Na de Memorie van Antwoord Ruim f 1 millioen tekort Oude moordzaak te Oss De moord WAT DE PERS ZEGT NIEUWE ZENDER TE KOOTWIJK atg e bouw ïn het WOENSDAG 3 JULI 1935 Afwachten Samenwerking ,JClaarheid „Lokmiddelen" Het nationale loterij- plan ITALIË—ABESSINIË Braziliaansche leening Surséance van betaling aangevraagd Huwelijk in hofkringen Prinses Juliana erbij tegenwoordig DRUKKE ARBEID BIJ NED. SCHEEPSBOUW MIJ Twee tankers en drie houttrans portschepen in aanbouw BUIKTYPHUS TE LEIDEN Pas op voor besmette melk AANBESTEDING VAN RIJKSWEG Aanwijzingen van een gearresteer de leidt tot arrestatie van een verdachte R. K. STAATSPARTIJ Politieke bijeenkomst te Amersfoort DE ZOMERPOSTZEGELS Het nut der Ned. Vereeniging A.V.O. De openbare processie te Ossendrecht Dominé Lingbeek maakt zich weer eens ongerust DE POLITIE BEDREIGD Zeister strooper staat terecht ECHTPAAR IN ARREST Verdacht van brandstichting en poging tot oplichting DOODSLAG TE SCHIEDAM Veroordeelde oud-hoofdagent berust in het vonnis Postvluchten Proef uitzending geslaagd Herdenking van Prins Hendrik Kranslegging te Delft Herdenking door N.C.R.V. Jongetje verdronken UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Belastingd ienst Posterijen Privaat docent DOOR J. S. FLETCHER De detective ontmoet zijn verloofde op de afgesproken plaats. Bij het verschijnen van de memorie van ant woord der regeering op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het Bezuinigings- ontwerp schrijft de (R. K.) Maasbode: Uit geheel den opzet blijkt wel, dat de regeering een heel eind weegs de richting in wil, waarin de katholieke Kamerfractie haar steeds dringender stuwde, met name in het Voorloopig Verslag, waarop deze Me morie het antwoord is. Op allerlei punten, blijkbaar uit den katholieken hoek naar voren gebracht, gaat de regeering serieus in, komt vaak een eind tegemoet, staat een enkele maal op zeer speciale punten meer afwijzend. Alles bijeen genomen vonden wij in dit regeeringsstuk een zoo duidelijke sterke ten- denz in de door de katholieke Kamer fractie gewenschte algemeene richting, dat ongetwijfeld een basis tot verdere samen werking met deze regeering aanwezig mag worden geacht. Alleen het feit, dat de re geering niet geheel consequent de vaste lasten aantast, mag naar onze meening niet de aanleiding worden om haar de gelegen heid te ontnemen tot het voeren van de aangekondigde constructieve welvaartspoli- tiek, waarop zoo lang werd aangedrongen. Vooral nu deze politiek zal worden gevoerd onder de energieke leiding van een man als minister Gelissen, die juist wat er op dit punt onder de katholieken leeft steeds zoo scherp naar voren bracht, ook in deze Me morie van Antwoord- Vergissen wij ons, wanneer wij in de pas sage tegen de devaluatie een iets minder stelligen toon meenen te beluisteren dan vroeger? De regeering verklaart „dat zij waardevermindering onzer munteenheid voor het volk als geheel zeer schadelijk be schouwt en daarom het uiterste zal doen om haar te voorkomen". Twijfelt zij of dit werkelijk zal gelukken? De (R. K.) „Volkskrant", minder overtuigd, tteent, dat afwachten voorloopig de bood schap is: Belangrijker nog dan de bezuinigingen zelf is de vraag, of de regeering bereid is haar politiek om te buigen, een andere koers in te slaan dan waarin ze nu twee jaren heeft volhard. Volkomen duidelijk is hetgeen we daar omtrent vernemen niet. Van den eenen kant maakt de regeering het woord van minister Oud tot het hare: aanpassings politiek is constructieve politiek. Hierin ligt opgesloten dat het kabinet niet voornemens is zijn politiek van aanpassing, ergo van koopkrachtvermindering, ten slotte koop- krachtvemietiging, op te geven. En van den anderen kant wordt in een deel der memorie van antwoord, dat klaar blijkelijk minister Gelissen tot auteur heeft, een industrialisatie-verruiming uiteengezet, die inderdaad al klopt ze niet volkomen met vroegere uitlatingen van minister Co- Hjn verwachtingen doet koesteren, waar tegen wy ons niet zouden verzetten. Hiermee is allerminst gezegd dat daar mee ten volle of ook maar ten halve is voldaan aan hetgeen in het voorloopig ver slag als het „program" der katholieke Ka merfractie was uitgewerkt. Het (lib.) „Handelsblad" houdt een plei dooi voor samenwerking tusschen regeering en Kamer: Uit deze enkele, korte grepen uit het lij vig doch bondig en over 't algemeen helder geschreven regeeringsantwoord moge blij ken, dat ten eerste de regeering de bezui- nigingsnoodzaak even scherp, ja nog scher per ziet dan bij het indienen van het vee', omvattend ontwerp het geval was. Dat zij verder door concessies op belangrijke punten een open oog getoond heeft voor het in een parlementairen rechtsstaat onbereken baar nut van samenwerking en overleg tus schen regeering en volksvertegenwoordiging. En dat zij tenslotte, maar slechts voor zoo ver het haar verantwoord toeschijnt, een ernstige poging wil doen om aan van an dere kanten voorgestelde denkbeelden voor constructieve weivaartspolitiek gelegenheid te geven zich aan de moeilijke practijk te toetsen, onder de overtuigde leiding van een figuur, die toch juist bij de warmste voor standers van deze denkbeelden boven elke verdenking van „lauwheid" moet staan. Dat de regeering zich niet laat leiden door koppige starheid of door onwil om met nuttige ideeën-bijdragen haar voordeel dat is het voordeel van het totaal onzer Nederlandsche samenleving te doen, heeft zij in dit antwoord ten behoeve van het parlement dan ook wel zeer duidelijk aangetoond. Men mag hopen dat het par lement zich, omgekeerd, door denzelfden wil om het gemeenschappelijk doel in zoo breed en vriendschappelijk mogelijke samenwer king te verzorgen, zal laten leiden. En dat dit ook uiting zal vinden in de opbouwende critiek welke, ook nu nog, op verschillende punten denkbaar en zelfs wenschelijk is. De „Telegraaf" juicht weer de regeering toe, en maakt eventueele tegenstanders bij voor baat voor stijfhoofdigen uit: De memorie van antwoord op het bezui- nigingsontwerp heeft de groote verdienste van ophelderend te werken in onze binnen- landsche politiek. De tegenstanders van het huidige Kabinet zullen gedwongen zijn kleur te bekennen. Wie inderdaad bezuinigen wil, en wie niet door daden wil ontkennen, wat hij met woorden bevestigt, zal dit regeeringsmini- mum moeten aanvaarden. Wie anders han delt, bewijst daardoor dat hij de noodzake lijke bezuinigingen verwerpt. De nieuwe minister van economische za ken zal voor ieder gezond plan steun bij den ministerraad vinden. Terecht heeft de minister-president te Maastricht de buiten gewone kwaliteiten van prof. Gelissen ge roemd en zij zijn er een waarborg voor, dat het belastinggeld niet zal worden wegge worpen voor ondernemingen, die geen levenskracht bezitten. Minister Gelissen zal van de constructieve crisisbestrijding ma ken, wat er van te maken valt. Slechts één categorie in den lande heeft het recht van ontevreden te zijn en kan voortgaan onze regeering te bestrijden. Het kabinet heeft zich opnieuw duidelijk tegen devaluatie uitgesproken en het is zelfs bereid het initiatief te nemen tot in ternationale onderhandelingen om tot sta bilisatie der valuta te geraken. Het (Soc. Dem.) „Volk" blijft aandringen op een verandering van de politiek: Wanneer men de algemeene strekking van de memorie van antwoord bij het be- zuinigingsontwerp, thans door de regeering ingediend, wil karakteriseeren, dient deze aldus aangegeven te worden, dat de regee ring heel wat heeft laten vallen en ver schikt, teneinde al haar best te doen om een Kamermeerderheid voor het wetsont werp bijeen te brengen, maar dat zij het stelsel van afbraak der koopkracht, waar op de hoofdaanval van het voorloopig ver slag der Tweede Kamer gericht was, ten volle heeft gehandhaafd. De regeering handhaaft haar afbraak- stelsel, dat land en volk naar den onder gang leidt. Dit is het kernpunt dezer me morie van antwoord. Hiertegen was volgens het voorloopig verslag een meerderheid in de Kamer aanwezig. Is die meerderhid na de memorie van antwoord nog aanwezig? In de katholieke pers was een groote om mezwaai van haar aanvankelijke hevige oppositie ingetreden. Op belangrijke tege moetkoming van regeeringswege werd ge hoopt. Zullen de katholieken zich laten vangen? Onlangs publiceerden wij een plan, by den Mi nister van Sociale Zaken ter bestudeering inge diend, voor het organiseeren van een groote nationale lotery, waarvan de opbrengst zou wor den bestemd voor werkverruiming. Naar aanleiding van deze publicatie, welke in breeden kring zeer de aandacht heeft getrokken, verzoekt men ons nog mede te deelen, dat reeds eerder door een combinatie bij den Minister van Justitie en later ook bij den Minister van Sociale Zaken een dergelijk loterij-plan werd ingediend, eveneens met één millioen loten a f 10. maar met dit verschil, dat er geldprijzen worden uit geloofd, welke tezamen een groote winstkans bieden (11 pet.). De hoofdprijs van deze loterij zou f 500.000 bedragen. De leden der Italiaansch-Abessijnsche arbi trage-commissie zjjn weer in Scheveningen te ruggekeerd, voor zoover zy het weekend in het buitenland hadden doorgebracht. Alleen de Amerikaan, prof. B. P. Potter komt eerst heden ochtend terug uit Londen. Ook is aangekomen prof. Gastoneze, de agent der Ethiopische re geering. Wij vernamen, dat de arbiters thans gereed gekomen zijn met de studie der documenten en met het voorbereidend werk. Thans zal, waarschijniyk heden, het contact met de partyen plaats hebben. De agenten, raadslieden en experts zullen dan in de gele genheid gesteld worden de stellingen en ge zichtspunten van hun regeeringen uiteen te zetten. Waar dit zal plaats hebben, is nog niet met zekerheid te zeggen. De Italiaansche delegatie breidt zich steeds uit. Deze telt thans reeds 15 personen. Onder de laatst aangekomenen bevindt zich ook com mandant Nicola Cimmaruti, die per vliegtuig uit Somaliland naar Rome is gereisd en zich vandaar in opdracht zijner regeering, onmiddel- ïyk naar Den Haag heeft begeven. Commandant Cimmaruti was, naar men zich zal herinneren, een belangrijke figuur bij de conflicten tusschen Italië en Abessiiiië en heeft een groote rol ge speeld bij het Oeal-Oeal incident. De Banque de Paris et des Pays-Bas deelt mede, dat de interest per 1 April 1935 van bo vengenoemde leening bij haar betaalbaar is ge steld ten bedrage van frs. 6,25 per Obligatie van frs. 250. Als bewys voor de betaling zullen de Voor- loopige Certificaten geperforeerd en voorzien worden van een stempel: „Intérêt au Ier Avril 1935 payé", waarna deze aan de houders wor den terug gegeven met het oog op de latere verwisseling in definitieve stukken, waarvoor echter de datum nog niet is vastgesteld. Inlevering der certificaten kan dageiyks ge schieden, behalve des Zaterdags, onder byvoe- ging van nummerlijsten. Mr. J. de Vrieze, te Amsterdam, heeft door bemiddeling van den procureur Mr. J. Deenik te Haarlem surséance van betaling voor de Fa. J. Schaap Lzn. te Wormerveer aangevraagd bij de arrondissementsrechtbank te Haarlem. Het doel van deze aanvrage schijnt te zyn de zaak van genoemde firma verder te doen behee- ren door de bewindvoerders, die de Haarlemsche rechtbank eventueel zal benoemen, terwyi dan tevens een nauwkeurige staat van activa en pas siva zal kunnen worden opgemaakt. Intusschen zal waarschynlijk een accoord aan de crediteuren worden aangeboden. Dit accoord zal belangryk lager zijn dan oorspronkeiyk werd gedacht, daar het tekort niet 300.000 be draagt, maar naar schatting ongeveer 1.250.000. Nadat hedenochtend om half twaalf ten stad- huize te Den Haag het huwelijk voltrokken was tusschen Jhr. mr. C. Dedel, kamerheer van H. M. de Koningin en freule A. B. Baronnesse Bentink, gewezen hofdame van Prinses Julia na, heeft de kerkelijke inzegening van dit hu welijk onder zeer groote belangstelling in de Duinoordkerk te Den Haag plaatsgevonden. Onder de aanwezigen was H. K. H. Prinses Juliana, alsmede tal van bekencte personen, voornameiyk uit hofkringen en diplomatie. In een der zalen achter de kerk werd gele genheid gegeven om het bruidspaar en familie leden geluk te wenschen. De eerste, die hier binnenkwam, was de Prinses. Na den dienst in de kerk vereenigden zich het bruidspaar, de familie en een aantal gasten aan een dejeuner ten huize van de oruid. Ook de Prinses nam aan het dejeuner deel. Met den bouw van twee tankbooten- voor de Anglo Saxon, elk van 12100 ton draagvermogen en van drie houttransportschepen voor Russi sche rekening, zyn thans de vier hellingen waarover de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij beschikt twee van de Russiche sche pen worden op één helling gebouwd geheel bezet. Van de eerste tankboot zyn naar men ons op onze informatie mededeelde de schot ten van het middenschip opgericht; deze week wordt nog met het plaatsen van de spanten be gonnen. Van het tweede tankschip beide zijn zusterschepen van de in April j.l. afgeleverde „Rotula" ligt de kiel en de vlakbeplating. Het binnenwerk schotten en vrangen wordt in de werkplaats gereed gemaakt. Wat de drie Russiche houttransportschepen betreft, is van het eerste schip de dubbele bo dem opgericht, van het tweede is de bodem onder handen, terwijl van het derde de kiel met vlakbeplating is gelegd. Deze laatste order der Sovjets moet Februan of Maart a.s. uitgevoerd zyn; de tankbooten moeten in Mei en Juni 1936 worden opgeleverd. Zoodra een der hellingen vrijkomt, zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van den flottille-leider, waartoe kort geleden door de Nederlandsche Marine opdracht is gegeven. De directeur van den Gemeenteiyken Genees kundigen Dienst te Leiden maakt bekend, dat zich in de afgeloopen week twee gevallen van buiktyphus hebben voorgedaan. Dringend wordt aangeraden de melk vóór het gebruik te koken en geen karnemelk te gebruiken, die niet van gepasteuriseerde melk is bereid. Vanwege den Rijkswaterstaat is Dinsdag aan besteed de aanleg van weg no. 20 A. van het Rijkswegenplan 1932 in de gemeenten Maasland, De Lier en Naaldwijk. Raming f 535.000. Laagste inschrijver was D. Verstoop te Den Haag voor f 488.000. Dinsdag heeft de gemeentepolitie te Oss ge arresteerd zekere P. W„ die verdacht wordt van moord op Jan Hartogs, bijgenaamd Jan van Mast, die op 5 December 1925 te Oss werd ver moord. Op dien avond werd door voorbijgangers in de Kazernestraat te Oss een man gevonden, die hevig uit een wonde in zijn borst bloedde. Aanstonds werd geneeskundige hulp ingeroe pen, doch deze kwam reeds te laat. Zonder dat het slachtoffer, dat J. Hartogs was, zijn aan rander kon noemen, gaf hij den geest. Nooit heeft men dezen moord kunnen ophel deren. Het schynt thans echter, dat een gedetineer de uit het Huis van Bewaring te Den Bosch eenige aanwijzingen heeft gegeven inzake deren moord. De gemeentepolitie is nu Dinsdag over gegaan tot arrestatie van P. W. Daar waarschijnlijk deze verdachte mede plichtigen heeft gehad en er waarschynlijk nog meer arrestaties zullen volgen, konden geen na dere inlichtingen worden verstrekt. De gearresteerde heeft nog geen bekentenis afgelegd. Het maandblad „De R. K. Staatsparty" be richt, dat de traditioneele byeenkomst van de R. K. Staatsparty te Amersfoort by de Broe ders van het Pensionaat „St. Louis" zal gehou den worden op Zaterdag 27 en Zondag 28 Juli. Dinsdagavond sprak mr. J. N. J. E. Heer- kens Thüss.en, lid van de Eerste Kamer en voorzitter der Nederlandsche Vereeniging A. V. O., voor de K. R. O.-microfoon een woord van aanbeveling voor den verkoop van de zomer- postzegels voor cultureele en sociale doeleinden. Spreker zette allereerst ontstaan en doel der vereeniging uiteen, o. m. om systeem te bren gen in de hulp, die door verschillende vereeni- gingen aan onvolwaardigen werd verleend. Con tact werd gezocht met verschillende gTOOte werkgevers, om voor onvolwaardige arbeids krachten de individueel juiste plaats in de maatschappij te vinden. Spr. bracht hulde aan de Philipsfabrieken te Eindhoven, waar ver scheidene onvolwaardigen hun juiste bestem ming hebben gevonden. Het tweede doel van de vereeniging is het organiseeren van het werkplaatswezen, welke werkplaatsen in verschillende gemeenten reeds bestaan en nog zullen worden opgericht, en waar onder deskundige leiding onvolwaardige arbeidskrachten productief werk kunnen ver richten, terwyi de A. V. O. voor zoo economisch mogeiyke verkrijging van grondstoffen èn voor een rendabele distributie der producten zorg draagt. Dat het werk der A.V.O. door de hoogste persoonlijkheden in den lande hoog gewaar deerd wordt, blijkt wel uit het feit, dat eerst wijlen H. M. Koningin-Moeder en thans H.K.H. Prinses Juliana bereid was het Beschermvrouw schap der vereeniging op zich te nemen. Dat er geen vruchteloos beroep wordt gedaan op de Regeering, bewijst de uitgave van de zomer- postzegels, waarvan de netto-opbrengst boven de portowaarde geheel aan A.V.O. ten goede komt. Met klem spoorde spreker ten slotte aan de zomerpostzegels te koopen, waarvan de ver koop reeds 17 Juni begonnen is en welke voort duurt tot half October voor behoud van goe de muziek in Nederland, maar ook om van onvolwaardige arbeidskrachten nuttige leden in de maatschappy te maken. Voor hen, die het adres van de Vereeniging voor Arbeid aan Onvolwaardigen mocht zijn ontschoten, zij vermeld, dat dit is: Tesselscha- destraat 9 te Amsterdam (W.). Ds. Lingbeek heeft den Minister van Justitie gevraagd, of het waar is, dat in Ossendrecht 23 Juni j.l. voor het eerst na 150 jaren met vergun ning der Overheid een openbare Sacraments processie heeft plaats gevonden; of Ossendrecht tot die plaatsen behoort, alwaar volgens art. 171 van de Grondwet, alinea 2, de openbare gods dienstoefening buiten de gebouwen en besloten plaatsen biyft geoorloofd. Indien dit laatste ontkennend moet worden beantwoord, krachtens welke wet en door welke daartoe bevoegde autoriteit is alsdan tot het houden van de openbare Sacramentsprocessie vergunning verleend, aldus dominé. Een 28-jarige arbeider uit Zeist heeft zich voor het Amsterdamsche Gerechtshof te ver antwoorden gehad wegens bedreiging met eer.ig misdrijf tegen het leven, waarvoor de rechtbank te Utrecht hem op 5 Maart j 1. tot tien maanden had veroordeeld. Deze jongeman is, behalve een goed voet baller óók een groot liefhebber van stroopen. Deze laatste liefhebberij bracht hem in den nacht van 9 op 10 November jJ. toen hij bezig was met lichtbakken wild te verschalken, in botsing met twee jachtopzieners. In plaats van te blqven staan, zou hij zijn geweer in de rich ting van de politieambtenaren hebben afge vuurd. Verdachte ontkende echter hardnekkig, hij beweerde dat het schot bij ongeluk afging, toen hy op den hond richtte. De procureur-generaal, mr. D. Reilingh, echter achtte gehoord de getuigenverklarin gen de bedreiging bewezen. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank te Utrecht (tien maanden gevangenisstraf). De verdediger, mr. Simon uit Utrecht, pleitte vrüspraak, daar z.i. niet vaststond wat er dien nacht precies is gebeurd. De vacantiekamer van het Hof zal op 16 Juli arrest wijzen. 'Vf Te Hoogkerk is in den nacht van 13 op 14 Juni brand uitgebroken in twee woningen van de Nederduitsch Hervormde Diaconie alhier. De bewoners moesten in nachtgewaad vluchten, terwijl beide woningen een prooi der vlammen werden. In verband hiermede zijn thans de bewoners van een dier perceelen, R. K. en zijn vrouw A. van V. in arrest gesteld, mede wegens po ging tot oplichting. zy zyn ter beschikking gesteld van den Of ficier van Justitie te Groningen. De gewezen hoofdagent tit. van politie K. te Schiedam, die j.l. Woensdag, door het Haagsch Gerechtshof terzake van doodslag op den commissaris van politie Ellenberger te Schiedam tot 15 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, heeft in dit vonnis berust. De Oeverzwaluw is Maandagavond in Am sterdam geland, de Koetilang in Jodhpur, ko mende van Bagdad (uitreis). Maandagavond werd de nieuwe omroepzender te Kootwijk, werkende op een golflengte van 1875 meter voor de eerste maal gebruikt voor de uitzending van het gewone omroeppro gramma. De zender heeft zich uitstekend van die taak gekweten en vier uur lang het programma met een goede modulatie uitgezonden. De eerste rapporten van luisteraars berichten alle een verbeterde ontvangst, zoodat de proefuitzen- ding geslaagd kan worden genoemd. De nieuwe zender werkte met een energie van ruim 100 KW., welke nog geleidelik opgevoerd zal worden tot 150 KW. Vandaag zal te Delft, op het graf van wülen Z. K. H. Prins Hendrik een krans worden ge legd door een deputatie van het Convent der Commenderij Nederland der Johanniterorde, bestaande uit den Commendator luitenant-ge neraal baron Röell van Hazerswoude, den Coadjutor jhr. Ernest van Loon en den secre taris-schatmeester jhr. W. Laman Trip, adju dant van H. M. de Koningin en oud-adjudant en particulier secretaris van wijlen den Prins. Aan de Prins Hendrikherdenking, welke he den in de Oude Kerk te Delft zal plaats heb ben. zal ook deelgenomen worden door de Christelijke Oranje Vereeniging Amsterdam- Oost. Namens de vereeniging zal spreken de heer J. F. Grimm, voorzitter, terwijl een krans zal worden gelegd. Ongeveer 350 personen zullen hieraan deelnemen. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van den sterfdag van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden wordt hedenavond een speciaal programma verzorgd door de N. C.R.V. waarin zal spreken Z.Exc. luitenant- generaal b.d. jhr. J. H. Roëll, eerste onder voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, met als onderwerp „Herdenking van den sterf dag van Prins Hendrik". Verder zal de stadsbeiaardier van Delft het carillon van de Nieuwe Kerk te Delft bespe len. Zondagmorgen werd de 8-jarige Chr. A. B. te Leiden uit de ouderlijke woning vermist. Maan dagavond is het lük van het knaapje uit het water van de Lange Gracht opgehaald. Vermoedeiyk is de jongen speler.de te water geraakt. Bevorderd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau, Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, Commissaris der Ko ningin in Limburg. Benoemd tot Ridder in de Oranje Nassau- orde J. A. H. F. Nicolas, kunst- en glasschil der te Roermond. Verleend de Gouden Eeremedaille der Oran je Nassauorde met de zwaarden aan: opper wachtmeester te paard A. R. Mintjes, van het wapen der Koninklijke marechaussee, Brigade commandant te Oss en Wachtmeester te voet C. G. De Gier, van het wapen der Koninklij ke marechaussee, behoorende tot de Brigade te Oss. Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau E. J. Stevens, bouwkundig ambtenaar le klasse bij den Rüksgebouwen- dienst te Maastricht. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nasau verbonden eere-medaille in goud aan J. van Hout Sr., chef van het kantoor der firma M. Eecen Jzn. te Oudkarspel. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën is benoemd tot adjunct-accountant der directe belastingen in tydelyken dienst M. D. Langelaar te 's-Gravenhage. Bij K. B. is met ingang van 1 Juli 1935 aan gewezen als beheerder van het bijpost-, tele graaf- en telefoonkantoor te 's-Gravenhage, Zuid-Oost-Buitensingel, de commies by den P.T.T.-dienst H. M. Tinbergen (o.v.). Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is met 16 Augustus aangewezen als beheerder van het bypost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Amsterdam-Oost de referendaris 2e kl. der P.T.T. S. I. Langendyk, thans di recteur van het P.T.T. te Hoofddorp (Haar lemmermeer). By beschikking van den Minister van Onder was, Kunsten en Wetenschappen is Dr. L. M. de Sitter te Leiden, tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de geologie. SPECIAAL VOOR U DAMES i, de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) F 2fc Peggie werd een beetje rood, toen zij zich tot hiijnheer Halfpenny wendde en met zichtbare zenuwachtigheid, vooral door Selwood opge merkt, vroeg: „Is het werkelijk noodig, dat u Persooniyk mynheer Burchill spreekt? Moet hij Bevonden worden?" ..Het is absoluut noodzakelijk," antwoordde öe advocaat. „En wel direco." Tertius zei nu een beetje ontstemd: „Wat •lammer, ik heb dien jongeman op het kerkhof gezien.... ik had hem u moeten aanwezen.... maar ja, ik dacht er niet aan." ..Ik heb het adres van mijnhe'.r Burchill," Zei opeens Peggie. Maar het scheen haar moeite te kosten om zyn naam uit te spreken. „Hy heeft hier zyn kaartje afgegeven op den dag van oom's overiyden.. zyn adres staat er op. Ik heb het hier in een lade gelegd." Selwood sloeg Peggie nieuwsgierig gade, hy kreeg een vaag en vreemd gevoel, toen de jonge dame naar het bureau van haar oom ging en daar het kaartje uit een lade nam. Hy had be merkt, dat haar stem een beetje beefde, toen er over Burchill gesproken werd en haar gelaat, eerst zoo bleek, was rood geworden, alleen bij het hooren van zyn naam. Nu vroeg hij zich af, wat van dat alles de reden kon zijn. Maar Halfpenny wekte hem uit zyn mijme ring. De oude advokaat hield het kaartje naar het licht en las hardop het adres: „Zoo, Calen- g.'ove Mansions! Een kwartiertje van hier. Ter tius, jij en ik gaan terstond dien jongeman op zoeken." Maar Tertius wendde zich tot den professor en vroeg: „Beste vriend, wat denk jy ervan? Wat moeten wy e.genlyk nu doen?" De rofessor, die met Selwood ter zijde had gestaan, trok eens aan zijn langen baard, wees met zyn duim naar Halfpenny en zei: „Doe wat hij je zegt. Ga dien andere getuige opzoeken! Maar eerstmoet ik een woordje onder vier oogen met je wisselen." Hij nam afscheid van Peggie met zijn ge wone, ruwe, maar goed gemeende sympathie, streelde haar over haar wang, alsof zij nog een kind was en volgde dan de anderen naar de hal. Het jonge meisje met Selwood alleen ge bleven, keek hem met een smeekende uitdruk king aan. Opeens stak de jonge secretaris de handen diep in zyn zakken, balde ze daar en deed een bovenmenschelyke poging om zich zelf meester te blyven. „Het is allemaal zoo vreemd," klaagde Peggie, in een fauteuil neervallend en de handen wrin gend. „Zoo vreemd! En ik gevoel mij zoo hulpe loos!" „Dat is toch niet noodig," zei Selwood met een poging om kalm te spreken. „U heeft toch mynheer Tertius, advocaat Halfpenny en den professor.... enals er iets is, dat ik voor u doen kan.... dan.. Onwillekeurig strekte Peggie de hand naar hem uit, maar Selwood, die zichzelf niet ver trouwde, deed alsof hy het niet zag. Haar hand op dat oogenblik in de zyne te nemen, dat zou een stroom van woorden doen losbarsten, die nu niet en misschien nooit zouden mogen uit gesproken worden. Hij ging naar het bureau en begon de losse papieren daarop uitgespreid te sorteeren. Met geweld vastheid aan zijn stem gevend, zei hij: „Wij.... wij allen zullen alles voor u doen wat mogelyk is. Alles, dat weet u ook weL" „Jaen ik ben er zoo dankbaar voor," zei het jonge meisje, „maar ik ben o bevreesd." Selwood keerde zich om en keek haar onderzoekend aan: „Bevreesd? Waarvoor bent u bang?" „Voor iets, dat ik niet begryp en niet kan uitleggen. Ik heb een gevoel of alles verkeerd gaat.... en het is zoo vreemd! Ik ik ben bang voor mijnhêer Burchill!" „Wat?" riep Selwood uit, de papieren latend waar zy waren en haar vlak in het gezicht kykend. „Bangvoor Burchill? Waarom?" „Ik weet het niet," antwoordde zy, het hoofd schuddend. „Het is maar een idee iets heel vaags. Ik ben altijd bang voor hem geweest, toen hij hier wasen sedert nog meer. Ik was toch zoo angstig, toen hy dien dag hier kwam." „Heeft u hem toen gesproken?" „Neen, dat niet. Hij heeft alleen zijn kaartje afgegeven, maarging zy voort, „ook toen was ik bang voor hem." Selwood leunde met zyn rug tegen het bureau en keek haar aandachtig aan. „Me dunkt, u is niet iemand, die zonder reden ergens bevreesd voor zou zijn. Maar. natuurlijk, als u reden hebt, dan heb ik niet het recht er naar te vragen. Als die kerel het u echter lastig zou maken, behoeft u slechts een woord te spreken en „Ja?" vroeg zij, toen hij opeens ophield met spreken. „Wat zou u?" „Hem op zijn kop slaan en myn voet op zijn nek zetten," mompelde Selwood. „Ik.... zou willen, dat u het mii zegde, als hy.... Heeft hij het u al lastig gemaakt?" „Neen, dat niet," antwoordde het jonge meisje. Zij keek Selwood een oogenblik aan en dan met een zekere impulsie zei zy: „Toen hij hier was, ik bedoel, eer hy door myn oom ontslagen werd, heeft hy my ten huwelijk ge waagd." Ondanks zyn zelfbeheersching kon Selwood niét verhinderen, dat hem een golf bloed naar de wangen steeg. „Enu „Ik lreb natuurlyk geweigerd en daarna is hij heel bedaard weggegaan. En daarom.... ja, daarom ben ik zoo bang voor hem." „Lieve hemel, waarom?" zei 3elwood. „Dat begryp ik niet! Bang voor hem, omdat hy kalm uw antwoord in ontvangst heeft genomen en u sedert niet meer lastig is gevallen? Dat., ik moet zeggen, dat snap ik niet." „Misschien niet," gaf zy toe. „Maar, ziet u, u kent hem niet. Juist om dat.. zwijgen die kalmteoch ik weet niet hoe ik het moet uitleggen! Juist daarom ben ik bang voor hem. Ik had altijd zoo'n gevoel, dat Oom hem niet had moeten aanstellen.... dat hij nooit Lier had mogen komen. En ik zou liever doodarm zijn, dan dat mijn oom.... hem dat testament had laten bekrachtigen.'. Selwood wist niet wat te zeggen. Hij begreep het niet. Hij vond echter andere woorden en zei: „Goed, ik zal op hem letten.... opdat hy u geen kwaad zou berokkenen U begrijpt wel, wat ik bedoel, niet -waar?" „Ja," fluisterde Peggie en opnieuw reikte zy hem de hand toe. Maar alweer gaf Selwood voor, dat hy het niet zag en begon hy de pa pieren weer te sorteeren, die nooit meer door Jacob Herapath ter hand zouden worden ge nomen. HOOFDSTUK 17. De wet Toen zij op weg naar Maida in een taxi zaten, wendde zich Halfpenny het hoofd schuddend tot zyn metgezel en riep uit: „Tertius, er is iets niet in orde! Iets, heele- maal afgescheiden van hetgeen wy weten en van datgene, wat we aan de politie konden mededeelen! Ik voel hetin de lucht.... in de heele atmosfeer. Die kerel, Barthorpe, voert iets in 't schild! Maar wat? Heb je gelet op zyn manieren, zyn houding, op alles. Natuurlyk, dat kan niet anders! Hy heeft een plannetje op het oog. Nogmals vraag ik: Wat?" Tertius bewoog zich zenuwachtig. „Heb je nog iets van Scotland Yard gehoord?" vroeg hy. „Neen, tot nu toe niets. Maar natuurlijk zyn zy daar aan het werk. Zij hebben zoo hun eigen methode van werken. En", vervolgde Halfpenny met een grimmig lachje „van iets kun je zeker zijn: Nu zij gehoord hebben, wat wij te ver tellen hebben en gezien, hetgeen wy konden toonen, wat betreft de gebeurtenissen van dien nacht zullen zy Barthorpe niet uit het oog ver liezen. Laten wy hen hun gang laten gaan.... als de tyd er toe gekomen is, zullen zy ons wel laten weten, wat het resultaat is." „Ja," gaf Tertius toe. „Ja dat zullen zy weL Ik ben niet zoo goed op de hoogte van zulke zaken. Ik moet bekennen dat er een ding is waar ik geen weg mee weet. Het is de kwestie van dien man, die met Jacob dien nacht uit het Parlementsgebouw kwam. Je herinnert je zeker wel, wat Mountain, de chauffeur, beweer de en ook bij het gerechtelyk onderzok herhaal de, dat hy Jacob tot dien man hoorde zeggen: „Dat moet dadelyk gedaan worden en u moet alles gereed houden morgen tegen den mid dagNu heeft dat blykbaar iets te maken met zaken. Die man moet toch wel couranten lezen, iets gehoord hebben van den moord waarom komt hy niet voor den dag?' (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3