Vóór September geen oorlog in Abessinië? De jeugd in Duitschland Het nieuws van heden ITALIË SCHIJNT NOG NIET GEREED Kard. La Fontaine f MSI DE „DUITSCHE STAATS- JEUGD „PROTECTOR" 1 INTERN. BETALINGEN DE BAROMETER ui1 INBRAAK-VERZEKERING I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG ÏO JULI 1935 RUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19428 Rome geeft Abessinië de schuld van het échec der conferentie te Scheveningen Wijzigt Engeland zijn houding? Avenol confereert met Hoare en Eden De debatten in het Lagerhuis Avenol Patriarch van Venetië GRIEKENLAND EN ITALIË Kardinaal Ver dier weer te Parijs Het Duitsche vlootbouw- program Zal alleen in 1935 reeds een milliard kosten Relletjes te Zagreb 15.000 menschen willen dr. Matsjek huldigen Tegen cumulatie Onrust op de Philip- pijnen De autoriteiten storen zich niet aan het Concordaat, dat de zelfstandigheid der katho lieke jeugdorganisaties waarborgt Het Reichsverwaltungs- blatt spreekt Het Weer lllflllllilllllllllllllllllllillllllllllillllllllll| Gemeenschappelijke verdediging 'der goudvaluta's Onrust in Britsch-Indië Staat van beleg in Lahore Italiaansch schip vergaan Gedeelte der bemanning verdronken Erger je niet SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (Pag. 4) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ROME, 9 Juli (Reuter). De ge ruchten over een reeds begonnen of een op handen zijnde opening der militaire operaties in Italië wor den in gezaghebbende Italiaansche kringen beslist tegengesproken. De behandeling van het Italiaansch- Abessinisch conflict geeft volgens verantwoordelijke Italiaansche krin gen geen aanleiding tot een plotse linge beslissing in dien geest, daar de regenperiode in de betreffende Afrikaansche gebieden niet voor September ten einde loopt en er Italië veel aan gelegen is de voor bereidingen voor een militaire operatie, die eventueel noodzakelijk mocht wezen, verder te voltooien. Nader seint Reuter, dat twee legerdivisies en twee divisies Zwarthemden, die voor den strijd in Abessinië bestemd zijn, nog niet in Oost- Afrika zijn. Men acht het tevens onwaarschijn lijk, dat Italië den veldtocht tegen het onge veer een millioen manschappen tellende Abes- sinische leger zal beginnen, voor het minstens 250.000 man in zijn koloniën heeft. Waarschijnlijk zal Italië dus minstens tot eind Augustus wachten wanneer het tenminste niet door de houding van den Volkenbond in deze kwestie tot eerder handelen zal overgaan. Volgens Reuter is toén te Rome van mee ning, dat het échec van de Italiaansch- Ethiopische commissie weinig wijziging brengt in den toestand, aangezien de com missie geen fundamenteele problemen be handelde. Welingelichte kringen verklaarden heden ochtend, dat de Italiaansche regeering ver moedelijk niet zal toestemmen in het be noemen van een arbiter voor 25 Juli. Men is hier verder van meening, dat het mislukken van de conferentie te wijten is aan Abessinië, dat trachtte de quaesties van het vaststellen van de grenzen hierbij ter sprake te brengen, hetgeen nadrukkelijk was uitge sloten bij de besprekingen voor den Volken bond. Men acht de onderhandelingen verbroken door de schuld van Ethiopië en Italië zal met zijn eigen directe middelen het geschil verder regelen. De Engelsche avondbladen brengen groot- opgemaakte berichten, waaruit blijkt, welk een opzien de mislukking der verzoenings-onder- handelingen te Scheveningen heeft gebaard. Zoo schrijft de „Star", dat men in goed- ingelichte kringen vreest, dat Mussolini mis schien het miglukken der onderhandelingen te Scheveningen zal aangrijpen, om dadelijk tegen Abessinië op te trekken. De „Evening Standard" schrijft, dat Abes sinië waarschijnlijk zal verlangen, dat de Vol kenbondsraad dadelijk bijeen komt. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, bracht Dinsdagmiddag een bezoek aan Sir Samuel Hoare en aan den minister voor Volkenbondszaken, Eden. Volgens een aan de pers verstrekt commu niqué liepen de besprekingen over „den kritie ken toestand der Volkenbondszaken, in het bijzonder met het oog op het Italiaansch Abessinisch conflict". Volgens dit communiqué werden verder de vraagstukken besproken, wel ke op de binnenkort te houden Volkenbonds- raadzitting zullen worden behandeld. Hieruit meent men te mogen afleiden, dat binnenkort de Volkenbondsraad in een bui tengewone zitting bijeen zal komen, nu de verzoeningscommissie geen gunstige resul taten heeft opgeleverd. Volgens Reuter is Engeland niet voornemens vóór 25 Juli een beroep op den Volkenbond te doen. Op dien datum zal de Volkenbondsraad zich Uitsluitend bezighouden met het benoemen van een neutralen arbiter in de Italiaansch- Ethiopische commissie. Het gisteren in het Engelsche Lagerhuis ge houden debat heeft in Italië zeer de aandacht getrokken. In pers- en politieke kringen meent men hieruit de conclusie te kunnen trekken, dat er een algeheele wijziging in de houding Van Londen ten aanzien van het Abessinische vraagstuk wordt voorbereid. Men zou te Londen naar een uitweg uit de situatie zoeken; zonder op het verloop van de zaak te willen vooruitloopen, wordt dit door de bladen met een zekere genoegdoening gecon stateerd. De „Giornale d'Italia" acht de nieuwe ont wikkeling een direct gevolg van het mislukken van het Engelsche overleg met Parijs eq Was hington. Italië neemt kennis van het duidelijke standpunt van Amerika en Frankrijk. Beide landen zijn niet geneigd aan een dwaze op positie-politiek tegen Italië mede te doen. Ook de openbare meening in Engeland koes tert veel twijfel ten aanzien van de juistheid van de tot dusver door de Engelsche regeering gevolgde politieke richtlijnen. Doch, zoo besluit het blad ziin beschouwingen, de verantwoorde lijke mannen in de Engelsche politiek hebben nog den tijd om naar den weg van het ver stand en de rechtvaardigheid terug te keeren. In een hoofdartikel raadt de „Giornale d'Ita lia" het Engelsche volk vier punten van over denking aan op den vooravond van de belang rijke besprekingen in den ministerraad en in het Lagerhuis. Deze punten zijn; 1. Het pres tige van den Volkenbond wordt niet gecompro mitteerd door de Italiaansche actie, maar door de voortdurende schendingen door Abessinië van het Volkenbondspact; 2. Groot-Brittannië, dat heerscht over de helft van de wereld moet niet de rechtvaardige aspiraties van Italië dwarsboomen; 3. Het moreele en materieele voordeel van Engeland ligt in het hebben als nabuur in zijn koloniën van Italië eerder dan een barbaarschen staat. In dit verband wijst het blad op de altijd correcte en vriendschap pelijke houding en de samenwerking, die door Italië in Afrika aan Engeland gegeven is; 4. De gevaren voor de Europeesche solidariteit. CA'iRO, 9 Juli. In de Roode Zee worden momenteel Briische oorlogsbodems samen getrokken. Men spreekt te Cairo van een aantal van dertig schepen. Tevens wordt opgemerkt, dat de Engelschen hun lucht strijdkrachten rond de Roode Zee verster ken. Het gerucht gaat, dat aan de Abessinisch- Soedaneesche grens ernstige botsingen heb ben plaats gehad tusschen Abessiniërs en Anglo-Soedaneesche stammen. m In antwoord op een vraag in het Lagerhuis inzake een stuw in het Tsanameer, waar de Blauwe Nijl ontspringt, zeide Eden, dat de re geering van Ethiopië 10 Mei j.l. de regeeringen van Engeland, Egypte en Soedan heeft uitge- noodigd vertegenwoordigers te zenden naar een conferentie te Addis Abeba, teneinde een over eenkomst af te sluiten. De Britsche regeering wenschte geen maat regelen te nemen, waardoor het Italiaansch Ethiopisch conflict bemoeilijkt zou worden, op het oogenblik, dat pogingen worden gedaan een oplossing te vinden. Derhalve heeft de Britsche regeering ver klaard, dat zjj voor een uitstellen van deze con ferentie was. De Britsche regeering ziet zeer wel de belangen van Egypte en Soedan in het boven- Nijl-bekken. Deze belangen zijn reeds vroeger erkend door de regeeringen van Ethiopië, Frankrijk en Ita lië en de Britsche regeering stelt zich dus te vreden met te wachten. In antwoord op een andere vraag zeide Eden dat de Britsche regeering alle middelen heeft overwogen om een oplossing in het Italiaansch Ethiopisch conflict te bereiken. De Italiaansche staatscourant publiceert heden een decreet, volgens hetwelk de soldaten van zekere gespecialiseerde afdeelingen, be- hoorende tot de lichtingen 1909 en 1910, onder de wapenen worden geroepen. Uit Eboli wordt gemeld, dat in het bataillon der Zwarthemden van Forli, de geboorteplaats van den Duce, hetwelk Mussolini kort geleden geïnspecteerd heeft, voordat het naar Afrika vertrok, dienst is genomen door vier kantoor bedienden en 19 andere personen, die allen een uitstekende positie hadden. Zij hebben den rang van officier gekregen. Onder her- zijn zeven personen gehuwd en vader van kinderen. Een hunner heeft vier kinderen en vier an deren hebben er drie. Van de miliciens zijn 60 pCt. gehuwd. Onder hen bevinden zich een bur gemeester en zeven z.g. politieke secretarissen, 54 kantoorbedienden en 200 handwerklieden, be nevens 120 loonarbeiders. STOCKHOLM, 9 Juli (Reuter). Officieel wordt bevestigd dat de Negus van Abessinië door be middeling van zijn militairen raadgever gene raal Virgin toestemming heeft verzocht tot het engageeren van Zweedsche vliegers als instruc teurs, doch dat de regeering dit verzoek heeft afgewezen. VENETIE, 9 Juli. (Reuter) Z. Em. Kardinaal La Fontaine, Patriarsch van Venetië, is heden ochtend in het Seminarie van Fietta overleden. Z. H. de Paus had vanmorgen nog naar den toestand van Zijne Eminentie geïnformeerd en hem Zijn specialen zegen geschonken. Kardinaal La Fontaine, die lijdende was aan diabetes, had zich eenigen 'tijd geleden voor her stel van gezondheid naar Fietta de Treviso be geven. Pietro La Fontaine werd 29 November 1860 te Viterbo geboren en ontving den 4en December 1916 den kardinaalshoed. 0 ROME, 9 Juli (Reuter) De Grieksche mi nister van oorlog, Kondylis, die hier met eenigè hooge officiëren van den Griekschen Genera len Staf is aangekomen, had hedenmiddag zijn eer ste onderhoud met den onder-minister van bui- tenlandsche zaken, Suvich. -V W. Gekleed in het uniform van maarschalk der luchtvaart inspecteerde koning George van Engeland een deel van de Britsche luchtvloot PARIJS, 9 Juli (Reuter). Kardinaal Verdier, die als Pauselijk Legaat het Katholiek Congres te Praag heeft gepresideerd, is te Parijs terug gekeerd. Op het station werd hij verwelkomd door den Tsjechischen gezant en diens echtgerioote. De kardinaal verklaarde zeer gevoelig te zijn voor de hartelijke ontvangst, welke hem in Tsjecho-Slowakije was bereid. BERLIJN, 9 Juli (Reuter). Het vlootbouw- programma voor de Duitsche marine voor 1935 zal ongeveer een milliard Mark kosten. De kruisers zullen dit jaar niet worden voltooid. BELGRADO, 9 Juli (Reuter). Vijftienduizend personen wilden gisteravond te Zagreb den lei der der Kroaben, dr. Matsjek, huldigen. De politie verspreidde echter de menigte met den gummistok, waarop deze met steenen gooide. Eenige personen werden gearresteerd. PARIJS, 9 Juli (Reuter) Laval en de minister van financiën, Regnier, hebben giste ren de leden van de ondercommissie ontvangen, die vandaag de hoofdstad verlaten en zich naar de provincie begeven, ten einde daar gevallen van dubbele verdiensten en ongerechtvaardigd trekken van rente op te sporen. De commissies zullen in de verschillende de partementale hoofdsteden in de prefectuur hun bureau hebben en ter plaatse alle aangelegen heden behandelen en de afrekeningen contro leeren. MANILLA, 9 Juli (A.N.P.) Het hoofd kwartier van de militaire politie heeft mede gedeeld, dat twee officieren en 25 manschappen zijn uitgezonden naar Calambra in de provin cie Laguna, om een onderzoek in te stellen naar nieuwe Sakdalisten-onlusten. ff Het „Reichsverwaltungsblatt", dat als een spreekbuis van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken van Pruisen en het Rijk wordt beschouwd, bevat in zijn laatste nummer ver schillende artikelen over de „Principieele vraagstukken van het recht der Duitsche Staatsjeugd". De „Duitsche Staatsjeugd" is een nieuwe uit drukking voor Hitlerjugend, die thans meer en meer gebruikelijk wordt. Het hoofdbestuur van de Hitlerjeugd is thans een officieele instantie van het Duitsche Rijk en de mede- NiieeUngen van den Ruksieusdleider worden in de officieele organen opgenomen onder offi cieel nieuws. Toch is men in Duitschland niét voornemens een eigen Jeugdministerie op te richten, zoo als dat in Italië reeds bestaat. De Hitlerjeugd blijft star vasthouden aan haar aanspraken en eischen, dat zij de eenige Duitsche Jeugdbeweging is. Zij eischt de totale Duitsche jeugd voor zich op. Alleen de Katho lieke Jeugdorganisaties willen hun zelfstandig heid niet prijsgeven; hun bestaansrecht en eigen-zelfstandigheid zijn in 't Concordaat ge waarborgd. In het „Reichsverwaltungsblatt" wordt thans gezegd, dat in het Concordaat van 12 Septem ber 1933 slechts het formeel oestaan der Katholieke Jeugdorganisaties gewaarborgd wordt, maar niet hun practische bestaansmoge lijkheid verzekerd is. Het is zeer opmerkens waardig dat er tusschen Staat en Kerk geen overeenstemming werd bereikt over den uitieg van artikel 31 van het Rijksconcordaat, waarin waarborgen worden gegeven omtrent het be staansrecht van bepaalde organisaties, waar onder ook de Jeugdorganisaties bedoeld zijn. De maatregelen, die tot nog toe tegen de Katholieke Jeugdorganisaties werden genomen, werden niet van een centraal punt uit beslist, maar werden verordend op last van de staats politie of van diverse plaatselijke autoriteiten. Practisch gelden echter tegen de Kathoüese Jeugdorganisaties in het geheele rijk de na volgende viif maatregelen waardoor de vrii- 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen I H Oostelijke tot Zuidelijken of Zuidweste- Ej H lijken wind, licht tot half bewolkt in het 5 Noorden, In het Zuiden zwaar bewolkt, droog behoudens kans op onweer, vooral in het Zuiden, warm. H Verdere vooruitzichten: Toenemende kans H op onweer en afkoeling. heid van handelen der jeugdorganisaties wordt beperkt, en iedere activiteit wordt lamgesla gen. Vooreerst mogen de Katholieke Jeugdorganisa ties niet in gesloten formatie naar buiten op treden. Ten tweede mogen ze geen uniform dra gen, ten derde ze mogen geen vlaggen of vaan dels meevoeren, ten vierde geenerlei tak van sport beoefenen en ten vijfde geen enkel club blad of confessioneel tijdschrift uitgeven. Het „Reichsverwaltungsblatt" neemt uitdruk kelijk stelling tegenover iedere bewering aks zou door art. 31 van 't Concordaat door 't Rijk stilzwijgend afstand worden gedaan van haar recht om eenigerlei pressie uit te oefenen op de jeugd om toe te treden tot de Rijksjeugd organisatie der H. J. Het zou absoluut onjuist zijn iets dergelijks te beweren. Want als de laatste stap gezet moet worden om de totaliteit van de Hitlerjugend te doen overheerschen, dan is. het Concordaat daarvoor absoluut -een beletsel. Het Concordaat toch garandeert alleen het formeel bestaan van Katholieke Jeugdorganisaties, maar biedt geen enkelen waarborg, dat er voor de Katholieke onderda nen een uitzondering zou gemaakt worden om niet deel te nemen aan den algemeenen dienst plicht der jeugd. Juist de geweldig beperkende bepalingen, welke men aan de Katholieke Jeugdorganisa ties heeft opgelegd, zouden als bewijs moeten dienen, dat er geen enkele waarborg is, dat de opvoeding in de confessioneele jeugdorganisa ties voldoende zou zijn. De kerk zal eindelijk de tegenstelling tusschen Duitsch en Ka tholiek eens moeten prijsgeven en tot het in zicht komen, dat het geen zin heeft om de Katholieke Jeugdorganisaties nog langer in stand, te houden. Origineele foto van het vliegtuig, waarmee de gebroeders Kay in Amerika het we reldrecord voor lange-duurvluchten op hun naam brachten. Een der gebroeders is uit de cockpit gekropen om den fotograaf toe te wuiven MIIHIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllflIIIIINIIIIIIIIIMIIIIIIIIIII ONDERL. VERZEKERING MIJ. I DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN UITSLUITEND voor: Kerken, Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen ïlllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIMIlïï BASEL, 9 Juli (A.N.P.) In zijn jongste vergadering heeft de Raad van Beheer der Bank voor Internationale Betalingen de valu ta-moeilijkheden besproken en is overeengeko men dat op het eerste teeken van aanvallen op eenige valuta, die met de Internationale Bank verbonden is, gemeenschappelijke verdedigings maatregelen zullen worden genomen zooals on langs geschiedde tijdens de afgeslagen aanval len op den Franschen en Zwitserschen franc en op den gulden. LAHORE, 9 Juli (Reuter) In Lahore, de hoofdstad van de Britsch-Indische provincie Punstjab, is de staat van beleg afgekondigd in verband met de reeds eenigen tijd durende onregelmatigheden tusschen Mohammedanen en Sikhs. De Mohammedanen beweerden, dat de Sikhs een oude moskee, die op een stuk grond van de Sikhs staat, wilden afbreken. Daarentegen verklaarden de Sikhs, dat zjj de bouwvallig ge worden moskee slechts wilden repareeren, waartoe zij, toen zij de beschikking over den grond kregen, verplicht waren geworden. Zoowel de Sikhs als de Mohammedanen heb ben, met h|t oog op te verwachten vecht partijen, aanzienlijke versterkingen uit hes achterland naar Lahore gebracht. Deze verster kingen zijn gedeeltelijk met zwaarden uitge rust. Beide partijen vreezen, dat de tegenpartij hun- Godshuis zal overvallen en verwoesten. De politie heeft met het oog op den ernst van den toestand, omvangrijke veiligheidsmaatrege len genomen. De gouverneur van de provincie heeft zich naar Lahore begeven, om het geschil bij te leggen. Maandagavond is bij een gevecht op straat een politiebeambte doodgestoken. Voorts zijn twee Sikhs bij de onlangs plaats gehad heb bende vechtpartijen gedood, en twee zwaar ge wond. In de stad is thans alles, rustig. De autoritei ten hebben de publicatie van berichten over-de ongeregeldheden onder censuur, gesteld. LONDEN, 9 Juli (Reuter). Naar Lloyds uit Benghazi in Tripoli meldt, is de Italiaansche stoomboot „Attilio" geladen met graan op vijf tien mijl van de kust gezonken. Een gedeelte der bemanning verdronk daar bij, terwijl rest aan lanU ten worden fire- bracht. Vóór September geen oorlog in Abessinië? Z.Em. Kardinaal La Fontaine, Patriarch van Venetië, overleden. Het Italiaansche schip „Attilio" is vergaan; een gedeelte der bemanning is verdronken. De Tweede Kamer heeft z. h. st. goedgekeurd het Wetsontwerp houdende regelen nopens het verkeer op de wegen en het Wetsontwerp tot regeling van het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Opgericht is de Vereenïging van Vrienden van bet Gooi Reservaat onder voorzitterschap van G. C. de Vlugt, Graanpakhuis te Rotterdam ingestort; geen per. soonlijke ongelukken. De fraude te Wormerveer; in totaal 730000 ontvreemd. New Yorkschc Beurs: Opening hooger, daarna geleidelijke daling, slot lager. Een buitenlandsche staatsonderne ming had de vriendelijkheid ons een porceleinen gedenkpenning te schen ken en voor de „inklaring" moesten we ons naar het desbetreffende bureau begeven met twee in te vullen formu lieren, waarbij we ons voor alles en nog ivat geldelijk moesten aansprake lijk stellen. Eerst naar kamer 23 waar we de biljetten moesten teekenen, dan naar kamer 24 waar we een „fiat" kregen om het pakje te mogen inzien ten einde zelf de waarde te bepalen. In kamer 19 konden we het pakje openen en met absolute ondeskundig heid de waarde van het geschenk schatten om die waarde op 't biljet in te vullen. Met dit biljet weer naar kamer 24. Met een nieuw biljet terug naar 19 en daar overhandigde ons de vriendelijke beambte alle beambten waren even voorkomend het doosje met een „wees u er gelukkig mee." Hoe kwamen die ambtenaren zoo voorkomend? In lokaal 24 hing een gedrukte wandspreuk: „Stilte in het belang van den dienst." Een spreuk die op vele kantoren moest hangen waar ie veel gekletst wordt. Doch bo ven de tafel van een der ambtenaren hing voor hem zelf bestemd, maar ook heel nuttig voor het publiek, dat hier komt, een zelfgeschreven spreuk: „Mensch erger je niet! Bemoei je niet overal mee." Na zoo'n les vergeet men z'n inkla ring snarigheden en alle moeilijkhe den die een grens kan opleveren. „Mensch erger je niet." Een gulden levensregel, alsook: „Bemoei je niet overal mee!" Want met je eigen za ken heb je al meer dan genoeg. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 761,4 Vorige stand: 765,3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1