I De Hetze tegen de Katholieken in het Derde Rijk De chaos in het verre Oosten BIJEENROEPING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD? Het nieuws van heden EEN SCHERP ARTIKEL VAN DE OSS. ROM. KRITIEK VAN LANSBURY OP DE REGEERING K XVIII-18 KARAATS De Habsburgers DE NEGUS ZENDT WEER NOTA'S m HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR LEBRUN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 11 JULI 1935 6UREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19430 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het Vaticaansch orgaan wijst er op dat de Kath. vereenigingen in het Concordaat erkend zijn De redevoeringen te Münster By een geweldigen "brand in 'n zakkenfabriek te Londen kwamen drie brandweerlieden om het leven. Driehonderd manschappen namen aan dezen strijd tegen het vuur deel ^jir John Simon is de slechtste minister van Buitenlandsche Zaken geweest der laat ste jaren" Eden krijgt hulp Menschen vliegen door de lucht Parachutist met vleugels op den rug springt uit een vliegtuig De K XVIII, die parmantig Om de halve wereld vaart, Is een toonbeeld van ons Neerland En den vaderlandschen aard. I Over zeeën, oceanen, Vaart met eere Neerlands vlag, i Een symbool van 't kleine landje, Een symbool van ons gezag. En al hebben andere landen Dikwijls ook een massa praats, De K XVIII is in orde! Die is heusch achttien karaats! Wakkere marinemannen En bekwame commandant, Dacht je soms alléén te reizen? Nee, met jullie vaart heel 't land! Want naar verre werelddeelen En naar elke vreemde zee Gingen steeds in hun gedachten Alle landgenooten mee. Deze tocht was niet krijgszuchtig, f Diende ook de wetenschap, I Die door zulke expedities Steeds vooruit gaat, stap voor stap. Daaglijks vroeg men hier in spanning Gaat de tocht wel goed en snel? Tot steeds 't laconiek bericht kwam: i E „Geen bijzonders. Alles wel." I En waar je was aangekomen i e Of waar je ook was gestart, E Jullie „ware plaats", hoor jongens, Was steeds: midden in ons hart! 1 h.k. f Bij een luchtaanval op Oeliasoetai zouden ruim 1000 dooden zijn te betreuren Verwijten aan Rusland Proclamatie van het Vaderland- sche Front Hij verlangt opheffing van het ver bod, dat eenige landen heb ben uitgevaardigd, om wapenen aan Abes- sinië te leveren Weer 1300 Italianen naar Oost-Afrika Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii| Treinongeluk in Frankrijk Acht gewonden Paratyphus te Stuttgart «ft Phenen Doordat een doorrijdende spoorwagon te Missouri tegen de pijlers van een Mississippi- brug botste, stortte deze in en kwam op een dertig meter lager gelegen straat terecht. Eenige voorbijgangers werden daarbij gewend. Een overzicht van de opruimings- werkzaam heden Help zooals. We worden gaarne geholpen. Wan neer we zelf in nood zitten rekenen we op de hulp van vrienden en even naasten en wij beschouwen het als een onrecht, wanneer de hulp talmt of weg blijft. We vertrouwen op anderer hulp en mogen ook er in zekere mate op rekenen omdat we 7een eenlingen zijn maar een gemeen schap vormen, zoodat we op elkander zijn aangewezen. We rekenen dus op hulpbetoon. Maar hoe zit het wanneer anderen op onze hulp rekenen? Zijn we dan ook zoo doordrongen van de billijkheid van anderer vertrouwen om op ons te rekenen? We worden gaarne geholpen maar moeten ook onzerzijds gaarne anderen helpen. We moeten hen goed helpen. Dat beteekent met tact en voorzichtigheid, met bereidvaardig heid en zonder te kwetsen. Wanneer anderen een beroep op u komen doen doe dan al het mogelijke om aan het verzoek te voldoen. Help zooals ge zelf gaarne geholpen zoudt willen worden. Z.H. de Paus verleent den presi dent de Hoogste Orde van Christus !g [AWWAWmil Iuil II I////V////A& NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Onze Rom. correspondent meldt cms d.d. 9 Juli: De „Osservatore Romano" wijdt een uitvoe rige beschouwing aan „het geval van Mün ster", d.w.z. aan de redevoeringen van Rosen berg en Frick en het daaraan voorafgaande schrijven van den bisschop van Münster aan de plaatselijke autoriteiten. „Klaarblijkelijk," zoo schrijft het Vaticaan- sche orgaan, „hadden de autoriteiten van Westfalen ernstig tegen hun plicht en hun aanzien gehandeld door aan een particulier den brief van een bisschop over te geven en toe te laten, dat deze in het openbaar werd voorge lezen en grof werd aangevallen. Maar het was niet om deze onbekwame of partijdige autori teiten tot de orde te roepen, dat minister Frick zich met die onsmakelijke episode bezig hield, doch integendeel om Rosenberg gelijk te geven." De „Osservatore" citeert vervolgens eenige passages uit Frick's rde, waarin o.a. gezegd werd, dat het „in het nationaal-socialistische Duitschland onduldbaar is, dat een kerkelijke persoonlijkheid zich gerechtigd acht, zulke vra gen tot de overheid te richten." De „Osservatore" merkt daartegen op, dat het in het nationaal-socialistische Duitschland, dat volgens Rosenberg's verklaringen van Septem ber 1.1., de beide christelijke confessies be schermt, onduldbaar zou moeten zijn, dat aan het hoofd van de politieke opvoeding der jeugd de meest verwoede en godslasterlijke vernieler van het Christendom en meer in het bijzonder van het Katholicisme gesteld wordt; en dat het niet alleen duldbaar, maar rechtmatig en plicht matig voor den bisschop was, den brief te schrjjven om den, door de wet beschermden en door het concordaat gewaarborgden godsdienst tegen verdere beleedigingen te behoeden. „En dit ook, omdat in eiken staat, die zich van zijn wezen bewust is, een beroep van de burgers op de bevoegde overheden SI dan niet kan worden aanvaard, maar nimmer onduldbaar kan ge oordeeld worden. Dit zou niet alleen een absur diteit, maar een zelfmoord van het staatspres- tige beteekenen; tenzij in plaats van het be grip van den staat als oppersten regelaar en rechter in Duitschland reeds een zonderlinge opvatting ingang gevonden heeft, die door mi nister Goebbels werd uitgesproken in zijn rede van den len Juli, n.l. dat „de partij boven den staat moet staan, die slechts een werktuig is om de menschen te besturen." De „Osservatore" citeert verder de uitlatin gen van minister Frick over de overbodigheid der katholieke vereenigingen en wijst erop, dat deze in het concordaat erkend en beschermd zijn, hetgeen beteekent, dat zij niet overbodig geoordeeld werden, maar beschouwd werden als nuttige elementen voor de Duitsche een heid. VATIC AAN-STAD, 10 Juli. (Reuter) Het rondschrijven van den Duitschen minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij de Duitsche Katholieken worden beschuldigd zekere Rijks wetten te weerstreven, heeft in Romeinsche religieuze kringen emotie veroorzaakt. Men herinnert zich hier de herhaalde over tredingen van de bepalingen van het concor daat en de vervolging, waarvan zekere leden van de geestelijkheid hadden te lijden. LONDEN, 10 Juli. (Reuter). Het Lagerhuis besprak heden de jongste veranderingen in de samenstelling der regeering naar aanleiding van een door Lansbury, den oppositieleider, in gediende motie tot verlaging der credieten Voor het Ministerie van Financiën waarbij ook de vergoeding voor den eersten minister ter sprake komt. Lansbury verklaarde, dat de regeering be schuldigd wordt zekere personen te bevoor rechten. Hij zeide, dat MacDonald tweeduizend pond sterling per jaar ontvangt, terwijl zijn zoon, die nog pas een tweetal jaren een plaats in het openbare leven inneemt vijfduizend pond per jaar ontvangt. Ten opzichte van Sir John Simon zeide Lans bury, dat deze de slechtste Minister van Buiten landsche Zaken is geweest van de laatste jaren. Eden verklaarde in het Lagerhuis, dat de onderhandelingen tusschen de vijf mogendhe- den-onderteekenaars van het Locarno-verdrag, om te geraken tot een luchtvaart-pact, nog Eiet bfegonnen waren. In antwoord op een vraag van Mander om trent de houding van Groot-Brittannië als on derteekenaar van het Covenant met betrek king tot het Italiaansch-Abessinisch geschil, seide Eden: „Ik veronderstel, dat Mander doelt op den toestand die zou ontstaan, indien Italië tot oorlog zou overgaan, zonder rekening te houden met zijn verplichtingen ten opzichte van het Covenant. Ik hoop van harte, dat een derge lijke toestand zich niet zal voordoen." Minister-president Baldwin diende heden 'n wetsontwerp in, waarbij de mogelijkheid van twee parlementaire onderstaats-secretarissen voor buitenlandsche zaken wordt geschapen. Baldwin zeide, dat hü Cranbourne hiertoe zou aanbevelen. De onderstaats-secretaris zou Eden moeten bijstaan in Volkenbondsaangele genheden. MOSKOU, 10 Juli (Reuter). De parachutist Sanfiroff is, naar het agentschap Tass meldt, met samengevouwen vleugels op den rug en niet een valscherm op 2500 meter hoogte uit een vliegtuig gesprongen. De vleugels openden zich direct en de piloot daalde in een spiraalvormige dwarrel- vlucht. Na ongeveer 20 omwentelingen open de Sanfiroff op ongeveer 1500 meter hoogte het eerste valscherm, waarna aan de draai- bewegingen een einde kwam. Hij strekte daarop de vleugels uit en daalde verder in glijvlucht. Op 800 meter opende hij het reservevalscherm en op 400 Meter maakte hij de aan zijn rug bevestigde vleugels los, om deze met een speciaal daartoe medege nomen parachute te laten vallen. Met behulp der beide valschermen kon de piloot gemakkelijk landen. De vleugels, die een spanwijdte hebben van 4 meter, bestaan uit een geraamte van dunne chroommolijbdeen-buizen, die met linnen zijn bespannen en die geheeile constructie weegt slechts 13.5 K.G. In tegenstelling met de vleugels van den Amerikaan Clam Son en van den parachutist iSchmidt, zijn deze Kteugals van een stijve constructie. iiiiiiiimiimiiiMmiiMiimiiiiHiiimiiiiiiiiiiiMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim TOKIO, 10 Juli (ANP). Op sensationeele wijze publiceeren de dagbladen alhier een bericht volgens hetwelk generaal Sjeng Sji Tsai, de gouverneur van Sinklang in Chineesch Turkestan, kort geleden lucht aanvallen zou hebben doen uitvoeren door verscheidene vliegtuigen op Oeliasoetai, een belangrijke stad tusschen Buiten- Mongolie en Sinkiang, die in 1933 zich heeft losgemaakt van Buiten-Mongolie. Bij deze luchtaanvallen zouden ruim 1000 dooden gevallen zijn onder de bevolking. In verband met deze berichten schrijft de Kotsji het volgende: De Sowjet-Russische penetratie in Sinkiang en de Sowjet-Russische overheersching van Buiten-Mongolie, zijn verantwoordelijk voor de impasse, waarin de conferentie van gede legeerden van Mandsjoekwo en Buiten-Mon golie geraakt is te Mantsjoeli, aangezien Mandsjoekwo wenscht, dat diplomatieke en commercieele betrekkingen worden aange knoopt tusschen Buiten-Mongolie en Mands joekwo, terwijl Buiten-Mongolie de aanbie dingen van Mandsjoekwo verwerpt in verband met zijn bijzondere betrekkingen met Rusland. Het blad voegt hieraan toe, dat Sowjet Rus land, dat reeds vasten voet heeft gekregen in Sinkiang, thans plannen heeft opgesteld om Buiten-Mongolie met Sinkiang te verbin den. Vandaar de recente luchtaanvallen van generaal Sjeng Sji Tsai, die een protégé is van de Russen. WEENEN, 10 Juli. (Reuter.) De secretaris generaal van het Vaderlandsche Front, kolonel Adam, heeft aan alle onderafdeelingen van 't Vaderlandsche Front de volgende verklaring inzake de Habsburgsche quaestie uitgevaar digd: „Het Vaderlandsche Front bevordert in haar rijen het respect voor de Habsburg-dynastie en verbiedt alle uitingen, waardoor het Huis Habs- burg wordt vernederd of tekort gedaan. Het is mogelijk en wenschelijk, dat de volkeren van net Donaugebied eens, bij volle garantie van hun onafhankelijkheid en nationale vrijheid, weder de economische wetten zullen volgen en tot een economische samenwerking zullen komen. In de lijn van deze ontwikkeling zou de Habs burgsche Kroon opnieuw van beteekenis kun nen worden in de Europeesche staatkunde. Evenwel is propaganda voor restauratie in het huidig stadium van de binnenlandsche ont wikkeling van Oostenrijk en de internationale spanning, niet in het belang van het vader land, evenmin in het belang van de dynastie. Derhalve mag in het Vaderlandsche Front geen dergelijke propaganda worden gevoerd. WEENEN, 10 Juli. (Reuter.) De bondspolitie heeft gelast het vermogen van de „Deutscher Studenten Hilfsverein" in beslag te nemen. Dientengevolge zijn de beide studenten-te huizen en twee stukken grond, welke aan de vereeniging behooren in beslag genomen. Verder werd het vermogen ten bedrage van 500.000 schilling in beslag genomen. WEENEN, 10 Juli. (Reuter.) De Federale Landdag heeft het wetsontwerp tot opheffing der Habsburgwetten met aleemeene stemmen ADDIS ABEBA, 10 Juli (Reuter). Naar men in regeeringskringen me dedeelt zal Abessinië de onmiddel lijke bijeenroeping van den Volken bondsraad verzoeken. Het wil daar mede te kennen geven, dat het nog steeds tracht een vreedzame oplos sing te vinden voor het Italiaansch- Abessinisch conflict. In regeerings kringen is men van meening, dat inderdaad de weigering van Italië tot benoeming van een vijfden arbiter doet zien, dat Italië liever tot geweld zijn toevlucht neemt dan dat het een juridische regeling van het geschil tracht te bereiken. De Abessinische regeering heeft aan de di plomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk. Engeland en België, ook voor Tsjecho- Slowakjje, Zweden en Denemarken, gelijklui dende nota's overhandigd, waarin zij de ophef fing verlangt van het verbod tot wapenlevering door deze landen. Abessinië beroept zich in de nota's op het verdrag van 21 Augustus 1930, dat een regee ring machtigt wapens en munitie, die voor de landsverdediging en tegen een buitenlandschen aanval noodzakelijk zijn, in te voeren. In de nota's wordt de noodzakelijkheid van wapeninvoer hiermede geargumenteerd, dat er oorlogsgevaar bestaat en dat de verklaring van Mussolini en ook de Italiaansche pers openlijk op een veroveringsoorlog aanstuurden. Ondanks de arbitrage-commissie, zoo gaat de nota voort, zet Italië zijn mobilisatie voort en stuurt het troepen en munitievoorraden naar de Abessinische grenzen. Abessinië is dus tot zelfverdediging tot invoer van wapenen gedwongen en een verbod daarvan is onvereenigbaar met de neutraliteit tegenover beide landen in acht te nemen. Abesfiinië heeft de bijeenroeping van den Volbenbondsraad verlangd, omdat de Ita liaansche arbiters te Scheveningen de be spreking van het rechtsvraagstuk van Oeal- Oeal van de hand hadden gewezen en zich toelegden op een oplossing door geweld. De Abessinische vertegenwoordiger bij de ver zoeningscommissie prof. Jèze, is te Genève aan gekomen met de besluiten der Scheveningsche conferentie, die morgen, Donderdag, zullen wor den gepubliceerd. In een begeleidend schrijven verklaart profes sor Jèze een interventie van den Volkenbonds raad dringend noodzakelijk. Verwachting: Zwakke tot matigen Noordelijke tot Wes- telijken wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op EE regen- of onweersbuien, vooral in het EË Westen koeler. EE Verdere vooruitzichten: EE EE Koeler met minder kans op regen. „Wij staan voor een strijd, dien wij voornemens zijn te voeren tegen eiken prijs". LONDEN, 10 Juli (Reuter). In antwoord op een vraag van den liberaal Mander in het Lager huis inzake het Italiaansch-Ethiopisch conflict verklaarde Eden: ,Ik hoop, dat Italië niet zijn toevlucht zal nemen tot een oorlog. Onze regeering is vastbesloten haar pogingen voort te zetten in samenwerking met de overige mogendheden, om door vreedzame middelen het conflict te regelen." De „Times" schrijft, dat de verklaringen van Gayda in de „Giornale d'Italia" over de aan komst van Britsche troepen in Britsch-Somali- land en een versterking van de Britsche troe pen in Egypte met 600 man uit Indië onjuist zijn. Evenmin hebben troepenverplaatsingen plaats gehad in Soedan of Kenya. Het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken spreekt de geruchten over een stelling- nemen van Japan in het Italiaansch-Ethiopisch conflict tegen. Tevens wordt ontkend, dat er waarheid zou schuilen in de geruchten, volkens welke Abes sinië gewapende hulp van Japan gevraagd heeft. Japan is politiek niet geïnteresseerd Dij Abes sinië, het heeft in dit land alleen economische belangen, zooals ook andere landen en deze belangen zal Japan weten te beschermen. NAPELS, 10 Juli (Reuter). Met het stoomschip „Belvedère" zijn heden twee bataljons Zwart- hemden ter sterkte van 1300 man naar Massoca vertrokken. PARIJS, 10 Juli (Reuter). Op het station van Thouars in West-Frankrijk is een loco motief in botsing gekomen met den Parij- schen express. Vijf passagiers en 3 postamb tenaren hebben verwondingen opgeloopen. De materieele schade is belangrijk. STUTTGART, 10 Juli. (A. N. P.) In het zie kenhuis alhier zijn plotseling 34 kinderen aan paratyphus ziek geworden. De meeste kinde ren zijn licht, eenige zwaar ziek. Een der pa tiëntjes is overleden. Het conflict tusschen Abessinië en Italië; bij eenroeping van den Volkenbondsraad? Proclamatie van het Vaderlandsche Front inzake de Habsburgsche kwestie. Treinongeluk in Frankrijk; acht gewonden. Bij een luchtoverval op Oeliasoetai (Mongolië) zouden 1000 menschen om het leven zjjn ge komen. Z. H. de Paus verleent aan president Lebrun de Hoogste Christus Orde. Poolsche parlement ontbonden. Ontijdige dynamiet-ontploffing bq slooperswerk te Rotterdam; drie arbeiders gewond, van wie één zeer ernstig. De bezuinigingsplannen besproken in een hoofd- besturenvergadering der R. K. Centrale van bur gerlijk Overheidspersoneel. New-Yorksche Beurs: Opening kalm, daarna eenige verbetering, slot onregelmatig. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 10 Juli: Z. H. de Paus heeft aan den President der Fransche Republiek de Hoogste Orde van Christus verleend. De minister van Staat Marin en de Fran sche ambassadeur te Rome hebben 't Groot kruis der Pius Orde ontvangen. Naar aanleiding van de verleening van de Christus Orde aan den president der Fransche republiek schrijft de „Osservatore Romano" een belangrijk commentaar. Bij de sluitingsfeesten van het Heilig Jaar te Lourdes, aldus het pauselijk blad, klonken de namen van Rome en van Frankrijk, eeuwen lang vereenigd door het Katholieke eerstge boorterecht, na zoo vele smartelijke wederwaar digheden opnieuw te zamen, onder de zegenin gen der gansche Christenheid. President Lebrun sprak de diepste gevoelens van het Fransche volk uit. Met hem waren al de geloovigen van den godsdienst der vaderen, al diegenen, die in het geloof van Clovis, van Karei, van Lodewijk, van Jeanne d'Arc en van Foch de hoogste, de edel ste deugden van het vaderland zien. Ridder van Christus, zoo besluit het pauselijk orgaan, beteekent ridder van den Vredevorst. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 761.8 Vorige stand 763.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1