Aan tafel met Intourist BECK'S BEZOEK AAN BERLIJN I w 11 Abessinië protesteert tegen de pers campagne in Italië Het nieuws van heden EEN CULTUREEL DINER! GAÏDA VALT OPNIEUW ENGELAND AAN VÉRGAANDE OVEREEN STEMMING UIT VATICAANSTAD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 5 JULI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19420 Drie uur etendrinken en luisteren naar geestdriftige ont boezemingen Ikonen der Tsarina Koning Leopold op de wereldtentoonstelling Bezoek aan de Nederlandsche afdeeling Leopold Wolf ling over leden Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiji Regeeringsverklaring van Stojadinowitsj Joego-Slavië zal streven naar ver mindering der bewapening 14 BOEREN VERDRONKEN •ft Hij vertrouwt Engelands aanbod niet en gelooft dat het zijn eigen belangen nastreeft Engeland en de Volken bond AARDBEVING Polen en Duitschland zullen in nauw contact blijven en ijveren voor den vrede in Europa De Poolsche minister ontvangt de pers BERLIJN, 4 Juli. (D. N. B.) Of ficieel wordt medegedeeld: Minister Beek Een lied SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (p.g. 4) Italiaansch watervlieg tuig gezonken Inzittenden gered NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) We moeten het toegeven: de laatste geste van de Intourist, het gebaar, waarmede het Festival van Leningrad werd beslo ten, Was een charmant gebaar. De vreemdelin gen werden hartelijk uitgenoodigd aan te zitten aan een noenmaal, dat door den voorzitter der Leningradsche afdeeling van Intourist werd gepraesideerd. Tezamen met de vertegenwoor digers der diverse theaters en andere kunstin stellingen, bestaande zoowel uit directeuren als artisten vulden wij een zaal van het Astoria- hotel, waar een feestelijke tafel ons wachtte. Wel dachten we met eenigen schrik aan de mogelijkheid, dat dit officieele diner een nooit- eindend blijspel zou worden, zooals alle Russi sche tafelgeneugten, doch de aanblik van groo- te kunstige ijsfiguren alsmede van een horde vriendelijke en zeer diverse glazen verzoende ons spoedig met de toekomst, die bovendien werd ingezet met wodka en goede wijnen, in- heemsch en van Franschen huize, doch onder alle opzichten vriendelijk te prijzen. Rusland is een land van redevoering en dis cussie; we waren dus voorbereid op een lange reeks ontboezemingen en w'e behoefden geen tien minuten te wachten of de tafelpraeses stond op en begon ons een welkom toe te roe- Pen aan den disch. Onmiddellijk daarna sprong een meisje van Intourist op om het gesprokene te vertalen in het Engelsch, waarna een harer collega's de vriendelijke woorden der vreemde lingen telkens in het Russisch overbracht. Aan genomen, dat een dozijn sprekers het woord voerden, hebben we dus 24 sprekers aanhoord die in welwillendheid en geestdrift met elkaar wedijverden. De gastheer gewaagde van een cultureel diner, dat vooral geen commercieel diner wilde zijn. Reclame lag hem verre, zoo beweerde hij, en de eenige opzet van dit samenzijn was een nauwe- ren band te leggen tusschen de genoodigden en hun gastheeren. Het festival, dat op dezen dag eindigde, had men te zien als een manifestatie van het enorme verschil tusschen de Sovjet en West-Europa, wiaar de kunst degenereert. De directeur van de Groote Opera, Sjapirom, betoogde dat de kunst inderdaad de kunst van de groote massa is. Hij wilde deze opvatting zooveel mogelijk verspreiden en verwachtte alle gasten op het eerstvolgend festival in Moskou. 'In hoeverre men van een „kunst der massa" kan spreken, gelieve de lezer zich uit onze vo rige beschouwingen te herinneren). Geestdriftiger dan beide voorgaande rede naars tezamen sprak een Franschman, voorzit ter der Vereeniging tot cultureele samenwer king tusschen Frankrijk en Sowjet-Rusland. Een van emotie bevende stem beloofde in het Wes ten de leugens tegen te spreken, die over de Sowjet-Unie de ronde doen. De spreker had geen enkelen bolsjewiek gezien met een mes tusschen de tanden en zou het Westen wakker schud den.... enz. Ook wij hebben geen bolsjewieken met mes sen tusschen de tanden gezien, maar om volledig te zijn deelen we mede, dat we zulks in tegenstelling met onzen Franschen vriend deze heeren met messen ook niet hadden ver wacht. Zou het anders geweest zijn, We waren thuis gebleven. Het enthousiasme van dezen weisprekenden Rranschman werd, zoo mogelijk, nog overtrof fen door een van vriendelijkheid stralenden Turk, die de stichting der Sowjet-Unie van grootscher beteekenis noemde dan b.v. de ont dekking van Amerika of de uitvinding der boek drukkunst. Hij prees zich zelf gelukkig alle nieu we openbaringen die tot hem gekomen waren, te mogen beleven en beloofde nog vaak terug te zullen komen. Bij nader toezien, ontdekten we in dezen vurigen spreker den man, die na de opvoering van een, bepaald slecht, tooneel- stuk (het reeds besproken communistische stuk „Doortocht in de bergen") uitriep dat deze kunst nergens ter wereld werd geëvenaard. Vele andere sprekers betoogden, ieder op zijn wijze en zijn geaardheid, dezelfde dingen, terwijl weer anderen een beleefd stilzwijgen bewaarden en hun volle aandacht wijdden aap de zwarte koffie, die inmiddels na drie uur welsprekend heid haar rechten opeischte. En zoo had ook Overste Beek, de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, begroet bij zijn verblijf te Berlijn den commandant van de eerewacht Rechts een der toeristen-hotels, Astoria, waar Intourist zijn gasten onthaalde dit diner precies als in het Westen zijn taak volbracht, zü het dan ook, dat de cultuur er de inzet van was. Ook hier waren spijs en drank aantrekkelijker dan het gesproken woord en zij waren even overvloedig. En toen we eindelijk rust hadden en in een luien stoel onze laatste Hollandsche sigaar als een onovertrefbare after-dinner aangezogen hadden (de Russische sigaren zijn onrookbaar voor een Nederlander) mediteerden wij over de tegenstellingen, die ook in dit land zonder klas sen bestaan. Hier hadden we althans een vorste lijke vergoeding gekregen voor het dure sneedje brood met kaas dat we in een hongerig oogen- blik op Peterhof tot ons hadden genomen en waarvoor we een gulden hadden neergeteld, terwijl we voor een hoogst eenvoudig tooneei- programma (dat overigens meestal gratis werd verstrekt) een keer 75 cent betaalden, terwijl de gelukkige bewoner der Unie voor vijf heele centen terecht kan, zooals hij ook (indien hij een beetje durf heeft) een wodka koopt voor enkele centen, terwijl het kleine glaasje jene ver voor den vreemdeling op ongeveer zestig cent komt te staan, hetgeen voor een Hollander een hard gelag is, vooral omdat deze edele drank een van de weinige objekten is die een vreemdeling in Rusland buiten artistieke voor werpen en snuisterijen kan koopen. Vermoedelijk was het deze laatste omstan digheid, die een douane-ambtenaar aan de Poolsche grens vol achterdocht zou laden ten aanzien van den trouwring, die mijn lin kerhand siert. Of ik de ring in de Unie gekocht had, vroeg hij en pas toen ik hem er op gewe zen had, dat onnutte dingen als trouwringen in Rusland onbemind zijn en dat bovendien geen vreemdeling het in zijn hoofd zal halen h.t symbool zijner echtvereeniging juist te gaan koopen in een land, waar de echt niet heele- maal echt ispas toen was de man die overigens niet meer dan zijn plicht deed ge rustgesteld. Ten overstaan van een ikoon, die slordig ver pakt in mijn koffer lag, nam de douane een beslist standpunt in. De ikoon was vergezeld van een uitvoerlicencie en mocht dus uit het heilige Rusland verhuizen. Hoe meer ikonen hoe liever zelfs, Want ook deze zaken zijn waarde loos aangezien zij de uitdrukking zijn van gods dienstige gevoelens, die contrabande zijn in de Scwjet-Unie. Het is dan ook verboden, ikonen té schilderen. De vroegere ikonenschilders, die vaak een perfecte techniek ontwikkelden, ma ken thans meubeltjes en beschilderen kleedjes. Men kan deze zaken koopen in de bazars der toeristenhotels en in de vreemdelingen-winkels der Torgsin, waarover wij reeds een en ander hebben verteld. Zoowel de bazars als de winkels zijn staatsinstellingen en de ijverige bedienaars van deze zaken zijn staatsambtenaren, die den argeloozen kooper honderd-uit vertellen over hun waren, welke naar zij zeggen, alle uit de keizerlijke paleizen afkomstig zijn. Onze ikoon zou sinds jaren de ontbijttafel van den laatsten Nicolaas en Alexandra hebben versierd. Een vluchtige becijfering leidde spoedig tot de ont dekking dat de Romanoffs minstens een paar honderd ikonen op de ontbijttafel moeten ge had hebben, zoodat er zelfs voor de toch al zoo bescheiden radijsjes geen plaats meer kon over blijven. Er is dan ook meer reden te veronder stellen, dat het gewilde handelsartikel uit de kerken en particuliere huizen is geroofd om thans als artistieke curiosa aan de vreemdelin gen verkocht te worden. Al bestaat er geen vrije markt meer, het handelsinstinct laat ook den ikonenkoopman niet in den steek. BRUSSEL, 4 Juli. (A. N. P.) Hedenmid dag heeft de Koning van België een bezoek gebracht aan de Nederlandsche afdeeling van de wereldtentoonstelling te Brussel. De koning, die omstreeks vier uur arri veerde, was vergezeld door den commissaris- generaal van de tentoonstelling en werd rond geleid door den consul-generaal van Nederland te Brussel, mr. H. van Romburgh. In het bijzonder betoonde Koning Leopold belangstelling voor de Nederlandsche zuivel- afdeeling. Tenslotte werden nog verschillende andere afdeelingen bezichtigd, o. a. de Luxemburgsche. BERLIJN, 4 Juli De voormalige aarts hertog Leopold van Oostenrijk, die sinds 902 uit het Oostenrijksche keizershuis is getreden en sindsdien onder den naam Leopold Wölfling leefde, is hedenmorgen in zijn woning te Ber lijn overleden. Hij leefde de laatste jaren in de grootste armoede Verwachting: Matige Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, M wellicht nog enkele regenbuien, weinig =j verandering in temperatuur. H Verdere vooruitzichteh; Opklarend, af- nemende wind. BELGRADO, 4 Juli. (Reuter.) In de regee ringsverklaring, welke heden in het parlement is voorgelezen, zegt minister-president Stojadi nowitsj, dat de regeering trouw zal blijven aan de verbonden en vriendschappen met buiten landsche mogendheden en met voldoening zal samenwerken met alle andere mogendheden tot consolidatie en organisatie van den vrede in Europa. Met alle kracht zal de regeering stre ven naar vermindering en beperking van de bewapening en in afwachting van de verwezen lijking van bewapeningsbeperking, zal de regee ring alle maatregelen nemen, noodzakelijk voor de veiligheid. In de binnenlandsche politiek zal de regeering trouw blijven aan de grondslagen van de grondwet van 1931, vooral wat betreft de eenheid van den staat en de natie en de regeering zal streven naar aanpassing van de wetten in een geest van nationale verzoening met groote autonomie var. het volk. Op den Indus, niet ver van het dorpje Raj, is een boot, waarop zich 40 boeren bevonden, plotseling omgeslagen. Zes en twintig hiervan konden zich redden, doch de overige veertien verdronken. In aansluiting op ons artikel betreffende ens bezoek aan Peterhof en Detskoje Sselo te Leningrad, publiceeren wij hierbij een foto van de slaapkamer der laatste Tsarina, waarover in bedoeld artikel sprake was. Minister Gil Robles (rechts) heeft in ge selschap van den generaal-gouverneur van Catalonië, Manuel Portela (links) een bezoek gebracht aan rumoerig Barcelona ROME, 4 Juli. (Reuter). De Abessinische zaakgelastigde te Rome heeft een lang protest gepubliceerd tegen de Italiaansche perscampagne tegen den Negus. Hij noemt het „de grootste laag heid" dat de geruchten weer wor den verspreid, dat de schoonmoeder van den Negus vergiftigd zou zijn en dat de neef van Menelik, Lidj Yassou dood zou zijn. Een negerin en een blank meisje van resp. 24 en 19 jaar zijn te Chicago gearresteerd, om dat zij zich met kettingen aan de deurpost van het Italiaansche consulaat hadden laten vast binden, uit protest tegen de „Italiaansche agres sie in Abessinië". Inmiddels trok een vijf en twintig-tal negers voorbij het consulaat met doeken voorzien van leuzen, waarin afkeurend over Mussolini werd gesproken. In de „Giornale d'Italia" schrijft Gayda dat de hardnekkigheid, waarmede officieel door Engeland wordt vastgehouden aan interventie van den Volkenbond in de Italiaansch-Abes- sinische kwestie de openbare meening van Europa begint te verontrusten, welke zich gaat afvragen, of Engeland, dat bereid was tot het doen van offers, de rol op zich wil nemen van apostel ter verdediging met de meest ab solute belangeloosheid van het algemeene recht en de algemeene rechtvaardigheid, die, naar men beweert, worden vertegenwoordigd door den Volkenbond, dan wel of Engeland zich tot den Volkenbond wendt om een internationalen schijn te geven en een anoniemen arm aan een actie, die uitsluitend wordt ingegeven door Britsche belangen. Het eerste bewijs voor be langeloosheid is toch wel onpartijdigheid en dit bewijs is door Engeland niet geleverd. Waarom bijv. wijst Engeland thans met zoo veel klem op de bepalingen van het Volken bondshandvest, terwijl het zich er nooit zorgen over gemaakt heeft deze artikelen van het zelfde handvest in herinnering te roepen, toen op grond daarvan Abessinië zou hebben moe ten worden weggejaagd uit den Volkenbond wegens niet-nakoming der bepalingen van het statuut en wegens onwaardigheid? Waarom heeft Engeland niet getracht een boycot te ontketenen tegen Japan, wegens de Japansche actie op Chineesch gebied? Waarom is het niet tusschenbeide gekomen in het conflict in den Gran Chaco en waarom heeft het niet gewei gerd een vlootovereenkomst te sluiten met Duitschland, waardoor de militaire politiek van Duitschland officieel erkend werd, die Enge land zelf te Genève had veroordeeld en waar voor het meegeholpen heeft een commissie in het leven te roepen, bestemd voor het bestu- deeren van toe te passen sancties? Gayda gaat dan voort met de uiteenzetting van de redenen van nationaal belang, die En geland er toe drijven deze volkenbondspolitiek te voeren en die kunnen worden samengevat in de bedoeling het Abessinische gebied te reser veeren voor Britsche overmeestering. Dit be lang vooronderstelt het uitsluiten van iedere andere penetratie en invloed op Abessinische gebieden. Uit Buenos Aires meldt Reuter: Te Oma is een aardbeving waargenomen. De bevolking vluchtte door een paniek gegrepen uit de stad. Het tweedaagsch bezoek van den Poolschen minister van buitenland sche zaken aan Berlijn heeft gele genheid gegeven tot een diepgaan de gedachtenwisseling tusschen den Führer en Rijkskanselier en de Duitsche rijksregeering met den heer Beek. Bij deze gedachtenwisse ling, die op vrijmoedige wijze werd gehouden, zijn de speciaal Duitsch land en Polen interesseerende pro blemen en ook de problemen der algemeene Europeesche politiek ter sprake gebracht. Er bleek een ver gaande overeenstemming van op vattingen te bestaan. Met voldoening kon worden vastgesteld, dat de Duitsch-Poolsche verklaring van 26 Januari 1934 in ieder opzicht ten volle aan haar doel heeft beantwoord en wel niet slechts in de verhouding van de beide staten tot elkander, maar ook als constructief element bij de be veiliging van den vrede in Europa. De heer Beck wees in dit verband er op, dat de ver klaring van den Führer en Rijkskanselier over Polen in zijn redevoering van 21 Mei, in het bijzonder zijn wensch betreffende duurzaam heid van de Poolsch-Duitsche overeenkomst, in Polen een krachtigen weerklank had gevonden en dat ook van Poolsche zijde de oprechte wensch naar steeds grootere verdieping van de vriendschappelijke nabuurschapsbetrekkin gen met Duitschland gevoeld wordt. De beide regeeringen zullen in overeenstem ming met de naburige ligging van de beide volkeren ook in de toekomst in nauw contact blijven en al haar krachten wijden aan het werk van den Europeeschen vrede. De Poolsche minister van buitenlandsche za ken heeft hedenmiddag in het gebouw van de Poolsche ambassade de vertegenwoordigers ontvangen van de Duitsche en de buitenland sche dagbladen. Het was voor mij, aldus minister Beek, een bijzondere vreugde de reeds geruimen tijd geleden aan mij gerichte uitnoodiging van de Duitsche regeering te aanvaarden. Helaas werd de vroegere termijn van mijn reis door onzen na- tionalen rouw uitgesteld. De buitengewoon har telijke deelneming, die de rijkskanselier en met hem het geheele Duitsche volk ons in deze mioelijke dagen hebben bewezen, is in Polen diep op prijs gesteld. Ik had gisteren de gelegenheid den rijkskanselier uit naam van den Poolschen president daarvoor persoonlijk dank te kun nen zeggen. Mijn langdurige en diepgaande gedachtenwis seling van gisteren met den rijkskanselier had zoowel betrekking op de Duitsch-Poolsche be trekkingen als ook op de algemeene politieke problemen, die de beide regeeringen interessee ren. Deze gedachtenwisseling, die ik heb aan gevuld in besprekingen met de bevoegde rijks ministers, zal zeker een positieve bijdrage vor men op den weg, dien de beide regeeringen zijn ingeslage* door de verklaring van 24 Ja nuari 1934 Een terugblik op onze wederzijdsche be trekkingen sedert deze verklaring doet blijken, dat de uitwerkingen van die overeenkomst niet alleen hebben bijgedragen tot de positieve vor ming van onze betrekkingen, maar bovendien ook een zeer essentieelen factor tot instandhou ding en versterking van den vrede in het alge meen hebben uitgemaakt. In dit opzicht zou men mogen aannemen, dat zelfs diegenen, die onze overeenkomsten critisch hebben bekeken, op grond van de al gemeene ontwikkeling toch er van overtuigd kunnen zijn geworden, dat de tengevolge van de verklaring van 26 Januari 1934 geschapen toestand als een belangrijk bestanddeel van het algemeene vredeswerk van Europa gewaar deerd en als zoodanig niet met critiek, maar veeleer met dankbaarheid moet worden aan vaard. Ten slotte verzocht de minister nog voor de Duitsche openbare meening tot uiting te bren gen hoe aangenaam zijn vrouw en hij de har telijke ontvangst te Berlijn hebben gevonden. Ook gaf hij nog uitdrukking aan zijn vreugde een ontmoeting te hebben gehad met zijn col lega Freiherr von Neurath evenals met minis ter-president Goering en dr. Goebbels, die bei den in Polen geen onbekenden zijn en besloot met de Duitsche pers een succesrijk werk toe te wenschen in den zin van een wederzijdsche toenadering van het Duitsche en Poolsche volk. Beck's bezoek aan Berlijn; officieel communiqué gepubliceerd; de Poolsche minister ontvangt de pers. Abessinië protesteert tegen de perscampagne in Italië; scherp artikel van de „Giornale d'Italia" tegen Engeland. Koning Leopold bezocht Donderdag de Neder landsche afdeeling op de wereldtentoonstelling te Brussel. De voormalige Aartshertog Leopold van Oos tenrijk, zich noemende Leopold Wölfling is te Berlijn overleden. Regeeringsverklaring van den Joego-Slavischen premier Stojadinowitsj. Verloving van Aartshertog Otto van Habsburg met de jongste dochter van Koning Victor Ema nuel? Japan stelt weer nieuwe eischen aan China naar aanleiding van een artikel, dat beleedigend wordt geacht voor den Mikado. H. M. de Koningin heeft afgezien van het voor nemen deze maand naar het buitenland te gaan. De Vereeniging Ned. Fabrikaat heeft besproken de kwestie van het aangeven van het land van herkomst op de verpakking der waren. Bezwaren van het Rijkswaterstaatspersoneel te gen verlaging der salarissen. De beschadigde „Prinses Juliana" is te Rotter dam gearriveerd, waar het schip gerepareerd zal worden. Het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank heeft negen jaar gevangenisstraf geëischt tegen een ambtenaar der registratie wegens het verkoo- pen van opium. O ,,Ein Lied geht um die Welt." Geluk kig degene die het lied opvangt en verstaat. In het lied ligt veel levens- schoon geborgen. Vang een lied op in uw werk beluister het bekorend lied van verre uit uw radioen een glimlach plooit uw lippen, een rimpel wordt uit uw ziel weggestreken. „Leise flehen meine Lieder." De Duitschers en Franschen hebben de macht van het lied begrepen. En ze hebben er ons leven mee verrijkt. We hebben een lied in ons leven noodig. Een lied dat den geest opbeurt en 't hart ontroert. Een lied dat iaat schoonheid in ons bestaan brengt, dat lach en traan losslaat, dat den toover bezit van het bekorend meesleepende. Gelukkig degene die een lied aan de gemeenschap schenkt, gelukkig degene die een lied weet te verstaan. PARIJS, 4 Juli (Reuter) De s.s. „El Man- sur" en „Roland" deelden per radio mede. dat zij 6 passagiers en 4 leden van de bemanning van een Italiaansche watervliegtuig, dat op zee een noodlanding had gemaakt, aan boord hebben genomen. Het vliegtuig zelf is gezonken. Het vliegtuig, dat op het traject Rome— Barcelona vloog, had hedenochtend S. O. S.- signalen uitgezonden. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 4 Juli: De Paus heeft heden den directeur van de Vaticaansche sterrenwacht-, pater J. Stein S.J. in audiëntie ontvangen, die morgen als vertegen woordiger van het Vaticaan vertrekt naar het astronomencongres te Parijs. Tot nuntius van Columbia is als opvolger van Mgr. Paolo Giobbe benoemd Mgr. Carlo Serena, gezantschapsraad van de nuntiatuur In Italië. Mgr. Serena is tevens benoemd tot titulair aartsbisschop van Mira, I \11IIIIIII/#////////// Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 762.0 Vorige stand: 765.3 i t\

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1