ROTTERDAMSCHE LLOYD DE WEERHANEN DRAAIEN Eerste-Kamerverkiezingen naar NOORWEGEN StiUaari be>Jïod&ril NIEUWE BLOKVORMING VRIJDAG 26 JULI DINSDAG 9 JULI 1935 Europa in beweging Kerkelijk leven Tien partijen nemen er aan deel Regeling uitverkoopen (FJAERLAND, MEROK EN BERGEN) K.J.M.V. IN HET BISDOM HAARLEM Lustrum-bondsdag te Amsterdam DE ST. LAURENTIUSKERK TE ALKMAAR Heemschut dringt aan op verdere restauratie WERKVERSCHAFFING IN HET BOUWBEDRIJF Vergadering te Zwolle 300 MAASTRICHTSCHE ZANGERS NAAR BRUSSEL OUD-ZOUAVEN IN NEDER- LAND VERRASSEND LEKKER FRIESCHEVLAG I* ECONOMISCHE ZAKEN Uitkeeringen aan producenten ONZE VOLKSDANSEN Te Londen H.H. WIJDINGEN Bij de Paters van het H. Hart Priesterwijdingen te Ley en- broekSittard ENRICO MAINARDI Solist in Haydn's cello-concert Jiddisch Kunst-Theater Vandaag is in de twee groepen provincies de candidaat- stelling geweest R.K. Staatspartij S.D.A.P. Christ.-Hist. Vrijz. Democraten St. Ger. Partij N.S.B. Communisten Anti-Rev. Chr. Dem. Unie V rijheidsbond DE PRIJZEN DER PHILIPS- GLOEILAMPEN Electriciteitsvoorziening Zuid-Holland Woning en Stedenbouw Een buikspreekster Geen spreekuur Amendement-Kortenhorst betref fende seizoenopruiming IR. J. A. RINGERS Gaat heen als direceur-generaal van Waterstaat CORNELIE VAN ZANTEN Op 2 Augustus tachtig jaar WERKLOOSHEIDSZORG IN INDIË Armenzorg te Djocja kan het niet meer af Verboden vergadering Mr. P. G. van Tienhoven onder scheiden Postvluchten Waar zoo'a bord staat mag geen enkel voer tuig stoppen M.S. BALOERAN, 3 TOT 10 AUGUSTUS - PRIJZEN V.A. f 75.- exclusief excursies Nadere inlichtingen bij de Reisbureaux, de plaatselijke Agenten en de Hoofd-Agenten RUYS Co., Rotterdam, Den Haag en Amsterdam In de Italiaansche bladen is de tekst van Mus solini's rede tot de uit Salerno naar Oost- Afrika vertrekkende troepen gesuppri meerd en er werd ook geen officiel resumé van gegeven. Niettemin is uitgelekt, dat de Duce In zeer krasse en overduidelijke woordep heeft ver zekerd, dat Italië's besluit onherroepelijk vast staat en dat de Italiaansche troepen in Oost- Afrika geen ander doel hebben dan te zegevieren over Abessinië. In antwoord op deze rede heeft Keizer Hailé Selassie eveneens zijn stem verhe ven en een beroep op zijn volk gedaan om de Wapenen op te nemen en zich gereed te houden Voor den blijkbaar niet meer te ontkomen strijd. Sinds het ontwijkend antwoord van de Veree- nigde Staten op zijn beroep op het Briand-Kel- loggpact, waarmee Amerika practisch dit edel aardige pact tot waardeloos scheurpapier ver klaarde, sinds Amerika zelfs niet bereid schijnt Wapen- en munitie-leveringen aan buiten Ame rika oorlogvoerenden te verbieden en de arbi trage-commissie te Scheveningen er over denkt haar werkzaamheden te staken, en sinds de Vol kenbond bewezen heeft niet bij machte te zijn oorlogen te voorkomen, wanneer de mogendhe den om de een of andere reden en die is er vrijwel altijd het niet met elkaar eens kun nen worden, maakt Keizer Hailé Selassie zich geen illusies meer over de mogelijkheid van een vreedzaam vergelijk met Italië. Zijn laatste hoop was op Engeland gesteld, maar sinds Engeland te kennen heeft gegeven niet a 1 1 n de Italiaansche kat de Volknbondsbel aan te willen binden, is ook die hoop geducht geslon ken. Er zit voor hem niets anders op dan zich te weer te stellen. Van alle kanten stroomen horden krijgers van verschillende stammen naar Addis Abeba om zich door de Zweedsche en Bel gische instructeurs in de geheimen der moderne krijgskunde te laten inwijden. Zoo is op het oogenblik de toestand en deze toestand doet zijn invloed merkbaar gelden op de verhoudingen in de Europeesche politiek, waar de weerhanen ge- draaid zijn en met de koppen tegenover elkaar staan. Engeland, dat zich met moeite liet overha len om Frankrijk de papieren voldoening van een moreel Volkenbondsvonnis over het zich herbewapenende Duitschland te gun nen, en dat door het eigenmachtig sluiten van een vlootaccoord met Duitschland zoowel Ver sailles als Stresa als Genève aan zijn laars lapte, is thans de meest felle aanhanger van Genève geworden. Frankrijk, dat altijd gezworen heeft hij den Volkenbond en de heiligheid der on schendbare verdragen, toont plotseling geen in teresse meer in dep Volkenbond éh gaat steeds nauwer samen met Italië, dat het Volkenbonds- Md Abessinië in strijd met het convenant ge welddadig wil onderwerpen. Het heeft genoeg van de Engelsche dubbelhartigheid, waarop in het beslissend moment nooit staat is te maken, en verbroedert zich zelfs militair met Italië om zich schadeloos te stellen voor de verslappping der Engelsch-Fransche samenwerking. Italië heeft Frankrijk noodig om de handen in Europa Voldoende vrij te krijgen voor het conflict met Abessinië. Er wordt thans zelfs overwogen om president Lebrun Rome te laten bezoeken en Koning Vic tor Emmanuel naar Parijs te sturen om daar door te manifesteeren, hoe hartelijk en innig de Fransch-Italiaansche betrekkingen zijn gewor den. Frankrijk wil met Italië een soortgelijk bondgenootschap sluiten als met Sovjet-Rusland en zoo een blok van Frankrijk, Italië, de Kleine Entente en Sovjet-Rusland vormen ter bezwe ring van het door de Engelsche toegevendheid Zeker niet'minder geworden Duitsche gevaar. Italië, dat, nu het rekening houdt met een oor log tegen Abessinië in de naaste toekomst, min der dan ooit gebrand is op een verschijnen van Duitschland aan den Brenner, raakt zoozéér in het Fransche vaarwater, waarin ook de Kleine Entente vaart, dat Hongarije er tureluursch van Wordt. Het revisionistische Hongarije is den laatsten tijd steeds sterker, mede uit teleurstel ling over Italië's verzuim de Donauquestie te Pousse eren, in de richting van Duitschland ge dreven en er gaan thans zelfs geruchten, dat Gömbös een Duitsch-Hongaarsch bondgenoot schap zou ambiëeren. Oostenrijk, dat ook al niet Zoo vast meer rekent op den Italiaanschen steun, wanneer straks de veroveringsveldtocht tegen het rijk van den Negus begint, heeft de Habsburgsche wetten opgeheven en het finan- tiëele onrecht, de dynastie aangedaan, hersteld. Van officiëele Oostenrijksche regeeringszijde heeft men wel-is-waar uitdrukkelijk verklaard, dat dit rechtsherstel heelemaal niet de beteeke- his heeft van een poging tot bevordering van de restauratie, omdat de restauratie-kwestie niet actueel is en Oostenrijk niets wil doen, dat po litieke verwikkelingen met de naburen ten ge volge zou kunnen hebben, doch de Kleine En tente denkt daar anders over. Even zeker als het opheffen der Habsburgsche wetten het even- tueele herstel der monarchie in Oostenrijk verge makkelijkt en velen in Oostenrijk in zulk een herstel de eenig afdoende maatregel zien om een hationaal-socialistische overweldiging te voor komen, even zeker is het, dat de Kleine Entente een herstel der Habsburgers op den Oostenrijk- schen troon blijft beschouwen als een „casus belli" en meer dan ooit op haar „qui-vive" is om elke poging tot een herleven van een keizerlijk Oostenrijk te verijdelen. Mussolini is van mee ning, dat een restauratie in Oostenrijk een zuiver binnenlandsche aangelegenheid van Oostenrijk zelf is, waarmee niemand zich heeft te bemoeien, maar in zijn hart beschouwt hij waarschijnlijk den terugkeer der Habsburgers naar Oostenrijk als een dienstig middel om de Duitsche natio- naal-socialistische aspiraties ten aanzien van Oostenrijk te dwarsboomen. Hier duikt dus weer een controverse op tusschen Italië en de Kleine Entente, niettegenstaande de Kleine Entente een Anschluss bij en gelijkschakeling van Oos tenrijk met Duitschland een catastrophe zou achten. Duitschland, gelukkig met de Engelsche sympathie en de vriendschap van Polen, ijvert in den Balkan voor zijn zaak en zoo is er een wirwar van parallel loopende en elkander krui sende en met elkander botsende belangen ont staan, waaruit op den duur een wel niet her nieuwd maar wel veranderd aanschijn van Eu ropa kan te voorschijn komen. Zondag 14 Juli zal de K. J. M. V. in het Bis dom Haarlem in „Krasnapolsky" te Amsterdam haar lustrum-bondsdag houden. Des morgens om 10.45 uur zal de Bondsmo- derator, de Z.Eerw. heer L. Beune een plechtige H. Mis opdragen in ,,het Torentje". Des middags wordt de bondsdag gehouden, waarna opvoering van „De klucht van den gehangene met den koorde", van Henri Ghéon. Het bestuur van den Bond Heemschut heeft aan den gemeenteraad van Alkmaar ?en adres gericht naar aanleiding van de beslissing, dezer dagen te nemen, omtrent voortzetting der restauratie van de Groote. of St. Laurens- kerk aldaar. Deze kerk, zoo schrijft men, is, ongetwij feld het belangrijkste architectonische monu ment in Noord-Holland benoorden het IJ. Het is niet alleen een kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente van Alkmaar, doch een Nederlandsch monument, gedenkteeken van bouwkunst uit het verleden, belangrijk studiemateriaal, zoowel voor thans als voor het nageslacht, een be zienswaardigheid voor bezoekers en vreemde lingen. Bij de thans slechts ten deele tot stand gekomen restauratie zal ongetwijfeld in de toe komst het niet herstelde deel van de kerk in verval geraken en kans loopen verloren te gaan. Het bestuur verzoekt daarom met aan drang den raad een zoodanig besluit te nemen, dat de kans tot voortzetting en voltooiing der restauratie wordt vergroot. I De groote werkverschaffingsvergadering voor de werkgevers-organisaties in de grond- en bouwbedrijven in Overijsel zal gehouden worden te Zwolle op Woensdag 24 Juli 1935, des namid dags te half vier, in de Buitensociëteit. Er zal gelegenheid zijn om over het gesprokene van gedachten te wisselen of dit toe te lichten. Met de landelijke organisaties in het bouwbe drijf is men in onderhandeling getreden, waar door de mogelijkheid bestaat, dat een drietal sprekers op deze vergadering het woord zal voe ren. De Bond van Maastrichtsche Mannepkoren, omvattende pl.m. 300 zangers, zal op 28 Juli a.s. gevolg geven aan het verzoek om te con certeeren in de feesthal van de Wereldtentoon stelling te Brussel. Dien dag zal aan genoemde tentoonstelling een Maastrichtsch cachet gegeven worden en zullen tevens meerdere muziekgezelschappen naar Brussel trekken. Het concert zal in de voormiddaguren, zoo wel vocaal als instrumentaal, gegeven worden. Zondag T Juli vergaderde te Utrecht in hotel „Centraal" de Bond van Oud-Zouaven in Ne derland. Aanwezig was het geheele bestuur en ook het bestuur van het Ondersteuningsfonds van den Bond, benevens de geestelijke adviseur pastoor Van Leeuwen, uit Hillegom. We merkten op af gevaardigden uit Den Haag, Amsterdam, Nijme gen en Gouda. De voorzitter, de heer J. Harks uit Vught, me moreerde in zijn openingswoord de schitterende viering van het 40-jarig bestaan van den Bond het vorig jaar te Hillegom. Hij wees op het véle dat de Bond nog steeds voor de Oud-Strij ders weet tot stand te brengen en maakte van deze gelegenheid nog eens gebruik om vooral pastoor Van Leeuwen, de ziel van den Bond, hartelijk dank te zeggen voor alles, wat hij voor den Bond heeft gedaan en sprak den wensch uit dat het hem moge gegeven zijn de vader van den Bond te blijven, totdat deze niet meer noodig zal zijn. Een welgemeend applaus onder streepte deze woorden. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat de Bond vertegenwoordigd was bij de uitvaart van Mgr. Schioppa, aan wien de Oud-Zouaven zoo veel te danken hebben. Een nieuwe naamlijst van de nog levende Oud-Zouaven werd met veel zorg en moeite samengesteld en wordt zoo goea mogelijk bijgehouden, en toch blijkt telkens, dat er oud-strijders zijn gestorven, zonder dat men den Bond daarvan berichtte, vandaar dat het bestuur een beroep doet op de pers en ook op de familie om van elk overlijden melding te maken. Het verslag gewaagde ook nog van de bereid willigheid van Mgr. den Aartsbisschop, die het bestuur, telkens wanneer dit noodig is, welwil lend te hulp komt. Aan het verslag van het ondersteuningsfonds ontleenen wij, dat het getal wordt Uw kopje koffie met KOFFIEMELK Blijft in geopende bus zelfs bij warm weer dagen lang goed. COOP. CONDENSFABRIEK FRIESLAND' LEEUWARDEN Benzineladen tijdens de buitenboord-motorraces, welke onlangs op de Seine ge houden werden over een afstand van 2700 M. donateurs danig terugloopt en men zoo goed als uitsluitend is aangewezen op de Pauselijke Bij drage. De inkomsten bedroegen in 1934 f 3279.77 en de uitgaven f 2614.62, zoodat er een batig saldo was van f 665.15. In 1934 overleden 25 oud strijders en thans zijn er nog 43 in leven. Nadat de voorzitter in zijn dankwoord allen, die op eenige wijze den Bond steunden, had aange spoord om te blijven volhouden, tot de laatste Oud-Zouaaf zal zijn gestorven, sloot Pastoor van Leeuwen met gebed deze zeer geanimeerde ver gadering. Ingediend is een suppletoire begrooting van Economische Zaken voor 1934. Ter toelichting van art. 35 wordt opgemerkt: Behalve eenige kleinere uitkeeringen worden ten laste van dit artikel uit de opbrengst der exportheffingen op boter en kaas beschikbaar gesteld bedragen van: a. 1.000.000 aan producenten, die deze goe deren onder controle van een onder Rijks- toezicht gestelde instelling hebben vervaar digd; b. ƒ100.000 aan de commjssie voor den uit voer naar België en Luxemburg teneinde dit bedrag onder bepaalde voorwaarden aan te wenden voor een Nederlandsche zuivelexpositie tijdens en op het terrein van de in 1935 te Brussel te houden wereldtentoonstelling. Van 1520 Juli a.s. wordt te Londen het Internationale Volksdansfeest gehouden. Hare Majesteit de Koningin van Engeland treed als beschermvrouwe op en de gezanten van bijna alle Europeesche landen hebben zitting geno men in het eere-comité, waarin Nederland ver tegenwoordigd wordt door Hr. Ms. gezant te Londen Jhr. mr. R.'de Marees van Swinderea Als gedelegeerde van de Nederlandsche re geering treedt op mevrouw dr. Elise van der VenTen Bensel. Het gezelschap Gorselsche boerendansers, dat het vorig jaar succes in Weenen oogstte, zal eveneens te Londen de oud-Achterhoeksche boerendansen demonstreeren. In het Missiehuis der Priesters van het H. Hart te Leyenbroek-Sittard werden door Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Philippe, wijbisschop van Luxemburg tot priester gewijd de eerw. fraters P. Leuffer, Dusseldorf; P. Amkreutz, Kohlscheid; P. Buderbender, Siegen; P. Kirck, Wachtendonck en P. Volk, Oberprechta. Zaterdagavond droeg Z. H. Exc. Mgr. Philippe, S.C.J., wijbisschop van Luxemburg, in de H. Hartkerk te Leyenbroek-Sittard een pontificaal Lof op. Mgr. Philippe is te Rome woonachtig en generaal-overste van de Congregatie van de Priesters #an het H. Hart. Zondag celebreerde Mgr. een pontificale Hoogmis en diende het H. Priesterschap toe aan een aantal frates van «e Congregatie der Priesters van het H. Hart. Des middags onder het Lof reikte Mgr. de missie- kruisen uit aan de missionarissen, die naar de missie in Zuid-Afrika vertrokken. Aan het concert, dat a.s. Woensdagavond in het Kurhaus te Scheveningen gegeven wordt, zal de beroemde cellist Enrico Mainardi als so list medewerken. Hij zal het concert van Jozef Haydn ten gehoore brengen. Het geheel staat onder leiding van den dirigent Car Schuricht. Maurice Schwartz zal met zijn Jiddisch Kunst-Theater van New-York begin 1936 een tweede reeks gastvoorstellingen in ons land geven. Heden heeft voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke 26 Juli as. zal plaats hebben, in de onderschei dene provincies de candidaatstelling plaats ge had. De Statenfracties der R. K. Staatspartij stel den de volgende candidaten: In de provincies Noord-Holland en Friesland: P. J. S. Serrarens, Bilthoven; G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; M. Visser, Utrecht; Th. Th. Koot, Haarlem; Th. G. C. Hooij, Haarlem; C. P. M. Romme, Amster dam. De Statenfractie van de R. K. Staatspartij in Limburg heeft in deze provincie de beide vol gende lijsten ingediend: Eerste lijst: Mr. F. I. J. Janssen te Maastricht; Jhr. Mr. G. A. H. Michiels van Kessenich te Roermond; Mr. B. M. Berger te Venlo; Mr. F. M. A. Haffmans, te Helden; H. F. P. Donné te Venlo. Tweede lijst: Mr. C. H. J. A. Janssen de Limpens, te Wylré; Mr. Dr. L. F. H. Regout te Meerssen; Mr. J. G. S. N. Beckers te Sittard. In de provincie Nooird-Brabant: Eerste lijst: Jhr. mr. A. van Sasse van Ys- selt, Den Bosch; H. Blomjous, Tilburg; mr. J. van de Mortel, Tilburg; Ch. Stulemeyer, Breda; ir. L. van Loon, Steenbergen; Jac. Vos Anzt., Roosendaal; mr. baron A. van Ol- deneel tot Oldeneel, Oostexhout; J. C. van Beek, Deurne. Tweede lijst: Mr. W. M. van Lanschot, Vught; P. W. de Jong, Tilburg; A. N. Fles. kens, Geldrop; Jos. Meijring, Den Bosch; dr. P. van Ginneken, Bergen op Zoom; J. Rubert, Woensdrecht; ir. dr. J. Deckers, St. Oeden- rode; G. Foppele, Den Bosch. In de provincies Utrecht en Zeeland; A. C. de Bruyn, Utrecht; J. W. Vienings, Clinge (Z.); prof. dr. I. J. Schmutzer te Utrecht; mr. dr. A Mes, te Heinekenszand (Z.). De statenfracties der S.D.A.P. stelden de volgende candidaten: In de provincies Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland en Limburg: P. Moltmaker, Utrecht; J. E. Stokvis, Am sterdam; M. A. Reinalda, Haarlem; C. J. van Lienden, Eindhoven; G. Woudenberg, Amster dam; H. Ploeg, Utrecht. In de provincies Noord-Holland en Friesland: H. Polak, Laren; C. PothuisSmit, Amster dam; J. J. Vorrink, Amsterdam; S. de la Bella, Amsterdam; H. B. Wiardi Beekman, Amster dam; E. Boekman, Amsterdam; A. E. Ribbius Peletier, Amsterdam; B. J. J. Weijkamp, Baarn F. van Meurs, Amsterdam. De Statenfracties der Christelijk Historische Unie stelden in de provincies Zeeland, Noord- Brabant, Utrecht en Limburg: Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savomin Lohman, Utrecht, Mr. W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; Mr. Dr. W. J. E. Frowein, Eys- Wittem, O. Dane Czn-, Willemstad; Jhr. Mr. K. J. Schorer, Utrecht. In de provincie Noord-Holland: Jan ter Haar Jr., Amsterdam; E. Luden, Hilversum; Jhr. F. J. E. van Lennep, Amsterdam; Jacs. Rustige, Amsterdam; J. Ringers, Alkmaar; Mr. Dr. M. Visser, Amsterdam; Mr. Dr. J. van Bruggen, Heemstede; Mr. A. J. Honig, Haarlem. In de provincie Friesland diende de Staten fractie der C. H. Unie de volgende lijst in, ge combineerd met de A. R. Partij. Provincie Friesland: (Lijst gecombineerd met A. R.)Mr. R. Pollema, Leeuwarden (C. H.) B. Anema, Minnertsga, (A. R.); Prof. J. Wate rink, Amsterdam (A. R.)Mr. S. M. van Haers- ma Buma, Stavoren (C. H.)J. L. Oosterhoff, Ternaard, (C. H.)A. Algra, Huizum (A. R.)F. Terpstra, Leeuwarden (C. H.) De Statenfracties van den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond stelden de volgende candidaten: In de provincies Noord-Holland en Fries land: Prof. Dr. van Embden, Amsterdam <af- tr.)Prof. Mr. R. Kranenburg, Leiden; Mej. Mr. Ada Goudsmit, Amsterdam; Dr. J. J. Th. Doyer, Hilversum. In de provincies Limburg, Nrd.-Brabant, Zee land en Utrecht: Zuidelijke groep (provincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht) Prof. Mr, R. Kranenburg, Leiden (aftr.); Mr. J. Adriaanse, Oostkapelle; Mr. G. A. E. B. Meijer, Utrecht. De Statenfracties der Staatkundig Gerefor meerde Partij stelden de volgende candidaten in de provincies Utrecht en Zeeland: Ir. C. N. van Dis, Rotterdam; A. J. Kersten, Rotterdam; J. W. van Houdt, Rijssen; J. van Bochove, Zeist. De Statenfracties der N. S. B. stelden de volgende candidaten: In de provincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg te Amstenrade; C. van Geel kerken, Utrecht; J. J. Bodde, te Eindhoven; G. J. K. Baron van Lynden van Horstwaerde te Soestdijk. In de provincies Noord-Holland en Fries land: mr. A. J. van Vessem, Utrecht; C. van Geelkerken te Utrecht; mr. W. de Rijke, Haar lem; G. F. Vlekke, Haarlem. De Statenfracties van de Communistische Partij Holland dienden de volgende lijst in de provincies Noord-Holland en Friesland in: S. de Groot, Amsterdam, Th. A. Struik, Am sterdam, Roestam Effendi, Amsterdam, W. van Exter, Amsterdam, W. Commello, Heerenveen. De Statenfracties van de Anti-Revolution- naire Partij dienden de volgende candidaten- 1 ij sten in: In de provincies Noord-Holland en Friesland: Dr. W. de Vlugt, Amsterdam, T. Nauta, te Dan- tumadeel, Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, Amster dam, H. W. van Marle, Amsterdam, S. Ytsma, Dokkum, Prof. Dr. R. H. Woltjer, Amsterdam, P. Eringa, te Buitenpost, Mr. A'. Bruch, Haar lem. In de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Utrecht: Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck, te Doorn, Mr. P. Dieleman, Middelburg, Mr. J. a. de Wilde, Den Haag, Mr. G. A. Die penhorst, Zeist, Mr. J. W. Goedbloed, Goes, A. D. van der Schans, Andel. De Statenfracties van de Christelijk Demo cratische Unie dienden in de provincies Noord- Holland en Friesland de volgende candidaten- Üjst in: R. van der Brug, Gouda, Inne de Jong, Utrecht, K. Joh. Eilander, Almelo. De Statenfracties van den Vrijheidsbond dien den de volgende candidatenlijsten in: In de provincies Friesland en Noord-Holland: S. van den Bergh Jr., Wassenaar, Dr. E. Hel dring, Amsterdam, Mr. C. H. Guépin, Sant poort, Jhr. Mr. J. M. van Beyma, Leeuwarden, Mr. H. A. van Nierop, Amsterdam, Ed. G. Schürmann, Rotterdam. In de provincies Utrecht en Zeeland: Mr. D. Fock, Den Haag, Mr. M. H. de Boer, Utrecht, Mr. J. Erasmus, Oostburg. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: Re geling van den invoer van metaaldraadgloei lampen, wordt o.m. gezegd: Korten tijd vóór het vervallen der belangrijke gasvullingsoctrooien in het afgeloopen voorjaar, heeft de grootste producent van gloeilampen een overeenkomst gesloten met de voornaamste kleinere fabrikanten van huisverlichtingslam- pen (de z.g. ,,Bergerha"-groep)waardoor o.a. een regeling van de binnenlandsche markt tot stand kwam. Het is den Minister bekend, dat nog steeds een aanzienlijk verschil bestaat tusschen de prijzen in Nederland en in verschillende andere landen. In het bijzonder geldt dat voor de lam pen van den grootsten producent. De aandacht van den Minister zal bij voortduring gericht blijven op een verlaging van het prijspeil. Ten einde te groote moeilijkheden voor de onder havige industrie met haar groote belangen, ook buiten de Nederlandsche grenzen te vermijden, zal een eventueele vermindering der prijzen evenwel slechts geleidelijk kunnen plaats vin den. Het prijsniveau der gloeilampen wordt onge twijfeld beïnvloed door de belangrijke alge- meene onkosten, zooals b.v. patent-, laborato rium- en dïstributiekosten. Het is den Minister evenwel niet bekend, dat deze laatste hierin een overmatig aandeel zouden hebben. In dit verband kan hij mededeelen niet van meening te zijn, dat het distributie-apparaat te kostbaar zou zijn. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Kame- beek, Minister van Staat, heeft Maandagna middag in de Trèveszaal te Den Haag met een rede de provinciale electriciteitscommissie ge ïnstalleerd, waarvan de samenstelling en op dracht eenige weken geleden zijn gepubliceerd. De Minister van Waterstaat had zich bij de installatie laten vertegenwoordigen door mr. dr. J. T. Schönfeld, administrateur bij het De partement van Waterstaat. De Internationale Federatie voor Woning en Stedenbouwkunde komt van 16 tot 20 Juli a.s. te Londen in congres bijeen op uitnoodi- ging van de Koninklijke Vereeniging van Brit- sche architecten. Voor Nederland zullen o.a. aanwezig zijn de heeren A. Keppler, directeur van Woningbouw te Amsterdam; L. S. P. Scheffer, leider der af- deeling Stedenbouwkunde van het departement Publieke Werken te Amsterdam en P. Verha gen (Rotterdam), die over plattelandswoning- bouw en natuurbescherming zal spreken. Op de kindermatinée in het Scheveningsche Kurhaus, a.s. Woensdagmiddag, zal de eenige Nederlandsche buikspreekster, mej. Marina van Goudzwaard, optreden. Voorts vertoont Henri Nolles met zijn mechanisch poppentheater het sprookje „Het Wonderorgel". Dan is er nog een balspel, er worden goocheltoeren verricht en er vindt een demonstratie plaats van nieuw kin derspeelgoed. De Directeur-Generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie is verhinderd op Vrijdag 12 Juli a.s. zijn gewoon wekelijksch spreekuur te houden. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst heeft op het wetsontwerp Regeling betreffende het uit verkoopen en opruimen in het winkelbedrijf een amendement ingediend, ter toelichting waar van hij zegt: Het verbod om ook goederen, die bij den aan vang van het bij of krachtens artikel 12 vast gestelde tijdvak niet tot den handelsvoorraad van de betreffende winkelnering behoorden, in de gewone seizoenopruimingen te mogen be trekken, is niet alleen voor den winkelier, doch ook voor den fabrikant van mode-artikelen zeer belemmerend, terwijl ook de adspirant-kooper er eveneens door wordt gedupeerd. Het z.g. „nachsohieben" van artikelen in gewone seizoen opruiming biedt voor den fabrikant een bij zondere gelegenheid goederen te doen opruimen, welke anders uit de mode zullen geraken. Deze handelwijze harmonieert volkomen met het ka rakter van een seizoenopruiming, welke als zui veringsproces moet worden aangemerkt. Ook de winkelier kan tevoren niet weten, welke artikelen in de seizoenopruiming bijzonder en meer dan verwacht mocht worden in den smaak vallen van het publiek. Blijft dit verbod gehandhaafd, ook voor de gewone seizoenopruiming, dan zul len winkelzaken gedurende twee maanden per jaar haar handelsvoorraden niet kunnen aan vullen, aangezien de seizoenopruimingen alle artikelen in den winkel plegen te omvatten. Deze stilstand zou dan tevens aanzienlijken terugslag hebben op de productie van de artikelen. Ten slotte wordt door dit verbod ook het koopende publiek benadeeld, doordat het niet in voldoen de mate van de goedkoope aanbiedingen kan profiteeren. Naar het „Volk" verneemt, is binnenkort de ontslagaanvrage te wachten van den directeur- generaal van den Rijkswaterstaat, dr. ir. J. A. Ringers. De heer Ringers is onlangs benoemd tot ge delegeerd lid van den raad van bestuur van de Ned.-Indische Spoorwegen. De werkzaamheden aan de vervulling van deze functie verbonden, zijn zóó omvangrijk, dat zij den heer Ringers niet veroorlooven zijn tegenwoordig ambt te blijven waarnemen. Op 2 Augustus zal de bekende zangpaedagoge Cornelie van Zanten haar 80sten verjaardag vieren. Cornelie van Zanten heeft zich groote be kendheid verworven en tal van bekende per sonen in de zangerswereld hebben in haar school hun opleiding genoten. Onder zeer velen mogen hier genoemd wor den Tilly oenen, Julia Cult), Jo Vincent, Theo dora Versteegh, Ankie van Wickevoort Crom- melin, Jo van de MeentWalter, Jacques Ur- lus, Tom Denijs, Willem Ravelli, Evert Mie- dema en Henk Noort. Het spreekt vanzelf, dat deze dag voor Cor nelie van Zanten niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Er heeft zich een huldigingscomité ge vormd onder presidium van Willem Mengelberg. Allen, die een bijdrage voor deze huldiging willen geven, worden verzocht deze te storten op postrekening 149378, ten name van E. W. J. Rosenberg, kantoor 's-Gravenhage. SEMARANG, 8 Juli (Aneta) Naar aanlei ding van de omstandigheid dat een groot aan tal onvolwaardige werkloozen van den steun van het Crisiscomité is overgeheveld naar Armen zorg, is deze laatste instelling te Djocjakarta deze maand niet in staat alle betalingen uit te voeren. De verlenging van steun zal daarom worden beperkt tot ouden van dagen en invali den, tenzij het Gouvernement bijspringt. Het bestuur van Armenzorg deelde aan het Departement van Justitie mede, dat het de ver antwoordelijkheid niet langer kan dragen, tenzij het departement dekking van de onvermijdelijke tekorten garandeert. SOLO, 8 Juli. (Aneta) Zaterdagmiddag hield de Kepandoean Indonesia Raja een bijeen komst, welke door de politie verboden werd, daar geen vergunning hiervoor was verleend. De oud-voorman van de P.N.I. Soejogo werd aangehouden, daar hij toch een rede hield van politieke strekking. De Belgische Koning heeft benoemd tot Commandeur in de Orde van Leopold II- van België mr. P. G. van Tienhoven, zulks als blijk van waardeering voor diens verdiensten op het gebied van natuurbescherming en wel in 't bij zonder als voorzitter van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, voorzitter van het Bureau voor Internationale Natuurbescherming te Brussel en lid van het Instituut der Nationale Parken in Belgisch Congo. Woensdagmorgen zal het K. L. M.-vliegtuig de „Oeverzwaluw" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren E. E. Hulsebos (1ste bestuurder), J. J. Abspoel (2de bestuurder), R. Smit (werk tuigkundige) en D. K. R. Sweitser (radio-tele grafist) Zaterdag 13 Juli vertrekt de „Perkoetoet". De bemanning zal bestaan uit de heeren J. J. E. Duimelaar (1ste bestuurder), H. C. A. van Montfoort (2de bestuurder), Chr. Biesheuvel (werktuigkundige) en J. W. Hoogland (radio telegrafist). Bord met r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9