Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS Van der Wulp wint met acht ronden voorsprong LAATSTE NIEUWS Wat de tonq streelt ZEGE VAN ALKEMA IN DE EERSTE SERIE Geweldige scheeps- botsing MARKTEN FUNKE'S GESNEDEN ROGGEBROOD giiiimiiniuwniimmiiiiniimiimiiiiiiniiiiimnniniiinimiiiHinniiiiinnniniiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiniiiiii^ WOENSDAG 3 JULI 1935 ainüimmimmnnmmnmniimiuiiiiiiRiiinininmiiinmnmninmnnniiniimmmnninmninmnnmniiis JEUGDWERK SPAARNE Propagandatocht NATIONALE BAKKERIJ TENTOONSTELLING „HABAT" Uitslag vakwedstrijden VAN ONZE RECHTBANK Vischcollege 't Baarsje Verbreeding Rozenstraat „Die Spaeme Sanghers" Eindexamen H.B.S. Nuttige handwerken Vak- en Ontwikkelingscursussen Centraal Comité voor werkloozen Haarlemsche Schaakclub P. V. Haarlems Amsterdamsch Kwartier Gevleugelde Vrienden Heemstede LeidenRotterdam 101 BURGERLIJKE STAND Voorwedstrijden in het Stadion van het Nederlandsch kam pioenschap over 100 K.M. met motorgangmaking Negen stayers in de finale Negen stayers in de finale VRAAG UW BAKKER HYGIËNISCH verpak» BLIJFT VERSCH Honderdveertig menschen verdronken Prins Hendrik's dood herdacht Indrukwekkende uitvoering van treurmuziek in de residentie De Katholiekendag te Praag Z.Em. Kardinaal Verdier naar Polmuetz vertrokken De regeering en de schrijfwijze Voorloopig komt geen wijziging aan de orde De stikstofconferentie JOH. BUZIAU GED. STATEN VAN GELDER LAND NEW-YORKSCHE BEURS Nagekomen koersen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiii^ Hedenavond zal het geheele Jeugdwerk in de Spaarne-parochie een propaganda-optocht hou den. De deelnemers zullen gaan door onze stra ten met wapperende vlaggen, begeleid met mu ziek en trommel. De stoet is als volgt opgesteld: 1. Welpen- horde; 2. de Vrouwelijke Jeugdbew. v. K. A. De Graal; 3. de Spaarne-bazuin4. St- Josephs- Gezellen; 5. De Jonge Spaarnewacht; 6. de Verkenners en Voortrekkers. Vertrek van den stoet om 8.30 uur van het Jeugdgebouw in de Koningsteijnstraat. Zij zul len de volgende route nemen: Koningsteijnstr., Jan Huygenstraat, Linschotenstraat, Z. B. Spaame, Bakkerstraat, Castelijnstraat, H. J. Coenenstraat, Twijnderslaan, KI. Houtweg tot Heythuyzerweg dan terug KI. Houtweg, Rusten burgerlaan, Voorhelmstraat, Kamperstraat, Kampersingel, Anthoniestraat, Dubb. Buurt, Slachthuisstraat, Byzantiumstraat, Barbarossa- straat, van Keulenstraat, Vijfhuizerstraat, Dub bele Buurt, Heerenvest, Spiegelstraat, Spaam- wouderstraat, Hoogstraat, Spaarne, Turfmarkt, Eendjespoortbrug Z. B. Spaarne, Linschoten straat, Koningsteijnstraat, Jeugdgebouw; einde. Deelneemsters en deelnemers worden ver zocht om 7.30 aanwezig te zijn. Groep A (Bakkerspatroons) Klasse 9 (Gerezen Tulband) Eerste prijs: B. de Boer, Workum (Fr.)N.V. De Haagsche Broodfabrek Simons' Bakkerijen en „De Oude Vette Hen", Den Haag. Tweede prijs: B. H. Kwant, Gorinchem. Derde prijs: Electr. Luxe Brood- en Banket bakkerijen Fa. H. J. Carels, Haarlem. Diploma: J. Habermehl, Heemstede; Carl Niemölier, Amsterdam. Klasse 10, (Beschuit) Eerste prijs: B. Polstra, Huizen (Fr.) Tweede prijs: R. v. d. Berg, Leersum (Utr.) Derde prijs: Dirk van Berkum, Hoorn. Vierde prijs: Fa. B. Nijhuis, Almelo. Vijfde prijs: D. Harkema, Bolsward. Diploma's: J. Vink, Kolham (Gr.); J. R. Fröling, Winschoten; Th. M. Kusters, Arnhem; Alb. Cloosterman, Nijmegen; A. J. v. Veen, Doesburg. Klasse 11 (Botercake) Eerste prijs: D. F. Wegerif, Delft. Tweede prijs: G. J. Bruinsma, Gorredijk. Derde prijs: Joh. Oost, Ede Gld. Vierde prijs: G. D. Doets, Beverwijk. Diploma's: J. v. d. Beerekamp, Soest; J. Ha bermehl, Heemstede; J. Coppens, Groote broek N. H. Klasse 12 (Koekjes) Eerste prijs: Bakkerij Eigen Hulp, Haarlem. Tweede prijs: Joh. Oost, Ede (Geld.) Derde prijs: J. v. Bameveld, Rijsenburg (Utrecht). Vierde prijs: D. F. Wegerif, Delft. Diploma's: L. van Welsem, Deventer; W. Steenhuisen, IJmuiden (O.); P. Stolk, Am sterdam; G. Riemer, Wateringen. Klasse 13 (Taartjes) Eerste prijs: N. V. Electr. Luxe Broodfabrie ken H. Franken Jr., Bloemendaal. Tweede prijs: E. Hammingh, Utrecht. Diploma's: J. F. St-ahle, Amsterdam; Bakke rij Eigen Hulp, Haarlem. Klasse 14 (Taarten) Eerste prijs: J. F. Stahle, Amsterdam. Tweede prijs: A. H. van Brummelen, Soest- duinen (Utr.) Derde prijs: Joh. Oost, Ede (Geld.) Vierde prijs: J. v. Bameveld, Rijsenburg (Utrecht). Diploma's: H. Franken Jr., Haarlem; W. K. Bouwes, Edam; J. Ph. Salomé, Middelburg. Klasse 15, (Korstwerk) Eerste prijs: J. Habermehl, Heemstede. Tweede prijs: N. Brans (Fa. J. C. Heinemann), Amsterdam (C.) Derde prijs: A. Sikking, Bussum. Diploma: Simon's Bakkerijen, Haarlem. Aanvullingslijst: In Groep A (Vrije Inzending Folklore brood) is de inzending van A. J. H. Eggink, Zelhem (Gld.) bekroond met diploma, terwijl in Groep A (Klasse 19 inzendingen ter opluistering) de inzending van G. J. Paalman, Deventer, be kroond werd met diploma. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft 2 Juli 1935 de volgende faillissementen uitgesproken: E. Saegher, winkelier in huishoudelijke arti kelen, wonende te Wormer. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. J. B. Rys, schilder, wonende te Haarlem, Jan de Braystraat 2. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. H. van Dijk, sigarenmaker, thans wonende te Santpoort, Hoofdweg 109, vroeger te Bever wijk, Bloemstraat 4 en 6. Curator mr Silvain Groen, alhier. M. Pos Sr., schilder, wonende te Zaandam, Schapenpad 45. Curator mr. H. C. M. Dek- huyzen te Zaandam. Rechter-Commissaris: jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: W. Snieder, wonende te Haarlemmermeer Zwanenburgerdijk 299 Cura tor mr. A. Beets, alhier. Op 4 Juni 1935 werden gehomologeerd de ac- coorden in de faillissementen van: de handelsvennootschap onder de firma Bouwonderneming Valentyn Meerman ge vestigd te Haarlem en van hare firmanten: J. F. G. Valentyn, bouwondernemer wonende thans te Rijswijk en K. P. J. Meerman, aannemer, wonende thans te Amsterdam. Curator mr. W. Briët Mzn., alhier. Geëindigd is wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst het faillissement van: de nalatenschap van wijlen den heer Adrianus Schuyt, in leven zonder beroep, wonende te Heemskerk, Rijksstraatweg 34. Curator mr. J. H. Bremmers te Beverwijk. Bovengenoemd vischcollege organiseerde Zon dag j.l. een wedstrijd tegen 't Karpertje uit Beverwijk. De opkomst was, gezien de belangrijkheid, van beide colleges zeer groot. Als vischwater was uitgekozen de Ringvaart, nabij Fort de Lie. Er werd gevischt om prijzen, bestaande uit 2 bekers en medailles. De vangst was matig. De uitslag was als volgt: 1ste prijs Het Baars je, 2de prijs 't Karpertje uit Beverwijk. Held van den dag was de heer S. Rosman, van 't Karpertje de heer P. de Vries. De troostprijs werd gewonnen door den heer T. Bezooijeh. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door den voorzitter van Het Baarsje, den heer Tab- bers. Tevens werden ook prijzen uitgereikt voor de controleurs van beide vereenigingen, die her meeste aantal stuks te boeken hadden. Daar voor kwamen in aanmerking H. Leising en P. Kee. Beide vereenigingen kunnen met recht terug zien op een prettigen en sportieven wedstrijd. B. en W. schrijven aan den Raad: Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem is op 23 April 1935 vonnis gewezen in de onteigeningsprocedure omtrent het perceel aan de Rozenstraat no. 4. De voorgenomen slooping van den opstal van dit perceel, alsmede van de opstallen der ove rige aan de gemeente in eigendom toebehooren- de perceelen aan de zuidzijde van de Rozen straat en aan den Kruisweg kan mitsdien te- zijnertijd tot uitvoering worden gebracht. Na slooping van deze opstallen, zal ten zui den van de nieuwe bebouwingslijn ter plaatse, op den hoek van de Rozenstraat en de Korte Rozenstraat een terreingedeelte overblijven ter grootte van pl.m. 106 M2. J. Terwal, alhier, wenscht dit terreingedeelte in koop te ontvan gen voor den prijs van ƒ8000, met de bestem ming om daarop een rijwielstalling of garage met bovenwoning te bouwen. B. en W. stellen voor tot verkoop van bedoeld terreingedeelte te besluiten. Maandag verkoop der briefjes begonnen. Uw mooiste geluk bij het nieuwste kantoor SCHAGCHELSTRAAT 22 Het mannenkoor „Die Spaerne Sanghers" zal as. Donderdag, des avonds om kwart over acht, een concert geven in den tuin van het tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel. Op dezen avond zingt men de nummers, die ook op het tuinfeest van den „Nieuwen Haarlem- schen Kunstkring" op den daaraan voorafgaan- den Woensdagavond worden gezongen met bij voeging van eenige andere nummers. HAARLEM, 2 Juli. (Ie H.B.S. B. met 5-j. c.) Geslaagd Geertruida Balk; A. Blik; A. Bijl; P- A. Hacquébard; D. Ingerman, P. Josso, J. W. A. Klein de Groot; J. Klingen; G. Koning; Fran- cisca C. Liebregs; V. A. Mans. HAARLEM. (Da Costa-Kweekschool, Nassau- plein 3). Geëxamineerd 14 candidaten. Toege laten de dames: J. M. v. Arkel, G. A. M. Blom, M. C. Boerma, C- M. Bruin, A. v. Daalen, M. Duijs, H. Floor, A. Trekenhorst, M. v. Karsber- gen, M. E. Kees, F. G. v. Riezen, B. Roosma en A. C. Schilpzand. Afgewezen 1 cand. De sluitingsbijeenkomst van de vak- en ont wikkelingscursussen is bepaald op Vrijdag 5 Ju li om 8 uur 15, in het gebouw van den Haar- schen Kegelbond. De geluidsfilm „Het eiland Bali" zal o. a. vertoond worden. Reeds gedurende een tiental dagen stelt de directie van het Frans Halstheater iederen mid dag 160 balconplaatsen ter beschikking van het Centraal Comité voor Werkloozen. Het behoeft geen betoog dat dit sympathiek gebaar op hoogen prijs wordt gesteld. Dinsdag middag bracht de heer Luyken namens het Centraal Comité tijdens de voorstelling dank, terwijl tevens een bloemenmand werd aangebo den. De heer Prager dankte namens de directie en zeide dat hij hét zich een plicht achtte, om door dit bewijs van sympathie het lot der werk loozen en hun huisgenooten eenigszins draaglij ker te maken. De directie zal nog eenigen tijd doorgaan met het beschikbaarstellen van plaatsen. In tegenwoordigheid van minister Piétri zijn bij Brest groote Fransche vlootmanoeuvres gehouden Maandag j.l. begon de zomerwedstrijd uitge schreven door de Haarlemsche Schaakclub in haar clublokaal „Café Bolwerk." De uitslagen van de eerste ronde luiden als volgt: Hoofdklasse: J BrugmanD. J. S. de Lange 0—1 H. de Jong—J. B. A. Zoontjes 03 Eerste klasse: J H. KruijtH. Belle 1—0 W. A. LindemanW. Geuzebroek afgebi. C. E. AbspoelJ. van Dijk 01 Ph. BakkerW. J. Jolink |/2 Tweede klasse C. HovinghG. van Lent 01 Derde klasse: Mevr. Onvlee-LansJ. Beekman 10 Mevr. Onvlee-LansP. Eijkelboom 10 K. J. ValkenierS. Koorn 10 Uitslag van de wedvlucht van Montargis, 520 K.M.: 1 A, Breeuwer; 2, 5, 8, 10 C. Konng; 3, 4, 7 J. J. Hart; 6, 11 H. J. Petter; 9 J. Koning. De uitslag van Limoges, 768 K.M.,i is als volgt: 1, 2, 6 C. Koning; 3. J. J. Hart; 4. J. J. Petter; 5 A. Breeuwer. Wedvlucht van Montargis, afstand 508 K.M. Los 6 uur. Eerstgetoonde duif 3 uur 3 min. 32 sec. Laatste prijswinner 4 uur 3 min. 43 sec. 1, 4, 5 9 L. J. Kramer; 2, 3, 5 A. van Zadel: 6 G. van Santen; 7. A. Compier; 8. H. A. Bouwmeester; 10 A. van Zadel. Wedvlucht van Limoges, afstand 760 K.M. Los 5.30. Eerstgetoonde duif 5 uur 18 min, 36 sec. Laatste prijswinnaar 19 uur 10 min.' 33 sec. 1. L. J. Kramer; 2, 3 G, van Santen; 4, 9 A. van Zadel; 5, 7 8 A. Verdonschot Jr.;; 6. N. Leuven; 10, 11 K. C. Sijtsma. Zondag a.s. wedvlucht oude duiven van Or leans. Jonge duiven, broed 1935, vanaf Roosen daal. Na de gebruikelijke speechjes en bloemen wordt om 3 uur afgetrapt. Geleidelijk na den aftrap wordt Rotterdam sterker en het is voor al van links waar het gevaar vandaan komt. Toch duurt het nog geruimen tijd eer een voorzet van links prachtig en onhoudbaar wordt ingekopt 01. Leiden valt even verwoed aan, doch spoedig is R'dam weer aan het woord. Een kwartier voor de rust weet de rechts binnen van Leiden zich vrij te maken en liet met een keihard schot den keeper van Rot terdam visschen 11. Dit is voor Leiden het sein om er een schepje op te gooien en het spel raakt nu meer ver deeld tot plots de linksbinnen van Leiden op een bal doorloopt en met een klein tikje Leiden de leiding geeft 2'1. Na de thee is Rotterdam direct in den aanval maar de keeper geeft niet thuis. Leiden neemt nu ook den aanval over en voor dat men goed wist wat er gebeurde heeft Leiden de leiding vergroot 31. Steeds weer is Leiden hierna in den aanval en bij Rotterdam laat de vermoeid heid zich nu gelden waarvan Leiden handig pro fiteert en geleidelijk den stand tot 101 weet op te voeren. Geboren: 28 Juni: d. van R. G. de Voogd— Rienks; d. van G. den Hollander—Zwart; 1 Ju li: d. van T. SluikCarolus; 2 Juli: d. van A. H. van der ReepWaasdorp; d. van H. Ruüg- rok—Leuven; d. van C. M. Calandt—Sabelis. Rectificatie: 29 Juni: d. van H. P. M Louis— Walter. Ondertrouwd: 2 Juli: C. J. J. van Wijk en Th. E. de Bock. Overleden: 1 Juli: D. van Akkeren, 46 j., Twijnderslaan; 2 Juli: B. A. J. Trooster, 48 j.; M. van Heemskerkstraat. In het Olympisch Stadion te Amsterdam werden Dinsdagavond als voorwedstrijd van de Nederlandsche wielerkampioenschappen twee series elk van 100 K.M. met motorgangmaking verreden. Aan de eerste serie namen negen renners deel, die als volgt startten: Massing (v. d. Bosch), Wals (Pasquier Jr.), Woldendorp (Deliege), van Wijk (Slesker), Nolten (Sterke). Blekemolen (Kaser), Alkema (Ceurremans) Domhoff (Wiersma) en Lorjé (Bustraan). Reeds kort na den start ging Alkema aan den kop, dien hij geruimen tijd wist te behou den, tot hij na eenige aanvallen van Domhoff met succes te hebben afgeslagen na veertig ronden laatstgenoemden renner moest laten passeeren. Massing had reeds spoedig eenige ronden achterstand door motorpech. Ook Wals kreeg door een gebroken ketting twee ronden achterstand, maar na vijftig ron den wist hij een lap terug te nemen. Na zeventig ronden ging Alkema, die de leiding weer veroverd had aan den kop, ge volgd door Domhoff en Blekemolen, die beiden nog geen achterstand hadden. Hierop volgden toen op een ronde Woldendorp, Nolten en Lorjé, op twee ronden Wals, op vijf ronden van Wijk en op 12 ronden Massing, die door motorpech van zijn gangmaker (voor motor pech werd geen vergoeding gegeven) een hope- loozen achterstand had gekregen. Ook Wals had inmiddels opnieuw met pech te kampen, maar daar dit een lekken band betrof, kreeg hij hier twee ronden voor terug. Massing werd door zijn grooten achterstand na 80 ronden door de jury uit den strijd ge nomen, terwijl Domhoff, die zonder noemens- waardigen achterstand nog steeds de tweede plaats bezette achter Alkema na negentig ronden door pech moest afstappen. Blekemolen wist verschillende aanvallen van Alkema met succes af te slaan. De laatste kreeg toen 'n lekken band, maar hij wist de leiding nog juist te behouden. Op de helft van den strijd, na 100 ronden dus ging Alkema aan den kop, gevolgd door Blekemolen en Wol dendorp, op een ronde Wals, op twee ronden Lorjé, op vier ronden Nolten en op zes ron den van Wijk. Reeds spoedig wist Wals zijn ronde achter stand terug te nemen. Alkema moest zijn positie verdedigen eerst tegen Lorjé, die een lap wilde terugnemen en toen tegen Wolden dorp, die inmiddels op de tweede plaats ge komen was. Nolten gaf na 120 ronden op, zoo dat er toen nog zes renners in den koers lagen. Wals kwam toen plotseling weer geweldig op zetten en onder luide aanmoedigingen passeer de hij achtereenvolgens Lorjé, Blekemolen en Woldendorp om hierna den aanval op Alkema te openen. De laatste verhoogde zijn tempo aanzienlijk en liep weer een flinken afstand uit. Wals hernieuwde tien ronden later zijn aanval maar de hardnekkig verdedigende Alkema wist ook dezen aanval met succes af te slaan en even later werd Wals door Wolden dorp van de tweede plaats verdrongen, die hij tien ronden later echter weer aan Wals moest afstaan. Vijf-en-dertig ronden voor het einde zag Wals zijn kans schoon, bezorgde Blekemolen zijn eersten lap en ontnam Alkema na korten en hevigen strijd de leiding, waarbij Wals' gang maker Pasquier binnendoor reed, die hiervoor door de jury met ƒ25 beboet werd. Kaser, die echter veel te hoog reed, ging in deze kwestie cok lang niet vrijuit. Wals won verder onbe dreigd, maar werd gediskwalificeerd wegens het binnendoor rijden, zoodat Alkema in den eindstand toch de eerste plaats bezette. De totaal «tijd was 1 uur 25 min. 61/5 sec., ter wijl in het eerste uur 69,900 K.M. werden af gelegd. Woldendorp verloor in het laatste deel van den strijd een schoen, maar bleef desniet temin doorrijden. Hij kreeg wel achterstand maar behield tenslotte de derde plaats, zoodat hij toch voor de finale geklasseerd werd. Bleke molen staakte den strijd een ronde te vroeg. De uitslag was: 1. Alkema, 2. Wals. 3. Wol dendorp. 4. Lorjé. 5. Blekemolen. 6. van Wijk, Daar Leddy wegens ziekte niet kon uitko men reden in de tweede serie acht renners, die als volgt startten: v. d. Wulp (Kaser), de Wit (Sterke), v. d. Meer (Slesker), Korf (Deliège), v d. Valk (Pasquier Jr.), Buis .(Ceurremans), de Graaf (Bustraan) en Wildschut (Wiers ma). Er werd in een flink tempo begonnen. Van der Wulp hield na den start den kop, gevolgd door Wildschut, die echter later zijn plaats aan de Graaf moest afstaan. Na veertig ronden wist Van der Wulp zijn tempo nog aanzienlijk te verhoogen. Regelmatig en in fraaien vorm zag h;j kans het geheele veld te lappen, zoodat hij na vijftig ronden alleen de leiding had met een ronde voorsprong op Wildschut, Buis en Korf en twee ronden op v. d. Valk, de Wit en v. d. Meer. Wildschut kreeg vervolgens pech en kwam hierdoor op de laatste plaats met negen ronden achterstand. Van der Wulp bleef ongenaakbaar en buiten Buis en Korf, die na 40 K.M. een ronde achter waren, had de rest van het veld toen twee of meer ronden achter stand. Wildschut was inmiddels van het ter rein van den strijd verdwenen. Geruimen tijd bleef de situatie aan den kop ongewijzigd. Alleen ging Van der Wulp onver stoorbaar verder met de renners, die in de kop groep zaten, den eenen lap over den anderen te bezorgen. Ook Buis moest er voor de tweede maal aan gelooven en na ruim 100 ronden on derging ook Korf hetzelfde lot, zoodat de voor sprong van v. d. Wulp op de rest van het veld toen twee ronden was. Twintig ronden later was deze voorsprong tot drie ronden vergroot en weer twintig ronden la ter tot vier. De Wit had Inmiddels ook opge geven. Na 70 K.M. lag v. d. Wulp, die een bewonde renswaardig uithoudingsvermogen bleek te be zitten, dus vier ronden voor op alle overige stayers. Buys lag toen op de tweede plaats. In het laatste deel van den strijd herhaalde zich dit spelletje nog viermaal en met niet minder dan acht ronden voorsprong op Buys, die num mer twee werd, ging Van der Wulp als eerste over de streep en had een geweldig applaus in ontvangst te nemen. In het eerste uur waren 73.750 K.M. afgelegd. De totaal-tijd was 1 uur 20 min. 57 1/5 sec. De uitslag van deze serie luidde: 1. Van der Wulp; 2. Buys (8 ronden); 3. Korf (9 ronden); 4. De Graaf (11 Tonden); 5. Van der Valk (13 ronden); 6. Van der Meer (15 ronden). In de finale, die a.s. Zondag zal worden ver reden komen uit de vier eersten uit elke serie nJ.: Alkema, Wals, Woldendorp, Lorjé, v. d. Wulp, Buis, Korf, De Graaf en Blekemolen, die, daar hij in de eerste serie een betere prestatie leverde dan Lorjé, ook door de sportcommissit werd geplaatst. Na de pauze werd allereerst een wedstrija voor amateurs over 15 K.M. met drie klasse menten verreden, die gewonnen werd door A. Zwartepoorte met 15 pnt.; 2. Bezem, 10 pnt.; 3. Goes, 8 pnt.; 4. T. van Vliet, 5 pnt, OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. TOKIO, 2 Juli. (Reuter.) Men vreest, dat 140 personen verdronken zijn na een bot sing tusschen de stoomschepen „Tenzan Maroe", dat 3123 ton meet> en „Midori Ma- roe", dat 1725 ton meet. Het stoomschip „Midori Maroe", dat 253 passagiers en opvarenden aan boord had, is gezonken. De botsing had tijdens een dikken mist plaats bij het eiland Shodo. Nader seint Reuter, dat de „Tenzan Maroe", welk schip onderweg was van Dairen naar Osa ka, plotseling zonder waarschuwing verscheen, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De „Mi dori Maroe" zonk in drie minuten. Onmiddel lijk zette de „Tenzan Maroe", die niet bescha digd was, sloepen uit om de schepelingen te redden. Ook talrijke visschersschepen verleen den assistentie. Twee uur na de botsing waren 113 personen gered, waaronder ook de kapitein van de „Mi dori Maroe". De „Tenzan Maroe" heeft per radio medegedeeld, dat zij op hield met zoeken, daar niemand meer aan de oppervlakte te be speuren was. Er zouden dus 140 menschen om het leven zijn gekomen. Ter gelegenheid van den sterfdag van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, heeft Dinsdagavond op het Binnenhof, een korte uitvoering' plaats gehad van treurmuziek, door de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van den directeur, kapitein C. L. WalthT Boer. Voor deze uitvoering bestond groote belang stelling van de zijde van het publiek. Tegen negen uur trad de kapel aan en stelde zich op voor de arcade van het Eerste-Kamergebouw. Onder de aanwezige militairen-autoriteiten werden opgemerkt de Gouverneur der Konink lijke Residentie, luit.-generaal jhr. W. Röeli, commandant van het veldleger, de commandant van de Brigade Grenadiers en Jagers, J. H. Fruijt van Hertog, benevens enkele opper- officieren. Voorts waren tegenwoordig de hee- ren W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, jagermeester voor Zuid-Holland van H- M. de Konjngin en de oud-adjudant van Wijlen Z. K. H. den Prins, jhr. W. Laman Trip. De uitvoering ving aan met het volkslied van Mecklenburg-Schwerin, gedurende welke de aanwezige militairen het saluut brachten, en werd gevolgd door Ps. 42, Treurmuziek bij Sieg fried's dood van R. Wagner, twee liederen uit Valerius' Gedenckclanck, het Adagio uit de Sonate Pathétique van L. von Beethoven en besloten met het Wilhelmus, dat door het pu bliek met ongedekten hoofden eerbiedig werd aangehoord. Na afloop heeft de Gouverneur der Ko ninklijke Residentie kapitein Walther Boer gecomplimenteerd met de wijze, waarop hij deze indrukwekkende uitvoering heeft ge leid. PRAAG, 2 Juli. (D.N.B.) De Pauselijke Le gaat, Z. Em. Kard. Verdier, is vandaag uit Praag vertrokken. Den kardinaal werd met dezelfde eerbewijzen uitgeleide gedaan als hem bij zijn aankomst bewezen waren. Kard. Ver dier die ook nog een bezoek zal brengen aan Slowakije, is naar Polmuetz vertrokken. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ad interim heeft, in antwoord op een desbetreffend schrijven van het Alg. Hoofd bestuur van de Federatie der Werkgevers-or ganisaties in het boekdrukkersbedrijf te Am sterdam, aan genoemd hoofdbestuur medege deeld, dat de regeering niet voornemens is wij ziging te bevorderen van de tot stand gekomen voorschriften nopens de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het onderwijs. Het is de bedoeling der regeering om, mocht te eeniger tijd nieuwe wijziging aan de orde komen, niet tot invoering over te gaan, dan nadat een zoodanige periode van aanpassing zal zijn gelaten, als door de omstandigheden wordt geboden. Het vraagstuk der schrijfwijze van de Neder landsche taal in de van haar uitgaande stuk ken wenschte de regeering thans nog niet aan de orde te stellen. De Internationale Stikstofconferentie is ook Dinsdag te Scheveningen voortgezet. Een resul taat is nog steeds niet bereikt. Integendeel, de optimistische opvattingen over het verloop der conferentie, welke in de eerste dagen de ron de deden, hebben langzamerhand plaats ge maakt voor de overtuiging, dat het niet ge makkelijk zal zijn een nieuwe conventie tot stand te brengen. Verschillende delegaties o.w. de Belgen, de Tsjechen en Italianen, zijn reeds vertrokken. De groote D.E.N.-groep (DuitschlandEnge land—Noorwegen) tracht echter nog steeds tot overeenstemming te komen. Naar wij vernemen is de heer Buziau, die, zooals men weet, enkele dagen geleden bij een val tijden», de repetitie voor de revue werd ge wond, Dinsdag in 't R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag opgenomen, omdat bij het Röntgen-onderzoek is gebleken, dat in den wervelkolom van den patiënt een beschadiging was ontstaan. De heer Buziau moet volkomen rust houden. In het college van Ged. Staten van Gelder land zijn aangewezen als katholieke afgevaar digden de heeren Jhr. mr. H. C. M. van Nispen tot Pannerden; G. W. J. van Koeverden en mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst. De heer van Koeverden werd bereid gevonden af te treden als Kamerlid, voor welke functie thans de heer J. de Zwart uit Nijmegen in aan merking komt. De heeren Mr. A. v. d. Deure (A.R.), J. L. B. Keurschot (S.D.) en H. de Liefde (A.R.) zullen weder in het College van Ged. Staten vertegen woordigd zijn. Ass. Gas 7/16 Chic. Milwaukee 13/8 Gen. Gas idem A 3/8 Greath North. Nat. Cash Wabash Am. Car Cities Service Mac Keesport 21 17 5/8 11/8 17 1/8 1% 114 Missouri Kansas 2 5/8 Nat. Steel 48 Jk ROTTERDAM, 2 Juli. Veemarkt. Totaal-aanvoer 2185. 146 paarden, 9 veulens, 3S2 magere runde ren. 537 vette runderen, 163 vette kalveren, 123 graskalveren, 636 nuchtere kalveren, 155 schapen en lammeren. 2 varkens, 3 biggen, 17 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien tot 48, tot 44, 2834; vette ossen tot 41. tot 40, 3132; stieren tot 40, tot 36, 2632; vette kalveren tót 65, tot 55, 3242; schapen 353128 cent: lammeren 363228; graskalveren 3528; nuch tere kalveren 2418; slachtpaarden 393429. Prijzen per stuk: schapen 15.00118, lamme ren 10.0086, nuchtere slachtkalveren 6.00 5.504.50, nuchtere fokkalveren 15118, slachtpaarden 160.0012080, werkpaarden. 220.00—14080, hitten 90.00—70—60, stieren 200.00—155—100, kalfkoeien 190.00—140—90. melkkoeien 185.0013585. vaarzen 95.0075 60, pinken 70.006050, graskalveren 40.00 30—20. Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer korter, handel iets vlotter, prijzen prijsh.. pr. koe 54, prima os 46 cent. Stieren aanvoer korter, handel willig, prijzen hooger. Vette kalveren aanvoer kort, handel iets vlugger, prijzen stijver. Prima kalf 90. Schapen en lammeren aanvoer ruimer dan vorige week handel kalm. prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer klein, handel aanvankelijk kalm. later vlugger, prijzen hooger. Paarden aanvoer minder, handel stroef, prijzen hooger. Kalf- en melkkoeien aanvoer kort, handel iets williger, prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer korter, handel zeer kalm, prijzen onveranderd. Graskalveren aanvoer minder, han del kalm, prijzen als vorige week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4