Titoelescoe naar Parijs i H.M. de Koningin huldigt de Ossche brigade 1 Staat van beleg te Peking Het nieuws van heden HARING OF KUIT VREDESREFERENDUM IN ENGELAND PRINSES JULIANA MEDE AANWEZIG Het vlootaccoord met Berlijn DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 28 JUNI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19408 Midden-Europa is er ook nog Bovenstaand costuum voor stratosfeer- vliegers, dat te Parijs aan een nauwgezet onderzoek is onderworpen, weegt slechts 14 kilogram Elf millioen menschen wenschen dat Engeland lid van den Volkenbond blijft De wapenindustrie in Frankrijk Ruim 23 dagen in de lucht Duurrecord door gebroeders Keys gebroken Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii| Bende ongeregelde Chineesche troepen vernielt het station van Fengtai Een Japansche kolonie overvallen Staat van beleg weer op' geheven Een nieuw gedeelte van het zeeriool te Scheveningen is ter plaatse aangebracht. De enorme buis was een allesbehalve handelbaar voorwerp De brigade heeft zich onder scheiden door plichtsbetrach ting, voortvarendheid en beleid Moeilijke taak is vervuld Fransche pontstrijders zijn te gast geweest in Duitschland. Duit- sche en Fransche oud-strijders broederlijk vereend Minister Piétri ziet er een reden in, aan de Engelsche verstandig heid te twijfelen Meer Fransche linie schepen? Toespraak der Koningin „Bravo!" Het défilé LOUISE GULDEMOND in het „GROOT-BADHUIS" te Zandvoort DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Ond er scheid ing 37 dooden In Noord- Afrika Een politieke moord in Oostenrijk De stabilisatie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 ceni per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst en de Abessinische kwestie vragen thans alle aandacht op van de Stresa-mogend- heden, van welke alleen Frankrijk zich niet be hoeft te verwijten het program van samenwer king, opgesteld op het Isola Bella en bekrach tigd te Genève, te hebben geschonden of be moeilijkt. Engeland tracht de eigengereidheid van het buiten Frankrijk en Italië om met Duitschland getroffen vlootaccoord goed te pra ten door het voor te stellen als den eersten tast baren bouwsteen voor een algemeene vlootrege- ling. Maar hoe welbespraakt de ,,sjieke" Eden ook mag zijn, na zijn ietwat al te opzienbarend succes in Sovjet-Rusland en zijn schijnbaar succes in Genève heeft hij thans zoowel in Fa- rijs als in Rome de kous op het welgekapte hoofd gekregen. Te Rome werd slechts de mo gelijkheid van het weder opnemen der in het Londensche communiqué van 3 Februari j.l. uit gestippelde gemeenschappelijke gedragslijn, waar Engeland van is afgeweken, geconsta teerd, maar bleek ook, dat Mussolini zich door niets zal laten weerhouden van een koloniaal avontuur in Oost-Afrika. Trok Engeland zich niets aan van zijn partners bij het sluiten van de overeenkomst met Duitschland, Italië zal zich niets aantrekken van Engeland en Frankrijk in de Abessinische quaestie, welke volgens hem alleen maar opgelost kan worden door het in stellen van een Italiaansch protectoraat of een verovering. Dat een veroveringsveldtocht tegen Abessinië voor Italië wel eens zou kunnen uit- loopen op een uiteindelijke nederlaag, komt na tuurlijk niet in het hoofd van den Duce op. Hij meent thans zijn slag te kunnen slaan en ieder, die hem daarvan tracht af te houden, krijgt een bitsen snauw van: ,,waar bemoei jij je mee?" Eden heeft dat in Rome tot zijn teleurstelling moeten ervaren. Frankrijk heeft nooit zoo sterk als Engeland de behoefte gevoeld zich te moe ten mengen in de Italiaansch-Abessinische quaestie en beklaagt thans Engeland niet, nu diens minister een pijnlijk échec heeft geleden. Wellicht voelt het eenig leedvermaak, dat het eigenmachtig optredende Engeland bot ving by het eigenmachtig te werk gaande Italië, al komt bij zooveel eigenmachtigheid de door Frankrijk begeerde en nagestreefde solidariteit van de Stresa-mogendheden leelijk in de verdrukking. Parijs weigerde koeltjes zich op welke wijze dan ook in vlootaangelegenheden te laten bin den. Het wenscht vóór alles de onverbrekelijke eenheid van de onderdeelen van het veiligheids vraagstuk, zooals die in het Februari-eommu- niqué zijn aangegeven, hersteld te zien. Het wenscht de bewapeningskwestie niet uiteen te laten rukken in een luchtvloot-, een landleger en een marine-kwestie. Het wenscht het onder ling verband te handhaven tusschen de bewa peningsregeling, het Donau-pact en een Oost- Europeesche veiligheidscombinatie en een even tueel algemeen, al deze kwesties omvattend pact te versterken met bilaterale wederkeerige bijstandsovereenkomsten naar het voorbeeld van die, welke Frankrijk en Tsjecho-Slowakije met Sovjet-Rusland afsloten. Aan deze wen- schen is Engeland-nog niet voldoende tegemoet gekomen, en de onderhandelingen zullen thans langs den gewonen diplomatieken weg worden voortgezet. Dat deze gang van zaken niet alleen den heerscher van Turkije Ataturk, die gaar ne den sleutel van de Dardanellen weer alleen in de hand Wil hebben en zeer goede maatjes met Sovjet-Rusland is, maar ook de Kleine Entente verontrust, laat zich begrijpen. Het geduld van de Donaulanden wordt wel zwaar op de proef gesteld, zoo zwaar, dat de minister-president van Hongarye reeds ver klaard heeft geen vertrouwen meer in een Do- nau-pact te hebben en zich liever op Duitsch land te willen oriënteeren. Goering heeft ty- dens zyn huwelijksreis zoowel in Belgrado, als in Sofia en Boedapest politieke zaken gedaan, en de nieuwe minister-president van Joego-Sla- vië Stojadinovitsj zou niet zoo afkeerig van Duitschland zijn als Jeftitsj. De vergadering van de Kleine Entente moest tengevolge van de plotselinge regeeringscrisis in Joego-Slavië wor den uitgesteld. Op deze vergadering zou de op den achtergrond geraakte Donau-quaestie zijn besproken. Volgens het „Journal" heeft de Roe- meensche minister van buitenlandsche zaken Tiloelescoe, die tevens voorzitter is van de Klei ne Entente, zich naar Parijs gespoed om te in- formeeren, wat er terecht zou komen van het in Februari te Londen vastgestelde program. Hij wil eindelijk eens weten, of hy op de „haring" van een algemeen passief veilig heidsstelsel of op de „kuit" van een uitbrei ding van het wederkeerige bystandssysteem zal moeten rekenen. Het Donau.vraagstuk schreeuwt om opge lost te worden, ook al hoort Italië dat op het oogenblik niet tengevolge van het oorlogs zuchtig klaroengeschal, waarmee zijn troepen naar Oost-Afrika uitgeleide wordt gedaan. Mussolini meent, dat de Oostenrijksche regee. ring vast genoeg in het zadel zit en dat Duitschland voorloopig wel zooveel gematigd heid ten aanzien van Oostenryk zal betrach ten, dat hy eerst even met Abessinië de een zijdig opgestelde rekening zal kunnen veref fenen. Bovendien schijnt hy er op te rekenen, dat noch Engeland, noch Frankrijk terwille van het „barbaarsche" Abessinië de Europee. sche samenwerking met Italië in en buiten den Volkenbond in gevaar zullen willen brengen. Maar het is de vraag of de Duce zich niet aan illusies overgeeft. De Europee- sche samenwerking der Stresapartners is danig afgezwakt en Duitschland spint daar zij by. Daarom komt Titoelescoe als vertegenwoor diger van de „groote mogendheid" der Kleine Entente te Parijs om er aan te herinneren, dat het Donauvraagstuk er óók nog is en in be- langrykheid zeker niet onderdoet voor welken kolonialen droom dan ook. LONDEN, 28 Juni (Reuter) In de Albert- Hall heeft Lord Cecil gisterenavond de resul taten bekend gemaakt van het Vredes-referen- dum, waarop twaalf millioen antwoorden zyn binnengekomen. Elf millioen spraken zich er voor uit, dat Engeland lid blyft van den Volkenbond en 10.500.000 ongeveer spraken zich uit voor ver mindering der bewapening door een accoord tusschen de landen en door een verbod op de wapenfabricage en den wapenhandel door par ticuliere belangen. PARIJS, 28 Juni Gisteren sprak de Minis ter van Financiën Régnier voor de financieele commissie van de Kamer over de voor de landsverdediging opgestelde buitengewone uit gaven. Na de rede van den Minister keurde de commissie deze uitgaven met 14 tegen 7 stem men goed. Een lid van de commissie diende op het gunstige rapport een amendement in, vol gens hetwelk bij staatsopdrachten bedongen zal moeten worden, dat iedere winst, die boven de 5 pet. uitgaat, door den staat zal worden in getrokken. Met 9 tegen 8 stemmen en 2 stemmen blanco werd een amendement aangenomen, waarin bepaald wordt, dat de vervaardiging van wa pens en de wapenhandel van 1 Januari 1936 af uitsluitend door den Staat zal worden ver zorgd. In de Fransche Kamer is een ontwerp tot mo bilisatie van het geheele volk in gev^l van oor log ingediend. Het plan is door den Oppersten Oorlogsraad goedgekeurd en bedoelt alle krach ten, ook materieele, van het land dienstbaar te maken in geval van nood en wel in zoo kort mogelyken tijd. MERIDIAN (Mississippi), 28 Juni. (Reuter.) De gebroeders Fred en Alf Keys zyn er in ge slaagd het officieele duurrecord te breken door langer dan 553 uur en 41i/2 minuut in de lucht te blijven in een vliegtuig, dat al vliegende van brandstof werd voorzien. Zij dalen nog niet, want zij willen probeeren ook het niet-officieele record van 647 uur 29 minuten te breken. Het oude record is in 1930 gevestigd door de gebroeders John en Kenneth Hunter, die 553 uur, 41 minuten en 30 seconden onafgebroken boven Chicago hebben gevlogen. Een vlucht van 647 uur en 29 minuten, uit gevoerd boven St. Louis door Dale en Jackson in 1930, is door de National Aeronautical Asso ciation niet erkend, daar de instrumenten niet van te voren in orde waren gébracht. De gebroeders Keys zijn nog volkomen fit, ofschoon Alf eenige dagen zeer geplaagd werd door kiespijn. H Verwachting: Zwakke tot matigen wind 9; uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk be- S wolkt, droog, vrij warm weer. E: H Hoogste barometerstand: 773.1 te La EE Havre. EE EE Laagste barometerstand: 753.4 te Sey- EE disfjord. EE =j Zon op 4.42 - onder 9.24 - Licht op 9.54 EE Ej Maan op v.m. 2.13 onder n.m. 7.45 EE Nieuwe Maan 30 Juni EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TOKIO, 28 Juni (Reuter) Volgens hier ontvangen berichten is in den afgeloopen nacht te Peking de staat van beleg afge kondigd uit vrees voor door de Chineesche troepen te verwekken incidenten. De Japanners hebben maatregelen getrof fen om de orde te handhaven. Volgens Japansche berichten over den toe stand te Peking heeft een bende van circa dui zend ongeregelde Chineesche troepen getracht zich een weg te banen naar de Zuidelijke poort der stad, maar werd na een gevecht met de stadstroepen teruggedreven tot Fengtai, op eenige mijlen afstand. De bende heeft thans het station van Fengtai bezet en vernielde de spoorlyn, waardoor het treinverkeer tusschen Peking en Tientsin is ge stagneerd. Het Japansche Oppercommando deelt mede, dat ongeveer 50 myi van Sjan-Hei-Kwan een groep Chineezen een Japansche kolonie heeft overvallen en volkomen uitgeplunderd. Vijf Ja panners werden gedood, een groot aantal an deren gewond. PEKING 28 Juni (Reuter) De staat van beleg is hedenmiddag weer opgeheven, nadat de leiders van de muiters gearresteerd waren. De ongeregelde troepen, welke vermoedelyk achtergebleven zijn van het leger van Joe Sjoe Tsjoeng, trachtten Peking binnen te drin gen met een pantserauto, doch de politie, ge holpen door de troepen van Wan Foe Ling, joeg hen terug. EX :E:: Hedenmorgen begaf zich de bri gade van de Koninklijke Mare chaussee uit Oss, die bij de opspo ringswerkzaamheden in de be ruchte moordzaken en roofoverval len in Oss en omgeving zulk kranig werk heeft gAeverd, daarbij blijk gevend voor haar taak berekend te zijn, onder leiding van opper wachtmeester Mintjes naar Apel doorn, depot van de koninklijke marechaussee „Het Loo." Hier werd de brigade door den districts-kapitein der Koninklijke Marechaussee kapitein jhr. Bou- wier aan H. M. de Koningin voor- PARIJS, 27 Juni. Tydens een diner cp de marine-préfectuur in Brest heeft de minister van Marine een redevoering uitgesproken, waar in hy o. m. zeide: „Wat Frankryk verrast heeft in de Engelsch- Duitsche vlootovereenkomst is niet het feit van een herbewapening van Duitschland, dat men gemakkelijk kon verwachten, maar de overylde toestemming van Engeland daartoe, die tot stand is gekomen onder omstandigheden, welke Frankryk weliswaar niet doen twijfelen aan de vriendschap van Engeland, maar,wel aan zyn traditioneele verstandigheid." Piétri besloot zijn redevoering als volgt: Zeker zal de plotselinge viervoudige vergrooting van de Duitsche vloot onafhankelijk blyven van den I'Yanschen vlootbouw. Nadat Frankrijks vloot- bouwprogram echter sedért jaren op de basis van het Engelsche uitgewerkt was, zou Frankrijk thans misschien berekeningen, die reeds in ver getelheid waren geraakt, opnieuw kunnen op stellen. Zoo moet Frankrijk zich in het bijzoh- dei inspannen in de klasse van de linieschepen. LONDEN, 28 Juni. (Reuter). De Minister van Marine; sir Bolton Eyres Monsell en Winston Churchill spraken gisterenavond tijdens een diner in een club over de noodzakelykheid van een sterke Britsche vloot. Onder de oorlogs schepen, die aan de vlootnari.de voor den koning deelnamen, aldus Churchill, bevonden zich vaartuigen, voor welker vervanging ik reeds 25 jaar geleden geijverd heb. De dappere Engelsche matrozen mogen niet op schepen geplaatst worden, die bij een tref fen met moderne oorlogsbodems in doodkisten veranderen. De Minister van Marine uitte zijn bevre diging, dat de regeering de laatste vier jaar, ondanks de financieele moeilijkheden, ver hoogde uitgaven had gedaan, voor de vloot. Het laatste jaar waren deze uitgaven 20 procent hooger dan tóen de regeéring aan het bewind kwam. Hij waarschuwde vervolgens voor overschat ting van het luchtwapen. Inzake de duikboot zeide hij, dat in den wereldoorlog dit wapen beschouwd is als een doodelijk gevaar, maar dat men thans, op grond van de in den oorlog verkregen ervaringen, de onderzeebooten niet meer zoo hoog aanslaat als destijds. De Minister besloot aldus: Ik geloof, dat men in Engeland de sterkste luchtmacht wenscht, maar in het belang van de veiligheid van het Britsche rijk is een sterke vloot noodzakelyk. Nooit mag men vergeten, dat de verdediging van het Britsche rijk by na volkomen van de Engelsche vloot afhangt. gesteld, bij welke plechtigheid ook de opperwachtmeester Van der Beek uit Uden tegenwoordig was. Om 12 uur arriveerden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, die door generaal- majoor Kappelhoff werden verwelkomd. De troepen stonden in linie opgesteld, de brigade uit Oss en nog drie brigades van de opleidingsschool „Het Loo", de standaardwacht met den standaard, en presenteerden het ge weer. toen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana de troepen inspecteerden. H. M. boog bij het passeeren van den stan daard van de Koninklyke Marechaussee. Allereerst inspecteerden de vorstinnen de Ossche brigade, waarby H. M. zich met ver schillende leden van deze brigade onder hield. Daarna werden de Apeldoornsche troepen ge ïnspecteerd. Inmiddels klakten fototoestellen en draaiden filmapparaten. Na deze inspectie nam H. M. het woord. Officieren, onderofficieren en manschappen .w Tr^irUHifl™ Het was MÜn wensch om degenen, die te Oss en omliggende plaatsen zich onder de bevelen van hun wakkeren en energieken kapitein- districts-commandant bijzonder onderscheiden hebben door groote plichtsbetrachting, voort varendheid en beleid persoonlyk myn tevreden heid te betuigen. Een zeldzaam moeilijke taak is u op gedragen. Gij hebt de voldoening ge smaakt dat gij een geheele streek van Nederland hebt bevrijd van een zwaren druk dien een troep misdadigers daarop van jaar tot jaar had gelegd. Ik wensch uw kapitein en u oprecht geluk met dit succes. Met voldoening kan Ik hier getuigen dat niet tever geefs een beroep op uwe offervaardig heid is gedaan. Bij deze gelegenheid is opnieuw gebleken dat yzeren wilskracht en stelselmatig doorzetten on herroepelijk tot het gestelde doel leiden. Moge het u gegeven zyn even voorspoedig te zyn by de vervulling van uw verdere taak, die u te Oss en omgeving nog wacht. Ik spreek den wensch uit, dat het voorbeeld, door het personeel der brigade te Oss gegeven, het geheele corps marechaussee moge bezielen by de vervulling van zijn steeds wisselenden en zoo zeer uiteenloopenden dienst. In de. overtuiging dat gy allen overeenkomstig de goede traditiën van het wapen voort zult gaan uw beste krachten te wyden aan den dienst van het vaderland, besluit Ik met „Leve het vaderland." Na de rede van H. M. de Koningin, welke slechts door hèt sjilpen van talrijke vogeltjes on derbroken, werd, klonk uit de kelen van offi cieren én minderen een driewerf forsch „bravo!" Hierna werd H. M. de Koningin toegesproken door generaal-majoor Kappelhof, die H. M. dankte voor de woorden van hulde, gericht aan officieren, onderofficieren en manschappen van het Koninkiyk wapen der Marechaussee, waarna weer spontaan een driewerf „bravo" klonk. „Hierna onderhielden H. M. en H. K. H. de Prinses zich met de leden van de Ossche brigade, zoowel met de opperwachtmeesters als de wachtmeesters als met generaal-majoor Kappelhof, die de koninklyke gasten bege leidden naar de plaats achter het logiesge bouw van de opleidingsschool, de plaats van het défilé. Hier stelden H. M. en H. K. H. Prinses Juliana zich in de lommerrijke omgeving op. H. M. was geheel in bet wit gekleed en droeg den witten weduwe-sluier. Ook H. K. H. Prinses Juliana was geheel' in het wit gekleed en droeg over haar costuum een wit bont. Inmiddels hadden ook de tairyke, zooiwei militaire als civiele autoriteiten, onder wie de burgemeester van Apeldoorn, jhr. mr. Quar- les van Ufford, zich achter de koninklyke bezoekers opgesteld. Bij het défilé ging voorop de Oranje standaard van de Koninklijke Marechaussee, gedragen door den adjudant-onderofficier ZATERDAG, 29 dezer, KOMT: MET HARE VOLENDAMMERS Défilé van de Ossche brigade der Kon. Mare chaussee voor de Koningin, toespraak van Hare Majesteit- Feestelijke ontvangst te Sterabaja in voor bereiding van prof. Veiling Mecnesz en be manning der K XVIII. Staat van beleg te Peking; na korten tyd wederom opgeheven. Vredesreferendum in Engeland. Op de vergadering der Ver. van Ned. Gemeen ten is het vraagstuk der tndustriebanken be handeld. Verberg, met de standaardwacht, onmiddellyk gevolgd door het eerste, tweede en derde, pe- leton van de opleidingsschool „Het Loo" uit Apeldoorn, waarachter de Ossche brigade volgde. Vriendelyk door de hooge gasten begroet en toegejuicht door de tairyke aanwezigen uit Apeldoorn en omgeving, defileerden de troe pen voor H. M. de Koningin. Zy maakten hierbij een gedisciplineerden indruk, marcheerden stram, en in forschen pas. Na het défilé begaven H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, enthousiast toe gejuicht door de geestdriftige menigte, zich naar den gereedstaanden auto. By 't wegrijden groetten Koningin en Prinses de menigte min zaam. Ook de genoodigde autoriteiten vertrokken in gereedstaande auto's; de menigte stroom de langzaam weg; alleen de vogeltjes bleven en zongen vroolijk hun zomerliedje.... Het heeft H. M. de Koningin behaagd den opperwachtmeester Mintjes en den wachtmeester der marechaussee De Gier uit Oss de gouden eere-medaille van de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden toe te kennen, welke versierselen den op perwachtmeester en wachtmeester tijdens de plechtigheid werden overhandigd. ROME, 27 Juni. Naar officieel wordt mede gedeeld zijn in de eerste helft van dit jaar in de Oost-Afrikaansche koloniën 7 officieren en 30 onderofficieren en soldaten door vliegonge lukken, andere ongelukken of ziekte om net leven gekomen. NAPELS, 27 Juni. (Reuter) Wederom zyn 800 man met materieel scheep gegaan naar Ery- threa. WEENEN, 28 Juni. (DNB) Naar eerst thans is bekend geworden, heeft eenige dagen gele den te Gut am Steg in Neder-Oostenrijk een lid van het Schutzkorps den landarbeider Franz Kausl doodgeschoten, terwijl een achter dezen staande vrouw door denzelfden kogel werd getroffen en gedood. Het is niet uitgesloten, dat hier sprake is van een politieken moord, daar de getroffene een korenbloem in zijn knoopsgat droeg als teeken van zijn nationale gezindheid. Gisteren vond de begrafenis van Kausl plaats, waarbij 200 politiebeambten tegen woordig waren, daar voor incidenten gevreesd werd. Een rouw.advertentie voor Kausl, die vermeldde, dat hij door moordenaarshand was gevallen, werd door de autoriteiten in beslag genomen. PARIJS, 28 Juni. (Reuter). De heer Fente- ner van Vlissingen, de voorzitter van de In ternationale Kamer van Koophandel, heeft in een persgesprek zekere ongunstige geruch ten gedementeerd, welke worden verspreid omtrent beweerde meeningsverschillen tus schen de voornaamste delegaties op het te Parijs gehouden congres. „Deze meeningsver schillen", zoo zeide hij, „hebben niet betrek king op het onderwerp zelf, maar op de me thode, welke moet worden gevolgd ter ver krijging van een stabilisatie der valuta's." I WVMU vm 1 M I I I I I I f '7 J J 7 4/y? Stand op Vrijdag I uur n.m.; 770.2 Vorige stand: 765.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1