De Habsburgsche wetten EXWETO? NAAR WEENEN EN BUDAPEST J TIEN DAGEN LANG EEN RIJK PROGRAM tegen fabelachtig lagen prijs CENTRAAL REIS-ADRES DER V.K.P. KEIZER KAREL's LIJDENS WEG R.K. BAKKERSPATROONS BIJEEN Op audiëntie DONDERDAG 11 JULI 1935 Heldhaftig verzet van een onge lukkig vorst, wien men recht en familievrede wilde ontnemen De monarchie een twist appel? OPERA IN DE OPENLUCHT In het rotstheater te Valkenburg R ADIO-TELEF OONVERKEER MET JAPAN Het wachten is nog op de eerste aanvrage voor een gesprek EEN LANDBOUWMUSEUM Op te richten nabij de Landbouw- hoogeschool te Wageningen HUISEIGENAREN EN BOUW ONDERNEMERS Regeeringsmaatregelen bepleit GASFABRIKANTEN BIJEEN Achteruitgang van het debiet DROEVIG ONGEVAL VEE NAAR RUSLAND R. K. BLINDENCONGRES Z.Eerw. heer B. M. J. van Rooy Voor behoud van goed vak onderwijs Surinaamsche herdenkingszegels Audiëntie In den ochtend van Maandag 29 Juli, zal onze extra-trein naarWeenenen Budapest vertrekken. Onze deelnemers génieten Mgr. Lemmens spoort tot katho lieke organisatie aan Voorstellen Bij den Gouverneur-Generaal Bij den dood van Kard. La Fontaine Zijn levensloop Nog slechts enkele dagen gelegenheidtotaanmelding „Kasteel van Aemstel" N.Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam Telefoon 46878 Giro 22884 Hoog bezoek ARM BIJNA GEHEEL AFGEKNEPEN Ernstig fabrieksongeluk te Enschede SPORTTOESTEL BIJ START VERNIELD Inzittenden licht gewond EEN LUCHTRADERBOOT Vliegtuig met draaiende vleugels f (Van onzen Weenschen correspondent) Ik heb steeds tot de meest overtuigde aan hangers van het oude, groote, veelstam- mige Oostenrijk gehoord en zou heel wat gegeven hebben voor de mogelijkheid, Oosten rijk uit den wereldoorlog, door een democra tische, federatieve grondwet verjongd te zien opstaan. In plaats hiervan restte ons niets dan den smartelijken doodsstrijd van de mo narchie mee te maken. Ik voor mijn persoon verklaar publiek: ik streed voor het behoud, van den eenen dag op den anderen, en ten slotte verliet ik, toen ons kabinet terugtrad niet wijl het viel, maar omdat de staat, dien het te regeeren had, er plotseling niet meer was, als overwonnene het strijdperk. Daarmee was echter nog niet alles uit. Bestond ook de oude staat niet meer, ons volk leefde nog, en voor dit volk moest een nieuw dak getimmerd worden." Zoo schreef dr. Seipel op 31 Mei 1922. Zoo bracht dan de omwenteling, in plaats van een. zijn 't dan afgeknot, verjongd en hervormd Oostenrijk-Hongarije, een politiek en economisch uiterst zwak, nauwelijks levens vatbaar wicht ter wenelid: Klein-Oostenrijk. Voor eiken ietwat economisch geschoolden denker was het van den beginne af aan dui. delijk, dat men dit verschgebakken staatje alleen kon behouden door steun bij een groo- ter economisch gebied: Duitschland of de suc- cessiestaten. Of door kunstmatige voeding met statenfokkend merg: economisch goud. Steun bij Duitschland bleek onmogelijk. Austria wilde, Michael wilde ook, peetoom en peettante wilden echter niet en verboden het. Steun bij de successiestaten was onmogelijk, de adelaar was oud geworden, de jongen wa ren uitgevlogen. Zoo bleef alleen de derde mogelijkheid, de weg der kunstmatige voeding met goud, met buitenlandsche leeningen. En ook daartoe waren Europa's gebieders eerst te bewegen, nadat het manneke jarenlang aan ondervoeding had geliden en zijn opvoeder gevaarlijk begon te dreigen. Het herstel is dr. Seipel's groote daad, die met succes werd bekroond, in zooverre althans, dat Klein- Oostenrijk langzamerhand weer op de been kwam. Nog eenige jaren voogdijschap volgden en dan kwam een zekere mondigverklaring. Juist als in het leven van het individu, be gon eindelijk nu eerst de werkelijke strijd om het bestaan. Op de eerste sociaal-democratische en christelijk-sociale coalitieregeering, die het dreigend Bolsjewisme op een afstand hield, volgden de verschillende burgerlijke regee ringen, steeds gehandicapt door de machtig- georganiseerde radicale Sociaal-Democratie, die onafgebroken Oostenrijks sterkste brugge- hoofd, Weénen, beheerschte. De strijd ging op en neer, totdat, parallel met de nationaal-socialistische beweging in Duitschland, in Oostenrijk de Heimwehr-be- weging steeds sterker werd. De invloed der oude burgerlijke partijen brokkelde af, het ging nu tusschen de sociaal-democaten eener- zijds en de Heimwehr met de nationaal-socia listische beweging anderzijds. De eerste Putsch der Heimwehr (Pfrimer 1931) mislukte. De „Handstreich" van Doll- fuss, met de opheffing van het parlement in Maart 1933, slaagde echter. De tweede Putsch der Heimwehr, in Tirol, die mede aanleiding ward tot den eersten grioten burgeroorlog ha 1918, eindigde in Februari 1934 met de totale nederlaag der Oostenrijksche sociaal democratie. Eerst nu kreeg de monarchistische bewe ging in Oostenrijk meer beteekenis. De strijd gaat thans tusschen het herstel der monarchie of aansluiting bij Duitschland, in dezen of genen vorm. De tweede burgeroorlog culmineerde in den gewelddadigen dood van kanselier Dollfuss. Diens opvolger Dr. Schuschnigg- en andere le den van het kabinet zijn reeds geprononceerde monarchisten. Herstel is echter slechts moge lijk met gevaar van internationale verwikke lingen. Wel lag in het bereik der mogelijkhe den de afschaffing der zoogenaamde „Habs burgsche wetten." Het afschaffingsbesluit, voorbereid in de grondwet van Dollfuss, dateeren van Mei 1934, Was reeds in het vorig jaar genomen, maar kon wegens zekere invloeden eerst dezer da gen ten uitvoer gebracht worden. Laat ons een korten terugblik op de feiten doen: Keizer Karei is na de nederlaag niet ge vlucht, doch bij de wet verbannen, hij met heel de keizerlijke familie, en de keizerlijke goederen werden verbeurdverklaard. In Zwitserland leefde de keizerlijke familie hog van den verkoop van juweelen en effec ten, op Madeira was zij zoo goed als zonder middelen van bestaan. Daar, te Funchai, stierf de keizer in 1921, in een bouwvallig huis, als een heilige, met een gebed voor zijn vijanden op de lippen. ..Het voorbeeld van den doode werkt door in mijn bisdom, beter dan een preek of een missie," zei de bisschop van Funchai. 'Een mij bekend geestelijke verzocht aan Pastoor Naber te Konnersreuth, om aan The- hese Neumann een stukje linnen te laten zien. Zonder verdere mededeeling sprak Therese met Zachte, klare stem: „Dat is niet van een heiligverklaarde, ist aber gleich zum lieben Heiland gekommen." Dat stukje linnen was geknipt uit het hemd an keizer Karei. Keizer Karei was op Ma deira zoo arm, dat hij zelfs zijn manchet- raoopen moest verpanden. In het oog van zijn Vijanden was hij een hoopje ellende. En toch nd de Volkenbond, als zijn vertegenwoordi ger, den Engelschen consul, om met de bru- tMlteit des overwinnaars van den onttroon den keizer afstand van al zijn goederen te «schen. Loyauteit was hier wel ver te zoe ken. Keizer Karei vroeg naar de voorwaarden. Vrijheid en een schitterende financieele toe komst werden hem toegezegd. ©e keizer antwoordde: .,ïn eeuwigheid zal ik mijn eed niet breken en mijn geweten bezoedelen." Desondanks werd den volgenden dag de ge- ant weer naar den keizer gezonden, thans met het dreigement, dat hij op het misdadi- gers-eiland Ascension gedeporteerd zou wor den en men kende de liefde des keizers voor zijn gezin - -met de boodschap dat men nem van vrouw en kinderen zou scheiden, *oo hij geen afstand deed. Kareis antwoord luidde: „U weet, wat ik gezegd heb, en nu ga!" In 1923 liet koning Alphons de weduwe met «aar acht kinderen naar Spanje komen en huurde voor haar in het visschersdorp Le- lueitio een „Palacio" en bepaalde voor haar ®on toelage. Na Lequeitio kwam dan Steenockerzeel in België, een slot tusschen Brussel en Leuven, door markies De Croy aan keizerin Zita ter beschikking gesteld. De kranten brachten dezer dagen het bericht van de promotie van Karel's oudsten zoon Otto aan de Leuven- sche universiteit. Otto wordt in Steenockerzeel met Majes teit aangesproken en ook de keizerin noemt hem Majesteit. Keizer Karei heeft geen afstand gedaan van den keizerlijken troon, dus is zijn oud ste zoon rechtmatig keizer. Zoo is de prin- cipieele opvatting van den waren legitimist. Consequent. Maar nog meer consequent door gedacht is hij dan Keizer van Oostenrijk. Hongarije! En daar zit de moeilijkheid. Daarom is m.i. de restauratie in Oostenrijk niet mogelijk zonder internationale verwikkelingen. Dat schijnt ook de Oostenrijksche regeering te vreezen en zij heeft daarom bij monde van haar Minister van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat door opheffing der Habsburg sche wetten de kwestie der restauratie niet actueel geworden is. De opheffing der Habs burgsche wetten geeft geen aanleiding tot internationale verwikkelingen, daar zij een zedelijke kwestie is van zuiver binnenlandsch karakter. Deze kwesties zijn niet identiek. De regee ring mag een juist inzicht hebben met haar opvatting, dat de opheffing der Habsburgsche wetten bij het overgroote gedeelte der Oos tenrijksche bevolking een goeden weerklank vindt, dit beteekent niet, dat het overgroote gedeelte van het Oostenrijksche volk, op ge vaar af van internationale verwikkelingen, Otto als keizer wil begroeten. Ik ben zelfs van meening, dat Otto's kan. sen voor eenige maanden gunstiger stonden dan nu. De Kleine Entente is intransigent, dat heeft ook Mussolini moeten constateeren. En de opleving der Nationaal.Socialistische beweging in Oostenrijk, juist den iaatsten tijd, geeft een ander perspectief. Doch daar over een volgenden keer. In Valkenburg ziet men met hooge verwach tingen het a.s. in ons land schier eenige gebeuren tegemoet: een Opera met volledige bezetting in de openlucht. Voor eenige jaren werd .reeds een eerste en goed geslaagde proef genomen door een consor tium artisten van het „Stadttheater" van Aken, die in het Openlucht-theater te Valkenburg de Operette van Strauss „Der Zigeunerbaron" ter opvoering brachten. De uitvoering van „Die lustigen Weiber von Windsor", komische Opera van Otto Nicolai, op Zondag 14 Juli, gaat thans echter van „Valkenburg Omhoog" en het „Aachener Stadttheater" zelf uit. Voor deze gelegenheid zal een extra-trein van Aken loopen, die reeds in den namiddag aankomt en niet alleen bestemd is voor de spelers 'n 115 medewerkenden en hun too- neelbenoodigdheden, doch waarvan ook de Ake- naren gebruik kunnen maken voor een goed- koopen „Ausflug" naar Valkenburg. Deze eerste stap van toenadering van over de grens, wordt te Valkenburg met blijdschap be groet. Men hoopt, dat de goede verstandhouding van vroegere jaren met onze gemoedelijke buren, zooals de Akenaren hier nog steeds bekend staan, wederom zal herleven, 't Waren steeds graag geziene gasten en een hernieuwing der oude be trekkingen zou voor het Geul-stadje als seizoens plaats van groot belang kunnen zijn. Van het radio-telefoonverkeer met Japan, dat 1 Juli j.l. is geopend en waartoe alle kantoren en stations in Nederland en de aangeslotenen in de voornaamste netten in Japan zijn toege laten, is naar wij van de zijde van den Te lefoondienst vernamen tot nu toe nog geen gebruik gemaakt. Dit beteekent echter aller minst zoo zeide men ons dat deze ver binding geen bestaansrecht zou hebben; met dergelijke verre verbindingen, waarvan de kos ten duur zijn, zoodat er alleen wegens bijzon dere redenen gesprekken worden aangevraagd, gaat het in den beginne altijd zoo, dat men eerst de kat uit den boom kijkt. Toch heeft men de bewijzen, dat er in zaken- kringen belangstelling in deze verbinding be staat; men verwacht dan ook, dat de eerste aanvragen niet lang meer op zich zullen Jaten wachten. In 1926 werd ter gelegenheid van het 50- jarig jubileum van het landbouwonderwijs in Nederland een commissie gevormd, met, op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Wageningen, dr. M. de Waal aldaar, als voor zitter. Deze achtte, een blijvende stichting ter herdenking van dit feit gewenscht en wel in den vorm van een Nederlandsch Landbouw museum, waar de thans vaak verloren gaande curiosa en waardevolle historische stukken cp land-, tuinbouw- en zuivelgebied een plaats zouden kunnen vinden. Nu de aula is geopend en aan de Begeering overgedragen, acht de ontwerper den tijd gekomen, om te pogen, tot uitvoering van zijn plan geraken. In het ver krijgen van een gebouw is de heer De Waal bereids geslaagd door aankoop van het voor malige Nutsgebouw, gelegen in het centrum van Wageningen. Het voorloopig bestuur meent er op te mogen rekenen, dat de Nederlandsche land- en tuin bouwers, zuivelbereiders en belangstellenden zeer algemeen hun medewerking zullen verlee- nen om de voorgenomen stichting tot stand te brengen en zich voor het lidmaatschap zul len opgeven. Aanmeldingen hiervoor worden gaarne ont vangen door den secretaris van het Neder - landsch Landbouwmuseum, dr. M. de Waal, Bergstraat 8, Wageningen. Ook wat schenkin gen voor het Museum betreft, meent het be- stutur, welgs streven het is voor de komende generaties te bewaren wat thans als nutteloos en verouderd te loor gaat, dat dit algemeen in- stemming vinden zal. Woensdagmorgen is op „Den Burcht" te Lei den het jaarlijksch congres van den Ned. Bond van Huis en Grondeigenaren gehouden, dat o.a. werd bijgewoond door den burgemeester van Leiden, mr. van de Sande Bakhuyzen. De burgemeester wees in een begroetingsrede op de zorglijke omstandigheden, waarin de algemeene depressie ook het bouwbedrijf heeft gebracht en betoogde, dat het voor de regeering geboden is, zich met de oplossing' dezer moei lijkheden bezig te houden. De voorzitter van den Bond, mr. J. A. de Meyier drong met klem aan op door de regee ring te nemen maatregelen ter verbetering. In dit verband besprak hij het ingediende wets ontwerp tot verlaging van vaste lasten, inclu sief hypothecaire lasten, dat een nieuwe ramp voor de huiseigenaren dreigt te worden. Dr. G. Lunners hield een rede over „Sanee- ringsmogelijkheden van den gebouwden eigen dom." De huiseigenaar mag en moet thans eischen. aldus spr., dat de regeering een keus doet tus schen twee mogelijkheden: öf drastische schul den- en lastenverlaging öf devaluatie. Boven dien zal in den overgangstijd een executie-ver bod noodzakelijk zijn. De Vereeniging van Gasfabrikanten in Neder land heeft Woensdag in het Kurhaus te Sche- veningen een aanvang gemaakt met haar 63e algemeene vergadering, welke twee dagen duurt, onder voorzitterschap van ir. J. Rutten, direc teur van het gemeentelijk gasbedrijf te 's-Gra venhage- De voorzitter wees in zijn openingswoord er op dat de gasindustrie in Nederland tengevolge van de economische inzinking, den zachten win ter, de lage petroleum- en vaste-brandstoffen- prijzen, een debietsvermindering heeft te boe ken, welke o.a. door tariefsveranderingen zoo veel mogelijk tot staan is gebracht, zoodat er hoop bestaat, dat het diepste punt der inzinking bereikt is. De achteruitgang van het gasdebiet is grooter geweest, dan waarop wegens de ver minderde koopkracht was gerekend. Spr. geloofde dat, indien het gelukt, de af nemers ervan te overtuigen, dat de belangen van den afnemer en het bedrijf parallel loopen, men in de toekomst van 'n plotselinge prijsver laging van een andere brandstof niet dezelfde moeilijkheden zal ondervinden als zich thans voordoen. Spr. noemde het een verblijdend verschijnsel, dat de gastechniek zich voortdurend ontwikkelt, waardoor het gas de plaats kan blijven innemen, welke het in de wereldhuishouding toekomt. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van ir. J. Rutten, die niet herkiesbaar was, tot voorzitter gekozen ir. J. P. Vader, thans secre taris. Voorts werden in het bestuur gekozen de heeren dr. F. v. Oosterom Meyes en ir. D. J. Adriaanse. Onderscheidene technische onderwerpen wer den hierna behandeld. In verband met de militaire oefeningen ■plaatst bij het Emmapark. bij Oegstgeest werd een schildwacht ge- Achter hem de pontenierstrein Woensdagmiddagi s het anderhalf-jarig doch tertjevan den heer J. Dullemans, wonende aan den Rijksstraatweg te Wijk aan Duin, in een onbewaakt oogenblik in een waschketel geval len, waarin zich een bleekpoederoplossing be vond. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, mocht dit niet meer baten. De levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd of het hem bekend is, dat de publicatie van den Bond van Melkveehouders in zake den ver koop van vee naar Rusland, uit welke publi catie kan worden afgeleid, dat aan dien ver koop door de Rundveecentrale niet genoegzaam medewerking is verleend, in landbouwkringen groote beroering heeft gewekt? Zoo ja, aldus vrager, is de Minister dan be reid aangaande deze zaak zoo spoedig mogelijk volledige inlichtingen te verschaffen? Het jaarlijksche R. K. Blindencongres zal op 15 en 16 Juli a.s. te 's-Gravenhage gehouden worden onder leiding van een comité, bestaan de uit de besturen van de R. K. Reisvereeniging en de Kath. Garde, in samenwerking met den R. K. Blindenbond ,St Odilia". De opening zal op 15 Juli, des morgens om elf uur plaats hebben in Restaurant „Over- bosch" aan het Bezuidenhout, alwaar des mid dags een algemeene vergadering gehouden wordt. Des avonds zal een feestavond worden gegeven, terwijl op 16 Juli, des morgens te acht uur een H. Mis wordt opgedragen in de kerk van de H. Theresia aan het Westeinde. De Zeereerw. heer B. M. J. van Rooij, deken van Gouda, heeft Maandag bijna geheel hersteld het St. Jcsephs-paviljoen te Gouda verlaten, waarin hij gedurende eenige weken werd ver pleegd. Deken van Rooij zal in de pastorie van de kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart nog eenigen tijd rust nemen. Zaterdag, 13 Juli e.k., zal het comité van actie tegen verslechtering van het Nijverheids onderwijs in den Dierentuin te 's-Gravenhage een openbare vergadering organiseeren voor 't behoud van goed vakonderwijs. Sprekers zullen zijn mevr. E. M. Castendijk Jansen en de heeren A. K. Noorduin en J. W. v. d. Alten. Ter herdenking van het feit, dat de Hernhut ter-zending dit jaar 200 jaar in Suriname werk zaam is geweest, zullen van 1 Augustus a.s. tot 1 Februari 1936 in Suriname speciale postzegels worden uitgegeven, welke gedurende dien ter mijn eveneens hier te lande verkrijgbaar zullen worden gesteld aan de postkantoren waar phi- latelisten-loketten gevestigd zijn. De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat zal in plaats van op Maandag 15 dezer worden gehouden op Maandag 22 Juli a.s. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 15 Juli a.s. niet plaats hebben. Te Venlo werd Woensdag het 18e Bondscon- gres van den R. K. Ned. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkerspatroons geopend. De heer Joh. Loose, uit Bergen op Zoom, Bondsvoorzitter, besprak in zijn openingsrede allereerst den algemeenen economischen toe stand der bakkerij. Vervolgens wees hij er op, dat de saneering der bakkerij in haar tegen- woordigen vorm onvolmaakt is. Men verwacht veel van de nieuwe saneering, die mogelijk ge maakt werd door de wet op het verbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten. De geheele regeling is voorbereid. De bonden zijn zeer actief geweest. Als onpartijdige voorzit ter is benoemd Prof. Gerbrandy, een man in wien men het volle vertrouwen kan hebben. Na deze rede werden de verslagen der bonds vergaderingen 1934 en 1935 goedgekeurd, even eens het jaarverslag 1934. De begrooting 1936 bleek volgens het ont werp in ontvangsten en uitgaven te sluiten met een bedrag van f 13.180.en werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De Bondsvoorzitter werd bij acclamatie her kozen. De aftredende bestuursleden J. van den Bergh, Amsterdam en L. Emmelkamp, uit Breda, werden herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Fr. Courtens, Maastricht ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. J. Mulder, Kerk- rade, die niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking wenschte te komen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd om het bedrag gereserveerd voor een Bondshuis een andere bestemming te geven, indien het belang van den Bond dat meebrengt. Eveneens verleende het congres aan het hoofdbestuur machtiging, om in samenwerking met de zusterorganisaties en de coöperaties de stichting „Nederlandsche Bakkerij-centrale" op te richten. Op het voorstel van het hoofdbestuur goed keuring te hechten aan een samenwerking tus schen den Bond en de N. V. van Loon Meel fabrieken te Tilburg, gaf de vergadering het hoofdbestuur sanctie te handelen in het belang van de aangesloten leden. De afdeeling Haarlem drong er op aan, bij den R. K. Middenstandsbond er op aan te drin gen depothouders en slijters niet als lid van den middenstandsbond te erkennen. Dit voorstel zal nader besproken worden met den middenstandsbond. Vervolgens hield prof. mr. Gerbrandy een voordracht, in verband met de wet op het al gemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten. Een Aneta-telegram brengt de mede deeling, dat de Gouverneur-Generaal op 23 Juli a.s. tijdens zijn reis door Ned.-Indië ir. Mussert in audiëntie zal ont vangen. Zijn we wel ingelicht, dan zal een Kamer lid zich te dezer zake met schriftelijke vragen tot de regeering wenden, om te ver nemen of deze audiëntie, die door de N.S.B. wordt uitgebuit, met haar toestemming ge schiedt. Men weet, dat aan ir. Mussert door een vereerder geld ter beschikking wordt ge steld, om per vliegtuig Indië te bezoeken en daar partij en propaganda te organisee ren. Tot de uiterlijkheden behoort ook een audiëntie bij den Gouverneur-Generaal, welke audiëntie aan Indië moet worden voorgesteld als een officieuze erkenning van de N.S.B. door de Indische autoriteiten, in elk geval als een heel andere houding dan in Nederland tegen de N.S.B. wordt aangenomen. Nog de vorige week heeft Volk en Vader land bericht over de marlne-menschen, die worden gebroodroofd omdat ze nationaal- socialistische kennissen hebben. Maar in Indië, waar de nationaal-socialistische be weging sterk begint te trekken, wordt de Nederlandsche Führer door betoogers naaV het verblijf van den Gouverneur-Generaal begeleid, om door dezen in gehoor te wor den ontvangen. Hoe men ook oordeele over de politieke gestes van Dr. Colijn, hij is in elk geval krachtig tegen de N.S.B. opgetreden. Gaat er in dit geval een telegram naar Indië, om duidelijk te maken, dat de N.S.B., hier te gengewerkt, daar niet kan worden aange moedigd? (plus f 3.- voor administratie-kosten) Wie 2e klas wenscht te reizen, betaalt slechts f 17.- méér Watertoren op het Margaretha-eiland bij Budapest Hartelijk toegejuicht door alle congressisten bracht daarna Z. Hoogw. Exc. Mgr. Dr. G. Lem mens, Bisschop van Roermond, een bezoek aan het congres. De Bisschop werd welkom geheeten door voorzitter J. Loose, die den Kerkvorst dankte voor de groote eer aan den Bond bewezen. Tij dens het bezoek van den Bisschop hield Mr. A. Schrijvers, directeur van het Bondsbureau te Den Haag een rede over de ordeningsgedachte, waarin hij de aanwezigen aanspoorde aan een spoedige ordening der maatschappij mede .te werken, volgens de beginselen van Quadrage- simo Anno. Gaarne nam dan Mgr. Lemmens het woord, om een aansporing te geven in de actie, die de Katholieke organisatie nastreeft. Veel, zeer veel kan men bereiken door versterking van de onderlinge liefde. Mgr. complimenteerde de Venlosche afdeeling met haar 50-jarig bestaan. Tot slot wees hij nog op het zoo noodzakelijke en vruchtbare retraitewerk en gaf allen zijn Bisschoppelijken Zegen. Terwijl de aanwezigen „Aan U, o Koning der Eeuwen" zongen, verliet Mgr. vervolgens de vergadering. Aan het slot der behandeling van de afdee- lingsvoorstellen zegde het hoofdbestuur toe het aantal hoofdbestuursleden te zullen uitbreiden, zoo gauw de financieele toestand van den Bond dit toelaat. Het congres werd hierna verdaagd. Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Venlosche afdeeling vond om 9 uur een gala feestavond plaats in het Concertgebouw, wel ke buitengewoon druk bezocht was. Z.E. Kardinaal La Fontaine werd uit 'n uit Zwitserland stammende familie geboren te Viterbo, op 29 Nov. 1860. Hij volbracht zijn studiën aan het bisschoppelijk seminarie van zijn diocees, waar hij in 1883 de H. Priester wijding ontving, werd achtereenvolgens pro fessor, regent van het seminarie en kanunnik. Voorzichtigheid, scherpzinnigheid en groote tact waren zijn kenmerkende eigenschappen bij de talrijke moeilijke opdrachten, die hem wer den gegeven door zijn bisschoppelijke overheid en ook door den H. Stoel, o.a. als Apostolisch Visitator voor de hervorming van de semina ries in Benevento. Op 6 December 1905 volgde zijn benoemühg tot bisschop van Cassano al Jonio, en de eer bied en genegenheid, welke de nieuwe herder zich wist te verwerven, kwamen op treffende wijze tot uiting bij de viering van zijn zilveren priesterjubilé. Daarna volgde zijn benoeming tot titulair-bisschop van Caristo, vicaris-capi- tularis van Lateranen en secretaris van de H. Congregatie der Riten. Deze waardigheden bleef hij bekleeden totdat hij op 5 Maart 1915 geplaatst werd op den patriarchalen zetel van Venetië als opvolger van Kardinaal Cavallari (wiens voorganger, naar men weet, Paus Pius X was) en op 4 Dec. 1916 werd hij opgenomen onder de leden van het H. College, waarbij hem eerst als titelkerk die van de H.H. NeTeus en Achilles, later in het Concilie van 7 Maart 1921 die van de Twaalf Apostelen werd toe gewezen. Om zijn predikaties te Rome ver maard, om zijn ijverige bemoeiingen op aller lei gebied van kerkelijke of godsdienstige aan gelegenheden, om zijn intelligentie en sym pathieke omgangsvormen, die aan de forschheid zijner verschijning geen afbreuk deden, was Kardinaal La Fontaine niet alleen bij de Ro meinen en bfj zijn Venetianen zeer bemind, doch behoorde hij ook tot die leden van het H. College, voor wie Benedictus XV en Pius XI bijzondere hoogachting en genegenheid koester den. Zijne Eminentie maakte deel uit van de Congregaties van het Consistorie, der Sacra menten en der Riten. In de fabriek van de firma N. ter Kuile en Zoon, aan de Lage Bothofstraat te Enschede, had Woensdag een ernstig ongeluk plaats. De machinist A. A. B„ wonende Lipperkerk- straat, is door onbekende oorzaak bij zijn werkzamheden met een machinedeel in a an- raking gekomen, tengevolge, waarvan een der armen vrijwel werd afgeknepen. De man is in het R. K. ziekenhuis ter "nr- pleging opgenomen, waar de arm werd geampu teerd. Zijn toestand was hedenmorgen naar om standigheden redelijk wel. Bij een ongelukkige start is Woensdagavond op Schiphol hst sportvliegtuig Willy Post" van den heer Koch vrijwel geheel vernield; Het toestel had te weinig snelheid toen he* zich reeds in de lucht verhief. Het botste hard op den grond terug, waarbij het landingsgestel werd vernield, de vleugels braken en motor en pro peller werden ontzet. De beide inzittenden, de heer Koch en nn van zijr. monteurs, werden aan het hoofd verwond. Zij zijn op Schiphol verbonden. Op een vliegveld nabij Parijs zijn proef vluchten uitgevoerd met een vliegtuig, dat geen vcortbewegingsschroef bezit. Het toestel is uitgerust met een 200 P.K. motor, welke twee horizontale vleugels in draaiende beweging brengt; het toestel kan in de lucht stilstaan. (Reuter).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5