STOOMVAART HIJ.NEDERLAND-AMSTERDAM, Keizer Hailé Selassie en Amerika Samenwerking is afgewezen Het Volk onthult DE ARBITRAGE ZIT VAST BOUW VAN ARBEIDERS WONINGEN Aspirin Kerkelijk Leven MAANDAG 8 JULI 1935 Onbekende Bestemming Naar Rusland De Italiaansche visie WIJZIGING LEENING WET 1933 Ingediend is een wetsontwerp wijziging JAARVERGADERING VAN „HEEMSCHUT" Den Bosch jubileert Pontificale Hoogmis en uitvoering der Missa Die Festo van Diepenbrock NEDERLAND—BELGIË Vooral wordt vrij ruilverkeer verlangd „ALLES WEL" OP DE K XVIII KERKCONCERTEN Jo Vincent en Anthon v. d. Horst Een millioen aan Rijksvoorschotten JUBILEUM VAN DE N.V. GLIMFABRIEK til INDERDAAD Sociaal-democraten wenschen niet op communistische voorstellen in te gaan HET WERKFONDS 1934 Dr, Ir. B. Bölger wordt secretaris Heffing op melkpoeder Onze Vloot Lezing over Bruckner R.K. Overheidspersoneel Eindexamen St. Canisiuscollege Op de bres voor onze veiligheid BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem PATER P. HUBERS O.P. f PLEBAAN WESTERWOUDT Reclamekunst ZEEVACAHTIES Naar per m.s. „Marnix van St. Aldegonde" van 27-31 Juli a.s. Passageprijzen vanaff 45.- via Kopenhagen per ss. „J. P. Coen" van 30 Aug.-1 3 Sept. a.s. Passageprijzen vanaff 120. Vraagi nadere inlichtingen bij de: DE AGENTEN EN DE REISBUREAUX Abessinië moge al een achterlijk land zijn, waar de tijd en de beschaving sinds de middeleeuwen zijn blijven stil staan, waar de slavernij zoo vast geworteld zit in het primitieve maatschappelijke stelsel, dat zü niet of slechts in een zeer langzaam en geleidelijk tempo uit te roeien is, en waar de macht van de overheerschende en krijgs zuchtige eigenlijke Abessiniërs niet tot de uiterste uithoeken van het rijk strekt, Keizer Hailé Selassie is in ieder geval een man, die de knepen en kunsten van het moderne inter nationale politieke spel niet slecht beheerscht. Dat bewees hij, toen hij Abessinië's lidmaat schap van den Volkenbond trachtte uit te buiten voor de nominale honderd procent, toen hij aandrong op arbitrage en verklaarde bij voorbaat elke arbitrale beslissing te zullen aanvaarden, toen hij aanbood het onderzoek van een neutrale Volkenbondscommissie ter plaatse te willen bekostigen en toen hij krach tens het Briand-Kelloggpact een beroep deed op de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Het ziet er echter naar uit, dat de stem van „den Leeuw van Juda" diè eens roepende in de woestijn zal blijven, want al wekt de hou ding van Engeland ook den indruk, dat Groot- Brittannië de zaken in Oost-Afrika niet zoo flegmatisch op haar beloop wil laten als in dertijd die in het verre Oosten, het is toch niet waarschijnlijk, dat Engeland terwille van zijn plotseling weer opgevatte Volkenbonds hobby op zijn eentje een ernstige breuk met Italië zal riskeeren. Indien Engeland Frankrijk niet mee krijgt voor het nemen van pressie maatregelen tegen Italië, en de kans daarop is meer dan groot, zal Albion wel met een sierlijk gebaar zijn handen in onschuld was- schen en verder met een gezicht van „ik-kan- het-ook-niet-helpen'' werkeloos toekijken, hoe Italië kwaadschiks gaat nemen, wat het van Abessinië niet goedschiks krijgen kon. De Vereenigde Staten hebben een oogenblik leelijk met het beroep in hun maag gezeten dat Keizer Hailé Selassie uitgerekend op „In- dependance Day" op het Briand-Kellogg-pact deed, maar zij hebben zich weer zeer diploma tiek van deze benauwenis bevrijd. De Ameri- kaansche regeering heeft geantwoord, dat het geweld veroordeelend Briand-Kellogg-pact geen bindende, naleving afdwingende kracht bezat, maar dat zij van harte hoopte, dat Italië langs vreedzamen weg tot een oplossing van de geschillen met Abessinië zou komen. Voorts verklaarde zij, dat, aangezien Amerika geen lid is van den Volkenbond, het zich ook niet met deze Volkenbondskwestie kon be moeien, en zich niet kon voorstellen, dat Italië geweld tegen Abessinië zal gebruiken. Keizer Hailé Selassie kan met dit antwoord op zijn zwarten neus kijken. Dat het Kellog-pact geen bindende, naleving afdwingende kracht bezit evenmin als het hoogheilig Volkenbondscon venant is overtuigend gebleken bij den strijd tusschen Japan en China. De Vereenigde Sta ten hebben toen besloten officieel geen toe stand te zullen erkennen, welke met oorlogs geweld in het leven is geroepen. Als straks Italië Abessinië zou veroveren, zullen de Ver eenigde Staten misschien een zelfde besluit nemen, maar aan den dan feitelijk geworden toestand verandert een dergelijk besluit na tuurlijk niets. Bat Amerika de Italiaansch-Abessinische kwestie als een zuivere Volkenbondsaangelegen heid beschouwt, valt geheel in de lijn van En geland en Keizer Hailé Selassie, en is lijnrecht in strijd met de Italiaansche opvatting, welke Abessinië het recht wil ontzeggen lid van den illusteren Volkenbond te zijn en de geschillen als exclusief Afrikaansche zaken wtenscht te be handelen. Maar wat heeft Keizer Selassie daar aan? Op grqnd van deze Amerikaansche ziens wijze meenen de Vereenigde Staten zich van elke inmenging te moeten onthouden, en om zulk een inmenging was het den Negus Negusti juist te doen. Verder kan de afstammeling van de Koningin van Saba zich verbazen over het gebrek aan voorstellingsvermogen van Amerika, dat niet kan gelooven, dat Itaüë tot geweld zal overgaan, terwijl de Italiaansche troepentrans porten naar Oost-Afrika een massalen omvang hebben aangenomen, welke geheel op het voe ren van een veroveringsveldtocht is ingesteld, terwijl zelfs twee zonen van den Duce vrijwillig dienst hebben genomen in het Afrikaansche leger, en Mussolini in Salerno bij het vertrek van de divisie 3 Januari gezegd heeft, dat Ita- lië's besluit onherroepelijk vaststaat en dat niets in staat zal zijn de uitvoering daarvan tegen te houden. Dit gebrek aan Amerikaansch voorstel lingsvermogen is nog te verbazingwekkender, nu de arbitrage-commissie te Scheveningen ondanks haar zeer beperkte taak reeds schijnt vast te zitten in de moeilijkheden, en Mussolini onmiddellijk na het instellen dier commissie te kennen heeft gegeven niet het minste vertrou wen in de vrucht van haar werkzaamheden te hebben. Trouwens zoo erg gebrekkig is het Amerikaansche voorstellingsvermogen toch niet, want anders zou aan de Amerikanen in Abes sinië niet de raad zijn gegeven het land te verlaten. Waar de berichtgeving over de Abessini- sche kwestie over het algemeen sterk Engelsch tendentieus gekleurd is, lijkt het ons eerlijkheids- en objectiviteitshalve niet ondienstig de Italiaansche visie op deze aange legenheid in het kort weer te geven. Italië met zijn snel groeiende bevolking heeft expansie noodig. Het heeft die noodig in een tijd, w'aarin alle groote mogendheden reeds op een eerst later internationaal veroordeelde wijze hebben gekoloniseerd. Nu' Italië hetzelfde wil doen, wat anderen vroeger gedaan hebben, aanvaardt het geen réprimandes en belemmering, in de over tuiging, dat de andere mogendheden precies evenzoo zouden handelen, als zij niet reeds him koloniale portie binnen hadden. Italië bezit in ,ybië, Erythraea en Italiaansch Somaliland een grootendeels uit woestijnen bestaand koloniaal gebied, dat ten eenenmale ontoereikend is voor Italië's dringende expansiebehoefte. Het heeft daarom de oogen gericht op het rijke, maar nog vrijwel onontgonnen Abessinië, waar achterlijke toestanden heerschen welke het als een aan fluiting van de moderne beschaving beschouwt. Door het lidmaatschap van den Volkenbond aan Abessinië mede te verleenen, en verdragen met Abessinië te sluiten heeft Italië indertijd ge poogd langs vreedzamen weg een beschavenden en economisch voordeeligen Italiaanschen in vloed in Abessinië te vestiegn. Abessinië heeft zich echter stelselmatig tegen het vestigen van zulk een invloed verzet en zich door het niet nakomen zijner verdrags- en Volkenbondsverplichtingen de verleende gunsten onwaardig getoond. Daarom dient Abessinië het Volkenbondslidmaatschap te worden ontnomen en moet het rijk van den Negus onder Itali aansch mandaat worden geplaatst, te meer daar het gezag van den Keizer niet toereikend is om de rust in de grensgebieden te waarborgen, en de Italiaansche koloniën in Oost-Afrika voort durend door wilde nomadenstammen worden be dreigd. Indien Engeland tot zijn vroegere opjnie, volgens welke Abessinië niet rijp voor het Vol kenbondslidmaatschap werd geacht, zou willen terugkeeren en zich van elke inmenging ter be lemmering van de Italiaansche politiek tegen Abessinië zou willen onthouden, zou 'heel de kwestie spoedig geregeld en geliquideerd zijn in een voor Italië gunstigen zin. Engeland, ge dreven door eigen belang, styft echter door zijn bemoeiingen den Negus in zijn verzet, zoodat als het tot een oorlog tusschen Italië en Abessinië komt, deze feitelijk geprovoceerd zal zijn door de illusies, welke Engeland in Abessinië heeft gewekt. Italië zou het een onvergelijkelijk schan daal vinden, indien Engeland terwille van het achterlijke en barbaarsche Abessinië het oude en klassieke cultuurland Italië den voet zou dwars zetten en daardoor den Volkenbond in gevaar zou brengen, want het zou dit alleen doen, omdat Engeland zelf Abessinië wil exploiteeren. Engeland vormt echter een wereldrijk en een koloniale mogendheid zonder weerga. Het zou van een afschuwelijke hebzucht getuigen, indien Engeland Abessinië niet aan Italië, zou gunnen. Behalve een economische en een poli tieke kwestie is de Abessinische voor Itaüë ook een prestige-kwestie geworden. Het zal die op lossen zooals het dat zelf wil. Zoo redeneert Italië en deze redeneering bezit zeker evenveel logische elementen als die van Engeland, welke zeker niet vry te pleiten is van een duidelijk zichtbare baatzucht. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de leeningwet 1933. Het heeft ten doel, ten aanzien van de schuldbewijzen, welke krachtens de machti ging, verleend bij de leeningwet 1933, nog zuiaen worden uïtgiegqven, den termijn van verjaring, in geval van aflosbaarstelüng, tot tien jaren te beperken. Zaterdag is in hotel Hamdorff te Laren de 24e algemeene vergadering gehouden van den Bond Heemschut, onder voorzitterschap van den heer mr. J. A. van Sonsbeeck. Aan het verslag van den secretaris, den heer A, A. Kok, ontleenen wij het volgende: Het aantal aangesloten vereenigingen be draagt 42. Het aantal donateurs 35, buitenge wone leden 255. Wat het Rokin te Amsterdam betreft, is Heemschut van meening, dat dit „gerestau reerd" moet worden, waaronder zij verstaat een goeden verkeersweg, behoud van het water en herstelling der verwaarloozing. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren W. Croockewit, jhr. Jan Feith, N. Otte- ma en J. L. Tadema werden herkozen. De heeren prof. Huib Luns en dr. G, Brou wer werden gekozen in de vacatures prof. dr. Brugman en W. Graadt van Roggen. Na afloop der vergadering hield de heer J. J. Talsma, burgemeester van Renkum, een inleiding over „Verspreide bebouwing in hei- landschap." De burgemeester van Bussum, de heer H. de Bordes, hield een causerie over het ont staan van het Gooisch Natuurreservaat. Nadat de lunch in hotel Hamdorff gemeen schappelijk gebruikt was, volgde een tocht pev touringcar door het Gooi. In Blaricum werd onder leiding van burge meester Klaarenbeek een tocht door het dorp gemaakt. Tot slot volgde een gemeenschappelijke maal tijd bij Hamdorff. Ter herdenking van het 750-jarig bestaan van 's Hertogenbosch, droeg Zondagmorgen Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Herto- genbosch, in de kathedrale basiüek van St. Jan een Pontificale Hoogmis op. Het parochiaal zangkoor en het Koninklijk 's Hertogenbosch Mannenkoor zongen onder leiding van Peter Kallenbach de schoone Missa in Die Feste van dr. Diepenbrock. De tenor-soli werden uitgevoerd door Kees Smulders. Piet Hörmann bespeelde het orgel en de wisselende liturgische misgezangen werden door het knapenkoor der basiliek onder leiding van kapelaans J. Heerkens gezongen. Wederom waren vele vooraanstaande persoonlijkheden aanwezig, evenals talrijke bewonderaars van kerkmuziek uit ons land. Duizenden geloovigen woonden de Pontificale Hoogmis bij. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 6 Juli: De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel hield Zaterdagmiddag haar algemeene vergadering. Met applaus werd de heer Vinck, lid van de directie der N. V. Phiüps te Brussel, tot voor zitter gekozen en de heer Scholder tot vice- voorzitter. Vervolgens hield de heer Vinck een belang wekkende rede over de Nederlandsch-Belgi- sche handelsbetrekkingen. De vooruitzichten voor de Nederlandsch-Bel- gische handelsbetrekkingen zijn voorloopig niet bijzonder gunstig, zeide de heer Vinck o. m. Medegesleept in den maalstroom van maat regelen ter bescherming van de eigen industrie, handel en landbouw, ontkomen beide landen niet aan de gevolgen van de steeds hinderlijker wordende belemmeringen in het ruilverkeer. Aan beide zijden van de grens ondervindt men haast onoverkomenlijke moeilijkheden en de Kamer van Koophandel ziet zich vaak ge plaatst voor onoplosbare problemen. Toch von den wij vaak een gewillig oor voor de door ons bij de respectievelijke regeeringen voorgedra gen belangen en men kan er zich dan ook over verheugen, dat de betrekkingen tusschen Ne derland en BelgiëLuxemburg zich kenmerken door een duidelijk waarneembaren geest van tegemoetkomendheid, waardoor het vaak mo gelijk is de scherpe kanten van de bestaande tegenstellingen af te ronden. De heer Vinck legde er nog den nadruk op, dat de Nederlandsche zakenman in België voor al verlangt stabiliseering en een vrij ruilver keer of tenminste een vrijer ruilverkeer, in af wachting, dat het vrije ruilverkeer weer in eere kaft worden hersteld. De commandant van Hr. Ms. KXVIII seint: Ware plaats 5 Juli 12 uur 21 graden 12 minu ten Zuiderbreedte, 111 graden 38 minuten Oos terlengte. Geen bijzonders. Alles wel. De commandant van Hr. Ms. „Hertog Hen drik" seint: 5 Juli vertrokken van Aandelsness en aan gekomen te Molde. Onder leiding van concertbureau Reddingius (Den Haag) zullen in September en October Jo Vincent en Anthon van der Horst een reeks kerkconcerten geven in verschillende steden van ons land: Amsterdam, Breda, Brielle, De venter, Dordrecht, Eindhoven, Groningen, Haar lem, Helmond, Leiden, Naarden en Utrecht. Deze tournee vangt aan op 12 September. Het programma zal werken bevatten van Bach; Handel; Mahler, Schumann; een reeks oude Fransche Kerstliederen en een nieuwe composi tie van Anthon van der Horst op tekst van Guido Gezelle. Hoe de Italianen koloniseeren Een huis der fascistische jeugdorganisatie in Erythraea Reeds eerder werd bericht dat de Minister van Sociale Zaken aan de Inspecteur, van de Volkshuisvesting opdracht had gegeven met be kwamen spoed voorstellen in te dienen voor den bouw van arbeiderswoningen met lage huur. Deze nieuw te bouwen woningen zouden ten decle met een bijdrage, ten deele zonder steun van overheidswege worden geëxploiteerd. Naar wij vernemen, is thans andermaal tot de uitvoering van verschillende bouw plannen, nu in totaal omvattende rond 440 woningen, besloten. Deze bouw zal aan rijks voorschotten een bedrag van rond 1.000.000 eischen. In deze üjst komen o.a. voor de gemeenten Deventer met 140 woningen, Helmond met 134 woningen en Maastricht met 130 woningen. t Zaterdag heeft de N.V. Glimfabriek, de wel bekende fabriek van poetsartikelen te Over- schie, haar 25-jarig bestaan herdacht. Nadat de commissarissen, de heeren D. G. v. Beuningen, Henri v. d. Bergh en H. J. Hofland, zoomede de directeur, de heer ir. I. G. Ver- steege, allen met hun dames, het ruime bij deze gelegenheid feestelijk versierde kantoor waren binnengeleid, werd hun door het voltallig per soneel een welkomstlied toegezongen, waarna de directeur, de heer Versteege, een overzicht gaf van de ontwikkeling der zaak gedurende de afgeloopen vijf en twintig jaar, daarbij vooral ook memoreerend het groote aandeel dat zijn in 1933 overleden voorganger, wijlen de heer F. Schatborn, in die ontwikkeling gehad heeft. Als slot wees de heer Versteege er nog op, dat de president-commissaris, de heer D. G. van Beuningen, de eenige is die vanaf de oprich ting aan de vennootschap verbonden is en dus thans mede-jubileerde, welk feit de directie niet onopgemerkt meende te mogen laten voorbij gaan; hem werd dank gezegd voor zijn steeds betoonde belangstelling in het wel en wee der Glimfabriek, terwijl hem namens directie en mede-commissarissen een fraaie zilveren siga renkist, waarop het exterieur der Glimfabriek geëtst, werd aangeboden. Hierna nam de procuratiehouder, de heer H. Klijn Hzn. het woord, om commissarissen en directie namens het personeel dank te zeggen voor de bijzonder prettige samenwerking, welke steeds tusschen het bestuur der vennootschap en het personeel geheerscht heeft en mét de gelukwenschen een door het geheele personeel bekostigd cadeau, bestaande uit een prachtige eiken betimmering van de directiekamer met daarbij passenden parketvloer aan te bieden. Als slot sprak de president-commissaris, de heer D. G. van Beuningen, in de eerste plaats herdenkend wijlen den heer W. Dokking, den zoo vroeg ontslapen vorigen president-commis saris, zoomede den eveneens overleden direc teur, wijlen der heer F. Schatborn. Verder dankte spreker voor het hem als mede-jubilaris aangeboden cadeau, terwijl hij, ook namens zijn mede-commissarissen, de di rectie een fraai schilderstuk aanbood. Hierna konden alle leden van het personeel bij den kassier een gratificatie onder couvert in ontvangst nemen, waarna men zich in groote autobussen naar „Caland" begaf, waar een door het bestuur der vennootschap aangeboden lunch werd gebruikt. Des namiddags werd een receptie gehouden, waarbij uit de groote belangstelling duidelijk bleek, welk een belangrijke plaats de Glim' fabriek in de zakenwereld inneemt. Ook tal van fraaie bloemstukken en mooie geschenken waren daarvan het bewijs. v y.«s«r. mmillw helpt tegen zenuwpijn altijd Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Zaterdag kwam, naar „Het Volk" meldt, het partijbestuur van de S. D. A. P. in verga dering bijeen. Het nam kennis van het feit, dat in enkele gemeenten de communisten aan de sociaal-democratische gemeenteraadsfrac ties en partijorganisaties samenwerking heb ben voorgesteld, o.a. om te komen tot bezet ting van wethoudersplaatsen. Het partijbestuur acht de tegenstelling tus schen de S. D. A. P. als strijdster voor de democratie eenerzijds en ae communisten als aanhangers van de Moscousche dictatuur-ge dachte anderzijds een principieel beletsel voor samenwerking. Het herinnert er aan, dat ook het laatst ge houden congres duidelijk heeft bewezen, tot geenerlei samenwerking met de communisten bereid te zijn. Het verklaart derhalve eenstemmig, dat op voorstellen der communisten niet kan worden ingegaan en dat ook onderhandelingen daar over uitgesloten moeten zijn. Naar wij vernemen is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van dr. ir. B. Böl ger tot secretaris van het Werkfonds 1934. De heerBölger, die thans secretaris is van Centraal Overleg in arbeidszaken voor werk geversbonden te Haarlem, is een zeer beken de persoonlijkheid in economische kringen van ons land, die door tal van publicaties naam heeft verworven. Naar wij vernemen heeft de Minister van Economische Zaken de heffing op voor het binnenland bestemde melkpoeder en blokmelk met ingang van Zondag 7 Juli - verhoogd van 0.242 cent tot 0 484 cent per pet. vet per kg. product. Evenals tot nu toe de heffing in mindering wordt gebracht van den zuivel- steun, zal dit ook met de verhoogde heffing het geval zijn. Koning Leopold van België bracht dezer dagen incognito een bezoek aan het Nederlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel In de jaarüjksche algemeene vergadering van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „On ze Vloot" is aan den heer H. M. van Bemmelen by diens aftreden als voorzitter, welke functie hy gedurende 22 jaar waarnam, het eere-voor- zitterschap der vereeniging aangeboden. In de Table d'Hóte-zaal van het Hotel Kur- haus te Scheveningen wordt Dinsdagmiddag a.s. door den heer A. de Wal een voorbespreking gehouden over de „Nulde" Symphonie van Bruckner, welk werk op Vrijdagavond 12 Juli door het Residentie-Orkest wordt uitgevoerd. Woensdag 10 Juli as. des namiddags te 2 uur zal in hotel .Kasteel van Antwerpen", Oudegracht, Ufcrejcht, een gecombineerde hoofdbesturenvergadering worden gehouden van de by de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel aangesloten organisaties. Aan de orde is een bespreking van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven en de daarby aangekondigde maat regelen. NIJMEGEN. Geslaagd voor het einddiploma H.B.S.: A. de Bruin, Den Haag; J. Kemme, Wolvega P. Boin. Den Haag; C. Blomjous. Hilversum; R. Jongmans, Heerlen; J. van Gemert, Best; J. Kos ter, Aalst; F. van Ditzhuizen, Arnhem; Chr. Si mon, Den Haag; W. van Asten, Helmond; Fr. Aubel, Arnhem; A. v. d. Berg, Boxmeer; H. Blom- deel, Sluis; Chr. van Tiggelen, Oud-Beijerland; J. Trooster, Den Haag jhr. G. van Rijckevorsel, Den Haag; H. Giesen. Steenderen; H. Claassen, H. Donkers, J. Hover, J. de Laat, A. Muskens, P. Kersemakers, B. van Veghel, J. Visker, allen te Nijmegen. Geslaagd voor het einddiploma afd. Gymna- sium-A: J. Arends, Nijmegen; C. Baurichter, Nij megen; A. Diening, Ouderkerk; J. Faure, Nijme gen; B. Fruitier, Maastricht; H. de Leeuw, Culem- borg; G. Leenders,, J. Strik. H. v. d. Ven. allen Nijmegen: F. Wennekes, Gendringen; H. .v. d. Ven. Rotterdam; G. Adrlaanse, Breda; F. van Heeswijk, Lidth; F. Margrij, Nijmegen: J. Reuzer, Nijmegen: B. Roos, Gouda; L. Verschuere. Nij megen; J. Verschuure, Tilburg en J. Wijdeveld, Nijmegen. Twee candidaten afgewezen. De voorüchting, welke „Het Volk" over het Derde Rijk geeft, grenst aan het onge- loofelijke. Er gaat geen dag voorbij of de kolommen van de „arbeiderspers" bevatten een of andere onthulling: een geheim docu ment, een relaas van gruwelen in een concen tratiekamp of berichten omtrent samenzwe ring en tweespalt in de hoogere regionen van het nazi-Rijk. Kortom: de redactie van het Hekelveld door grondt hart en nieren van onze Oosteiyke na buren en wat zij daaruit te voorschijn haalt om haar lezers voor te zetten, is als regel niet het beste, dat men van de machthebbers in Duitschland zeggen kan. De Vrijdagavond-editie bracht, naast de herroeping van een hetze-bericht uit een vorig nummer, het blad had bericht dat de nieuw benoemde zielzorger voor de Duitsche katho- üeken, de Eerw. heer Helmus, in Amsterdam, voordien uit Duitschland zou zijn gevlucht, wat thans door den betrokkene zelf wordt te gengesproken een nieuwe sensatie aan den kop van de krant. Dezen keer is de .Manchester Guardian" de nieuwsbron, waaruit de onthul lingen geput worden. Het „Volk" zet aan zyn lezers een instructie voor, die de nazi-leiders van hooger hand ontvangen zouden hebben, handelend over den toekomstigen oorlog. Daar uit moet blijken dat de miütaire adviseurs van Hitier het vaste plan hebben om in geval van oorlog door ons land te marcheeren. „Deze nationaal-socialistische generaals zbo voegt de redactie in een strategische nabeschouwing er aan toe hebben een plan uitgewerkt, dat een aanval op Frank rijk inhoudt, deels door een aanval over de fortenlinie heen uit de lucht, anderdeels door het zenden van een aantal geheime agenten, die in Frankrijk epidemies door middel van bacillen te voorschyn zouden moeten roepen, terwijl het gemotoriseerde leger een bliksemaanval, zonder oorlogsver klaring, zou doen om de heele Fransch- Belgische fortenlinie heen, door Neder- lansch Limburg en Noord-Brabant." Het is ons alles wel, en ofschoon we in de authenticiteit van het geproduceerde stuk niet het minste vertrouwen hebben, lykt ons een Duitsche opmarsch door ons land zeker tot de mogelijkheden te behooren. Maar als „Het Volk" deze mogelijkheid exploiteert om de ge moederen op te zweepen tegen alles wat Duitsch is, zou het dan niet aan den anderen kant een open oog kunnen hebben voor de noodzakelijkheid, daartegen voorzorgsmaatrege len te nemen? Wanneer Duitschland ons land als doormarschgebied kiest, dan is dat omdat het onze weermacht als een gemakkelijk te „beseitigen" tegenstander beschouwt. Qui se fait brebis, le loup le mangera. En degenen die altyd voor nationale weerloosheid en de af braak van ons verdedigingsstelsel geijverd heb ben zijn de sociaal-democraten, met de „ar beiderspers" aan de spits. De actie in de zui delijke provinciën, waar het volk het gevaar aan den lyve voelt, hebben de roode bladen terstond gekleineerd als een burgemeesters- en generaalsactie. Wat „Het Volk" met verdacht makingen trachtte af te breken, werd door de „Notenkraker" met hoon en spot overladen. De nationale veiügheid heeft bij de sociaal-demo cratie nooit gegolden. Voor ons, die dit alles weten, verschynt de plotselinge bezorgdheid van deze zijde voor een Duitsche invasie wel in een zeer twyfel- achtig licht. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot pastoor te Vogelenzang den weleerw. heer B. N. Terra; tot pastoor te Achthuizen den weleerw. heer H. M. Nolet, thans kape laan te 's Hage (H. Familie)tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) den keleerw. heer A. C. J. van Rooyen; tot kapelaan te 's Hage (O. L. Vr. v. G. R.) den weleerw. heer A. Hooy- schuur; tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.) den weleerw. heer C. P. G. Persoon, thans kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius); tot kapelaan te Wormer den weleerw. heer C. M. Klaver; tot kapelaan te Stompwijk den weleerw. heer A. Bregten, thans kapelaan te Wormer. Zondag is te Nijmegen overleden de zeer- eerw. pater P. Hubers O. P., die het laatste jaar voor zön gezondheid te Nömegen ver bleef. Pater Hubers werd in 1873 te Rotterdam geboren, trad in 1893 in de Orde van den H. Dominicus en werd in 1900 priester gewyd. Hy was achtereenvolgens kapelaan te Zwolle, Tiel, Alkmaar en van 1914 tot 1924 te Nömegen. In het laatstgenoemde jaar werd hij be noemd tot pastoor aan de H. Hartparochie te Rotterdam, waar hy tot 1931 bleef. Van 1931 tot 1934 was hij prior van het Domini canerklooster te Zwolle. De begrafenis zal Woensdag as. geschieden. Het stoffelijk overschot zal worden bygezet op het kerkhof van het Albertinum te Nö megen. De toestand van den hoogeerwaarden Heer L. A. A. M. Westerwoudt, die sinds 15 April in de Mariastichting te Haarlem wordt ver pleegd, is goed te noemen. De koorts biyft weg en Z.H.E. is heel wat aangesterkt. Voorzichtig heid bluft echter geboden, zoodat de patiënt nog geen bezoek kan ontvangen. De V.A.NK., Commissie voor Wisselende Ten toonstellingen van Moderne Toegepaste Kunst, organiseert in samenwerking met het Genoot schap voor Reclame van 5 October tot 3 No vember een tentoonstelling in het Stedelu'k Mu seum te Amsterdam over Reclame Kunst. Inzending staat voor iedereen, die op dit ge bied werkzaam is, open.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5