olkerenmis in het stadion van Praag Het nieuws van heden De weermacht in Abessinië MOMENTEN VAN GROOTE WIJDING Verkeersramp in Noord-Italië RECHTSCHE BETOOGING TE VALENCIA DE BAROMETER WANDGEDIERTE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 1 JULI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19412 De heerlijkheid van het „Et unam sanctam catholicam et aposto- licam ecdesiam" Gelukkig Nederland Negen jongens van een katholiek instituut te Turijn gedood; ruim 100 gewonden Chauffeur in arrest De ministers Lucia en Gil Robles spreken een menigte van 125.000 personen toe Terreur van links was tevergeefsch Spanje's luchtvloot Verloving van Laval's dochter ontvangst der K.R.O.-expeditie te den Bosch. Burgemeester Van Lanschot spreekt een welkomstwoord Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiuiiiiiiii| De tot priester gewijde Chineesche staats man, Dom Petrus Celestinus, in gezelschap van Mgr. Costantini, die hem wijdde en den abt van Steenbrugge Heimwehrbetooging te Weenen 3K milliard tekort in Amerika De staatssecretaris van de Schat kist noemt dit nog een meevaller De H, Priesterwijding van Dom Petrus Celes tinus (Lou Tsjeng Tsjiang) in de abdij van St. Andries bij Brugge 21 dooden De Valera's politiek Zonder moeite kan binnen een maand over 8 a 900.000 man worden beschikt De Oranje Nassau" als plaats vervanger Negus verlangt eerlijk spel De aanval op Peking Een groep muiters gevangen ge nomen. Belooningen uit geloofd Hittegolf in Italië DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De aanvaring van de „Prinses Juliana" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WCwIx V-fcMll f Ut/1 W dl lOOI I W pci Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PRAAG, 1 Juli (per telefoon). Van onzen redacteur. Zondagmorgen. Negen uur. In de omgeving van 't Hradschin, den berg waar op Praags eeuwenoude en wereldbekende ker ken, burchten en gebouwen staan, ligt het enor me stadion van Praag. Het heeft den vorm van het Olympisch Stadion te Amsterdam, maar het is minstens vijf maal grooter dan het Am- sterdamsche. Hoog ligt het op een heuvel. Van de ontzettende groote tribune, die staat waar de Marathon-tribune zich bevindt in het Am- sterdamsche stadion, heeft men een onverge lijkelijk vèrgezicht. Het Praag met zijn honderd kerken ligt aan uw voet. Stelt u het zich voor: een panorama als dat van Mesdag te Den Haag of het oude van Am sterdam, maar dan in het onmetelijke uitge- deind. Het half rond vóór u toovert u voor oogen de heuvels en dalen van Bohemen, waar zich haast trillend van warmte, de groenende dorpen met de barokke kerktorens voor u uitgespreid lig gen en waarboven zich een haast Hollandsche hemel koepelt, diep blauw met enorme wolk gevaarten, die nu en dan de zengende witte zomerzon verduisteren, de hitte temperen en het werk van het Roode Kruis aanmerkelijk verlichten. Talloozen worden echter nog op ba ren weggedragen, omdat zij bezwijmd zijn van de gloeiende hitte. 280.000 geloovigen zijn in het stadion samen gestroomd. Een groot carré is voor het altaar opengela ten. Daar staan opgesteld de vertegenwoordi gingen van alle kleederdrachten en de soldaten, die er een eerewacht houden. Het altaar staat op een enorm podium in halven cirkelvorm. r Het wordt omgeven door twaalf witte, reus achtig groote zuilen. De middelste twee dragen den wereldbol, waarboven het kruis zich' stra lend verheft. Voor de zuilen staan opgesteld de duizenden koorzangers in zwart en wit en de koorknapen in wit en rood. Daarvoor de geeste lijkheid. Boven het altaar bevindt zich het witte bal dakijn van gigantische afmetingen. Achter het altaar staat de roode troon van den legaat. Hij zal het H. Offer opdragen met het gezicht naar het volk gekeerd. Deze heele, haast niet te beschrijven ma nifestatie der volkeren van Tsjecho-Slowa- kije laat alles ver achter zich, wat Europa op dit gebied ooit aanschouwde. De fanfares schetteren. Een briljante stoet komt het stadion bin nentrekken. Voorop rijdt een eskadron politieruiters. Dan volgen de auto's met het comité. Even een pauze. Dan trappelt de cavalerie aan. De Pauselijke legaat volgt in een geheel gouden oud-Maria-Theresi- aansche galakaros, getrokken door zes ge heel met goud overdekte paarden, gereden van den bok door witte gepruikte koetsiers in het livrei van den Aartsbisschop van Praag. Dan weer cavalerie. Tenslotte volgen de bis schoppen in koetsen met vier of twee paar den bespannen. Er is een ongekende ontroering door de honderdduizenden gegaan. Het enthou siasme ombruist den legaat. De Paus-hymne electriseert het volk. Als de legaat de honderd hoog opgaande treden van het podium, waarop het altaar staat, bestijgt weerklinkt het „Ecce sacerdos magnus." De geluidsinstallatie werkt zoo voortreffelijk alsof men in een gesloten ruimte staat. Zoo wel de koorzang als de stem van den kardinaal en de Evangelie-voorlezers zijn tot in de uiter ste finesses overduidelijk hoorbaar. De Mis der volkeren begint. De Mis van Christus Koning. Geweldige momenten zijn het voorlezen van het Evangelie door de Evangelie voorlezers in de zes talen der zes volkeren; dit Evangelie moest hét Evangelie zijn van dezen dag: „Mijn rijk is niet van deze we reld," „Zijt Gij Koning," „Ja ik ben Ko ning." Het Credo (de geheele Mis werd in het Latijn door de gansche massa meege zongen), waarvan vooral het Et unam sanctam catholicam et apostolicam eccle- siam" een bovenaardsche sfeer schiep, de Consecratie die honderdduizenden geloovig knielen deed en tot geluidlooze stilte dwong en tenslotte de laatste, gezongen zegen. Na de H. Mis hield Kardinaal Verdier een korte toespraak en toen hij eindigde met Gods zegen af te smeeken over „la grande et immor telle Tchécoslovaquie", daverde als een donder het handgeklap over het wijde veld en was de bezieling ontembaar. Tot slot der plechtigheid wordt dan in de zes talen een brief voorgelezen van het Tsje chische Episcopaat, waarin de bisschoppen zich richten tot alle standen afzonderlijk, die allen één zijn voor het liefderijk hart der Moeder kerk. Met buitengewoon krachtigen nadruk werd gewezen op het onverbreekbare christe lijke huwelijk, geheiligd door een sacrament, want uit het christelijke huwelijk ontstaat hec gezin, het fundament van den staat. Na een machtig „Te Beum" is de plechtig heid ten einde en verlaat de legaat met hetzelf de gevolg en onder het donderend enthousias me van het volk het stadion. Voor Nederland ligt in deze Mis der volke ren een prachtige les. Het moge poëtisch zijn, dat heel deze plech tigheid en heel de Katholiekendag in de zes talen plaats had, maar achter dit volkeren- en talen-complex schuilt een groot leed. Men moge dus beseffen, hoe dankbaar Ne derland moet zijn, dat het één volk en één taal bezit, want dit wil zeggen: een nationaal ge heel. ROME, 1 Juli (Reuter) Nabij Mon- calvo is een autobus met 180 leerlingen van het instituut der Salesianen te Turijn ver ongelukt. Volgens de laatste berichten be draagt het aantal dooden negen, het aantal gewonden 120. Een gezelschap van 180 leerlingen maakte in een autobus met aanhangwagens een uitstapje. Tijdens den rit sprongen twee banden, doch de chauffeur achtte het niet noodig ae schade te herstellen. Op een hellenden weg kreeg de wagentrein een snelle vaart en toen de chauffeur de rem men aantrok, sloeg de aanhangwagen met een schok tegen den motorwagen en schoot los, zoodat de wagen van den weg afviel. Hierbij kwam 9 kinderen om het leven en werden 120 gewond, waarvan velen ernstig. De bevolking van Moncalvo bood onmiddel lijk hulp. De chauffeur is gearresteerd. CASA-BLANCA (Marokko), 1 Juli. (Reuter) Tusschen Rabat en Meknes is een autobus ver ongelukt en in brand geraakt. Acht personen werden ernstig gewond, 12 zijn omgekomen. Het ongeluk op den weg is te wijten aan een schaap, dat den weg overstak en dat de chauf feur wilde ontwijken. Alle slachtoffers zijn inlanders. BOEKAREST, 1 Juli. (Reuter) Nabij Piatra- Olt is een autobus door een trein gegrepen en geheel vernield. Vijf inzittenden zijn gedood en 17 ernstig gekwetst. MADRID, 1 Juli. (Reuter) De Spaansche mi nister van oorlog, Gil Robles, die Zaterdagavond met den minister van Binnenlandsche Zaken Portela per vliegtuig van zijn bezoek aan Bar celona, waar wegens gevreesde onlusten de staat van oorlog werd afgekondigd, terugkeerde, nam gisteren deel aan een Katholieke betooging te Valencia. Van extreem-linksche zijde trachtte men met geweld tegen dit bezoek te ageeren en onrust te zaaien onder de bevolking. Reeds Zaterdag wer den door een tweetal bommen een aantal dor pen nabij Valencia verstoken van licht. In den nacht op Zondag werden nog meerdere ont ploffingen gehoord. Gisteren was er sprake van een algemeene staking in de levensmiddelen- bedrijven, de transportbedrijven en de dagblad bedrijven. Stormtroepen en civiele garde patrouilleerden in de straten der stad en op de buitenwegen. Intusschen werd de bijeenkomst van de Katholieke agrarische volkspartij onder voorzitterschap van Gil Robles door niet minder dan 125.000 personen bijgewoond. De minister van verkeerswezen Lucia hield een rede, waarin hij zeide, dat de partij be reid is tot verzoening. Overigens was zij niet bang voor opstand en was ze bereid een einde te maken aan de revolutie, welke zoo demagogisch door de linker partijen was begonnen. De rede werd luide toegejuicht. Ook Gil Robles werd luide toegejuicht toen hij verklaarde, dat de huidige bijeenkomst be wees, dat de agrarische volkspartij levensvat baarheid bezit. Ook te Valladolid vond gisteren een katholiek congres plaats. Een menigte van 50 a 80.000 personen nam hier deel aan een bijeenkomst van de Jeugd van de Katholieke Volksactie na bij Medina del Campo aan den voet van het kasteel Mota. De minister van Oorlog, Gil Robles, in gezel schap van den minister van Justitie Casa Nueva, was ook hier tegenwoordig. Casa Nueva hield een rede, waarin hij zeide, da,t de regeeringspartijen een grondwet zouden opstel len overeenkomstig de innerlijke gesteldheid en de diepste gevoelens van het volk. Uit Madrid wordt gemeld: Largo Caballero, de vroegere socialistische minister, die is gear resteerd in verband met de October-revolutie, zal niet voor den krijgsraad terechtstaan, doch voor den civielen rechter. MADRID, I Juli. (Reuter) Naar verluidt zal voor de Spaansche militaire luchtvloot een cre- diet van 13 millioen peseta worden uitgetrokken voor den aankoop van een dertigtal Britsche jachtvliegtuigen van het Hawker-type „Super- Fury". Vooreerst zullen drie machines worden gele verd voor het opleiden van Spaansche piloten. De overige toestellen zullen in den loop van de komende drie en een half jaar in Spanje zelf worden gebouwd en uitgerust worden met een Hispano-Suiza-motor van 830 P.K. De Parijsche bladen berichten de verloving van de dochter van Laval, José, met graaf Réné de Chambrun, advocaat te New-York, waar hij met speciale toestemming tot de balie werd toe gelaten. Hij is een afstammeling van Lafayette en zoon van generaal de Chambrun, die in Marok ko een belangrijk commando uitoefende, en mevrouw Longworth, een nicht van president Roosevelt. Hij is ook eén neef van de Cham brun, den Franschen gezant te Rome. Egyptische Abessinië's weermacht. Klacht van den keizer over de wapen-leveranties. Het besluit van den katholiekendag te Praag. Volkerenmis in het stadion. Massale rechtsche betooging in Valencia. Vergeefsche terreur van linksche zijde. Ontstellend verkeersongeluk in Noord-Italië. Negen jongens van een katholiek instituut ge dood; 120 gewonden. Het Gouvernementsgebouw te Maastricht offi cieel in gebruik genomen. Diocesane Katholiekendag in Den Haag. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Tweede congresdag van den R. K. Textiel- arbeidersbond „St. Lambertus" Bij een twist te Holwerd werd een jongeman door een messteek levensgevaarlijk gewond. Ernstige verkeersongelukken in verschillende plaatsen. Tragisch verdrinkingsgeval te Rosmalen. Beurs: Goed prijshoudend tot vast. O 1 VERWACHTING: Zwakke tot mati- 1 H gen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, toe- M nemende bewolking, aanvankelijk nog j= droog, later toenemende kans op onweer, warm weer. H Hoogste stand: 767.8 te La Coruna. S Laagste stand: 745.8 te Vestmanoer. Zon op v.m. 4.43, onder n.m. 9.23. Licht j| op n.m. 9.53. Maan op v.m. 5.04, onder s n.m. 9.58. Eerste kwartier 8 Juli. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli WEENEN, 1 Juli (Reuter) Gisteren heeft te Weenen een groote patriottische demonstra tie plaats gehad. Op den Ring defileerden meer dan 2000 auto's van het auto-corps van de Heimwehren voor de autoriteiten en het com mando van de Heimwehren. Voor het kasteel Schoenbrunn Werd een H. Mis opgedragen. Prins Starhemberg en minister Pey hielden een rede. Volgens het D.N.B. is een incident voorge vallen, toen de Heimwehr verlangde, dat de wit-groene vlag op het Raadhuis zou worden geheschen. WASHINGTON, 1 Juli (A.N.P.). Gisteren werd het fiscale jaar 193435 gesloten. Het te kort bedraagt 3.500.000.000 dollar, wat volgens den staatssecretaris van de Schatkist, Henry Morgentheau Jr. een meevaller is aangezien bij de aanvankelijke raming het tekort was ge raamd op 4.869.418.338 dollar. De MILAAN, 1 Juli (Reuter) De hittegolf, welke ook Zaterdag Italië heeft geteisterd en zich nog uitbreidde, heeft een aantal dooden, tengevolge van zonnesteek, geëischt. Het A.N.P. (Algemeen Nederlandsch Persbu reau) maakt melding van 21 dooden en bericht dat de temperatuur in de schaduw varieert van 38 tot 40 graden. LIMERICK, 1 Juli (Reuter) In een rede noemde de Valera koning George een „buiten- landsche koning". Indien het Iersche volk vrij was een koning te kiezen, zou het niet dezen koning kiezen, aldus de premier. Verder zeide hij: „Voordat de huidige regee ring vertrekt, zal zij een grondwet hebben uit gewerkt, welke Iersch zal zijn. Stand op Maandag 1 uur v.m.: 761.5 Vorige stand; 761.5 PARIJS, 1 Juli. (Reuter) In een interview met den correspondent van de „Matin" te Ad dis Abeba verklaarde Ras Moeloeguetta, de Abessinische minister van Oorlog, dat Abessinië 350.000 man onder de wapenen heeft en in 15 of 30 dagen zonder moeite 8 a 900.000 kan mo- biliseeren. De Negus verklaarde: „Indien Italië hoopt een mandaat over Abessinië te krijgen, dan vergist het zich. Zelfs al zou Abessinië eens on der mandaat komen, dan zal het nog niet onder Italië komen te staan." De correspondent van de „Sunday Times" te Addis Abeba seint aan zijn blad, dat de Negus hem in een interview heeft medegedeeld, dat de regeering van Abessinië in de laatste weken wordt tegengewerkt bij den aankoop van mu nitie in Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Frank rijk en België. In enkele gevallen werden ver schepingen, welke reeds zijn betaald, aan de havens opgehouden. De Negus vroeg of er een politiek voor de zwakken en een andere voor de sterken be staat. De zwakken moeten zwak worden ge houden, opdat de sterken niet te veel moeite hebben met hen te vernietigen. De negus ver langt eerlijk spel. De correspondent van de „Matin" te Addis Abeba bericht, dat in het geheele land orde en rust heerscht, behalve in de provincie Gojam, waar soldaten van den vroegeren Ras Hailu aan het muiten zijn geslagen. De muiterij had even wel niets te maken met den huidigen toestand en kon gemakkelijk worden onderdrukt. De directie van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" heeft óe „Oranje Nassau", welke op gelegd was, Zondagnacht om vier uur uit Vlis- singen naar Engeland doen vertrekken ter ver vanging van de „Prinses Juliana", die nu buiten dienst is gesteld. Met de „Oranje Nassau" gingen mee de heeren Koens en Van den Broeke, in specteurs, resp. van den uitvoerenden d'enst en van de machine-afdeeling. Dezen hebben de schade opgenomen en zijn Zondagavond te kwart voor zes weer met de „Oranje Nassau" te Vlissingen teruggekeerd. Zij deelden mede, dat de „Prinses Ju liana" zeer ernstig gehavend is. Een speciale commissie zal een onderzoek naar den om vang van de schade vaststellen. De directie van de Maatschappij moet nog beslissen, of het schip in Engeland zal wor den gerepareerd, of dat het, na voorloopig te zijn gedicht, naar Vlissingen zal terug- keeren om het daar te repareeren. In den boeg van de „Prinses Juliana" zijn groote gaten geslagen en langs de zijde van het schip zijn de platen over een lengte van 30 meter opengescheurd. Omtrent de gewonden kan worden medege deeld, dat dit zijn twee dames en een heer, allen Engelschen. De heer was slechts licht gewond en kon de reis voortzetten. De beide dames, van wie één een hersenschudding had bekomen, zijn in het ziekenhuis opgenomen. Waarschijnlijk hebben eenige Nederlandsche passagiers lichte kwetsuren, als schrammen e.d., opgeloopen. PEKING, 1 Juli (Reuter) De Chineesche autoriteiten hebben belooningen uitgeloofd voor dengene, die zich meester maakt van Pai Tsjen Woe, den leider van den jongsten aanval op Peking. Een som van 20.000 dollar is geschonken voor de politie en de militairen, die den aanval heb ben afgeslagen. Een 70-tal muiters is nabij Toeng Tsjou ge arresteerd, o.a. Toean Tsjung Tsji, die den pant- sertrein commandeerde, welke Peking heeft ge bombardeerd. Hij zal vermoedelijk ter dood Worden veroordeeld. De dienst van Zondagmiddag is overgenomen door de „Bruges" van de North Eastern Railway Company, die vaart °P het traject Antwerpen Harwich. Het schip is op het gewone uur ver trokken en heeft behalve de passagiers Vlissin gen—Harwich ook de mail aan boord genomen. De vracht zal echter door de „Oranje Nassau" worden vervoerd. De directie der Stoomvaart Maatschappij Zeeland bericht nog, dat de dagelijksche dienst van de Stoomvaart maatschappij „Zeeland" on gewijzigd doorgaat met de stoomschepen „Meck lenburg" en „Oranje-Nassau." Radicale verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze tweevoudige methode garan deert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 11657

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1