STADSNIEUWS De heerscher van den Dam 1/êUtödk!- H. L. roept weer! Brokje volkstooneel Haarlem, 12 Juli T I VRIJDAG 12 JULI 1935 AGENDA Italië en Abbessinië Einde autobusstaking pij.fi daaMm i'O'i'fom fiippe ctteJiekó rnapefi cwïe.'Uoice. acuuJüént a fedc lUifleti &récsi 'ï/e/ 'Jet trJ pey/i citieJüiJe en jhzaJ Jiy&nni 11 n omntVu'- wif Opit Ji/cj éuwngfl e/l duJ aiwi PMitfJejp',ïpefjJi^e éetéai èfreJu&fó&doih- fiïfchak Zondag moet de liefdadigheid van katholiek Haarlem aan de spits staan TENTOONSTELLING MUZIEK Opera-concert H.O.V. HET CONFLICT IN DEN GROENTEHANDEL R.K. LYCEUM TE HAARLEM Personalia Examen hoofdonderwijzer (es) Extra trein naar Brussel Simon de Wit gemoderniseerd JfcPiP 13 Juli INSTELLINGEN Gemengde berichten EXTRA AANBIEDINGEN jClCÏliVl!p'péWit??/ ert'i<d cnfc/è/atéc. HAARLEM Katholiek Haarlem zal Zondag 14 Juli weer aan de spits van de liefdadigheid moeten staan. Haarlem, bekend om zijn vele bloempjesda- gen, die zeer veel duizenden guldens opbrengen en waaruit de liefdadigheid van de Haarlem mers sterk spreekt. H. L. roept weer, want Zondag 14 Juli is het de bloemendag voor H. L. Moeten Wij nog zeggen wat H. L. be teekent? „Herwonnen Levenskracht", R. K. Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose, roept om uwe liefdadigheid terwille van de lijdende menschheid. Herwonnen Levenskracht roept! Koopt Zon dag 14 Juli een bloempje, want daarvoor helpt gij mede aan de mogelijke genezing van een va der of moeder, of van een jong leven, dat wor stelt met de witte pest. Herwonnen Levenskracht is de instelling van de R. K. Arbeidersbeweging, welke roept tot geheel Haarlem, maar in het bijzonder tot eiken katholiek terwille van de lijdende menschheid. Laat deze roep van H. L. beantwoord worden door tienduizenden dubbeltjes in de collecte bus, dat maakt duizenden guldens, waardoor het mogelijk wordt blijheid en vreugde terug te brengen in menig gezin. H. L. roept weer: Koopt een bloempje op Zondag 14 Juli. Het Plaatselijk Comité- Bij de Zusters van den Zijlsingel Zondag wordt bij de Zusters Carmelitessen aan den Zijlsingel een tentoonstelling gehou den van verschillende handwerkjes, figuur - zaagwerk, boekbinden, enz., door de kinderen, jongens en meisjes van het extemaat, in de schoolvrije uren en vacantiedagen gemaakt. Ook de kleintjes van de bewaarplaats zul len toonen, wat zij tot stand kunnen brengen met de hulp van de Zusters. Daar wij weten, dat het werk van de Zusters in onze stad dóór velen wordt gewaardeerd, gelooven wij, dat velen een kijkje zullen gaan nemen, waarvoor allen vriendelijk worden ultgenoo- digd. Gelegenheid daartoe zal zijn op Zondag van 121 uur en van 2—6 uur. Maandag 15 Juli van 103 uur. Ingang bruine poort naast het nieuwe kin derhuis aan de Brouwerskade. Het publiek was goed opgekomen naar dit Opera-concert onzer Haarlemsche Orkestver- eeniging. We hadden zulk een deelname bijna niet durven verwachten met dit warme zomer weer. Maar er is weer eens uit gebleken, hoe goed het gezien is, om populaire programma's als deze, die toch van goede muzikale standing zijn, samen te stellen. Een welgeslaagde avond als deze zal dan ook zeker zijn propagandisti sche uitwerking niet missen. Niet minder dan vier bekende solisten na men aan deze uitvoering deel en ze behaalden met hun optreden, we kunnen wel zeggen stuk voor stuk een mooi en welverdiend succes. De sopraan, Hélène Ludolph, die 'n tweetal aria's zong, de Micaëla-aria uit Carmen en de groote aria van Violetta uit Traviata, welke laatste wel het meest insloeg en dan ook vir tuoos door haar werd voorgedragen, wedijverde met Anna Stroink, de prachtig dramatiseeren- de alt, over wier optreden wij reeds meer geest driftig gewaagden in kracht van muzikale ex pressie. Anna Stroink is een buitengewoon tem peramentvolle zangeres en zij zou op 't opera- tooneel stellig een uitstekend figuur maken. Ook de kermis-aria van Moussorgsky droeg zij voor met veel verve en uiterst soepele stem- beheersching. Van de heeren behaalde Otto Couperus met zijn Figaro-aria wederom groot succes, al hebben we hem hierin, evenals in zijn Renato-partij wel eens beter op dreef ge hoord. Hij leverde nochtans hiermee een uit stekende prestatie. De tenor Willem Schans man zong eveneens zeer verdienstelijk, al kon men wat sterker dramatiek en soepeler voor dracht verlangen en in Mignon een wat nauw keuriger verzorgde Fransche uitspraak. Het mooie Fidelio-kwartet, waarin allen gezamen lijk voor het voetlicht traden, deed het dezen avond minder goed dan het bravour-ensemble „Un di, se ben rammentoni" uit Verdi's Rigo- letto, dat op 'n enkel rammelend moment na, uitstekend slaagde en gebisseerd moest worden. Zoowel de beide zangeressen als de beide zan gers werden bij hun optreden hartelijk toege juicht en kregen bloemen. Het H.O.V.-orkest, dat tevens een drietal Ouvertures, uit corres- pondeerende werken en tot slot de Guillaume Teil-ouverture van Rossini ten beste gaf, weer de zich dezen warmen avond eveneens uitste kend en mocht terecht een groot aandeel oog sten van het behaalde succes. We zouden zeggen: deze mooie opera-avond smaakt naar meer en moet de voorbode zijn van een steeds grootere opkomst van muziex- liefhebbers ook voor de meer ernstige muziek avonden, welke nog op het zomerprogramma staan. Wij vestigen daarom de aandacht van onze lezers reeds nu op het concert van Donderdag der volgende week, waarop het voormalig or kest-lid, de violist Frans Vonk, als solist zal op treden. J. S. Naar de H. Landstichting De Ned. R. K. Bond van Geheelonthouders van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Fran- ciscus" heeft op Maandag 15 Juli a.s. een uit stapje georganiseerd naar Nijmegen en om- Streken. Ook van de afdeeling Haarlem zal een be langrijke groep leden en belangstellenden aan dit uitstapje deelnemen. Deze vertrekt met den trein van 7.ï'3 uit Haarlem. Te Nijmegen is het verzamelpunt gebouw „Unitas" aan het Valkhof; vandaar uit gaat men per auto-reiswagen de omstreken van Nijmegen bezichtigen, waarbij inbegrepen is een bezoek aan de H. Landstichting. Een ultimatum Om tot een goede betalingsregeling te komen in den groenten- en fruithandel besloten de grossiers, in samenwerking met de kleinhande laren, het bedrijf te saneeren. De betalingen zouden daardoor via de Bank gaan. Een kleinhandelaar vroeg zich te mogen in schrijven als grossier. Hij zou compagnon vvorden van een persoon, die reeds in het bezit van een saneeringskaart was. Dit verzoek werd door de saneeringscommissie na stemming in gewilligd. In de commissie hebben zoowel gros siers als kleinhandelaren zitting. Hierna be weerden de grossiers, dat er een grossier bij was gekomen, zoodat het aantal 45 werd en zij verklaarden, dat, als de grossierskaart van bedoelden kleinhandelaar niet werd ingeleverd, hij zou uitgesloten worden van de betalings regeling. Hiermede namen de kleinhandelaars bonden geen genoegen en trachtten via een arbitrage-commissie tot een oplossing te ko men. Na ettelijke vergaderingen en het weige ren van antwoord van de zijde van de gros siers, stelden de bonden een ultimatum, waarna zij hun leden adviseerden niet meer via de Bank te betalen. Totdat een oplossing was ge vonden, zouden dus de kleinhandelaren wel betalen, doch alleen aan de grossiers persoon lijk. Donderdagavond belegden de diverse bonden der kleinhandelaars (ook de Katholieken stonden achter deze actie, doch waren niét aanwezig, omdat zij zelf een ledenvergadering hadden) een vergadering, waarin zij hun stand punt definitief vaststelden en een antwoord van de grossiers verwachtten. Na een heftig debat, waarin de heer Barend- se, bondsvoorzitter van den landelijken bond, het leeuwendeel had, zei spr., zich niet te kunnen voorstellen, dat alleen de kwestie van bedoelden kleinhandelaar, uitsluiting en in la tere instantie vernieling van de betalingsrege ling ten gevolge kon hebben. „Wat zit er ach ter?" was sprekers vraag. Het antwoord kwam bij monde van een der grossiers, die zeide, dat de kleinhandelaar was, uitgesloten, omdat hij het contract had gesa boteerd. Na de pauze werd door de kleinhandelaars 't volgende besloten: ze zijn bereid tot Zaterdag a.s. 9 uur te wachten, om den grossiers de kans te geven tot overeenstemming te komen via een arbitrage-commissie. De bepaling werd erbij gevoegd, dat genoemde grossier in zijn eer hersteld wordt en niet meer van de beta lingsregeling wordt uitgesloten. T oelatingsexamen Tot de eerste klas zijn toegelaten: A. Arens, K. Athmer, H. van Baaren, S. Balm, J. Basti- asnen, J. Belle, B. Blom, A. Boilerman, H. Bo- narius, A. Bosse, H. Brans, H. Brons, M. Buschman, H. Dirks, J. v. d. Does, A. Dorren, J. Duynstee, J. Elligens, Th. Feitz, J. Gomes, W. de Graaf, P. van Haeff, F. Hagemeyer, J. Heiien, A. Hennekam, G. Hoekstra, Th. Holt- slag, H. Horeman, E. Hüffer, A. v. Iersel, A. Kahmann, G. Klein-Schiphorst, J. Kostjens, M. Kramer, O. Kranendonk, G. Kubbinga, J. Kuyt, H. Liebrgs, J. Luyben, K. Mol, H. Mul ler, J. Nieuwland, A. v. Pampus, J. Peeper- korn, H. Peper, Th. Pynenburg, R. Rikkers, B. Robbers, W. Schwartz, J. Seignette, N. v. d. Sman, C. Smit, P. Strous, R. Stuker, J. Tombrock, A. Weterman, M. v. d. Weyer, Th. Wubbe, W. Zomerdijk. Overgangsexamen Van Klasse Ia bevorderd: C. Bilars, C. Borst, B. Bosse, F. Braakhuis, R. van Dam, H. Dop heide, G. van Emmerik (of), N. Gomes, A. Gottmer, C. La Grouw (lof), A. de Haas, W. Hammink (lof), E. Haase (e. v.), Th. Hekker, L. Henfling, A. van Heusden (e. v.), A. Hoek stra, C. Bruin. Herexamen: 1. Van klasse Ib bevorderd: J. van Buchem, W. van Emmerik, L. La Grouw (e. v.), E. Hoes, H. Hulsebosch, A. van Hystee, N. Keesom, F. Kerstens, W. Kiman, F. KI. Schiphorst, N. Kraetzer, H. Kuyten, F. Lange, A. Lange- meyer, C. Lindner, J. Luyten (lof), J. Mathot (e. v.), J. Mensink, L. Modderman, J. Nelissen, J. Schrijnemakers, H. Francken, J. Janssen Schmidt, H. van Engelen, Herexamen: 1. Van Klasse Ic bevorderd: H. Mensink, M. van Pelt, (e. v.), H. Prenen, H. Reintjes, E. RoersCh, V. Roozen, B. Ruland, B. v. Saase, J. Schrynemakers, C. Schwantje, J. v. d. Sluis, M. Sluyter, B. Speet, C. Stammeyer, J. Stüker, J. Wüst, H. v. d. Zanden, C. Zwager, J. Hazeleger. Van Klasse 2a bevorderd: W. Beers (lof), W. v. d. Bent (v. w.), J. Bloem, C. Brandenburg (e. v.), P. Castelein, J. Dazert, M. Delhez, C. Determan, H. Dhooge, C. Dopheide (v. w.), C. Frankenmölle (v. w.), H. Gottmer, L. Haase (e. v.), A. Hasselman, B. Hazenberg, Th. Bos se, H. van Hees, W. Korstjens. Van klasse 2b. bevorderd: R. Hin, J. Hor- bach, R. Hoying, F. Jacobs, J. de Jager, J. Jansen, J. Kamphuls, J. Koop, H. Kuipers (e. v.), H. Lips, A. de Loor (e. v.), J. van Maanen, J. Mathot (e. v.), J. van Soest, J. Mes. Herexamen: 1. Van Klasse 2c bevorderd: Th. Mathot, H. Pe- perkorn, H. Peters, J. de Rijk, L. Roozen, A. v. Saase, A. Schute (e. v.), P. van Soest, R. Spruyt, Th. Vermeulen, G. Wennekendonk, J. Stevens, F. Donzen, Th. v .d. Pas. Herexamen 1. Van klasse 3a bevorderd: L. Baaten, F. Bond, A. Botter, L. Butöt, Th. de Haas, P. Heye, H. Hoes, P. Klitsie, G. Koop, F. Kuin- ders, F. van Loenen. Van Klasse 3b. bevorderd: J. Butter, H. Hoes, G. Koot, W. Koot, Th. Mattaar, J. Meeu- wes, E. Middeldorp, F. de Neyn v. Hoogewerff, C, Nieuwendijk, J, Sauter, L. Tollenaar, H. Vader, J. v. d. Veldt, J. IJland, P. Francke, Herexamen 1. Van Klasse 4 H. B. S. b: A. Aleven, H. Berk hout, H. Bijvoet, L. Bijvoet, Th. Diepen, J. Hogerheijde, P. Hoogeveen, G. Pieterse, P. Pinxter, Ad. v. d. Sluis, Ant. v. d. Sluis, W. Snel, H. v. d. Veen, J. Verkeoost. Herexamen 2. Van Klasse III Gymnasium bevorderd: J. Grüterin, A. Haasevoet, J. Holander, H. Kim man, H. v. d. Meij, J. Ooms (lof), D. v. d. Pa- voordt, (v. w.) B. Sormani, A. Verbeek, J. Janssen. Van Klasse IV Gymnasium bevorderd: J. Bosman, H. Hüffer, J. Hupkens, (lof), J. van Iersel, J. van Lieshout, F. Lindeman, J. Loh- man, H. van Oosten, A. Povel, J. Steman, A. van Velzen, A. IJland. Herexamen: 1. Van Klasse V Gymnasium bevorderd: J. Bo- mans, H. van Denzen, A. van Iersel, R. Kléi- pool, G. Kromhout, J. Sanders, J. Uytdeha- ge, C. van Wel, J. de Wit. Van Klasse 4 H. B. S. a bevorderd: J. Dem- mers (v.w.), J. Hagemeyer (v. w.), P. de Jong, A.Rombouts, H. Nelissen. (Ongecorrigeerd.) Ingetrokken is de benoeming tot plaatsver vangend lid der commissie, welke in 1935 te Haarlem belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de acte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdon derwijzeres van L. Alles en D .G. Magé, en als zoodanig benoemd J. Allon, onderwijzer aan een lagere school te Haarlem, te Heemstede, en A. M. Polderman hoofd eener openbare lagere school te 's-Gravenhage. Bij de te 's-Gravenhage gehouden staats examens voor muziek, slaagde voor het prak tische gedeelte Piano L. O. onze stadgenoote mej. Catharina Hessels, leerlinge van den lieer Karei de Jong. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zal het mondeling gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hooldonderwijzer(es) o. a. gehouden worden te Haarlem in de gymnastiekzaal der Rijks kweekschool voor onderwijzers en onderwijze ressen, Leidsche Vaart 220, op iederen werk dag, gedurende het tijdvak van 16 Juli tot cn met 14 Augustus a.s., aanvangende des voor middags om 9.15 uur. Zondag 21 Juli zal weder een extra tentoon- steliingstrein tegen speciaal tarief rijden naar Brussel. Deze trein vertrekt uit Amsterdam en stopt te Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam. Graal-agenda Zondag kwart over zeven algemeene H. Com munie. Kwart voor tien vertrek vanaf het Graalhuis naar Leimuiden. Dinsdag half acht naaien. Woensdag zeven uur tot negen uur de adspi- ranten, half acht korfballen. Donderdag wordt nader bekend gemaakt. Zaterdag na het Lof vergadering vacantie- plannen. Excelsior Vooruit! Aanbesteding Rijkswaterstaat Hedenmorgen werd vanwege den Rijkswater staat in de directie Noorholland te Haarlem aanbesteed: het ombouwen tot een beschoeiing van een gedeelte van het Zuiderplankier in de haven te Terschelling, met bijkomende werken. Ingekomen waren 17 biljetten. Laagste inschrijver was J. F. Kuiper te Zu rich (Friesland) voor f 20.880. Raming was f 25.500. Denkt u zich eens in dat ge uw koffie of thee drinkt en er drijft vuil in uw kopje; u eet een koekje of bonbon en het is besmeurd met stof; de kas op uw boterham is met zand overdekt. Maar genoeg voorbeeldenGenoeg om uw smaak en trek grondig te bederven! Het is een eerste eisch dat levensmiddelen zoo zuiver mogelijk en dus de winkels, waarin deze levensmiddelen verkocht worden, zoo hygië nisch mogelijk ingericht zijn. De firma Simon de Wit heeft daarom haar (4) filialen te Haar lem, evenals die over het geheele land, op nóg moderner en hygiënischer voet geschoeid dan zij toch al waren, waardoor deze filialen de verge lijking met andere soortgelijke winkels in dit op zicht met glans kunnen doorstaan. Zoo zijn de toonbanken van staal en marmer vervaardigd en van glasplaten voorzien. Koffie en thee zijn in blik afgesloten en ach ter' glas geplaatst. De kaasvoorraad bevindt zich thans op glasplaten tegen den wand hoog boven het publiek en de andere artikelen in den winkel. Zoo zijn ook de bonbons en biscuit stofvrij en hygiënisch opgeborgen. De bakken, waarin zich grutters- en andere waren bevinden, zijn geheel verchroomd. Ez. enz. Bovendien zijn de kassa's door telmachines vervangen. Dit niet zoozeer om de hygiëne, als wel omdat men de cliënteele zoo spoedig en ge makkelijk kan bedienen. Uit het bovenstaande blijkt wel hoezeer de firma alles in het werk stelt om haar klanten te gerieven, een streven dat ongetwijfeld allen lof verdient. ■Wij hadden het zoo juist over koffie-drinken. Op verzoek wijzen wij er nog even op dat de firma Simon de Wit een nieuw merk koffie, ge naamd „Edelsmaeck" in den handel brengt. „De smaeckelijke en geurige koffy, soo die wierd geroostert en uitgeschoncken in den jare 1718 in het Italiaanscbe Koffy-huys, door den vermaer- den koffyschenker Weio Roselli te Utrecht en soo die heden ten daghe noch Wordt gepressn- teert in de winckels van Simon de Wit" staat op de bus te lezen. Deze koffie is met een gla- zuurlaag overdekt na het branden, waardoor de houdbaarhed van langeren duur is. Deskundige lezers en lezeressen zullen onge twijfeld de goede eigenschappen van dit pro duct kunnen vaststellen. Luchtbescherming Op de Tentoonstelling voor Burgerlijke Lucht bescherming, welke gehouden wordt in het ge bouw van de voormalige Middelbare School voor Meisjes aan de Krocht No. 1, zal Zater dagavond om 8 uur Dr. Peeters een lezing hou den over het onderwerp: „Taak der medici bij den Luchtbeschermingsdienst." Haarlemsche Reddingsbrigade Donderdagavond werd in Hotel Royal aan 't Stationsplein de jaarlijksche algemeene ver gadering voortgezet. De periodiek aftredende voorzitter, de heer Joh. M. Schmidt, werd als zoodanig herkozena In andere bestuursfuncties werden gekozen mevr. Perry-Meyer en de heeren Gras en Wap- stra. Ten slotte werd nog een commissie benoemd tot herziening der statuten en tot aanvulling van het reglement. De hoofdstad behoort aan gansch het land en wat daar geschiedt is dus méér dan plaatselijk nieuws. Want iederen Nederlan der interesseert het wat er in „zijn" Amster dam voor belangrijks is of voorvalt. In dit zomerseizoen komt men uit alle provincies naar de stad aan Amstel en IJ en ook de- geen, die er nog niet geweest is, wil het voornaamste weten uit „zijn" of „haar" hoofdstad. En zoo kent ieder in Nederland den on- gesubsieerden theaterdirecteur op den Dam die in Jan Klaassen de volksziel blaast van humor en gerechtigheid, van oolijke snaaks heid en nobelen geest: ruw maar goed. In zijn poppenkast des levens triumfeert het goed over het kwaad en wordt de duivel ge kist. En daarom mag ik in dit reisseizoen even de aandacht aan de poppenkast wij den. Want meen niet, lezer, dat door den dood van Cabalt wiens kast met poppen vreemd genoeg in het museum van den arbeid terecht gekomen is en niet naast David en Goliath in het museum van Am sterdams historie in het Waaggebouw meen niet dat met Cabalt de poppenkast verdwenen is. Van Hemert uit de Betha- niënstraat was er óók, en staat nog op den Dam. Jan Klaassen is onsterfelijk. Ik ben er van overtuigd dat, welke poppenkasten- baas er ook dood gaat, telkens een jongere hand in het omhulsel van Jan Klaassen zal kruipen en dien snaak zal doen voort leven voor oud en jong. Met zijn Trijntje. Met den dood en den duivel; met den huis baas en de lijkbidders. Welke tooneelveran- deringen het inwendige der kast ook on dergaan moge, de herberg 't Zwaantje waar Jan zijn lekker graantje pikt wordt nim mer onbewoonbaar verklaard. De vrees van Van Lennep is ij del gebleken gelukkig, dat het Jan Klaassenspel zou verwateren en verdwijnen. Hola! Jan Klaassen is dood —Leve Jan Klaassen. De Amsterdamsche poppenkast doet nu meteen 't oog wenden naar Parijs waar reeds voor jaren de Grand Guignol ge poogd heeft in de algemeene verslapping der belangstelling voor tooneel een attrac tief vermogen te vinden in het sterke spel van sterke stukken. „Men griezelt er zoo gezellig" werd wel eens gezegd. Toch zou men de Grand Guignol miskennen, indien men meende dat alleen maar bloederige moordstukken die op de zenuwen werken, gespeeld werden. Dat deed ook onze pop penkast niet al krijgt de jeugd ook hier „sterk" spel van den sterken Jan Klaas sen te genieten. Het is wel een merkwaardig iets, dat deze vorm van volkstooneel zoo lang en zoo goed door den loop der jaren is in stand ge bleven. De Dam is nog het hart van Am sterdam, dus van Nederland en daar blijft Jan Claeszen of Jan Klaassen zooals wij thans schrijven, een voorname plaats in nemen. Poppenkast wordt er ook in andere landen gespeeld. Maar elders is het meest marionettenspel. Doch 't „echte" Jan Klaassen-„spul" wordt bewogen met de hand in de poppen. Geen figuren aan draadjes doch levendige verschijningen waarin een stukje mensch; waarin vleesch en bloed wonen. De potsenmaker is achter eenvolgens door de Italianen, Franschen, Engelschen en Duitschers, eik naar hun lievelingsgerech, Marcaroni, Jean Potage, Jack Pudding (later Punch) en Hanswurst gedoopt. Maar bij ons was, is en zal hij blijven: Jan Klaassen. Hij heet verschillende landen tot geboor testreek te hebben. En vele zijn de lezin gen, die over zijn oorsprong werden neer geschreven. Ik houd me nog altijd aan van Lennep en Wagenaar die vertellen, hoe, na den dood van Prins Willem III de aris tocraten hier te lande in hun wijsheid be grepen, dat zij 't evengoed zonder stad houder konden doen. Zij vonden 't niet on aardig, alle macht in den Staat tot zich te trekken en zich ook die privilegiën en prerogatieven toe te eigenen welke de Prins tot dien tijd had bezeten. Zoo werd onder meer besloten, de voormalige Garde van den Prins te herscheppen in een lijf wacht der Staten van Holland. Dit had evenwel niet plaats, zonder dat men te dier gelegenheid verwijderde al wie onder dat corps van Prinsgezindheid werd verdacht; en onder hen, die men uit dezen hoofde afdankte, bevond zich ook een trompetter: Jan Claeszen geheeten. Deze nu, buiten dienst gesteld en ver plicht 'n andere broodwinning te aanvaar den, wijdde zich „aan de openbare verma kelijkheid", zette zich te Amsterdam ne der en vertoonde daar een „ronzebons" als kermisgast op straten en pleinen. Niet tevreden echter met zijn drama's op te voeren zooals zij oorspronkelijk waren geschreven, doormengde hij die met grap pige zetten en kwinkslagen en legde zijn sujetten, vooral zijn hoofdpersoon, menigen zet in den mond tegen de toenmalige landsregeering. Van Lennep durfde niet verzekeren, dat zijn aardigheden even kiesch en vernuftig waren, als die van een oppo sitieblad uit zijn tijd, doch zij waren wel licht te meer geëigend om aan zijn pu bliek te behagen en hem zelfs tot den lieve ling der Prinsgezinde partij te maken. En zoo werd langzamerhand hij zelf vereenigd met zijn hoofdpersoon: de naam van Hans worst, dien de echtgenoot van Katrijn tot dien tijd gedragen had, werd door dien van Jan Claeszen zelf verdrongen. Jacob van Lennep was beducht, dat het Jan Klaassenspel zou verworden. „Helaas, groot is mijn vrees zoo schreef hij in 1856 dat het met die onsterfelijkheid ook al mis is en dat, evenals andere groote De poppenkast op den Dam mannen, ook zelfs Jan Claeszen bij ons in het vergeetboek dreigt te geraken. Hij, het echte type van den wijsgeer, den man die geen zorgen kent en met den dag voort leeft, die zich over niets bekommert, mits hij den tijd doorbrengt met eten, drin ken en deuntjes zingen; die met ieder in vrede is, maar ook niet uit zijn gelijkmoe dige rust gestoord wil worden noch door een kijvende vrouw, noch door kinderen die om brood janken, noch door een huis heer, die manen komt, noch door een werf officier, die voor het verstrekte handgeld zijn diensten opvordert, noch door den ba ren Droes, die hem met zich mee wil pak ken, en die tegen alle kwelgeesten maar twee argumenten heeft; zijn holsblok en zijn stok, hij, dat echte toonbeeld van levenswijsheid, begint bij de directeuren van wandelende theaters reeds een deel van zijn originaliteit te verliezen, ja reeds houdt hij hier en daar op, de hoofdpersoon te zijn. De oude ronzebons zelve, verbreed en vergroot, wordt verbasterd tot een ma- rionettenkast met beweegbare figuren, tot een zoutelooze „Théatre de Metamor phoses". „Nog onlangs zoo ging Jacob van Len nep voort stond ik bij avond op het Ko ningsplein të 'Amsterdam ged'uréndè 10 mi- uten naar een zoodanige vertooning te kij ken! In die tien minuten zag ik letterlijk niets anders dan een bordpapieren ruiter, wiens paard nu eens op de voor- dan weer op de achterpooten ettelijke kapriolen en evoluties maakte „Ik packte my van daer" zooals Gysbreght zegt, vinnig bedroefd over den verloop der tijden, en tevens het ge duld bewonderend der toekijkers, die van zulke flauwigheden niet wegliepen. Ik be wonderde ook een klein weinig mijn ge duld, dat ik het tien minuten had uitge houdenIk vrees dat de tijd zal aan breken, /en niet verre meer af is, waarin Jan Claeszen niet alleen de jachten, de lui fels, de zwanen, den Jan Roodenpoortsto- ren (op de torensluis) de toesleden, de haringpakkerij, de houten schoorsteenen, het Doolhof, de aansprekers, maar waarin hij zich zeiven niet meer zal terugvinden Maar dan zal Amsterdam ook voor goed ten val zijn geraakt." De schim van Van Lennep kan gerust zijn.... Amsterdam is nog niet ten val en Jan Klaassen nu eens rondwandelend langs de grachten, dan weer staande bij 't sindsdien afgebroken Commandantshuis aan den Dam of ter zijde van een der brug gen van de Utrechtschestraat, in de latere jaren voor goed midden op den Dam ge steld Jan Klaassen bleef leven in zijn Gebouw „St. Bavo" Bestuur Metaalbewer kers, 8 uur Bestuur Trampersoneel, 8 uur Bevolkingsbureau, 8 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling van teekeningen en aquarellen, 114 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling werk van mej. M. van Konijnenburg, 107 uur. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg Zo- mertentoonstelling van moderne prentkunst 95 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit 6 uur; Ge wone zittingen 47 uur; Veehouders 7 uur. Rembrandt-theater „Kleine Dora," 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Prinses Incognito, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Drie dagen bij de le venden," 2.30, 7 en 915 uu.r. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. ware beteekenis. Cabalt en v. Hemert heb ben hem voor ons en onze kinderen doen bestaanen ik geloof nog niet aan den dood van Jan, ook al is Cabalt gestorven. Want ons volk had hem noodig en.... óók ons tooneel heeft hem noodig gehad. Greep niet alreeds Royaards naar het voorbeeld der Franschen die in Parijs de Grar.d Guignol als de levende poppenkast voor de groote menschen schiepen om het sterke spel dier vertooningen! L. v. d. B. NAPELS 12 Juli (Reuter). Het mailschip „Aventino" is naar Massoea vertrokken met elf officieren, 27 onderofficieren en 450 man schappen aan boord. Verder vervoert het schip nog materieel en vee. WASHINGTON 12 Juli. (Reuter). Op zijn verzoek hebben de Britsche en Fransche ambas sadeurs te Washington een bezoek gebracht aan staatssecretaris Hull, die zich op de hoogte wilde stellen van den toestand in Europa ten aanzien van het Italiaansch-Ethiopisch ge schil en de mogelijkheid van een conferentie tusschen Engeland, Frankrijk en Italië om deze kwestie vreedzaam te regelen. Na afloop van de bespreking is geen enkele verklaring afgelegd. WASHINGTON 12 Juli. (Reuter). De republi- keinsche senator Pope heeft een radiorede ge houden, waarin hij verklaarde, dat de Veree- nigde Staten zich niet konden onttrekken aan de verplichting, die zij door de onderteeke- ning van het Briand-Kellog-pact op plechtige wijze op zich genomen hebben. LONDEN, 12 Juli. (A. N. P.) Het gisteren door eenige persagentschappen en in de Engel- sche avondbladen gepubliceerde bericht om trent het verbieden door de Engelsche regeering van den uitvoer van wapenen naar Abessinië, wordt hedenmorgen in verscheidene ochtendbla den tegengesproken. Wel wordt gemeld, dat na meer dan een jaar onderbreking eenige dagen geleden eenige verzoeken tot het invoeren van wapenen van de zijde der Abessinische regeering zijn bin nengekomen en dat deze op de gebruikelijke wijze en zonder ongewone vertraging worden afgehandeld. LONDEN, 12 Juli. (Reuter). De staking van 500 Londensche autobuschauffeurs, waardoor Donderdagmorgen vier belangrijke autobuslij, nen werden stilgelegd, is, naar Reuter meldt, gisteravond beëindigd. Verpakte Toffees, per pond 24 Bonbons assortie per 3 ons 25 v. Melle's IJsbonbons per Vi pond25 v. Melle's Zomerdrops per pond Z2Vj Chocolade reepen vanaf 10 stuks 13 Mentos ballen (verfris- schend) 2 ons 25 Limonadesiroop, extra kwaliteit per groote flesch 36 Limonade Gazeuse, 2 groote fl. 23 2 blik Portugeesehe Sardines 35 1 groot pak Custard lo 4 pak Maizena 25 1 pond prima Koffie 35 3 ons gebraden Kalfs gehakt 25 Bezocht u reeds ons dak-terras?? Haarlem gezien in vogelvlucht. Brengt uw kinderen mee; zij zullen écht genieten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2