De vreemdelingen verlaten Abessinië Katholieken moeten het weer ontgelden De onrust in het Verre Oosten Het nieuws van heden De Habsburgers DE DUCE VASTBESLOTEN TOT DEN STRIJD Vlootbases aan de Noordzee-kust FRICK, ROSENBERG EN LUTZE IN ACTIE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 8 JULI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19425 Het Weer Aartshertog Otto te Parijs met den leider der legitimisten Engeland is er thans vast van over- tuigd, dat het Mussolini ernst is met zijn aanvallende houding Italië stuurt nog steeds troepen Missionarissen gaan niet heen Conferentie te Scheveningen afgebroken? Lerroux doet beroep op alle republikeinen Om den vrede te bewaren De corruptie in Rusland Een nieuw schandaal ontdekt De President der Fransche Republiek, heeft den eersten steen gelegd voor de ge bouwen der. asroote tentoonstellina in 1937. Plannen van de Britsche regeering EEN GELDREGENTJE Nieuwe hittegolf in de V.S. Twintig dooden Japan wil militaire waarnemers op Mongoolsch grondgebied hebben Een nieuw visscherij- geschil DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Brand in een zakken fabriek te Londen Drie brandweerlieden om het leven gekomen Spionnage bij Fransche verdedigingswerken Een Tsjech en twee Joego-Slaven veroordeeld „De Centrum-partij is wel verdwe nen, maar de Centrum-geest blijft nog rondspoken" „Nazi's laten zich niet provoceeren" Incident aan Turksch Bulgaarsche grens FRANSCH-DUIT SCHE HANDELS-CONVENTIE Bisschopsconferentie in Fulda NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij' contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek H VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Oostelijken wind, half be- wolkt, droog weer, iets warmer overdag. S Hoogste stand: 771.3 te Yarmouth. =j Laagste stand: 752.2 te Vestmanoer. LONDEN, 8 Juli. Naar volgens het A. N. P. in vooraanstaande di plomatieke kringen verluidt, staat de Britsche regeering op het punt om het voorbeeld der Vereenigde Staten te volgen en haar onderda nen in Abessinië bevel te geven dit land te verlaten. Volgens de „Sunday Express" zouden ook de onderdanen van vrijwel alle andere bui- tenlandsche naties, die in Abessinië verblijf houden, het advies hebben gekregen uit het land te vertrekken. Men gelooft dat de Engelsche regeering in den loop van deze week nogmaals zal beproe ven het conflict tusschen Italië en Abessinië tot een vreedzame oplossing te brengen. Welke stappen door Londen zullen worden genomen is echter onbekend. Geen enkel Italiaansch blad heeft toestem ming gekregen om de rede te publiceeren, wel ke Mussolini gistergn in Salerno heeft ge houden voor een divisie zwarthemden, die op het punt stonden naar Afrika te vertrekken. Ook is er geen officieeie tekst gepubliceerd van de door den Duce uitgesproken rede. „Wij zijn vastbesloten tot den strijd," al dus moet de Duce echter gezegd hebben, „en komen daar niet op terug. Ons besluit is ge nomen en het is onherroepelijk." De rede, welke Mussolini Zaterdag j.l. te Eboli in de provincie Salerno heeft gehouden tot de vertrekkende manschappen van de fafscistische militie heeft in Engeland den laatsten twijfel weggenomen, dat het Musso lini geen ernst zou zijn met zijn aanvallende houding jegens Abessinië. In de Conservatieve pers wordt nadrukkelijk gewaarschuwd tegen pogingen om het tot stand komen van sancties tegen Italië te bewerken, waarbij er o.a. op wordt gewezen, dat niet be hoeft te worden gedacht aan eensgezindheid van den Volkenbond in dit opzicht. De „New York Times" is het niet zoo vol mondig eens met de nota der Amerikaansche re geering. „Het is onbegrijpelijk te zien", al dus dit blad, „dat de regeering een nota zendt aan Abessinië, waarin de overtuiging wordt uit gesproken dat Italië geen poging zal doen het land te veroveren terwijl nog dienzelfden dag den Amerikaanschen burgers wordt bevolen Abessinië te verlaten. De toestand van dezen Afrikaanschen staat is verschrikkelijk en doet de beschaving van het blanke ras geen eer aan. Het pact van Parijs is het eerste slachtoffer van het conflict tusschen Italië en Abessinië, dat wij ten grave zien dalen en dat zonder hart zeer en zonder dat er een traan om wordt ver goten." In diplomatieke kringen is men van meening, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de Ameri kaansche munitiefabrieken geroepen zullen worden om Italië of Abessinië van wapenen te voorzien indien het tot een oorlog komt. Niettemin wordt opgemerkt, dat het Congres de maatregelen zal moeten goedkeuren indien een embargo wordt gelegd op wapenen, bestemd voor Italië of Abessinië, daar er thans in de Vereenigde Staten geen enkele wet bestaat wel ke den verkoop van wapenen verbiedt aan deze landen. NAPELS, 8 Juli. (Reuter). De mailstoomer „Principessa Maria" is gisteravond naar Mas- soua vertrokken met 62 officieren en 1100 man schappen en materieel. 600 Manschappen van het bataillon Tripolita- no zijn uit Bengazi te Napels aangekomen, van waar zij naar Salerno zullen vertrekken om te worden ingelijfd. ADDIS ABEBV 8 Juli (A.N.P.) Keizer Hailé Selassie hdfeft als antwoord op de redevoe ring, die Mussolini in Salerno heeft gehouden, een nieuwen oproep gericht tot het Abessinische volk om de wapens op te nemen teneinde voor bereid te zijn op alle eventualiteiten. Het re sultaat is een nieuwe toevloed van strijdbare mannen uit de binnenlanden, die het strijd- bedrijf kennen, doch zich thans komen scharen onder de leiding der Belgische en Zweedsche of ficieren, die als instructeurs van het Abessini sche leger hun de beginselen van de moderne oorlogsvoering zullen trachten bij te brengen. Bij groepen van vijftig tot vijfhonderd man trekken thans de hoofden van verschillende on afhankelijke stammen met hun mannen naar Addis Abeba om tot het leger toe te treden. Onder de vreemdelingen heerscht nog kalmte. Ondanks de aanzegging van den Amerikaan schen zaakgelastigde William P. George aan de Amerikaansche burgers in Abessinië om het land te verlaten, hebben meer dan honderd Ameri kaansche missionarissen reeds verklaard, dat zij hieraan geen gevolg zullen geven. Zondagochtend hebben de vier arbiters in het Italiaansch-AbessirAsche conflict weder om een samenkomst gehouden. De moeilijkheden, waarover in een vorig be richt gesproken werd, zijn nog niet uit den weg geruimd. Prof. Jeze, de agent der Abessi nische regeering heeft ook Zondag zijn plei dooi nog niet voortgezet. ■Naar wij vernemen wordt er op dit oogen- blik ernstig rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat de arbitrage-commissie haar werkzaamheden zal staken. VALENCIA, 7 Juli. (Reuter). Een menigte van omstreeks 50.000 personen heeft deelgeno men aan een bijeenkomst, waar minister-pre sident Lerroux het woord voerde. De bijeenkomst had plaats op dezelfde plek, waar verleden week Gil Robles een rede heeft gehouden. Lerroux deed een beroep op alle republikei nen den vrede te bewaren. Hij verklaarde ver der, dat de na de October-revolutie uitgespro ken doodvonnissen niet zullen worden uitge voerd. Ofschoon de uitspraak niet werd gepubliceerd gelooft men, dat de krijgsraad in het proces tegen de revolutionnairen. die beschuldigd wa ren van moord op de Municipale Garden te Moreda tijdens de October-beweging vijf von nissen heeft uitgesproken van levenslange op sluiting, een van 14 jaar en een van 12 jaar ge vangenisstraf. MOSKOU, 8 Juli (A. N. P.) Medegedeeld wordt, dat de justitie der Sovjet-Unie een nieuw corruptie-schandaal heeft ontdekt. De schul digen zijn gearresteerd. In Januari en Maart j.l. hebben de finan- cieele leider van de te Moskou gevestigde fa briek Borez, Sjoebinski, en de hoofdboekhouder van dit bedrijf, Tichonow, gefingeerde reke ningen opgemaakt tot een bedrag van 604.000 roebel voor verzonden goederen. Zij incasseer den dit bedrag bij de staatsbank. Einde April probeerden zij, met dezelfde ma noeuvre, de staatsbank voor 244.000 roebel te benadeelen. Dezen keer hadden de ambtenaren geen succes. Zij werden wegens geknoei gearres teerd, evenals een derde verdachte. Het pro ces tegen de drie ontrouwe ambtenaren zal reeds in de eerstkomende dagen voor de recht bank te Moskou in behandeling komen. =j Zon op 4.49 - onder 9.20 - Licht op 9.50 Maa nop n.m. 1.19 onder n.m. 11.44 S Eerste kwartier 11.48 n.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil PARIJS, 8 Juli (Reuter) Zondag ver toefde Otto van Habsburg met den leider der Oostenrijksche Legitimisten, baron Wiesner, te Parijs. Een medewerker van „Le Jour" had met Baron Wiesner een onder- houd over de Habsburgsche kwestie, meer speciaal met het oog op de jongste ge beurtenissen. Baron Wiesner verklaarde daarbij het vol gende: LONDEN, 8 Juli (A. N. P.) De Britsche re geering treft voorbereidingen voor de herope ning van eenige vlootbases aan de Noordzee kust, die na den wereldoorlog zijn gesloten. Waarschijnlijk zullen Rosyth en Scapa Flow de eerste bases zijn, die weder in dienst worden genomen. Voor de werken te Rosyth is een be drag van 100.000 pd. st. beschikbaar gesteld. Lord Strickland, oud-premier van Malta, heeft met de hulp van deskundigen een plan samengesteld, dat het eiland Malta tot lucht haven bedoelt te maken. Strickland stelt voor. de Baai van Marsalok af te sluiten en daarin een haven voor watervliegtuigen aan te leggen. De kosten van dit schema bedragen ongeveer 2.500.000 pd. st. Lord Strickland zal het Hoo- gerhuis verzoeken, een commissie te benoemen, die zijn plan zou moeten bestudeeren. Indien het schema wordt uitgevoerd, zullen de vlieg tuigen van Engeland via Gibraltar, Malta en Palestina naar Britsch Indië kunnen komen. NEW YORK, 7 Juli. (A. N. P.) Tijdens een regenstorm zijn in de hoofdstraat van Little Rock (Arkansas) eenige geldstukken uit de lucht gevallen. Later is gebleken, dat de munten uit een damestasch afkomstig waren. De dame in kwestie bevond zich in een vlieg tuig, dat boven de stad in moeilijkheden had verkeerd. Politieke leiders verwonderen zich er over. dat de legitimistische beweging zich tot een volksbeweging heeft ontwikkeld, waartegen zich nog slechts enkele kleine groepen van intei- lectueelen blijven verzetten. De Legitimistische beweging telt volgens Baren Wiesner thans reeds ongeveer 800.000 aanhan gers, terwijl zij tijdens de Republiek slechts een klein aantal officieren en staatslieden om vatte. Over de houding der Kleine Entente in d°ze kwestie sprekende, zeide Baron Wiesner, dat de Oostenrijksche Legitimisten geen territo riale eischen stellen, hetgeen ook de Kleine Entente bekend moet wezen. Als Roemenië, Joego-Slavië en Bulgarije monar chieën zijn en als Griekenland zich opmaakt tot de monarchie terug te keeren, waarom zou dan voor Oostenrijk een uitzondering moeten worden gemaakt. NEW-YORK, 8 Juli. De Vereenigde Staten worden thans opnieuw door een hittegolf ge teisterd. Tot nu toe zijn 20 personen bezweken, meestal ten gevolge van zonontsteking. In ver schillende streken is de hittegolf gepaard ge gaan met wolkbreuken en wervelstormen. Het slot „Wartholz" bij Reichenau, waar, naar verluidt, de Habsburgers na hun eventueelen terugkeer in Oostenrijk zich zullen vestigen Parade van het Tsjechische leger voor den Minister van Oorlog Machnik MOSKOU, 8 Juli. (A. N. P.) Te Oelan Ba- tor, de hoofdstad van Mongolië, is een com muniqué uitgegeven, dat ook gepubliceerd is door de officieeie Sowjet-pers, en waarin ge zegd wordt, dat de militaire Mandsjoerijsche en Japansche autoriteiten in een ultimatum het recht hebben opgeëischt, militaire waarnemers op Mongoolsch grondgebied te hebben. Mer, ziet hierin een streven van de Japansche auto riteiten om zich van de hegemonie in Mon golië te verzekeren. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Sowjet-autoriteiten drie nieuwe visch- terreinen langs de kust van Kamsjatka in be heer zullen gaan nemen. Men verklaart hier, dat daardoor een nieuw geschil tusschen Rusland en Japan is ont- terwijl de onderhandelingen over een herziening van het visscherijverdrag weinig vorderingen maken. Er wordt aan herinnerd, dat Sowjet-Rusland in Febuari van dit jaar aan de Japansche regeering toestemming heeft gevraagd voor de vestiging van het vischbe- drijf op de betreffende terreinen. Japan heeft toen geweigerd, omdat het de terreinen reeds had bestemd voor Japansche visscherijdoelein- den. Tevens wordt in herinnering gebracht, dat de Russische autoriteiten indertijd geweigerd hebben, een visum te verstrekken aan den Ja- panschen visscherij-expert, den Minister van Landbouw Osaki, die opdracht heeft gekregen zich naar Kamsjatka te begeven om de ar beidsvoorwaarden der Japansche visschers te inspecteeren. In Japansche kringen wordt de meening uit gesproken, dat de Russen door een dergelijk optreden de visscherij-onderhandelingen te hun nen voordeele willen forceeren. Naar verluidt heeft de minister van land bouw in verband met deze kwestie een bespre king gehad met den minister van buitenland- sche zaken en zal de aandacht der Sowjet-regee- ring gevestigd worden op het onwettige van haa' optreden. Vreemdelingen verlaten Abessinië; conferen tie te Scheveningen afgebroken? Incident aan Turksch-Bulgaarsche grens. Felle redevoeringen van Frick, Rosenberg en Lutze tegen de Duitsche katholieken. Wrijving tusschen Japan en Mongolië; Japan wenscht militaire waarnemers op Mongoolsch gebied; nieuw visscherij-geschil tusschen Ja pan en Rusland. Engeland voornemens weer eenige vlootbases aan de Noordzeekust te openen. Nieuw corruptie-schandaal In Rusland ont dekt. Nieuwe hittegolf teistert de Ver. Staten. Geweldige brand in een zakkenfabriek te Londen. Lerroux doet een beroep op alle republikei nen om den vrede te bewaren. Spionnage bij Fransche grens-verdedigings werken. Aartshertog Otto te Parijs. Groot aantal verkeersongevallen. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Griezelige vondst te Rotterdam. Partijbestuur der S. D. A. P. heeft de door de communisten voorgestelde samenwerking afge wezen. Rijksvoorschotten ten bedrage van een millioen voor den bouw van arbeiderswoningen Dr. Ir. B. Bölger zal tot secretaris van het Werkfonds 1934 benoemd worden. PARIJS, 8 Juli. (Reuter). Wegens spionnage zijn te Thionville drie arbeiders der grensver- dedigingswerken veroordeeld. Het waren een te Saarbrücken woonachtige Tsjecho-Slowaak, die tot drie jaar gevangenis straf werd veroordeeld en twee Joego-Slaven, die beiden tot een half jaar gevangenisstraf werden veroordeeld. De beide laatsten hadden zich met valsehe pa pieren als grondwerkers laten aannemen, blijk baar met de bedoeling zich bij den bouw der ves tingwerken materiaal over de militaire werken te verschaffen. MUNSTER, 8 Juli. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Frick, heeft gis teren in de gouwbijeenkomst der NSDAP het volgende gezegd: Het komt er niet op aan of de Centrumpartij als zoodanig verdwenen is, doch, het gaat er om, dat ook de Centrum-geest moet ver dwijnen uit het Duitsche volk. Hier moet ik helaas zeggen, dat het mooi zou zijn, wan neer wij het er over eens zouden kunnen zijn, dat deze Centrumgeest reeds is verdwenen. Doch hij spookt integendeel rond en hier te Munster juist tamelijk erg. Er zijn tal van organisaties, naar het zoo schijnt niet van politieken aard, die met mis bruik maken van den godsdienst nog steeds probeeren politieken invloed in Duitschland uit te oefenen en het volk te vervreemden van den nationaal-socialisti&chen staat. Ik moet als vertegenwoordiger der Rijks- regeering, aldus dr. Frick, hier constateeren, dat wij niet van zins zijn, verdere sabotage van. de Rijkswetten te dulden. De Munstersche Stafchef Lutze hield Zater dag te Munster 'n rede, waarin hij 'n over zicht gaf van den strijd, welken dc partij de laatste 10 jaren heeft moeten voeren. Zijn rede culmineerde in de verklaring dat het Nationaal-Socialisme zich in zijn arbeid door niets en door niemand laat provoceeren ook niet door geestelijken, van welke confes sie dan ook. Het nationaal-socialisme mengt zich niet in kerkelijke belangen, maar eischt tevens, dat de Kerk zich niet mengt in nationaai-socialis- tische aangelegenheden. Men moet het kalme en betamelijke optre den van het Nat.-Soclaiisme niet aanzien voor zwakheid. Met hen die zich aan den Natio- naal-Socialistischen Staat vergrijpen, zal men doen, wat men met zulke lieden behoort te doen. Rijksleider Alfred Rosenberg heeft even eens Zaterdag op den gouw dag van Westfalen een groote redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. sprak over de onaangename invloe den van verschillende katholieke instanties. Verschillende uitlatingen van katholieke zijde hebben den laatsten tijd zeer groote be vreemding gewekt en groote onrust in Duitschland doen ontstaan. Het is ongehoord, de kerkelijk onder de Katholieke Kerk staande Duitschers op te ruien. „Wij begrijpen zeer wel, dat een revolutionnaire omwenteling een langen tijd noodig heeft om door de oude machten te worden begrepen en erkend. Des alniettemin is het noodzakelijk, dat uit de vele aanvallen, die zekere instanties nog on gehinderd op het nieuwe Duitschland durven richten, enkele ter beoordeeling worden voor gelegd aan het Duitsche volk." Dr. Ley verklaarde hierna nog in een rede, dat er twee fronten zijn: dat van edele en behoorlijke menschen en dat van gemeene en onfatsoenlijke lieden, die Duitschland wiilen verscheuren. LONDEN, 7 Juli. (Reuter). Een geweldige brand, tlie aan drie brandweerlieden het leven heeft gekost, heeft heden een zakkenfabriek met magazijnen, gelegen aan de Theems in het Eastend van Londen, nagenoeg geheel vernield. Ondanks het feit, dat meer dan tweehonderd brandweermannen met bijna honderd slangen den strijd tegen de vuurzee aanbonden, slaagde men er niet in de vlammen te stuiten. Het ge- heele complex werd in de asch gelegd. Alleen de muren aan de voorzijde van de gebouwen bleven intact. SOFIA, 8 Juli (A. N. P.) In den nacht op Zaterdag hebben 20 families geprobeerd op on wettige wijze de Turksche grens te overschrij den. Het is daarbij tot een botsing gekomen met de Bulgaarsche grenswacht, die, nadat aan de sommaties om te blijven staan, geen gevolg was gegeven, het vuur op de vluchtelingen opende. Twee personen werden door geweerschoten ernstig gewond. De leden van zestien families zijn er in geslaagd uit te wijken, de overige personen zijn naar het binnenland teruggedre ven. PARIJS, 6 Juli. (Reuter.) De Fransch-Duit- sche handels-conventie zal tot 1 Augustus wor den verlengd, teneinde het mogelijk te maken, dat de handelsbesprekingen, welke momenteel te Parijs worden gevoerd, afgesloten kunnen worden. Ook het clearingverdrag, dat 15 Juli afloopt, zal tot 1 Augustus worden verlengd. Het is zeer opvallend, aldus bericht de K. W. P., en het heeft in Rome in Vaticaansche kringen de bijzondere aandacht getrokken, dat de vergadering van het Duitsche Episcopaat die ieder jaar in het begin van Juni op het graf van Sint Bonifacius, den grooten Apostel van Duitschland te Fulda bijeenkomt. dit jaar nog niet is gehouden. In welingelichte kringen is men van oordeel, dat dit uitstel verband houd* mat gewichtige beslissingen die op deze vergadering genomen zullen wor den. Stand op Maandag: 1 uur n.m.: 768.8 Vorigre stand: 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1