Loonconflict bij coöperaties I LAATSTE NIEUWS Om een prijs I Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen 'N TROUWE KLANT De spanning om Ethiopië Controle op crisis organisaties MAANDAG A.S. mtmm Sport en spel DONDERDAG 11 JULI 1935 STADSNIEUWS Uiteenzetting van de besturen over den gang van zaken in het conflict Nog een uitweg? Scheidsrechterlijke uitspraak Voorstel Uitweg? NEGEN-JARIG JONGETJE AANGEREDEN Niet goed uitgekeken Bond van gepensionneerden bij de N. S. Maandag 22 Juli begint de loterij Nijverheidsonderwijs 2e Eindexamen H. B. S. S-j. c. B. 20 KORTING op onze Haarden, enz. BURGERLIJKE STAND aavxiin 4. W h:m mm Voorstellen van Italië Vlootbouwprogram der V.S. Twaalf torpedojagers, zes duik- booten en een slagschip Uitreiking prijzen Korthalsfonds De Algemeene Rekenkamer heeft goede resultaten verkregen Geen zuinig beheer Studenten gearresteerd in Litauen Verdacht van spionnage Het bestuur van de Maatschappij der Ned. Letterkunde treedt af in verband met de zaak- Marsman De afweer van lucht aanvallen Schrijven der Britsche regeering aan de gemeentebesturen De hittegolf in de V.S. Een en dertig dooden Hittegolf boven Londen LAWNTENNIS TENNIS TE NOORDWIJK Leembruggen slaat von Metaxa SCHAKEN TOURNOOI TE YARMOUTH Prins verliest van Seitz en Conde WIELRENNEN TOUR DE FRANCE De brand te Brussel Vietto wint de zesde etappe ^iiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiMiiiniiiiiiiiiniiiniimniiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ giiilUUiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiijjimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTOmiiiiiiiiiiiiinnimiiiiiiiiiiiutS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SlIlUIlIllHIlIIllUIIlIimiIlIIHIlllllluUilllIlllliililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiinniiiHnnT^ siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiü Naar men weet is 'er een conflict uitgebroken tusschen de besturen van de coöperaties „De Vooruitgang" en de „Eendracht" te Haarlem en den R. K. Bond van Brood-, Koek- en Ban ketbakkers, den Alg. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerwerkbedrijf en aen Ned. Centr. Bond van Arbeiders in de Voe- dings- en Genotmiddelen over de vaststelling van het loon bij deze coöperaties. De besturen van deze coöperaties hebben gis teren in 'n persconferentie den gang van zaken in dit conflict naar hun opvatting uiteengezet en wel bij monde van den heer P. v. Kessel, tweeden voorzitter van „De Vooruitgang" (de voorzitter was verhinderd). Zijn betoog kwam hierop neer: De coöperaties willen hun personeel laten werken tegen gunstige arbeidsvoorwaarden, waarbij als maatstaf genomen is de loonen in het particuliere bedrijf. Behalve dat de loonen bij de coöperaties hooger zijn dan die in het particuliere bedrijf, genieten de arbeiders bij deze instellingen nog eenige voordeelen meer, zooals premievrij pensioen voor de bakkers op 65-jarigen leeftijd, uitbetaling van vol loon ge durende 13 weken bij ziekte, enz. enz. In 1934 was de loonkwestie aan de orde, om dat de coöperaties ook de deining van het maat schappelijk leven ondervonden en tot loonsver laging moesten overgaan. Daar door overleg geen oplossing ver kregen kon worden, werd de kwestie voor gelegd aan een scheidsgerecht onder voor zitterschap van mr. A. Bruch te Haarlem, die besliste dat de loonen bij de coöperaties niet in bindende verhouding tot de bedrijfs- uitkomsten behoeven te staan, maar ander zijds vergeleken moeten worden met die in het particuliere bedrijf. Inderdaad werden toen de loonen 1 hooger gesteld dan die in het particuliere bedrijf. Thans is er weer een loonkwe^ie. Spr. legde den nadruk op het feit, dat het Coll. Arbeids contract tusschen het personeel en de coöpera ties niet is opgezegd. Wel de loonovereenkomst, die volgens het bepaalde in de C.A.O., bij af zonderlijk „aanhangsel" is geregeld. Die loon overeenkomst dateert van 1934, toen hij, zoo als gezegd, bij scheidsrechterlijke uitspraak werd vastgesteld. In de overeenkomst zelf is bepaald, dat ze opgezegd kan worden binnen een reglementairen termijn als de loonen in het particuliere bedrijf verlaagd woraen. Nu bestaat er echter in het particuliere be drijf te Haarlem geen loonovereenkomst, om dat, toen destijds het CA.O. afliep, dit noch verlengd noch vernieuwd werd. Niettemin be sloten de particuliere werkgevers met ingang van 1 April 1935 de loonen met 1 te verlagen en het lag in hun bedoeling dit op 1 Juli j.l. nogmaals te doen. Ook de coöperaties besloten toen loonsver laging voor te stellen. Omdat echter in Haar lem een C-A.O. in het particuliere bedrijf ont brak, moesten de besturen naar een andere basis omzien en ze namen daarvoor de loon overeenkomst in de particuliere bedrijven, zoo als die door de werknemersbonden te Amster dam, Den Haag en Rotterdam zijn afgesloten. De Haarlemsche coöperaties stelden aan de werknemersorganisaties op 23 Maart 1935 voor (van „dicteeren" van loonsverlaging is dus geen sprake) met ingang van 1 Juli 1935 het loon van een bankman te verlagen tot f31 per week, wat nog altijd f 1.hooger is dan het hoogste loon voor een bankman volgens een loonsovereenkomst waar dan ook in Nederland gegeven. Nadat coöperaties en werknemersorganisaties tezamen geconfereerd hadden op verzoek van laatstgenoemde, over een nadere toelichting op deze loonsvoorstellen, wenschten de organisaties vervolgens een bespreking over de bedrijfsuit- komsten en bedrijfspolitiek bij de coöperaties. Dit werd geweigerd, omdat de scheidsrechterlijke beslissing van 1934, welke ook door de bonden was aanvaard, nadrukkelijk 'n bindende verhouding tusschen loonen en bedrijfsuitkomsten uit sloot. De bonden berichtten daarop dat zij de loons. verlaging niet aanvaardden. De coöperaties be sloten echter aan hun standpunt principieel vast te houden, maar overigens zoover mogelijk tegemoet te komen. Zij stelden daarom voor de loonsverlaging per 1 Juli niet toe te passen als de loonsverlaging op dienzelfden datum in het particuliere bedrijf ook niet doorgaat. Nog meer: zij beloofden, als de bonden erin slaagden be tere C.A.O. af te sluiten in Den Haag, Amster dam en Rotterdam, dan zouden zij de loonen nog f 1.hooger stellen dan in die C.A.O. was aan gegeven. De bonden antwoordden hierop dat een be roep op andere steden niet opgaat. In Haarlem bestaat geen C.A.O. in de particuliere bedrijven. Pas als zoo'n C.A.O. afgesloten wordt, mag U de loonen in de particuliere bedrijven tot basis nemen. Bij U is het financieel niet noodig tot loonsverlaging over te gaan. (Dit laatste is vol gens de coöperaties in strijd met het bepaalde in de scheidsrechterlijke uitspraak, zooals reeds boven uiteengezet) De coöperaties begrepen, door de ervaring dat de loonsonderhandelingen op 1 Juni niet afgcloopen zouden zijn. Nu stond hun twee we gen open: le beroep op den Coöperatieraad van het N. V. V., wat echter naar hun meenng hier niet geoorloofd was, want die Raad mag alleen beslissen bij kwesties tusschen een coöperatie en den modernen bond, terwijl hier in dit ge val drie bonden in het spel 'zijn, 2e uitspraak van den rijksbemiddelaar vragen. Tot dit laat ste ging men over. (De Neutrale werknemers organisatie had ondertusschen de loonsvoor stellen aanvaard, zoodat deze verder buiten 't conflict stond). Er werd vervoleens geconfereerd, alleen en tezamen met de bonden, met den rijksbemidde laar, oud-minister mr. de Vries, die op grond van die conferenties een bemiddelingsvoorstel indiende. Dit laatste wijst erop dat de rijksbe middelaar zijn bemiddeling in princiep door beide partijen aanvaard achtte. De bonden be loofden het voorstel te zullen onderzoeken, waaruit weer volgt dat ook zij de bemiddeling aanvaard hadden. De coöperaties namen daar op het voorstel aan, doch de bonden verwier pen het. Toen beweerden de bonden plotseling dat de rijksbemiddelaar niet competent was in deze kwestie en dat genoemde Coöperatieraad moest beslissen. Bovendien moest volgens hen reke ning gehouden worden met de resolutie van een in 1910 gehouden congres. Het was intusschen 1 Juli geworden zonder dat een loonovereenkomst was gesloten. De coöperaties besloten toen een loonsverlaging op te leggen overeenkomstig het voorstel van den rijksbemiddelaar. Het personeel heeft hier over nog niet vergaderd, maar de hoofdbestu ren van de bonden hebben reeds bericht dat zij aan het personeel zullen voorstellen op 15 Juli a.s. te gaan staken. Op hun beurt hebben de coöperaties geantwoord dat dit dreigement geen verandering in hun besluit brengt. Gaat de staking, door, dan gaan op 15 Juli de bakkerijen dicht. X Er is nog een uitweg mogelijk: Jjeroep op den Coöperatieraad, waartoe de coöperaties niet on genegen zijn. Ook het personeel wil dit, mits de uitspraak dan zal zijn overeenkomstig de door hem reeds bij voorbaat vastgestelde voorwaar den, en wel dat de eventueel te sluiten loons overeenkomst geldig zal zijn met vastgestelde iuonsbedragen tot 31 December 1936, ongeacht of in Haarlem in de particuliere bedrijven een loonovereenkomst wordt afgesloten. De coöperaties kunnen deze voorwaarden niet aanvaarden, daar le de scheidsrechterlijke be slissing zou worden losgelaten en 2e de maat schappelijke toestand zoo zeer slecht kan wor den dat een nieuwe loonsverlaging noodzake lijk kan zijn. Nog werd opgemerkt, dat de bonden wel in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam met al daar gevestigde coöperatie eenzelfde loon overeenkomst hebben afgesloten, als door de coöperaties te Haarlem voorgesteld en door de bonden geweigerd is. Het staat dus zoo: komt er geen verandering ten goede dan breekt Maandag a.s. de staking uit. Hierbij zijn 132 man betrokken en meer dan 10.000 bij de coöperaties aangesloten ge- Gisterenmiddag kwart over één is in de Kruistochtstraat een 9-jarig jongetje, dat uit de Emosstraat kwam, onvoldoende oplette en de bocht te groot nam, opgebotst tegen een pas- seerenden vrachtauto. Het achterwiel ging over den linkerschouder van den knaap heen. Met ontvellingen en inwendige kneuzingen is de jongen, na voorloopig verbonden te zijn, naar de Mariastichting te Haarlem gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Den chauffeur van den vrachtauto treft geen schuld. De remmen waren in orde. Woensdagmiddag hield de Bond van Gepen sionneerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen zijn 66ste algemeene openbare vergadering in den schouwburg aan den Jans- weg te Haarlem. In deze vergadering, die te vens als propaganda.vergadering diende, sprak de heer van Braambeek over de onderwerpen: „Wat gaat er met onze pensioenen gebeuren?" en „Heeft onze Bond reden van bestaan." Na een uitgebreide uiteenzetting over het ledental in de steden en het land en over het doel van den Bond van den voorzitter, den heer K. Kruizinga, kreeg de heer van Braam beek, lid van de Tweede Kamer en adviseur van den Bond, het woord. Na een dankwoord van den voorzitter, was er gelegenheid tot gedachtenwisseling, waarvan slechts spaarzaam gebruik werd gemaakt. De voorzitter sloot hierna de 66e vergadering. SCHAGCHF.I,STRAAT 6 - HAARLEM HAARLEM, 9 Juli (R.K. Industrie, en Huis houdschool). Geslaagd voor het practisch ge deelte van het laararesexamen N.a. (lingerie en costuumnaaien) mejuffrouw M. Visser te Amersfoort. HAARLEM, 10 Juli. Eindexamen 2e HBS 5-j. c. B. Santpoorterplein Haarlem. Van groep IV zijn geslaagd: Mej. C. M. Duijff, A. M. G. Lanz, L. Abas, M. Beun, E. J. Elzinga, J. A. Gulden, J. E. Panman, J. A. van Sas. Alleen Theo Rozenheek, Schagchelstr. 6, Haarlem NIEUWE HOLL. DAMES. EN H.-RIJWIELEN remnaaf t 19.volle garantie. - Alleen bij Theo Rozenheek Schagchelstr. 6, Tel. 14450, Haarlem met de bedoeling hiermede enkele zeer be gaafde leerlingen van Haarlemsche scholen elk jaar te steunen, opdat zij vrij van financieele zorgen hun studies zouden kunnen voltooien. Tot nog toe was het de heer J. C. Tadema, die zich speciaal met de uitreiking van de prijzen belastte, doch deze heeft nu, na 28 jaar, ge meend deze functie aan een ander te moeten overdragen. Voortaan zal dus de heer Dolle man, directeur van de Haarlemsche Hypotheek bank, zich met deze aangelegenheden belasten. Spr. bract hulde aan den heer Tadema voor de moeiten en zorgen, die hij zich elk jaar ge troost heeft. Zich tot de leerlingen richtend, zei de heer van Styrum, dat er vaak gezegd wordt, dat de jeugd van heden zooveel verschilt met die van vroeger, dat is zeker zoo, doch één ding zal steeds blijven: hij, die goed zijn best doet, zal het 't verst in de wereld brengen. Op de lagere school wordt de grondslag voor het verdere leven gelegd en wanneer deze goed gefundeerd is, zal het verder ook wel gaan Daarna werd overgegaan tot de uitreiking der prijzen. Behalve het diploma ontvingen alle leerlingen ook een boek. De namen van hen, die voor een prijs in aanmerking kwamen, zijn: M. Koper, M. van Es, P. Storm, M. Schoon hoven, A. Blij, C. Niesten, C. v. d. Goes, J. Bak ker, H. Willems, W. v. d. Boogaard, J. Lucas, A. Wehner, R. Winkelman en H. v. d. Wal. Namens het onderwijzend personeel sprak daarna de heer van Hees enkele woorden, waar na de heer Tadema nog meedeelde, dat hij zijn functie weliswaar had overgedragen aan den heer Dolleman, doch dat de leerlingen zich dit jaar nog voor inlichtingen enz. bij hem kunnen vervoegen. Geboren: 8 Juli: z. van N. Bos Schroder; z. van J. E. de RegtSmit; z. van C. Jansen Blankwater; z. van S. TerstalDe Vries; 9 Juli: d. van E. LoerakkerHavik; d. van N. Bulters Roele; z. van M. W. ScholtenSchencke; 10 Juli: z. van M. Mulder—Sequenz; z. van J. F. H. KuiperLoerakker; z, van A. C. E. v. Wel- senesHuijkman. Ondertrouwd: 10 Juli: H. A. Spijker en M. v. Loenen; H. W. Prinsen en J. E. C. Soutberg; A. R. Freitag en F. Zotti; W. J. Wiggers en H. C. Oudolf; P. J. van Nunen en H. Hooiveld; H. Reumann en J. E. Bos; J. C. van Waard en J. M. W. Pohl; J. J. Ruitenberg en A. Beentjes; A. A. Willems en E. M, Kaptein; J. A. Vree en T. P. C. van Eseveld; J. G. Storm en W. Hangjas; R. Bootsman en w. Bochoven; J. P. Deen en M. H. v. d. Born; A. T. Meiland en A. M. H. Broekhuijsen; A de Wolf en C. G. In 't Veld. Getrouwd: 10 Juli: J. Wijntjes en E. Wij- nands; A. P. Schoen en J. L. Eggeraat; F. v. d. Putten en A. v. d. Mee; J. J. Schoonderbeek en C. W. Warmenhoven; H. J. A. Mathot en A. E. Lips; F. P. Poelgeest en M. A. Luijt; 3. H. M. teeners en W. J. M. Braun; P J. Schouw en G M. Lamboo; W. E. v. d. Broek en W. van Wort; P. R. v. d. Pol en C. Rip; J. F. Overbeek en A. Wieringa; H. P. van Maas en J. E. Robijn; C. W. J. Duin en M. Schippers; M. v. Kogelenberg en H. Winnink; C. van Bilder- beek en A. Wijtkamp; P. v. d. Ree en J. A. Schweitzer. Overleden: 8 Juli: W. Roeland, 68 jaar, Zo- merkade; 9 Juli: W. J. J. Bungev. Heukelom, 79 jaar, Kamperlaan. Nietwaar, bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. D>e zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaar motive eren. DCOÖCT W.M De eerste statie die gereed kwam. van den kruisweg, dien W. Schermer schildert in de kerk van de H. Agnes aan den Amstelveenschenweg te Amsterdam. De kruisweg wordt in Keimsche verf uitgevoerd. Hij wordt opgevat als een dóórloopende wand versiering, waarvan de staties niet elk afzonderlijk in een lijst worden gevat (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 10 Juli (Reuter) De mogelijkheid van een vreedzame regeling van het J.ta- liaansch-Ethiopisch conflict is geopend door de voorstellen van den Italiaanschen gezant te Londen, Grandi, welke hij gisteren op het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken deed. In Italiaansche kringen te Londen verklaart men, dat een overeenkomst op de volgende basis mogelijk zou zijn: le. Voldoende politieke garantie van de controle door Italië van het Ethiopische ach terland van Erythrea en Italiaansch Somali- land. 2e. Vaststelling van een uitsluitend Italiaan sche invloedzone in Ethiopië op economisch en politiek gebied, welke door Ethiopië formeel moet worden erkend. Tot nu toe toont de Britsche regeering zich weinig bereid een dergelijk voorstel te Addis Abeba te ondersteunen. Bovendien is Italië niet voornemens te Addis Abeba stappen te doen, dan in overeenstemming met Engeland en Frankrijk, de onderteekenaars van het verdrag van 1906. WASHINGTON, 10 Juli. (D.N.B.) In de Woensdag gehouden persconferentie heeft de minister van Marine, Swanson, het vlootbouw program bekend gemaakt voor het op 1 Juli 1936 beginnende begrootingsjaar. Het omvat 12 torpedojagers, zes duikbooten en mogelijk ook een slagschip. In een der lokalen van de Centrale school no. 3 aan de Friesche Varkensmarkt had gis termiddag de uitreiking plaats van de prijzen uit het Korthalsfonds. Aanwezig waren behalve de leerlingen, die dit jaar voor een prijs in aanmerking kwamen, hun ouders of voogden, enkele onderwijzers en het bestuur van de vereeniging „Door Vermaak tot Nut", die het fonds beheert. Namens het bestuur voerde de heer F. W. van Styrum het woord. Deze deelde enkele bijzonderheden mede over de werkzaamheden van de vereeniging, die o.m. ook elk jaar een tocht naar „Artis" in Amsterdam voor de schoolkinderen organiseert. Dr. Korthals heeft indertiid een fonds eest.icht. Aan het thans verschenen verslag van de Algemeene Rekenkamer over 1934 ontleenen wij het volgende; Met de uitgeoefende controle op crisis-organi saties zijn over het algemeen goede resultaten verkregen. Het totaal der sommen, teruggevor derd wegens fouten in de berekening, bedroeg slechts een paar duizend gulden, doch de be zuinigingen van doorloopenden aard, waartoe diverse wenken der Kamer aanleiding gaven, zijn van veel grooter beteekenis. Een betrouw bare schatting van het totaal dezer besparingen is niet mogelijk, wel worden hier eenige cijfers genoemd. In de laatste maanden van 1934 nam de Crisisaccountantsdienst in opdracht van het College van Regeeringscommissarissen een onderzoek ter hand met het doel, gelijkheid te verkrijgen in de normen van belooning voor personeel in den buitendienst der Provinciale Landbouwcrisisorganisaties, alsmede in de ver goedingen, uit te keeren aan leden en secretaris sen van districts besturen. Dit geschiedde in overleg en samenwerking met een hoofdamb tenaar der Kamer. Volgens een rapport, waarvan de Kamer ken nis nam, zouden de voorstellen, uit dit onder zoek voortvloeiend, een bezuiniging kunnen be- teekenen van ongeveer ƒ225.000. De vaststelling van de dienstvoorwaarden voor het personeel der crisis-instellingen is blij kens een schrijven van den minister van Eco nomische Zaken in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Zeer binnenkort zal de defi nitieve vaststelling plaats hebben. Rechtstreeksche onregelmatigheden in reis declaraties bij crisis instellingen kwamen voor, hoewel niet in sterke mate. Verscherpt toezicht werd toegezegd. Tengevolge van bemoeiingen der Kamer zal bij deze instellingen voortaan ten aanzien van vergoedingen voor reis- en verblijfkosten van personeel der crisis-instellingen meer gehandeld worden overeenkomstig hetgeen gebruikelijk is in den gewonen Rijksdienst. Het is zeker, dat de besparing dan vele duizenden guldens zal bedragen. Alleen reeds doordat bij een der or ganisaties de rijwiel vergoeding voor controleurs voortaan zal worden beperkt tot een maximum van 150 per jaar (tevoren 214 cent per K.M., zonder maximumbedrag), zal naar schatting 7500 per jaar besparing worden verkregen. Het onderzoek, dat de Kamer instelde bij een der oudere z.g. centrales, vestigde bij haar den indruk, dat de directeur der instelling te kort schoot in het betrachten van zuinigheid in zijn beheer, zoowel in het algemeen als wat uit gaven betreft, waarbij zijn persoon betrokken was. Hij genoot als directeur een salaris van ƒ4000, doch daaraan werd toegevoegd een trac- tement van 5000 als hoofdcontroleur. Daaren boven bracht hij 9.60 per etmaal in rekening zonder daartoe gemachtigd te zijn voor verblijf in de plaats waar de centrale gevestigd was (zijn woonplaats was elders). Ook de kos ten van een spoorwegabonnement eerste klasse, dat blijkbaar uitsluitend diende voor heen en weder reizen tusschen woon- en standplaats, waren ten laste van de instelling gebracht, evenals de bagage-verzekering. De vergoedingen voor eenige dienstreizen naar andere plaatsen in Nederland en naar het buitenland waren buitengewoon hoog berekend, terwijl bijna alle kostennota's verhoogd waren met posten voor representatiekosten, taxi's en sigaren (over een tijdvak van ruim 4 maanden beliepen deze extra verhoogingen bijna ƒ200). Het algemeen beheer was op dezelfde leest geschoeid. Het personeel genoot verschillende voorrechten, die personeel, in gelijke positie bij den gewonen Rijksdienst werkzaam, niet zou hebben verkregen. In plaats van de algemeene salarisverlaging, die vqor dit laatste was toe gepast, was voor het administratief personeel dezer instelling een bijna algemeene salaris- verhooging toegepast. Talrijk waren voorts de aanmerkingen, te maken op de vergoedingen voor reis- en verblijfkosten, representatiekosten enz. De Kamer bracht de belangrijkste harer op merkingen onder de aandacht van den minister van Economische Zaken, die eveneens van oor deel was, dat de directeur der instelling in zijn taak te kort geschoten was en verklaarde, niet te zullen nalaten, den directeur en ook het be stuur der centrale van zijn gevoelen ten op zichte van het gevoerde beheer te doen blijken. Verschillende maatregelen tot bezuiniging werden daarna ingevoerd. Zij kunnen geacht worden een besparing van ten minste 5000 per jaar te beteekenen, afgezien nog van be langrijke besparingen op reis- en verblijfkosten enz. Swanson verklaarde, dat er nog geen beslis sing is genomen inzake het voorstel een der zeven slagschepen, dat bij het expireeren van het vlootverdrag van Washington verouderd zal zijn, te vervangen. De bouw van 12 torpedojagers en zes duik booten zal op 1 Januari 1937 beginnen. Swanson legde er voorts den nadruk op, dat het departement van Marine geen bewape ningswedloop wil beginnen. Het is van plan zich te houden aan de bepalingen van de ver dragen van Washington en Londen, zoo lang ook de andere staten-onderteekenaars binnen de grenzen van deze verdragen blijven. Het besluit van Duitschland zijn vlootsterkte te vergrooten, is een Europeesche aangelegen heid en het heeft dan ook geen invloed op de plannen van Amerika. TILSIT, 10 Juli. (A.N.P.) Een groep studenten van Duitsche, Engelsche, Fransche en Italiaan sche nationaliteit, werd op een excursie naar Neustadt, dat aan de grens tusschen het Memel- gebied en Litauen op Litausch gebied ligt, dooi de Litausche politie gearresteerd en gedurende zeven uur vastgehouden. Dezen studenten wordt het verwijt gemaakt, dat zij verdacht worden van spionnage. In ieder geval zullen zij worden vervolgd we gens overtreding van paspoort-voorschriften. Eenige studenten werden tot betaling van geld boeten veroordeeld. Zij werden bovendien uit het land gezet. Ook een groep Amerikaansche studenten, die eveneens een excursie maakten, heeft moeilijk heden gehad. Ook zij werden, na eenigen tijd te zijn vastgehouden, op vrije voeten gesteld. Maandag verkoop der briefjes begonnen. Uw mooiste geluk bij het nieuwste kantoor SCHAGCHELSTRAAT 22 Het bestuur van de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde heeft, naar aanleiding van den uitslag der stemming over de niet- toekenning van den C. W. van der Hoogtprijs op de laatste jaarvergadering, besloten zijn mandaat ter beschikking te stellen. In September zal een buitengewone verga dering bijeen worden geroepen om een nieuw bestuur te kiezen. Teneinde alle misverstand te vermijden, wenscht het bestuur uitdrukkelijk te verklaren, dat het zich bij zijn beslissing door geen ander motief heeft laten leiden dan het hooghouden van de eer der Maatschappij, welke zijns in ziens niet gedoogde, dat door de Maatschappij iemand werd bekroond, die haar zoo zwaar beleedigd had, en die evenmin toestond haar aan een weigering van die zijde bloot te stellen. LONDEN, 10 Juli (Reuter). Het Engelsche ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft tot alle gemeentebesturen een rondschrijven ge richt over de voorgestelde maatregelen voor de afweer van luchtaanvallen. De centrale leiding berust bij het hiertoe ingestelde Bureau voor de Verdediging tegen Luchtaanvallen, onder- afdeeling van het Ministerie van Binnenland sche Zaken. De regeering zorgt voor de waarschuwings maatregelen, de voorschriften tot het duister- maken, het opslaan van gasmaskers en be. schermende kleeding, de maatregelen tegen gif gassen en de opleiding van leiders voor de be scherming tegen luchtaanvallen. NEW YORK, 10 Juli. (Reuter) Het aantal dooden tengevolge van de hittegolf in de staten van het Midden-Westen is thans reeds geste gen tot 31. LONDEN, 10 Juli (A.N.P.) Londen is heden bezocht door een tweede hittegolf. Het was he den zelfs de warmste dag van de geheele maand. De temperatyur bereikte een hoogte van 80 gr. Fahrenheit, hetgeen drie graden meer is dan gisteren. De normale nachttemperatuur voor dezen tijd van het jaar is 54 graden, maar in den afgeloopen nacht om 1 uur was de tem peratuur reeds 66 graden. «- 1 In de eerste ronde van het heerenenkelspel bij den tenniswedstrijd te Noordwijk heeft zich Dinsdag een groote verrassing voorgedaan. De Oostenrijksche Davisbekerspeler von Metaxa werd door Leembruggen uitgeschakeld na een heel langen strijd in 4 sets met 6-4, 7-5, 5-7, 7-5. De Oostenrijker was niet alleen loom, doch bovendien onvast. Leembruggen plaatste daar een zeer tactisch spel tegenover, louter geba seerd op vastheid. Bovendien greep hij elke kans aan om een korten bal aan te vallen, hij ging zelfs naar voren met het gevolg, dat de Oostenrijker voortdurend uitsloeg. Leembrug gen had zelfs in drie sets kunnen winnen, wan neer hij bij 31 in den derden set een 3 X advantage had kunnen omzetten tot 41. Hij slaagde hierin evenwel niet en in den vierden set kwam hij weer op 31, doch nu werd het 55. Tenslotte won hij set en match met 75. Van Swol heeft een vlotte partij tegen den anderen Oostenrijker Bawarowski gespeeld. In de eerste twee sets was Bararowski hem veel te snel. Van Swol was niet tegen dergelijk spel opgewassen. De Oostenrijker verminderde de pressie in den derden set, waarop van Swol uitstekend reageerde en met sterk aanvallend spel dezen set met 62 won. In den vierden set kwam van Swol op 20, doch daarna hervond de Oostenrijker zijn sterkste spel en won ten slotte met de cijfers 61, 63, 26, 62. Lang en interessant was de strijd tusschen den Franschen jeugdkampioen Destrameau en Knottenbelt. Beide spelers ontwikkelden een zelfde speltype: drives afgewisseld met vollies. Destrameau begon overrompelend en won den eersten set. Van den tweeden tot aan den vijf den set ging de strijd gelijk op. Knottenbelt verloor den derden set met 68, won den daar- opvolgenden met 62, kwam in den finale set op 43, doch kon zich niet handhaven en ver loor met 26, 64, 68, 62, 46. In de tweede ronde had de Australiër Hop man heel wat moeite met den hard spelenden Heynen, die hem blijkbaar verraste. Hopman had vier sets noodig om te winnen, n.l. 64, 5—7, 6—2, 7—5. Dezer dagen is te Yarmouth een Internatio naal Schaaktornooi aangevangen, waaraan ook door onzen landgenoot Prins wordt deelgeno men. De resultaten van de eerste ronde waren: Bhtcher verloor van Resjefski. Prins verloor van Seitz. Sonja Graf verloor van Conde. Kits verloor van Fajarowitz. Vera Menchik sloeg Ivanoff. Wood sloeg Klein. De resultaten der tweede ronde waren: Conde sloeg Prins. Seitz sloeg Butcher. Wood sloeg Ivanoff. Klein sloeg Kits. Vera Menchik sloeg Sonja Graf. BRUSSEL, 10 Juli. (Reuter) De inspecteurs van politie, die een onderzoek instelden naar den brand van vannacht, heb ben geconstateerd, dat de brand is ontstaan in den stand van den Nederlandschen fotograaf.de Winter, afkomstig uit Amsterdam. Hij bleek in het bezit van een petroleumlamp, welke hij, overeenkomstig het huurcontract, niet mocht hebben. De man is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De zesde etappe leidde van Evian naar Aix les Bains over een afstand van 207 K.M., waar bij de renners twee zware bergen te beklimmen hadden, n.l. de Aravis en de Tamie, resp. 1470 en 910 Meter hoog. Op bijzonder fraaie wijze wist de Franschman Vietto dezen Alpenrit met minutenvoorsprong te winnen in den tijd van 6 uur 23 min. 42 sec. In het algemeen klassement heeft R. Maes nog steeds de leiding voor Magne, terwijl Ber- gamaschi op de derde plaats is gekomen voor de Caluwé. 1. R. Maes (België) totaaltijd 40 uur 53 min. 27 sec. 2. A. Magne (Frankrijk) tijd 40 uur 57 min. 33 sec. 3. Bergamaschi (Italië) tijd 41 uur 5 min. 32 sec. 4. De Caluwé (België) tijd 41 uur 5 min. 56 sec. In het landenklassement heeft België de lei ding voor Frankrijk. Italië, Duitschland en SpaiLie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4