Congres Middenstandsbond STOOMVAART M'JMEDERIAND-AMSTERDAM, Ned. Slagershond MODERNE BEDRIJFS VOERING Kerkelijk Leven WOENSDAG 3 JULI 1935 Wij moeten onzen gulden intact houdenzegt hondsvoorzitter E. Schürmann Ordening is noodig Devaluatie? Prae-adviezen De sterfdag van wijlen Prins Hendrik Krans van den ex-keizer DE OUDE MOORDZAAK TE OSS Nog een vijftal Ossenaren in arrest gesteld? Van der Molen gehuldigd NEDERLANDER OF NIET? Alkmaar biedt hem de eere medaille der stad aan BEGROOTING VAN VAALS Door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd Stikstofconferentie verdaagd Zal conventie toch nog tot stand komen? DE TARWEKNOEIERIJEN TE ELST Verdachten bekennen DE GEMEENTE-ARCHITECT VAN HUIZEN De raad verleent hem eervol ontslag SLEEPVAARTBEDRIJF Federatief Verband van vereeni gingen opgericht Onbekende Bestemming Naar Rusland Met krachtig doorgezette actie en gerechtvaardigde eerlijke cri- tiek is wel iets te bereiken Afscheid W. Schaab VRIJ ROOKEN Spoorwegarbeiders moeten thans boeten PERSONEEL IN RIJKSDIENST Resolutie betreffende het pensioen- vraagstuk BUZIAU ERGER Drie maanden gipsverband DUITSCHER ZAMELT GELD IN Justitie waarschuwt tegen hem R. K. SCHOEN WINKELIERS BIJEEN KAPITEIN VEERTIEN DAGEN GESCHORST Het overlijden van Mgr. Brandsma Paters Franciscanen Het studiehuis te Rotterdam BENOEMINGEN Paters Minderbroeders DEKEN C. HARTMAN INBREKERS GEPAKT TE MAASTRICHT Aantal oude diefstallen opgehelderd JONGEN DOOD GEVONDEN Vermoedelijk door een paard getrapt LUCHTDIENST OP ZUID- AMERIKA Onteigening voor Friesch Electri- citeitsbedrijf a Heden is in den Tivoli-Schouwburg te Apel doorn het 32ste Nationaal Congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond gehouden. In zijn openingsrede kon tie bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schürmann, uiteraard weinig optimistische klanken doen booren. Onwillekeurig, aldus spr., rijst de vraag, kan men nog van een crisis spreken, of naderen wij een evenwichtstoestand? Zoolang de grenzen voor export gesloten blijven en de Nederlandsche industrie hoofd zakelijk op afzet in het binnenland is aange wezen, zoolang een groot deel onzer bodem producten door gebrek aan ke epers waardeloos is, zoolang een groot deel onzer koopvaardij vloot stil ligt, zoolang een steeds kleiner wor dend aantal Nederlanders den steun aan een steeds grooter wordend aantal werkloozen en noodlijdenden moet opbrengen, kan van een opleving van het bedrijfsleven geen sprake zijn, en zoo men nog van „crisis" spreekt, is het dan van een permanente crisis, dus eigenlijk geen crisis. Over het vraagstuk devaluatie merkte spr. op: Men zij voorzichtig en geve niet te snel toe aan spontaan opkomende ideeën, die in de praktijk kunnen blijken een tegenovergestelde uitwerking te hebben. Een dezer ideeën is de roep naar de devaluatie. Devaluatie schept geen welvaart! Wü zien dat in andere landen, waar men één of meermalen heeft gede valueerd. De toestand is er nog slechter door 'geworden. Bij devaluatie zal de handel grond stoffen en afgewerkte producten duurder in het buitenland moeten betalen, zal alles wat loon. pensioen of rente trekt, duurder leven, terwijl het buitenland door tegenmaatregelen het voordeel, dat de industrie zal kunnen hebben, te niet zal doen. Wij moeten onzen gulden in tact houden! Even actueel als de roep naar devaluatie, is ook de vraag naar „ordening". Ordening moet er zijn, maar ordening uit het bedrijfsleven zelf, ordening, die men kan wijzigen, zoo snel als de omstandigheden dit vorderen, zonder dat de desbetreffende maatregel den langen weg naar het Staatsblad zal moeten afleggen. En wie kunnen over de bedrijien beter oor- deelen, dan de zakenlieden zelf die met hun bedrijf staan of vallen, die daarin de toekomst van hun gezin moeten zoeken? Er openen zich, volgens spr., voor de toe komst twee mogelijkheden. De eerste is, dat deze economische crisis, zooals alle voorgaande crises, van voorbij gaanden aard is, al duurt zij dan ook veel langer dan haar voorgangster en eischt zij ongetwijfeld meer slachtoffers. De tweede mogelijkheid is. dat wij het leed, dat over de wereld is gekomen moeten be schouwen als een structueele crisis, als een overgang naar een nieuwe maatschappij. In het laatste geval baten geen lapmiddelen 'en moet men den toestand helder onder de oogen zien en zich over de geheele linie daaraan aanpas sen. Maar in beide gevallen zal er plaats zijn, zal er plaats moeten zijn voor een vakbeltwa- men handeldrijvenden en industrieelen midden stand. Vervolgens kwam het onderwerp „moderne bedrijfsvoering" aan de orde, waarover prae- adviezen zijn uitgebracht door de heeren jhr drs. W. M. E. C. von Bote, accountant te Arnhem en ir. H. Steketee. nijverheids- consulent te Deventer. Laatstgenoemde behan delde in zijn prae-advies de bedrijfsvoering van den industrieelen middenstand. Wü ontleenen aan het prea-advies van jhr. von Bose Bij dalende omzetten komt er belangstelling voor het kostenvraagstuk. Te vaak is men ge neigd de fout niet bij zich zelf te zoeken. Men zoekt de oorzaak in warenhuizen, filiaal bedrijven, slechten tijd, lastige banken. De toeneming van de beunhazerij brengt den stand geheel omlaag. Onjuist is het, theorie misbaar te vinden, omdat handel practijk is. Al is de theoretische ondergrond nog zoo gering, net zal een gids zijn waardoor men naast duin- betaalde ervaring tot inzicht kan komen. Lager kostencijfer door ten rationeele be drijfsvoering gaf kans voor het groote bedrijf, dat veelal als het kleine bedrijf begon. In die takken van handel, waar de winst marge ligt boven de rationeele, kan zich de coöperatieve beweging omwikkelen. Wanneer de middenstanders hun bedrüven op de meest efficiente wijze organiseeren is de bestaans grond voor de coöperaties weg en komt de zelfstandige kleine winkelier in het voordeel. Aan het prae-advies van ir. M. Steketee is het volgende ontleend: Sedert jaren heeft de groot-industrie ge tracht het nuttig effect van de onderneming op te voeren; ieder werk in ae fabriek wordt zorgvuldig voorbereid op grond van gegevens over materialen, werktijden en kosten. Aan juiste bedrijfsinrichting, opleiding en instructie van personeel, alsmede orde en regelmaat, wordt de meeste aandacht besteed. Om een zoo hoog mogelijk effect te hand haven, is voortdurende studie van nieuwe werkmethoden, ontwikkeling van techniek, transport e.d. noodzakelijk. Met bedrijfservaring, vakbekwaamheid, zorg voor orde en regelmaat, kan de patroon een heel eind komen. In de betere overzichtelijkheid van het mid- denstandsbedrijf schuilt het gevaar, dat de middenstander gaat meen'en, dat de bedrijfs voering vanzelf loopt. Wil de industrieele middenstand zich hand haven, dan moet al het mogelijke worden ge daan, om de beginselen van wetenschappe lijke 'bedrijfsleiding ook in ambacht en klem industrie tot toepassing te brengen. Medewerking aan vakbelangen is noodzake lijk: zij kan rechtstreeks verband houden met de bedrijfsvoering. Genoemd wordt de arbeid van het „Economisch Instituut voor den Mid denstand." Beide prae-adviezen gaven aanleiding tot een geanimeerde gedachtenwisseling. In de Nieuwe Kerk te Delft hebben heden ochtend verschillende vereenigingen en organi saties den sterfdag van Prins Hendrik herdacht. Tegen tien uur verscheen een deputatie uit het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in het kerkgebouw, bestaande uit den eersten onder-voorzitter lt. gen. b. d. Jhr. J. H. Röell, den secretaris-generaal mr. dr. Pr. W. Doncker Curtius, den penningmeester mr. W. J. baron van Lynden en het hoofd van het Zie kenhuiswezen, dr. H. K. Offerhaus. De deputatie begaf zich naar het mausoleum, waar een Roode Kruis-soldaat een zware krans met witte linten, waarop geschreven stond: „Hoofdbestuur Nederlandsch Roode Kruis", bij het graf neerlegde. In opdracht van den ex-keizer van Duitsch- land en zijn gemalin heeft de vleugel-adjudant majoor Von Usemann, hedenmiddag om twee uur een krans gelegd op het graf van Prins Hendrik te Delft. Naar verluidt zouden in verband met de tien jaar oude moordzaak-Hartogs te Oss, nog ge arresteerd zijn jJ., V., bijgenaamd de Kievit, V., bijgenaamd de Rem, O. en van E., allen uit Oss. Deze laatste hield den jongsten tijd in Noord-Holland verblijf. Bij nadere informatie werd ons van officieele zijde medegedeeld, dat slechts één arrestatie, die van W., is geschied. De vijf overige arres taties worden ontkend. nationaliteit^ aan. In 1935 is hij „von seinem Deutschtu mentlassen". Een voorstel van den heer Lindeyer om een onderzoek naar het Nederlanderschap van graaf d'Ansembourg in te stellen, werd verworpen met 34 tegen 10 stemmen. Het voorstel tot toelating, van graaf d'Ansembourg werd aangenomen met 41 tegen 4 stemmen. De openingszitting van de Staten van Lim burg werd Dinsdag gehouden in het nieuwe Gouvernementsgebouw te Maastricht. De geloofsbrieven van al de leden werden on derzocht en, behalve die van graaf Marchant d'Ansembourg (NSB), met algemeene stemmen in orde bevonden. Naar aanleiding hiervan sprak de heer Lindeyer (SDAP) twijfel uit over het Nederlanderschap van graaf Marchant d'An sembourg. Hij wilde nader onderzocht hebben of de graaf wel zeker Nederlander is. De heer Van Basten Batenburg deelde mede, dat graaf d'Ansembourg in Nederland uit Ne derlandsche ouders geboren is. In 1912 vertrok hij naar Duitschland, nam dienst in het Duit- sche leger en nam dientengevolge de Duitsche Dinsdagavond is de marconist van de „Snip", de heer S. v. d. Molen, in zijn geboortestad Alk maar gehuldigd. Om 6.40 uur arriveerde hij met zijn echtge- noote en den heer Van Eek Duymaer van Twist als vertegenwoordiger van de K. L. M. aan het station van Alkmaar, waar hij door het huldi gingscomité werd verwelkomd. Nadat hem door de Alkmaarsche brandweer bij monde van den heer J. Lind een lauwer krans was aangeboden, nam hij met zijn echt- genoote plaats in een met vier paarden be spannen landauer, waarna de glorierijke in tocht in zijn geboortestad begon. Overal langs de bevlagde straten stond in dichte rijen het publiek opgesteld. In een drietal volgrijtuigen waren de verdere familieleden en commissieleden gezeten. Ook reden mede in den stoet de K. L. M.-collega's, de heeren Te Roller, de zwager van Van der Melen en Frijns. Verschillende vereenigingen in uniform en met vlaggen volgden in den stoet. In den Bergerhout werd even stil gehouden en moest Van der Molen een zanghulde van de kinderen in ontvangst nemen. Op het stadhuis had de burgemeester een buitengewone raadsvergadering belegd, waar be halve het gemeentebestuur en de raadsleden met hun dames ook vele genoodigden aanwezig waren. Bij aankomst op het stadhuis werd door het mannenkoor Orpheus het Wilhelmus gezongen. De burgemeester, jhr. mr. P. H. van Kin schot, huldigde Van der Molen en zeide, dat Alkmaar er trotsch op was, dat een harer zo nen mede had mogen werken aan het groote succes van de West-Indië-vlucht. Als bewijs van groote waardeering en bewon dering voor de roemvolle daad van een geboren Alkmaarder bood spreker, na ook mevrouw Van der Molen geluk gewenscht te hebben, den mar conist de eere-medaille der stad aan. Van der Molen dankte met enkele korte woorden, waarin hij zeide, dat hij ondanks zijn verre reizen Alkmaarder was gebleven in hart en nieren en beloofde altijd en overal de hem door het gemeentebestuur verleende onderschei ding waardig te blijven. Nadat de eere-wijn was rondgediend, werd de glorietocht door de stad voortgezet. In den Muziektuin volgde de huldiging na mens de burgerij. De heer J. Grondsma hield een gloedvolle rede en bood daarna den heer S. van der Molen namens de Alkmaarsche be volking een zilveren „Snip" aan als herinnering uit Alkmaar aan zijn roemvollen tocht. Den overigen leden van de K. L. M. en hun dames werd de bekende Alkmaarsche attractie, een kaasje, aangeboden. Vele duizenden woonden deze huldiging bij en vele malen werd Van der Molen spontaan en hartelijk toegejuicht. Van der Molen dankte voor de hem gebrachte hulde. Verschillende zang-, muziek- en sportvereeni- gingen luisterden den avond op. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben aan de begrooting over 1935 der gemeente Vaals hun goedkeuring onthouden. Deze sloot met een nadeelig saldo van f 12.700. De Gemeenteraad wilde een belastingverhoo- ging, om dit tekort te dekken, niet aanvaar den. Zoolang dit tekort nog niet gedekt is, achten Gedep. Staten het niet toelaatbaar dat nog betalingen worden gedaan. De uitbetalingen der steungelden en de loonen der werkverschaf fing moeten zoolang achterwege blijven- De salarissen der personen, die in gemeentedienst zijn, waren juist Zaterdag j.l. uitbetaald. Heden komt de Gemeenteraad van Vaals bijeen, teneinde een nadere beslissing over deze aangelegenheid te nemen. De Koning van Engeland inspecteert zijn lijfwacht, die dezer dagen 450 jaren bestond In den loop van Dinsdagmiddag bleek reeds, dat de moeilijkheden, welke zich bij de interna tionale stikstofconferentie voordeden, zoo groot en nog zoo talrijk waren, dat het vrijwel uitge sloten geacht werd, dat men nog dienzelfden middag tot een resultaat zou komen. Het schijnt, dat de moeilijkheden vooral gelegen zijn in de verdeeling der markten en de toewijzing der contingenten. Deze contingenten moeten in ver band met de gewijzigde omstandigheden, over de geheele linie verlaagd worden en het schij nen vooral de kleine landen te zijn. welke tegen deze vermindering bezwaren maken. Toen bleek, dat het toch niet mogelijk was tot een nieuwe conventie te komen, heeft men in den loop van Dinsdagavond besloten de bespre kingen te schorsen en de conferentie te verda gen. De delegaties zijn Dinsdagavond voor zoo ver mogelijk was, alle naar hun land terugge keerd. Zij zullen Zaterdag a.s. weer in Scheveningen bijeen komen ter hervatting van de besprekin gen. Hoewel deze gang van zaken eenigszins te leurstellend genoemd mag worden, twijfelt men er in de kringen van de betrokken personen toch niet aan of uiteindelijk zal er een conven tie tot stand komen. De twee verdachten, W., graanhandelaar en J., molenaar, beiden te Eist, die er van be schuldigd werden zich te hebben schuldig ge maakt aan fraude in verband met de crisis- tarwewetten en het rijk voor duizenden guldens moeten hebben benadeeld, bevinden zich nog steeds te Arnhem in hechtenis. Zij hebben voor den rechter-commissaris een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De raadscommissie ad hoe te Huizen heeft bij den Raad dier gemeente haar rapport in gediend én komt tot de conclusie, dat de ge dragingen, fouten en tekortkomingen van den heer M. van dien aard zijn geweest, dat hem op staanden voet ongevraagd ontslag als gemeente architect moet worden verleend. Daarbij staat de commissie voor de keus, te adviseeren tot ongevraagd ontslag bij wijze van straf, dan wel, In hotel Carlton te 'sGravenhage hebben ten tweeden male de afgevaardigden van alle Nederlandsche vereenigingen van sleepboot eigenaren vergaderd. Overgegaan werd tot definitieve oprichting van het Federatief verband van vereenigingen \an particuliere sleepbooteigenaren in Neder land. Er werd een bestuur gekozen bestaande uit de heeren A. G. K. Schouten, voorzitter, W. Janssen 2e voorzitter, J. F. Garnier, secretaris, C. Bos Azn. 2e secretaris, P. A. Hoogenboom, penningmeester, Jac. Noels 2e penningmeester. Ingesteld werden twee studie-commissies t.w.: A. Internationaal Sleepvaartbedrijf, onderver deeld in sub-commissies voor de Rijnvaart, Be- nedenvaart, Luiksche vaart, Dortmund-Eems- kanaalvaart en B. Nationaal Sleepvaartbedrijf, onderver deeld in subcommissies voor de IJselvaart, Maas-Waalvaart, Rotterdam-Dordrecht e.o., Amsterdam-Vreeswijk e.o., Noordelijke-vaart en Zuiderzee-Waddenvaart Later werden de afgevaardigden ontvangen tp het Departement van Economische Zaken, alwaar de slechte toestand in het bedrijf door de deskundige vertegenwoordigers van de ver schillende groepen uitvoerig werd toegelicht. ZEEYACANTIES Naar per m.s. „Marnix van St. Aldegonde" van 27-31 Juli a.s. Passageprijzen vanaff 45.- via Kopenhagen per ss. „J. P. Coen" van 30 Aug.-1 3 Sept. a.s. Passageprijzen vanaf...„..f 120. Vraag f nadere inlichtingen bij de: DE AGENTEN EN DE REISBUREAUX Op de vergadering van den Ned. Slagershond in „Musis Sacrum" te Arnhem beeft de vice- voorzitter van den bond, de heer E. Weima te Leeuwarden, een inleidingsrede gehouden. Vol gens spreker is duidelijk gebleken, dat trots te leurstelling en tegenheden een krachtige door gezette actie en een openlijke gerechtvaardigde eerlijke critiek toch wel in staat zijn iets te be reiken. Dat is b.v. gebleken toen eind Oct. '34 de cri sisheffing op het rundvleesch tot op de helft werd verlaagd. Dat is opnieuw gebleken bij de Crisisvarkenswet. De herziening van het Bacon- contract is er het resultaat van geweest, door de goedkoopere uitvoering der wet kon de hef fing van 9 tot 6 cent per kg. terug worden ge bracht. Dat is opnieuw gebleken uit het rapport-Beu- mer. En nogmaals, dat is gebleken op 6 Augus tus '34, toen de heffing op vet en reuzel van 35 tot 24 ets. werd verlaagd. Vast staat, dat de actie van de Bonden en het verstrekken van materiaal deze resultaten heeft gegeven. Intusschen zijn de teleurstellingen ook niet uitgebleven. Spr. herinnerde in dit verband aan het uitblijven van een gewijzigde wet op de vleeschkeuring, waarin ernstig zou rekening worden gehouden met de wenschen van den slager. De slagersstand wacht met spanning op spoe dige afdoende voorziening in de gebreken van de Vleeschkeuringswet. In den goeden tijd werd dit nog zoo ernstig niet gevoeld, maar thans drukt alles dubbel zwaar. Het huidige tijdstip vraagt ingrijpende maat regelen op het gebied van de maatschappelijke herordening. Het vraagt geen beloften, maar daden, maatregelen, krachtig en doelbewust. Wil men den strijd aanbinden ook tegen de beunhazen van tegenwoordig, en eveneens trachten uit te roeien het euvel van de uitpon- derij, dan is ordening en saneering noodzake lijk. Wij mogen, aldus spr., thans vertrouwen, dat de regeering ons in dezen ter zijde staat, omdat deze maatregel bedoelt een eersten stap op den weg naar gezondmaking der maatschappelijke positie van onzen stand. De Nederlandsche Slagershond, vertegen woordigd in de afgevaardigden der afdeelingen. heeft op het congres te Arnhem, Dinsdagavond afscheid genomen van zijn voorzitter, den heer Willem Schaab uit Nijmegen, die, na bijna 25 jaren als bestuurslid, waarvan de laatste 16 jaren als voorzitter, den Bond te hebben ge diend, thans deze functie heeft neergelegd. Achtereenvolgens voerden het woord de onder-voorzitter van den Bond, de heer Wei- ma, die namens het Hoofdbestuur den heer Schaab, wiens naaste familie mede aanwezig was, een geschilderde foto van het Bondsbe- stuur, in vergadering bijeen op het Bondsbureau te Utrecht, aanbood en nog een persoonlijk woord sprak. Namens een uit de Bondsafdeelingen gevormd huldigingscomité sprak de heer F. W. van As- peren uit 's Gravenhage die als geschenk van den Bond een geschilderd portret van het kleinzoontje van den heer Schaab aanbood, te schilderen door den kunstschilder Jan Bo- gaerts te Wassenaar. Verschillende sigarenhandelaren vermisten in 1934 en het begin van 1935 gedeelten van hun zendingen. Een nauwkeurig onderzoek bracht aan het licht, dat drie spoorwegarbeiders zich verschil lende malen aan diefstallen van kistjes sigaren hadden schuldig gemaakt. Op deze wijze ver- schaften zij zich vrij rooken, terwijl de res tanten werden verkocht. Het drietal, waarvan er twee in het Huis van Bewaring zijn ingesloten, legde een vol ledige bekentenis af. De Officier van Justitie bij de Amsterdam- sche Rechtbank, waarvoor deze zaak diende, mr. H. A. Wassenbergh, zeide in zijn requisitoir, dat deze verdachten, die een goed loon ont vingen, schromelijk misbruik hebben gemaakt van het vertrouwen in deze beambten gesteld. Gezien den ernst van de feiten, eischte spr. tegen ieder een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De vacantiekamer der Rechtbank zal op 16 Juli a.s. —vonnis wijzen in deze zaken op grond van ongeschiktheid, welke uit het rap port ook afdoende blijkt. Waar de strafzaak op grond van een recent interlocutoir arrest van het Gerechtshof te Amsterdam nog eenigen tijd kan duren, was de commissie van oordeel, dat laatstgenoemde weg moest worden gekozen. Daaruit vloeide onher roepelijk voort, dat niet de weg van oneervol ontslag kon worden bewandeld. De Raad vereenigde zich met het rapport der commissie en Ifesloot in beginsel ongevraagd eervol ontslag te verleenen aa«i den heer M. alsnog gelegenheid te geven binnen 10 dagen zijn bezwaren tegen het voorgenomen ontslag besluit in te brengen. In een buitengewone vergadering van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijksdienst, bijeen op 1 Juli 1935 te Amster dam ter bespreking van het Wetsontwerp ter verlaging van de Openbare Uitgaven en de daarin voorgestelde veranderingen in de sanee ring van het pensioenfonds, de herberekening der reeds verleende en te verleenen pensioenen en de aantasting der pensioenrechten van het in dienst zijnde overheidspersoneel, is met al gemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin er bij de Regeering op wordt aange drongen de in het Wetsontwerp voorgestelde wijzigingen in de financiering van het Pensi oenfonds, de aangekondigde herberekening van de verleende pensioenen, het uitlichten van verschillende ambtenaren uit de Pensioenwet 1922 en elke verdere aantasting van de pen sioenrechten van de dienst zijnde ambte naren te willen terugnemen, c. q. terugne ming te bepleiten. De toestand van Buziau blijkt erger te zijn dan aanvankelijk vermoed werd na zijn val bij de repetitie op 't tooneel. Hij werd toen gemas seerd. Dit moet zeer verkeerd zijn geweest. Een nader Röntgenonderzoek heeft aangetoond, dat de inwendige verwonding ernstiger is dan deze aanvankelijk zich voordeed. De gegronde vrees bestaat, dat de „koning van den lach" drie maanden in gipsverband in het ziekenhuis zal moeten blijven. De officier van justitie te Roermond ver zoekt opsporing en voorgeleiding van den Duit- scher Joseph Meijs, zich noemende katholiek jeugdleider en politiek vluchteling uit Duitsch land. Hij schermt veel met beweerde connecties met hooge geestelijken en heeft Maandag Roermond verlaten met achterlating van zijn jas en hoed. Hij geeft voor gelden in te zamelen voor een zomerreis. De tweede dag van de jaarvergadering van den R. K. Bond van Schoenwinkeliers en Pa troons te Breda, werd begonnen met een algemeene H. Communie voor de zielerust van de overleden leden en tot welzijn van den Bond. De H. Mis werd opgedragen door den Bonds- adviseur, Pastoor F. Huf uit Voorburg. Na een gemeenschappelijk ontbijt werd de jaarvergadering voortgezet. Als plaats voor de "olgende jaarvergadering werd Den Bosch aan gewezen. De heer Aug. Linneweever uit Den Haag werd als voorzitter gekozen in verband met het af treden van den heer J. A. Schlaghecke, Arn hem. De heer Egb. van Heesch te Venlo, periodiek aftredend als bestuurslid, werd herkozen. In de vacature van wijlen den heer Van Hal werd gekozen de heer Schlaghecke en in de vaca ture Linneweever de heer Mols te Breda. De vergadering werd besloten met de be handeling van een technisch onderwerp. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de klacht van den Inspecteur- Generaal voor de Scheepvaart tegen der. kapi tein van den motorlogger „Oceaan n" SCH. 47, wegens het aan den grond loopen in de buiten haven van Scheveningen. De Raad is met den inspecteur-generaal voor de Scheepvaart van oordeel, dat de klacht ge grond is. Zooals gewoonlijk in dergelijke gevallen, al dus de Raad, heeft de kapitein het er maar op gewaagd, zich niet bekommerend om het ge vaar voor het aan den grond loopen, welk ge vaar niet te ontkennen valt, ook al lukt het wel eens, om, wanneer de sempahore te weinig water aangeeft de haven in of uit te loopen. De Raad acht een straf van schorsing voor 14 dagen geboden. Het Missiehuis te Roozendaal ofntving de volgende bijzonderheden omtrent het overlij den van Z. H. Exc. Mgr. G. Brandsma: Monseigneur ging Dinsdag 18 Juni per auto van Kisumi naar Nairobi, de hoofdstad van de Konya Kolonie; en scheen toen goed gezond. Woensdagmorgen nam hij deel aan de ver gadering van het Raadgevend Comité aan gaande inlandsch onderwijs en gebruikte daar na de lunch met den directeur van Onderwijs zaken en zijn echtgenoote, den heer en me vrouw Morris. Daar trof hem een beroerte. Dr. Arthur van Kikuyu, die aanwezig was, verleende hem de eerste hulp, later bijgestaan door dr. Cormack. Monseigneur werd kort daarna naar het Europeesch ziekenhuis vervoerd, waar hij om vijf uur 's middags de laatste H.H. Sacramen ten ontving. Hij was toen nog bij kennis, maar werd kort daarna bewusteloos en overleed den volgenden morgen om vier uur. De begrafenis had plaats in Nairobi, dien zelfden middag. Celebrant was Father NaEiwee van Nakuru, de oudste van de Mill Hill Fathers, die Nairobi bijtijds kon bereiken. Father Stam, ofschoon hij onmiddellijk per vliegmachine naar Nairobi vertrok, kwam toch te laat voor de begrafenis, maar droeg den volgenden morgen een plech tige H. Mis van Requiem op, geassisteerd door twee Paters van den H. Geest. Naar onze Haagsche redacteur verneemt, zullen de Paters Franciscanen, die de leiding van de R.K.H.B.S. en het Gymnasium te Rot terdam zullen overnemen, zich aldaar met in gang van 10 Juli vestigen in het perceel Heem raadsingel 87. Als overste van het Studiehuis is benoemd pater Dalmatius van Heel O.F.Mkapelaan van de kerk aan den Boschweg te Den Haag. Pater van Heel is voor Rotterdam geen on bekende. Zijneerw. was van 1900 tot 1918 ka pelaan in de kerk aan de Leeuwenstraat, waar hij als directeur de leiding had van verschil lende organisaties. De Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minder broeders heeft benoemd tot eersten Overste van de nieuwe stichting te Rotterdam, Heemraad singel, Pater Dalmatius van Heel, die van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem eervol ont slag ontving als assistent te 's-Gravenhage (H.H. Antonius en Lodewijk). In zijn plaats werd op voordracht van den HoogeeTw. Pater Provinciaal door Z. H. Exc. benoemd Pater P. A. de Vries uit het klooster „Alverna" te Wy- chen. Dinsdagavond omstreeks negen uur was in den toestand van den Hoog Eerw. Heer Deken en Kanunnik C. Hartman te Amersfoort nog geen verbetering te bespeuren. In den loop van de vorige week werden door de Maastrichtsche recherche drie perso nen, n.l. G. B. en L. gearresteerd, als verdacht van verschillende diefstallen met en zonder braak, gepleegd te Maastricht en Canne (B.). Een groote hoeveelheid van diefstal afkom stige goederen werden in beslag genomen. Na een scherp verhoor legden allen een volledige bekentenis af. G. en B. werden na voorleiding in het huis van bewaring ingesloten, terwijl L. 'r. vrijheid werd gesteld. Als verdacht van heling in dezen diefstal werd nog proces-verbaal opgemaakt tegen vrouw G. en D. B., eveneens beiden wonende te Maas tricht. Dinsdagavond is bij het inhalen van het hooi te Westenesch bij Emmen de 14-jarige Roelof Wesseling om het leven gekomen. Hoe het hem overkomen ongeval zich precies heeft toe gedragen, is niet bekend. Men vond echter den jongen, die met een leegen met een paard be spannen wagen naar het hooiland onderweg was, in een sloot nabij het inrijhek der weide. Dokter Hospers te Emmen constateerde een schedelbreuk, waaraan de jongen inmiddels reeds was overleden. Vermoedelijk heeft hij een slag van het paard gehad. Boeren die in de omgeving bezig waren met melken, zagen paard en wagen onbestuurd hun weg vervolgen, en werden daardoor op het gebeurde opmerkzaam gemaakt. De Deutsche Luft Hansa heeft een fraai ver zorgde folder uitgegeven van haar regelmatige luchtverbinding Duitschland—Rio de Janeiro (Brazilië) in drie dagen en Duitschland— Buenos Aires (Argentinië) in drie en een halven dag. Voor de wekelijksche luchtpostverzendingen met dezen dienst zijn de tijdstippen van laat ste buslichting: Amsterdam: Expeditiebureel C. S. Zaterdags 17.20; Den Haag: Hoofdpostkantoor, Zaterdags* 17.00; Roterdam: Hoofdpostkantoor, Zaterdags 17.00 en Utrecht: Station, Zaterdags 17.00 uur. Voor de tijdstippen van laatste buslichting in andere steden kan men zich wenden tot het Postkantoor ter plaatse. Ingediend is een wetsontwerp verklaring van het algemeen nut der onteigening van percee- len, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor wijziging en uitbreiding van de electrische centrale van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Friesland, met bij komende werken te Leeuwarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5