Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper' 1 voor 80.000 gezinnen h m NAAR WEENEN EN BOEDAPEST GROOTE BELANGSTELLING giHiTinTniuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiinMiuiiiiiniiinmiiiiu»iiimimii»ii»uiiiiiiiiiiiuiuiimimiiiiiinnin^ MAANDAG 8 JULI 1935 anmninmniiiuiimiiuiuiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiuuiiiiii! ^iinmnnimimiiinnninnnnnnnnnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiuiiiiuiiuii m fS Hiinnmiiiiniiiiiiiiiiiinniiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii 'P M. s. WORDEN ONZE ZOMERS WARMER? Academische examens Notarieel examen Staatsond erwij zersexamen Examen L.O, R.K. Universiteit Examens Ned. Ver. v. Gemeente belangen Machinisten-examen Groote stoomvaart BOEK EN BLAD FOTOREPORTAGE Leidsche meisjes-studenten tijdens het nummer Guirlandes Champètre gedurende het groote concours hippiqwdat Zondag Wassenaar is gehouden De start van de 350 c.M.'-klasse in de T.T.-races te Assen, welke Zaterdag onder groote be langstelling gehouden zijn Pijnenburg, die Nederlandsch kampioen werd in de acntervolgingsklasse bij de wedstrijden om het nationaal wielerkampioenschap in het stadion te Amsterdam, rijdt zijn eereronde In tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten, o.w. minister Slotemaker de Bruïne, is Zaterdag het nieuwe museum-Boymans te Rotterdam officieel geopend De burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, tijdens zijn rede bij gelegenheid van de opening feestelijkheden in verband met het 750-jarig bestaan der stad, welke Zaterdag aanvingen Deze vraag Is in het algemeen moeilijk te beantwoorden. Wanneer deze vraag in den lezerskring zou worden gesteld zouden daarop stellig meer ontkennende dan bevestigende antwoorden worden gegeven. Immers algemeen heerscht de meening, dat warme zomers vroe ger meer voorkwamen dan tegenwoordig. Nu moet men altijd een beetje voorzichtig zijn met zulke meeningen omdat, wanneer iemand de vraag zou beantwoorden door als maatstaf te nemen de warme zomers, die hij vroeger beleefd had, hij des te grooter getal zou krijgen naarmate zijn leeftijd hooger is. Een warme zomer blijft lang in aangename herinnering, langer dan een koele uit lang vervlogen jaren. Zou men daarentegen de vraag andersom stellen: worden onze zomers koeler, dan zou men stellig algemeen de vraag bevestigend zien beantwoorden omdat er in den laatsten tijd veel koele zomers zijn geweest en het onaangename uit den laatsten tijd ons levendiger voor den geest staat dan uit lang vervlogen jaren. Wil men de vraag echter op de juiste manier kunnen beantwoorden, dan moeten wij de statistiek te hulp roepen. Voor zooverre dit mogelijk is, want geregelde waarnemingen" van de temperatuur, die een objectief beeld geven van warmte en koude, loopen over een te kor ten tijd om een oordeel te kunnen vormen over de zomers uit vroegere eeuwen. Evenwel kunnen de statistieken van de laatste tientallen van jaren wel - iets leeren omtrent een verloop, dat waarschijnlijk door niemand is verwacht of vermoed. Uit de be werking van een reeks van temperatuurwaar- nemingen sedert de laatste vier en veertig jaren door mij verricht, bleek namelijk, dat wat de maand Mei betreft sedert het jaar 1917 een bijna onafgebroken inzinking: van de tem peratuur heeft plaats gehad en dat wij wer kelijk sedert dat jaar thans de koudste Mei maand hebben gehad. Men zou nu misschien denken dat wij met de andere zomermaanden op denzelfden weg zijn en dat derhalve in de laatste twintig jaren de zomers hoe langer hoe koeler wórden maar dit is toch niet het geval geweest. Integendeel, wat de maand Juni aangaat, deze bereikte in 1923 haar temperatuur-minimum en is sedert dat jaar geleidelijk een beetje warmer gewor den, zoodat wij nu zelfs een overschot op haar warm te balans hebben gehad. Deze feiten zullen wel neel moeilijk te ver klaren zijn. Zij kunnen echter doen inzien, dat in het algemeen de vraag of onze zomers koe ler of warmer worden niet zoo gemakkelijk te beantwoorden is omdat van een tempera tuurverandering in denzelfden zin gedurende den geheelen zomer thans nog geen sprake is. Hetzelfde is het geval geweest met Juli, waarvan echter de verbetering van jongeren datum is. Geldt dit ook voor 1935 dan kunnen wij nog veel warme dagen in deze maand ver wachten. (Nadruk verboden). T.KTDEN. Geslaagd: Economisch doctoraal exa men indologie de heer W. Hazevoet. Candidaats-examen rechten, de heer I>. W. H. Nevens, mej. P. G. Prins. Candidaats-examen Indisch recht, de heer Tjoe Bian Hing. DEN HAAG. Geslaagd voor deel BïB. W. M. Stiegsr, Goes. DEN HAAG. Geslaagd de heeren T. W. P. Da Rondelle, A. J. C. van Rossum en A. J. van Zundert te Rotterdam en P. R. R. Venhulzen te Leiden. STEEN WTJKER-WOLD. (R. K. Kweekschool voor Onderwijzeressen.) Geëx. 3 en 4 Juli 6 cand. Ge slaagd de dames: fi. M. Alfrink, A. A. M. Baake, M. J. Beuwer, E. J. M. Braakhuis, T. E. Deenen, A. G. Delman. NIJMEGEN. Geslaagd voor et candidaats-ex. geschiedenis de zeereerw. patei- G. P. J. Gieze- naar, Sparendaal bij Vught. NIJMEGEN. Doctoraal examen In de rechts geleerdheid F. J. Baron van Hövell tot Wester- flier Weezeveld, te Beers (bij Cuyck). NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal ex. to de rechtsgeleerdheid (cum aoda) de baer Ph. C. M. van Campen te Nijmegen. a. Gemeente-administratie: J„ Rampen te Ber gen (N.-H.); H. A. de Regt. 's-Gravendeel; H. J. Resoort, Zwijndrecht; L. G. van Reyen, Breda; G. Richters, Applngedam; G. Rinsma, Sneek; M. A. C. Roovers, Halfweg; J. P. C. M. van Rooy, Stand- daarbuiten; M. C. Ruseier, Schiedam; C. H. Rus- scher, Alkmaar; H. O. J. de Ruyter de Wildt, Hoorn; J. van Rijn, Rotterdam; G. H. A. Salden, Geleen: L. H. van Schelt. Den Haag; H. D. Schip pers, Amsterdam; J. Schoemaker, Assen; A. A. Schouten, Culemborg; H. C. Schram, Castricum; M. H. A. I. Schrammen, Maastricht; W. B. Schwartz, Hoogezand, H. Servals, Heer; G. H. C. F. Siebrands, Den Bosch; A. Slippens, Bolsward; J. H. N. E. Smeets. Eysden; B. C. A. Sprangers, Prlnsenhage; G. J. Stalman. Kerkrade; M. 3. H. C. Stevens, Meersen; J. H. Stöcker, Zwammerdam; G. H. Straatsburg, Almelo; H. Strabbing, Marum; H. Stulen, Almelo; J. D. Sturm, Lekkerkerk; H. J. Stuve, Steen wijk; J. W. Sijndermann, Doom; J. C. Teeuwen, Meerkerk; A. P. L. H. Thissen, Tegelen; R. Troost, Rouveen en L. A. Tulfer, Til burg, b. Gemeente-financiën: C. A. Meester, Lands meer; H. G. F. van Moll, Den Bosch; A. Mostert, Schoonhoven; R. H. M. van Oers, Eindhoven: D. Onderweegs Schoonhoven; A. Th. A. Paro. Eind hoven; J. M. A. Schoonbrood, Maastricht en J. C. Tieleman, Katwijk. DEN HAAG. Gbmeente-administratie. Geslaagd D. E. H. Diepenhorst, Giessen Nieuwkerk; A. Th. J. van Tuyl, Eindhoven; J. Uithof Lippenhuizen, G. J. Uitman. Zeist; J. H. van der Veer, Nijme gen: P. J. v. d. Veer, Sneek; G. Verheul. Papen- drecht; W. A. P. Verschuren, Oploo; A. J. Visser, Emmer Erfscheldenveen: mej. H. A. van Visvliet, Koudekerkc; N. Vlaar, Purmerend; C. H. H. Vlek, Maastricht; G. H. van Vliet, Dordrecht; A. A. E. R. Vosman, Aalten; M. J. Vrlende, Maarheeze; A. de Vries. Groningen; D. de Vries, Kommerzijl; J. A. J. Weekers, Maastricht; L. Meis, Sleen; A. J. C. v. d. Wildenberg, Tilburg; P. L. de Wispe laere, Heus; P. C. v. d. Waerdt, Zoden; J. Th. A. Woonings, Amsterdam; W. J. Wouts. Swalmen; J. A. M. van Zantvoort, Mierlo; C. H. van Zijll, Langhout Reeuwljk. Gemeentefinanciën: P. Lutmers, DelfztJl: H. J. Scheffers. Zwolle; H. van der Velde, Nieuwe Schans: L. B. J. de Wilde, Apeldoorn. DEN HAAG. Geslaagd voor machinist a. b. van StoomzeevisschersvaartuigenA. S. Visser, J. van Opbergen, J. Beek, A. van Duivenvoorde, Th. Froon allen te IJmulden, en voor machinist-stoker a.b. van Stoomzeevisschersvaartuigen: I. C. Geluk te Dmuiden. DEN HAAG. Geslaagd voor Ion stuurman: M. K. Rooaeboom: voor 2en stuurman: F. J. Ploeg, P, Loef, A. H. P. M. Jocker en H, P. Ver hoeve. Joseph. Ben David", door Hen- riëtte Brey, vertaald door J. Sommer pr. uitgave A. N. GoversDen Haag. Rond de eenvoudige figuur van Joseph Ben David, de voedstervader van Hem, Die de ver wachting der eeuwige heuvelen was en de engelreine bruidegom van Miriam, de Uitver korene Gods, heeft zich, waar in de Heilige Boe ken slechts spaarzaam aandacht aan hem is ge wijd, reeds menig verhaal gesponnen, waarin als in strijd zijn trouw, liefde en toewijding wer den geprezen. Henriette Brey geeft in haar gelijknamigen bijbelschen roman een beschrijving van feiten en gebeurtenissen die zich in het leven van dezen grooten heiligen man hebben voorgedaan op een wijze, die de gebeurtenissen van die dagen, waar van door de eeuwen heen de profeten de meest edele voorspellingen deden, tastbare werkelijk heid doet worden. Hoe diep-menschelijk verhaalt de schrijfster zijn blijdschap en ontroering als hij, „de kleine Miriam", zooals hij Haar bij voorkeur mag noemen, zijn bruid mag noemen hoe aangrijpend en ontroerend is zijn zielestrijd, wanneer hij het Geheim van de Onbevlekte Ont vangenis gaat aanschouwen door de aanwijzin gen dr ntuur en hoe jubelt zijn kinderlijk rein hart, als hij van den Engel die verlossende woorden mag aanhooren: „Vreest niet, Maria uw vrouw tot u te nemen," de overweldigende boodschap van een ontzagwekkend mysterie. Zijn eigen persoon zooveel mogelijk verborgen houdend om het volle licht te doen vallen op het Goddelijk Kind en Zijn Moeder, blijft hij tot aan zijn zalig afsterven de onvermoeide ver zorger en beschermer van Hen beiden Hemelsbreed verschilt deze roman van tallooze boekjes over heiligen-levens vol zoetigheid en naïveteit. In geen katholiek gezin mag dit boek ontbreken, waar het voor een ieder navolgens waardige voorbeelden zal blijken te bevatten en de vereering van St. Joseph zal stimuleeren. Den vertaler onze gelukwenschen. DE CLUB DER VLIEGENDE HOLLANDERS, door Joh. C. Mulders, uitgave Gebr. Kluit man, Alkmaar. Bob Verbeek en zijn vrienden zijn wel zeer ingenomen met Oom Henk, een gefortuneerd fabrikant en groot vlieg-enthousiast, die geen oogenblik onbenut laat de voortreffelijkheden der luchtvaart naar voren te brengen. Zijn sympathie toont hij daadwerkelijk door Bob en zijn vier vrienden op zijn kosten te laten lee ren aan de Nationale Luchtvaartschool, waar zich drie leden van de Club der vliegende Hol landers inderdaad de aviatiek machtig blijken te kunnen worden, terwijl de beide andere zich ontpoppen als verdienstelijke mecano's. Een aardig boek, dat ongetwijfeld onder de jeugd de noodige belangstelling voor de luchtvaart zal opwekken of zoo die al aanwezig is zal stimuleeren. De tekst wordt verlucht met 8 fotografische opnamen en 25 teekeningen van Thus Leeser. ,MAAR NU BEGRIJP IK DE RADIO", door Eugen Aisberg Uitgave: W. J. Thieme et Cie., Zutphen. Sinds de radio publiek bezit geworden is, zijn er talloozen geweest, die zich geroepen gevoel den voor de niet-deskundigen nu eens haarfijn uiteen te zetten, hoe in dat geheimzinnig radio kastje, waarin hoofdzakelijk wat draden, spoe len en lampen te vinden waren, alles In zijn werk ging. Het meerendeel dezer uitgaven heeft een roemloos einde gehad, omdat ze voor den leek een dorre opsomming van onbegrij pelijke vaktermen waren, pagina achter pagina. Al was er in het voorwoord niet met zooveel nadruk op gewezen, dat de Nederlandsche ver taling van „Maar nu begrijp ik de radio" de zestiende in de rij der nationale uitgaven was, zou het niet moeilijk zijn dat radioboek een groot succes te voorspellen. In zestien „Babbel- uurtjes" tracht de radio-ingenieur Radiolus zijn vijftienjarigen neeft Weetgraag aan het verstand te brengen, niet hoe men een toestel bouwt, maar wat de werking van de verschillende dee- len is. Dit geschiedt in een vlotte nu eens gees tige dan weer vrij sarcastische dialoog, waarbij de lezer ongemerkt de kennis opdoet, die een ieder, bij de huidige beteekenis van de radio, hiervan noodzakelijkerwijs moet hebben. Ook is eenige plaats ingeruimd voor de behandeling van enkele elementaire begrippen der algemeene electriciteitstheorie. Niet minder dan 245, soms zeer geestige illustraties van H. Guilhac zijn in den tekst opgenomen. Een aanbevelenswaardig boek. NIEUWE UITGAVEN Verschenen is de mededeeling 37 van de af deeling Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut, een boekje, getiteld „Inlichtingen en onderzoekingen van de afdeeling Handelsmuse um in 1934". Hieraan is toegevoegd een register op alle sinds 1929 verschenen deeltjes. Voor degenen, die met Indische producten te doen hebben bevat het geïllustreerd werkje veel le zenswaardigs. Als mededeeling 7 van de afdeeling Volken kunde van het Koloniaal Instituut is verschenen een beredeneerde opgave van de in 1934 ver kregen aanwinsten op etthnografisch enanthro- pologisch gebied. HERDRUKKEN „OUDE NEDERLANDSCHE VOLKSDANSEN", verzameld door A. Samson-Catz en A. de Roe, uitgave W. J. Thieme et Cie., Zutphen. Bundel I (2e druk). „ALGEMEENE MUZIEKLEER", door Sem Dresden, naar den elfden druk van J. WorpS. van Milligen. Geheel opnieuw bewerkt, uitgave J. B. Wolters, Groningen (3e druk). „ZIJDETEELT", beknopte handleiding door J. H. Smitt Sr„ uitgave C. A. J. van Dishoeek, Bussum. „VAKOPLEIDING", brochure van den Kath. Nat. Bond van Waschindustrieelen te Heemstede, waarin hetgeen over de kwestie van het vak onderwijs is gesproken en geschreven, is verza meld. „ORCHIDEEËN", officieel orgaan der Ned. Orchideeënvereeniging, 2e jaargang, no. 3. „DE LANDBOUW CRISISMAATREGELEN", wat elke vee- en varkenshouder er van weten moet, aangeboden door de Oliefabrieken Calvé- Detft; een zakelijke en begrijpelijke Voor de gezelschapsreis van de V.KP. naar Weenen en Boedapest blijkt groote belang stelling te bestaan: van overal komen aanmeldingen binnen per brief, pêr telephoon, per girobiljet 't Is ook waarlijk geen wonder, dat men zich voor deze reis interesseert: waar kan men zooveel reisgenot bekomen voor zulk een prijs: tien volle dagen naar het hart van Europa, opgenomen te worden in de sfeer der veelbezongen Donausteden, de grenzen van het Oosten te betreden, een reis mede te maken, die een onvergetelijke gebeurtenis beteekent in een menschenleven, en dat voor de somma van 92.met slechts 3.— voor administratie. Wie had dat ooit kunnen droomen, gezien vooral ook de veelgeprezen reisservice van de V. K. P., waarbij kosten en zorgen nimmer gespaard worden. Van vele zijden is ons de vraag gesteld, of de reis zeer beslist dóór zal gaan, aange zien aangekondigd is, dat er genoegzame deelname voor een extratrein moet zijn. Welnu, mede namens het of ficieele Hongaarsche Vreemdelingenverkeersbureau, in overleg waarmede wij deze reis hebben uitgeschreven, kunnen wij mede deelen, dat d« ontworpen reis ongetwijfeld uitgevoerd zal worden. Een vriendelijk verzoek tot de vele. belangstellende»: laat ons vooral niet te lang wachten op uw aanmelding! Voorloopig stellen wij de inschrijf gele genheid open tot 10 Juli as. Maar geeft men zich vroeger op des te beter! Het Parlementsgebouw te Budapest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4