Het conflict met Abessinië Het nieuws van heden De Bisschop van van Berlijn Verkiezing Eerste Kamer Brand te Abotta- bad DRAMA TE KERKRADE De Habsburgers DE BAROMETER ANTWOORD AAN DEN NEGUS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 6 JULI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19423 Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Bezwaar van Berlijn opgeheven 25-jarige man het slachtoffer van jalousie R.K. candidaten in Noord-Holland Wat doet de Kleine Entente? Amerika vertrouwt op een vreed zame oplossing zonder eenig wapengeweld Sluit men het Suez kanaal Stok achter de deur Vrijwilligers voor Italië Luchtvaartuitbreiding Groote machines in Rusland Leeft Lawrence nog? De juffrouw komt haar hut niet uit Koning Alfonso Hij is er goed afgekomen Een Katholieke zender in Portugal? Kerkvervolging De Duitsche methode Het Memel-vraagstuk De houding van Duitschland Frankrijk en Italië Is er een militair verbond? Tweeduizend woonhuizen in de asch Schietpartij te Brooklijn Rede van Laval ROOSEVELT ONDERTEEKENT DE WAGNER-WET NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cem per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek VERWACHTING: Matige, later af- nemende Westelijke tot Noord-Westelij- =j ken wind, half tot zwaar bewolkt, enkele =j regenbuitjes, iets koeler. Hoogste stand: 769.0 te Valentia. Laagste stand: 740.9 te Vardö. H Zon op v.m. 4.47, onder n.m. 9.21. Licht - op n.m. 9.51. Maan op v.m. 11.00, onder n.m. 11.19. Eerste kwartier 8 Juli. Antwoord van Amerika aan den Negus van Abessinië. Amerika acht tiet conflict een aan gelegenheid van den Volkenbond. Internationale juristen onderzoeken de moge lijkheid om het Suezkanaal te sluiten 8,s presiemaatregelen op Italië. In de Fransche pers wordt sterk gewaarschuwd tegen overhaasting in net herstel van de monarchie der Habsburgers. Volgens de „Daily Hera'-d" is de Fransch- Italiaansche vriendschap niet van een militair bondgenootschap te onderscheiden. De balans van den A. N. W. B. Opzienbarende arrestatie in verband met de tarwefraude in de Betuwe. o Onze Romeinsche qorrespondent seint ons d.d. heden: Naar wij vernemen, is de benoeming van den nieuwen bisschop van Berlijn, in den persoon van den tegenwoordigen bisschop van Eichstatt, Graaf Conrad von PreisingLichteneggMoos, thans geschiedt en ze zal dezer dagen gepubli ceerd worden. De vertraging in deze benoeming werd veroor zaakt door het bezwaar van de Duitsche regee ring, dat n.l. Mgr. von Preising te Innsbrück zijn theologische studies had gemaakt, terwijl toch in het Concordaat staat, dat de nieuw te benoemen bisschop in Duitschland moet gestu deerd hebben. Daartegenover werd opgemerkt, dat dit niet een nieuwe benoeming is, doch een overplaatsing, waarmee ten slotte de Duitsche regeering genoegen heeft genomen. Vrijdagmorgen heeft zich in de woning der echtelieden O. aan de Gulpenerstraat te Kerk- rade een bloedig drama, gevolg van jaloesie, afgespeeld, waarbij een 25-jarige man zwaar gewond werd. De 25-jarige Anna O., gehuwd met den weg werker V., heeft in die woning op haar zwa ger, den 2'5-jarigen mijnwerker W. V., uit een parabellum een 3-tal schoten gelost. Een der schoten trof V. n den rechterbovenschouder. De kogel drong door het lichaam. De daderes is door den commissaris van pol. gearresteerd en het slachtoffer is op medisch advies in ernstigen toestand naar het zieken huis overgebracht. Het vuurwapen is in beslag genomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat vrouw V. uit jaloerschheid heeft gehandeld. Toerr het slachtoffer tot voor voor korten tijd bij haar inwoonde, heeft er tusschen beiden een intieme verhouding bestaan. Sinds eenigen tijd was V. in den kost bij de ouders der vrouw. Toen ze vernomen had dat hij verkeering had met een andere vrouw, wa pende ze zich met de parabellum en schoot op haar zwager met het bekende gevolg. De R. K. Statenfractie in Noord-Holland zal a.s. Dinsdag voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer de volgende candidatenlijst indienen 1. P. J. S. Serrarens, Bilthoven; 2. Mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; 3. M. Visser, Maartensdijk; 4. Th. Th. Koot, Haarlem; 5. Th. Hooij, Haarlem; 6. Mr. C. P. M. Romme, Am sterdam. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 763.7 Vorige stand; 763.0 Een foto van Abessinische aanvoerders. Hun beioapening mag primitief zijn, zij zijn op hun muilezels toch gevreesde tegenstanders, wier uithoudingsvermogen en vertrouwd heid met land en klimaat tegen veel techniek opwegen WASHINGTON, 5 Juli. (Reuter.) De minis ter van Buitenlandsche Zaken Huil, heeft in de Vrijdag gehouden kabinetszitting mededee- ling gedaan van Abessinië's beroep op Amerika. Opdat niet door vertraging onzekerheid in de Europeesche hoofdsteden aangaande de houding der Amerikaansche regeering zou kun nen ontstaan, heeft president Roosevelt be slist, dat het standpunt der Vereenigde Sta ten spoedig openbaar gemaakt moest worden. WASHINGTON, 5 Juli. (Reuter.) In ant woord op de nota van den Negus van Abessi nië, waarin hij onder beroep op het Kellog- pact de regeering te Washington verzoekt te intervenieeren in het geschil met Italië heeft de minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil den keizer o.a. het volgende medegedeeld: Mijn regeering, die belang heeft bij het be houd van den vrede in alle deelen van de we reld, verneemt met genoegen, dat de Volken bond, met de bedoeling een vreedzame oplos sing tot stand te brengen, zijn aandacht heeft geschonken aan de tegenstelling, welke helaas tusschen uw regeering en de Italiaansche re geering is gerezen, en dat het geschil nu in een arbitrage-proces wordt behandeld. Mijn regeering hoopt, dat, welke ook de feiten en omstandigheden van deze tegenstelling mo gen zijn, het arbitrale Hof dat dit geschil be handelt, zal kunnen komen tot een beslissing welke bevredigend is voor de beide onmiddel lijk betrokken mogendheden. Voorts is mijn regeering in de eerste plaats, in verband met de bepalingen van het Pact van Parijs, dat zoowel Italië en Abessinië heb ben onderteekend, tezamen met een en zestig andere naties, niet geneigd te gelooven, dat een van deze beide landen zijn toevlucht zal nemen tot andere dan vreedzame maatregelen als een methode om dit geschil te beslechten, of toe te staan dat er een situatie geschapen wordt welke niet in overeenstemming is met de bepalingen van dit pact. GENèVE, 5 Juli. (Reuter.) Internationale ju risten hebben het rechts-aspect bestudeerd van de vraag of het mogelijk zou zijn, het Suez kanaal te sluiten als maatregel om pressie te oefenen op Italië. De algemeene meening was, dat het statuut van het Suez-kanaal niet toelaat dat het ka naal gesloten wordt voor de schepen van een oorlogvoerende mogendheid. Echter stemd# men overeen in de opvatting, dat op grond van artikel 20 van het Volkenbondshandvest aangenomen mag worden, dat de Volkenbonds raad competent is om, indien een embargo zou afgekondigd worden op wapenzendingen naar Somaliland en Eritrea, te bevelen, dat alle sche pen welke door het Suez-kanaal komen moe ten worden onderzocht, en dat contrabande in beslag genomen mag worden. BOEDAPEST, 5 Juli. (Reuter.) De Partij van onafhankelijke oud-strijders besloot tot de aanwerving van werkloozen om in Abessinië aan de zijde van Italië te strijden. De voorzitter deze partij deelde aan de pers mede, dat 2000 werkloozen zich reeds - bereid MOSKOU, 5 Juli. (Reuter) Tass meldt: De Vrijwillige geldinzameling onder de arbeiders voor den bouw van groote vliegtuigen ter ver vanging van de verongelukte „Maxim Gorki", had gisteren reeds 68 millioen roebel opgebracht. De raad van volkscommissarissen besloot, in gevolge den door de arbeiders uitgesproken wensch. tot den bouw van zestien vliegtuigen van hetzelfde vermogen en dezelfde afmetingen als de „Maxim Gorki", hadden verklaard naar Abessinië te vertrek ken, op voorwaarde dat zij met hun soldij hun gezin kunnen onderhouden. Volgens over het algemeen goed ingelichte kringen verzetten de autoriteiten zich niet te gen deze actie. ROME, 5 Juli. (Reuter.) De bijeenkomst der Italiaansche admiralen onder voorzitterschap van Mussolini, werd Vrijdag gesloten. De be sprekingen welke in deze vergadering van tien admiralen werden gevoerd, betroffen volgens een officieele mededeeling diverse maatregelen tot verhooging der prestaties van de Italiaan sche zeestrijdkrachten. NAPELS, 6 Juli (Reuter) Gisteravond is de „Dalmatia" met 21 officieren en 600 man, allebi artilleristen, naar Mogadisco in Somaliland vertrokken. De vertrekkenden werden luide toe gejuicht. PARIJS, 6 Juli. (Reuter). Op een uit Britseh- Somaliland te Marseille aangekomen stoomschip zou zich, naar de „Matin" meldt, mevrouw Lawrence, de moeder van den onlangs overle den „ongekroonden koning van Arabië", bevin den. Zij komt niet voor op de passagierslijst en alleen de aanwezigheid van een sterke politie macht was een bewijs van haar aankomst. Het „Journal" maakt melding van allerlei geruchten, volgens welke de als „juffrouw Shaw" ingeschreven geheimzinnige passagier in werkelijkheid niemand anders is dan de voor dood verklaarde kolonel Lawrence, die onder den naam Shaw in een Engelsch luchtvaartre giment heeft gediend. De Engelsche juffrouw Shaw heeft, ondanks alle pogingen van Engelsche verslaggevers, die speciaal uit Londen waren overgekomen, gewei gerd, haar hut te verlaten. ROME, 5 Juli (Reuter). Het auto-ongeluk, dat den ex-koning van Spanje nabij Livorno in Toscane is overkomen, heeft naar nader blijkt geen ernstige gevolgen gehad. Als gevolg van het springen van een band sloeg de auto om. De ex-koning en zijn adjudant Losandes werden eruit geworpen. De ex-koning liep geen enkel letsel op, en de adjudant werd slechts licht aan den schou der gewond. Zij namen den trein naar Livorno en gingen vandaar naar Genua, van waar zij per trein naar Parijs terugkeerden. PARIJS (K.W.P.), 6 Juli Naar wij uit Lis sabon vernemen zal Portugal spoedig tot de oprichting van een eigen Katholieken Radio zender overgaan. Het radiostation zal de naam dragen van: „Radio-Renascenca". WEENEN, 6 Juli. (Reuter). De Burgerlijke Raad van Weenen heeft tegenover den Bonds raad uitdrukking gegeven aan zijn vreugde en zijn gevoelens van dankbaarheid vanwege het besluit tot herziening van de Habsburg-wetten. WEENEN, 5 Juli. (Reuter.) Het wetsontwerp tot opheffing van de verbanning der Habsbur gers en der confiscatie van hun vermogens werd heden in den Economischen Bondsraad en den Bondscultuurraad besproken. Beide licha men keurden eenstemmig het wetsontwerp goed. PARIJS, 6 Juli. (Reuter.) Naar aanleiding van de Habsburg-wetten in Oostenrijk schrijft de buitenlandsche politieke medewerker van de „Petit Parisien", dat deze stap oorzaak is van opwinding en reacties, die beter hadden kunnen worden vermeden. De Oostenrijksche legitimisten hebben zich direct in hun plannen gesterkt gevoeld, en zon der twijfel zullen zij hun ijver verdubbelen. Wanneer deze propaganda in breede lagen van het Oostenrijksche volk ingang zou vinden, zal tenslotte in Midden-Europa een gevaarlijke atmospheer van argwaan ontstaan. De landen der Kleine Entente hebben tot nu toe met kalme waardigheid gereageerd, doch zich alle noodzakelijk geachte maatregelen voorbehouden, voor het geval de moreele en materieele rehabilitatie van de Habsburgers zou leiden tot herstel der monarchie. Onder ver wijzing naar het aanstaande bezoek van den Oostenrijkschen vice-kanselier Starhemberg aan Rome, spreekt het blad de verwachting uit, dat de Duce Starhemberg tot voorzichtigheid zal aansporen, daar de Kleine Entente als voor waarde voor de afsluiting van het Donaupact de plechtige toezegging van Oostenrijk heeft gesteld, niet 'de Habsburgers op den troon te rug te roepen. Het standpunt van Frankrijk is hiermede geheel in overeenstemming. WEENEN, 5 Juli. (Reuter.) Op een perscon ferentie zeide de minister van Buitenlandsche Zaken dat er in de laatste maanden geen ver betering is ingetreden in de Oostenrjjksoh— Duitsche betrekkingen. Ten aanzien van het Donaupact en de niet-in. menging zeide de minister dat het noodzake lijk is duurzaam en goed werk te leveren. PARIJS, 6 Juli (Reuter). De Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, von Berger Waldenegg, heeft aan een vertegenwoordiger van Havas te Weenen verklaard, dat de nieuwe Habsburg-wetten met de restauratie der Monar chie niets te doen hebben. De minister sprak alle geruchten over een spoedigen terugkeer van ex-Keizerin Zita en Aartshertog Otto naar Oostenrijk tegen. Niets zal geschieden, wat den Europeeschen vrede zou verstoren of de in vertrouwen gekweekte betrek kingen van Oostenrijk met de buitenlandsche regeeringen, speciaal met Frankrijk, in gevaar zou kunnen brengen. Tusschen de vroegere keizerlijke familie, aldus de minister, en de Oostenrijksche regeering, be staat een „gentleman-agreement", dat in alles voorziet. Deze overeenkomst is gesloten, voordat de wet tot herziening der oude bepalingen was inge diend. Kemal Ataturk, „Vader der Turken", stelt belang in alle takken van de moderne sport. In het zweefvliegen oefent hij zich dagelijks wijl voor de geestelijken de kansel bestemd is, waar zij het Woord Gods mogen laten hooren. Toen dientengevolge de aartspriester de vergade ring verliet, waarbij hij door vele katholieken werd gevolgd, zeide de Kringleider onder ap plaus van de massa: „Ik moet vaststellen, dat degenen die de vergadering verlaten, zich vrij willig uitsluiten van de voksgemeenschap." De redenaar verklaarde daarop, dat de katholieke weredbeschouwing in de laatste 14 eeuwen na latig is en daarom hebben hare vertegenwoor digers thans geen recht meer hunne opvattingen te verkondigen. Met zulke methodes vervolgt men in Duitsch land ons geloof. Uit Braunsberg wordt gemeld, dat een dezer dagen te Heilsberg een groote bijeenkomst van de N. S. D. A. P. plaats vond, waarin de gouw- schoolleider Dargel wilde spreken over „Natio- naal-Socialisme en Katholieke Actie". Daar het over interne katholieke aangelegenheden zou gaan had de aartspriester Buchholz met Dargel en den Kringleider een bespreking, alvorens de vergadering begon, waarin hij vroeg na den of- ficieelen redenaar te mogen spreken en den toehoorders de kerkelijke opvatting over katho lieke actie te mogen vertellen. Dit verzoek werd echter afgeslagen met het voorwendsel, dat over politiek slechts vertegenwoordigers van den Staat en van de Partij mogen spreken, ter- Koning Leopold heeft incognito een bezoek aan de Brusselsche Wereldtentoonstelling gebracht. Wij zien hier den vorst, terwijl hij in het Braziliaansche paviljoen een verfrissching gebruikt LONDEN, 6 Juli. (Reuter)Met betrekking tot de bespreking van Laval met den Litauschen minister van Buitenlandsche Zaken, Lozoraitis, meldt de „Times" uit Parijs: Het voornaamste punt der bespreking is on getwijfeld het Memelvraagstuk geweest, dat een der laatst overgebleven hindernissen is voor de aanvaarding van het Oost-Europeesche pact in gewijzigden vorm door Duitschland. Er zijn verschillende teekenen, die erop wijzen, dat de afsluiting van het Oostpact, als de eerst volgende schrede naar pacificatie van Europa kan worden verwacht, en dat binnenkort beslis sende stappen in deze richting zullen worden ondernomen. Te Partfs is men van meening, dat Duitsch land na de afsluiting van het vlootaccoord met Engeland, meer dan vroeger geneigd is tot het pact toe te treden, onder voorwaarde, dat deze deelname zich alleen uitstrekt tot het principe van garanties voor non-agressie en het weigeren van steun aan een aanvaller en men van Duitschland niet verwacht, toe te treden tot verdragen van wederzijdschen steun. LONDEN, 6 Juli (Reuter) Verschillende bladen schrijven uitvoerig over de ontwikkeling der Fransch-Italiaansche betrekkingen. De „Times" meldt uit Parijs, dat de berich ten, als zou het bezoek van den chef van den Franschen genealen staf, Gamelio te Rome reeds tot een Fransch-Italiaansch militair bondgenootschap hebben geleid, eenigszins voor barig zijn. Ongetwijfeld is over samenwerking der Fransche en Italiaansche legers gesproken, doch op diplomatiek gebied moet nog heel wat worden gedaan, voordat een dergelijke samen werking definitief geregeld is. De diplomatieke medewerker van de „Daily Herald" geeft opnieuw als zijn meening te kennen, dat de Fransch-Italiaansche vriend schap niet meer van een militair bondsgenoot- schap te onderscheiden is. SIMLA, 6 Juli (Reuter) De brand te Abottabad heeft volgens de meer volledige be richten, die inmiddels zijn binnengekomen, een nog veel grooteren omvang aangenomen, dan men aanvankelijk vreesde. In de inboorlingenwijk zijn «ongeveer 2000 woonhuizen en winkels verbrand. De materi eele schade wordt op 5 millioen roepijen (on geveer 2.700.000 gulden) geschat. De schade in het slechts gedeeltelijk door het vuur geteisterde Europeesche kwartier kan bij lange na niet overzien worden. Hoewel het vuur intusschen kon worden ge lokaliseerd, zullen de blusschingswerkzaamheden waarschijnlijk nog verscheidene dagen in beslag nemen. Militairen hebben de afgebrande stadswijk af' gezet om plunderingen te voorkomen. Ongeveer de geheele Indische bevolking heeft den nacht onder den blooten hemel moeten slapen. Het huisraad, voorzoover dit niet is vernield, wordt met militaire vrachtauto's weggevoerd. De brand kon reeds direct zulk een geweldigen omvang aannemen, daar Abotttabad geen vaste brandweer heeft en daar de brandspuiten door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak niet functionneerden. Hierbij kwam nog, dat een lichte bries woei, zoodat het vuur zich van de door de hitte uit gedroogde houten huizen met ontzaglijke snel heid meester kon maken. De gouverneur van de Noord-Westelijke pro vincie verscheen direct met zijn staf op de plaats de onheils, om de leiding van de reddingswerk zaamheden op zich te nemen. NEW YORK, 6 Juli. (Reuter) In de straten van Brooklyn heeft wederom een schietpartij plaats gehad. Twee met revolvers gewapende gangsters schoten uit een luxe auto en doodden den vroe ger veroordeelden Jerry Magazero. Voorts wer den drie personen uit het publiek gewond, o.a. een twaalfjarige knaap, die aan een straatkar een ijswafel kocht. Een politiebeambte sprong ou de treeplank van den auto en sloeg met zijn wapenstok den schedel van een der inzittenden in, terwijl hij met zijn revolver den ander dwong zich over te geven. PARIJS, 5 Juli (Reuter) In de zitting van heden van den nationalen economischen raaa heeft Laval een redevoering uitgesproken, waar in hij o.m. zegt, dat de beide voornaamste pun ten van bespreking, n.l. de landbouw- en de uitvoerpolitiek, de speciale aandacht der regee ring hebben gehad. De daling der prijzen voor landbouwproducten is nadeelig voor de Fransche plattelandsbevol king en vermindert haar koopkracht, hetgeen weer merkbaar is in den afzet der industrie-, producten. De groote voorraden drukken op aej markt. De regeering streeft er derhalve naar de overschotten op te ruimen en geleidelijk de vrij heid in het handelsverkeer te herstellen. Oök de exportindustrieën hebben onder de crisis te lijden. Zij ontmoeten een buitenland sche concurrentie, welker invloed versterkt is. deels door valuta-manipulaties, deels door dum ping, in de meest verschillende vormen. De achteruitgang in den internationalen handel is foor een deel het gevolg van een egoïstische politiek van de landen, die er de voorkeur aan hebben gegeven hun markt door buitengewone bezuinigingsmaatregelen te iso- leeren, in plaats van te trachten een zeker mi nimum aan goederenuitwisseling in stand te houden. WASHINGTON, 5 Juli. (Reuter) President Roosevelt heeft heden de Wagner-wet, welke de verhouding tusschen patroon en werklieden regelt, onderteekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1