd hebben maar dat is voor de meeste menschen geen reden. Wanneer het er om gaat een uitstapje of een zomerreisje te maken, dat heel dikwijls wel wat langer duurt dan twee en een halven dag, dan worden niet zoo veel bezwaren aangevoerd en wordt alles in 't werk gesteld om te kunnen gaan. Met dergelijke en tal van andere bedenkingen tracht men zich van de zaak der retraite af te maken, welke echter alle in de meeste gevallen gemakkelijk zijn te ontzenuwen. Mochten toch in de toekomst vele katholieken, van welken rang of stand zij ook zijn eerstens degenen, die in de komende vacantiemaanden ever vrijen tijd hebben te beschikken het onbe schrijfelijk nut en de onvergetelijke indrukken van een gesloten retraite ondervinden en ook zij zullen eenmaal erkennen, dat deze geestelijke ontspanningsdagen onder de schoonste van 's menschen leven zijn te rekenen V. G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5