LONDEN Engeland zoekt contact met Frankrijk reis... p Technische dienst der K.L.M. Oude moordzaak te Oss VERMINDERING VASTE LASTEN Kerkelijk leven GOEDK.OOPE RETOURS HAAR ZEER DOORZICHTIGE INCONSEQUENTIES De weerstoestand Winkel-ordening VRIJDAG 5 JULI 1935 Yan 1 Augustus af in zijn geheel op Schiphol ondergebracht 400 man personeel R.K. Staatspartij Politieke bijeenkomst te Amersfoort Loontoeslag bij den landbouw Yoor Noord-Brabant en Limburg en waarschijnlijk Zeeland KL L. M.-gedenkplaat voor de K XVIII Behalve beperking van rente voor hypotheken en pandbrieven ook huurverlaging De aangehoudene bekent; nog een arrestatie Belastingbetalers ge dupeerd Ophaaldienst haalde wel op, maar droeg niet af H. H. WIJDINGEN In het Seminarie der Afrikaansche Missiën NOODLANDING REIST 'sNACHTS via HOEK OF OVERDAG via VLISSINCEN DEKEN C. HARTMAN Audiëntie Mr. P. M. F. Bauduin f Advocaat-Generaal bij 't Gerechts hof te Amsterdam Aan de gevolgen overleden „Achterlijk" Abessinië iipi® HET WEER OP ZONDAG Voorloopig blijft het weer vrij warm en ongestadig De graanknoeierijen te Eist Bijzondere speurzin van den controleur R.K. UNIVERSITEIT Prof. dr. F. van Welie rector - magnificus Van 1 Augustus af zal, zooals bekend, de geheele technische dienst van de K. L. M. cp Schiphol zijn geconcentreerd en zal Waalhaven nog alleen de functie van vlieg veld behouden. Niet minder dan 350 tot 400 man personeel worden daarmee binnen de begrenzing der hoofdstedelijke luchthaven werkzaam gesteld in de verschillende tech nische afdeelingen. Door deze concentratie wordt, in verband met het in intensiviteit sterk toegenomen luchtverkeer, de best denkbare economische werkwijze verkregen. De technische dienst van de K.L.M. kan in drie onderdeelen worden gesplitst. Een dezer onderdeelen is de werkplaats, waar, als zij ge heel zal zijn ingericht, de heer Behage den schepter gaat zwaaien. Zoo'n werkplaats kan men het beste vergelijken met de hellingen van een scheepsbouwmaatschappijzij dient voor het groot-onderhoud der vliegtuigen en het ont wikkelen van nieuwe constructies. De lijndienst, die met Schiphol is meegegroeid, is een technische afdeeling op zichzelf; hij ver zorgt den normalen dienst van de toestellen, alsmede de indeeling daarvan. In dit verband heeft deze dienst nauw contact met het com- mercieele gedeelte van het bedrijf der K.L.M. Van dit voor een goede functionneering van het geheele apparaat zoo belangrijke onderdeel heeft de heer Spit de leiding. In de derde plaats is er de motorafdeeling, die zorg draagt voor het onderhoud der motoren en waarvan de heer W. van Os chef is. Naast deze onder deelen heeft zich de instrumenten- en clectri- sche afdeeling ontwikkeld. Aan het hoofd van het geheel staat de kortelings tot onder-direc teur der KL.M. benoemde heer P. Guillonard. De instrumentenafdeeling, welke in verband met het groote aantal apparaten, die in een modem vliegtuig zijn ingebouwd, mede een zeer belangrijke functie heeft, is ongeveer een jaar geleden het eerst naar Schiphol ver huisd. Zij werd aangebouwd aan loods B. In ruim een week tijds voltrok zich de ver huizing van de motorenafdeeling; op 1 April werkte deze afdeeling reeds op volle capaciteit, zorder dat de verhuizing eenige stoornis had teweeggebracht. Een knap stuk werk! Deze af deeling ligt in het zuidoostelijk gedeelte van het vliegveld en is zeer modem opgezet. De geheele technische behuizing ressorteéft onder den Amsterdamschen Dienst der Han delsinrichtingen; Publieke Werken voert haar uit en de gemeente geeft haar aan de K.L.M. in huur. De capaciteit der nieuwe werkplaatsen houdt terdege rekening met de enorm snelle ontwikkeling van het luchtverkeer. De lijndienst krijgt trouwens reeds gebrek aan ruimte, zoodat een deel der toestellen des nachts buiten moet bivakkeeren! Plannen voor den bouw van een nieuwe loods zijn in voorbe reiding. Ook het vliegveld zelf zal naar men weet worden uitgebreid, het zal een lengte krijgen van anderhalven kilometer. De politieke bijeenkomst van de R. K. Staats partij te Amersfoort zal Zaterdag 27 Juli om 14.15 uur worden geopend door den voorzitter van de R. K. Staatspartij. Dien dag worden inleidingen gehouden over: „Rondom ons nieuwe Beginselprogram; de groo te, eeuwige beginselen" en „De algemeene richt lijnen uit het Ontwerp-Algemeen Program." Zondag, 28 Juli zullen de deelnemers een H. Mis bijwonen, waarna een inleiding wordt ge houden over: De economische werkelijkheid. Daarna slotwoord van den Partijvoorzitter. De namen der inleiders zullen nader worden bekend gemaakt. Op het gemeentehuis te Eindhoven is een conferentie gehouden aangaande den eventuee- len loontoeslag in de landbouwbedrijven van Noord-Brabant en Limburg. De conferentie, die een besloten karakter droeg, stond onder leiding van den heer M. de Vries, referendaris van het Departement van Sociale Zaken, terwijl vérder nog aan de conferentie deelnamen de bestuurders der Rijks Werkverschaffing, de landbouwconsUlenten in Noord-Brabant en Limburg en vertegenwoor digers der landbouworganisaties en landarbei dersorganisaties. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de conferentie tot resultaat heeft gehad, dat van 1 Augustus a.s. af voor Noord-Brabant en Lim burg dezelfde regeling zal gelden als voor de provincies Groningen, Friesland, Drente, Over- «sel en een gedeelte van Gelderland reeds inge voerd is, terwijl deze regeling vermoedelijk per 1 September ook voor Zeeland in werking zal treden. De regeling heeft ten doel, een toeslag toe te kennen op het loon van d i e landbouwers, die meer werkkrachten in dienst zullen nemen, dan zij vorig jaar in dienst hadden, ten einde de werklooze landarbeiders weer te werk te stellen. Als basis voor dezen toeslag zal gelden' het loon per H.A. voor de verschillende gewas sen in de diverse streken. CAlVg.DELW DATA VIA, 5 Juli (Aneta) Na aankomst san de K XVm zal de heer Nieuwenhuis, di recteur van de K.N.I.L.M. en vertegenwoordi ger van de K.L.M., een gedenkplaat aanbieden, welke in de K XVIII zal worden aangebracht ter dankbare herinnering aan de medewerking welke deze onderzeeër heeft geboden bij de ▼lucht van de „Snip" van Holland naar West Indie. Zooals reeds gemeld, zal hoogstwaarschijnlijk nog deze week een wetsontwerp worden inge diend betreffende de vaste lasten. Behalve met een begrenzing van renten van hypothecaire schuldvorderingen en /an pand brieven tot respectievelijk 4/ pet. en 4 pet., valt ook te rekenen op een beperking der woning- huren. Hiertoe gaat, volgens het Handelsblad, het ontwerp uit van het vaststellen van een basisjaar. Woninghuren, die, vergeleken met dat jaar, niet reeds met 20 pet. zijn verlaagd, zullen alsnog deze verlaging moeten ondergaan. Eenige dagen geleden hebben we bericht, dat de gemeentepolitie te Oss gearresteerd had P. W. uit Oss, als verdacht van den moord op den 23-jarigen J. H. op 5 December 1925. P. W. die de laatste dagen aan een streng verhoor onderworpen is geweest, heeft thans ten overstaan van de gemeente-politie een volledige bekentenis afgelegd. Tevens is op verzoek van de Ossche gemeente politie uit Bleiswjjk naar Oss overgebracht de Ossenaar Br. Donderdag is Br. te Oss aangekomen en kon daar alle verklaringen van P. W. bevestigen. P. W. zal dezer dagen voor den Officier van Justitie te Den Bosch worden geleid. Van officieele zijde vernemen wij, dat alle berichten over meerdere arrestaties in deze moordzaak, uit de lucht gegrepen zijn. Alleen P. W. en Br. zijn gearresteerd. Donderdagmiddag heeft de politie te Den Haag termen aanwezig gevonden in te grijpen in de zaken van den „Nationalen Ophaaldienst", een vennootschap, welke sedert enkele dagen gevestigd was aan de Vaillantlaan en daarvoor in de Kaapstraat en welke zich ten doel stelde door het regelmatig ophalen van gelden er voor te zorgen, dat de belastingen en andere perio dieke betalingen voor een groot aantal personen op tijd en regelmatig geschiedden, zoodat nie mand, die zich bij dezen ophaaldienst had aan gesloten, zich ongerust behoefde te maken over het oploopen van belastingschuld en dergelijke kwesties. Door middel van betaling in termijnen, regelde het bureau alles voor zijn leden. Aanvankelijk ging het goed, doch al spoedig kwamen de moeilijkheden. Personen, die steeds op tijd aan het bureau hun gelden hadden af gedragen, in de overtuiging, dat zij nu geen angst behoefden te hebben voor deurwaarders met dwangbevelen enz., moesten tot hun pijnlijke verbazing constateeren, dat hun geld niet door gezonden was, zoodat de onwelkome gasten der belasting-administratie toch voor de deur ston den. Toen kwamen de klachten bij de politie. Thans zijn er reeds meer dan 200 menschen, die aan gifte hebben gedaan. Dit aantal zal stellig in de eerstvolgende dagen nog grooter worden. Het bedrag dat, naar een voorloopig onderzoek heeft uitgewezen, verduisterd is, bedraagt ongeveer f 5000.—. De politie heeft de administratie en alle be scheiden in beslag genomen. De beheerder der zaak, een zekere De B., kon niet gearresteerd worden, aangezien hij ernstig ziek te bed lag. Op advies van den dokter mocht hij niet ver voerd worden. Op 29 Juni j.l. zijn de volgende H.H. Wijdin gen toegediend in de kapel van het Groot Semi narie der Afrikaansche Missiën van Cadier en Keer te Hastings, Engeland, door Z. H. Exc. Mgr. H. J. Paulissen, Apostolisch Vicaris van Ku- masi, Goudkust, West Afrika. Kruinschering: E. E. H. H. L. v. d. Beemt (Bergen op Zoom), en G. Eibers (Nijmegen); eerste twee kleine Wijdingen: E.E. H.H. Th. Do novan en E. Heymans (Hank (N.B.) laatste twee kleine Wijdingen: E.E. H.H. G. Hombergen (Nij megen), S. Kerckhoffs (Heer), F. Pas (Nijme gen), C. Potters (Roosendaal) en G. v. Ree (Ulft). Subdiakonaat: E.E. H. H. A. Bouchier (Den Helder), J. Dewar, B. Evers (Meerssen), H. Ja- cobi (Kerkrade), W. Hendrix (Lottum), H. Naus (Swolgen), J. Pietersma (Bolsward), F. Rama kers (Echt), W. de Rooij (Haarlem), H. Smits (Eindhoven) A. Stoffels (Spekholzerheide), G. v. Trigt, (Eindhoven), A. v. d. Weyden (Eind hoven) en L. Zuidwijk (Den Haag). Te Eist heeft een korporaal-vliegenier uit Den Helder op een weiland van de Plantage Wil lem III, wegens benzine-gebrek een noodlanding moeten maken. Het toestel, een jager, de D 28, maakte een vlotte landing en werd niet bescha digd. Vanuit Soesterberg zal de noodige benzine verstrekt worden, waarna de vliegenier naar de Kooy zal doorvliegen. EN DE VOORNAAMSTE STATIONS IN ENGELAND EN SCHOTLAND PROSP EN WUCHTINGEN BIJ DE SM. ZEELAND, VLISS/NGEN, HARE HOOFDAGENTEN Wï H. MuLLER S, Co*v DE Fa. HUDIG A PIETER^ ROTTERDAM EN HOEK VAN HOLLAND, EN Bu DE REISBURE AUX.— De toestand van kanunnik C. Hartman, deken van Amersfoort, is nog steeds achteruitgaande. De patiënt heeft dezer dagen bezoek ontvangen van Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht Mgr. J. Jansen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Donderdag geen audiëntie verleenen. Na een korte ongesteldheid is in den afgeloo- pen nacht overleden de heer mr. P. M. F. Bau duin, advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam. Mr. Bauduin is op 15 Juni 1927 als zoodanig benoemd. In deze functie behandelde hij om. de be kende revisie van de zaak GiessenNieuwkerk. Tevoren was hij substituut-officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gra- venhage. Daar behandelde hij o.m. de bekende strafzaak der valsche Portugeesche bankbiljet ten. De overledene was daarvóór werkzaam als procurOTr-generaal bij het Hof van Suriname. Hij was ridder der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk, commandeur der Orde van Jezus Christus van Portugal. Het Gerechtshof herdacht hedenmorgen vóór de opening van de zitting den hedennacht over leden advocaat-generaal Mr. P. M. F. Bauduin. Wij zijn zeer getroffen zoo zeide de presi dent, Mr. Dr. van Geer door het bericht van het zoo plotseling overlijden van Mr. Bauduin. Nog kort geleden zagen wij den heer Bauduin in ons midden, uiterlijk gezond en krachtig. Diep verslagen zijn wij dat wij mr. Bauduin zul len moeten missen; hij stond voor zijn werk. Hij was een zeer krachtige figuur, die opkwam voor het recht en met grooten ijver en nauw gezetheid zijn plicht vervulde. Ook als mensch Was hij geliefd bij de leden van het Hof. De advocaat-generaal Mr. Dr. D. Reilingh, dankt den President voor de gevoelvolle woor den aan zijn ambtgenoot gewijd. Hij was een trouw kameraad, iemand met een gouden hart; uiterlijk deed hij zich wel eens voor, of hij ruw was, doch in wezen was hij een zeer gevoelig mensch. Het heengaan van Mr. Bauduin is een buitengewoon groot verlies voor dit parket. De 69-jarige schoenmaker L. Rijkmans te Steenwijk, die 2ondag j.l. op den Meppelerweg door een personenauto uit Groningen werd aangereden, is in het R.K. Ziekenhuis te Zwolle aan de bekomen verwondingen overleden. Bij de zeer scherpe vragen, welke in het Engelsche Lagerhuis gesteld zijn naar aanleiding van Eden's verklaring, dat hij gemachtigd geweest is om door het verleenen van een uitweg naar zee van Abessinië con cessies voor Italië te koopen, waardoor het Ita- liaansch-Abessinisch conflict mogelijk tot een vreedzame oplossing zou worden gebracht, nam de Britsche regeering de houding aan, dat dit voorstel niet meer dan een probeersel zou zijn geweest en dat indien Mussolini er op in had willen gaan, natuurlijk eerst met Frankrijk zou zijn onderhandeld en Volkenbond en Parlement in deze kwestie zouden zijn gekend, alvorens een beslissing in die richting zou zijn genomen. Bij het Engelsch-Duitsche vlootaccoord heeft de Britsche regeering echter geen ruggespraak ge houden met haar Stresa-partners en den Vol kenbond en het staat te bezien, of zij, indien Mussolini aanstonds had toegehapt, Frankrijk niet weer voor een „fait accompli" zou hebben gesteld. In ieder geval blijkt uit de officieele Em sche lezing, welke thans van de beteekenis van het in portefeuille gebleven voorstel wordt ge geven, dat de Britsche regeering moeite doet den onaangenamen indruk, welken haar handelwijze in Frankrijk heeft gewekt, te overwinnen. En geland wil contact zoeken met Frankrijk om te trachten te weten te komen, of Frankrijk zich eventueel voor een Volkenbondsactie tegen Italië wil laten vinden of liever ter wille van de Ita- liaansche vriendschop den Volkenbond „a l'aban- don" wil laten, wanneer het tot een oorlog tus schen Italië en Abessinië mocht komen. Het schijnt Engeland nog steeds niet geheel duide lijk te zijn, dat Frankrijk de Europeesche poli tiek van primair belang acht en dat het de met zooveel moeite tot stand gebrachte Fransch- Italiaansche samenwerking in Europa niet zal prijs geven of in gevaar zal laten brengen ter- wille van de welriekende zwarte strengen van den baard van Keizer Hailé Selassie en de met de Italiaansche belangen strijdige Britsche be langen in Ethiopië. Wel kan Engeland druk op Frankrijk uitoefenen door te dreigen nóg meer aan te pappen met Duitschland dan het reeds deed, en b.v. de mogelijkheid van een afzon derlijk luchtpact met Duitschland in het voor uitzicht stellen. Of zulk een druk Frankrijk zou doen zwichten, is minstens twijfelachtig, want zoo groot is het vertrouwen van Frankrijk in Engeland niet meer, dat het zich er niet van overtuigd zou houden, dat de Britsche regee ring slechts dat doet, wat haar op een bepaald moment het voordeeligste lijkt. In de „Giornale d'Italia" wijst de bekende en vaak geïnspireerde journalist Gayda er niet ten onrechte op, dat Engeland zich niet het i vuur uit de sloffen heeft geloopen, toen Japan het Volkenbondshandvest verkrachtte en Boli via en Paraguay, beide Volkenbondsleden, el kander beoorloogden, maar dit thans wel doet nu zijn belangen in Abessinië op het spel staan. Deze schijnbaar inconsequente houding van En geland is minstens even doorzichtig als die welke Italië ten opzichte van Abessinië aan neemt. Engeland heeft indertijd ernstige be zwaren geopperd tegen het toelaten van Abes sinië tot den illuster en Volkenbond, terwijl Ita lië in die dagen voor het lidmaatschap van Abessinië ijverde. Nu zijn de rollen omgekeerd. Engeland wil Abessinië ten volle laten genieten van de voorrechten van het lidmaatschap, ter wijl Italië Abessinië afschildert als een bar- baarsch slavenland, dat het Volkenbondslid maatschap ten eenenmale onwaardig is. Dat Abessinië niet een welgeordende staat is in West-Europeeschen zin, staat buiten kijf. Maar is Sovjet-Rusland en is de negerrepubliek Li beria dat wèl? En toch zijn deze beide staten leden van den Volkenbond, de laatste zelfs, niettegenstaande daar toestanden heerschen, welke met de meest elementaire begrippen van beschaving spotten. Neen, zoo exclusief als Ita lië thans „pour besoin de sa cause" wil zijn, is de Volkenbond nooit geweest, en het lidmaat schap van den Bond is practisch nooit bepaald door het criterium, dat Italië, hetwelk nimmer van overgrooten eerbied voor den Volkenbond heeft geblaakt, thans zou willen toegepast zien. Indien Abessinië, zooals Italië beweert, zich niet heeft gehouden aan de verdragen, had Italië het voor de vierschaar van Genève moeten da gen. Indien het met de achterlijkheid van Abes sinië zoo wraakroepend gesteld is, dat het meer dan gerechtvaardigd is het voor royement in den Volkenbond voor te dragen, had Italië dat moe ten doen. Wanneer Engeland zich thans op- Werpt als idealistische kampioen voor het goed recht van Abessinië en als verdediger van den eer en de macht van den Volkenbond, hechten wij daaraan niet meer waarde dan, wanneer Italië op grond van de edelste motieven voor zich het recht zegt op te eischen van Abessinië desnoods tegen den Volkenbond in te beschaven en te beheerschen. Ontdaan van alle tenden tieuze literatuur en rhetorica komt de heele kwestie eenvoudig hier op neer, dat Italië be hoefte heeft aan koloniale expansie en Abessi nië het meest geschikt acht om aan die behoef te geofferd te worden, terwijl Engeland bij Abes sinië te groote belangen heeft om het zonder 1 meer door Italië te laten veroveren. Ook op reis is Persil van groot gemakl Onnoodig veel Meeding mee te nemen. Wasch 's avond* even Uw kousen, shirt of onder goed in een koud Persil-sopje. Het .is in een. ommezien gedaan! JL Oitsrmana A Co'» Handtl-Ml). N.V. Adam Fabrieken Ie Jutpbaa» iiiiiiiiiitMHitimmtimiiitiisiiiiMttiimitiiiimiimiiwtiiiiiiiiitviffimfiii De verwachting, verleden week uitgesproken, dat vrij spoedig opnieuw heet weer zou intreden, kwam den eersten van deze maand in vervulling. Geheel in overeenstemming met het gewone ver loop duurde de hitte ook dezen keer slechts kort en reeds den volgenden dag trad, nadat in een deel van ons land onweders waren gevallen, een scherpe afkoeling in. Na deze afkoeling, die een gevolg was van het opnieuw doorkomen van de koelere Westelijke luchtstrooming, werd de weersgesteldheid voor korten tijd ongunstig, vooral toen zich tusschen Woensdag en Donderdag over de Noordzee een krachtig storingsgebied ontwikkelde en over N.- west-Europa een koele Noordwestelijke lucht stroom doorkwam. Voor korten tijd was de kans zeer groot, dat ons geheele land door dezen luchtstroom zou worden overspoeld maar ge lukkig is het daartoe niet gekomen. Een gebied van hoogen druk, dat zich vanaf de Azorische Eilanden tot over Zuidwest-Europa uitstrekte, breidde zich Donderdag in de richting van de Noordzee uit waardoor in den loop van dien dag de weersgesteldheid ten onzent snel ver beterde en de temperatuur weer normaal werd. Dit geheele verloop van den weerstoestand gedurende de laatste dagen is de echte wissel werking tusschen het genoemde gebied van hoo gen druk en de over Noord-Europa voorbij trekkende depressies. Bij zulk een wisselwerking komen snelle en sterke weersveranderingen voor maar behoudt het weer, in geval het gebied van hoo gen druk nog groote stabiliteit bezit, langen tijd de neiging telkens snel op te klaren. De temperatuur stijgt daarbij niet of zeer weinig boven de normale, hetgeen dus in dezen tijd beteekent, dat het weer slechts matig warm blijft, bij betrokken lucht eerder iets te koel. Regen is daarbij voorloopig niet veel te ver wachten. Voor het week-einde is daarom het meest waarschijnlijk te verwachten, dat het weer wel iswaar iets warmer dan de laatste dagen, doch nog slechts matig warm en over het algemeen mooi zal zijn, maar dat het vrij onstabiel en winderig zal blijven terwijl de regenkans vrij gering is. Overigens gelden, daar de toestand van wisselwerking voorloopig zal blijven be staan, de voor dezen toestand hierboven aan gegeven kansen op snelle en sterke verande ringen. (Nadruk verboden). Naar wij vernemen zijn de vermoedelijke fraudes inzake graan te Eist aan het licht ge komen door den bijzonderen speurzin van den controleur den heer P. A. Vermeulen, te Rot terdam woonachtig, en niet zooals meerdere bla den meldden, door de Rijksveldwacht te Eist. Het bestuur der St. Radboudstichting heeft benoemd tot rector-magnificus der R.K. Uni- versiteit voor den cursus 1935'36 den Zeer- eerw. Hooggeleerdn her Prof. Dr. F. van Welii. Roode bouwers die sloopen De sociaal-democratische „bouwers" uit de Amsterdamsche verkiezingsda gen hebben onmiddellijk na de ver kiezing weer het stieltje van „sloopers" op gevat. Ze hebben Woensdagavond in den Raad der hoofdstad de mooie en uit't par ticulier initiatief opgekomen poging om or dening te brengen in het ongebreideld el kaar dood-beconcurreeren der winkeliers en met name der bakkers „afgestemd". Ze waren daarbij in gezelschap oa. van de communisten, van de Vrijheidsbonders en een Chr. Hist, wethouder (diens fractiege- nooten stemden vóór) alsmede de Anti-Re- volutionnairen. We betreuren de houding van deze allen. Er was, dank zij mr. Romme's initiatief van eertijd, in den levensmiddelenraad een in strument geschapen waarin wel nog niet alle branches zijn vertegenwoordigd, maar waarmede veel goeds alreeds is tot stand te brengen. En zoo was uit het particulier initiatief zelf de ordening in het winkelbe drijf gegroeid die nu door den kath. wet houder Kropman verdedigd werd. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Ook ordeningen moeten groeien. Voorloopig kon men alleen met goed gevolg die bedrijven helpen welker branches in den levensmid delenraad waren vertegenwoordigd. De uit groei volgt wel, zei mr. Kropman, die óók open oog bleek te hebben voor de coöpera tieve ondernemingen. Maar terwijl anderen, zooals b.v. de Vrijheidsbonders. zich op meer principieele vrijheidsprincipes stelden en de A. R. het Rijk willen doen optreden, erkenden de soc.-democraten dat hier wel het een en ander te doen is voor de ge meentelijke overheid maar dat ze ineens „alles" wilden hebben ofniets! Waar nu eenmaal de levensmiddelenraad nog niet alle branches omvat, konden ook niet alle branches worden omsloten in de ordening. Doch de sociaal-democraten bleven nu een maal kinderachtig star: ook het behoefte element werd verworpen, n.l. dat slechts nieuwe winkels zouden worden toegelaten als er behoefte aan was. Wat de coö peratieve instellingen betreft bleven de soc.-democraten bij het domme voorstel- Franke om coöperatieve winkels toe te staan indien binnen 'n straal van 1 K.M. 100 (resp. 200) leden wonen. Dit amendement rekende niet met de eventueele bevolkingsdichtheid zoodat b.v. bij vestiging op de Munt op 346400 inwoners slechts 100, resp. 200 leden der coöperatie behoefden te wdhenü Verworpen: 2715 stemmen. Vóór stem den de katholieken, de Christelijk-Histori- schen behalve wethouder Ter Haar, de Vrijs. Democraten en de Neutrale Middenstanders. Lekkerdat hebben mede de roode heeren alweer kapot gemaakt. De midden stand lijdt-winkeliers gaan ten gronde. Zelfs de soc.-democraten en communisten bekommerden zich in hun verkiezingslitte ratuur om die „noodlijdende middenstan ders". Maar toen het katholieke initiatief hen dacht te helpen, toen er een gezond, wel doordacht ordeningsplan voor 't aan nemen lag dat uit den middenstand zelf was voortgekomen, toen toonden de sociaal democratische „bouwers" der verkiezings propaganda zich weer de „sloopers" van voorheen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5