POKON w 4 NAAR WEENEN EN BOEDAPEST Puzzelt gij mee? GROOTE BELANGSTELLING Het roer om HET VERKEER OP ONZE WEGEN DEN BOSCH BESTAAT 7S0 JAAR mÊÊÊÊÈÊÊÊÊmi ZATERDAG 6 JULI 1935 Er is thans een tijd aangebroken, waarin iedereen de voor naamste verkeersregels moet kennen Beschouwingen van de K.N.A.C. Weer een bioscoop conflict Bioscoopbond gelast vertooning van afgekeurde films Vleeschknoeierijen Alphensche slager voor de zooveel- ste maal veroordeeld BUZIAU Langzaam beterend Een interessante prijsvraag, uitge schreven door de commissie voor den verkoop der Zomerpostzegels Meer da$ ÏOOO prijzen! Omschrijvingen JÉP- De opening der herdenkings feesten NOZEMA Instemming der Eerste Kamer Prof. Dr. PLOOY OVERLEDEN Aanbesteding Missie en zending Geruchten over moeilijkheden Hoeta Radja te De eenige oplossing KATHOLIEKE FILM PRODUCTIE Steeds voorwaarts! X In een dezer dagen gehouden persbijeenkomst hééft de voorzitter van de Koninklijke Nedeii. Automobielclub, mr. J. Linthorst Homan, eeni- ge beschouwingen gegeven over het verkeer op onze wegen, zooals het zich thans vertoont -n zöoals waarschijnlijk de naaste toekomst het zal laten zien, in verband met het verkeer in 't algemeen en de huidige verkeerswetgeving. Bij deze persbespreking moesten de vraag stukken van belastingen, heffingen, tekorten, en concessies blijven rusten. Het ging hier om- het wegverkeer, zooals men dat overal zich ziet ontrollen. Vast staat wel, dat de oorzaken van zeer vele ongelukken van de verkeersonveiligheid en van de vele moeilijkheden, welke iedere weggebrui ker in het verkeer ondervindt, het gevolg zijn van het begrip aan de juiste inzichten. Het juiste verkeersbegrip, de hoognoodige ver- keersmentaliteit ontbreekt nog in ons land. Njet alleen bij de deggebruikers zelf, dat wil zeggen niet alleen bij de voet gangers, wielrijders, automobilisten enz., maar ook bij sommigen, die in de bureaux over de reglementeering van het practische verkeer hebben te oordeelen. Men aarzelt bijv. nog zooals in andere landen reeds is geschied voor wielrijders tot hun eigen bescherming het gebruik van rijwielpaden dwingend voor te schrijven. Wanneer wordt betoogd, dat er vijftien maal meer wielrijders zijn dan automobielen, zooals de minister van Waterstaat heeft gedaan, dan moet daaruit temeer de conclusie worden ge trokken, dat het hoogst noodzakelijk is juist ook deze categorie van weggebruikers meer dan thans in de verkeersreglementeerijng tte be trekken. Er is een tijd aangebroken, waarin iedereen de voornaamste verkeersregels moet kennen. Daarop stat niet minder dan de doodstraf. Het stemt tot dankbaarheid, dat enkele plaatselijke overheden deze waarheden in haar leerplannen erkennen. Het stemt eveneens tot dankbaarheid, dat naast het onderwijzend personeel ook de politie op vele plaatsen constant verkeersopvoe- dend werkt. De deskundigen van de K.N.A.C. ontmoeten dan ook bij de politiecursussen war me belangstelling. Het is verheugend, dat onze wetgever ook in deze zoo zware tijden aandacht schenkt aan die verkeerswetgeving, voor het thans ten volle ingetreden tijdperk voor het snelverkeer. Kort geleden verscheen het verslag van het overleg tusschen den minister van Waterstaat en de Vaste Commissie voor Openbare Werken, Ver- keers- en Waterstaatsaangelegenheden uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp, dat in 1934 is ingediend als ontwerp voor een nieuwe Motor- en Rijwielwet. En waarschijnlijk zal zeer binnenkort de Tweede Kamer deze zaak in openbare behandeling nemen. Moge daarbij erkenning blijken van de verschillende elemen ten van dit moeilijke vraagstuk. Het is wellicht nog niet genoeg bekend, dat bedoeld overleg aanleiding heeft gegeven het Ontwerp ietwat te wijzigen, zoodat het nu een wijdere strekking zal hebben. Het zal heeten: „Wegenverkeerswet". Deze gedachte is uiter mate gelukkig. Niet alleen dat zeer vele lan den, en ook Nederlandsch Oost-Indië in deze reeks zijn voorgegaan, ook om de oplossing van het vraagstuk zelf is dit van belang. Immers nu zal reeds dioor titel en considerans van de nieuwe wet als zij wordt aanvaard een ieder worden doordrongen van het onweer- streefbare feit, dat het wegverkeer een onaf scheidelijk geheel vormt, een onsplitsbaar ge heel. Er zal zijn een wegenverkeerswet. Al wat zich op den weg begeeft wete dit. Éindelijk zal ook hier de ruime alles omvattende oplos sing worden voorgesteld. Ongerust over menige passage uit de Kamer stukken, heeft de K.N.A.C. zich hierover thans andermaal tot de leden der Tweede Kamer ge wend, met dringend vertoog, met de moderne begrippen rekening te houden. Zij vertrouwt, dat deze roep bij velen steun zal vinden. Met grooten nadruk verklaarde de voorzitter van de K.N.A.C., dat deze dit alles niet vraagt uit eenzijdige automobilistenoverwegingen. Zij heeft steeds den automobilist erop gewezen, dat hij allereerst plichten heeft, plichten ten aan zien van zijn materiaal denkt aan de vei ligheidslanen in 1934 plichten ten aanzien van zijn rijden denkt aan de lawaaibestrij ding plichten ook op ander gebied, o.a. op verzekeringsgebied. De K.N.A.C. erkent natuur lijk, dat er woeste rijders zijn. Doch dit treu rige feit legt nog grooteren nadruk op de ge varen voor anderen. Laat dus de wetgever den anderen niet den indruk geven, alsof de auto wel zal zijn terug te houden. Laat de wetgever er van doordrongen zijn, dat thans het moment is aangebroken om iederen weggebruiker voor te houden: Schept geen gevaren, het betreden van den weg is alleen voor kenners veilig! Naar het „Dagbl. v. Noordbr." bericht heeft het bestuur van den Ned. Bioscoopbond weder om een conflict uitgelokt, ditmaal te Bergen op Zoom, door de theaterdirecties aldaar te dwingen, tegen hun zin films te vertoonen die door de Kath. Filmcentrale waren afgekeurd. Het blad heeft te bevoegder plaatse naar de oorzaak van het verrassende verschijnsel ge ïnformeerd en daarbij is ons gebleken, dat de Ned. Bioscoopbond een nieuw bioscoopconflict najaagt. Verzekerd werd, dat het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond de directies van het Luxor- en het Roxy-Theater te Bergen op Zoom gelastte de beide door de K.F.C. ontoe laatbaar verklaarde C-films te draaien, zulks niettegenstaande van de zijde dezer directies daartegen geprotesteerd werd. Te Bergen op Zoom besloot men eerst op 1 Februari van dit jaar tot toetreding tot de K.F.C. nadat de Bioscoopbond tot op het laat- se oogenblik zich zeer heeft beijverd deze toe treding ongedaan te maken. Het bestuur van den Bioscoopbond stelt zich nu op het standpunt, dat de vergunningen die door het gemeentebestuur destijds verleend werden, verleend blijven. Men redeneert aldus: de toetreding tot de Zuidelijke Vereeniging geldt alleen voor de na keuring van films in theaters die na de toe treding te Bergen op Zoom zouden worden ge vestigd en niet voor de bestaande bioscopen de oplosbare Kunstmest voor kamerplanten, 1 0.40 p. flesch m. gratis ver- Bloem? en Zaadwinkels (Luxor den. Roxy), die al een vergunning had- Een dwaze redeneering: Het zonder meer verleenen van vergunningen voor het vertoo nen van films sluit niet in, dat het gemeente bestuur afstand doet van zijn wettelijke rech ten. Het gemeentebestuur kan vergunningen verleenen, ook zonder dat het van zijn recht van nakeuring direct gebruik maakt. Aldus heeft het gemeentebestuur van Bergen op Zoom, door niet vóór 1 Februari gebruik te maken van zijn recht de wettelijke nakeuring door de K.F.C., als orgaan der Zuidelijke Ver eeniging te laten verrichten, nog geenszins af stand van zijn recht gedaan. Om intusschen een uitspraak uit te lokken, heeft de Ned. Bioscoopbond aan de beide thea ters te eBrgen op Zoom de vertooning der af gekeurde films gelast. Den exploitanten treft in dezen geen blaam, want zij voelden niets voor die vertooning. Het voorgevallene is niet strafbaar gesteld. Van de zijde van B. en W. kan echter een waarschuwing volgen, terwijl bij herhaling ten slotte tot schorsing en intrekking der vergun ningen tot het vertoonen van films kan wor den overgegaan. Deze kwestie, aldus het „D. v. N.", stelt de mentaliteit van de bestuurders van den Ned. Bioscoopbond weer eens aan de kaak. Dit te meer als men zich herinnert de „loyale" hou ding, welke de bond op 11 Februari te Roer mond beweerde aan te nemen. Daar toch nam zij een motie over van de afdeeling „Het Zui den" van den bond, waarbij besloten werd dat voor het zuiden van ons land de door de K.F.C. niet toelaatbaar verklaarde films, ook niet in besloten bijeenkomsten van filmver- eenigingen mogen vertoond worden. De Ned. Bioscoopbond was van oordeel, dat de bekende overeenkomst met de Zuidelijke Vereeniging het Haagsche accoord volkomen „loyaal" diende te worden toegepast en uitgevoerd. Die „loyale" houding wordt nu wel op vreemdsoor tige wijze gedemonstreerd. Dat we ons in het Zuiden niet door de dicta toriale neigingen van de heeren de Hoop en Hamburger c.s. mogen laten ringelooren, spreekt vanzelf. En het is goed, dat, in verband met een in beraad zijnde wijziging van de Bioscoop wet, de betrokken minister en onze Katholieke Tweede Kamerleden met deze nieuwe uiting van machtsaanmatiging rekening houden. Voor het "Kantongerecht te Alphen a. d. Rijn heeft Vrijdag voor de zooveelste maal terecht gestaan de Alphensche slager R. H., die reeds herhaaldelijk tot hooge geldboetes en op de laatste zitting zelfs tot veertien dagen princi pale hechtenis is veroordeeld wegens het in voorraad hebben van ongekeurd en bedorven vleesch. Thans stond hij weer terecht, omdat hij in zijn ijskast een hoeveelheid bedorven rund- en varkensvleesch in voorraad had gehad, dat vol gens de verklaringen van den hulpkeurmeester voor de consumptie te eenenmale ongeschikt was, omdat het groen zag en kleefde. Verd. H. zei. dat het vleesch niet bedorven was geweest, doch slechts ten gevolge van het doorslaan van de electrische stoppen in aanra king was gekomen met het ijswater uit de kast. De ambtenaar van het O. M. eischte, na nog maals op de ernstige knoeierijen van H. te heb ben gewezen, diens veroordeeling tot een prin cipale hechtenisstraf van dertig dagen. De Kantonrechter veroordeelde hem tot een principale hechtenisstraf van veertien dagen met openbaarmaking van het vonnis in de plaatselijke pers. Naar wij vernemen, zijn de berichten over den heer Buziau als zou hij veroordeeld zijn gedu rende drie maanden in een gipsverband te lig gen overdreven. Hij is zelfs reeds zoover van zijn val hersteld, dat hij een poosje heeft mo gen loopen. Alleen het zeer drukke bezoek, dat hij in de laatste dagen heeft gehad, heeft een ongunstigen invloed op het tempo van zijn herstel. Het is intusschen nog niet te zeggen wanneer de opvoeringen der revue hervat kun nen worden. Het Comité voor de zomerpostzegels voor cul- tureele en sociale doeleinden heeft een prijs vraag (woordpuzzle) uitgeschreven, waaraan een ieder op zeer gemakkelijke voorwaarden kan meedoen. Er zijn vele prachtige prijzen beschik baar gesteld en de hoofdprijs is een auto. Met behulp van dé woordpuzzle (48 letters) wordt een gezegde gevormd, waarvan iedere Ne derlander doordrongen moet zijn. Het beoogt een sympathiek doel te steunen. Hier volgt de opgave: 45-4-5-11-47: heerlijk jaargetijde. Groote stad, in het centrum des lands gelegen 32-15-33-2-28-h-31. Hoort men vaak door de radio: 38-46-13. Was tot voor enkele jaren een politiek ver bond in Nederland: 40-39-16-43-41-31-41-6. In het noorden des lands vindt men het vlieg veld: 9-34-36-1-44. Prachtig dorp nabij Utrecht: 3-35-41-14-31. Prachtig bloemen (Aalsmeer is er door be kend!): 7-25-8-37-18. Een hooggeplaatst persoon in Nederlandsch Oost-Indië heet: 23-10. Een 12-17 dient om iets in op te ruimen. De Meimaand heeft zich dit jaar gekenmerkt door weer, dat terecht 48-29-19-27 genoemd werd. Met een 20-42-30 spelen kleine kinderen graag. Het tegengestelde van achter is: 24-21-26-22. Voor de goede oplossingen is de commissie van vele zijden een groot aantal fraaie prijzen ter beschikking gesteld. De hoofdprijzen: een auto, een radiotoestel, een rijwiel, een reis naar het buitenland, rond vluchten per K.L.M., enz. In totaal zijn er meer dan 1000 prijzen. De oplossing dezer puzzle kan door iedere (n) lezer(es) van dit blad worden ingezonden. Het is geoorloofd méér dan één oplossing te zenden. Als voorwaarde is gesteld, dat het antwoord op een briefkaart geschreven moet worden, bij voorkeur op een Puzzle-briefkaart, die men voor 10 cent kan koopen aan de postzegelstaïletjes in de postkantoren of kan aanvragen bij de Plaatselijke Comité's. De briefkaart moet ge frankeerd worden met minstens 2 zomerpost zegels van 6 cent. De oplossingen moeten vóór 1 Augustus in het bezit zijn van het secretariaat van het Co mité voor de Zomerpostzegels, Tesselschadestraat 9, Amsterdam-W. Naam en adres a.u.b. in drukletters vermelden. De jury ter beoordeeling der ingekomen op lossingen bestaat uit: Mr. G. T. J. de Jongh, oud-kinderrechter; W. F. Detiger, secretaris-penningmeester A.V.O. en J. A. Josephus Jitta, voorzitter Ned. Ver. „Con certgebouwvrienden". De toewijzing der prijzen geschiedt vóór 10 Augustus onder toezicht van Notaris F. W. Lud- wig te Amsterdam. Indien het aantal goede oplossingen het aan tal prijzen overtreft, zal het lot beslissen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 15 Augustus bericht. - - v - E§gS£s8p De onthulling van het de Jongh-monument achter het nieuwe museum Boymans te Rotterdam. Links: de heer Van Beuningen draagt het monument over aan den burge meester Hedenmiddag zijn in de Brabantsche hoofdstad de feestelijkheden bij de herden king van het 750-jarig bestaan der stad begonnen. Zij zullen de geheele maand Juli voortduren; voor eiken dag is een uitge breid feestprogram samengesteld, dat ge centraliseerde festiviteiten maar ook fees ten en spelen voor afzonderlijke wijken en straten vermeldt. 's Hertogenbosch heeft dit alles maanden lang voorbereid en in den loop van de week zijn overal de versieringen aangebracht, die langzamerhand een wel zeer fleurigen en mooien aanblik der straten gingen geven. Vooral de binnenstad is druk versierd 'met een bonte en smaakvolle afwisseling, die hier en daar origineel van ontwerp zijn. Vandaag zijn er de honderden vlaggen ko men hangen en nu is de feesttooi der stad uit bundig geworden. Omstreeks 1 uur reden de autoriteiten met de leden der centrale- en buurt-commissies uit, om de versierde stad te bezichtigen. Na dezen rijtoer vereenigden zij zich met hun da mes op 't bordes van het Stadhuis; hun komst werd door twintig middeleeuwsche bazuinbla zers aangekondigd. Inmiddels hadden zich het Kon. 's Hertogenbosch Mannenkoor, Bosch Ge mengd Koor, een dameszangkoor en het koor Belcanto met vijf kinderkoren en vijf Bossche muziekcorpsen voor het stadhuis opgesteld. De algemeene leider der feesten, de heer Her man van den Eerenbeemt, bood aan burge meester en wethouders het officieel programma boek der stadsfeesten aan. Na aanbieding van de versierde stad door den voorzitter der ver sieringscommissie, den heer G. Jimmink, werd Blijkens het eindverslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot het in het leven roepen van een N. V. „Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij'' (Nozema) gaf het afdeelingsonderzoek van dat ontwerp geen aanleiding tot het opperen van bezwa ren. Integendeel, van verschillende zijden werd instemming betuigd met de voorgestelde op lossing van het zendervraagstuk en had men met waardeering gezien, dat het mogelijk is gebleken daarbij de medewerking te verkrij gen van alle Nederlandsche omroeporganisa ties. Te Utrecht is plotseling overleden prof. dr. Daniël Plooy, hoogleeraar in de theologie aan de Universiteit te Utrecht. Daniël Plooy is 14 April 1877 te Schiedam ge boren en dus 58 jaren oud geworden. In 1902 promoveerde hij op een proefschrift, getiteld: „De bronnen voor onze kennis de Essenen" (een gedeelte van een in 1900 te Leiden met goud bekroonde prijsvraag). Prof. Daniël Plooy, die in 1877 te Schiedam werd geboren, was van 19261931 hoogleeraar aan de' Gem. Universiteit te Amsterdam en werd in 1931 als opvolger van wijlen Prof. Dr. J. C. van Leeuwen, hoogleeraar te Utrecht. Se dert 1932 was hij ook buitengewoon hoogleeraar te Amsterdam. De teraardebestelling zal Maandagmiddag om 2 uur plaats hebben op Zorgvliet te Amsterdam. Voor het asphaltbetonneeren van de wegen van Horst naar America, Melderslo en Mete- rik, ter gezamenlijke lengte van 9800 nieter, is de aanbesteding gehouden. Hoogste inschrijvers waren L. van Drunen Zn. te Reuver en Van Raden te 's Hertogenbosch voor 74.600. Laag ste inschrijver was de N.V. Bitumen Mij. te Utrecht voor 70.800. Behoudens goedkeuring' van Ged. Staten zal het werk aan den laagsten inschrijver worden gegund. Voor de gezelschapsreis vandeV.K.P. naar Weenen en Boedapest blijkt groote belang stelling te bestaan: van overal komen aanmeldingen binnen per brief, per telephoon, per girobiljet 't Is ook waarlijk geen wonder, dat men zich voor deze reis interesseert: waar kan men zooveel reisgenot bekomen voor zulk een prijs: tien volle dagen naar het hart van Europa, opgenomen te worden in de sfeer der veelbezongen Donausteden, de grenzen van het Oosten te betreden, een reis mede te maken, die een onvergetelijke gebeurtenis beteekent in een menschenleven, en dat voor de somma van 92.met slechts 3. voor administratie. Wie had dat ooit kunnen droomen, gezien vooral ook de veelgeprezen reisservice van de V. K. P., waarbij kosten en zorgen nimmer gespaard worden. Van vele zijden is ons de vraag gesteld, of de reis zeer beslist dóór zal gaan, aange zien aangekondigd is, dat er genoegzame deelname voor een extratrein moet zijn. Welnu, mede namens het officieele Hongaarsche Vreemdelingenverkeersbureau, in overleg waarmede wij deze reis hebben uitgeschreven, kunnen wij mede deelen, dat de ontworpen reis ongetwijfeld uitgevoerd zal worden. Een vriendelijk verzoek tot de vele belangstellenden: laat ons vooral niet te lang wachten op uw aanmelding! Voorloopig stellen wij de inschrijfgelegenheid open tot 10 Juli a.s. Maar geeft men zich vroeger op des te beter! Het Parlementsgebouw Budapest door de muziekvereenigingen het Wilhelmus uitgevoerd terwijl de standaarden van 's Her togenbosch en Noord-Brabant en de feestvlag- gen werden geheschen. Nu opende burgemeester van Lanschot de Herdenkingsfeesten met het uitspreken van een rede, waarna de Bossche feestmarsch klonk. Mevr. mr. J. BransWetering, voorzitster van het dames-huldigingscomité, bood vervolgens den burgemeester het huldeblijk der Bossche burgerij aan, drie kostbare gedenkpenningen met zijn beeltenis, en daarna werd de nieuwe Bossche Wapenmarsch uitgevoerd. De koren en de kinderen der lagere scholen zongen met be geleiding der muziekcorpsen nogmaals het „Wilhelmus," den feestmarsch en den wapen marsch, waarna enkele muziekcorpsen muzikale wandelingen door de stad maakten. De Kon. Harmonie 's Hertogenbosch bege leidde de autoriteiten en commissie-leden naar het Centraal Noord-Brabantsch Museum, waar c«n kwart over vier de opening der tentoon stelling van schilderijen en van Bossche historieprenten, ingericht door het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant, geschiedde door den com missaris der Koningin, mr. dr. A. van Rijeke vorsel. 's Avonds om half tien wordt in de kathe drale Basiliek van Sint Jan het Te Deum van den Bosschen componist, dr. Alphons Diepen- brock, gezongen. Dé* uitvoering daarvan ge schiedt door het parochiaal zangkoor van St. Jan. Vele autoriteiten en genoodigden zullen deze plechtigheid in de geheel gevulde kathe draal bijwonen. Om tien uur wordt de kathedraal door een grootsch floodlight beschenen. De stadsbeiaar- dier, de heer Toon van Balkom, zal de Sint- Jansbeiaard bespelen met begeleiding van kopermuziek van het 's Hertogenbosch Muziek corps en tot slot van den avond geeft dit corps in de nieuwe muziektent op de Markt een concert. Men schrijft ons: In de Ned. Ind. pers circuleerde een bericht omtrent een moeilijkheid, die was gerezen tus schen dé Missie en de Zending in de Batak- landen. Die moeilijkheid zou tot een onderling treffen aanleiding hebben gegeven. We geven hier het verkorte relaas van den be trokken pastoor, P. Sybrandus van Rossum. Pastoor van R. heeft zijn woonplaats te Balige. Rondom deze plaats vormen zich eenige bij- staties. O.a. te Hoeta Radja. Daar heeft de Pas toor een huis in huur, dat tot woning dient van den pastoor bij zijn verblijf ter plaatse en dan ook gedeeltelijk voor kerkruimte. Een gedeelte van het huis mag de eigenaar nog exploiteeren als lapo (koffiehuis) maar volgens uitdrukkelijke overeenkomst „niet als de Pastoor er verblijf houdt." Zondag 26 Mei ging de Pastoor de H. Mis lezen te Hoeta Radja voor de vrij talrijke doopleerlingen, die zich daar hebben aange meld. Juist toen dé Pastoor op het punt stcr#i de H. Mis te beginnen, toen de kerkruimte met doopleerlingen reeds gevuld was, kwam de Duitsche zendeling Link uit Sipoholon het huis binnen. In zijn gezelschap waren verschillende vooraanstaanden van de Prot. Bataksche ge meente. Omdat Pastoor van R. gegronde vrees had, dat de tegenwoordigheid van deze groep (be kend als vijandig aan de Missie) niet bevorder lijk zou zijn voor den rustigen gang van zaken, richtte hij tot Pendita Link het vriendelijk ver zoek heen te gaan. Hij liet het verzoek over brengen door den goeroe Bonifacius tot twee maal toe. Dan ging hij zelf den Pendita trach ten te overtuigen, dat het hier een godsdienst oefening betrof enkel voor degenen, die op eigen verzoek katholiek willen worden, en dat hij uit zijn eigen huis anderen kon weren. Nog eenigen tijd verzette de zendeling zich, om dan eindelijk te gaan met de bedreiging er met de regeering over te spreken. Intusschen bleven de aanhangers en gezellen van Pendita Link nog binnen, er zich op be roepende, dat het een koffiehuis was en zij dus vrij waren binnen te komen. Daar het echter algemeen bekend was gemaakt dat er op dezen dag katholieke godsdienstoefening was, en de huurvoorwaarde bekend was (zooals de huiseige naar ook tegenover Link reeds uitdrukkelijk had erkend) had hun beroep geen waarde. Ze be sloten eerst heen te gaan toen begonnen werd hun namen op te schrijven, onder bedreiging van aanklacht wegens huisvredebreuk. Aldus, kort weergegeven, zijn de feiten. De Missie houdt enkel haar bijeenkomsten op eigen terrein, waar zij het recht heeft ande ren af te houden. Zij doet dit met opzet, om aldus elke aanleiding tot moeilijkheden te voor komen. Elke goeroe en elke catechist heeft uit drukkelijke opdracht nimmer iets tegen of over de zending te zeggen of te schrijven, in welke bijeenkomst of onderrichting ook. Het voorgevallene op 26 Mei was aanstonds aanleiding tot eenige hetze tegen de Missie in enkele blaadjes, die een geheel verdraaide voorstelling van zaken geven. De Missie is zich levendig bewust, dat elk on voorzichtig optreden last en moeite kan ver oorzaken, maar is overtuigd (de Bestuursamb tenaren haddén in het gedrag van den P \- toor niets te laken) de vrijheid te moeten ver dedigen de katholieke leer te onderwijzen aan wie er om vragen. De liberale bladen doen hun uiterste best, om de tegenstanders der aarze lende en halve maatregelen van het Kabinet-Colijn nu maar tot toegeven te bewegen. Het „Alg. Hbid." insinueert, dat de Katholieken belust zijn op „nieuwe re- geeringscombinaties", terwijl we gisteren het blad hebben duidelijk gemaakt, dat ze alleen belust zijn op een nieuwe regeerings- politiek. De Avondpost meent zelfs, dat of schoon het Kabinet-Colijn zich in de Me morie van Antwoord den schijn geeft als of zijn beleid geen wijziging heeft onder gaan, „dit in het geheel niet juist is, want er is in de Memorie een zoodanige zwen king merkbaar naar krachtige industriali satiepogingen, dat wel degelijk mag wor den gewaagd van een wijziging der richt lijnen." Daarentegen laten de meeste katholieke bladen zich evenmin als „De Nederlander" vangen door de schijn-concessies en de vage toezeggingen in de Mem. v. Antwoord. Is er in de politiek der Regeering iets ver anderd, omdat ze minimum-lijders van de aanvangende onderwijzers gaat kweeken en belooft iets in de richting van in dustrialisatie te gaan doen, maar de oude industrieën onder de lasten laat bezwijken en daaronder de nieuwe belet op te bou wen? In elk geval zal de Regeering het Kamer lid Max van Poll niet meekrijgen. Hij acht dat haar overtuiging en die van de meer derheid der Kamer onoverbrugbaar is: In „De Morgen" schrijft hij: „Men make zich niets wijs: tusschen deze twee overtuigingen kan geen brug worden geslagen; van een „om-buigen" der uit die overtuigingen volgende gedragslijn der Re geering kan in den grond der zaak geen sprake wezen; een „ombuigen" van de lijn zou slechts kunnen geschieden bij prijs geving der overtuiging. „Wij respecteeren het in den heer Colijn, dat hij op zijn stuk blijft staan, al zijn wij er van overtuigd, dat de uit zijn inzicht volgende gedragslijn tot den ondergang van ons volkshuishouden moet leiden. Wij verwonderen ons alleen er over, dat hij, met de telkens opnieuw blijkende mis lukkingen voor oogen, tóch zijn inzicht meent te kunnen handhaven. „Bij het bestaan van zulk 'n tegenstel ling van inzicht is geen andere oplossing mogelijk dan dat het eene of het andere de overhand verkrijgt. Het is zelfbedrog te meenen, dat de leider van het Kabinet zijn gedragslijn zou „ombuigen". Wie aandachtig leest, wat in de Memorie van Antwoord staat over de door minister Gelissen vóór zijn ministerschap bepleite industrialisatie-politiek, ziet telkens op nieuw het corrigeerende potlood en den remmenden invloed van den Kabinetsiei- der, die, op zuiver politieke motieven, een concessie in de richting der industrialisa tie s c h ij n t te doen; 'n concessie, waarvan^ echter zal blijken, dat ze tot geen of op z'n hoogst töt volstrekt onbeduidende resulta ten zal leiden." Ook „De Volkskrant" is van die meening en wijst op het ook door ons reeds gesigna leerde gevaar van de mooie voorstellingen zonder realiteit in de Memorie van Ant woord Het fatale is hier, dat de nieuwe Colijn van de Memorie van Antwoord nog wel zoo gevaarlijk is als de oude van het oorspron kelijke Bezuinigingsontwerp. Wanneer we van het Bezuinigingsontwerp spreken heb ben we minder het oog op de concrete maatregelen, waarvan enkele, zeer hatelij ke, worden prijsgegeven of gecamoufleerd, andere blijven gehandhaafd, dan op het regeeringsbeleid zelf, de economisch-finan- cieele politiek. De oude Colijn beleed in woord en daad zijn aanpassingspolitiek en verwees de con structieve politiek naar het rijk der schim men en der stroppen. De nieuwe Colijn handhaaft over de heele linie zijn aanpas singspolitiek middelerwijl als construc tieve politiek voorgesteld maar laat te vens industrialisatie-vogels in de lucht vliegen, zich wat de verlaging der vaste lasten betreft met een minimum tevreden, stellend. Practisch zal op den ouden voet worden voortgegaan, en groot is de be duchtheid, dat vóórdat minister Gelissen's initiatief iets zal kunnen hebben uitge werkt de muntontwaarding, als een niet meer te ontwijken uiterste, de ellende der aanpassing zal komen vergrooten. Aanpassen tot het bittere einde eerst, devaluatie daarna, dit is het schrikbeeld, dat ons tegengrijnst. Ook de „Limb. Koerier", al gelooft het blad in den „nieuwen koers", dien Minister Gelissen in wil, erkent dat de Memorie van Antwoord ongewild „een krachtig pleidooi voor devaluatie" is. Constructieve welvaartspolitiek moet on getwijfeld doel van den nieuwen koers zijn. Maar de eerste en niet te ontwijken voor waarde, om daartoe te geraken, is de op lossing van het vastelasten-probleem, Ieder die zegt naar herstel te willen, moet die brug over. Daarom blijft ook voor dr. Colijn „het roer om" de eenige oplossing! Het Persbureau van de „Stichting Gezins film" verzoekt ons opname van het volgende bericht. 't Gaat best met onze actie! Konden wij in een vorig communiqué al pu- bliceeren, dat wij binnenkort in staat hoopten te zijn nieuwe phase van vooruitgang te ver melden, thans kunnen wij berichten, dat de steeds groeiende ontwikkeling onzer beweging, de inrichting van een Centraal Bureau nood zakelijk maakt. Hiertoe is thans definitief besloten. Zeer spoe dig hopen wij bekend te kunnen maken, waar dit zal gevestigd worden en wanneer de plech tige inwijding zal plaats hebben. Katholieken, gij, tenminste die nog afzijdig bleeft: Sluit u aan! Wordt donateur of begun stiger van de „Stichting Gezinsfilm" of stort Uw gave op girorekening 247555, Comité Ge zinsfilm, Zévenbergen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5