STADSNIEUWS HEDEN OPENING 155 10737 Haarlem, 1 Juli MAANDAG 1 JULI 1935 Bericht Gr. Houtstr. AGENDA Manoeuvres eischen 6 dooden PLECHTIGE INTRONISATIE Nieuw H. Hartbeeld aan de Broe derscholen aan het Nagtzaamplein HET NIEUWE COLLEGE VAN GEDEPUTEERDE STATEN De heeren Polak en Witteman EEN WOORD TOT AFSCHEID In memoriam mej. Peeters BURGERL. LUCHTBESCHER- MINGS-TENTOONSTELLING Interessant en veelzijdig Artisten-huwelijk De warmte van gisteren PASTOOR BUHRS t De uitvaartplechtigheden te Vogelenzang NATIONALE HARDDRAVERIJ TE SANTPOORT JUBILEUM H. BOL Hoage onderscheiding AANBESTEDINGEN Dronken chauffeur R. K. Broodslijters-vereeriiging FESTIVAL „DE EENDRACHT' VELSEN Het openings-concert P O F F WESSELING R T J WAFELEN S Te lefoon HAARLEMS INDUS'! Ongemakkelijk transport van graaf- en transportmachines Opbrengst collecte Jubileum bij de Brandweer 2 Juli VOOR DEN POLITIERECHTER Dure Lelietjes van Dalen Buren-ruzie „De Nachtegalen" zongen bij een botsing van twee verkenningsschepen Naar aanleiding van loopende geruchten dee- len wü het volgende mede: Er is na de laatste aandeelhoudersvergade ring van de N. V. Drukkerij „de Spaarnestad" op 25 Juni ji. geen verandering gekomen in de „Nieuwe Haariemsche Courant". De heer Weterings blijft als directeur der „Vereenigde Katholieke Pers" ook van de „Nieu we Haariemsche Courant" de directie voeren, terwijl hij tevens hoofdredacteur van dit dag blad blijft. In de redactie van ons dagblad komt ook overigens geen verandering; zij blijft gevestigd in perceel Nassaulaan No. 1. Aan dit adres kan men den directeur-hoofdredacteur in den na middag spreken, mits men zijn bezoek vooraf schriftelijk of telefonisch aankondigt. De „Nieuwe Haariemsche Courant" blijft dus het plaatselijke en gewestelijke katholieke dag blad, dat het tot dusver geweest is. Zoo mo gelijk zal dit karakter van plaatselijk katholiek orgaan in de naaste toekomst nog versterkt worden. Alhier is plechtig geïntroniseerd het H. Hartbeeld aan de Broederscholen op het Nagt zaamplein. De leerlingen der beide scholen hadden zich door een novene voorbereid tot deze plechtigheid. Te 8 uur werd in de paro chiale kerk in de Amsterdamstraat een gezon gen H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer pastoor en gezongen door de leerlingen der scholen. Onder deze H. Mis naderden nage noeg alle jongens ter H. Tafel. Te tien uur verzamelden alle leerlingen zich op de speelplaats, waar de afbeelding van het H. Hart geplaatst is. De zeereerw. heer pastoor verrichtte het ceremonieel der Intronisatie. In zijn toespraak feliciteerde hij de leerlingen met dit feest en sprak de hoop uit, dat deze plech tigheid den stoot zou geven aan verspreiding der Intronisatie in de huisgezinnen der paro chie. De toewijding werd door de leerlingen ge zamenlijk gebeden en 'n paar gezangen werden door hem gezongen onder leiding van br. Ansbertus. De plechtigheid werd bijgewoond door eenige genoodigden. onder wie wij opmerkten den Bisschoppelijken Inspecteur, den Inspecteur van het L. O. en de leden van het schoolbe stuur. Ook vele ouders gaven blijken van hun belangstelling door hun tegenwoordigheid. Na afloop sprak Br. Overste een kort dank woord tot den zeereerw. heer pastoor voor zijn bereidwilligheid om deze Intronisatie te ver richten en voor de hartelijke woorden van op wekking tot de kinderen. Ouders en genoodig den bedankte hij voor de betoonde belang stelling. Wat 't beeld zelf betreft, hierover lezen wij in 't Parochieblad 't volgende: Het geheel is ontworpen door den Eerw. Br. Cephas te Amsterdam. Br. Cephas heeft willen uitdrukken: Onzen Lieven Heer, Onzen Goeden Meester, in Zijn groote, rustige liefde tot ons, arme voortge jaagde menschen. En omdat het voor kinderen bedoeld is, heeft hij Onzen Lieven Heer zittend afgebeeld, waardoor alles vertrouwelijker wordt en vooral intiemer. De rechterhand onder streept de uitdrukking van het hoofd: mensch, mijn broeder, ik houd toch zooveel van je en mijn hart was alles voor je. De linkerhand rust stil in den schoot, waardoor de liefdevolle waardigheid nog versterkt wordt. De oogen zijn gesloten: ze zoeken geen zichtbaar contact, want al stormt het kind in zijn spel voorbij, 't is geen tekort, 't is geen gebrek aan liefde, aan eerbied; de goede Meester blijft toch aan hem denken. Met opzet is de vorm van een „kapelletje" gekozen; de sfeer van vertrouwelijkheid wordt er door versterkt en gemakkelijker zal 't kind aanvoelen, dat hier iets gewijds, iets heiligs staat. Het nieuwe college van Gedeputeerde Staten van Noordholland zal bij de Woensdag a.s. te houden verkiezing waarschijnlijk worden sa mengesteld uit de heeren Mr. J. B. Bomans en Mr. Dr. P. J. Witteman, beiden R.K., Ed. Polak en A. W. Michels, beiden S.D.A.P., Mi'. M. Shn- genberg (V.D.) en Mr. M. Bruch (A.R.). Hier van zijn de heeren Bomans, Michels, Bruch en Slingenberg aftredende en de heeren Witteman en Polak nieuwe leden van Gedeputeerde Sta ten. noodigheden voor luchtbescherming, als gas- makers, brandmelders en zuurstofapparaten is groote verscheidenheid aanwezig. Wü mogen dan ook zeggen dat deze tentoon- stfiling een bezichtiging overwaard is, vooral omdat terecht de luchtbescherming thans in het middelpunt der belangstelling staat. Aan het einde der expositie is nog een door de leden van de Vereeniging voor werkzoekende intellectueelen smaakvol ingericht verfrisschings- lokaal. Een ander afzonderlijk lokaal is bestemd voor het houden van lezingen, wat iederen |£ond vanaf 2 Juli zal plaats hebben. Een woord van lof mag wel gebracht worden aan de wüze waarop het gebouw met eenvou dige middelen heel fleurig en frisch versierd is. Hedenmiddag is de tentoonstelling officieel door mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer, geopend. Zij is te bezichtigen. Er wordt een graf gegraven. Op 't kerkhof te Bloemendaal(De Gene- stet). Wij hebben mejuffrouw Peeters begraven. Wat ik nu te zeggen heb, is geen redevoe ring; enkel een woord ten afscheid. Reeds anderen schreven beter dan ik het kan over het volle, rijke leven van deze hoogstaan de, merkwaardige vrouw; over alles, wat zij heeft gewrocht op velerlei gebied, vooral door de stichting van de Peeterssehool ónze Peeterschool! Wat is er vandaag omgegaan in de harten harer talrüke oud-leerlingen, die voor haar altijd haar „kinderen" zün gebleven. Met hoe veel liefde en dankbaarheid denken wij heden terug aan alles wat zü heeft gedaan voor ons en zelfs nog voor eenige onzer kinderen, die haar „kleinkinderen" waren! Moeder en doch ter, beiden haar oud-leerlingen, hebben heden samen schreiend bij haar graf gestaan. Er is heengegaan: een nobele, rijkbegaafde vrouw, met een zeldzame energie en arbeids kracht. Wat misschien nog méér zegt: er is een lieve vrouw heengegaan, altijd denkend aan anderen, levend en werkend voor anderen tot in hoogen ouderdom. Er zijn menschen, die nooit oud worden! Juffrouw Peeters' warm hart bleef altüd jong; wist zich aan te passen, in diep begrijpen, aan ieders levensniveau: van het heele kleine kind, het meisje, de jonge vrouw en tot de vrouw met grijze haren, die nóg haar raad kwam vra gen, kon zij zeggen: „kind, dat moest je liever zóó doen" Onder de ouderen onder ons, haar oud-leer lingen, zal menigeen het misschien droevig missen, dat er nu niemand meer is, die nog eens „k i n d" tegen haar zegt. Dat trouwe, moederlijke, zelfvergeten hart klopt niet meer. Er is een band los gemaakt voor velen mis schien de laatste band die ons bond aan onze jeugd. Ik zeg „losgemaakt," want niet verbro ken. Want hij wordt opnieuw geknoopt, on breekbaar vast voor eeuwig, in den hemel. Er zijn menschen die nooit sterven. Die altüd blüven leven in de harten en in de herinnering van de talrüken, die zü hebben welgedaan, met al haar gaven van geest en hart en die haar hebben liefgehad. En daar is nog die andere, meest troostvolle band, tusschen ons en onze dierbaren in het andere leven: de Gemeenschap der Heiligen! Zou zü nu in den hemel vergeten, diegenen, voor wie hier op aarde haar hart altijd open stond? Vaarwel Moedertje Peeters; wij vergeten u niet. Wü bidden voor u. Bid gij voor ons, dat wü u wederzien. M. VAN DER AA van Waterschoot van der Gracht Amersfoort, 29 Juni 1935. De voormalige Meisjes H.B.S. aan de Krocht is gedurende deze week omgetooverd in een tentoonstellingsgebouw, dat alleraardigst en zeer overzichtelijk is ingericht, maar overigens een even luguber als bij uitstek nuttig en ter oplossing noodzakelijk vraagstuk tot onderwerp heeft, n.l. de burgerhjke luchtbescherming. Deze tentoonstelling is georganiseerd door de actieve „Vereeniging van werkzoekende intel lectueelen Haarlem en omstreken" in samenwer king met de stichting „Nederlandsche luchtbe schermingstentoonstellingen" en met medewer king van den Generalen Staf te Den Haag, de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, de Militaire Gasschool te Utrecht, het gemeentebestuur, het Brandweer-college, de Gemeente-reiniging en de afd. Haarlem van het Ned. Roode Kruis te Haarlem, den luchtbeschermingsdienst te Velsen, den Gemeente-reinigingsdienst te Breda, ver schillende fabrieken, enz. enz. De tentoonstelling is reeds gehouden in Breda en Utrecht en kreeg daar zeer veel belangstel ling. Ook in Haarlem verdient ze de noodige belangstelling temeer omdat ze hier veel uit gebreider is. De verschillende lokalen van de voormalige Meisjes HES. zün tot aparte afdeelingen ge vormd. Zoo ziet men hier b.v. een schuilkelder, waarover reeds zooveel geschreven is, in wer kelijkheid. De organisatie van een luchtbescher. mingsdienst is voorts tot in alle onderdeelen aanwezig en aanschouwelijk gemaakt door een phantastische stad, waarop met lichtjes een en ander is aangegeven. De militaire luchtvaart heeft bommen tot 100 K.G. ingezonden en groote wandplattegronden. De werking van een alarmeeringsdienst is eveneens met behulp van schellen, enz. aangegeven. De brandweer toont hoe men met primitieve middelen een buurt brandweertje kan organiseeren, welke plaatse- lilke brandjes kan blusschen. Voorts zijn be- Onze stadgenoote, de pianiste Suze Winters- hoven, die den laatsten tijd in Nederland en Ned. Indië door haar kindervertellingen aan het klavier voor de radio en bovendien als be geleidster van onzen stadgenoot, den beken den violoncellist Eduard Biele, vermaardheid verwierf, zal dezen solist voortaan ook op an dere wijze begeleiden: zü treedt eerstdaags, en wel op 18 Juli, met hem in het huwelijk. Doordat reeds vele engagementen zijn afge sloten, waaronder te Haarlem o.a. drie avon den voor de Volksuniversiteit en een avond van Russische noviteiten, zullen we het spel van dit jonge kunstenaarspaar, verbonden door den band der muziek en door dien van 't hu welijk, in het komende seizoen nog vaak in onze concertzalen en door middel van de radio kunnen beluisteren. Suze Wintershoven heeft voor a.s. seizoen een geheel nieuw repertoire van radiovertellin- gen-aan-het-klavier, o.a. één met muziek van Eduard Biele. Al behoeven we gelukkig nog geen Ameri- kaansche warmte-statistiek te publiceeren van zooveel dooden en zooveel menschen naar het ziekenhuis, de warmte is toch intens genoeg om nu en dan eens een slachtofer te maken, iemand, die bewusteloos op straat neerzijgt, weer wordt bügebracht en verder een onplezie- rigen avond heeft. Medici, snelverbanders en zwartkükers (drie absoluut verschillende cate gorieën) zullen nauwkeurig de oorzaken van al deze ongevallen nagaan, zelfs kunnen uitmaken, hoever de betrokken personen zelf de onacht zame oorzaken van hun lotgevallen waren. Wij kunnen ons slechts tot een algemeene be richtgeving bepalen en uitmaken, dat er giste ren in Haarlem volgens de nauwkeurige opgave van het politierapport 4 menschen tengevolge van de warmte onwel zün geworden, 2eer spoe dig door leden van O.D. zijn geholpen en min of meer gerestaureerd naar huis konden ver trekken. Zondagmiddag om 3 uur brachten collectan ten het stoffelük overschot van pastoor A. H. Buhrs, te Vogelenzang naar de kerk. De paro chianen baden daarna gezamenlük het rozen hoedje. Als agens bij de plechtige Metten fungeerde pastoor F. J. M. Wassen van Bennebroek, met assistentie van prof. Andreoli en kapelaan W. J. Dekleermaeker, cantores waren pater Fran sen en kapelaan Boelrijk. Ook de deken van Noordwük was met vele pastoors en kapelaans uit den omtrek aanwezig. Vanmorgen om half acht naderden de school kinderen gezamenlük ter H. Tafel. Om 9 uur begonnen de Lauden, Agens was pastoor J. J. Wieman van Edam. Assistentie verleenden ka pelaan G. Heemskerk en kapelaan Dekleermae ker. Cantores: pastoor G. van Niekerk te Over- veen en pater Fransen. De plechtige H. Uitvaartdienst werd opgedra gen door deken J. H. W. Borsboom van Noord- wijk, met dezelfde assistentie als bü de Lauden. In de kerk waren o.a. aanwezig oud-regent Wytenburg en de tegenwoordige regent Ammer- laan van Hageveld, de oud-deken van Delft, tal rüke pastoors, kapelaans, parochianen, vrienden en bekenden. Pastoor v. Niekerk hield een korte lijkrede, naar aanleiding van den tekst van vandaag „Laat ons elkander- gadeslaan om ons te brengen tot liefde en goede werken". Toen de stoet op weg ging naar Amsterdam, waar op Buitenveldert de begrafenis zou plaats hebben, stonden collectanten-college, schoolkin deren, leden van oudere en jeugdorganisaties langs den weg opgesteld. Om twaalf uur is vervolgens het stoffelijk overschot van Pastoor Buhrs in het familie graf op Buitenveldert bügezet. Onder begunstiging van fraai weder heeft voor een talrijk publiek de jaarlüksche hard draverij te Santpoort; plaats gehad, waaraan door niet minder dan 28 van de bekendste dravers werd deelgenomen. De baan in het prachtige Rükenspark was in uitste kende conditie. De wedstrüden zelf hadden een spannend en sportief verloop. Prijswinnaars werden: 1. „Fanfare", eigenaar Konijnenburg; 2. „Senator Breeuwer". eig. id.; 3. „Lady Bond", eig. A. v. Veen; 4. „Nordeck", eig. Katz; 5. „Pinkerton", e g. mevr. Jacobsz. Aan de wedstrijden waren de traditioneele feestehjkheden in Santpoort verbonden. Vandaag herdacht de heer H. Bol den dag, dat hij voor veertig jaar in dienst trad bü de firma W. J. Leupen, Gasthuisvest, alhier. In den morgen werd hij per auto van zün woning afgehaald ëfi' feê'stélijk ten k&htore öhtvangen. De heer Bol mocht verscheidene cadeaux ont vangen in den vorm van bloemstukken, rook gerei enz! Ook had hij bericht gekregen, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem de bronzen me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. Tüdens de ontvangst werd de jubilaris toe gesproken door den oudsten firmant, den heer H. J. Leupen, die hem een enveloppe met in houd overhandigde. Deze, voor den heer Bol, zeer zeker heuge- lüken dag is besloten met een uitstapje met zün familieleden. Maandag werd door den Directeur van Open bare Werken te Haarlem in het Raadhuis al hier aanbesteed: Het uitbreiden van het Open baar Slachthuis te Haarlem, met stal-, kleed- en waschlokaal. Ingekomen waren 31 biljetten. De laagste inschrüver was G. Metselaar en Zoon te Haarlem voor f 12877. Vervolgens werd aanbesteed: Het bouwen van een transformatorstation bü de Rollandslaan te Haarlem. Laagste inschrüver was N. Vermeulen te Haarlem voor f 2810. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de Gasthuissingel, die overigens 's nachts voor het verkeer is verboden, onveilig gemaakt door een auto, bestuurd door een lichtelijk aange schoten bloemist uit Hillegom. Nadat de politie proces-verbaal had opgemaakt, heeft zij den man ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de vergadering welke morgenavond in het gebouw St. Bavo gehouden zal worden, waarin getracht zal worden om een afdeeling op te richten, al leen toegankelijk is voor R.K. Broodslüters. Alle R.K. Broodslijters, die instemming wen- schen te betuigen tot oprichting van een af deeling te Haarlem, worden om negen uur verwacht. Het H. Hartbeeld aan de Broederscholen aan het Nagtzaam-plein, dat dezer dagen plechtig is geïntroniseerd Zaterdag namen de heeren J. Walenkamp,kassier, en B. Schilder, chef van de afdeeling expeditie, afscheid van de N.S. De Spaarnestad, ivaaraan zij jarenlang hun beste krachten hebben gewijd. Zij gingen met vervroegd pensioen en kregen van hun collega's vele blijken van belangstelling In den daarvoor zoo bij uitstek geschikten mu- ziektuin van het gebouw „Concordia" te Vel sen, vond Zaterdagavond de opening plaats van het festival, dat ter viering van het 35-jarig be staan der Harmoniekapel der Ver. Kon. Papier fabrieken, deze en de volgende week zal wor den gehouden. Alleen heeft men als journalist van buiten de gemeente komend, eenige moeite om binnen het heiligdom van vrouwe Musica te geraken, want de gemeente Velsen houdt er het, voor zoover wü weten, in Nederland wel unieke standpunt op na, dat men als persman, ook al komt men voor 'n enkele gelegenheid van buiten deze plaats, op zijn perskaart het stempel der Ge- meentelüke Belastingen dient te hebben. Een standpunt, dat toch practisch wel heel moeilük door te voeren is, en dat de met controle be laste ambtenaren, hoe welwillend hun houding overigens ook zü en was voor groote moei lijkheden stelt, en dat daarom dringend herzie ning elscht. Meer zullen wij er hier maar niet van zeggen, maar deze belemmering van de taak der pers, ook al geldt het hier een belas ting op de vermakelükheden, is wel zeer uit den tijd. Het mooie concert echter, door „De Een dracht" Zaterdagavond gegeven, deed ons al spoedig de eenigszins prikkelende gewaarwor ding, bü ons binnenkomen ondergaan, verge ten. Het uitstekende corps, dat achtereenvolgens onder directie stond der heeren J. J. Zwart, K. H. Kerkhoff en Sam Vlessing, staat sedert vorig jaar onder leiding van den heer Gerard H. Boedün, uit Hoom. Deze had gezorgd voor een fraai programma, waarvan alleen het werk Van Meyerbeer „L'Etoile du Nord" 'n weinig uit den toon viel van het geheel. Diens „Marche aux flambeaux" zou het, op die plaats, zeker veel beter hebben gedaan. Tenslotte echter is dit van ondergeschikt belang tegenover de rest van de uitvoering, die over het geheel genomen getuigde van den goeden smaak van den leider en van de uitstekende voorbereiding door het ensemble. Van hetgeen wü hoorden bekoor den ons inmiddels het meest het Andante Can tabile van Tschaikowsky en de Valse Triste van Sibelius. In beide bewonderden wij de zeer fraai gespeelde klarinet-partü en de fijne hobo-trek jes de laatste werd 'n enkel moment door de begeleidende stemmen nog iets te veel over stemd. Ook de Egmont-Ouverture klonk over 't algemeen uitnemend, al was ze wat egaal van kleur, en al was het beslissende moment niet snijdend genoeg. In de Meyerbeer-ouverture was vooral het passagespel nog wel eens even wat rommelig, maar vooral voor het zware koper is dit dan ook een zeer moeilijke partituur. Na de pauze gingen achtereenvolgens Max Bruch's „Loreley"-overture, het Andante con moto uit Beethoven's 5de Symphonie, de Obe ren-ouverture en de Marsch uit de Symphonie Pathétique van Tschaikowsky. Het steeds evenwichtig en mooi van stem ming en kleur gehouden ensemble had hier ook wederom gelegenheid om zich van de beste zijde te laten hooren. Het niet overtalrijke pu bliek betoonde zich na elk nummer dan ook terecht dankbaar voor het genoten muzikaal genot. Deze avond was een schoone en welge slaagde voorbereiding voor het festival, van welks eersten feestavond op Zondag men hieronder een korte bespreking moge aantref fen. De Zondagavond-concerten Te zeven uur dan, namen de eerste uitvoerin gen van dit festival in dezelfde rustige omge ving en de akoustisch zulk 'n fraai effect, opleve rende muziektempel een aanvang. Een vrij tal- rük publiek bezette thans de bankenrijen onder het zacht ruischende loover. De R.K. harmonie „Soli Deo Gloria" uit Vel sen opende met een marsch van S. Vlessing. Was de stemming aanvankelijk niet onberis pelijk, in „Fête de Nuit" van Deneufbourg en Meyerbeer's „Pardon de Ploërmel" ging het be ter: er waren tal van verdienstelijke momenten, afgewisseld met rommelig passagespel en het geheel was niet zoo fraai van toon als men wel zou kunnen wenschen, vooral niet in het zware koper. Dirigent J. W. v. d. Laan verdient onzen uit- bundigen lof voor de füne manier, waarop hü zijn R.K. harmonie „Kunst en Vriendschap" uit Krommenie het prachtige Andante con moto uit de le Symphonie van Beethoven spelen liet. Rhythmisch zeer accuraat, fraai van kleur en schakeering in alle groepen. Jammer, dat in de ouverture Solonnelle van Parès de stemming iets te wenschen overliet. Over het geheel evenwel 'n zeer goede prestatie. Beverwüks gemengd koor, onder leiding van L. Stiens, betrad daarna het podium der mu ziektent en voerde „Heil den morgen" van Gerard H. Boedün uit en „Die Vesper" van v. Beethoven. Een beschaafd zingend, doch niet geheel evenwichtig samengesteld ensemble, waarvan de toonproductie vrij zwak was. De voordracht der bassen bü heten dan liet aan fraaiheid nogal te wenschen. Wat rijker kleurschakeering zou de prestaties van dit ove rigens niet onverdienstelijk ensemble nog kun nen opvoeren. Uit IJmuiden-Oost kwam Jan Beider met het gemengd koor „Polyhymnia" in plaats van IJmuidens Mannenkoor, dat bericht van verhin dering had gezonden. Dit ensemble is wel klankrijker dan het vorige en heeft ook een meer gevarieerde voordracht. Er is evenwel een neiging tot dik doen en forceeren van den toon aanwezig, dat aan de voordracht over z'n ge heel niet ten goede komt. De bassen, alten en tenoren waren tamelijk zwak tegenover de ste vig zingende, iets naar dominatie strevende so- pranen. De gekozen pummers muntten echter evenmin als die van het vorige ensemble uit door moderniteit. Onder leiding van H. v. Dijk zong daarna eerst het Beverwijksch Dubbelmannenkwartet „De Vereenigde Zangers". Ze zongen beschaafd, maar zonder veel expressie, met tamelük slappe voordracht. Dirigent v. Dük kan z'n mannen gerust wat meer laten gaan, mits hü den toon nobel houdt, vooral bij baritons en 2e tenoren. Dit was ook het euvel bij het optreden van het door hem geleide mannenkoor „Zanglust" uit Beverwijk, dat verdienstelük zong, doch waar van de klankontwikkeling gerust wat forscher, wat mannelijker kon, met het boven gemaakt voorbehoud voor een nobelen toon van baritons en 2e tenoren. De gekozen werken waren even wel aftandsch! Uit VelsenNoord liet de R.K. harmonie „St. Caecilia" onder leiding van P. N. Joosen zich hooren in een paar werken van Massenet en Nicolaï. Zoowel de „Scènes Pittoresques" als Nicolaï's „Die lustigen Weiber von Windsor" kregen niet de volle maat van de hier ver- eischte artisticiteit: dit korps kan deze hooge eischen stellende muziek niet aan: gevolg: een blijven beneden het peil, dat men bü een uit voering als van deze muziek mag verwachten. Jammer, want in de gemakkelijker gedeelten bleek met dit ensemble toch wel iets goeds te bereiken, zü het dan op ander terrein. De harmonie „Crescendo" uit Haarlem, onder leiding van den heer Hofmeester, besloot dezen eerste festival-avond met enkele fraai uitge voerde nummers. Er waren enkele minder accu raat sluitende ensemble-passages, in „Liège im mortelle" van Rousseau, maar overigens, welk een prachtig klinkend geheel en welk een so noor en nobel klinkend koper. Met Waldteufels bekende wals „Les Fatineurs" werd dit concert besloten. Alle deelnemers kregen tijdens hun concert een herinneringsmedaille aan dit festival, en men had over gebrek aan waardeering van de talrijke aanwezigen niet te klagen. Woensdagavond en Zondag 7 Juli a.s. den ge- heelen namiddag en avond wordt het festival voortgezet. Van den sluitingsdag hopen we onze lezers wederom uitvoerig op de hoogte te bren gen. J. S. Haarlem heeft dezer dagen last gehad ven een ongewoon transport. Een viertal verrijdbare transportbanden, een verrijdbare transporteur en een automatische graafmachine werden n.l. dwars door de stad overgebracht van de machi nefabriek N.V. P. C. André de la Porte en Co. aar. den Harmenjansweg naar het goederen- station aan de Westergracht, vanwaar ze per spoor naar de haven van Vlissingen werden vervoerd. De verrijdbare transportbanen zijn tien M. lang (de groote 15 M.) en hebben een capaciteit van 100 ton gestort goed of 1000 zakken van 100 K.G. per uur. Ze zün ingericht voor het trans port van gestort goed (kolen, zand, grind enz.) en van zakken. De aandrüving geschiedt door middel van een geheel water- en stofdicht ge sloten trommelmotor. De ligger is uitgevoerd als plaatligger van bijzondere constructie, waardoor het teruggaand banddeel, de electrische uitrus ting en de hoogte-verstelinrichting afdoende te gen stof en beschadiging zün beschermd. Alle onderdeelen zün op eenvoudige wijze te demon- streeren. De graafmachine heeft eveneens een capaci teit van 100 ton gestort goed per uur en is in gericht voor het transport van gestort goed en te gebruiken voor het storten, zoowel als voor het opgraven van de hoop. De graafsnelheid wordt automatisch verminderd bü 't overschrü- den van een bepaalde capaciteit. De jacobs- ladder is omklapbaar, waardoor passeeren door deuren van loodsen mogelijk is. Het transport ging met groote moeilijkheden gepaard. Het geheele personeel van de fabriek kwam er dan ook aan te pas en het vervoer nam drie uur in beslag! De verrüdbare transporteur van 15 M. lengte begaf het reeds bij de Costerbrug. Hij vond, dat het bü zulk warm weer geen doen was om door de stad heen te rüden en zakte op den grond. Men besloot hem daar maar te laten liggen, d.w.z. aan den kant van den weg, zoo dat het verkeer er geen last van had. De andere machines wisten ondanks hooge bruggen ongedeerd hun eindpunt te bereiken. De graafmachine deed het eenvoudiger: die werd per auto vervoerd! Gisteren werd door den eerw. pater Herma- nus onder alle H.H. Missen in de Kathedraal (St. Bavo) een liefdadigheidspredicatie gehou den ten bate van de armen der parochie. De collecte bracht op f 87753. Op Zondag 30 Juni was het 25 jaar geleden, dat hoofdbrandmeester B. J. van Liemt Jr. werd aangesteld tot vrijwilliger bü de brand weer. Na achtereenvolgens de rangen van sergeant sergeant-majoor en tweeden luitenant door- loopen te hebben, werd hij met ingang van 15 Maart 1930 benoemd tot hoofdbrandmeester. Bü gelegenheid van zün zilveren jubileum hield de heer van Liemt ten zünen huize een drukbezochte receptie. Namens het gemeentebestuur, dat ook een prachtige bloemenmand had gezonden, kwam wethouder W. J. B. van Liemt den jubilaris gelukwenschen. De burgemeester zond een schriftelüke ge- lukwensch. Nadat het college van hoofdbrandmeesters en brandmeesters en een deputatie van vrijwilli gers, kwamen vele vrienden en kennissen den heer van Liemt gelukwenschen. Gebouw „St. Bavo": Bevolkingsbureau, 8 uur Adviseursvergadering, 12 uur. Restaurant „De Leeuwerik" Lezing Dr. R. Lepp voor R. K. Esperantovereenigirg „Abbé Richardson," kwart over 8. Frans Hals-theater: „De waanzin van den oorlog", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De negende gast", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Hoe komen wü aan geld", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Comité Herwonnen Levenskracht, 8 uur Rechtskundig bureau, 8 uur R- K. Bouw- vakbond, 8 uur Cursus R. K. Volksbond, 8 uur R. K. Broodsllj tersvergadering, 8 uur Kleermakers, 8 uur. Frans Hals-theater ,De waanzin van dén oorlog", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater ,,De negende gast", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Hoe komen wü aan geld", 2 30, 7 en 9.15 uur. Palace „De dubbelganger". Op het too- neel Selbo, de Koning der jongleurs, 7 en 9.15 uur. Gebouw Haarl. Veiling Kleine Houtweg Nationale BakkerijtentoonsteJling H.A.B.A.T., 105 en 711 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling van teekeningen en aquarellen .114 uur. Hotel .Royal" Stationsplein Haarl. Reddingsbrigade voor Drenkelingen, kwart over 8. Gouvernementsgebouw Dreef Prc-v. Staten, half 12. Op 18 Mei werd op een landgoed te Bever wijk een hoeveelheid Lelietjes van Dalen ver mist en de boschwachter, die het ontdekte, werd het bang om het harte en hü snelde naar de Rüksveldwacht. Een employé ging daarna op zoek door de stad en vond ne# eenigen tüd twee verdacht uitziende personen. Zü droegen een grooten zak op den rug, die na onderzoek de vermiste lelietjes inhielden. Maandag ston den zü voor den Politierechter terecht wegens diefstal. Een van hen zeide de lelietjes van 'n jongen onbekenden snuiter gekocht te hebben. De groote onbekende, die in ettelijke rechtszaken optreedt en natuurlük nimmer gevangen wordt. Op genoemd landgoed worden dikwijls bloe men vermist, doch beide verdachten waren er nooit gezien. De Officier van Justitie, mr. Andringa, vond het verhaal van den onbekende niet zeer ge loofwaardig. Het zou beter geweest zijn, als de verdachten een andere houding hadden aange nomen; nu wordt de straf niet minder, maar zwaarder. De eisch luidde tegen ieder 8 dagen gevangenisstraf. De Politierechter deelde de meening van den Officier en veroordeelde conform den eisch. Een 38-jarige werkman uit Haarlem zat op een schoonen Meidag voor het raam van zUn woning en verlustigde zich in het lieflüke spel van zijn kinderen met die van buurman. Zoo als het gewoonlük gaat, de kinderen kregen ruzie en pa begaf zich naar buiten, om he vechtenden te scheiden. De kinderen van den buurman werden, nadat ze weggestuurd waren, nog enkele scheldwoorden nagezonden, die in het oor van hun moeder geen lieflüken weer klank vonden. Zü ging naar den buurman en gaf hem met een dergelüke kracht 'n stomp, dat hü Venus duidelük kon onderscheiden van Mars en de Pleaden eveneens ontdekte. Vol wraaklust greep hü een spade, die onder zün bereik stond en wierp die met een fraaien boog naar de vrouw, die aan het dijbeen ge troffen werd. Nog niet geheel afgekoeld pakte de aanvaller een stuk hout en bewerkte daar mee den echtgenoot van den getroffene. Het O.M. zei, dat verd. niet zün eigen rech ter had mogen zü'n en eischte een geldboete van f 15.subsidiair 10 dagen. De Politierechter veroordeelde conform den eisch. Begunstigd door prachtig weer werd Zater dagmiddag in den tuin van het Diaconiehuis Jansstraat 36 een concert gegeven door het kin derkoor „de Nachtegalen", onder leiding van mej. Fr. Kampmeyer, wat bü de bewoners zeer in den smaak viel. ROME, 29 Juni. Tüdens nachtelüke manoeu vres zün in de wateren van Taranto twee ver kenningsschepen met elkander in aanvaring gekomen. Daarbü werden van de bemanningen 6 leden gedood en 7 gewond. De beide schepen konden, ondanks het feit dat zij ernstige averü bekomen hadden, de haven van Taranto bin- nenloopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2