Welgeslaagde Katholiekendag Boldoot St. Lambertus in het zilver DUCE EN DORSCHVLEGEL D Vjoudili VERTROUWEN OP GOD TWEE AUTO'S GEBOTST TWEEDE CONGRESDAG HET ZWARTE GRAAN MAANDAG 1 JULI 1935 Duizenden uit het heele diocees Haarlem samengestroomd op Houtrust Gebed onzer jeugd Op Houtrust Crisis en Godsvertrouwen Biddende spreekkoren Eau de Cologne Twee jongens onder auto Woesteling rijdt op een menigte in m Vier gewonden Verschillende maatregelen ter con tributieverlaging te Tilburg getroffen Ontvangst op het stad huis De onbevreesde leeuw Tragisch verdrinkings- geval Voor de oogen van zijn gezin omgekomen WIELRIJDER GEDOOD Door een auto gegrepen bij het oversteken STANDAARD-NEDERLANDSCH ALGEMEEN NEDERLANDSCH PERSBUREAU Naar een betere uitspraak! Philips onderscheiden Den Haag, 30 Juni Zwaar dreunen orgelaccoorden onder de hooge spitsboor-gewelven van den St. Jacob aan de Parkstraat. Het gulden altaar met de gedreven koperen reliefs in de zijluiken steekt zijn ranke spits naar de fijne gothische ramen, die hun zachten gloed van ongenaakbaar hoog op het priesterkoor werpen. Kaarsen en elec- trische lampen zetten het wit en het goud der gewaden en de paarse draperieën van den bis- Bchopstroon den luister van het licht bij. De kerk loopt goed vol. Geleidelijk nemen de bestuursleden en de leden van het eere-comité voor den 13den diocesanen Katholiekendag in het bisdom Haarlem, hun plaatsen in op de eer ste banken, vlak voor het smeedijzeren hek, dat de kerk van de koorruimte scheidt. Daar komen Minister van Schaik, oud-mi nister Marchant, Staatsraad Kooien, senator Heerkens Thijssen, Baron van Voorst tot Voorst, wethouder Quant, de heeren Robitsch, Dresmé en de Kat, leden van de Provinciale Staten, mr. Bach, directeur van het nationaal Hanzebureau en enkele kleine burgemeesters uit den omtrek van de Residentie. Op het pries terkoor hadden nog plaats genomen kanunnik W. Jansen, Mgr. de Gruyter en prof. W. Nickel. Om tien uur begeeft zich een lange stoet, de Scola Maior van Warmond verstrerkt met het knapenkoor der St. Jeroen-parochie en de as- sisteerende geestelijkheid allen in toog en su perplie door het middenschip van de kerk naar den ingang om Z. Hoogw. Exc. die de Pontifi cale Hoogmis zal celebreeren. Onder den gre- goriaanschen zang van „Sacerdos et Pontifex" schrijdt de bisschop in hun midden zegenend naar het koor, waar de plechtigheden aanvan gen. De assistentie werd verleend door Mgr. Taskin als presbyter, deken van de Tuyn en pastoor van Adrichem als diaken en subdiaken, kanunnik Dankelman, deken van Delft en re gent Wijtenburg van Hageveld als troondia- kens, en voorts door de Zeereerw. heeren rec tor J. Mol ad mitram, rector L. Brink, thuri- ferarius, Th. v. d. Lugt ad libram en prof. Vol- laerts ad candelam. Het zangkoor van de de kenale kerk zong afgewisseld door de gre- goriaansche zangen der Scola de Missa in Hon. Sae Mariae Magdalenae van Philips Loots. Mgr. Aengenent schonk na den zegen, krach tens pauselijke volmacht aan alle aanwezigen onder de gebruikelijke voorwaarden een vollen aflaat en werd door denzelfden stoet, die hem inhaalde weer naar buiten geleid, waar de toe gestroomde geloovigen hem op het kerkplein toejuichten. Duizenden katholieken stroomen op dezen prachtigen middag naar het groote sportterrein aan den duinkant van de stad. Buiten bij den ingang staan rijen autobussen, die deelnemers aanbrachten uit alle deelen van het diocees. In talrijke rekken staan de fietsen. Drukte heerscht op de Sportlaan. Groepen van de Jeugdorganisaties trekken met vlaggen voor op het terrein binnen. Op het veld loopen de tribunes vol. Midden op de groote vierkante grasvlakte staat een eenvoudig altaar opgesteld voor een goudgeel kruis dat hóóg zijn armen in de lucht steekt stad en wereld omvattend. Op de eere-tribune namen de autoriteiten plaats. Behalve de heeren, die reeds vanmorgen bij de pontificale Hoogmis aanwezig waren, zien wij hier nog senator prof. Steger, de Kamer leden Kampschoër, Feber en Hermans, het lid van den Hoogen Raad, prof. Taverne, Jhr. van Fisenne, mr. de Jong, kolonel Noordman, Mgr. Dr. Verhoeven, Moeder Marguerite van de Graal en tal van geestelijken uit de stad. Op andere tribunes zitten nog de Kamerleden Loerakker en v. d. Bilt. Een luid applaus klinkt over het veld als Mgr. Aengenent de tribune bestijgt. Oud-minister Marchant krijgt ook een spontane begroeting evenals Mgr. Aragoni, auditeur der pauselijke nuntiatuur. Tegen kwart over twee trekken links de vrou welijke en rechts de mannelijke jeugdorgani saties met ontplooide vaandels binnen in lange kleurige rijen stervormig optrekkend naar het altaar in het middelpunt. De heer Borg- hols treedt op de microphoon toe en opent de massale bijeenkomst met den christelijken groet, die luid van alle kanten weerkaatsend onder de kappen der tribunes wordt beant woord. Een woord van welkom aan allen volgde en een woord van dank aan het hoofdbestuur, dat den Haag de eer had gegeven om dezen ka tholiekendag te mogen ontvangen. Onder hartelijk applaus trad de algemeene voorzitter der diocesane Katholiekendagen, prof. mr. C. Romme naar voren, tot het uit spreken van een openingsrede. Spr. wees erop hoe men in het zoeken naar de oorzaken en de oplossing van de wereld crisis het vertrouwen heeft vergeten op den alles voorzienden, alles besturenden God. Dat moet onder de katholieken van het Haarlemsche diocees na dezen dag anders zijn. Op de gedachten hier gegeven, op de grondslagen hier gelegd moet straks in alle deelen van het diocees worden voortge bouwd. Wij moeten ons de verantwoordelijk heid bewust worden, die wij dragen voor de verheffing van ons zelf en van ons volk op het fundament, dat Hij gelegd heeft, die straks, gedragen door de handen van den priester, in ons midden zal komen. Dr. Jos. P. Chr. de Boer, rector van het R.K. Meisjeslyceum te Den Haag, sprak vervolgens de groote rede van den middag uit over: Tegenover de betrekkelijke machteloosheid van de overheid om het vraagstuk van de cri sis op te lossen of de gevolgen ervan draaglijk te maken, tegenover de ontevredenheid, teleur stelling en verbittering van millioenen, tegen óver de wanhoop en de blinde opstandigheid van honderdduizenden, tegenover de lichtzin nige beloften der valsche profeten stelt deze katholiekendag den wekroep tot de wereld zich weer te wenden tot God, waarvan men zich in 1 een tijd van materialisme heeft afgewend tot eigen schade en schande. In tal van modificaties werkt Dr. de Boer dit thema uit. Christus is afwezig gehouden uit het bestuur der Staten, en verloochend in het sociale en economische leven. Men boekte tech nische successen, wetenschappelijke veroverin gen, triomfen van den geest doch vergat den Heiligen Geest. Dat heeft zich gewroken. De wereld staat op het punt om met al Ifkar tevergeefs vergaarde rijkdommen weer te storten in het bankroet in het jammerlijk fiasco van een chaos. Millioe nen werden slachtoffer van het onvermogen der cultuurmenschheid orde te scheppen. Millioenen moeten het ellendige leven leiden van werk loosheid, van stempelen, iederen dag zich ver velen, ledig zitten, niets doen, in een gezin dat doortrokken is van troosteloosheid en als gevolg daarvan aan de grootste verleiding tegen de zedeloosheid blootstaat. Anderen verarmen bij al hun arbeid. Te midden van al deze ellende zoeken nog velen den uitweg op economisch gebied. Er zijn nog lieden, die van een nieuw liberalisme, van een verjongd kapitalisme een herleving ver wachten die nóg niet willen zien, dat juist het materialisme, de afgekeerdheid van het hoogere en het Hoogste, de diepste oorzaak vormt van dit verval in de barbaarschheid. Redding kan slechts komen van God, den eenigen Leider, den eenigen Geneesheer, die de kwalen van onze maatschappij kan heelen, wanneer wij slechts in ons hernieuwen het kin derlijk Godsvertrouwen van onze vaderen. Dan keert ook terug de ware liefde van mensch tot mensch, die het op den duur mogelijk zal maken, dat met de vereenig- de krachten van particulieren en over heid de moreele rampen van ons geslacht die der werkloosheid op d eeerste plaats worden overwonnen. Leeren wij dat uit de crisis, dan wordt zij inplaats van een kastijding, een loutering. Verschillende malen werd deze ietwiat lange rede door applaus onderbroken. Aanstonds, nadat zij was uitgesproken, vingen de 2000 jongens en meisjes op het veld het eer ste deel van hun spreekkoor aan. Een korte samenspraak klonk om het altaar een aangrijpende zelfbeschuldi ging afgewisseld door het tot driemaal herhaald Paree Domine. Wij noemen ons katholieken, doch wij leven niet als katholieken wij nemen Christus' kruis niet blij op om Hem na te volgen, wij vereeren nog te veel den afgod van het geld. Uitgedragen hebben wij ons geloof nog niet Heer ontferm U daarom over ons! En wil ons slaan tot strijders met frisschen moed in het leger der katholieke actie, geschaard om onzen Paus en onzen Bisschop. Zend Uw Geest uit over ons, opdat wij het aanschijn der aarde met Hem kunnen vernieuwen. Toen de koren aldus hadden gesproken begaf zich Mgr. Aengenent met zijn priesters naar de tent links van de eeretribune, vanwaar hij even later in vol ornaat over het grasveld tus schen de hagen van opgeheven vaandels door op het altaar toeschreed. Tegelijkertijd viel een eerbiedige stilte over de menigte. Men knielde. Ons Heer kwam binnen Langzaam naderde pastoor Duymel onder een processie-baldakijn, voorafgegaan en gevolgd door fakkeldragende theologanten met denzelf den God op wiens wonderbare genadewerking de aanwezige duizenden vertrouwend leerden opzien, in zijn handen. I Aan het altaar werd door Mgr. Aengenent met- assistentie van de rectoren Braakman en Doeswijk, een pontificaal Lof gecelebreerd. Midden onder dit Lof verhieven zich weer de stemmen der spreekkorende jeugdgroepen. Een massaal gebed klonk over het veld, een gebed tot den Redder der wereld, tot den Schepper der nieuwe menschheid, een gebed om sterkte in den komenden tjjd, voor heel ons volk een gebed, waarin een jeugd, vol van beloften al haar idealen in stelt op de eer van den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest. Door allen gezamenlijk werden de Lofgezan gen vervolgens ingezet. Van links naar rechts onder de tribune-overkappingen en in het open veld galmden de klanken en de melodieën van het „Magnificat" en van het „Tantum Ergo Na den zegen met het Allerheiligste, dat weer onder het baldakijn werd weggedragen, besteeg Mgr. Aengenent weer de eeretribune om voor de microfoon nog even het woord te nemen. Mgr. verklaarde zich ten zeerste gelukkig, deze groote demonstratie van Godsvertrouwen te hebben meegemaakt. Zijn vaderlijke hoop ging vooral uit naar de jeugd. Met alle vaders en moeders was hij trotsch op zulk een idealisme, als hier tot uiting kwam. Hij sprak ook zijn voldoening uit over de nieuwe banen, die het hoofdbestuur met dezen katholiekendag heeft ingeslagen. Het succes van dezen dag bewees, dat de gekozen weg 'n juiste is. Mgr. dankte allen, die er toe hadden bij gedragen deze geloofsmanifestatie zóó'n indruk wekkend karakter te geven. Een défilé besloot de bijeenkomst. De Graal trok voorbij in één lange rij, af en toe gebroken door vlaggengroepen. Keurig passeerden de Kol- ping-jongens met hun uniforme vaandels en hun eigen muziek voorop. Zij vooral werden lui de toegejuicht. De tribunes liepen weer leeg, buiten reden auto's af en aan, stapten groepen jongens en meisjes den weg naar de stad in. dromden de menschen samen bij de haltes van de trams, regelden ponteagenten bedrijvig en hing de warmte drukkend... het verkeer Zondagmiddag is tijdens een muziekuitvoe ring te Dreumel een automobilist op de luis terende menigte ingereden. Twee twaalf jarige jongens, Th. van T. en W. van L., die niet tijdig konden wegkomen, werden ge grepen en zwaar gewond. De wagen naderde met groote snelheid en de luisteraars stoven in paniek uiteen. Voor de beide jongens was het echter te laat, zij werden gegrepen en enkele meters meegesleurd. De be stuurder, de boomkweeker de J. uit Dreumel, maakte intusschen geen aanstalten om te stop pen; toeschouwers moesten op de treeplank springen om hem tot stoppen te dwingen. De kinderen waren er ernstig aan toe. Van T. had ernstige verwondingen aan gelaat en bee- nen, en werd bewusteloos naar de ouderlijke woning vervoerd. De kleine van L. moest, na voorloopig verbonden te zijn, met een zware hersenschudding en een beenbreuk naar het ziekenhuis worden overgebracht. De automobilist de J. bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs; dit was hem kort te voren wegens woest rijden, waardoor hij twee personen had aangereden, afgenomen. De auto werd in beslag genomen. S» In tegenwoordigheid van Koning Leopold, Koningin Astrid en Z.Em. Kardinaal van Roey is te Brainel'Allend bij Waterloo het standbeeld van Z. Em. Kardinaal Mercier onthuld. Tal van vooraanstaande persoonlijkheden waren bij de hulde aan den grooten vaderlander en kerkvorst in Braine d'Allend, het geboorteplaatsje van den kardinaal aanwezig Op den Stationsweg te Laren heeft Zon dagmiddag omstreeks twaalf uur een aan rijding plaats gehad tusschen twee auto's, waarbij een dame en drie kinderen grtvond werden De heer J. van Waard uit Haarlem reed met zijn auto, waarin pok zijn vrouw en zijn drie kinderen en een twaalfjarig neefje gezeten wa ren, in de richting van het station. Uit tegen overgestelde richting kwam een auto, bestuurd door den heer D. uit Laren, wiens aandacht werd afgeleid door een wielrijdster, die links van den weg reed. Hierdoor zag de heer van D. den anderen auto te laat en botste hij met zijn wagen er tegen aan. De auot van den heer van Waard werd tegen 't postkantpor gedrukt en nagenoeg geheel ver nield. Mevr. van W. kreeg een ernstige hersen schudding, terwijl ook drie der kinderen ernstige wonden aan het gelaat opliepen. De heer van W. en het vierde kind bleven vrijwel geheel ongedeerd. Mevrouw van W. en de drie kinderen werden naar het St. Jans-zie- kenhuis te Laren overgebracht. De toestand van mevr. van W. was Zondagmiddag ernstig. Ook de kinderen moesten voorloopig opgenomen worden. Zondagmorgen te half tien werd de vergade ring van den R. K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" te Tilburg voortgezet. Aan de orde waren de voorstellen van het hoofdbestuur. Voorgesteld werd een contributie verlaging van 5 tot 15 cent op de bijdragen der vijf laagste klassen. Uit de vergadering werd verlaging over de heele linie gevraagd. Anderen ook stelden ver laging voor voor de klasse waarin de meests gehuwden zijn. Een afdeeling was van oordeel dat er reeds te veel verlaagd was. Het voorstel van het hoofdbestuur werd i ten slotte met 102 tegen 26 stemmen aangenomen. Het hoofdbestuur diende daarna 't voorstel in om in overleg met de andere textielarbeiders organisaties te trachten voor een viertal van de laagste contributieklassen een contributie af dracht voor de werkloozenkas te verkrijgen van ten hoogste 15 cent per lid en ,>er week. Verder om te komen tot zooveel mogelijk uniformiteit in contributie (loonklassen) en zoo mogelijk te geraken tot een uniforme uitkeeringsregeling der werkloozenkas en andere uitkeeringen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd in dezen geest werkzaam te zijn. Besloten werd, dat het vakblad „Het Hoog- ambacht" voortaan minstens eenmaal per maand zal verschijnen. Het voorstel van het hoofdbestuur, om den bondsvoorzitter in plaats van door de vergade- Een dictator behoeft populariteit en po pulariteit wordt gekweekt door het volkssentiment aansprekende daden. Mussolini is daar diep van doordrongen en hij verstaat de kunst zijn Italianen af en toe in verrukking te brengen door volksche handelin gen, welke door andere regeerders veelal bene den hun waardigheid geacht worden. Zoo heeft de Duce dezer dagen in de Pontijnsche ontgin ningen eigenhandig een uur lag den dorschvlegel gehanteerd te midden van een groep nijvere daglooners. De zon was meer dan Italiaansch, zoodat de Duce zelfs het zwarte hemd had uit getrokken en met ontbloot bovenlijf den boe renarbeid mede verrichtte. Hij heeft geen goud- gegalonneerden kraag en geen borst vol ordetee- kenen noodig om zijn prestige te handhaven en te versterken. Hij verloochent zijn afkomst niet, doch verheft deze tot een bijzondere eer door er telkens aan te herinneren. Hitier doet dit alleen met gloedvolle woorden, maar Mus solini doet het daarnaast ook met spontaan schijnende daden. Wellicht dat sommigen onder ons zulk een optreden van den Duce niet bij zonder apprecieeren en zelfs ietwat theatraal of nog erger vinden, maar dezen dienen te be denken, dat de Italianen geen nuchtere Hol landers zijn en dat niet alle grootheid haar prestige verliest door haar jasje uit te trekken. Mussolini met den dorschvlegel: is dit niet een treffend symbool van de politiek, welke hij op het oogenblik ten opzichte van Ethiopië voert? Mussolini acht het rijk van den Negus, den koning der koningen, Keizer Hailé Selassie, rijp voor den oogst. Hij wil de rijkdommen dorschen uit dit gebied, dat sinds de faam van de Ko ningin van Saba de reputatie heeft gehad van de schatkamer van Afrika te zijn. Hij doet te genover Abessinië precies hetzelfde als Japan tegenover China en vrijwel met dezelfde moti veeringen. Hij beschuldigt Abessinië er van zich te verzetten tegen een uitbreiding van den Ita- liaanschen invloed en de Italiaansche belangen. Hij verklaart, dat Abessinië een achterlijke staat is, waarin onduldbare toestanden heer- schen en waarin de keizer niet bij maclite is de orde te handhaven. Elk vermeend, geprovo ceerd of werkelijk grensincident grijpt hij dank baar aan om er de noodzaak van het instellen van een Italiaansche voogdij mee te bepleiten; Maar terwijl China machteloos zich bukt onder het juk van Japan en telkens opnieuw toegeeft aan de steeds verder gaande eischen van de Japansche militairen en de zich achteraf weer steeds accoord verklarende Japansche diploma ten, is de heerscher van Abessinië geenszins van plan zich goedschiks onder den voet te laten loopen. Als lid van den Volkenbond heeft hij, evenals China, een beroep op Genève gedaan. Hij heeft zich bereid verklaard zich bij voorbaat aan elke onpartijdige arbitrage-uitspraak te zullen onder werpen, hoe deze ook mocht uitvallen, hij heeft niet als Italië eigen onderdanen, maar een Ame rikaan en een Franschman in de arbitragecom missie benoemd, hij heeft zelfs aangeboden het neutrale onderzoek van een Volkenbondscom missie in het gebied der incidenten te bekostigen. Keizer Hailé Selassie heeft daardoor geen bewijs van zwakheid willen geven, maar alleen tot uitdrukking willen brengen, hoezeer hij zich tegenover het expansie-behoevende Ita lië in zijn goed recht acht. e Negus maakt zich echter na het ver- geefsche bezoek van Anthony Eden aan Rome minder dan ooit de illusie, dat een gewapend conflict met Italië te vermijden zou zijn. Hij wacht de komende gebeurtenissen af met een onbevreesd hart, zooals het iemand, die zich „de leeuw van Juda" noemt, betaamt. Niet zonder fijne ironie heeft hij verklaard, zich bij het uitbreken van een oorlog persoonlijk aan het hoofd van zijn zwarte legerscharen te zul len stellen en de oorlogsleiding niet aan zijn ge neraals te zullen overlaten, ofschoon hij zich ervan verzekerd acht den veroveringszuchtigen verwekker van zulk een oorlog niet persoonlijk op het slagveld te zullen ontmoeten. Mussolini moge den dorschvlegel al zwaaien in de gedrai neerde Pontijnsche moerassen, Keizer Hailé Se lassie zal als opperste legeraanvoerder in de ure des gevaars zijn krijgshaftig leger voorgaan tot in de vuurlinie. In een interview met de „Ma- tin" heeft Ras Moeloeguetta, de Abessinische minister van Oorlog, verklaard, dat Abessinië op het oogenblik 350.000 man onder de wapenen heeft en binnen een maand tijd gemakkelijk 900.000 man zou kunnen mobiliseeren. De keizer zal eventueel, evenals zijn groote voor ganger Menelik, die den Italianen bij Adoa een smadelijke nederlaag toebracht, zich van de „Arke des Verbonds" en het hoofd der Abessi nische Kerk doen vergezellen in den strijd en mocht deze ten gunste van de Abessinische wa pens worden beslist, dan zal hij niet op roof uit gaan in de Italiaansche koloniën, doch zich te rugtrekken in het gebergte. De Negus verlangt geen gebiedsuitbreiding als Italië, hij wil alleen zijn territoir en zijn zelfstandigheid verdedigen. Zijn standpunt is in de oogen van zijn moedig volk van een strikte rechtvaardigheid. Staat het Italiaansche volk even eensgezind en en thousiast achter het koloniale avontuur, dat zijn Duce straks zal laten ondernemen? Wan neer men de Italiaansche pers erop naleest, krijgt men zeer sterk den indruk van wel, maar wij hebben geleerd de waarde van pers uitlatingen in dictatoriaal geregeerde landen te taxeeren. Er gaan geruchten, dat lang niet alle Italianen zouden instemmen met of vertrouwen hebben in Mussolini's plannen ten aanzien van Abessinië. In ieder geval rust op Mussolini een geweldige verantwoordelijkheid. Hij heeft de macht om over oorlog of vrede te beslissen. Maar als de oorlog voor Italië nadeelig verloopt, zal het volk hem vragen, waarom hij den vrede heeft verstoord en nutteloos Italiaansch bloed inu het verre Afrika heeft geofferd. Mussolini meent aan zijn prestige verplicht te zijn, het in Afrika in de oorlogswaagschaal te stellen. Zou het zoo'n schade lijden, indien hij zich voor een redelijk compromis zonder ge weld, overeenkomstig de internationale rechts opvattingen der wezenlijk beschaafde landen zou laten vinden? ring, zooals tot heden geschiedde, door het be stuur zelf te doen kiezen, werd daar er uit de vergadering verzet tegen rees door het hoofd bestuur teruggenomen. En hierna kwam ende afdeelingsvoorstellen ter tafel. Een voorstel van de afdeeling Enschede om te bepalen, dat door de gesalarieerde bestuur ders en beambten van den bond wordt bijge dragen in de pensioenregeling, werd na een langdurige discussie verworpen met 104 tegen 23 stemmen. De afdeeling Krommenie diende een voorstel in om het vrouwelijke personeel op het bonds- kantoor door mannelijke krachten te doen ver vangen. Na krachtige bestrijding van de zijde van het hoofdbestuur werd het voorstel ingetrokken. Aan het slot der vergadering werd besloten een telegram van hulde te zenden aan Z. H. Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van Den Bosch. Het Tweede Kamerlid de heer A. H. Engels sprak aan het einde de vergadering nog toe, ter wijl de bondsadviseur, pastoor Mannaerts, een slotwoord tot de aanwezigen richtte. Tegen een uur werd opgebroken om „met vliegende vaandels en slaande trom" op te trek ken naar het gemeentehuis. De stoet van 250 a 300 deelnemers werd voorafgegaan door de harmonie „Opwaarts". De groote raadszaal ten stadhuize had nog zelden zulk een uitgebreid aantal gasten bevat. De burgemeester, mr. F. Vonk de Both, vergezeld van de wethouders van den Mortel en Oudenhoven en den waarnemend secretaris, den heer Kevenaar heette de aanwezigen wel kom. Spr. verhaalde, hoe hij meer dan anderen in de gelegenheid is geweest het werk van St. Lam bertus te waardeeren, door zijn veelvuldig con tact in den loop der jaren met dezen bond. Wél is er in het openbare leven een heele ommekeer geweest in de waardeering van de arbeidersbeweging. Vijf en twintig jaar terug vonden velen de organisatie ongepast, onjuist, ja zelfs ongeoorloofd. Dit bekrompen inzicht was evenwel te verklaren uit de tijdsomstandighe den. Spr. wees dan op het groote nut der orga nisaties en huldigt speciaal St. Lambertus voor wat zij voor Tilburg heeft gedaan. De voorzitter, de heer van der Meys, dankte namens de aanwezigen en „de 14.000 die achter hen staan.'' Hij herinnert aan het nauw contact dat tus schen St. Lambertus en Tilburg steeds heeft be staan. In deze stad heeft de wieg van den fa- brieksarbeidersbond gestaan en in Tilburg voelt St. Lambertus zich altijd nog thuis. Spr. drukte er nog even zijn spijt over uit dat de dezen middag plaats vindende H. Hart- hulde ditmaal niet met een optocht gepaard gaat. Hierna werd de eerewijn rondgediend, en vond dit congres van den Ned. R. K. Textielarbei dersbond „St. Lambertus" een waardig be sluit. Gisterenmiddag tegen vier uur is op de grens van de gemeenten Den Bosch en Rosmalen een tragisch verdrinkingsgeval gebeurd. De 37-jarige L. H., spoorwegarbeider te Den Bosch, wonende in de St. Maartensstraat al daar, was met zijn vrouw en vier kinderen aan het wandelen. Bij de rivier de Aa gekomen wilde de man gaan pootje baden. Hij begaf zich in het water, maar gleed plotseling uit. Hij had nog de tegen woordigheid van geest zich aan een kano, die aan den wal lag, vast te klampen. Het bootje sloeg echter om en de man ver dween in de diepte. De man, die niet zwemmen kon, verdronk voor de oogen van zijn vrouw en vier kinderen. Voorbijgangers sprongen nog in het water, doch men mocht er niet in slagen den man boven te halen. Men waarschuwde toen de politie te Rosmalen en deze slaagde erin na een half urn- dreggen den man op te halen. De levensgeesten waren echter geweken. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Rosmalen ver voerd. Alle omstanders waren begaan met het lot van de wanhopige vrouw en de schreiende kin deren, die een goeden man "en vader verloren. De man stond bij zijn superieuren zeer hoog aangeschreven en was algemeen geacht. Zaterdagmiddag om twaalf uur is op den Hel- derschenweg bij Alkmaar de 65-jarige S. N. Bakker uit Alkmaar toen hij op de fiets in de richting Koedijk reed en plotseling den weg overstak door een luxe-auto bestmud door den heer S. H. uit Laren die in dezelfde richting reed aangereden. De man werd in bewusteloozen toestand en met verschillende verwondingen naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd. Daar bleek dat hij een ernstige schedelbreuk had bekomen. Zaterdagmiddag om vier uur is de man aan de bekomen verwondingen overleden. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau „A. N. P.", stichting van de Vereeniging van Uit gevers van Dagbladen „De Nederlandsche Dag bladpers", heeft heden de taak der nieuwsvoor ziening aan de Nederlandsche pers en aan de omroepvereenigingen van het Persbureau Vaz Dias en het Nederlandsch (Haagsch) Corres pondentie-Bureau voor Dagbladen, overgeno men. Het hoofdkantoor van het „A.N.P." is ge vestigd Heerengracht 467, Amsterdam-C., het kantoor te 'sGravenhage Achter Raamstraat 8. Ter sluiting van den dienst voor de omroep vereenigingen heeft de Directeur van het Pers bureau Vaz Dias, de heer M. S. Vaz Dias, die tevens mededirecteur van het „A.N.P." is, Zon dagavond in een korte toespraak mededeeling van de heden ingegane wijziging gedaan. In deze toespraak heeft hij namens de Directie van het Persbureau Vaz Dias dank gebracht aan alle officieele en niet-officieele instanties in den lande voor de ondervonden medewerking en verzocht deze zelfde medewerking in het ver volg aan het Algemeen Nederlandsch Persbu reau te willen geven. Van den voorzitter de? Vereeniging „De Ne derlandsche Dagbladpers", den heer J. W. Hen- ny, ontving de directie van het „A.N.P." een schrijven met gelukwenschen, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat het „A.N.P." „tot in lengte van dagen zeer nuttig werk zal mogen doen voor de Nederlandsche pers, dus voor het geheele Nederlandsche volk". De directie van het „A.N.P." zond. telegram men van gelukwenschen en waardeering aan den heer Henny, die zijn initiatief zag bekroond, den heer H. Nijgh, voorzitter van den Raad van Beheer van het „A.N.P." en Dr. Ph. B. Libourel, juridisch adviseur. Het eerste telegram van het „A.N.P." was ge richt aan den minister-president Dr. H. Colijn. Daarin zegt de directie te hopen, „onder hoo- geren zegen in het belang van de geheele onaf hankelijke Nederlandsche pers tot nut en voor deel van het vaderland" werkzaam te mogen zijn. In een bijeenkomst in het Psychologisch La boratorium, Zaterdagmiddag te Amsterdam ge houden, is een bespreking gevoerd over een werkplan om tot meer eenheid te komen in de uitspraak van het Nederlandsch. De bijeen komst werd geleid door den heer G. Bolkestein, inspecteur bij het Middelbaar Onderwijs. De voorzitter zette uiteen, dat er een streven bestaat naar een betere verzorging van de uit spraak van de Nederlandsche Taal. In de klacht van het slecht uitspreken van onze taal ligt een verheugenis, zei spr. Men moet dus trach ten te komen tot verbetering. Voor de radio, op het tooneel, van den kan sel en bij de film is het spreken van goed Ne derlandsch van groot belang. Daarom meent spr. dat het noodig is, dat men komt tot een standaard-Nederlandsch en hij hoopt, dat deze poging zal slagen. Mej. dr. L. Kaiser, voorzitster van de Ned. Vereeniging voor Phonetische Wetenschappen ontvouwde het plan, om tot dat Standaard- Nederlandsch te komen. Tot nu toe ontbreekt elke eenheid in de uitspraak van onze taal. Het gesproken woord neemt thans veel grootere plaats in dan bij onze voorouders. De radio, de film, de gramofoonplaat zijn daar de oor zaak van. Een bepaalde uitspraak is niet hin derlijk in het gewone leven, doch wel in het- openbaar. Er bestaat dus een behoefte om te komen tot een standaard-uitspraak. Dat is een uitspraak vaststellen, die ter beschikking staat om zich te toetsen. Er zijn reeds thans een zes tal gramofoonplaten vervaardigd, waar bij de een de klinkers, bij de andere de medeklinkers meer op den voorgrond treden. Deze platen zul len, voor hen die voor het denkbeeld voelen, tegen een klein bedrag ter beschikking worden gesteld. De commissie hoopt dan van die mede werkers op- en aanmerkingen te vernemen om trent de uitspraak, in de platen neergelegd, om dan tenslotte te komen tot een zuivere uit spraak. Op deze basis zal dan kunnen worden voortgewerkt. Prof. dr. J. van Ginneken, voorzitter van de Dialecten-commisaie van de Kon. Acadentfe van Wetenschappen heeft ten slotte aan de hand van een vijftal instellingen verder be toogd, dat men komen moet tot het spreken van zuiver Nederlandsch in het openbaar. Aan het einde van de bijeenkomst was ge legenheid, zich op te geven tot het meedoen aan de bovengenoemde proef. Een aantal vertegen woordigers van instellingen en particulieren gaf zich op. Naar wij vernemen heeft de jury van de We reldtentoonstelling te Brussel voor de groep „Verlichting" een „Grand Prix" aan de Philips Fabrieken toegekend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5