BRABANTSCHE SAGEN MET DE V.K.P. WERELD TENTOONSTELLING TE BRUSSEL GEEN SPRAKE VAN! DOOR HUBKUNST II VOLLEDIGE I TWEEDAACSCHE REIS Nog enkele plaatsen beschikbaar! MAANDAG 8 JULI 1935 CRICKET ROOD EN WIT—V.O.C. Rood en Wit wint met 58 runs HAARLEM—V.R.A. Nederlaag van gehavende. Haarlem-ploeg KAMPONG—C.V.H. C.V.H. wint met vier runs op de le innings Haarlem 2V.R.A. 2 WIELRENNEN H.R.C. De Jonge Kampioen R.K.W.V. Achilles R.K.W.V. Achilles—Le Champion jPlI --4K.MJ HONKBAL H.H.C. wint van E.D.O. Het Haarlemsche negental GYMNASTIEK R.K. Gymnastiekver. Winfried BRIDGEN Bridge-drive te Zandvoort Honkbal voor dames Haarlem wint van Ajax D. H. V. B. District Noord-Holland Eerstvolgende retraiten te Bergen OP 15 EN 16 JULI NAAR DE PRIJS f 14.50 PLUS f 1- VOOR ADMINISTRATIE Eigen uitgave van den schryver, Diemselstraat 9, Roermond kerstend en zoo rijst de rechtvaardige Oel bert voor ons op als de heilige van Ooster hout. Doch het verhaal van den branden den scheper heeft, nog ongekerstend, al de charme van het landelijke humanisme der eenvoudigen, zonder hetwelk een La- tij nsch humanisme van geleerden veroor deeld blijft tot vruchteloosheid. De late zonnebrand over de hei wordt geest en le ven in dit somber-heerlijke verhaal. Dan de geschiedenis der betooverende zeemeer min die het verval van Zevenbergen voor spelt, omdat zij geen barmhartigheid bij de bevolking vindt, het vertelsel over de duivelsbrug; over de „stille rondte" te Ber gen op Zoom, tallooze herinneringen. Hub. Kunst heeft die oude gegevens der traditie naverteld, zooals men het doen zou Ln een zeer eenvoudig milieu, zonder prae- tentie van litteraire of scientifieke beteeke- nis, eigenlijk zonder veel smaak of talent. Maar hij heeft hetgeen hij weergaf niet bedorven. Men vindt in zijn klein boekje inderdaad bijeen de meest bekende Bra bantsche sagen, opgesmukt met een beetje ouderwetsche natuurbeschrijving, hoogstens hier en daar met een enkel gevoelig trekje verrijkt. De gang van een verhaal wijkt soms af van de lezing, die men elders vindt, meestal geeft Hub. jurist den algemeen geldenden inhoud. Stylistisch beteekent zijn werkje niet veel. Maar het is goed, dat hij de oude vertelsels in eere houdt. Ze wachten op hun dichter, die uit de zuiver bewaarde overleveringen van het volk de stof zal putten tot een grootsch werkstuk. Wat is het Roelandslied, wat de Historie der Vier Heemskinderen, wat de Lusiados. wat de Gysbreght, wat de Wilhelm Teil, ja, wat zijn de stukken van Aischylus en So phocles anders dan bewerkte volksvertel sels uit de overlevering? In dit kleine sa genboek je ligt de stof verzameld tot groot werk. Daarom heeft het zijn waarde. Door zijn eenvoud is het bovendien ge schikt om ook de simpelste lezers in ken nis te brengen met den onvergankelijken rijkdom van het Brabantsche verleden. ANTON VAN DUINKERKEN. UIT DEN OMTREK HALFWEG HEEMSTEDE Vaardigheidsproeven VELSEN ZAANDAM Rood en Wit heeft revanche genomen door na van VOC te Rotterdam verloren te hebben de returnmatch op eigen terrein welverdiend te winnen. In de morgenuren zag het er an ders niet naar uit dat het eindresultaat een overwinning voor de thuisclub zou zijn. Rood en Wit begon te batten met Yates en W. Kra mer op Terwiel en F. van Herwaarden by af wezigheid van East. De beide batsmen begin nen goed en schijnen den grondslag te wil len leggen voor een goed totaal. Yates scoort weer als gewoonlijk sneller dan zijn partner. Vrij spoedig staan er 40 runs op het scoring- bord op welk totaal evenwel Kramer voor een rustige 19 door Van Herwaarden gebowld wordt. Hagenaar maakt het slechts kort want Verburg vangt hem na 2 vieren van Yates voor 0 op van Herwaarden. Op hetzelfde to taal (48) valt het wicket van Yates gevangen door Dubru op Terwiel. De Engelschman scoorde weer een vlotte 34. doch schijnt maar niet boven de 50 te kunnen uitkomen. Een collapse volgt wanneer Terwiel en Van Her waarden A. van Baasbank (0) dr. S. Posthuma '1), v. d. Bogaardt (0) en den captain F. A. Davidson (1) voor een luttel aantal runs op ruimen. Van 3 voor 50 is het 7 voor 64 geworden. Allen v. d. Togt houdt stand en bespeelt even als te Rotterdam het bowlen met vertrouwen, zoodat het er maar op aankomt dat hij vol doenden steun verkrijgt om de score een be ter aanzien te geven. B. Elias steunt v. d. Togt voortreffelijk door een verdedigend spel te spelen en het maken der runs aan v. d. Togt over te laten die dat op loffelijke wijze doet. Voor het 8ste wicket worden 35 runs aan het totaal toegevoegd. Op 99 gaat Elias voor een hoogst nuttige 10 l.b.w. C. van Her waarden. Met J. v. Baasbank samen brengt v. d. Togt de 100 op om 5 runs later, jammer genoeg voor een onbetaalbare 32 run out te gaan (9 voor 105) J. v. Baasbank en Gobets laten dan voor het laatste wicket keurig spel zien. Vooral van Baasbank heeft er goed het oog in en weet vier maal de boundary te vin den. Op 133 valt het laatste wicket dat van Gobets (5). J. v. Baasbank bleef met een uitstekende 17 not out. Totaal met 14 extra's 133. Terwiel hij zijn dag niet en nam 3 voor 60 in 19 overs. F. van Herwaarden was de beste bowler wat zijn cijfers 17-3-52-6 wel aantoonen. Het fielden der Rotterdammers was zeer goed. VOC begint met F. Kramer en Dubru op Yates en v. d. Togt. Op 5 heeft v. d. Togt leeds succes wanneer Yates Kramer (0) vangt. Op 25 wordt v. d. Togt door W. Kra mer vervangen hetgeen goed gezien bleek te zijn want weer is het Yates die Verburg (8) Vangt. Op 35 gaat Dubru C. v. d. Bogaardt b. Yates voor een goede 22. Yates doet weer prachtig werk met den bal. Zijn lengte is uitstekend en waar hij iets van off inkomt is het niet gemakkelijk hem te bespelen. Op 41 neemt Yates zijn 2de wicket wanneer Beyers door J. van Baasbank gevangen wordt. De Rood en Wit-aanval Yates-W. Kramar be houdt de overhand. Het batten van VOC maakt geen grootschen indruk. Uitstekend is het fielden van de Haarlemmers, getuige de 8 goede vangen die er in de VOC-innings ge daan zijn. Nadat op 47 Terwiel door Posthuma gevangen was, zag het er een moment naar uit dat VOC alsnog een kans zou krijgen den Wedstrijd uit het vuur te slepen. Stenzer en Van Herwaarden hielden stand voor het 6de wicket tot 82 op welk totaal Kramer Van Hei-waarden voor een goede 21 op Yates vangt He staart van VOC bHjkt ditmaal zeer lang te zijn want de laatste 4 wickets voegen slechts 3 runs aan het totaal toe. Op 85 valt reeds het 10de wicket. M. Stenzer scoorde een ge- duldige 18. Yates bowlde prachtig en den ge- heelen wedstrijd door. Hij nam in 22 Overs Waarvan 9 Maidens 7 wickets voor 37 runs, goed gesteund doo'r W. Kramer die in 17 overs 2 voor 25 nam. v. d. Togt 1 voor 10. Rood en Wit behaalde derhalve de vierde overwinning van het seizoen met 58 runs. Met een zeer gehavend elftal trokken de Haarlemmers naar het sterke V.R.A. Vooral het missen van Maas, die door de opgeloopen knie blessure gedurende minstens 6 weken van spe len is uitgesloten, en P. de Ruig was een groote handicap. Na het winnen van de toss verkiest captain Kleefstra te batten. H. Healy en J. Voogd trek ken naar de wickets. Beide batsmen staan uitstekend te batten. Eerst op 37 valt het eerste wicket, n.l. dat van 3. Voogd die l.b.w. klink gaat voor 22. J. de la Mar wordt kort hierna door denzelfden bowler voor 2 gecleaned, terwijl op 49 Healey door G. Hamburger op het bowlen van Inglish Arkell Voor 23 gevangen wordt. H. de la Mar en J. Fortgens brengen dan verbetering. Vooral eerstgenoemde laat uitste kend batten zien en bespeeld de bowlery met het grootste gemak. J. Fortgens heeft echter niet te klagen, herhaaldelijk vliegt de bal net over of net naast z'n wicket. Op 79 wordt H. de la Mar zeer dubieus l.b.w. gegeven op het bowlen van J. Peters. Z'n 28 waren uiterst fraai en aantrekkelijk om te zien. Met B. Kleefstra op de mat gaat het lang zaam verder en zonder verder wicket-verlies breekt de lunch aan. Kort na de lunch gaat 3- Fortgens l.b.w. Klink voor een nuttige 14. Ook J. Allart, die hierna inkomt, staat in het begin raar te schutteren, doch komt er hoe langer hoe beter in. Op 111 is het de beurt voor Kleefstra om te vertrekken, goed door Y/ittebol op het bowlen van Glerum gevangen voor 19. H. Hurkmans wordt 2 ballen later door een bitstekenden bal van Glerum voor 2 gebowled, terwijl H. Boeree kort hierna eveneens ge bowled wordt, doch nu door Klink voor 1. O. Abendanon ziet kans snel 5 runs te maken, doch wordt dan op een mislukten slag door R. he Waal op het bowlen van Klink gevangen. H. van Vreeden staat hierna uitstekend te ver dedigen en met J. Allart zet hij voor het laat ste wicket nog een stand van 24 runs op, al- Vorens N. v. Vreeden run out gaat. Met inbe grip van 10 extra's is het totaal 140. Voor V.R.A. bowlden H. Klink 5—47, W. Glerum 2— 44, j. peters 116 en Inglish Arkell 123. V.R.A. begint direct te scoren, tenminste aanvoerder R. de Waal, doch reeds op 16 V'ordt deze batsman door H. Hurkmans voor H gebowled. A. Loggere maakt het hierna niet lang. voor 5 wordt hij door J. Fortgens ge bowled. Hierna zetten W. Glerum en W. Witte- bol een grooten stand op. Vooral W. Glerum staat uitstekend te batten, doch dit was op den biet al te goeden Haarlem-aanva 1 te verwach ten. W. Wittbol staat uitsluitend verdedigend te spelen, doch vergeet niet de al te slechte ballen af te straffen. Wanneer het Haarlem totaal in zicht is, komt Glerum pas goed los, Verscheidene vieren worden nu door hem ge lagen, zoodat de score snel stijgt. In 1 over Slaat Glerum Kleefstra voor 16 runs weg. Op *17 wordt W. Wittebol op een mislukten slag hoor Abendanon op het bowlen van Kleefstra voor 32 gevangen. Met mr. G. Hamburger on de mat wordt het Haarlem-totaal gepasseerd. Op 141, met inbegrip van 8 extra's, voor het verlies van 3 wickets, wordt gesloten. W. Glerum en G. Hamburger bleven met respectievelijk 80 en 5 not out. Voor Haarlem bowlden: J. Fortgens 140, H. Hurkmans 1 44, H. Boeree 027, B. Kleefstra 121 en H. de la Mar 01. Raadt wint den toss en gaat fielden. Al dade lijk blijkt dat pitch en veld zeer lastig zjjn. v. d. Bijl is gauw uit, als hij een langen bal van Mid- delink verkeerd beoordeelt. Eikelboom en Ufkes houden echter stand en brengen de score duch tig omhoog. Vooral Eikelboom is het die taai verdedigend de C. V. H.-ers tot wanhoop brengt. Als Raadt echter Ufkes weet te bowlen, gaat het harder en bij een stand van 64 wordt ge luncht. Daarna weten diverse Kampongspe lers nog runs te maken. We zien o. a. nog een aardigen stand voor het 10e wicket tusschen Schilthuizen en v. d. Pol, die ongeveer 30 runs oplevert. Het totaal wordt 148. G. Eikelboom 42, G. J. Ufkes 22, L. Schilthuizen 11, J. v. d. Pol 11. Bowlingcijfers C.V.H. A. J. Raadt 4—36, G. Zeeuwe 2—18, R. M. Davidson 0—29, J. Mid- delink 331. Het begin is bij C. V. H. weinig voorspoedig, daar op 4 al 2 wickets down zijn. Dan komen Raadt en Langeraar en deze 2 batsmen be ginnen de basis voor een behoorlijk totaal te leggen. Na zich ingespeeld te hebben, komen de runs met groote zekerheid op het scoring- bord. Wat aanvoerder Wyga ook probeert, beiden blijven kansloos runs verzamelen, zoo dat bij de thee de stand 2—58 is. Als weer begonnen wordt lijkt het of de zaak op denzelfden voet voortgezet zal worden. Raadt wil het forceeren, slaat v. d. Bijl voor 6, maar wordt 2 ballen later goed gevangen door Kramer op diep fine leg. 8 runs later komt ook 'n einde aan Langelaar's mooie innings, gevangen van een harde return. Er vallen nu nog snel nog een paar wickets en bij 693 ziet het er vrij donker uit. Whitehead en Seveke denken er echter anders over en de eerste begint met vry spel den Kampong-aanval naar alle kan ten te slaan. Diverse mooie vieren en een enor me zes komen van zijn bat. Ook Seveke ver geet het runs maken niet, maar hij speelt iets kalmer. Beiden weten hun wicket te bewaren en bij 6152 wordt de wedstrijd gestaakt. Whi tehead en Seveke blijven resp. met een keurige 36 en 28 not out. Verder A. J. Raadt 35, G. v. Langelaar 34. Bowlingcijfers Kampong. W. Rosenbaum 450, G. Kramer 121, G. Ufkes 029, C. v. d. Bijl 1—30, G. v. d. Pol 0—9. Doordat het eerste elftal van Haarlem zoo gehavend was, waren er natuurlijk eenige spe lers van het 2de elftal, die het eerste moesten completeeren, zoodat de aanval der Haarlem- reserves, waarin Hurkmans en Abendanon ont braken, danig verzwakt was. De Haarlemmers beginnen te batten, doch hebben er niet veel kijk op. Slechts J. Mulder (19) en C. van Mus- scher (27) doen met het bat goed werk. Doch ook voor hen komt de beurt om te vertrekken, zoodat het er met een stand van 8 voor 63 nu niet bepaald fraai uitziet. Gelukkig doen P. A. J. van den Bergh en G. Jansen het beter, laatstgenoemde ziet o.m. kans een flinke zes te slaan. Zonder verder wicket-verlies brengen zij de 100 op het scoringbord, doch op 114 moet Jan sen (31) vertrekken, terwijl kort na hem ook het laatste wicket valt. P. v. d. Bergh bleef met een kalme 20 not out. Met inbegrip van 4 extra's is het totaal tenslotte nog 120 geworden. Voor V.R.A. bowlden: J. Smit 640, H. v. d. Kuyl 025, H. v. Booven 442 en F. Popping 09. De eerste wickets van V.R.A. zijn reeds spoe dig verdwenen, slechts J. Smit (20) weet gedu rende eenigen tijd stand te houden, doch op 42 valt ook zijn wicket. H. van Booven (84), waar onder 15 vieren) en C. Jibben zetten dan een grooten stand op en zonder verder wicket-verlies gaat de 100 op. Vooral H. van Booven heeft er uitstekend het oog op en op de juiste wijze straft hij dan ook de slechte ballen af. Eerst op 116 valt weer een wicket, n.l. dat van C. Jibben 16. Zonder moeite wordt hierna het Haarlem-totaal overschreden. Wanneer het totaal 135 is, voor het verlies van 6 wickets, wordt van verder spelen afgezien. Voor Haar lem bowlden: J. de Boer 018, C. Dekker 437, E. van Musscher 018, W. F. van der Lee 2 27, A. Blok 016 en A. v. d.. Bergh 0—18. Bovengenoemde vereeniging hield onder groo te belangstelling een peletonrit over 40 K.M. voor A-, B- en C-klassers. De C-klassers kregen 3 min. voor op het A- en B-peleton. De Junio ren reden een peletonrit over 20 K.M. Hier wist Bram Jansen met zijn peleton te winnen, het geen een mooie prestatie was. Het overnemen ging al heel goed. De uitslag luidde peletonrit over 40 K.M. A-, B- en C-klassers: 1. Bertje Schell Jr.Nete- manPietersenW. Verboom, tijd 1 uur 9 min. 31 sec.; 2. J. WestbroekTed. HandgraafRoor- daKokvan KoperenT. Jansen 1 uur 11 min. 32 sec.; 3. KoelemijPhilipo—Henk Schef- ferW. Kamp 1 uur 13 min. 8 sec.; 4. Arie MatzeSchoutenCornelissenC. Droogdrop l uur 13 min. 9 sec. Overige peletons door pech opgegeven, wat zeer jammer was. Uitslag Junioren: 1. Bram JansenVan Es Veen, tijd 39 min. 5 sec.; 2. Van Breukelen J. PostKleef 39 min. 23 sec. Dinsdagavond laatste wedstrijd van de com petitie bestaande uit 3 wedstrijden op de Half- wegsche Wielerbaan. Zondag 7 Juli hield bovengenoemde vereeni ging een wedstrijd rond de Meer om den Meyer-beker. Er verschenen 45 renners aan den start. De totale uitslag van de A-klasse was: 1 v. Wees; 2 Wester; 3 J. v. Maris; 4 Th. van Staveren; 5 J. van Honschoten. De uitslag B-klasse is: 1 B. de Vries; 2 H. van Maris; 3 M. Smit; 4 Warmer. De C-klassers en junioren reden de halve Meer. De uitslag C-klasse is: 1 Groeneveld; 2 C. Slobbe; 3 G. Demison; 4 Rute. Door het verkeerd rijden van een gedeelte der C-klasse, die een verkeerden weg waren in geslagen zal het bestuur nader beslissen of deze uitslag gehandhaafd zal blijven. De uitslag junioren is: 1 Groenendijk; 2 Mircks; 3 Stet; 4 F. Schrama. Maandagavond 8.30 uur vergadering in het Jeugdgebouw achter de St. Jozefkerk, aller opkomst gewenscht, daar er belangrijke mede- deelingen worden gedaan. Dinsdagavond 7 uur aanvang wedstrijden tegen „Le Champion" op de Heemsteedsche wielerbaan. Bovenstaande ontmoeting zal Dinsdag 9 Juli des avonds om 7 uur op de Heemsteedsche wielerbaan plaats vinden. Na gehoud selectie-wedstrijden werden voor „Achilles" de volgende renners aangewezen: Ton Wester, Gerrit v. Wees, Ben v. d. Aart, Harry van Beugen, Jan Engel. Cobus Rusman, J. Klinkenberg, J. van Honschoten en J. van Maris. Le Champion brengt een zeer sterke ploeg in den strijd, nj. W Frank, B. v. d, Stek, F. Zwart, C. Stroop, J. Nagel, Portengen, N. Stiphorst, G. Oomkes. De ontmoeting zal bestaan uit: Sprint, ploegachtervolging en een koppelwedstrijd, ter wijl verder het programma zal worden aan gevuld met nieuwelingen-wedstrijden, waaraan renners van beide vereenigingen zullen deel nemen. Katholieke wielersportliefhebbers kunnen zich hiervan overtuigen, dat de leden van „Achilles" onder de sterkste wielrenners be- hooren. Zondagmiddag werd aan de Kleverlaan de plaatselijke ontmoeting H.H.C.E.D.O. ge speeld. Het wtrpen was aan beide zijden vrij zwak. Het aantal keeren drieslag was vrijwel gelijk aan het aantal keeren vier wijd. Tengevolge van dit zwakke bowlen was het aantal honk- slagen zeer groot. In dit opzicht overtrof H.H.C. de tegenpartij en het moet aangenomen worden dat dit ten slotte haar de overwinning heeft gebracht. De prestaties van beide partijen gingen in verschillende opzichten vrijwel gelijk op en de uitslag kwam dan ook normaal tot stand. De uitslag in innings is: E. D. O,: 2 0 3 4 0 3 4 2 18. H. H. C.: 0 2 3 8 3 5 1 2 24. Derde klasse Haarlem De uitslag in innings is: Haarlem I: 22022194 Ajax I: 2 2 1 1 3 1 0 1 11. 22 De commissie voor het Haarlemsche negen tal heeft voor den op Zaterdag a.s. te spelen stedenwedstrijd HaarlemAmsterdam het volgende negental opgemaakt J. v. d. Born (SDO), C. Hunik (Haarlem), F. v. d. Heuvel Reynders (HHC), J. Baas (HHC), K. Wulfhorst (Haarlem), W. Pijn akker (HHC), Th. vv. d. Putten (SDO), C. Kloos (Haarlem) en M. Mulder (HHC). Reserves zijn: Jan Hartog en J. Moll van HHC, K. Zandstra en H. Schijvenaar van SDO en H. Vugt van Haarlem. Op de 1.1. gehouden bestuursvergadering met de T. C. is besloten, om op den Kringwedstrijd als volgt uit te komen. In afd. A 4 keurtumers personeelen wed strijd. In afd. B 1 ploeg, in afd. C 1 ploeg. In de Junioren afd. 2 ploegen in afd. D en 2 of 3 afd. E. De leden die in afd. B, C, D en E. uit komen, kunnen ook personeel werken, dit moeten zij dan opgeven aan het secretariaat Verder is de vereeniging door de Ver. Ko ninginnedag afd. Haarlem Oost uitgenoodigd, om op 31 Aug. een demonstratie te geven. Men kon Zaterdag te Zandvoort merken dat 't seizoen nog niet begonnen was. t Gure weer hield de menschen thuis, kortom 't was zeer stil. Ook in 't badhuis waar de eerste bridge-drive gehouden werd, was dit te merken. Er waren weinig inschrijvingen binnen gekomen. Jan de Kuyper, bekend om zijn biedsysteem, was een van de weinige bekende spelers. De wedstrijd stond onder leiding van mr. Man Levenbach en had een vlot verloop. De uitslag was als volgt; Even lijn: 1. J. A. G. Krouwels, Haarlem; A. Nieweg, Amsterdam, 12 matchpoints; 2. Jean de Kuyper, Den Haag; mr. Pont, Hillegom, 13 match points. Oneven lijn: 1. H. BeekmanJhr. J. R. Scho- rer, Zandvoort 10 match-points; 2. mevr. Le venbach, ZandvoortP. Blankevoort, Haarlem 14 match points. De volgende drive wordt 27 Juli gehouden. D. E. V. I: 2 8 6 9 5 1 6 37. E. D. O. II: 1 0 C 2 0 9 1 13. E. D. O. III: 0 0 1 3 1 2 3 14 24. Duvianen II; 0 7 5 0 2 1 5 1 21. R. C. H. I: 10 5 1 3 8 0 8 35. I. V. O. I: 0 1 1 0 0 1 0 0 3. E. D. O. TV: 0 0 0 2 1 1 2 2 0 8. D. E. V. II: 14 2 5 0 6 1 1 0 5 84 Schoten II: 5 2 4 1 2 3 17. Swastika II: 2 5 0 6 4 10 27. Schoten I: 1 2 3 11 1 0 3 0 0 21. Haarlem II a: 6 4 2 4 0 0 2 0 4 22. Zaterdagmiddag vonden aan de Kleverlaan twee wedstrijden tusschen damesnegentallen plaats. De eerste ging tusschen een negental leeraressen Lich. Opv. en de R. H. B. S. Velsen. De scholieren slaagden in een aanvankelijk verkregen achterstand in te halen en toen de speeltijd verstreken was stonden zijn met 12 11 voor, terwijl in haar laatste beurt nog maar een nul gevallen was. In de finale kwamen daarna tegenover elkaar: de R. H. B. S. Velsen en Haarlem I. In deze ontmoeting werd aan beide zijden een eindeloos aantal keeren vier wijd gewor pen. Door de H. B. scholieren werd geen en kele honkslag gegeven, terwijl dit bij Haar lem alleen door Nel van Esch en Wil Blan- kenstein gebeurd. Na vier beurten van beide teams was de stand 24—7 voor Haarlem. Haarlem komt hierdoor voor een jaar in het bezit van de uitgeloofde mdaille van den N. H. B. Zaterdag is Haarlem er in een goed ge speelden wedstrijd in geslaagd met flink ver schil van Ajax te winnen. Het spel was van beter gehalte dan we den laatsten tijd van Haarlem zagen. Zondag 28 Juli as. zal het district Noord- Holland van den D. H. V. B. zijn jaarverga dering houden te Hoorn in „Het Witte Paard" des middags 2 uur (n. t.). De agenda vermeldt naast de gebruikelijke jaarverslagen o.a. uitreiking der kampioens diploma's Juniorencompetitie 1934-1935, be stuursverkiezing, voorziening in dei vacature ontstaan door het vertrek van den heer v. d. Broek, bespreking reorganisatierapport D. H. V. B. JULI Zaterdag 1316: St. Josephgezellen (geh. mannen), 6.50. Dinsdag 16—19: Dames St. Ign. Club A'dam, f 6.50. Zaterdag 20—23: mannen St. Ign. Club A'da-.i le Retr., 6.50. Dinsdag 23—26: Meisjes boven 17 jaar 6.50. Zondag 2831: Meisjescongr. 1725 jaar f 6.50. Woensdag 31 Juli—3 Aug.: Meisjes boven 17 jaar f 6.50. Zaterdag 3—6 Augustus: St. Jozefs-Gezellen, Amsterdam VIII. Woensdag 710 Aug.: Dames Onderwijzeres sen. I Aan de boeren van Brabant, die nog de sagen van hun land bewaren heeft Hub. Kunst dit precieuze boekje op gedragen, in de hoop, dat het temidden der oorverdoovende tumulten van den moder nen tijd eenige vreugde zal brengen aan allen, die de romantiek van het oude Bra- Dant beminnen. De romantiek sterft uit. Te zelden nog hoort men uit den volksmond oude vertelsels, te zelden worden de schrij vers bezield door de tradities van hun ge west. Op de kleinste zandboerderij, aan den rand van de heide verloren, hoort men de radio zoo goed als in de stad. De tijd, dat de paters Redemptoristen tijdens de volks missie in de Brabantsche dorpen waarschu wend hun stem verhieven tegen „het twee wielig voertuig, dat men noemt de fiets; het voert u binnen al te korten tijd bui ten het waakzaam oog van ouders en over heden" gaat tot een onherkenbaar ver leden behooren. De snelheid der verplaat singsmiddelen, de grootste aanwinst van de cultuur der laatste eeuw, beteekent den on dergang van de stille, vertrouwde huiselijk heid, noodzakelijke voorwaarde tot het be houd der overlevering. De romantiek is echter taai. Haar dood is telkens aangekondigd. Haar leven mani festeert zich toch steeds opnieuw. Dit le ven breidt zich uit. Het groeit. Het voedt zich met krantenberichten even gulzig als met ooggetuigen-verhalen. Het legt be slag op alles. Zal over tweehonderd jaar de bende van „misdadig Oss" niet even ro mantisch zijn als de Meerssener bende» Tweeduizend jaar geleden kampeerden er Romeinen in de Peel. Nog in den aan vang der twintigste eeuw werd te Deurne verhaald over een generaal, die in het moe ras zou zijn gezonken, getooid met een „gou den hoed". Het was een onwaarschijnlijk vertelsel, maar het ging van vader op kind over, tot eenige jaren geleden, bij het turfsteken, een Romeinsche helm, toebe hoord hebbend aan een hooggeplaatst krijgsman, en geheel verguld, gevonden werd in den Brabantschen peelgrond. De generaal met den gouden hoed had dus werkelijk bestaan! Hij leefde tweeduizend jaren voort in de verbeelding des volks, ofschoon er geen enkel nauwkeurig gegeven bestond en de geheele geschiednis den meest fantastischen indruk wekte. Naamloos en ongedateerd, maar door de getroffen ver beelding vereeuwigd, leefde de man met den gouden hoed het zonderlinge leven, dat in de droomen van kinderen en de wijsheid van oude menschen de hoogste, de eenige realiteit is, het leven der vertelling, de eeuwigheid van het onvergetelijk sprookje. Verzin nieuwe verhalen, droom u geheim zinnige helden, en vertel hun lotgevallen geniaal zooals Cervantes het lotgeval van den doolenden ridder of Shakespeare de tragedie van den Prins van Denemarken, gij wedijvert met de onsterfelijkheid van de sage vergeefs. Zij is het diepe bezit van een volk. Gods diensten en culturen, oorlogen en regeerin gen mogen het aanzien van een stuk der aarde geheel veranderen, de sage overleeft den godsdienst, die verdween en het hei- densch verhaal wordt gekerstend, het Frankische verhaal wordt Brabantsch, maar het blijft altijd wat het was, ge schonden in alle onderdeden, onschend baar echter in zijn hoogere werkelijkheid Aan folkloristen de goede zorg voor het speuren naar bronnen en vergelijkingsma teriaal, naar veranderingen en versmeltin gen, aan dichters blijft de ontvankelijk heid voor die hoogere waarheid, waarin de sage het wezen uitdrukt van mensch en volk. De sage is altijd humaan. Haar diep ste wijsheid is ook wanneer zij duidelijk de kenmerken van een bepaalden gods dienst draagt niet religieus. De sage is heidensch, als de mythe. Doch zij is van een natuurlijk en onbedorven heidendom. Heidensch als dat „wat van de heide" is, payen comme ce qui est „du pays", paganus, behoorende tot den pagus. Wanneer de ketterij van „bloed en bodem" zoo gereeden ingang vindt, wan neer de dwaze mythomanie van verhitte gemoederen het redelijke denken van een volk gansch onderdrukken kan, wanneer het moderne heidendom der Teutonen er eenen hoogleeraar toe brengen kan, een li turgie met beestenvellen en zonnediensten te stichten, zelf professoraal voorgaande in de verdwazing, dan heeft dit zijn ver klaring in een diepen hang van onze na tuur naar datgene „wat van de heide is", het ongerept-heidensche en onschuldig-hei- densche zielsbezit, dat door de sage wordt bewaard. Iedere ketterij zegt men vindt zijn oorzaak in het eenzijdig uitgroeien eener onvolledige waarheid. Het heidendom daar entegen vindt zijn oorzaak in de volledige ontwikkeling van onze onvolledige natuur. Het kan rijk zijn aan natuurlijke wijsheid, die stijgt tot de hoogten van Homerus, Aischylos en Plato, maar het blijft als al het natuurlijke sedert den zondeval onvolledig. Eerst de openbaring verheldert het, de genade vervult het, de hemelsche heerlijkheid vervolledigt het. Wanneer Hub. Kunst ons vertelt van Sint Oelbert hij schrijft „Sint Aelbert", maar ik hoorde nooit anders dan „Oel bert" van Oosterhout, dan leeft in dit oude verhaal de natuurlijke eerbied van den mensch jegens de stille rechtvaardigheid. Van nature kiest de heidensche humani teit de zijde van het recht tegen het ge weld. Het christendom heeft deze keuze ge Aanbestedingen Voor rekening van den heer S. de Jong Jr. is alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis en het verbouwen van een dubbel woonhuis, gelegen in de Dub bele Buurt. Hoogste inschrijver A. Bogaart te Zwanenburg met f7600.laagste inschrijver J. Meegdes te Haarlem met f 6180. Het werk is gegund aan den laagsten inschrij ver. Ten raadhuize te Halfweg had de aanbeste ding plaats van een tweetal landarbeiderswo ningen aan de Bauduinlaan in den Houtrakpol- der. Hoogste inschrijver D. Berkhout te Zand voort voor f2540 per stuk; de laagste P. Schuyt te Haarlemmerliede voor f2145 en f2104. De gunning is aangehouden. Een 6-daagsehe Op de Halfwegsche Wie lerbaan zal van 16 t/m 21 Juli a.s. een zes- daagsche gehouden worden. Dit is geen zesdaagsche zooals die gehouden worden te Amsterdam, Antwerpen en elders, doch eene waar des avonds van 7.30 tot 9.30 de wielersport beoefend wordt. Uitgaande van de afdeeling Haarlem van de vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland van leer lingen der lagere scholen hadden Vrijdagmid dag vaardigheidsproeven plaats ter verkrijging van een diploma. Dit is de eerste maal dat deze vaardigheids proeven in Heemstede werden afgenomen en al leen waren voor die leerlingen die de 6e klas verlaten. De uitslag per school was als volgt: Bronsteeschool 9 meisjes, geslaagd 8; 14 jon gens, geslaagd 12. Bosch en Hovenschool 20 meisjes, geslaagd 15; 15 jongens, geslaagd 12. Nic. Beetsschool 15 meisjes, geslaagd 12; 15 jongens, geslaagd 6. O. L. school, Voorweg, 16 meisjes, geslaagd 15; 11 jongens, geslaagd 9. O. L. school, Dreef, 10 meisjes, geslaagd 9; 12 jongens, geslaagd 11. St. Antonius Meisjesschool 22 meisjes, ge slaagd 19. R. K. Aloysiusschool voor jongens, 20 jongens, geslaagd 17. R. K. Jacobusschool, 15 jongens, geslaagd 11. St. Jozefschool, 27 jongens, geslaagd 19. De geslaagden ontvingen allen een aardig di ploma als herinnering. Het geheel stond onder leiding van den heer Beets. Het veldwerk werd uitgevoerd op het Heemsteedsche Sportpark, het zaalwerk in ver schillende gymnastieklokalen der scholen. Retraitenclub Vrijdagavond hield de retraiteclub haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in het afgeloopen boekjaar nog vrij goed gespaard was voor een bezoek naar een retraitenhuis. Het voordeelig saldo der kas, dat enkel bestaat uit de rente van het gespaarde, gaf weer een kleine winst aan. Uit dit verslag bleek ook, dat van vele zijden is meegewerkt om werkloozen gratis een retraite mee te loten maken. Mede namens die deelnemers sprak de voorzitter woorden van dank. Als bestuursleden werden herkozen de heer'en L. Roest en N. J. v. d. Linden De volgende retraite is weer bepaald op Januari en zal van dit .laar weer in Noord- wijkerhout gehouden worden. Op 28 Juli zal het 25 jaar geleden zijn dat het retraitenhuis in Noordwijkerhout geopend is. Het doel is bij die gelege-nheid met andere vereenigingen een huldeblijk aan te bieden, meer speciaal ten doel hebbende de versiering der Kapel. Daar vele leden niet aanwezig waren, en alle leden zeker iets voor dit deel willen bijdragen, zal een dezer dagen een lijst onder de leden circuleeren. De voorzitter sprak de verwach ting uit, dat ieder naar vermogen iets bij zou dragen, ook al zijn de tijden zeer slecht. Bij de rondvraag kwam speciaal de propa ganda ter sprake. Deze zal meer intensief ter hand genomen worden, waarvoor door het be stuur plannen zullen worden beraamd. Hierna sluiting met den Chr. groet. Verbod tot zwemmen. Door B. en W. van Velsen is besloten het baden of zwemmen in het Noordzeekanaal te verbieden en wel in het gedeelte tusschen het Gem. Beltterrein in Vel sen, en de Zeesluizen te IJmuiden, met de bij de sluizen behoorende toeleidingskanalen als mede in de Zeesluizen of kolken. De Zaandamsche brandweer. De Zaan- damsche brandweer heeft haar brandblusch- materiaal op belangrijke wijze uitgebreid door zich de medewerking te verzekeren van het motorschip „dg Ijsbeer" van Amsterdam, waar mede een overeenkomst is gesloten tot het ver- leenen van hulp bij ernstige branden van bij zonderen aard. Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan scheepsbranden, terwijl ook bij groote fabrieks branden het nieuwe brandbluschmiddel goede diensten zal kunnen bewijzen. Zooals reeds eerder is medegedeeld, is de be stemming van de „Ijsbeer" voornamelijk het bevaarbaar houden bij vorst van de belang rijkste waterwegen. Daarnaast is het schip in gericht als bergings- en brandbluschvaartuig, in welke hoedanigheid het een zeer groote ca paciteit kan ontwikkelen. Evenals de Amsterdamsche brandweer heeft nu ook de Zaandamsche een overeenkomst met dit motorschip aangegaan, waardoor de laat ste als bluschapparaat in belangrijke mate aan beteekenis heeft gewonnen. Ten einde dit op aanschouwelijke wijze aan te toonen is Zaterdagmiddag aan de Haven een demonstratie gehouden van de geheele Zaan damsche brandweer te zamen met het motor schip de „IJsbeer", dat wat het blusschings- werk betreft, uitsluitend bediend werd door manschappen van de Zaandamsche brand weer. De demonstratie, die in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden werd ge geven, had een gunstig verloop en gaf een uit nemend beeld van het groote blusschingsver- mogen dat door deze aanwinst is verkregen. Dit blijkt het best uit de vermelding van het feit, dat toen het geheele materiaal in werking werd gesteld, de totale capaciteit 26.500 L. per minuut bedroeg. Het voornaamste nummer van de gehouden oefeningen bestond in de blussching van een veronderstelden brand op een groot zeeschip in de haven. Aan de blussching ging vooraf een inspectie van het materiaal door den wethouder voor het brandwezen, de heer K. KanKz., den comman dant van de brandweer C. Kakes en den onder commandant J. Overtoom. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper 1 Rubri ceering en gelijkvormige zetwjjze. Billijk han delstarief.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11