KING Stadsnieuws FINANCIEN Reizen naar het buitenland PEPERMUNT in Lucht en Zon t RADIO-PROGRAMMA Dagfilm VRIJDAG 5 JULI 1935 KING-pepermunt ontleent haar opwekkende en ver kwikkende eigenschappen aan't echte natuurproduct De heerlijke smaak en geurvan KING-pepermunt en haar ongerepte zuiver heid zullen ook U in verrukking brengen. De natuur is niet te ver beteren. TONNEMA C'E SNEEK SMOKKELAUTO GEKNIPT De bestuurder wist te ontkomen NIEUWE RUBBERPOEDER- MACHINE Bestemd voor Nederlandsch-Indië Lijk van vermist persoon gevonden De K 18 op weg naar Soerabaja 't Opium en valsch geld Pas-, visum- en douane voorschriften Paspoorten Visa Enkele douanevoorschriften KUNST VAN HEDEN Passiespelen Tegelen NIVEA, N1VEA-OLIE, NIVEA NUT-OLIE NEDERLANDS FABRIKAAT Reeds vanaf 20 ets AUTO-ONGELUK BIJ DEN NÜRNBERGRING Nederlandsch geneesheer gewond 16de BOOTTOCHT SNEL- VERBAND Jong en oud vermaakt zich Uitvoer bloemkollen Een bedriegerijtje Het wordt nooit minder Aanbesteding Rijkswaterstaat Zaterdag 6 Juli 1935 (Ingezonden Mededeeling) RHEUMATISCHE PIJN IN DEN RUG Nu weer gezond als de beste VEREENIGING WERKZOEKEN- DE INTELLECTUEELEN Lezing luchtwachtdienst NATIONALE BAKKERIJ-TEN TOONSTELLING „HABAT" Uitslag vakwedstrijden Roodvonk MUZIEK EERSTE ZOMERCONCERT H.O.V. Soliste: Caroline Luitjes (piano) J. s. Personalia Door rijksambtenaren te Bladel is een smok kelauto aangehouden, waarin ruim 300 K.G. margarine werd vervoerd, doch toen twee banden waren stuk gereden (op een spijker- plank) en daarbij nog een band was stuk ge schoten, raakte de auto van den weg en botste tegen een boom. De bestuurder sprong eruit, verdween in het koren en is ontkomen. Donderdagmiddag had in 't gebouw van de N.V. Machinefabriek Stork te Amsterdam een demonstratie plaats van de „Stork''-Rubber- poedermachine (systeem Ussel-de Schepper) in licentie gebouwd voor de Rubber Powder Cy. Ttd. te Londen. Een aantal Hollandsche en Engelsche rubber deskundigen waren naar de overzijde van het Y gekomen om nader met deze nieuwe machine kennis te maken. De nieuwe machine is ni. bestemd voor de Rubber Cultuur Maatschappij en wordt de vol gende week naar Indië verscheept. De machine, die 's middags in volle werking was, geeft een geheel nieuwe bereidingswijze van rubber. Het principe berust op het onder druk uit spuiten van late op een of meer stalen banden zonder einde. De stralen komen in druppel- vorm op de banden, loopen hierop door een verwarmde tunnel van 30 a 35 M. en bij terug keer zijn de druppels opgedroogd. Met eboniet- krabbers wordt de rubberpoeder verwijderd en valt droog en klaar voor de verzending in de vergaarbakken. Aan deze eenvoudige en weinig kostbare be reidingswijze zijn verschillende groote voordee- len verbonden. Het rubberproduct wordt me chanisch bereid, dus zonder gebruik van de- genereerende chemicaliën en onder een be trekkelijk lage verhitting. Voorts is het door deze machine mogelijk, den laten oogst op den dag van oogsten tot een droog marktproduct te verwerken; coaguleerzuren vervallen, terwijl ook rubbermolens, droog- of rookhuizen niet meer noodig zijn. Belangrijk is de besparing op ar beidskrachten en last not least wordt het droge oogstrendement 7 a 8 pet. hooger. Wegenexperts hebben de overtuiging, dat rubberpoeder op een nuttige manier zal zijn aan te wenden in de deklaag van asphaltwegen. Een directeur van een Asphalt Mij. verzekerde dat, met voor hoogstens ƒ1.aan rubberpoe der per vierkanten meter, het slipgevaar voor auto's aanmerkelijk zal verminderen, terwijl de levensduur van zoo'n weg verdubbeld wordt. Hedenmorgen is in de rivier De Donge onder de gemeente Geertruidenberg het lijk gevonden van den 23-jarigen A. van G., metselaar, wo nende te Oosterhout, die sedert Dinsdag j.l., nadat hij de kermis te Raamsdonkveer had be zocht, vermist werd. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Raams- donksveer vervoerd, waar door de justitie sectie zal worden verricht. De commandant van de K XVTII seint; Ware plaats op 4 Juli, 12 uur: 24 gr. 47 min. Zuid, 112 gr. 35 min. Oost. Prachtig weer, alles wel, geen bizonders, Tegen den ambtenaar W. F. v. A. uit Rotter dam, die te Rotterdam terecht stond verdacht van het verkoopen van in beslaggenomen opium, werd door den Officier van Justitie één jaar geëischt, en niet zooals gemeld, negen jaar. De A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland zendt ons het volgende overzicht van de ver schillende pasvoorschriften enz., voor zoover deze voor toeristen van belang zijn, waaraan wij het volgende ontleenen: Voor een reis naar het buitenland moet men algemeene regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor België en Luxemburg is een bewijs van Nederlanderschap voldoende, terwijl voor België een niet langer dan vijf jaar vervallen Nederlandsch paspoort erkend wordt. Voor België kan ook volstaan worden met een z.g. toeristenkaart, verkrijgbaar bij de Belgische diplomatieke en consulaire ambtenaren. Paspoorten vraagt men aan bij het gemeen tebestuur, de kosten voor het Rijk bedragen f 5.waarbij nog gemeentelijke en eventueele provinciale leges komen. Bij de aanvrage (welke, evenals het afhalen persoonlijk dient te ge schieden) moeten twee onopgeplakte foto's worden overgelegd. De geldigheidsduur is twee jaren (verlenging nog mogelijk binnen zes maanden na afloop). Een familiepaspoort kan worden uitgereikt voor man, vrouw en kinderen niet ouder dan vijftien jaar; de kosten voor het Rijk bedra gen f 7.50, waarbij nog gemeentelijke en even tueele provinciale leges komen. Naar Duitsch- land kunnen deze kinderen een reis maken met een z.g. „Kinderausweis" (geldig vijf jaar), dat voor kinderen boven tien jaar van een por tret voorzien moet zijn, in andere gevallen ge- wenscht. Alleen gemeentelijke en eventueel pro vinciale leges. Ook Bewijzen van Nederlanderschap moeten bij het gemeentebestuur worden aangevraagd; de geldigheidsduur hiervan is vijf jaren. Het viseeren van paspoorten is voor Neder- Iandsche staatsburgers niet meer noodig voor: Algiers, Andorra, België, Ceylon, Cuba, Dene marken, Duitschland, Engeland, Estland, Fin land, Frankrijk, Haïti, Ierland, Italië, Japan, Liechtenstein, Luxemburg, Marokko (Spaansch) Mexico, Monaco, Nicaragua, Noorwegen, Nyasa- land, Oostenrijk, Panama, Portugal, Saarge- bied, N. en Z. Rhodesië, San Marino, Schot land, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Uruguay, Zuid-Afrika (Unie), Zweden en Zwitserland. (Voor Zweden moet de handteekening op pas poort gelegaliseerd zijn). Voor de overige landen is een visum wel ver- eischt; de handteekening van den paspoort houder moet dan vooraf gelegaliseerd worden door den burgemeester. De navolgende bepalingen gelden voor de vi sa (Mei 1935) naar eenige der meest bekende landen in Europa, waarvoor nog een visum noodig is. Achter de landen is de plaats ver meld, waar het visum afgegeven wordt. Hongarije (Amsterdam, Heerengracht 206; Cons.-Gen.; Rotterdam, Wijnhaven 39b; Gons. Gen.; Den Haag, Oranjestraat 8; Legatie; Heer len, Akerstraat 104). Visum voor enkele reis met verblijf f 3.45 (3 maanden geldig, kan kos teloos door politie verlengd worden). Transit visum f 0.96 (2 maanden geldig). Transitvisum voor twee doorreizen, geldigheid afhankelijk van duur der reis f 1.93. Meerdere reizen f 6.60 (1 jaar geldig). Polen (Amsterdam, Vondelstraat 27; Cons.- Gen.). Visum voor één reis f 5.Visum voor langer verblijf dan drie maanden f 10.—. Tran sitvisum f 0.50f 1.Diverse faciliteiten. Roemenië (Amsterdam, v. Eeghenstraat. 88; Cons.-Gen. Rotterdam, Pelgrimstraat 52a; Cons. Gen. Den Haag, Benoordenhout- sche weg 7; Cons. Gen. en Alexanderstr. 7; legatie). Zuid-Slavië (Joego-Slavië) (Amsterdam, Binnenkant 46; Cons. Gen. Rotterdam, Wit te Huis, Wijnhaven 3; Cons. Gen.). Visum voor verschillende in- en uitreizen f 6.(6 maan den geldig). Dito drie maanden geldig f 3. Transitvisum f 0.50f 1.Toeristenvisum, voor een verblijf van minstens drie dagen f 0.35. Het spreekt vanzelf, dat wij hier slechts en kele grepen kunnen doen; nieuwe voorwerpen, ook voor persoonlijk gebruik, zijn in principe overal aan invoerrecht onderworpen; boven dien kan de invoer verboden zijn (contingen- teering!). Gebruikte voorwerpen, ook foto- en smalfilmtoestellen, kijkers, enz., worden in den regel zonder formaliteiten toegelaten, in sommige gebieden wordt een loodje vereischt. Ter voorkoming van moeilijkheden neme men geen fonkelnieuwe toestellen mede op reis. Tabaksartikelen en alcoholhoudende vloei stoffen zijn schier overal aan zeer hooge in voerrechten onderworpen;, kleine hoeveelheden laat men meestal wel toe. Men moet de douane vrijwillig mededeelen, wa t men mee wenscht te nemen; onderstaand vindt men de hoeveelheid sigaren enz. vermeld die in den regel vrij van rechten mogen worden geïmporteerd. Vooral Frankrijk staat in dit opzicht (en terecht!) in een zeer kwaden reuk. Herhaaldelijk ontvangen wij klachten, aldus de A.N.W.B., van toeristen, die op inderdaad kinderachtige wijze aan de grenzen worden ge visiteerd. Men zij dus op zijn hoede bij reizen naar „la belle France", dat lucifers in het ge heel niet toelaat (uitgezonderd een doosje in den zak, echter niet in den auto of de bagage). SA beteekent sigaren. ST beteekent sigaret. TA beteekent 1 gram tabak. België: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Denemarken: Geen bepaalde hoeveelheid vrij, doch in het algemeen: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Duitschland: maximaal 10 SA of 25 ST of 50 TA. Engeland: 25 SA of 50 ST of 50 TA. Frankrijk: 10 SA of 20 ST of 40 TA. Griekenland: 25 SA of 100 ST of 250 TA. Hongarije: 10 SA of 50 ST of 50 TA. Ierland (Vrijstaat): Maximaal 100 gram ta bak of tabaksfabrikaten. Italië: Officieel niets, echter getolereerd: 5 SA erf 1 a 2 pakjes ST. Noorwegen: Ter beoordeeling der douane. Oostenrijk: 10 SA of 50 ST of 50 TA. Polen: 20 SA of 50 ST of 50 TA. Portugal: 40 TA. Roemenië: 20 SA of 100 ST of 100 TA. Spanje: geen enkele hoeveelheid vrij. Tsjecho-Slowakije: 12 SA of 60 ST of 60 TA. ZUid-(Joego)-Slavië: 5 SA of 20 ST of 20 TA. Zweden: 10 SA of 50 TA of 50 ST zonder mondstuk of 100 ST met mondstuk. Zwitserland: 20 SA of 100 ST of 100 TA. Namens het bestuur wordt ons medegedeeld, dat er groote belangstelling is voor de Passie spelen te Tegelen. Zaterdagmiddag was de kindervoorstelling waar ook grooten, die, zooals geestelijken, ver hinderd zijn de Zondagvoorstelling bij te wo nen, tegen gewone prijzen mogen komen be zocht door 4000 personen, terwijl er 1000 moes ten afgewezen worden, die heden Zaterdag de voorstelling bijwonen, welke ook weer uitver kocht is. mmm Woensdagavond was Dr. Haanschoten uit Utrecht met zijn echtgenoote op touring in Duitschland. Achter den Nürnbergring kon hij met de snel heid van den wagen de bocht niet nemen en botste tegen een rij boomen op. Hij zelf bekwam een beenbreuk en ernstige verwondingen aan het hoofd, terwijl zijn echtgenoote alleen ver wondingen aan het hoofd opliep. De auto werd totaal vernield. Met een taxi werden beiden naar het zieken huis Calvarisnberg te Maastricht overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Gisteren hield de vereeniging Snelverband haar zestienden boottocht voor ouden van da gen en gebrekkigen, kinderen zoowel als oude ren. Woensdag' was reeds een tocht gehouden naar Weesp. Twee boottochten werden dus gehouden en wel omdat er zeer veel gegadigden waren en geen van hen dit genoegen zou willen mis sen. Want een genoegen was het. Over de zor gen van den heer Heystek en zijn staf, hadden zij niet te klagen; alles is gedaan om het ge zelschap de reis zoo aangenaam mogelijk te maken. Daar was allereerst het muziekcorps van de Haarlemsche politie, dat vanaf het vertrek om half negen van de voormalige Kikkert aan het Noorder Buiten Spaarne, tot de aankomst in Weesp, zich op het campagnedek danig weer de en niet alleen de bemanning van genoemd dek bezig hield, maar ook de rest van het ge zelschap. Daar waren twee accordeonnisten van de „Humorist", die zich ook niet onbetuigd lie ten. En dan nog de heeren Contran, beter be kend onder den naam van Oom Louis, die met zijn grappen en liedjes jong en oud vermaakte. Onverbeterlijk was hij in Weesp toen hijrin „De Roskam" een oud diaconiemannetje imiteerde en alleraardigst waren zijn liedjes op Snelver band in een bundeltje samengevat. Boterham men, melk, limonade, koek, lekkernijen en wat dies meer zij werden overvloedig uitgedeeld. Wat bijzonder opviel was wel de stipte ver zorging van de patiënten en gebrekkigen. Een tiental Snelverbanders, enkele pleegzusters en wat ander personeel zorgden op een zeer bij zondere wijze voor diegenen, die de zorg zoo zeer noodig hebben. Viel er in het begin wat regen, eenmaal in Weesp en op den terugreis kwam de zon er aardig door en nabij Haarlem was hij heelemaal „vol" en vroolijkte het toch al vroolijke gezel schap nog meer op. Trouwens, het moet ge zegd, ondanks de regen is de stemming er nim mer uit geweest. In Weesp bereidde Snelverband haar gasten een keurig en werkelijk veelzijdig diner in „De Roskam". Dit was niet gemakkelijk omdat vele patiënten een aparte verzorging moesten ge nieten. Vervolgens werd de revue „We varen weer" vertoond, door Oom Louis samengesteld en door de leden van Snelverband opgevoerd. De revue, waarover straks meer, werd voorafgegaan door een woord van dr. Smit, directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst en eere voorzitter van de vereeniging, die zeide getrof fen te zijn door de liefde en toewijding waar mee de gebrekkigen naar lichaam en geest werden verzorgd. Spr. besloot zijn gevoelvolle en enthousiaste toespraak met de vereeniging en in het bijzonder de bootcommissie nog vele voorspoedige jaren toe te wenschen. De heer Fortgens, voorzitter van Snelverband wees er op, dat nu voor het tiende jaar de boottochten worden gehouden en dat thans 25 jaar geleden de vereeniging werd opgericht. Dit waren dus echte jubileumvaarten! De revue was in één woord voortreffelijk; aardige scènes uit het tienjarig bestaan van de Boottochten. Zoo moet eens een knaapje ver dwenen zijn en om dat geval hadden zich aller lei verwikkelingen voorgedaan. Leuk opgevoerd en knap geësceneerd. De liedjes werden met pianobegeleiding voorgedragen, aardig, geestig en voor insiders volkomen duidelijk. De heer Fortgens stak zijn bewondering dan ook niet onder stoelen of banken en uitte deze in hartelijke bewoordingen. De heer en mevr. J. Heystek werden bedankt voor hun leiding gedurende de tien jaren van de tochten, de heer A. Spoor, als veteraan voor zijn bereidvaardigheid, mej. T. Bout voor de diensten bewezen tijdens haar secretaresseschap, mej. A. Donzelaar als penningmeesteresse en de heer R. Blok voor het kasbeheer. Allen mochten een souvenir ontvangen. Zuster Bos had een extra dankwoord in ontvangst te ne men. Onder toezicht van de Weespsche politie en jeugd werden omstreeks vier uur de gasten en hun leiders uitgeleide gedaan. Dat de terug tocht minstens in een zoo vroolijke stemming werd aanvaard en volbracht, behoeft geen be toog! De oudjes en de jongeren hebben zich uiter mate vermaakt en de vereeniging Snelverband kan terugzien op een serie volkomen geslaagde boottochten. Wij wenschen haar een reeks van voorspoe dige en succesvolle jaren toe. De directeur-generaal van den landbouw maakt bekend, dat o.m. de volgende namen, standplaatsen en adressen der controleurs zijn aangewezen tot het in ontvangst nemen van de aanvragen om keuring voor den uitvoer van bloembollen: C. J. Augustijn, Stommeerweg 70, Aalsmeer, J. Verkade, te Beverwijk (van 5 Aug. tot 5 October), A. Sabelis, Haemstedeplein 24, te Heemstede; w. J. Stof meel, Leidschestraat 13, Hillegom; C. van Klaveren, lste Poellaan 2, Lisse en G. Demmink, Beukenlaan 31, Sassen- heim. Op last van den Officier van Justitie heeft de politie een 34-jarigen rechtskundigen advi seur ut Haarlem aangehouden. De man wordt verdacht van oplichting van een bedrag van ruim 50.ten nadeele van een inwoner der Haarlemmermeer. Hij had het geld ontvangen als voorschot voor te verrichten werkzaam heden, die hij echter niet heeft uitgevoerd. In de afgeloopen week werden in Haarlem 3 rijwielen ontvreemd en nog niet teruggegeven. Hedenmorgen werd vanwege den Rijkswater staat in de directie Noord-Holland te Haarlem aanbesteed: het uitbreiden van de bezinking aan de Oostzijde van den dam aan den kop van den stuifdijk op de Hors op Texel. Ingekomen waren 13 biljetten. Laagste in schrijver was P. Daalders te Alkmaar voor f 55.480. Raming was f 70.700. HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.009.15 Gramoloon 9.159.45 Reportage van de T.T.-races te Assen 9.4510.30 Gramo loon 10.3010.50 Situatieschets van de morgenraces te Assen 10.5011.00 Marek Weber (gramofoon) 11.0011.30 Gods dienstig halfuurtje door pastoor L. H. Per- quin 11.30—11,50 Marek Weber (gramo foon) 11.501.45 Het Kro-orkest 1.45 2.30 Reportage van de T.T.-races 2.30 3,30 Kinderuurtje 3.S04.00 Situatie schets van dc middagraces 5.005.30 Re portage van de T.T.-races te Assen 5.30— 6.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 6.00—6.20 De Kro-Boys 6.206.45 Jour nalistiek weekoverzicht 6.457.00 De Kro-Boys (vervolg) 7.00-7.15 Politiebe richten 7.157.35 Drankbestrijding In onzen tijd door drs. A. v. d. Poel 7.35— 8.15 De officieele opening van de feestelijk heden van het 750-jarig bestaan van Den Bosch Pl.m. 8.00 Vaz Dias 8.15—10.10 Uitzending van de revue „Lachen is troef" uit het Centraal-Theater te Amsterdam 1Ó.1G10.30 Concert op het Carillon van de Kathedrale Basiliek St. Jan te Den Bosch m. m. v. koperblazers van het s-Hertogen- bosch Muziekcorps 10.3010.35 Vaz Dias 10.35—12.00 U beltwij draaien. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoon 10.15 Uitzending voor de ar beiders in de Continubedrijven 12.00 Draaiorgelmuziek (gramofoon) 12.15 Or- vitropia 12.45 De Zonnekloppers 1.15 De Flierefluiters 2.00 Hoe de toekomst groeide 2.35 Beoefening der huismuziek -3.45 Platen der maand 4.30 Orgelspel: Cor Steyn 5.00 Ludwig Runge, tenor 5.15 De Notenkrakers 6.00 Eddy Walis en zijn orkest 8.00 Herh. v. SOS-ber. 8.05 Vaz Dias 8.09 Veilig Verkeer Am sterdam meldt.... 8.15 Men vraagt en wij draaien 8.30 Orgelspel: Joh. Jong 9.00 The Serenaders (accordeon-ensemble) 9.20 Vara-orkest 10.05 Men vraagt en wij draaien.10.15 Vara-orkest 11.0012.00 Stemmige avondgramofoonmu- ziek. LUXEMBURG, 1304 M. 7.25 Gramo foon 11.42 Gramofoon 11.55 Reportage van den Tour de France 12.10 Amuse- méntsconcert door het radio-orkest 13.15 Gramofoon 15.30 Pauké (zang) 15.55 Zakin (piano) 16.25 Dansmuziek (gra mofoon) 16.55 Reportage van den Tour de France 17.55 Gramofoon Fransche avond: 19.05 Gramofoon 19.15 Persbe richten 19.40 Reportage van den Tour de France 20.05 Gramofoon 20.40 Sym- phonieconcert 22.00 Muzikaal allerlei 22.55 Dansmuziek (gramofoon). BERLIJN, 356.7 M. 7.20 „Frische Brise lm Büro" 1050—1.20 Dansmuziek: Ilja Livschakoff's orkest.' BEROMUNSTER, 539.6 M. 6.20 Gra mofoon 7.20 Klokgelui 7.40 Gramo foon 8.20 Volksliederenconcert 11.00 Dansmuziek (gr.pl.). BOEDAPEST, 549.5 M. 7.20 Gramofoon 8.50 „Sensation im Lunapark" 11.20 Zigeunerkapel. BRUSSEL I, 483-9 M. 12.15 Gramofoon 12.50 Salmon's Zigeunerensemble 1.50 2.20 Gramofoon 4.35 Gramofoon -- 5.20 Salonorkest 6.20 Moussorgsky-con- cert 6.50 Salonorkest 8.20 Het Om roeporkest 10.20 Concert v. d. tentoon stelling 11.20—12.20 Gramofoon. BRUSSEL II, 321.9 M. 12.17 Gramo foon 12.50 Het Salon-orkest 1 50 2.20 Gramofoon 4.20 Gramofoon 4 50 Gramofoon 5.20 Gramofoon 6.50 Gra mofoon 7.35 Zang 8.20 Het Radio- Symphonie-orkest 10.2012 20 Gramo foon. DEUTSCIILANDSENDER, 1571 M. 8.409.20 Het Omroepkleinorkest 12.20 Carl Woitscliaeh's orkest 2.20 Gevar. concert 7.05 Orgelspel: H. H. Sleber 10.50 Concert 11.201.15 Het Omroep- dansorkest. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramo foon 11.50 Het BBC-Northern-orkest 12.50 Gramofoon -1.20 Het Commodore Grand-orkest 2.20 Gramofoon 5.35 Ambrose's Embassy-club orkest 7.05 Pia norecital 7.20 Studentenliederen: Het BBC-mannenkoor 8.O5 Liedjes met pia nobegeleiding 8.20 Pianorecital 10.20 Het BBC-Theaterorkest 11.2012.20 Het BBC-dansorkest. HAMBURG, 331.9 M. 12.30 Landesor- kest 1.30 Vervolg concert 2.20 Popu lair concert 7.20 Kieier Mandoline-ver. 8.30 Reportage v. Openluchtconcerten 11.351.20 Het Radio-dansorkest. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20—2.20 Concert 3.50 Het Omroeporkest 6.35 Liedjes bij de luit 8.20 Het Omroeporkest 9.20 Handwerksgedichten en -liederen 10.20 Fransche muziek v. hobo 10.50 Een Mandollnekwartet 11.2012.35 Dansmuziek. LANGENBERG, 455.9 M. 12.20 Gevar. concert4.20 Vroolljk progr. 6.45 Con cert 7.20 Het West-Duitsche Trio 8.30 Groot gevar. progr. MUiAAN, 368.6 M. 5.25 Dansmuziek 7.20 Concert 9.50 Concert. PARIJS, 1648 M. 12.35 Orkestconcert 8.20 Zang 9_.05 „Joseph", opera van Méhul. PARIJS, 312.8 M. 12.25 Gramofoon 12.55 L. Bellanger's ensemble 2.052.20 Vervolg concert 6.50 Actualiteiten voor Katholieken 8.35 Concert 8.50 Gramo foon 9.20 Dansmuziek 10.5012.20 Populair gramofoon. ROME, 420.8 M. 5.30 Concert 9.00 „II piccolo Marat", opera van Mascagni. TOULOUSE, 328.6 M. 8.05 Concert 8.25 Klankfilmfragmenten 8.35 Militair concert en zang 9.20 Fragin. „Samson et Dalilah", St. Saëns 9.55 Orkestconcert 10.40 Dansmuziek 11.05 Dansmuziek 11.35 Operette-aria's -11.55 Argentijnsch orkestconcert 12.05 Militair concert 12.4012.50 Orkestconcert. WEENEN, 506.8 M. 7.30 Muzikale re vue 10.30 Het Radlo-Symphonie-orkest 12.101.20 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ De schrijver van onderstaanden brief leed aan felle rheumatische pijn in den rug. Hij probeerde van alles, maar vond geen verlich ting. Misschien had men hem naar een buiten- landsche badplaats moeten sturen, maar dit was voor hem niet mogelijk; hij was trouwens reeds 70 jaar. Maar hij probeerde dezelfde zouten als in de beroemde minerale bronnen voorkomen, hij probeerde Kruschen Salts. Hij schrijft: „Ik leed aan felle rheumatische pijn in mijn rug. Na verschillende pillen en smeersels ge probeerd te hebben, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen. En nu, terwijl ik toch al 70 jaar ben, ben ik in plaats van een kreupele, die op een stok moest steunen, zoo gezond als een visch. Driemaal hoera voor Kruschen; ik zegen den dag, toen ik het voor het eerst probeerde." J. M. te I. Kruschen Salts bestaat uit zes verschillende zouten, die ook voorkomen in de beroemde minerale bronnen. Deze zouten sporen de af- voerorganen aan tot krachtiger werking, waar door urinezuur en andere opgehoopte afval stoffen, die de oorzaak kunnen zijn van rheu- matiek, jicht, ischias, langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam worden verwijderd. De pijnen zullen afnemen, terwijl de geheele ge zondheidstoestand enorm zal verbeteren. Ge zult U frisscher en jeugdiger voelen; energie en eet lust nemen toe en ge voelt U weer als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drog'sten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatscappij Amsterdam voorkomt. Donderdag werd de derde lezing gehouden, van de serie die tijdens de tentoonstelling voor Burgerlijke Luchtbescherming te Haarlem plaats heeft. Spreker was de kapitein der inf. Dén Hertog die sprak over het onderwerp: Luchtwacht dienst. Spr. zou zich ter wille van den tijd willen beperken tot de organisatie van den meldings- dienst bij luchtgevaar. Hoofdzaak is hierbij, dat deze dienst zoo danig is ingericht, dat zijn mededeelingen zoo vlug doorkomen, dat de diverse afweermoge- lijkheden tijdig in actie worden gebracht. Een goede organisatie is niet in één moment op te bouwen. Nu reeds moet alles terdege wor den voorbereid. Houden wij de algemeene beginselen in het oog, dan zijn er twee systemen. Het eene is voor groote landen geschikt, het andere meer voor kleine landen. Bij het eerste systeem zijn er om gevaar'ijka centra op een afstand van 90 K.M. lucht- wachtposten ingericht. 30 K.M. verder een cirkel van deze posten, gevolgd door een derden kring. Het is niet wel mogelijk, dat een eskader hier ongemerkt doorheen komt. In de kleinere landen zijn deze wachtposten over het geheele land min of meer willekeurig verspreid. In groote trekken is er can de grens een eerste linie en 30 K.M. naar binnen een tweede linie. De posten van deze zijn schaaksgewijze geplaatst ten opzichte van de eerste linie Verder is het geheele land op zoodanige wijze met dergelijke posten bezet. De Luchtwachtposten beschikken over diverse toestellen om te zien en te luisteren. De luchtwachtposten moeten ook de hoogte bepalen, waarop de bombardeurs vliegen, waar voor verschillende methoden worden aange geven. Een hoogteschatting met behulp van de bekende wolkenformaties (cumulus, enz.) kan vrij nauwkeurig zijn. Voor de doorzending der berichten kan ge bruik worden gemaakt van telefoon, optische- en radio-seinen. Mits bepaalde voorzieningen getroffen worden, voldoet de telefoon nog het meeste. Wat de indeeling der luchtwachtdiensten aangaat in Nederland, het volgende. Er zijn 143 Iw. posten en 40 marine lw. posten, bezet door vrijwillig personeel van het Vrij willig Landstorm Corps. afd. luchtwachtdienst, die zich in vredestijd daarvoor laten opleiden en zich daarvoor belangeloos ter beschikking stellen. De spreker, wiens betoog met aandacht werd gevolgd, eindigde met de hoop uit te spreken, dat iedereen zou inzien dat een grondige voor bereiding in vredestijd absoluut noodig is, niet alleen voor de luchtverdediging (militair), maar ook voor de luchtbeschermingsdiensten in iedere gemeente. Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Juli houdt de kapi tein der inf. toeg. a. d. Generalen Staf, J. H, van Riesen, lezingen, respectievelijk over de Luchtverdediging en den Alarmeeringsdienst. Deze lezingen vangen aan om 8 uur n.m. Op de Nationale Bakkerijtentoonstelling de „Habat" te Haarlem werden de volgende on- derschijdingen uitgereikt: Eerste prijs, Harm Arends, groep B. (bak kerszonen en gezellen), klasse 21; Tweede prijs, E. Heslinga, Lutjegast; Derde prijs, W. Ploeg, Amsterdam (O;) Vierde prijs, J. L. Indrisie, Amsterdam; Vijfde prijs, M. Bastmeijer, Dorp 69, Veenen- daal (Gld.). En diploma's voor H. Douwes, Amsterdam, W. F. Meng Jr. Sloterdijk/Amsterdam en C. Tjomsma, Amsterdam. Groep B, klasse 22: Eerste prijs, A. Langendijk, Amsterdam N; Tweede prijs, W. Ploeg, Amsterdam; Derde prijs, P. v. Eijden, Bussum; Vierde prijs, W. Noordergraaf, Vlaardingen; Vijfde prijs, Harm Arends, Zwartemeer. En diploma's voor J. R. de Recht, Deventer en A. Bloemendal Diepenveen Oost, bij Deven ter. Groep B, klasse 23: Eerste prijs, S. J. de Goede, Amsterdam; Tweede prijs, P. v. Eijden, Bussum; Derde prijs, Wim Janus, Amsterdam; Vierde prijs, Joop Janus, Amsterdam; Vijfde prijs, J. Kunders, Haarlem. De Kampioensprijs, beschikbaar gesteld voor groep B (Bakkerszonen en Gezellen), is bij lo ting toegekend aan: P. v. Eijden, te Bussum. Te Beverwijk, Bloemendaal en Zandvoort is van 23 tot en met 29 Juni één geval van rood vonk geconstateerd. De invoer van de Buitengewesten, exclu sief Sumatra's Oostkust, bedroeg in Mei f 5.400.000 tegen f 5.800.000 in Mei 1934; in Januari—Mei 26.000.000 tegen f 23.300.000 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De uitvoer beliep in Mei f 14.200.000 tegen f 18.200.000 en in Jan.—Mei f 68.000.000 te gen f 79.600.000 in de respect, perioden van 1934. De Marywattie Tea keert over 1934 een dividend uit van 28 pet. 280 Ned. Crt.) op de 7 pet. Pref. aandeelen, tegen nihil het vorig jaar en 1 pet. 10 N.CJ op de gewone aandeelen (v.j. nihil). Op de pref. aandeelen was 21 pet. achterstallig. Het feit, dat de Bank van Frankrijk tot een verlaging van het disconto van 5 tot 4 pet. is overgegaan op een dag van zenuw achtigheid op de ivisselmarkt en op de markt van Fransche Staatsfondsen, acht men te Parijs van groote beteekenis. Men acht hierdoor het bewijs geleverd, dat de hooge instanties die fluctuaties van opper- vlakkigen aard beschouwen en zich niet laten afleiden van het doel: saneering en goedkoop geld. Blijkens den jongtsen weekstaat is de goudvooiraad bij de Fransche Bank met fr. 247 mill, van fr. 70770 mill, tot fr. 71017 millioen toegenomen. De Intern. Tel and Tel Co. sloot met de banken, die op 1 Augustus a.s. vervallende notes en I.T.T. bezitten tot een bedrag van 22.880.000, een overeenkomst, waarbij de notes voor een bedrag van 22.360.000 worden verlengd, terwijl 8 520.000 in contanten zullen worden uitbetaald. De rente zal van 5 pet. tot 4\'2 pet. worden verlaagd. De Reconstruction Finance Corporation besloot de vervallende verplichtingen der New York Central tot 1 October a.s. te ver lengen, teneinde de pogingen voor de her- fundeering van de bankschuld der maat schappij te vergemakkelijken. De bank schuld bedraagt 62.500.000. De Federal Reserve Banks zouden, volgens het jaarverslag van de Federal Reserve Board, in November j.l. aan de Bank voor Internationale Betalingen een crediet van 50 millioen hebben verleend, met het doel, de goudlanden zoo noodig te steunen. Van dit crediet is evenwel geen gebruik gemaakt, Met de verzekeringmijen zullen onderhan delingen worden gevoerd teneinde toestem ming te verkrijgen voor het reorganisatie plan der Missouri Pacific. Het plan voorziet in een vermindering van vaste lasten met meer dan 50 pet. In de geheel nieuw opgeschilderde Gemeen telijke Concertzaal gaf onze "Haarlemsche Or kestvereniging gisterenavond onder leiding van Marinus Adam het eerste Zomeravond-concert! Met de hooge gordijnen voor het Cavaillé-Col- orgel vormen de in de zelfde tint geschilderde muren van het podium thans eén harmonisch geheel en een prettig, warm aandoend fond voor de ensembles die er zullen optreden. Voor een eerste zomeruitvoering telden we een record-aantal bezoekers, waarover het H.O.V.- bestuur zeker tevreden mag zijn, en dat in ieder geval bemoedigend is voor de hierna nog te volgen concerten. Dit eerste concert w"erd per radio uitgezonden, en we mogen wel zeggen dat het, uitstekend voorbereid als het bleek, ook uitstekend is geslaagd. Dirigent en musici heb ben zich ten volle gegeven en het is een mooie, waardevolle uitvoering geworden, mooi en waar devol tevens in den programma-opzet. Mejuffrouw Caroline Luitjes die als debutee- renae soliste optrad in het Derde Piano-concert van Beethoven, had met dit moeilijke werk voorzeker een koenen greep,gedaan. Vooral psy chisch stelt deze partituur hooge eischen, ter wijl ook technisch dit werk een groote dosis concentratie en „Fingerfertigkeit" vraagt. Of schoon we aanvankelijk huiverig stonden tegen over dit debuut met een zoo veeleischend werk, heeft de uitvoering door de jeugdige pianiste ons nochtans ten zeerste bevredigd. Er warende noodige durf en handigheid, er waren een vol doende rhythmisch gevoel en zelfstandigheid, er was de noodige muzikaliteit, en de aanpassing bij het orkest was reeds van de noodige sou plesse. Natuurlijk kunnen en moeten deze kwa liteiten nog uitgroeien tot hoogere volmaaktheid en zal er Wat meer persoonlijkheid uit haar spel moeten gaan spreken; haar aanslag is nu en. dan nog vrij zwak en mogelijk tengevolge van eenige zenuwachtigheid hier en daar wat slordig en rommelig, te weinig distinct en klaar. Maar het was, over het geheel genomen toch een uiterst verdienstelijke prestatie, waarvoor de vele luisteraars haar door herhaald applaus dank brachten. Deze dank gold vanzelfsprekend ook het orkest, dat uitstekend accompagneerde. Ook de overige nummers van het programma werden met veel zorg door de musici der H.O.V. vertolkt. De Leonore-Ouverture no. 3 van Beet hoven deed het als openingsnummer even prachtig als Borodin's Ouverture van „Prins Igor" het als sluitstuk deed. Als entremets gin gen, fijn verzorgd de Ouverture, het Notturno en het Scherzo uit Mendelssohn's Sommer- nachtstraum en de Lyrische Suite van Grieg. Zooals men ziet een waardevol en gevarieerd programma, dat met toewijding uitgevoerd, dan ook niet naliet, het noodige enthousiasme bü de aanwezigen te wekken. In het gulle en langdu rige applaus liet dirigent Adam, die bloemen kreeg in de Haarlemsche kleuren, zijn musici dan ook terecht hartelijk en welverdiend dee- len. Moge deze goed geslaagde eerste uitvoering een goed presagium zijn voor de nog te volgen concerten, waarvan we hier gaarne de aandacht vestigen op dat van Donderdag 11 Juli as., waarop Hélène Ludolph, Anna Stroïnk, Willem Schansman en Otto Couperus met Opera-mu- ziek zullen optreden: een uitvoering die bij ve len ongetwijfeld zeer in den smaak zal vallen. Te Den Haag is geslaagd voor het examen van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen de heeren L. J. A. M. Kleikers en G. Kramer te Haarlem. Te 's Gravenhage slaagden voor het examen Tesselschade, diploma A, de dames P. J, Vin ken en M. E. Visser, beiden alhier. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen gemeente-administratie de heer J. A. Geluk, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6