Een Kardinaal-Legaat reist door Tsjecho-Slowakije De Katholieke Kerk in Mexico lil Het conflict met Abessinië Het nieuws van heden HET DOEL VAN PRAAG BEVESTIGD De Habsburgsche kwestie DE RELIGIEUZE NOOD OVERSTROOMING IN DEN STAAT NEW-YORK DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 9 JULI 1935 Ochtendblad Een volk vol geloof en eenvoud Het Weer Vragen in het Lagerhuis Geloovigen geven elkaar de H. Communie BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19426 Eerste steen voor méér eenheid on der de katholieken gelegd, een latere generatie legge den sluitsteen Bezoekt Prins Paul van Joego-Slavië naar Roemenië KARD. LA FONTAINE ERNSTIG ZIEK h Amerikaansche antwoord-nota Maandag aan Keizer Selas sie overhandigd In de meeste Mexicaansche staten wordt slechts één priester geduld op 50.000 katholieken De burgemeester Enorme schade aangericht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen rege! 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen eigen redacteur) Maandagmorgen te Bratislava, het al oude Pressburg, dat ligt aan de oevers van den Donau, die hier niet de »,blaue" is, wel „schön", maar zwavel-geel. Van den ouden burcht, 'n vervallen ruïne, die het stadsbeeld beheerscht, heeft men een grandioos schouwspel; een bloeiende vlakte, Waar, een paar luttele kilometers slechts verder, het verminkte Oostenrijk, het gevie rendeelde Hongarije en de nieuwe successie- staat Tsjecho-Slowakije,, een groot staats- Wansbouwwerk, hun grenzen op één punt ver eenigen. Er ligt een interessante, maar tegelijk trieste symboliek in dit vergezicht. Men heeft hier, om zoo te zeggen, de incarnatie van het verdrag van Versailles voor zich en men voelt, haast tastbaar de wreede onlogica van hit dictaat. Door de groene, met boompartijen overdekte laagvlakte, stroomt nu de trein van den Kar dinaal-Legaat, den Aartsbisschop van Parijs, ■Jean Verdier, in de richting van Weenen, Waar Z. Exc. nog eenmaal zal treffen zijn gepurperden broeder Kard. Innitzer, Wiens weg heusch niet langs rozen gaat. In dezen heksenketel hier in het rond borrelt en gist alles nog sedert 1918. Bijna een behoorlijk menschenbestaan reeds. De tocht van den Kardinaal-Legaat door sen groot deel over Tsjecho-Slowakije, is één triomftocht geweest. Wij hadden de groote eer, heel dezen tocht mede te maken. Aan zeker 'n vijftig stations hebben wij stil ge staan, waar de Kardinaal werd gehuldigd als vertegenwoordiger van den Paus door het Van heinde en verre samengestroomde stads, en landvolk. Onvermoeid, maar zichtbaar oververmoeid, steeg telkens weer de Kerk vorst uit den presidentieelen wagen van het Tsjecho-Slowaaksche staatshoofd Masaryk. om redevoeringen aan te hooren, om nationale dansen in kleederdrachten, in werkelijk méér dan duizendsoortige nuance en verscheiden heid te genieten, het schouwspel te doorleven van de keurige uniformen der katholieke sportvereenigingen, die de tegenhanger zijn Van de a-religieuze sokols en van de leuke blauwe en witte pakjes van onoverzienbare rijen jubelend zingende schoolkinderen en kindertjes. De indruk, die overal direct op den voor grond kwam, was, dat moeiten noch kosten Waren gespaard, om den Kardinaal-Legaat overal waardig te ontvangen. De Kardinaal werd dan binnengehaald in een karos met vier paarden, gevolgd door erndelooze rijen auto's, waarin de autoriteiten Waren gezeten, waaronder als permanente begeleider de priester-minister Mgr. Schramek, door geheel Bohemen en Moravië, door Slo wakije vergezeld door den grijzen pastoor Rlinka, 'den ongekroonden koning van Slo wakije. Er zou veel te zeggen zijn over de Verhouding dezer beide markante mannen en °ver hun misschien mogelijke, maar waar schijnlijke onmogelijke samenwerking in die toekomst. Bewaren wij dit voor later, want deze reis was onpolitiek. In alle groote steden van Bohemen en Moravië beschikt de prins-aartsbisschop van QHmütz (de titel „prins" is voorloopig' ge schrapt, omdat de democratische grondwet Van dit land geen titels meer kent) over tal van kasteelen en paleizen, die getuigenis afleggen van de nu nog imponeerende macht der eens zoo machtige bisschoppelijke vorsten Van Ollmütz. De Kardinaal-Legaat was zoo hiinzaam, om herhaaldelijk de Hem verga- Zeilende internationale pers aan Zijn tafel te hoodigen, zonder eenige formaliteit, zonder tenige gedwongenheid. En zoo dineerden wij in paleiszalen, die men in Nederland, zelfs in de Koninklijke paleizen, niet vindt. Nu moet men niet denken, dat de huidige bisschoppen van Bohemen en Moravië steeds in deze pracht van vergane roemrijke tijden leven. Integen deel, al deze pronkzalen staan in gewone tijden onbewoond, slechts voor bezoekers toeganke lijk. De bisschoppen bewonen maar een suite van eenvoudige vertrekken in de ailedaagsch- heid van den dag. Ter eere van den Legaat des Pausen werd al deze overdadige, doode pracht, in het land van den barokstijl van den veertienden Lodewijk van Frankrijk, der barokken, stralenden koning, weinige dagen tot schier sprookjesachtig leven gewekt. Het landschap, dat wij bereisden, is vrij egaal. Intens gecultiveerd is de verkaveling in millioenen perceelen. Koren, aardappelen gerst, kool, fruit. Langs alle wegen staan als bij ons de knotwilgen, olmen, iepen en ker- senboomen. Men kan de kersen zóó plukken. Fruit speelt een grooterol in Tsjecho-Slowa kije: de voorraden aan blonde abrikozen, don zen perziken, gele, witte en diep-bruine ker sen en mat-roode, zéér groote aardbeien, schijnt onuitputtelijk. Het volk wordt er ge zond van, evenals van de melk, die in veel, veel grooter percentage dan bij ons als volks drank in zwang is. Eindeloos zijn deze be bouwde velden en dikwijls vervelend. Maar dan wordt dit alles weer afgewisseld door berg. partijen van het Boheemsche hoogland, ge lijkend op uitloopers van Schwarzwald en Vogezen, in Slowakije door de kleine Kar. pathen, reeds zonderling woest-aandoende en verder in verscheidenheid en lichte schakee ring gebracht door de bekoorlijke, aantrekke lijke stroomen, die Moldau en Donau heeten met tal van nevenriviertjes. De onderbreking van de reis in Weiehrad bracht een schouwspel, dat wel nooit ter wereld in dit karakter is gezien. Het plaatsje is. zooals wij boven reeds zeiden, een bede vaartsoord ter eere der Apostelen van Slavië, de H.H. Cyrillus en Methodus. Het is een klein plaatsje met een groote kermis, heele straten van houten tentjes en een zwerm van min of meer verminkte bedelaars en be delaressen, die naar hun waardeering van Uw aalmoes U of zegenen of U met een boos oog aankijken. Maar dat is maar bijzaak alleen karakteristiek voor eeuwenoude bedevaarts plaatsjes, waar ook de bedelaars zekere tra- ditioneele rechten hebben. Het plaatsje wordt geheel beheerscht. door een geweldig slot met een basiliek (natuurlijk in barok!). Het ge heel omsluit een reusachtigen binnenhof. Daar droeg de Legaat een pontificale H. Mis op in de open lucht. Het weidsche plein was ge heel gevuld met een tienduizenden tel lende menigte. Dit is op zich zelf niets bijzon ders, ook al weet men, dat het gróótste ge deelte soms dagen had geloopen, om hier'aan wezig te zijn. Het bijzondere was, dat bijna al deze menschen waren gekleed in de kleeder drachten dezer streken en dorpen van Bo hemen, Moravië en Slowakije. Het geheel was wonderschoon. Maar nog schooner, ja ont roerend in de hoogste mate was het zingen en bidden van dit volk in het Tsjechisch- Slowaaksch. Eenigszins vreemd deed aan, dat vóór de H. Mis, na het zingen van het merk waardig melancholieke en tevens hoopvol- blije Moravische volkslied, de Marseillaise werd aangeheven. Twee liederen, waarschijnlijk „bien etonnés de se trouver ensemble". De Kardinaal maakte later bij de lunch de gees. tig-ironische opmerking, dat vroeger tijdens de Fransche revolutie de hoofden der bis schoppen rolden bij de klanken van dit lied en dat er dus wel het een en ander veranderd was in deze veranderlijke wereld. Het is ondoenlijk, om alle feesten en plech tigheden, die nog volgden, te releveeren. Vol doende is te constateeren, dat de triomfale reis van den Kardinaal-Legaat door een groot gedeelte van Tsjecho-Slowakije het voortref felijke middel is geweest, om het doel te be reiken, dat de Praagsche Katholiekendag be oogde, de uiterlijke en vooral innerlijke sa menvatting der katholieke krachten van dit land, bestaande uit zes nationaliteiten, om tenslotte het einddoel te bereiken van één katholiek, vast aan een gesloten geheel. Dit einddoel zal eerst na veel moeilijkheden, leed en strijd zijn te bereiken, wanneer het ooit wat God geve te bereiken is. In ieder geval is de eerste steen in onzen tijd gelegd. Het leggen van den sluitsteen blijft aan volgende generaties voorbehouden. De Praagsche katholieken hebben alvast het gróóte bewust gewild en naar het oude Latijn- sche spreekwoord is dit voorshands voldoende „In magnis voluisse sat est." VERWACHTING: Zwakke tot matigen j| Noordoostelijke tot Oostelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog S j= weer, iets warmer overdag. H Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk S nog droog en warmer. iiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii OP OEN GBE86E8EQG In Arkansas (Amerika) ontspoorde een goederentrein. Vermoedelijk hebben kin deren ijzeren voorwerpen op de rails gelegd. Zeventien goederenwagons, welke een ontbrandbare lading bevatten, werden een prooi der vlammen BOEKAREST, 8 Juli. (Reuter). Prins-regent Paul van Joego-Slavië zal, naar in welingelichte kringen verluidt, in den loop dezer week te Si- naia aankomen, waar hy als gast van koning Carol eenige dagen zal doorbrengen. Ook de minister van buitenlandsche zaken, Titoelescoe zal met het oog op dit bezoek zijn buitenland sche reis onderbreken en een dezer dagen we der naar Roemenië terugkeeren. Officieel wordt omtrent het bezoek van den prins-regent niets medegedeeld. Het bezoek wordt in politieke kringen met de kwestie der Habsburgers in Oostenrijk in verband gebracht. Naar men aanneemt zal Ti toelescoe aan koning Carol en Prins regent Paul verslag uitbrengen over de resultaten van zijn informatiereis naar Londen en Parijs. VENETIË, 8 Juli (A.N.P.). De gezondheids toestand van kardinaal-aartsbisschop La Fon taine, die lijdende is aan aderverkalking, is plotseling zorgwekkend geworden. Prins-regent Paul van Joego-Slavië Amerika moderniseert zijn vloot. Stapelloop vo.n de „Quincy", een 10.000 ton metenden kruiser, welke met 20 c.M. geschut zal worden uitgerust. ADDIS ABEBA, 8 Juli (Reuter). De Amerikaansche zaakgelastigde heeft heden den negus van Abes sinië de antwoord-nota der Ver. Staten op de nota der Abessinische regeering, waarin deze een beroep doet op het Kelloggpact, overhan digd. In de antwoordnota, waarvan we reeds eer der melding maakten, geeft de Amerikaansche regeering haar bevrediging te kennen over het feit, dat de Volkenbond in het Italiaansch- Abessinische conflict gemengd werd en spreekt zij de hoop uit, dat de Volkenbond een uitspraak zal doen, welke beide partijen zal bevredigen. In verband met het beroep van Abessinië op het Kelloggpact verklaart de Amerikaansche regeering op duidelijke wijze, dat zij niet ge looft, dat een medeonderteekenaar van het Kel loggpact, dat Italië en Abessinië tezamen met 61 andere landen hebben aanvaard, zijn toe vlucht zal nemen tot andere dan vredelievende middelen om een conflict te regelen en een toestand zal laten ontstaan, die niet vereenig- baar zou zijn met de verplichtingen op grond van het pact. LONDEN, 8 Juli (D.N.B.). In het Lagerhuis zijn heden wederom tal van vragen gesteld aan de regeering over het Italiaansch-Abessinische conflict. Zoo vroeg een der afgevaardigden den minister van Buitenlandsche Zaken, of hij kon mededeelen onder welke voorwaarden de Ita- liaansche regeering bereid zou zijn het con flict met Abessinië by te leggen. Sir Samuel Hoare antwoordde daarop; Neen. Op een andere vraag deelde Hoare mede, dat alle definitieve voorstellen inzake afstand van de haven Zeila en van een corridor aan Abes sinië afhankelijk gesteld waren van verzeke ringen ten opzichte van bescherming aer in boorlingen in de betrokken gebieden. In het bijzonder zou de Abessinische regeering verzocht zijn een garantie te geven, dat het af te stane gebied op geenerlei wijze zou worden gebruikt voor den slavenhandel en dat de weiderechten, die de stammen onder Britsch bewind hadden genoten, niet zouden worden aangetast. De minister van Koloniën, Malcolm Macdo- nald zeide, dat het juist was, dat Somaliland geen Britsch territorium, maar een protectoraat was. Echter heeft de Engelsche kroon sedert vele jaren alle volmachten van bestuur en rechtspleging uitgeoefend en wel zoowel als gewoonterecht alsook op grond van het ver drag van 1884. In geval het voorloopigc voorstel van Eden verdere gevolgen zou hebben gehad, zou ruggespraak zyn gehouden met de betrok ken stammen met het oog op het overdragen van de souvereiniteitsrechten aan Abessinië. De conservatieve afgevaardigde, Sir William Davison verklaarde, dat de slavernij in Abes sinië nog niet was afgeschaft en dat nog niet zoo heel lang geleden overvallen hadden plaats gevonden op Britsche koloniën ten behoeve van het buit maken van slaven. De minister van Buitenlandsche Zaken ant woordde, dat de afgevaardigde zeer verregaande kwesties had te berde gebracht, welke waar schijnlijk ter sprake zouden komen by de ae- batten van Donderdag as. Overigens is dit een aangelegenheid, die den Volkenbond aangaat en eventueele klachten moeten aan den Volken bond worden gericht. Op nog een andere vraag antwoordde Hoare, dat voor zoover hem bekend was Abessinië zijn uiterste best deed den slavenhandel af te schaffen. Belangrijke werkzaamheden ten behoeve van verbetering van het telefoon- en telegraafnet in Eritrea worden thans uitgevoerd. De capa citeit van genoemd net zal worden verdubbeld wat betreft het telegraafverkeer, terwijl het vertiendubbeld zal worden in capaciteit voor telefoonverkeer. 22 nieuwe telefooncentrales en 10 nieuwe telegraafcentrales zullen zonder ver wijl gereed komen. De Presidente van de Katholieke Jonge Meis- jes-vereeniging in Mexico, mevrouw Devallo, 'n bevorderaarster der Katholieke Actie die, zoo meldt K.W.P. uit Mexico City, in verband met den onzekeren toestand des lands naar de Vereenigde Staten is uitgeweken, heeft in de Texas-Herald een uitvoerig artikel gepubliceerd omtrent de godsdienstvervolging in liaar Va derland. „Het is thans algemeen bekend" aldus Me vrouw Devallo „dat in de meeste Mexicaansche Staten slechts één priester wordt geduld op elke 50-000 katholieken, in sommige provincies slechts maar één geestelijke op elke 100.000 ge loovigen. Onder deze droeve omstandigheden staat er voor de leden van onze K.J.V. en ook voor de jonge mannen, met vurig godsvertrouwen en Christelijken moed, die de priesters in hun zware taak willen bijstaan een heerlijk arbeids veld open. Wekelijks verspreiden zij meer dan honderdduizend „Catechismuslessen met uit leg" die voor 1 centimo per aflevering verkrijg baar zijn. Van de „Gebeden der H. Mis" in Latijnschen en Spaanschen tekst, die eveneens 1 centimo per stuk kosten, hebben onze dap pere meisjes reeds eenige millioenen exempla ren verspreid. De Communistische Regeering heeft het her dersambt der Bisschoppen en de dagelijksche zielzorg der priesters zooveel mogelijk belet, bovendien heeft zij door hare onderwijswet ge tracht de opgroeiende jeugd geheel en al te onttrekken aan den invloed van de kerk. De staatscommissie, die in 1932 een studiereis heeft gemaakt door Sovjet-Rusland, om ter plaatse de organisatie van het antigodsdienstige onder wijs te bestudeeren, heeft den tekst vastgelegd van onze nieuwe schoolwet. Zooals U weet, vormen de ongelukkige toe standen op landbouwgebied in sommige staten de voornaamste oorzaak van de armoede der plattelandsbevolking. Ook de treurige economi sche omstandigheden heeft de Regeermg aan gegrepen als een welkom middel om de India nen van iederen godsdienst te vervreemden. Veel uitgestrekte landgoederen en domeinen zijn verdeeld in kleine perceelen, die gratis ter beschikking worden gesteld van de arme boeren op voorwaarde dat deze schriftelijk beloven dat zij hun kinderen niet zullen doen doopen en geen kérk meer zullen bezoeken. Wij mogen evenwel met vreugde verklaren, dat noch de atheïstische onderwijswet noch de agrarische wet in staat zullen zijn, de Me xicanen van de Katholieke Kerk te vervreem den. Onze Catechisten worden in alle India nendorpen met vreugde begroet en overal waar een priester komt, stroomt het volk toe om de Heilige Sacramenten te ontvangen'. Wegens den uitersten nood waarin de zielen verkeeren, hebben de kerkelijke overheden thans toegestaan, dat de geloovigen elkaar de H. Communie uitreiken. Onze Vereeniging heeft met goedkeuring van de geestelijkheid zooveel mogelijk in elke parochie een catechist aange steld die met de bewaring van het Allerheilig ste is belast. Het atheïsme, dat door de oudere socialisten eenmaal werd toegejuicht als „het fundament van de moderne cultuur" heeft een groot ge deelte van zijn aantrekkingskracht verloren. Vooral onder de jongere ongeloovigen en libe rale Mexicanen openbaart zich hoe langer hoe meer een gevoel van onvoldaanheid; in hun bladen wordt reeds openlijk de spot gedreven met de machtelooze „machinegoden" die enkele jaren geleden in dwaze verzen werden ver heerlijkt. Talrijke jonge communisten zijn dit jaar in de Katholieke Kerk aangenomen. Een der merk waardigste bekeeringen is die van den Secre taris-Generaal van den Bond van Jeugdige Communisten, die thans een der ijverigste pro pagandisten is van de Katholieke Actie. Temidden van ons lijden kunnen wij dus ook wijzen op talrijke teekenen, die als een voorbode zijn van een blijdere toekomst. Eén zaak is er evenwel, die alle Katholieke intel- lectueelen met groote zorg vervult; het vraag stuk der Katholieke Pers. De Mexicaansche pers is vrijwel in haar geheel ongeloovig; hier naast verschijnen talrijke socialistische en communistische bladen; wij Katholieken kun nen vrijwel niets daartegenover stellen. Deze groote achterstand is gedeeltelijk te verklaren uit het feit, dat tijdens de langdurige dictatuur van Porfirio Diaz (18841911) toen aan het volk alle invloed ontnomen was, de belang stelling in het politieke leven sterk is gedaald. Alleen de extremistische partijen, communisten en bolsjewieken, hebben in dien tijd talrijke bladen gesticht en uitgebouwd. Tijdens de Presidenten die Porfirio Dias zijn opgevolgd, was het uitgeven van een Katho liek blad meestal levensgevaarlijk. De Partij die thans aan de Regeering is, de „Partido National Revolucionario" bastaat bijna geheel en al uit de ambtenaren, die onder het bewind van Calles en zijn opvolgers een betrekking hebben gekregen. Alle onderwijzers, alle provinciale en rijksambtenaren zijn ambts halve lid der „Partido" enbetalen 10 procent van hun salaris aan hare kas. Deze lecien zijn bijna allen vrijmetselaars; wie niet tot de loge behoort, bewijst deze op een of andere manier toch nog belangrijke diensten; zoo niet, dan staat het ontslag voor de deur. Tenslotte wil ik er nog op wijzen, aldus be sloot mevrouw Devallo haar artikel, dat de provinciale en gemeentelijke autoriteiten be schikken over een vrijwel onbeperkt aantal middelen om de „verdachte" personen te be letten aan de verkiezingen deel te nemen. In de praktijk komt dit hierop neer, dat 'ieder die als katholiek bekend staat, uit de stemlokalen wodt geweerd, dat zyn naam eenvoudig van de kiezerslijsten wordt afgevoerd. De Habsburgsche kwestie; Prins-regent Paal van Joego-Slavië brengt een bezoek aan koning CaroL Amerikaansche antwoordnota aan den keizer van Abessinië overhandigd. De Kardinaal-Aartsbisschop van Venetië, Z. Era. La Fontaine, ernstig ziek. Overstrooming in den Staat New York richt enorme schade aan. Eenige vooraanstaande economisten zullen op 11, 12 en 13 Juli te Antwerpen den huldigen economischcn toestand bespreken. Een bende effectendieven door de Haagsche re cherche aangehouden. Persuitingen over het nieuwe wetsontwerp ter verlaging van vaste lasten. Verhoogde werking van den Krakatau. Onze vischuitvoer naar Frankrijk bedreigd. In- en uitvoer over Juni. New Yorksche Beurs: Opening prijshoudend, verloop vast, slot op hoogste punt. De Burgemeester wordt terecht ge noemd de eerste burger. Hij wordt geacht het wel en wee „zijner" bur gerij te kennen en krachtig voor hare belangen op te komen. Hij represen teert de stad en hare bevolking. Hij draagt de eer der burgers naar buiten. Hij leidt de krachten ten goede in de burgerij en weet veler goeden wil en energie in een juiste bedding te vereenigen. Gelukkig de gemeente die een waardigen Eersten Burger heeft. De beteekenis van zoo'n burge meester blijft voor een goed deel tot de plaatselijke grenzen beperkt. Maar er zijn enkele zulke gezagsdragers die aan het geheele land behooren, krach tens de beteekenis der plaats hunner vestiging en de eigenschappen van hun persoonlijkheid. De burgemeester van Amsterdam is de burgemeester der hoofdstad. Zoo behoort dr. W. de Vlugt aan heel het land. De burgemeester van 's Herto genbosch heeft den naam van den Brabanter en de glorie van de stad der St. Janskathedraal in heel het land doen kennen en hij heeft als gastvrij burgervader onnoemelijk veel vrien den voor de bisschopsstad verworven. Zoodat rve, als we thans aan de 750- jarige feestende stad denken aller eerst eeren mr. Van Lanschot, wiens kernige openingsrede door een groot deel onzer landsbevolking beluisterd werd. NEW-YORK, 8 Juli (Reuter). In het Oosten en Midden van den staat New-York hebben groote overstroomingen den oogst vernield. Een aantal bruggen, wegen en huizen staat onder water. Acht personen zijn reeds verdronken. Nader meldt Reuter nog, dat het verkeer op talrijke plaatsen is verbroken. Naar schatting bedraagt de materieele schade reeds vele mil lioenen dollars. De stad Ithaca, zetel der Cornell-Universi- teit, is bijzonder zwaar getroffen en voor het grootste gedeelte overstroomd. In de nabijheid van Ithaca zijn zes menschen verdronken, die zich juist op een brug bevon den, toen deze door de watermassa's werd weggespoeld. Twee andere personen werden door den bliksem gedood. Velen worden nog ver mist. Op vele plaatsen staat het water meer dan een meter hoog, in sommige dorpen in het Mohawk-dal zelfs drie tot vier meter. Vele bewoners moesten uit de tweede ver dieping der huizen met bootjes worden gered. De Delaware-rivier is buiten haar oevers ge treden en heeft vele bruggen weggesleurd. 7777777 Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 764,4 Vorige stand: 763,8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1