Geestdrift op den Praagschen Wenzelplatz Historische momenten in abdij van St. Andries de Het noodweer in Japan Tokio en Moskou Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal Het nieuws van heden INNIGE VERNIEUWING VAN HET GELOOF CHINEESCHE STAA TSMAN PRIESTER GEWIJD GOEDKEURING DOOR Z.H. DEN PAUS DE BAROMETER ENGELAND 2-18 AUG. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 30 JUNI 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19411 Wangeluiden in sommige bladen die van een politieke be tooging spreken Dat talen en stammen elkaar vinden! GAAT Retour Amsterdam-Londen f 20.- Bureau voor Internationaal Verkeer Zestig dooden gemeld. Bij scheeps rampen zouden ruim 200 dooden te betreuren zijn Het Weeri minimum Japan wenscht terugtrekking van de Sovjet-versterkingen in het Verre Oosten Moskou meldt grens incidenten Ook Formosa krijgt weer zijn deel Mgr. Costantini heeft aan Dom Pierre Célestin de H. Wijding toegediend Hooge belangstelling Dom Petrus Celestinus (Lou Tsjeng Tsjiang) Telegram van Lou's land- genooten Uit Vaticaanstad DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Eer is teer D EMM ER-GAS FORNUIZEN Spionnage in Duitsch land Nieuw proces te verwachten GESLAAGD EXAMEN - JUBILEA HET AANGEWEZEN ADRES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek - f -13 (Van onzen eigen redacteur) PRAAG, 29 Juni (per telefoon) Praag is een wemeling van volkeren en stam men. De zes naties, waaruit de Tsjecho-Slo- waaksche republiek bestaat, zijn weer onderver deeld naar kleederdrachten en dialecten. Het platteland heeft al zijn eigenaardigheden be houden, die de groote steden hebben verloren, maar thans zijn alle volkeren en talen van Tsjecho-Slowakije samengestroomd naar de hoofdstad Praag, om getuigenis te geven van de Eene alomvattende Moederkerk en geest driftig Koning Christus te belijden. Alle ge- loovigen betoogen voor den troon van Christus' plaatsvervanger op aarde, den Paus van Rome, in den persoon van zijn legaat, kardinaal Ver- dier. Er zouden over dezen Katholiekendag ver schillende opmerkingen zijn te maken in ver band met het nationale vraagstuk en zij zullen ook later gemaakt moeten worden. Maar thans heeft de critiek te zwijgen. De topprestatie is en blijft bewonderenswaar dig: het samenbrengen van Tsjechen, Slowa- en, Duitschers, Roethenen en Hongaren en erzelver tallooze vertakkingen en schakelingen jp één congres. Al deze nationaliteiten behandelen dezer da gen haar religieuze nooden en behoeften in sectie-vergaderingen. Het zou natuurlijk ten zeerste te begroeten zijn geweest, wanneer er verbinding was geweest tusschen deze nationa liteiten en secties, maar deze verbinding ont breekt nog geheel. De eenheid der Katholieken, voorzoover deze niet rechtstreeks de religie betteft, is en blijft voorshands nog een uiterlijke. De niet-katho- lieke pers tracht uit dit feit natuurlijk zooveel mogelijk munt te slaan. De sociaal-democrati sche pers op de eerste plaats, die in het ge- heele congres niets anders ziet dan politiek. Dat was te verwachten. Erger is, dat half-officieele regeeringsbladen en op de eerste plaats de twee bladen, die de spreekbuis van minister Benesj zijn, eveneens de Katholieke Kerk politieke oogmerken toedichten. Het kruis op den Wenzel-Platz is, zoo zeggen zij, niets anders dan een politiek middel van Rome, om het buitenland voor te spiegelen, dat geheel Tsjecho-Slowakije achter Rome staat. En niets is minder waar, zoo wordt verklaard met een duidelijke vingerwijzing in de richting van den ketter Hus, wiens pralend standbeeld een der voornaamste pleinen siert. Verheugenswaardig is, dat van een zijde, die sterk verbonden is met president Masaryk, een ander geluid komt in dien zin, dat er wordt verklaard, dat opgeruimd dient te worden het oude aftandsche anti-clericalisme. hetwelk men maar over moest laten aan Rosenberg en zijn kliek in Duitschland. Op al die sociaal-democratische, oud-liberale en vrijzinnig-democratische attaques hebben hedenavond de katholieken een overweldigend antwoord gegeven coor een zuiver religieuze VLISSINGEN—LONDEN 15.— Inlicht, en prosp. worden gaarne verstrekt. en eenige Reisbureaux Amstellaan 47 - A'DAM-Z. - Tel. 91909 De Kardinaal-legaat Verdier (rechts) bracht een bezoek aan den Minister van Buitenlandsche Zaken Benesj (links). manifestatie, waaraan alle katholieken zonder onderscheid van talen of stammen deel hebben genomen in ontroerende innigheid. De politieke eenheid moge dan ook uiterst vaag zijn, de religieuze eenheid tegenover anti- clericalisme en nieuw-heidendom is meer dan duidelijk, is kostbare werkelijkheid geworden. De enorme Wenzel-Platz met het eucharis- 'tische altaar, waarboven het kruis als teeken der verlossing van alle volkeren hoog oprijst, is door groote cordons politie geheel afgezet voor het anders zoo ziedende verkeer, want de Wen zel-Platz is het hart van Praag en het over- drukste deel. Tienduizenden en tienduizenden staan opge steld voor het altaar. De Wenzel-Platz glooit naar beneden. Wij staan nu boven met het ge zicht op die geweldige massa, waartusschen de talrijke kleederdrachten oases zijn van kleur en licht en goud van groote indrukwekkendheid. Naast het altaar staat de troon van den legaat. Daaromheen alles in rood en goud gehouden, de bidstoelen voor de bisschoppen en prelaten. Fanfares klinken en juichen hoog op. De legaat is aangekomen. Waardig schrijdt de kardinaal voorwaarts naar het altaar. De lucht is zuiver en volkomen blauw. Windstil is het. De aanblik van den Wenzel-Platz, die 700 M. lang en 60 M. breed is, is van de hoogte af gezien zoo overweldigend, dat het aan woorden schort, om den indruk te beschrijven. Geen plaatsje is onbezet: 150.000 menschen drommen samen. Alle vensters der reusachtige gebouwen zijn be zet en de daken zien zwart van menschen. En deze geweldige massa hernieuwt nu de doop belofte en belijdt haar geloof achtereenvolgens in de zes talen van de zes stammen. Dan schrijdt een schier onafzienbare processie voort onder het klinken van mechanisch van den St. Pieter te Rome overgebrachte klokkentonen. De legaat brengt Ons Heer tusschen de men schen door naar het altaar. Het Ons Heer wordt omstuwd en gevolgd door prinsen, rid ders, hoogwaardigheidsbekleeders, bisschoppen, prelaten en priesters. Soldaten presenteeren het geweer. De massa knielt en zingt en juicht en wuift met een eigenaardig soort vlaggetjes. Dan wordt een pontificaal Lof opgedragen door den legaat. De menigte zingt het Tantum Ergo in de taal van de Moederkerk, die voor allen gelijk is. Onder eindeloos gejubel vertrok de legaat. Het eucharistische feest van ontroerende hulde aan Christus Koning zal het misschien eens mogelijk maken, dat allen zonder onder scheid van talen of stammen gelukkig en ver eend kunnen leven in het land, het schoone land van Tsjecho-Slowakije. Verwachting: zwakke tot matigen Ooste- iyke tot Zuidelijken wind, helder tot licht s j§ bewolkt, droog warm weer, j= Verdere voorzichten: droog warm weer. TOKIO, 29 Juni. (Reuter.) Naar het Rengo- agentschap meldt, heeft de Japansche minister van Oorlog, Hayasji, in tegenwoordigheid van den nationalen politieken raad verklaard, in be ginsel met een non-agressiepact met Sovjet- Rusland in te stemmen. De aanwezigheid aan de Siberische Zuid- Oostgrens van 200.000 Sovjet-Russische soldaten en het bestaan van de fortificaties Aldaar maakten een dergelijk pact echter onmogelijk. Een oorlogsgevaar was wel niet aanwezig, doch we! de mogelijkheid van.grensincidenten. MOSKOU, 29 Juni. (Reuter.) Naar het Tass bericht, zijn 23 Juni een vijftigtal Japansche soldaten doorgedrongen op Sevjet-Russisch ge bied nabij Khabarowsk. Na eenige uren keer den zij naar Mandsjoekwo terug. Volkscommissaris Litwinow zal in verband hiermede scherp protesteeren bij de Japansche regeering. In een nota zal Rusland morgen eischen, dat de Japansche officieren en man schappen, die deelnamen aan den marsch op Sovjet-Russisch gebied, streng gestraft worden. Een tweede incident wordt door het Tass ge meld uit Blagoyjesjtsjenk. Twee Japansch- Ivfandsjoekwosche kanonneerbooten voeren een Russisch kanaal op, zich niet storende aan de waarschuwingsteekens der Sovjet-wachtschepen. TOKIO, 20 Juni. (Reuster.) Het aantal slachtoffers van het noodweer in Japan wordt thans met 60 aangegeven. Volgens berichten uit Osaka zijn daar tijdens den storm twee stoomschepen gezonken, waar op zich meer dan 1100 personen bevonden. Het totaal aantal dooden wordt op meer dan 200 geschat. Nadere berichten melden, dat nabij Osaka tijdens den storm twee barkassen zijn gezon ken. waarbij eveneens dooden te betreuren zijn. Te Tokio zijn 20.000 menschen dakloos. Een 70-tal bruggen is weggeslagen door de woeste waterstroomen. Volgens berichten uit Formosa woedt daar een hevige cycloon, terwijl bovendien een aard beving plaats had. In de steden Kagi en Tocho werden eenige honderden huizen vernield. Naar tot nu toe werd gemeld worden drie Japansche stoomschepen met een totale be manning van 90 personen.vermist. De gouverneur van Formosa berichtte, dat tot nu toe 51 lijken zijn geborgen. De antennemast van het radio-station Tai wan is ernstig beschadigd. Generaal Slim Deiri vertoeft als afgezant van den Bey van Tunis te Brussel ter gelegen heid van de koloniale feeste lijkheden Een bijzondere correspondent seint ons d.d. 29 Juni uit Brugge: Een zonnige Juni-dag zindert door de bosschen van West-Vlaanderen. Het is het feest van St. Petrus en Paulus. Boven de toppen van de denneboomen rijzen de torens van de abdij St. Andries omhoog in de van warmte trillende lucht. Naast de Pauselijke vlag en de vlaggen van België en van den Congo waait uit een van de torens ook de vlag van de jonge Republiek China. De Benedictijn- sche stilte en ingetogenheid moet voor één dag plaats maken voor de drukte vqn een feest, waaraan talrijke gasten deelnemen. Vandaag immers vond plaats de priesterwij ding van Lou Tsjeng-Tsjiang, die in 1912 na den val van het Chineesche keizerrijk de eerste minister-president werd van de jonge Chineesche republiek. De H. Wijding werd toe gediend door Mgr. Costantini, die destijds, vooral ook door toedoen van den wijdeling van thans, door den Paus werd benoemd tot Apostolisch Delegaat in China. Acht jaren geleden deed de wijdeling, die zich als Chineesch gezant in Den Haag ook in ons land vele vrienden maakte, zijn intrede in de abdij van St. Andries bij Brugge, van waaruit onder de even wijze als bezielende leiding van d§n Hoogeerw. Vader Abt, Dom Theodoor Neve, reeds zooveel werd tot stand gebracht voor de verspreiding der contemplatieve gedachte in de missielanden, voornamelijk in de Belgische Congo en China. Vanmorgen vroeg reden de auto's aan, die de gasten voor de abdijpoort afzetten Aller eerst Mgr. Costantini, titulair-aartsbisschop van Theodosia, Ling Ki Han, zaakgelastigde te Brussel, die de Chineesche regeering vertegen woordigde, en vervolgens een oud-leerüng van Dom Lou den tegenwoordigen Chineesche ambas sadeur te Moskou Yen, die geheel Europa van Oost naar West heeft doorreisd, om zijn gelief den leermeester priester te zien worden. Verder merkten wij op de vertegenwoordigers van China te Parijs en Madrid en Baron Rollin Jacquemyne, rechter bij het internationale Hot van Justitie te Den Haag. Ook waren aanwezig de abt-president der Belgische Benedictijnen, de Hoogeerw. Heer Dom Robert Kerckhove O.S.B., abten en provincialen van verschillende orden, Mgr. Dugardin, hoofd aalmoezenier van het Belgische leger, vele Chi neesche diplomaten en consulaire ambtenaren en Chineesche priesters. Van talrijke zijden waren den wijdeling ge schenken toegezonden. Z. H. de Paus had een groot portret gestuurd met een eigenhandig Het Hoofdbestuur van de „Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie de Graal" schrijft ons het volgende: Zoo juist bereikte ons de verheugende me- dedeeling, dat Zijne Hoogwaardige Excel lentie Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, dezer dagen uit het Vaticaan een schrijven heeft mogen ontvangen, waarin op bijzondere iwijze geprezen warden de vita liteit van genoemde Meisjesorganisatie en de vurige ijver harer leden (la vitalité de la So- ciété elle-même et la ferveur des associées) en waarin verklaard wordt, dat zij verdient deel uit te maken van de Katholieke Actie (cette Société mérite de faire partie de l'Action Catholique). Verder wordt in dat schrijven medege deeld, dat de H. Vader „van ganscher harte" (de trés grand coeur) „een bijzonderen Apostolischen Zegen" (une particulière Bé- nédiction Apostolique) verleent aan de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholie ke Actie „De Graal" en aan al haar leden, die met zulk een heiligen ijver helpen en zich toewijden, om in het volkrijke Haar- lemsche Diocees uit te breiden en te verster ken het gezegende Rijk van Onzen Heer (C'est de trés grand coeur, que Sa Sainteté envoie pour Vous-même et pour toutes cel les, qui Vous aident et se dévouent avec tant d'ardeur a dilater et a revigorer dans Votre Diocèse si peuplé le Règne béni de Notre Seigneur, une particulière Bénédic- tion Apostolique). Het is ten volle begrijpelijk, welk een blijdschap deze lofprijzing van den H. Va der in onze kringen zal verwekken, en hoe rijk wij ons allen gevoelen met Zijn bij- zonderen Zegen. Onze harten vloeien over van dankbaarheid, en het is ons een vreug de, onze aanhankelijkheid, onze liefde en onze trouw aan onzen H. Vader te vernieu wen. Verrijkt met Zijn Vaderlijken Zegen, be loven wij Hem te zullen blijven werken met dezelfde toewijding en met denzelfden vu- rigen ijver, die door Hem zoozeer geprezen worden, aan de uitbreiding en de versterking van het gezegende Rijk van Christus, over eenkomstig de grondlijnen der Katholieke Actie, die wij aan Hem te danken hebben. Het Hoofdbestuur van de Vrou welijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal". Niemand, die goed gelezen heeft het beschei den berichtje, dat eenige maanden geleden in de bladen verschenen is en volgens hetwelk de Graal met algemeene stemmen aangesloten was bij de „Ligue internationale des jeunes", zal zich, verwonderen over deze goedkeuring, lofprijzing en apostolischen zegen van den H. Vader. Het moet wel een groote vreugde zijn voor alle Graalleden en Graalleidsters, dat zij deze lofprijzing van den H. Vader hebben mogen ontvangen en zeer in het bijzonder voor Z.H. Excellentie Mgr. Aengenent, die zoo van de hoogste kerkelijke autoriteit, Z.H. den Paus zelf, bevestigd ziet zijn inzicht, dat zijn bis dom, voor de bijzondere behoeften daarvan, een bijzondere organisatie voor de vrouwelijke jeugd noodig heeft. Wij mogen wel verwachten, dat deze lof prijzing en goedkeuring van de Graal, welke volgens het woord van den H. Vader haar ijver behouden en verdiept heeft ondanks de kinderziekten welke iedere jonge beweging moet doormaken wellicht juist door die moeilijk heden degenen die tot dusverre-een afwach tende houding hadden aangenomen, zal nopen haar thans hun daadwerkelijke sympathie te geven. Verwachten mogen we ook, dat alle daarvoor in aanmerking komende meisjes thans, nu de H. Vader zoo duidelijk gesproken heeft, zullen beseffen dat haar plaats is in de vrou welijke jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal", geschreven onderschrift. Naast verschillende, op kostbare Crineesche zijde geborduurde kasuifels, troffen we 230 geborduurde of gecalligrafeerde Crineesche brieven aan, waarvan de voornaam ste de pilaren van de kerk sierden. Onder deze typischen Chineeschen vorm van gelukwen- schen waren onder andere brieven van den president der republiek en van maarschalk Tsjang Kai Sjek. Een der brieven vatte in vier pachtig geborduurde karakters een geheel le vensprogram samen: Verheugen in waarheid en menschen liefhebben. Een tweede brief zegt tot den wijdeling „Uw deugd is groot en uw leven zuiver." De tegenwoordige president der Chinee sche republiek noemt Dom Lou „stralenden fak kel, die het heelal verlicht." Om tien uur vond in de overvolle abdij een pontificale convent-mis plaats, waaronder Dom Lou werd priester gewijd. Diep onder den in druk, maar zich volkomen beheerschend, na derde de wijdeling tot het altaar en knielde voor Mgr. Costantini, die hem ontroerd de handen oplegde. Na het offertorium droeg Dom Lou zijn eerste H. Mis op, woord voor woord Mgr. Costan tini met nadruk en ernst herhalend. De kloosterlijke stilte van den maaltijd na de kerkelijke plechtigheid, dien de monniken in de abdij gezamenlijk gebruikten, werd door vier officieele redevoeringen onderbroken. De Abt van Sint Andries, Dom Neve, betuigde in het bijzonder zijn dank aan Z. H. den Paus, die bij alle belangrijke gebeurtenissen in het leven van den monnik Lou van Zijn bijzondere belangstelling deed blijken. Na aan Mgr. Costantini en aan de officieele vertegenwoordigers van China zijn dank te heb ben betuigd, uitte de Abt zijn erkentelijkheid voor de energieke pogingen van de regeering van de jonge Chineesche Republiek, om het volk het bewustzijn van een nationale roeping, zijn plichten en zijn verantwoordelijkheden bij te brengen. De Abt sprak den wensch uit, dat China een overschoone toekomst mocht hebben. Mgr. Costantini gaf hierna uitdrukkelijk zijn dankbaarheid te kennen, omdat hij geroepen was een zoo vooraanstaand Chineesch staats man als pater Lou de H. Wijding te hebben mogen toedienen. Op fijngevoelige wijze hjmin- nerde Mgr. aan zijn vroegere relaties met Pater Lou, eindigend in een welsprekende Italiaan- sche peroratie. Nadat de Chineesche zaakgelastigde de feli citaties van de Chineesche regeering had over gebracht, waarbij hij herinnerde aan de harte lijke betrekkingen tusschen China en het Vati caan, dankte Dom Lou o.a. met de volgende woorden: „De grootheid van deze plechtigheid belet mij woorden te vinden, die overeenkomen met de diepe ontroering, welke mij heeft be vangen. Ik bid God allen te zegenen, die tegen woordig of afwezig vandaag een gedachte heb ben gehad voor de H. Kerk, voor mijn land en voor mijn nederigen persoon. Tot hun intentie heb ik vandaag de Hostie en den Kelk opgeheven- En in deze handeling vindt God beter dan in welke woorden ook, al mijn gedachten en mijn geheele hart uitgedrukt." Uit dankbaarheid voor de overstelpende blij ken van meeleven heeft Dom Lou op den dag van zijn priesterwijding aan zijn landgenooten in China door de Chineesche pers het volgende telegram gezonden: Acht jaar kloosterleven hebben mij geleidelijk opgevoerd tot den top van het Priesterschap. Bij mijn eerste H. Mis heb ik zeer in het bijzonder gebeden voor mijn dierbaar vaderland; al mijn landgenooten, levenden, overledenen en toekom- stigen heb ik gedacht. Tot den laatsten ademtocht mijns levens zal ik niet ophouden God te bidden Zijn zegeningen te doen neerdalen over het nieuwe China, dat tot taak reeft het landsbestuur te hervormen, tot taak heeft het landsbestuur te hervormen en de maatschappij te reconstrueeren op de grondslagen van recht en liefde. Moge daaruit een nieuw tijdperk van bloei voortkomen, waarin het China gegeven is bij te dragen tot de hand having van het geluk en den vrede der wereld. Dit zij de wensch, dien ik mij haast aan al mijn landgenooten te doen kennen. w.g. Dom Pierre Célestin Lou Tsjeng Tsjiang, Monnik en Priester. In haar zitting van 25 Juni heeft de Riten- congregatie verhandeld over de heldhaftige deugdbeoefening van P. Vito Michael de Netto C.s.sja. De priesterwijding van een voormalig Chineesch Staatsman in de abdij van St. Andnes te Brugge (België). Tal van dooden bij het noodweer in Japan. Ook Formosa geteisterd. Tokio en Moskou. Japan contra de Sovjet-ver sterkingen in het Verre Oosten. Bijzondere goedkeuring van De Graal door Z. IL den Paus. Ernstig verkeersongeluk te Nocfdwijkerhout; motorrijder gedood, duo-passagier gewond. Tweede deel van het rapport der commissie- Beumer betreffende crisismaatregelen wordt spoedig gepubliceerd. Studentenfeesten te Leiden begonnen. De Ned. Spoorwegen in 1934. Inbrekersbende te Tienhoven heeft bekend. Het Nederlandsche stoomschip „Prinses Ju liana" bij Harwich in botsing gekomen met het Deensche s.s. „Esbjerg". Drie passagiers gewond, van wie een ernstig. Staking in de Krimpsche venen geëindigd. New-Yorksche beurs: stemming gemakkelijk. Hoe snel is iemands goede naam naar de maan! Men is zoo lichtvaar dig, zoo onnadenkend in het uitbren gen en verspreiden van een onbewezen beschuldiging. Zoodra de eerste de beste iets lee- lijks van iemand verteld heeft, bazuint men het verder. Men is verontwaar digd! Zóó iets moest toch niet mogen! Daar moesten toch maatregelen tegen genomen worden! Men vraagt zich niet eerst af: is 't wel waar? Is de beschuldiging wel bewezen? Heeft de persoon in kwestie het wel gedaan? Neen, men neemt voetstoots aan en gooit onwillekeurig daarmede licht vaardig een anders goeden naam ten grabbel. En dan denken notabene de kwaad-verspreiders nog wel goed te hebben gedaan, want ze zijn boos over vermeend kwaad. Hoe lichtvaardig en onbezonnen wordt aldus met iemands goeden naam omgesprongen. Bedenkt toch: eer is teer. Goedgekeurd door de Gasstlchting Verkrijgt», bij Uw winkelier. Pr. reeds va. 160. Imp. N.V. Teciin. Bandelsbnr. G. de Boer. A'dam Naar uit zeer betrouwbare bron vernomen wordt zal binnenkort weer een groot spionnage- proces in Berlijn begonnen worden. De Duit- sche bladen hebben hieromtrent nog niets mo gen publiceeren, daar het proces in verband staat met het beruchte spionnage-proces waar in twee dames van de Berlijnsche society ter dood werden veroordeeld. Op de lijst van de beschuldigden komt thans ook de naam voor van commandant Rudolf, den officier die aan het Ministerie van Oorlog is verbonden. Zeven andere beschuldigden, waaronder vier vrou wen, behooren tot de hoogste aristocratie. Com mandant Rudolf wordt ervan beschuldigd mi litaire inlichtingen te hebben verstrekt aan een Poolsch kapitein die ter dood werd veroor deeld, maar wien later gratie werd verleend, die echter niet, in tegenspraak met andere be richten, tegen een Duitsch spion in Warschau werd uitgeleverd. De Poolsche kapitein boet zijn straf uit in een gevangenis van Branden burg. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 766.4. yorige stand: 771.6.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1