STADSNIEUWS De tarwefraude te Eist Men óMjfi om; SITTERSiKAR Verduistering te Arnhem Haarlem, 11 Juli GEEN SPRAKE VAN! ,60d {imivk 75d\ NIJVERHEIDSONDERWIJS Wij schrijven voor U op advertentien! EEN UITEENZETTING Een Blik heerlijke Biscuits voor 28 cent SPECIALE AANBIEDING le soort Holl. Roomboter 77 ct. p. pond DONDERDAG 11 JULI 1935 FEESTGAVE VOOR DEN BISSCHOP Verfraaiing van het Hanze-altaar DE CATHRIJNEBRUG Weer opengesteld St, Marcus Pas op uw portemonnaie! 1ste H.B.S. b met 5-j. cursus Overgangsexamens St. Henricus Mulo-school Heemstede SUCMi IWMlltHY STOH QhD\0\ KRUISWEG 60 - HAARLEM De maatregelenin het bezuini- gingsontwerp opgenomen, kunnen zonder wetswij ziging worden door gevoerd Nieuwe Volkenbond Boekhouder-kassier bij den A.B.T.B. maakte er zich schuldig aan UIT DEN OMTREK RENNEBROEK Nieuwe Haarlemsche Courant NASSAULAAN 51 - HAARLEM HEEMSTEDE AGENDA SANTPOORT VELSEN Het bestuur der Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Gelderland, Utrecht en Overijsel geeft aan, dat fraude van eeni- gen omvang niet mogelijk was Er is zeer streng opgetreden Was fraude met voorraad mogelijk? Het schonen der tarwe Levering buitenlandsche tarwe DAMMEN Clubkampioenschappen Haarlemsche Damclub MECHANISCHE KALENDER Een Nederlandsche uitvinding C ^OMDi^ Z förï\ UUNI 12 Juli „Columba" DAAnQIfETI II KLEINE HOUTSTRAAT 23 IfAMUd «ELK# TELEFOON 13686 TIJDELIJKE RECLAME t/m Zaterdag 20 Juli: LIMONADE GAZEUSE, div. smaken, 12 ct. per fles ONZE PRIMA JAM CHOCOLADE HAGELSLAG 22 cent per pond 1 JONGE VOLVETTE KAAS N.-HOLL. EDAMMER 40 +1 19 cent per pond 15 cent per pond PRIMA BESCHUIT 6 cent per rol GELDERSCHE PL0CKW0RST 2 ons 25 cent RUNDERROOKVLEES (muisje) 2 ons 29 cent Een dezer dagen heeft het bestuur van de R. K. Middenstandsvereeniging het Dames- Comité geïnstalleerd, dat zich belast heeft met het plaatsen van busjes en het inzamelen van giften, teneinde Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent namens den Middenstand bij zijn veer tig-jarig Priesterfeest op 1 April 1937 als feest gave een som gelds aan te bieden ter ver fraaiing van het Hanze-altaar in de kathedraal, terwijl een gedeelte der bijeen gebrachte som met goedvinden van Z. H. Exc. zal gestort worden in het op te richten Reserve-Actie- Fonds. Alle R. K. Middenstanders zullen ongetwij feld aan dit mooie doel willen meewerken ccor wekelijks een kleinigheid te werpen in het busje, dat binnenkort door een der dames, leden van het Comité of Sub-Comité, zal worden aangeboden. Het bestuur, dat als volgt is sa mengesteld, zal ook gaarne giften aanvaarden, welke geregeld in de krant zullen worden ver meld. Mevrouw M. Star, Presidente, Jansstraat 47; mevrouw M. Hoes. vice-presidente, Mr. Corae- lisstraat 33; mejuffrouw W. van der Singel. Ie secretaresse, Kleverlaan 194, tel. 23S08; me juffrouw Th. van der Meer, 2e secretaresse, Zomerluststraat 2; mevrouw J. Rekers, pen- ningmeesteresse, Oranjestraat 19 rood, giro 61825; mejuffrouw B. v. Emmerik, Parklaan 79. Maandag 8 Juli werd de Cathrijnebrug hij den Koudënhorn voor het verkeer gesloten, teneinde electrische motoren, leidingen enz ci&n te kunnen brengen. De brug zal, zooals wij reeds meldden, electrisch gaan draaien. Hedenmorgen werd hij weer voor het ver keer opengesteld, doch de motoren moeten nog gemonteerd worden. Dat zal geruimen tijd in beslag nemen. Het bestuur van „St. Marcus" verzoekt ons mede te deelen, dat de vergadering van heden avond. waar de leden een convocatie van ont vangen hebben, niet is de openbare vergade ring welke ook in het gebouw St. Bavo ge houden wordt. „St. Marcus" houdt een leden vergadering over het conflict tusschen de Grossiers en den Kleinhandel. Een Haarlemmer heeft bij de politie alhier aangifte gedaan van vermissing van zijn porte monnaie, inhoudende ongeveer f 5, in de Zwem school aan de Houtvaart. De politie stelt een onderzoek in. Toegelaten tot de 1ste klasse: F. W. Bert hings, H. E. Hezemans, J. Hogeweg, A. Kruys- hoop, J. G. Martin. J. M. Pet, C. R. Slager, J. T. Swart, H. Tollenaar, H. C. Vernout. W. van den Weg, A. W. van Brederode, A. Kamp, H. F. A. Krug, J. E. Poot, J. D. Spaargaren, J. de Jong. A. Boer, L. J. Schmit Jongbloed, C J. van Gelderen, H. Graaff, W. Ingerman. A. J. van Leunen, G. J. Maipherson, T. W. Pals, K. Kikkert, H. de Ronde, N. A. Poets, P. van Erpers, T. Rooyaards, P. W. Fenenga, P. Jan sen, R. R. F. Kraft, Ing. Wan Oei, H. R. Wer ker, P. E. Warendorf, H. H. Kuling, H. van Biedershoven, W Wackwitz, J. p. T. van Berk hout, H. Staal. Bevorderd naar klasse 2: J. Bais, J. van den Burg. C. Coltof, N. Dijkstra, B. Fiege, J. Ger- branda, J. Grillis, F. van Haften, H van Haf ten, P. Hoogendocrn, P. Kruijt, N. Kuijper, J. Mosk, P. Olthoff, P. van Putten, K. Schagen, M. Troll. J. van der Velden, W. Wos, A. Vun- derink, S. van den Weg, J. IJzer, T.' Jossc, T. Bergman, B. Busking, B. van Dusschoten, T. van Dijk, G. Hooyen, K. Joustra, A. Kelderman, J. Kuiper, I. van der Meer, W. Milders, H. Mo lenaar, A. Pijl, W. van der Sleen, J. Ulsamer, E. van der Valk, M. Wanrooy, L. Warnaars, P. Zalm, K. de Beer, G. van Amerongen, F. Ap pelman. B. van Basten, M. Binkhorst, B. Brugs- ma. D. Daam, J. Freudenborg, T. van Geelen. H. Heeren. A. Jacobs, C. Jeekel, W. Jespen, N. Kikkert, T. Liebregs, W. van Manen, E. Otter B. Polak. D. Tollenaar, J. van der Valk, H. de Visser, C. Vogelzang, K. Wafelbakker, W. Wer ker. Bevorderd naar klasse 3: L. Burk, R. Cop- pens, J. Draaijer, A. Floberg, Ab Geuze, L. de Haan. J. 't Hart, F. Kuipers, N. Milders. B. de Raay, W. van Ree, B. Reinalda, P. Schras, J. Sickmann, K. Valken, M. Vliegen. H. Vreeden- burgh, B. Honhoff, M. Jacquet. C. de Jong. H. Knoop, B. Leupen, T. van Loon, O, de Lugt. R. Meijer, R. Müller, H. Starink, T. Visser, W. Visser, W. Vorstman, L. de Vries, E, Benard. H. Boekwijt, W. van der Heyden, A. Hoorns. W. Hout, C. Kooiman, J. Kroon, W. van der Laan,, C. Leersnijder, W. Lenselink, J. den Ot ter, K. Peper, F. Polak, G. Schmit Jongbloed. Th. Scholten, M. van Til, H. Verlieus, T. van der Weide, E. Bridie, J. Wachwitz. Bevorderd naar klasse 4: L. Boogerd, P. Bos, L. van den Broek, C. Brunning, P. Gerbranda, H. Guldemond, O. de Haan, K. Heybroek, K. Hofstede, F. Klein, D. de Konlngh, B. Lande- weer, W. Landeweer, M. Lucieer, T. Meyerink, J. Schuurman, K. Smits, H. Voorn, M. Wee- huisen, E. Willemze, R. Bakker, H. Bartelds, J. Berendsen, G. Bleeker, P. Eysker, A. Ger branda, D. Hoenson, E. van Lookeren, J. van der Meulen, K. van Mieren Loovenstijn, N. Ockhuysen, H. van Ooyen, H. Reus, W. van Roosem, D. Spaling, J. van der Valk, J. van der Veer, G. van Veen, B. Visser, D. Wolters, H. van Zyl, W. Boere, N. Bolkestein, J. Brian, H. Donkersloot, J. Gans, G. Grimmon, N. Groot, M. Kann, W. Kaptein d. Boumeester, H. Lan- son, P. de Lugt, G. Mans. K. May, M. Meyer, P. Muller, M. Oei, M. Pijnakker, N. Seyffert, W. Teunissen, K. Traksel, P. Zwager. Bevorderd naar klasse 5: R. Bais, C. Dors man, P. Dozy, P. Groustra, T. van Hattum, W. Joustra, U. Knuyt, L. Kooreman, N. Linden- bergh, K. Mulder van Leens Dijkstra, E. Mul ler, J. Nijhuis, L. Oei, R. Poolman, W. Teding van Berkhout, M. van Weel, K. Witsenburg, H. Damgen, W. Augustinus, C. Boom, K. van der Broek, F. Cnossen, W. Erikson, W. Fehres, H. Feilzer, K. Gratama, A. Koster, W. Kroon, P. Kuipers, P. Leentvaar, M. Polak, H.' Postema, G. Raasveldt, J. Schroder, C. Swaving Dijkstra, A. van der Vaart, J. Volger, B. van Zanten, D Andrea, J. Dijk, K. Fortgens, M. van der Hart, B. Inpyn, J. der Kinderen, F. Klingen, J. van Leer, R. Leersnijder, H. Naessens, H. Stalling, D. van der Velde, A. Vunderink, E. van Wesi C. Zaalberg, D. Zuydam, P. Sillevis. De Heemsteedsche M. U. L. O. school St. Henricus boekte een fraai succes. De volgende leerlingen slaagden voor het einddiploma A of B.: J. N. van Assema; H. J. Bruinsma; A. G. van Engelen; J. W. A. Holdorp; L. A. Jansen; J. K. M. Janus; J. M. A. H. Kengen; Cl. Kos ter; G. Kroon; H. L. J. van Lent; J. F. du Mai ne; A. P. Preyde; IJ. A. Oldenburg; J. C. A. Rhee; J. A. B. van Stijn; F. A. Tijssen; H. J. van der Vossen; Th. Fr. Willemse; A. B. M. Zwartkruis. Het groote aantalgeslaagden waaronder alje B.-candidaten en de behaalde puntenlijsten getuigen van de mooie werkprestatie van per soneel en leerlingen. i PLBWttVt \B maanden I PER WEEK Naar wij' vernemen, heeft de Minister van O., K. en W. a. i. aan de gemeenten en school testuren, die rijkssubsidie genieten voor de In standhouding van drie-jarige lagere nyverheids- scholen voor jongens medegedeeld, dat de re geering heeft besloten een aanvang te maken met de voorbereiding van een geleideiyke In voering van de maatregelen ten aanzien van het nyverheidsonderwijs, aanvankeiyk vermeld in het ontwerp van wet tot verlaging der open bare uitgaven. Deze maatregelen kunnen na melijk zonder wetswijziging tot uitvoering wor den gebracht. De minister heeft tot die be sturen het verzoek gericht spoedig voorstellen tot'wijziging van de leerplannen dezer s'cholen aan zyn goedkeuring te onderwerpen, waarbij rekening is te houden met een twee-jarigen dagcursus. De regeering doet een ernstig beroep op de medewerking van de besturen, de directeuren en de leeraren dezer scholen, opdat die om zetting zoo goed mogelijk zal slagen. LONDEN, 10 Juli (Reuter) Uit Nederland, België, Frankryk en andere landen zyn afge vaardigden gekomen, die zullen deelnemen aan het tweede congres van de „nationalistische In ternationale", welke een jaar geleden door Hans Keiler te Zürich is gesticht. Verschillende Internationale problemen zullen worden besproken; o.a. is voorgesteld een nieu wen Volkenbond te stichten. In een interview zeide Keiler, dat de eerste stap tot verwezeniyking hiervan zou zb'n de reorganisatie van den huldigen nutteloozen Volkenbond tot een Huis van Staten en een Huis van .Volken. Kolonel Thwaites, die de conferentie verwel komde, zeide, dat de beweging niet politiek doch wetenschappelijk is. Woensdag zyn de brigade-commandant van de Rijksveldwacht te Eist, A. H. van den Berg, en de controleurs de Vries en Vermeulen te Utrecht, overgegaan tot de arrestatie van B. C. A. van H., boekhouder en kassier bij den A. B. T. B. e Arnhem, die te Utrecht verblyf hield. Van H. Is naar Arnhem overgebracht en voor- geleld voor den Officier van Justitie. Gedurende den afgeloopen nacht is het jus titioneel onderzoek In het gebouw van den A. B. T. B. voortgezet. Verdachte bekende tenslotte, zich te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring van etteiyke duizenden guldens in verband met de ontdekte tarwefraude. Van H. was reeds eenige weken van zijn post ontheven, waarop hy zich te Utrecht heeft ge vestigd. Afsluiting Binnenweg. Burg. en Weth. van Bennebroek brengen ter algemeene ken nis, dat de Binnenweg in die gemeente, in ver- Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. OMROEPER-SERVICE Kantooruren van half 9 tot halt 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt band met herstelwerken aan de oude trambrug, vanaf 15 Juli 1935 tot nader bericht voor het verkeer zal zyn gesloten. Vergadering Reddingsbrigade Dinsdag avond hield de afdeeling Heemstede van den Ned. Bond tot Redding van Drenkelingen een zeer druk bezochte ledenvergadering in café. restaurant Lommeroord, met als meest ur gente punt de bespreking van een Gooitoer. De animo hiervoor bleek zeer groot. Als datum werd vastgesteld Zondag 4 Aug. Bezocht zal worden Baarn, waar onder lei ding van den instructeur, den heer A. H. Dekker, een demonstratie zal gegeven wor den. Verder zal ook een bezoek aan Bilthoven gebracht worden. Als uiterste datum voor opgave tot deel. name ook van kennissen van leden werd 21 Juli vastgesteld. Vervolgens werd medegedeeld dat een zwem feest, te houden in Augustus, in voorberei ding is. Behalve de wedstrijden om den wisselbeker zullen wedstrijden voor kinderen van 615 jaar gehouden worden. Verder Is het de be doeling dat het programma zeer geanimeerd zal worden en afwyken van de gebruikeiyke attracties. Met een beroep op de leden om vooral de Plotseling de straat overgestoken Dins dagmiddag stak het 2y-jarig meisje T. vanaf het trottoir in de Bloemstraat plotseling de straat over juist op het moment, dat een vrachtauto, bestuurd door de G. uit Limmen langzaam aan kwam rijden. De G. week onmiddellijk naar links uit, doch kon niet verhinderen, dat het kind een duw van den bumper kreeg en kwam te vallen. Het kind is onmiddellijk onder behandeling van een dokter gesteld, waarby bleek, dat het geen nadeelige gevolgen van de aanrijding had be komen. Den bestuurder treft in deze geen schuld. Roodvonk Alhier zijn van 30 Juni tot en met 6 Juli twee gevallen van roodvonk gecon stateerd. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeperl Rubri ceering en geiykvormlge zetwijze. Bilhjk han- 1p1s tarief oefeningen trouw te bezoeken, sloot de voor zitter de vergadering. Concert in Groenendaal Zondag 14 Juli van 35 ur zal de harmonie „Eensgezindheid directeur de heer Th. Betz, een concert geven in Groenendaal. Het programma is samengesteld als volgt: 1. Vieux Camerades, marsch, C. Peike. 2. Ouverture Lelchte Cavallerie, F. v. Suppé. 3. Lucienne, Polka van Piston, P. Houieaux. 4. Gyptis, fantaisie, F. Joly. Pauze 5. Fraternité, Ouverture, E. Derême. 6. Suite Ballet, F. Popy. 7. Rachel, Grande Valse, L. Langlois. 8. L'Avenir, fantaisie, G. Martin. 9. Marsch. Brand Woensdagmiddag tegen 5 uur ver oorzaakte het brandalarm een ware volksver' huizing van de kermis aan de Hoofdstraat naar de Kweekerslaan, waar brand was uitge broken In een riethoop op de lcweekerij van den heer ter M. De Santpoortsche brandweer, die zéér spoedig met de motorspuit ter plaatse was. kon niet verhinderen, dat het vuur oversloeg op een houten loods in de nabijheid. Deze brandde geheel uit. Eenige andere schuren jn de onmiddellijke nabyheid wist men te be houden. De oorzaak van den brand is onbekend. Duinbrand Dinsdagavond heeft naby de vuilverbranding in de omgeving van de Haring haven een duinbrandje plaats gehad, waar door ongeveer 100 M2. helm is verschroeid. De brandweer behoefde geen dienst meer te doen. Brand in een rookerij Gistermorgen heeft er brand plaats gehad in een motbergplaats van G. tusschen de perceelen 39 en 41 aan ae Industriestraat. De brand, die door de brandweer is gebluscht, heeft eenige schade aangericht aan het dak van perceel 39 en aan de poort en een raamkozijn van perceel 41, terwijl tevens een bakfiets en een party mot eveneens verbrand zyn. De brand is "ver moedelijk ontstaan door vonken uit een in perceel 39 gevestigde ijzergieterij, die in de mot zijn gevallen. Het bestuur der Gewestelyke Tarwe-Organi satie voor Gelderland, Utrecht en Overysel zendt ons een communiqué over de fraude te Eist, waaraan wy het volgende ontleenen: Met de arrestatie van den heer J., een banket bakker te Eist, heeft onze organisatie niets te maken, daar deze knoeierijen volgens de bladen loopen over meel B. Dit betreft dus de Ned. Meelcentrale te Den Haag. Toen ons Bestuur voor de uitvoering van zijn taak kwam te staan, heeft het met de drie grootste handelaren in inlandsche tarwe in ons gebied een overeenkomst afgesloten, waarin deze werden aangesteld tot pakhuishouders. De ver goeding werd per 100 K.G. opgeslagen tarwe be taald. In de met de pakhuishouders getroffen over eenkomst werden zij aangesteld als bewaarders van tarwe, waardoor iedere verruiling van tar we zelfs als verduistering zou vaststaan. Bovendien werd bepaald, dat het Bestuur, ieder moment, als iets niet in orde zou zyn, de overeenkomst kon verbreken. Het is vanzelf sprekend, dat de pakhuishou der. als bewaarder der tarwe, tarwe zou kunnen verduisteren. Kan dit zyn gebeurd? De partyen worden in zakken van 75 of 80 K. G. door de boeren afgeleverd, voor de zak wordt y, of 1 K. G. afgetrokken. Nu geven de boeren bijna altyd ruim gewicht. De tarwe wordt later af geleverd van het pakhuis in zeer groote partyen van 25.000 tot 100.000 K.G. Is alles afgeleverd, dan zou er dus een overwicht moeten zijn. Hiertegenover staat echter, dat wanneer de tarwe vochtig is, er een tamelyk groot ge wichtsverlies ontstaat, terwijl bij langere be waring' ook verlies ontstaat door indroging. Het resultaat kan dus worden vastgesteld als de geheele voorraad verruimd is. Dan pas weet men dus, of er eventueel gefraudeerd kan zijn. Daarbij moet men rekenng houden met het feit, of partijen lang in opslag zijn geweest. De vraag kan bovendien worden gesteld, of men daarvoor normen heeft, welke in het al gemeen als juist worden aangenomen. Deze vraag kan bevestigend worden beant woord. Hoe was nu het resultaat ten aanzien van de tarwe-aflevering in de Gewestelijke Tarwe Or ganisatie voor Gelderland, Utrecht en Over ysel? Bij het begin van het nieuwe jaar 19341935 was practisch alle tarwe geruimd en kon dus een overzicht worden verkregen over de resul taten 1932—1933 en 1933—1934. Ontvangen was over die twee jaar: in 1932 12.916.559 K. G., in 1933 f 16.170.130 K. G., to taal f 29.086.689 K. G. Wanneer wy nu aannemen het in het regle ment toegestane onderwicht dan zouden de drie pakhuishouders minder hebben kunnen afleve ren 436.290 K. G. De werkelijke toestand bij onze drie pakhuis houders was, dat zij een gewichtsverschil had den van totaal 7.263 K. G. Dit resultaat is dus nog berekend zonder dat afgetrokken is het schooningsverlies en het in drogen. Met zulke gunstige resultaten spreekt het vanzelf, dat het Bestuur der Tarwe Organisa tie de pakhuishouders ten volle moet vertrou wen. Volgens de overeenkomst werd door de pak huishouders de tarwe geschoond, welke de boe ren niet voldoende ontdaan van stof, onkruid en kaf inleverden. Dit kwam niet veel voor. Toch doen thans geruchten de ronde, dat de pakhuishouder in Arnhem de Tarwe Orga nisatie met het sehoonen voor tienduizenden guldens zou hebben benadeeld. De feiten zijn de volgende: In 1933 werd totaal voor rekening van de I'arwe Organisatie in Arnhem geschoond ruim 58000 K. G. waarvoor vergoed werd 40 ct. per 100 K. G., dus totaal f 231.96. In 1934 totaal ruim 40.500 K. G. tegen 30 ct. per 100 K.G. dus f 121.77. In totaal werd dus deze twee jaren aan schooningskosten be taald f 353.73. De levering van buitenlandsche tarwe voor binnenlandsclie is niet meer mogeiyk, sinds alle tarwe wordt gekeurd, welke ons land binnen komt en voor voertarwe bestemd. Maar vóór dien tyd, dus in 1932-1933, bestond dit gevaar wel. Wat deed het Bestuur daartegen? Eenige malen hebben leden geprobeerd Duitsch-Poolschie tarwe te leveren, gemengd door inlandsche. In de gevallen, waarin deze fraude vaststaat, werden ze geroyeerd als lid en kregen f 100.— boete. Deze straf was de zwaarst denkbare om dat deze landbouwers geen tarwe meer konden telen om aan de Tarwe Organisatie in te le veren, dus verstoken bleven van allen Regee- ringssteun op tarwe. In een geval, waarin het lid de levering ont kende, werd de tarwe door het Regeeringsbu- reau voor de uitvoering van de Tarwewet op een cultuurcontróleveldje te Wageningen uit gezaaid om na te gaan of het al dan niet bui tenlandsche tarwe was. Er is dus zeer streng tegen fraude opgetre den, doch met afdoende zekerheid vaststellen, of er al dan niet een klein percentage Duitsch- Poolsche tarwe in de inlandsche gemengd is, blijft uiterst moeilijk. Fraude van eenigen om vang was echter niet mogelijk. Men beweert, dat op groote schaal tarwe als gewas staande te velde werd verkocht en dat de handelaren dan als koopers dezer tarwe groote partijen buitenlandsche tarwe inleverden als inlandsche. Was dit mogelyk? Het is een van ouds bestaande gewoonte om nog te oogsten tarwe te verkoopen. Dit bleef ook toegestaan onder de werking der Tarwe wet. De verkooper, die lid was van de Tarwe Organisatie moest hiervan opgave doen en de kooper, zoo die niet reeds lid was moest lid wor den, en werd dus als teler erkend. In het ge heele gebied, waarover onze Tarwe Organisa tie werkt, waren er geen 50 gevallen. Waar de opgave inhield de grootte van het gekochte stuk, en dus de te oogsten hoeveelheid ongeveer bekend was, is het uitgesloten te achten, dat men ook hier mee beduidend ge knoeid kan hebben. Van eenige knoeiery Is aan ook niets gebleken. Van de ongeveer 6500 leden zyn er ongeveer 3500, die slechts een zeer kleine oppervlakte land met tarwe betelen. Deze kleine bedryven zyn niet geschikt om tarwe goed te bewaren, terwyi de leveringen miniem zyn. Teneinde nu vooral kleine boeren te helpen, werd een regeling getroffen waarvan in zeer byzondere omstandigheden werd afge weken. Bevoorrechting by levering was uitgesloten en niemand kon hier invloed op uitoefenen. Dat er boeren aan handelaren vooraf hun tarwe verkochten is ons Bestuur volkomen on bekend. Alleen de boeren leverden en alleen aan de boeren werd de prijs en eventueel la tere toeslag uitbetaald. Men noemt thans nog als bezwaar, dat het Bestuur handelaren heeft ingeschakeld als pakhuishouder. Dit was noodzakeiyk en billyk, Noodzakelijk omdat zij de pakhuizen hadden en deskundigen waren. Billijk omdat de land- bouwcrisiswetten tot hulp der boeren in wer king gesteld, zooveel mogelyk hen die in den handel in de betreffende landbouwproducten een bestaan hadden onder nieuwe verhoudin gen niet uitschakelden. De Minister die deze wet verdedigde in de Kamers, heeft dit trouwens direct toegezegd. Met deze korte uiteenzetting, naar aanleiding van de berichten in de bladen, meent ons Be stuur te mogen volstaan. Met belangstelling wacht ons Bestuur op meer licht in deze zaak. Hieronder publiceeren wij de stand van den wedstrijd om het hoofdkasse clubkampioen schap 19341935 der Haarlemsche Damclub. Deze luidt momenteel als volgt: 1. J. B. Sluiter Kr. 14 10 4 0 24 2. J. W. van Dartelen 14 6 6 2 18 3. Aebe de Jong 14 7 3 4 17 4. P. G. van Engelen 14 6 5 3 17 5. J. Poppen 14 5 6 3 16 6. H. G. Teunisse 14 3 10 1 16 7. P. J. van Dartelen 12 4 6 2 14 8. H. Greeuw 13 2 10 1 14 9. H. van Lunenburg Jr. 14 3 8 3 14 10. J. van Looij 13 3 6 4 12 11. Joh.Fabel 10 1 8 1 10 12. Ph. G. Amelung Jr. 13 4 2 7 10 13. Ph. F. Amelung Sr. 13 2 4 7 8 14. P. J. Bijrlj 11 1 2 8 4 15. F. W. de Pater 13 1 0 12 2 Naar de tweede klasse degraaeeren de spelers die met minder dan 0.70 moyene (10 punten) den wedstrijd beëindigden. F.. W. de Pater de gradeert definitief, terwijl Ph. F. Amelung Sr. en P. J. Bijrlj hunne resteerende partijen allen moeten winnen om in de hoofdklasse te blij ven. Het aantal „uitvindingen", waarvoor ieder jaar octrooi wordt aangevraagd, is legio, maar slechts zelden zijn het vondsten van beteeke. dÜGUSBH Gebouw „St. Bavo" Bevolkingsbureau, 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur Bestuur Coöperatie „Arbeid Adelt". Palace „Baby take a bow". Op het tooneel Olga Statis comp., balance act, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Frühlingsstimmen". Op het tooneel Hadji Sambalo, het geheimzinnige ca binet, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De schaduwen van de misdaad", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Zijn laatste kans", 2.30, 7 en 9.15 uur. Hotel Royal, Stationsplein Haarlem. Red dingsbrigade voor Drenkelingen, kwart over 8. Gem. Concertzaal Volksconcert U. O. V., 8 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling van teekeningen en aquarellen, 114 uur. Kunstzaal Reker Tentoonstelling werk van mej. M. van Konijnenburg, 10—7 uur. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg Zo- mertentoonstelling van moderne prentkunst, 95 uur. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Metaalbewer kers, 8 uur Bestuur Trampersoneel, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling van teekeningen en aquarellen, 11—4 uur. Kunstzaal Reker Tentoonstelling werk van mej. M. van Konijnenburg, 107 uur. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg Zo- mertentoonstelling van moderne prentkunst 95 uur. nis met practisc-he waarde voor het dageiyksch leven. De vinding van den heer P. J. Paauwe te Amsterdam maakt echter een uitzondering. Hij heeft op eenvoudige wijze een mechaniek geconstrueeerd, dat op oen wijzerplaat van elk willekeurig uurwerk, klok of horloge kan worden aangebracht. Dit mechaniek bestaat uit schijven, waarop de juiste datum, dag der week en maandnaam afgelezen kunnen wor den door openingen of transparante gedeel ten in de wijzerplaat. Wanneer dus deze vin ding is gemonteerd, kan de bezitter van het uurwerk op ieder oogenblik van den dag di rect vertellen hoe laat het is en welke dag en datum zyn „armband-kalender" aanwyst. Het nieuwe eenvoudige instrument bevat geen raderen of andere krachtverspillende onderdeelen doch schyven. De energie van den uurwijzer van een gewone klok of gewoon horloge is voldoende om het geheel in wer king te stellen. Deze Nederlandsche vinding zal in Zwitser land het centrum van de horloge- en klok- kenindustrie worden aangemaakt en ge monteerd op verschillende uurwerken. MISLEIDEND. Door den Nederlandschen Bond van Kappersper - soneel en den Ned. R. K. Bond van Kappersbe dienden „St. Cosmas" is een manifest verspreid, waarin ook mijn naam wordt genoemd. Naar aanleiding van de daaruit te trekken mis leidende conclusie, dat het personeel in mijn be drijf werkzaam, onder slechtere arbeidsvoorwaar den zou werken, dan in die bedrijven, waarvan de patroons de C.A.O. geteekend hebben, vestig ik de aandacht op het volgende: le. dat in mijn bedrijf reeds vele jaren aan het personeel een loon wordt uitbetaald, dat boven het loon der C.A.O. ligt; 2e. dat het personeel eveTvens al jaren 4 va- cantiedagen geniet; 3e. dat vóór de wetgever aan het personeel den vrijen middag verzekerde, het personeel in mijn bedrijf dezen1 al genoot; 4o. dat de vertegenwoordiger van den Ned. Bond van Kapperspersoneel hiervan volkomen op de hoogte was en dat deze Bond eerlijkheidshalve daarvan in zijn manifest melding had behooren te maken; 5e. dat ik dus. zonder mij vast te leggen aan een C.A.O., in alle opzichten aan mijn personeel datgene heb verzekerd waarop het recht heeft en dat een ieder in mijn bedrijf werkzaam, wordt beschouwd als een medewerker, van wien de bloei van de zaak afhankelijk is; 6e. dat ik dus niet behoor tot degenen, die een ernstig gevaar vormen voor de verbetering der arbeidsvoorwaarden van alle andere vakgenooten te Haarlem, maar alleen uit principe met schade en schande wordt men wijs de C.A.O. niet heb geteekend; 7e. dat de vorm van broodroof door het manifest bedoeld ook schade kan berokkenen aan 20 vrou welijke bedienden in mijn bedrijf werkzaam, het geen nu niet bepaald in het belang van dit per soneel kan worden genoemd. Ik sommeer bovengenoemde Bonden mij te over tuigen, in welk opzicht ik aan de rechten1 van het personeel tekort doe en laat de manier waar op deze bonden meenen voor de belangen vamen het personeel te moeten opkomen, verder onbe sproken. B. PRIJS. Gen. Cronjéstraat 54, Haarlem. ACTIE IN HET KAPPERSBEDRIJF. Op het oogenblik wordt onder de arbeidersbe volking een circulaire van den Ned. Bond Van Kapperspersoneel en van den Ned. R. K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmas" verspreid, waarin steun wordt gevraagd voor de boliden in hun strijd tegen die patróóns, de weigerachtig blijven' een collectieve arbeidsovereenkomst (C.A.O.) te teekenen. Wanneer men als buitenstaander deze circulaire leest, zou m'en meenen, dat de weiger achtige werkgevers van den slechten toestand ln het bedriif gebruik maken en hun personeel met een appel en een ei naar huis zenden. Niets is minder waar. Ilc protesteer tegen de bewering, dat elke niet teekenende patroon tegen de arbeiders is. Het zal velen wel net als mij gaan, dat hun personeel on der betere voorwaarden werkt dan in de ge weigerde C.A.O. vastgelegd is. De C.A.O. vraagt 4 dagen vacantie en het geldende loon. terwijl mijn personeel 6 dagen heeft en loon boven het hier in Haarlem geldende. Hoe het mogelijk is, dat in de circulaire geschre ven wordt van kapperspatroontjes en eigenaars van heel kleine bedrijven, is mij een raadsel, daar het grootste aantal der genoemde patroons juist de grootste zaken hebben. P. LEISING, Byzantiumstraat 13. Uitslag wedvlucht Orleans 5.38 K.M.: L. Gimbrère 1, 6, 8, 9, 10; P. Boeree; 3, M. C. Fehres 4, 5; Th. Bonckerwolcke 7. Uitslag le wedvlucht met jonge duiven broed '35, van Roosendaal, 95 K.M. L. Gimbrère 1, 14, 15, 17, 29; F. Neuman 2, 13, 30; M C. Fehres 3, 6, 7, 9, 11, 16; P. Boeree 4, 10, 18, 21, 26; Th. van Dam 5, 8. 12, 28; Th. Donckerwolcke 19, 20, 23, 24, 28, 27; G. Molie- ma 22, 25. By aankoop van ÉÉN van onderstaande artikelen: HALF POND PRIMA KOFFIE a 14 cent EEN ONS RECLAME-THEE a 17 cent EEN FLES LIMONADE-SIROOP a 38 cent THUISBEZORGEN ZONDER PRIJSVERHOGING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2