WE S S E LIN G STADSNIEUWS Laatste Nieuws Mm óMfff ont; 10737 WAFELEN EN POFFERTJES De int. valuta's Haarlem, 8 Juli NA DE EXAMENS NAAR Wij schrijven voor U op advertentien! MAANDAG 8 JULI 1935 TELEFOON GROOTE HOUTSTRAAT 155 DE PAROCHIE BENTVELD VIERT FEEST Pontificaal Lof WINKELDIEVEGGE AAN GEHOUDEN Ook haar zoontje reeds op den slechten weg LUCHTBESCHERMING Alarmeeringsdienst MARIA-SCHOLEN Examens en vacantieduur OVERGANGS-EXAMENS 2e H.B.S. (Santpoorterplein) DE H.A.B.A.T. Officieele sluiting 7700 bezoekers De Djiguiten-Kozakken KIND TE WATER Nog op tijd gered AUTOBUSDIENST ZWANEN BURG—HALFWEG Gemeente maakt bezwaar EUCHARISTISCH ZIEKEN- TRIDUUM 135 patiënten MEISJE BEWUSTELOOS GEVONDEN Getuigen opgeroepen Nieuwe Haarlemsche Courant Pastoor A. J. Boks f Hedennacht na langdurige ziekte te Amsterdam overleden Concert in het Bloemendaalsche Bosch R.K. Mannenkoor „St. Caecilia" Spoorwegen Personalia Orgelbespeling Examen L.O. „St. Christoffel" (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De operaties tegen Hollandschen gulden en Zwitserschen franc Gevoelige les aan speculanten Grondwetswijziging in Spanje Rechtsche partijen tevreden Stikstofconferentie Europeesche producenten komen tot principieel accoord AGENDA 9 Juli DEVIEZEN-SMOKKELAARS Nederlandsch gezin gearresteerd R.K. Universiteit Kath. Jonge Middenstandsver. Zondag had de kerkelijke viering plaats van het 12J4-jarfg bestan der St. Antonius- parochie te Aerdenhout-Bentveld. Des morgens om 9 uur werd de plechtige Hoogmis opgedragen door den stichter van de Parochie, den Zeereerwaarden heer pastoor H. W. van Beek, met assistentie van den Wel eerw. Zeergel. heer J. Eeverts, leeraar aan het Seminarie Hageveld en den Weleerw. heer J. Rosenhart, zoon van de parochie en kapelaan te Warmenhuizen. Pastoor H. W. van Beek hield een korte predikatie, waarin hij de geschiedenis van de parochie releveerde en de parochianen aanspoorde met nog meer ijver en devotie de kerk een waardige plaats onder de andere pa rochies te geven. Het zangkoor voerde onder leiding van den heer J. Versteg de Missa Pontificalis van Perosi uit. Na de H. Mis werd het, door een der paro chianen gemaakte feestlied gezongen. Het Pontificaal Lof, des avonds om half acht, werd gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr.. J. D. J. Aengenent met assistentie van den Zeereer waarden heer Pastoor H. van Beek, en den Re gent van het Seminarie Hageveld, den Hoog eerwaarden heer N. Amerlaan. Verder waren er ale pastoors der parochies uit den omtrek, de prior van het klooster der paters Augustijnen. Pater F. Esser O. E. S. A., de oud-regent van het Seminarie Hageveld, Mgr. M. Wijtenburg, de Weleerw. Zeergsl. heer A. Andreoli, leeraar aan het Seminarie. Z. H. Exc. hield een toespraak, waarin Mgr. den Introitus en het Offertorium van den Zon dag behandelde. Deze kerkelijke gebeden geven, volgens Monseigneur, de duidelijk de stemming weer van de parochianen. Hen moet voorai een groote dank en diepe eerbied op dezen feest dag bezielen. Na de preek werd het „Te Deum" gezongen. Het was een eenvoudige, waardige herden king van het jubileum. De verschillende jubilarissen, die vanaf de oprichting van de parochie hun krachten heb ben gegeven, waren de heeren P. F. J. Everard, als Kerkmeester, P. Kostenbroek, P. van der Mey, G. Bergman, als leden van het collectan- tencollege en C. Seders, als lid van het zang koor. Zaterdagavond om 7 uur is op aanwijzing van een dame door den bedrijfsleider van het waren huis van Vroom en Dreesmann aangehouden een 34-jarige vrouw, die bekend heeft een baby- truitje en 2 blouses te hebben weggenomen. Haar zoontje van 13 jaar, dat zich in gezelschap van zijn moeder bevond, had een camisole wegge nomen. Bij huiszoeking in de woning van de vrouw werden eenige nieuwe goederen in beslag geno men. Vclgens de verklaringen van de vrouw had deze de goederen in het genoemde warenhuis ge kocht. De politie stelt een nader onderzoek in. gen, enz. enz. Het is begrijpelijk, dat hij deze niet verwerken kan, indien niet in tijd van vrede al deze dingen overdacht zijn. Bij het verlaten der stad wordt het signaal gegeven luchtalarm geëindigd, door middel van het lulden der kerkklokken en hoornsignalen. De met gas besmette plaatsen zijn nu af gezet en het normale leven gaat weer zoo vlug mogelijk zijn gang. Wanneer de vliegtuigen het land weer hebben verlaten, wordt het sein gegeven aan diverse instanties; Luchtgevaar geweken. Agenda voor de eerstvolgende dagen: 8 Juli te 8 uur n.m. dr. G. W. van Hoogstraten, v. d. Art. Inr. a. d. Hembrug over het onderwerp: „Strijdgassen." 9 Juli 8 uur n.m. mr. F. L. P. de Jong, over: „Luchtbescherming in eigen huis." Zaterdagavond hield kapitein J. H. van Rie- sen, toegevoegd aan den Generalen Staf, een lezing over het onderwerp: Alarmeeringsdienst, ter gelegenheid van de luchtbeschermingsten toonstelling. Voor een groot aantal belangstellenden be gon spr. met te zeggen, dat het voor hem een groot genoegen was om dien avond een onder werp te bespreken, dat meer de burgerlijke kwestie behandelt dan de militaire. Alhoewel deze beide organisaties ieder een eigen terrein hebben, waarop ze werken, zal het een ieder toch duidelijk zijn dat bijv. bij den alarmeeringsdienst een samenwerking en goede verstandhouding bij de leiding dwingende eisch is. De Regeering geeft de groote lijnen aan en heeft daartoe aan de burgerlijke autoriteiten een z.g.n. „Leidraad" verstrekt. Deze hebben aan de hand van dit boekje de taak om zoo goed mogelijk die voorzieningen te treffen, die in iedere gemeente noodig zijn. Het belangrijkste in het op te maken plan is de alarmeerings- en waarschuwingsdienst. Want de bevolking moet tijdig gewaarschuwd worden en tevens moeten alle middelen waarover het hoofd van den luchtbeschermingsdienst be schikt, gewaarschuwd worden en op tijd gereed zijn. Bü deze alarmeering staat de Regeering de bevolking bi) met zijn luchtwachtdienst. Aan de hand van een schets, voorkomende in het Nederlandsche tijdschrift: „Luchtgevaar" Juni 1935, en met behulp van een ter tentoon stelling aanwezige platte grond eener willekeu rige stad, waarop met lampjes zeer duidelijk is aangegeven hoe de alarmeering werkte (ver vaardigd door de Vereeniging van Werkzoeken de Intellectueelen Haarlem en omstreken), gaat spr. stap voor stap na, wat er gebeurt bij een aanval van den vijand. Op deze schets staan aangegeven: de Rijksgrens, de provinciale grens, en drie aan elkander grenzende Gemeenten. Verder de diverse luisterposten en een drietal cirkels getrokken om een der bovenbedoelde Ge meenten als middelpunt. Wanneer het vijandelijk eskader de grens overschrijdt, melden één of twee luchtwacht- posten dit aan het Centrale Luchtwachtbureau. Deze maken een bericht op, dat luidt: Lucht gevaar aanwezig voor Provincie A. Dit geschiedt per radio. In dit voorbeeld is spr. van de veronderstel ling uitgegaan dat de vijandelijke vliegtuigen de bedreigde gemeente werkelijk naderen. Hij heeft dus de militaire actieve afweermiddelen hier niet besproken. Dit is door anderen op de vorige lezingen reeds gedaan. (Dit zijn dus de vliegtuigjagers, de luchtdoelartillerie, de zoek lichten enz.) De vliegtuigen zijn inmiddels boven de stad aangekomen en bombardeeren deze. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst krijgt nu een stroom van berichten binnen, omtrent de tref fers, zooals branden, lekken in de waterleiding, met gas besmette stadsdeelen, telefconstorüv Op het succes van het eindexamen der Middelbare Meisjesschool volgde dat van het Mulo-examen aan de Maria-scholen, Koning straat 20. Daarvoor slaagden: Melie van den Brink, Annie de Beer, Dientje Demmers, Iny Feitz, Mia van der Heyden, Bernadette Huinink, Cor van Lieshout, Willy van der Linden, Antoi nette van Luxemburg, Hanny Vader, Jetty Veerman, Annie Voss. Aan de toelatingsexamens namen een tachtig candidaten deel, successievelijk voor Gymna sium, Middelbare Meisjesschool en Mulo. Slechts enkele leerlingen doen herexamen en een paar werden er afgewezen. De overgangsexamens, die nu in vollen gang zijn, gaan door tot en met 20 Juli a.s„ en wor den gevolgd door de yacantie, die voor de lagere school op 31 Augustus en voor de Ulo school op 6 September eindigt. De lessen wor den dus in die afdeelingen op 2 en 7 September e.k. hervat. Bevorderd van klasse I tot klasse II: J. Admi raal, P. Couzy, Ae. Deelder, A. Felix, W. Fielmich, J. Germeraad, M. Hljner, H. Jonkman, W. Lubbe- rink, H. Meewis, J. Neisingh, A. Schotman, J. Steenbeek, G. Timmer, J. Vet, K. Visser, B. Wel ling, Th. Wieringa, J. van Wijk, D. Braakensiek, H. Bruce, L. Douglas Broers, J. Eiblnk, A. Fuhri, J. Goedkoop. A. van Holst, L. Horsmeier. H. Huijs- man, J. Jonkmans, N. Klaver, N. Kok, H. Koppen, R. Otto, W. Scheen. B. Schijf, L. Starink Deterts, W. Verkalk, A. Verstegen, F. de Vries (voorw.), N. Zljlstra, H. Vlug, E. Behle, F. Bontenbal, J. Borger, B. van Borkum. H. Couzljn, E. Hanhart, H. Huisman, J. van Keulen, J. Kok, W. van Loon, P, Mlnke, J. van der Roest, H. Schouten, J, Schreu- der, P. Sprokkreef, J. van der Veen, P. Venekamp, R. Verhorst, W. de Widt, W. J. Oomen. Bevorderd van klasse 2 tot klasse 3: S. A. Van Bortel, F. L. Botman, W. F. Bremer, N» C. Dekke, J. G. van Eerden, E. van Eykern, R. Holman, C. F. Lasschuit, F. v. d, Maesen, A. C. Metzelaar, F. G. E. Nilant, J. L. Normann, F. J. van Ommen, L. Ramakers, J. Rozeboom, G. Stegerde, A. Teer, J. F. Tjassens Keiser, J. Vrieling, M. v- d. Zee (voorw.), A. P. de Zwart, M. J. Arnold, J. W. Becker, J. J. Beun, J. C. de Bilt, H. Bosma, G. A. J. van Dijk, C. Hakkesteegt, L. F. Halewijn, L. A. J. Krijt, J, H. van Luijk, P. H. Max, E. A. Mesritz (voorw.), H. v. d. Meulen, A. Oosterveld, A. J. Overzee, M. C. Paar, H. M. Paul, M Phenning, G. H. Rombouts, P. Schreuder, E. H. Schuurman, W. H. Stook, H. G. Traast, H. W. Vroolijk, J, H. L. Wieringa, G. K. Bakker, A. Bels, L. Bos, D. Flem- m'ing, B. van Gorselen, R. L. Groen, J. H. Heuer, J. H. Jalvingh, W. A. Klimbie, J. van Krieken, J. C. Mol. T. Teunsisen van Manen (voorw.), C. J. van der Veen, H. J. Verhagen, E. S. Wellinga. Bevorderd van klasse III tot klasse IVG. van den Broek, W. J. W. van Delft, M. Figee, E. F. Hauber, J. P. Hauber, W. J. van der Heydt, C. W. Hogendljk, A. Hollander, C. M. G. Huijnink, P. C. de Jongh, C. J. Pardoel, D. van Parreeren, G. J. Sleutelberg, H. Smink, H. W. Stapel, J. J. Wou- terse, J. D. J. W. Bleeker, H. Boeree, H. van der Colk. A. van Engers, E. Hetjderman, A. Th. Hoeke, G. J. Lunenberg, H. A. Merkuur, B. Mewe, S. G. Neisingh. J. de Peer, J. J. Schaft, A. P. Schipper, J. Seljee (voorw.), A. Suerink, H. J. Tjaden, E. de Viser, M. E. J. Yff. D. Angenent, J. J. W. van Delft, W. H. van Denderen. M. A. Domingo, S. J. Douglas Broers, G. J, Endllch, J. W. Hanhart, S. Llsser (voorw.), K. Lürsen (voorw.), G. J. Mol, A. P. C. Morlang, L. L. J. Mulder, H L. J. Nater, M. A. Nederkoorn, J. G. Niesten, D. Oosterveld, J. R. Ott, H. J. Rem, J. van Wamel. Bevorderd tan klasse IV tot klasse V: F. van Aalten (voorw.), J. Appeldoorn, L. Bels, G. J. J. Both. H. Cohen, C. L. Deelder, J. R. Douglas Broers (voorw.), J. Groenendijk, G. J. M. Huijk- man, J. Kisjes (voorw.), A. Langeraar. A. Langer- aar, B. H. Langerijs, H. Max, J. Nugteren, J. Sjoerds. A. Strang, J. van Thertholen, J. Ch. C. Vis, L ,A. Wijnstok (voorw.), H. P. Blokker (voorw.), K. Bongertman, D. Brauckmann, A. N. Eken, P. Felix, J. Flohil, G. van der Graaf, T. Houtkamp, P. van kersen. C. H. Knoppe, J. H. Knoop, V. C. Lemmens, A. M. van de Linde, M. Otto, E. Smit, J. van der Somme, A. M. T(jssellng, F. W. de Vrijer, J. F. Walburgh Schmidt, H. Waning, C. van IJzerloo, J. Vlug. Gisteravond is de Nationale Bakkerijtentoon- stelling H A.B.A.T. in het veilingsgebouw aan den Kleinen Houtweg officieel gesloten. Tot het laatst heerschte er een gezellige drukte, die zich bijzonder concentreerde rondom het orkest, dat vroolijke muziek ten beste gaf. De heer H. C. Kloet, voorzitter van de afd. Haarlem van den Nederlandschen Bakkersbond, hield een korte toespraak, waarin hij zeide, dat deze tentoon stelling was georganiseerd om een idee te geven van wat er bij de bakkers te halen en te zien Is. Sommige menschen, aldus spr., denken het beste te doen door zelf brood te bakken of het te halen btl een coöperatie. Deze tentoonstelling heeft echter getoond, dat hetgeen de parciculiere bakkers te verkrijgen is, aan alle eischen vol doet. Met een woord van dank aan de bezoekers voor den ondervonden steun en medewerking, verklaarde spr. de tentoonstelling officieel voor gesloten. De HABAT is door 7700 personen bezocht Bovendien heeft- het bestuur nog aan 1000 werkloozen kosteloos toegang verstrekt. Zaterdag en Zondag heeft de beroemde rui- terstroep van de Djiguiten-Kozakken op het terrein van E. D. O. in Haarlem-Noord een se rie voorstellingen gegeven, die zich in een groo te belangstelling mochten verheugen. Wat deze stoere en lenige knapen op hun prachtige paar den vertoonen, grenst aan het volmaakte. In een dollen ren langs de tribunes lieten zij zich van hun paarden glijden en sprongen er weer even gemakkelijk op, maakten hoogstandjes, klommen onder den kop en den buik van het paard door en gaven verbluffende staaltjes van trefkunst met speer en sabel. In de aankon digingen wordt medegedeeld, dat zij tot het beste ruiterregiment hebben behoord van het Tsaristische leger en dat zij daarvan nog be- hooren tot de uitverkoren rijders. Wij kunnen het ons voorstellen. Het zijn schitterende kerels. De voorstellingen duurden, pauzen inbegrepen, ongeveer twee uur. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 6 is een zesjarig meisje, wonende aan de Leidschevaart, spelenderwijze geraakt in de Houtvaart tusschen de zwemschool en het viaduct. De 32-jarige slager G. Veen, wonende H. v. Alphenstraat 40, begaf zich gekleed te water en slaagde er in het meisje te redden. Het is bin nengebracht in perceel Houtvaart 6, waar een lid van de Reddingsbrigade de eerste hulp ver leend heeft. Het meisje is vervolgen's naar haar woning vervoerd. Voor een commissie uit Ged, Staten, onder voorzitterschap van mr. J. B. Bomans, is he denmorgen de behandeling voortgezet var: de aanvraag der N. Z. H. T. M. om concessie voor een autobusdienst Zwanenburg—Halfweg, waar bij dan de door de Vereeniging „Eigen Huis en Tuin" te Zwanenburg geëxploiteerde autobus dienst ZwanenburgAmsterdam zou komen te vervallen. Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer, dat vertegenwoordigd was door den gemeente secretaris mr. J. F. Jansorius, maakte tegen de gekozen route van dezen autobusdienst bezwaar. De wegen, waarlangs de autobussen rijden, zijn n.l. naar de meening van het gemeentebestuur daartegen niet bestand, omdat de verharding niet sterk genoeg is. De bewoners van die we gen hebben in den afgeloopen winter steen en been geklaagd over de vernieling van de we gen, door de autobussen veroorzaakt. Spr. stelde daarom een route voor langs andere wegen welke beter tegem autobusverkeer bestand zijn. De gemeente is financieel niet in staat de we gen, alléén voor de autobussen te verbeteren en te onderhouden. Namens de N. Z. H. T. M. wees ir. Nugteren, chef van Exploitatie, deze nieuwe route af, om dat degenen, die langs deze route gevestigd zijn, reeds dicht bij de halte van de tram wo nen. De autobus dient juist voor de bewoners van Zwanenburg, die verder van de tram ge vestigd zijn en daarvoor was de door de N. Z. H. voorgestelde route gekozen. De rentabiliteit van de slechts l'A K.M. lange autobuslijn is al pro blematisch, gaat men nu de route nog ten on gunste van den autobus veranderen, dan blijft er al heel weinig nut van den dienst meer over. Mr. Bomans beloofde nog eens met de be trokken autoriteiten te confereeren, om daar door te bevorderen dat de nieuwe brug over de Ringvaart bij Halfweg, welke bij dezen dienst een rol speelt, zoo spoedig mogelijk gebouwd wordt. Kan, zoo vroeg mr. Bomans, in afwach ting van den bouw de autobus niet blijven rijden volgens de route van de N. Z. H.? Mr. Jansonius antwoordde hierop, dat het nog wel eenige jaren kan duren voordat de nieuwe brug er is. Ondertusschen zouden dan de wegen, waarlangs de bussen rijden, door de gemeente onderhouden moeten worden en dat is voor de gemeente financieel niet mogelijk. Mr. Bomans wees erop, dat zoowel het Rijk als de provincie veel voor de wegen in de Haarlemmermeer doen. Kan de gemeente dan niet de weinige wegen, welke zij moet onder houden, bekostigen? Ir. Nugteren handhaafde zijn bezwaar, dat verandering van de route der autobussen het practisch nut van den dienst zou wegvagen. Mr. Jansonius achtte het't beste dat alsnog het gemeentebestuur en de N. Z.H. overleg plegen, waartoe dan ook besloten werd. Morgen begint het Eucharistisch Ziekentri- duum te Bloemendaal. Het wordt ditmaal een zeer bijzondere plechtigheid, daar 135 zieken, waarvan 50 liggende patiënten, aan het tri duüm zullen deelnemen en Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de sluitingsplechtigheden zal ver richten. Ook van de zijde der geestelijkheid wordt veel belangstelling verwacht. Zondagavond omstreeks 11 uur is een 26- jarige winkeljuffrouw bewusteloos naast haar fiets op den Vergierdeweg nabij de Gijsbrecht van Amstelstraat te Haarlem gevonden. Bij onderzoek bleek dat ze op visitie was ge weest bij familie in laatstgenoemde straat. Deze familie had ze even tevoren verlaten. Zij bleek aan haar linkerslaap gewond te zijn. Waarschijnlijk had ze ook een hersen schudding bekomen. Door een dokter en een lid van den Ongevallendienst is het meisje voor- loopig verbondig. Zij is vervolgens per zieken- Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OMROEPER-SERVICE NASSAULAAN 51 - HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van halt 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt Hedennacht is in het Mariapaviljoen te Am sterdam na een langdurig lijden overleden de Zeereerw. Heer A. J. Boks, pastoor der pa rochie van O. L. Vrouw van Lourdes aan de Jacob Catskade. Pastoor Boks was in 1881 geboren, werd na volbrachte studiën in 1908 tot priester ge wijd. Hij is op verschillende plaatsen o.a. ja ren lang te Haarlem werkzaam geweest en heeft zich door zijn priesterlijken ijver en per soonlijke hoedanigheden in breeden kring waardeering verworven. In 1928 werd hfj be noemd tot pastoor der parochie van Onze Lieve Vrouw van Lourdes te Amsterdam. In 1933 vierde hij zijn zilveren priesterfeest in de hoofdstad. Zijn gezondheidstoestand liet al lang veel te wenschen over. Thans is hij na een welbesteed priesterleven zacht in den Heer ontslapen. Zijn nagedachtenis zal in eere blijven. auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem over gebracht. Het rijwiel was onbeschadigd. De oorzaak van de verwondingen van het meisje kon nog niet worden vastgesteld. De politie zet haar onder zoek voort. Hun, die nadere inlichtingen omtrent het bo venstaande kunnen geven, wordt verzocht zich ten spoedigste aan het politie-bureau in de Smedestraat te Haarlem aan te melden. Schoten's Chr. Gem. Koor geeft op Maandag, 8 Juli, onder leiding van Jae. Zwaan, een concert in het Bloemendaalsche Bosch. Alleen de tram mag zonder richting •an te geven en met een alt(jd geldend voorrangsrecht rijden. Voor auto mobilisten en wielrijders zijn de regels van weg en veiligheid gegeven en het is bun eigen belang om geen „trammetje te spelen". Het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" zal Zondag 14 Juli, deelnemen aan 't internationaal zang- en muziekconcours te Amsterdam. Daar St. Cecilia het vorige jaar een eersten prijs be haalde In de derde afdeeling van een con cours te Rotterdam, komt het thans uit in de tweede afdeeling. We verwijzen belangstellenden naar een in dit nummer voorkomende advertentie der Ned. Spoorwegen betreffende goedkoope dagretoirs. Mej. C. van der Sluys te Haarlem en T. Vos te Aerdenhout, leerlingen der Nuts-Kweek- school te Arnhem zijn gesiaagd voor de acte onderwijzeres en de akte voor handwerken. Geslaagd is aan de hatide'shoogeschool te Rotterdam voor doctoraal-examen handels wetenschappen, staatkundig-economische rich ting R. H. Haentjens te Haarlem. Bij het eindexamen aan de Chr, Handcis H. B. S. te Amsterdam zijn geslaagd de heeren E. G. Brouwer uit Bloemendaal, J. Paling en G. Scholten uit Hillegom en J. van Vliet uit Bennebroek. Programma van de orgelbespeling in de Groote Kerk op Dinsdag 9 Juli 's avonds van kwart over acht tot kwart over negen: 1 Fantasie on the flemisn chorale „Laet ons met herten reyne" dr. John. Buil, 15631628. 2 Conocert A.gr.t., G. F. Handel. Largo. Allegro. Minuetto. Fuga. 3 Eerste ien tweede gedeelte uit Sonate G.gr.t., Edward Elgar. 4 Adagio, C. F. Hendriks. a Allegretto; b Moderato, N. W. Gade. BEVERWIJK. Bisschoppelijke Kweekschool. Geslaagd de heeren: A. Durville, Amsterdam; 4. Elders, Amster dam; J. Gerbranös, Delft; P. Heijnis, Graft; W. Hofhuizen, Amsterdam; J. Koning, Volen- dam. De Nederlandsche R.K. Vereeniging van Han delsreizigers en Handelsagenten „St. Christof fel", afd. „St. Paulus" te Haarlem houdt een vergadering op Vrijdag 12 Juli a.s„ des avonds om half negen in hotel „Terburg", Stationsplein te Beverwijk. De agenda vermeldt o.m.: Instalaltie van den heer N. J. Alles. Stemming candidatuur dage- Hjksch bestuur en een rede door den heer P. J. Kokshoorn over „Crisis en Ordening", 't Is HAAS' Azijn die maakt, Dat kropsla heerlijk smaakt! Zondagmiddag, seint Reuter, kwamen te Bazel de gouverneurs der Centrale Emissie-banken bijeen. Tijdens deze bijeenkomst werd vastgesteld, dat voor de internationale valuta's de toestand weer gunstiger geworden was, dan ten tijde der bij eenkomst in de vorige maand. De aanvallen op de munt der goudblok-lan- den werden afgeslagen. Er hadden weder goud- toevloeiingen plaats, zoowel in Zwitserland als in Nederland en Frankrijk. Hierdoor was het in de beide laatstgenoemde landen zelfs mogelijk geworden het disconto bfjna tot op den vroegeren rentevoet terug te brengen. De leiders der centrale Emissie-Banken hiel den zich vervolgens bezig met het plan, dat op het oogenblik in Nederland in overweging is tot leniging van den ernstigen economischer, nood, bestaande in een algemeene verlaging van den rentevoet tot 4 procent. Hierbij werden tevens besproken de bezwaren, welke tegen een dergelijk plan van de zijde der internationale bankkringen kenbaar waren gemaakt. De voorzitter, Dr. Trip, zal over een en ander verslag uitbrengen aan de Nederlandsche re geering en de Nederlandsche industrie. De voorzitter van de Duitsche Rijksbank, dr Schacht, is Zondagmiddag te Bazel aangekomen en zal ook aan de besprekingen der Bank voor Internationale Betalingen deelnemen. Het Zwitsersch Telegraaf Agentschap weet nog het volgende te melden: Tijdens deze bijeenkomst werden eventueele maatregelen besproken, tot het toedienen van een gevoelige les aan speculanten, die gedeelte lijk zonder dekking, gedeeltelijk met zeer kleine dekking, tegen den Franschen en witserschen franc en den Hollandschen gulden opereerden Nog strengere bepalingen liggen in het voor nemen bij het verleenen van credieten aan deze speculanten. MADRID, 8 Juli. (Reuter). Het ontwerp tot hervorming van de grondwet van 9 December 1931 is Vrijdag door den minister-president in de Cortes ingediend en bnnen enkele dagen zal een commissie van 21 leden worden benoemd welke met de studie van het ontwerp wordt belast. Deze commissie zal in het najaar rapport in dienen. De rechtsche regeeringspartijen zijn zeer over het ontwerp te spreken. De monarchisten zijn van meening, dat het ontwerp slechts gedeeltelijk en nutteloos is. Zij verlangen een algeheele grondwetswijzi ging. De links-republikeinen wenschen, dat het re- publikeinsch karakter meer naar voren wordt gebracht. Hedenoctend is na zeer langdurige besprekin gen de intersationale stikstofconferentie uiteen gegaan. Officieel werd medegedeeld, dat de onder handelingen te Scheveningen hebben gelid tot een principieel accoord tusschen de Europeesche stikstofproducenten. Enkele detalkwesties moeten nog geregeld worden, maar er is alle reden om aan te nemen, dat ook ten aanzien van deze punten binnen kort een beslissing zal worden genomen. Voorts kwam ons nog ter oore, dat de be sprekingen tusschen de Europeesche landen en Chili thans ook binnen niet te langen tijd zul len worden hervat. Het schijnt, dat de voornaamste moeilijkhe den, welke tot mislukking der vorige conferen tie hebben geleid, thans uit den weg zijn ge ruimd. Gebouw „St. Bavo" Retraite-commissie, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Palace „Baby take a bow". Op het tooneel Olga Statis comp., balance-act, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Frühlingsstimmen". Op het tooneel Hadji Sambalo, het geheimzinnige ca binet, 7 en 9.15 uur. Luxor „De schaduwen van de misdaad", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Zijn laatste kans", 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling werk van mej. M. v. Konijnenburg, 10 tot 7 uur. Bloemendaalsche Bosch Kerkconcert, 3 uur. Gebouw „St. Bavo" Woningbouwvereeni- ging „St. Bavo", 8 uur Postpersoneel, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bu reau, half 9. Palace „Baby take a bow" Op het too neel Olga Statis comp, balance-act, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Frühlingsstimmen" Op het tooneel Hadji Sembalo, het geheim zinnige cabinet, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „De schaduwen van de .misdaad", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Zijn laatste kans", 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling van teekeningen en aquarellen, 114 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling werk van mej. M. v. Konijnenburg, 107 uur. Voormalige Meisjes H. B. S. Krocht Burgerlijke Luchtbeschermingstentoonstelling, 11—1 uur. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg Zomertentoonstelling van moderne prentkunst, 95 uur. In de laatste dagen hebben beambten van het douane-kantoor bij Bracht en Kaldenkirchen nabij de Nederlandsche grens weer verscheidene personen wegens het overtreden der deviezen- verordeningen gearresteerd. O. a. is gearresteerd een Nederlandsch gezin en korten tijd later een Spanjaard bij het smokkelen van deviezen. Bij den „Witte Steen", een beruchten smok- kelhoek in het grensbosch, is een geestelijke ge arresteerd, die Nederlandsche deviezen bij zich had. NIJMEGEN. Gepromoveerd tot doctor in de faculteit der letteren en wijsbegeerte op proefschrift: „St. Servatius, de eerste Neder landsche bisschop in historie en legende" de heer B. H. Vlekke te Maastricht. Dinsdagavond om tien voor acht spreekt voor de radio de bondsvoorzitter, Tom Lohman, over wezen en doel van de Kath. Jonge Midden- stands-Vereeniging, zulks naar aanleiding van het eerste lustrum van den Haarlemschen Bond, welk lustrum Zondag 14 Juli op den Bondsdag in Amsterdam zal worden gevierd. Ovel: WAT IS HET DIENEN VAN ARBEIDERS-BELANGEN? In de raadszitting van Woensdag 3 Juli trad het zooveelste meeningsverschil aan het licht tus schen den heer Castricum en de rest van de R. K. Raadsfractie. Het was by de behandeling van de werkverschaffing. De heer Castricum ver dedigde het standpunt, dat de werkverschaffing zooals wij die in Nederland hebben leeren ken nen, een nadeel voor de arbeiders gaat beteeke- nen. Ter staving van zijn meening las hy den inhoud voor van een artikel uit de „Volkskrant" waarin m.i. op uitstekende wyze het verkeerde van de werkverschaffingspoiitiek werd uiteen gezet. De heer Castricum las verder uit de laat ste regeerings-circulaire voor de vernederingen, welke onze moeders, vrouwen, en zusters zich moeten laten welgevallen, ook als zij in de werk verschaffing werken. Dit laatste zal toch zeker elk katholiek uit het hart gegrepen zyn. Het Is dan ook voor mij en naar mij in gesprekken met mijn kameraden blijkt, een groote teleurstelling geweest, dat de heer Kuiper het standpunt van de andere leden der R. K. Fractie en van onzen wethouder meende te moeten verdedigen door zich vierkant tegenover den heer Castricum te plaatsen. De heer Kuiper verweet hem zelfs te genstrijdigheid. Wij, katholieke arbeiders, kunnen er geen tegenstrijdigheid in zien, dat werken te gen loonen van f 12 tot f 16 per week door or.ze menschen bestreden wordt. Wij, R. K. arbeiders, vinden er een tegenstrijdigheid in, dat onze wet houder v. Liemt moest toegeven, dat in Hulst werkeiyk loonen van f 13 verdiend worden. Dat zulke' toestanden onder een R. 'K. wethouder kunnen ontstaan en door een R. K. raadslid ver dedigd, bestrijden wij. Dat de heer Kuiper de werkverschaffingsloönen vergeleek met de loonen van werkende land- en tuinbouwlieden maakt zijn houding voor ons nog onbegrijpelijker. Weet de heer Kuiper niet, dat vooral geschoolde grond werkers naar de werkverschaffing gestuurd wor den? Dat wil zeggen arbeiders, die gewend zijn f 34.20 en een bor. per week te verdienen. Het was mij een behoefte om door dit stukje de gevoelens van mij en groote groepen Room- sche lotgenooten tot uiting te brengen. Dankend voor de plaatsruimte verbiyf ik G. C. ZEGWAART, R. K. Bouwvakarbeider. Gen. de Wetstraat 59, Haarlem. Naschrift: Geachte Redactie. Ik ben u dankbaar, dat u my in de gelegen heid stelt, het goed bedoelde artikeltje van col lega Zegwaart van een onderschrift te voorzien. Om het voorgevallene in de raadszitting van J.l. Woensdag goed te kunnen beoordeelen, moet men de volgende dingen weten: le. Dat de heer Castricum nu reeds een jaar lang bij herhaling in den gemeenteraad een dus danig „lir.ks-radicaal" standpunt heeft ingeno men, dat alleen de beide communisten het tel kens met hem eens waren; 2e. dat ik den heer Castricum dringend heb gevraagd om over zyn afwijkende opvattingen inzake de werkverschaffing een aparte vergade ring te houden van onze R. K. Raadsfractie, waarop wij dit belangryke vraagstuk rustig, vriendeiyk en objectief in eigen Kring konden bespreken om zoodoende te trachten tot een ge lijkluidend standpunt te komen; 3e. dat de heer Castricum dat zeer beslist ge weigerd heeft onder de opmerking, dat hij geen „vader" noodig had in de fractie en dat de open bare zaak openbare behandeling eischte. ..Ik moest dan maar in het openbaar tegen hem in gaan." 4e. dat de heer Castricum èn in de fractiever gadering én in de Raadsvergadering nadrukkelijk heeft gezegd, dat hy zich zal keeren tegen elke werkverschaffing. Dit laatste nu is de kern waar het om draait. En dat is ook het eenige wat ik in den heer Castricum bestreden heb. Het is noodzakelijk dit goed in het oog te houden. Uit het artikeltje van collega Zegwaart blykt weer duidelijk, dat er tal van dingen worden bij gehaald, die met het meeningsverschil tusschen den heer Castricum en de rest van de R.K. Raads fractie niets, maar dan ook niets te maken heb ben. Zoo heb ik zelf met klem bij B. en W. aan gedrongen om normale werken ook tegen de nor male contractloonen te laten uitvoeren. Boven dien heb ik in overeenstemming met het beken de adres van ons R. K. Werkliedenverbond van September 1934, nogmaals bij B. en W. aange drongen om voor de arbeiders in de werkverschaf fing meer rechtszekerheid te helpen scheppen, zoodat de gegronde klachten van onze menschen ook behoorlijk tot oplossing zullen worden ge bracht. Collega Zegwaart moet het mij niet kwalijk nemen, maar hij maakt het toch heusch een beetje te gortig als hij het voor gaat stellen alsof ik loonen in de werkverschaffing var. f 12 tot f 16 verdedigd zou hebben. Ook heb ik niet de loonen van de land- en tuinarbeiders verge leken met de loonen in de werkverschaffing. Ik snap niet hoe collega Zegwaart daaraan komt. Ik heb met geen woord, maar dan ook met geen woord over deze dingen gesproken. Daar liep het debat ook niet over. Ik herhaal nogmaals: de kern van het meeningsverschil was, dat de heer Castricum na drukkelijk verklaarde, dat hy zich teweer zou stellen tegen elke werkverschaffing. Hiermede komt hij inderdaad in strijd met ons R. K. Werk liedenverbond en komt hy tegelykertijd in het schuitje te zitten van de communisten. Als er dan ook iemand is die plezier heeft in het op treden van den heer Castricum, dan is het juist de heer Peper, die zulks ook niet onder stoelen, of banken steekt. En naar de heer Castricum bo vendien met een zekere voorliefde laat uitko men, dat hy zoo spreekt als voorzitter van den R. K. Volkshond. daar wil ik wel verklaren, dat de R. K. Arbeidersbeweging my toch werkelijk te lief is om ze langs dien weg naar beneden te laten halen. Collega Zegwaart en alle R. K. georganiseerde arbeiders van Haarlem mogen en moeten het weten: Als de heer Castricum zyn volkomen on verklaarbare en naar mijn innige overtuiging, ook onverdedigbare houding niet laat varen, dan zal hy my ook in de toekomst tegenover zich vinden. Ik betreur het oprecht, dat de heer Castricum niet bereid is gebleken om over deze belangryke zaak vriendschappelijk in de fractie van gedach ten te wisselen, maar dat hij, niet zonder een zekere koppigheid heeft doorgedwongen, dat hij in het openbaar bestreden zou worden. Welnu hy heeft zijn zin. Maar een verstan dige en verantwoordelijke houding is m.i. anders. Haarlem, 5 Juli 1935, H. J. KUIPER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2