Katholieke Jonge Middenstand Apologie van het Britsche standpunt Zoo Uw teint te besehermen EXWETO??! ONZE V.K.P.-REIZEN Een zeilpropeller in het Spaarne Everything O.K.! IN ALLE KWESTIES DEMONSTRATIE VAN DEN UITVINDER HAARLEMSCHE BOND IS VIJFJAAR OUD VRIJDAG 12 JULI 1935 V 25 de zeep der jeugd! Een caiman's voor de nerveuze wereld Verklaring van Laval Frankrijk heft de landbouwcon- tingenten niet op Ned. R.K. Middenstands bond Prae-adviezen voor 't congres 1935 R.K. BAKKERSBOND Achtste R. K. Paedagogische Week Met gering brandstof gebruik kan een gunstige voortstuwing worden verkregen Crawlslagen in de lucht Demonstratie Technische bijzonderheden DE REMBRANDT-TENTOON- STELLING Geen audiëntie Het vormingswerk der K.J.M.V. strekt zich uit op drievoudig terrein in samenwerking met organisaties der volwassenen Beginselen samen met practische daad Inrichting der organisatie Dragers en leiders worden 1 Belangstellenden zijn welkom Mariatentoonstelling Bij het jubileum 14351935 van de Kapel in 't Zand te Roermond Het Palestrinakoor Mr. P. Cort van der Linden 'elkom thuis VERKLARING VAN EEN WERELDREIZIGER Geachte Reisleiding dat het steeds frisch, jeugdig en aantrekke lijk blijft, is Uw plicht! Een plicht die, door 's morgens en 's avonds Palmolive zeep te gebruiken, gemakkelijk is na te komen. "Want Palmolive is méér dan een zeep: zij is een schoonheidsmiddel van verzachten den, verjongenden invloed, dank zij degroote hoeveelheid olijfolie die bij haar bereiding wordt gebruikt. Palmolive bevat geen dierlijke vetten of kleurstoffen. Haar groene kleur is het natuur lijke gevolg van de vermenging harer be~ standdeelen: de olijf- en palm-oliën. Twintigduizend schoonheids-experts over de geheele wereld raden nadrukkelijk het regel matige gebruik van Palmolive aan, als de beste dagelijksche huidverzorging. Volg dien raad op. Gebruik steeds Palmolive óók voor Uw bad. Koop vandaag nog Uw voorraad Palmolive HPll De nieuwe Engelsche minister van buiten- landsche zaken Samuel Hoare, wiens aanwezigheid in het „Foreign Office" onmiddellijk merkbaar was door een scherper markeeren van Engelands buitenland^che poli tiek, is thans in het Lagerhuis met een groote rede voor het voetlicht getreden om de sinds net heengaan van Sir John Simon gevolgde richting te verdedigen. Hij heeft dit gedaan op een zeer rustige wijze met de kennelijke bedoe ling de hyper-nerveus geworden wereld een caimans toe te dienen en de beschadigde en tente tusschen Engeland, Frankrijk en Italië te herstellen zonder evenwel Duitschland daardoor af te schrikken. Hij betoogde, dat het Engelsch- Duitsche vlootaccoord geen inbreuk beteekende op de internationale samenwerking en de doel stellingen, waartoe in het Februari-communiqué van Londen was besloten, maar beschouwd moest worden als een eerste realistische po ging om tot een algemeen accoord te komen en een algemeene internationale samenwerking ter bereiking van een collectieve veiligheid in Europa. Zeer terecht merkte hij op, dat het vlootvraagstuk steeds afzonderlijk was behan deld, zoodat Engeland het recht meende te hebben zelfstandig een regeling met Duitsch land te mogen treffen, vooral, wanneer deze regeling in het belang is en dat is ze vol gens Hoare ongetwijfeld van de andere mo gendheden en van den algemeenen vrede en de veiligheid. Het Engelsch-Duitsche vlootaccoord is het logisch uitvloeisel van de Engelsche visie, dat met den Versaillesgeest definitief moet gebro ken worden en Duitschland zijn plaats onder de zon weer moet worden ingeruimd, zij het dan ook een plaats niet zoo breed, dat anderen daardoor in het gedrang zouden komen. Hoe gezond en realistisch deze opvatting op zichzelve ook moge zijn had men ze maar wat vroeger daadwerkelijk gehuldigd, dan zou Duitschland er waarschijnlijk minder veront rustend uitzien dan thans zij kan niet ver bloemen, dat Engeland eigenmachtig Duitsch land heeft toegestaan de marineclausules in het Verdrag van Versailles te annuleeren en dat Engeland een onderdeel van het bewape- ningsprobleem, dat door die clausules in het Verdrag van Versailles en door de Februari- afspraak onverbrekelijk aan het geheel was ver bonden, alvast op eigen gelegenheid heeft ge regeld. Frankrijk is daar zeer boos over ge weest, want Frankrijk wil alle vraagstukken tegelijk tot een oplossing brengen, terwijl En geland het met Duitschland eens is geworden, dar dit beter stuk voor stuk kan geschieden. De doelstellingen van Engeland en Frankrijk loo- pon niet zoo ver uiteen als hun meeningen om trent de te volgen methode's. Intusschen zal Hoare's verklaring, dat Engeland geen oude vriendschappen zal opgeven ter wille van nieu we, alsmede zijn beroep op Hitier om nu tot een nonagressie-systeem voor Oost-Europa en tot een non-interventie-pact voor Midden-Eu ropa toe te treden, een goeden indruk in Frankrijk maken. Met zeer veel nadruk heeft Samuel Hoare de geruchten tegengesproken, dat Engeland zelfstandige sanctie maatregelen tegen Italië zou overwegen, voor het geval Italië Abessinië zou aanvallen. Volgens hem heeft Engeland de meest zui vere en onbaatzuchtige bedoelingen. Het wil niets anders dan het Volkenbondsprestige sauveeren en den vrede waarborgen. Het heeft daar zelfs een belangrijk offer in den vorm van een territoriale concessie aan Abessinië voor over gehad. Deze redeneering zou zeker klemmender zijn geweest, indien het verdrag van 1906, waarbij Engeland, Frankrijk en Italië de onafhankelijkheid en de souvereiniteif van Abessinië garandeerden, niet tevens een dui delijke verdeeling van de belangensferen dier mogendheden in Abessinië had vastgesteld. In dit verdrag werd Italië het recht op een ver. binding tusschen Erythraea en Italiaansch Somaliland, Frankrijk een belangensfeer in verband met den spoorweg Dzjibouti-Addis Abeba en Engeland een regeling van de wa tervoorziening van uit het Tzana.meer, waar de Blauwe Nijl ontspringt, ten behoeve van de irrigatie van Egypte toegekend. In dit tweeslachtig verdrag, dat aan den eenen kant de zelfstandigheid van Abessinië wilde fixee- ren, maar van den anderen kant zekere in breuken op die souvereiniteit billijkte, en dat altijd nog officieel van kracht is, vindt men de grondoorzaken van de huidige controver sen, welke Hoare thans wil overbruggen. Het aanbod, dat Eden aan Abessinië wilde doen PAKIJS, 11 Juli (Reuter) Een hedenmid dag gepubliceerd communiqué van het minis terie van Landbouw deelt mede, dat de Fran- sche invoercontingenten voor landbouwproduc ten zullen worden gehandhaafd. Eventueele Wijzigingen zouden dus slechts betrekking heb ben op bepaalde contingenten voor industrieele producten. Het communiqué, waarin deze belangrijke verklaringen waren vervat, werd gepubliceerd nadat Laval hedenmiddag een onderhoud had gehad met het bestuur der vereeniging van voorzitters der Kamers van Landbouw en wijst er op, dat de regeering ijvert voor de bescher ming van den landbouw. In het belang van het nationale economische leven is het nooriig, al dus verklaart bet communiqué, dat de politiek van deflatie wordt vervangen door een Politiek van revalorisatie. van een uitweg naar de zeehaven Zeila, mits Italië via Ogaden dien verbinding tus schen Italiaansch Somaliland en Erythraea tot stand mocht brengen, was dus feitelijk niets anders dan een poging de in 1906 gemaakte afspraak metterdaad te ver wezenlijken. Maar Italië vond dit te weinig en Frankrijk voelde er zijn Dzjibouti-belangen door bedreigd. Hoare ontveinst zich de moei lijkheid niet van het dilemma of den Volken bond of de Italiaansche vriendschap en sa menwerking in de waagschaal te moeten stel len. Hij zal wel trachten zoowel de kool als de geit te sparen door Italië zulk een genoegdoe ning te gunnen, dat het van geweld zal afzien. De vraag is echter of Abessinië daarin zal berusten. Abessinië wil per se den Volkenbond ingeschakeld houden. In ieder geval heeft het er op het oogenblik den schijn van, dat het niet zóó zeker meer is, dat Italië een oorlog tegen Abessinië zal beginnen, al is het ook na de rede van Samuel Hoare nog niet dui delijk, hoe de bestaande problemen concreet tot een oplossing kunnen worden gebracht. Op het 11 en 12 September a.s. te Rotterdam te houden Congres van den Ned. R. K. Mid denstandsbond zullen prae-adviezen worden be handeld over „Vestigingseischen voor Ambacht, Kleinnijverheid en Detailhandel" en over „De beteekenis voor het middenstandsbedrijfsleven van de wet op de Ondernemersovereenkomsten." Als prae-adviseur over deze onderwerpen zul len resp. optreden drs. H. L. Jansen, adjunct directeur van het Bureau van den Ned. R. K. Middenstandsbond en mr. dr. P. j. witteman, advocaat en procureur te Amsterdam, lid van het College van Ged. Staten in Noord-Holland. Donderdag, werd te Venlo het Congres van den Ned. R. K. Bakkersbond voortgezet. De dag werd geopend met een H. Mis opgedragen in de Genade-kapel van Genooi. Het Congres werd daarna heropend. Een voorstel van het Diocees Utrecht, stap pen te doen om te verkrijgen, dat men Zater dag twee uur vroeger kan beginnen te werken, vond algemeenen bijval en goedkeuring van 't hoofdbestuur. Eveneens zullen pogingen in het werk gesteld worden om verpakkingspapier vrij te krijgen van Omzetbelasting. De heer Koops omschreef dan nog eens dui delijk de werkwijze van den Ned. R. K. Mid denstandsbond. Na dankwoorden voor het aangename ver loop der discussies en voor de schitterende lei ding, verklaarde de heer J. Loose het congres voor gesloten. De congressisten begaven zich vervolgens naar het Gemeentehuis, waar zij officieel ont vangen werden door Burgemeester Mr. Ber ger en de drie wethouders. De plaatselijke afdeeling inviteerde dan allen aan een Limburgsche koffietafel en voor een rijtoer in de schitterende omgeving der stad. Tegen 6 uur had het officieele afscheidsdiser plaats. Het -blijkt dat in sommige Onderwijskrin gen de meening heerscht, dat de achtste R.K. Paedagogische Week uitsluitend gewijd zou zijn aan Gymnastiek en Sport. Gelijk echter reeds eerder gemeld is, zal het onderwerp, het welk zal worden behandeld, veel breeder zijn en geheel de physieke ontwikkeling van de schoolgaande en schoolvrije jeugd omvatten. Daaruit volgt, dat ook allen, die bij de opvoe ding betrokken zijn, met groot nut ook deze Paedagogische Week zullen kunnen volgen, ge lijk dat met de voorafgaande eveneens het ge val was. Het programmaboek ligt thans ter perse en binnenkort zullen daaruit de titels der te hou den referaten worden gepubliceerd. In het niet bijster schoone water van het Spaarne te Haarlem ligt, niet ver van de spoor brug en aan den kant van de scheepswerfjes en werkloodsen, een eigenaardig vaartuig. Twee door ijzeren dwarsspanten verbonden gemenie- de drijvers, toeloopend in een met aluminium bekleede punt, welke schittert en blinkt in het overdadige zonlicht. Op de drijvers is een, eveneens gemeniede ijzeren constructie geplaatst, getuigend van groote stevigheid, die een kleinen motor draagt. Daarachter een kleine, stuurstoel met auto- stuurwiel. Een op de bovenconstructie rustende as draagt een zwaren propeller van vreemde, of in elk geval vreemd aandoende afmetingen Het is de jongste uitvinding van den heer C. J- Stoete te Zandvoort, de mechanische zeilpro peller, waarvan de praktijk zal moeten leeren of daarvoor een toekomst is weggelegd. Hedenmiddag demonstreerde de uitvinder zijn boot in het Spaarne te Haarlem. Snel en sierlijk sneden de smalle drijvers door het water, zij legden rechte stukken af en maakten wijde bogen, al naar de hand, die het stuurrad bedient, zulks wilde. Enkele malen werd een korte afstand vice versa afgelegd; aan keerde de boot naar den walkant bij de proefloods terug. De schroefbladen van den zeilpropeller heb ben elk een oppervlakte van 81 vierkanten de cimeter en zij hebben den vorm van de hand van een zwemmer, die den crawslag maakt. De schroefbladen zijn trouwens niet aan vaste af metingen gebonden; het stuurblad van de schroef op den propellerwagen had een opper vlakte van 36 vierkanten decimeter, waarbij met denzelfden motor van 15 P. K. een snelheid van honderd kilometer werd bereikt. De nieuwe propeller heeft een diameter van 2.70; de dwarsas, die de bladen verbindt, moet wel van zeer bijzondere constructie zijn dat bei de bladen de middelpuntvliedende kracht de baas blijven. De proefnemingen met de boot die, geheel uitgerust, 500 Kilogram weegt hebben ten doel gehad, het rendement van den propeller vast te stellen tegenover het motorvermogen. Reeds is naar de heer Stoete zeide aan getoond dat met gering brandstofverbruik een gunstige voortstuwing kan worden verkregen. De uitvinding kan zoo verklaarde de heer Stoete verder worden toegepast op lucht schepen, vliegbooten, vaartuigen voor ondiep water en uiteindelijk voor vliegtuigen. Op de vraag, wat de voordeelen van deze uitvinding zijn in vergelijking met de bestaan de luchtschroeven, antwoordde de heer Stoete, dat deze kunnen worden samengevat in de ge- ruischlooze rotatie van den propeller zelf, in brandstofbesparing en in de ontwikkeling waar zulks gewenscht wordt van een enor me trekkracht. Het bezoek van den octrooibezorger is deze week geschied; de Octrooiraad heeft, in ver band met het ongeluk met den propellerwagen, uitstel verleend met betrekking tot het voor onderzoek. De uitvinder gaf op een desbetref fende vraag te kennen, dat de belangstelling uit technische kringen in ons land alles te wenschen overlaat. Wat het buitenland betreft, hadden volgens hem vooral Frankrijk en Duitschland een beter voorbeeld gegeven. Aangezien de heer Stoete van meening is dat zijn uitvinding ook met succes op windmolens kan worden toegepast, heeft hij zich in ver binding gesteld met de vereeniging „De Hol- landsche Molen" en van deze zijde een sympa thie-betuiging met zijn streven mogen ontvan gen. Zaterdagmiddag, 13 Juli, om kwart over vijf, op den 50-jarigen jubiieumsdag van 't Rijks, museum, zal de Minister van O., K. en Weten schappen a.i. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, de Rembrandt-tentoonstelling openen. Behalve vele autoriteiten zullen ook talrijke kunstgeleerden en museumdirecteuren uit het buitenland op dien dag aanwezig zijn. De ope ningsplechtigheid zal een eenvoudig karakter dragen. Des avonds zal de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen een re. ceptie houden in het jubileerende Museum. Thans zijn alle werken van Rembrandt, die tentoongesteld zullen worden, in het museum aangekomen. Ten slotte heeft ook het museum van Berlijn nog twee schilderijen van den meester, n.i. „Mozes, die de Tafelen der Wet verbrijzelt" en „Jakob die met den Engel strijdt" voor deze tentoonstelling willen af staan. Ook heeft de Duke of Devonshire elf van zijn prachtige landschapsteekeningen ge zonden. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 15 Juli a.s. niet plaats hebben De Haarlemsche Bond van de K. J. M. V. viert dit jaar het eerste lustrum. Dit lustrum zal niet gevierd worden met klaroengeschal noch met ouderwetsch gefuif; integendeel, dit lustrum zal voor den Bond geen aanleiding zijn voor uiterlijk vertoon, maar meer voor innerlijke ver dieping, voor zelfinkeer, voor bezinning op het verleden en bezieling voor de toekomst. Maar mij geeft dit lustrum toch aanleiding de aandacht van buitenstaanders, van ouderen en jongeren, op de K.J.M.V. te vestigen, omdat ik zoo dikwijls ervaren moet, dat onze Katho lieke Jonge Middenstandsvereeniging zoo weinig bekend is eenerzijds, en van den anderen kant in wezen en doel zoo slecht begrepen wordt. Hoezeer de Kerkelijke Overheid juist gezien heeft, met vroegtijdig aan te sporen tot het or- ganiseeren ook van de jeugd en van de jonge ren blijkt wel uit den modernen gang van za ken, waarin de gezinsopvoeding alleen de jeugd niet voor 100 pCt. klaar maakt voor het volle leven. Zeker, het gezin moet nummer één blij ven en elke goede jeugdorganisatie zal dit ook als nummer één in haar program hebben staan, maar er zijn dingen, waarvoor de gezinsopvoe ding alleen niet meer zorgen kan. Ik denk hier aan de houding in principieel-sociale kwesties, aan de eischen, die aan het katholieke leven ge steld worden inzake het breede apostolaatster- rein, aan den Invloed, dien de Katholieken moe ten uitoefenen op het gemeenschapsleven in verband met de eischen der zedelijkheid. Wie de sterke houding van Rome kent in de mo derne problemen der jeugdorganisaties door sommige landen geschapen, die twijfelt niet meer aan het nut en de noodzakelijkheid dei- Katholieke Jongeren- en Jeugdbeweging. Deze algemeene redeneering geldt in het bij zonder minstens evenzeer voor den midden stand. De Middenstand, die wel eens begrij pelijk van huis uit niet organisatorisch is aangelegd, zal des te meer zorgen moeten, in de jeugdbeweging niet achteraan te komen. De K.J.M.V. is de organisatie van de midden klasse; in haar hooren thuis de jongemannen boven de 17 zoowel van de werkgevende als van de werknemende middenklasse in de steden en op het land. Drieduizend van onze Katholieke jongeren hebben zich in deze organisatie laten opnemen en vinden er hun jongerenbeweging in. Plaatselijk, diocesaan en nationaal berust de leiding dezer bew'eging bij den priester-modera tor en een leekenbestuur. Omdat het jongeren werk op de allervoornaamste plaats een werk van vorming is, draagt de priester de algemeene leiding en is hij dus niet zooals wel hier of daar gedacht is adviseur, maar in den echten zin van het woord: leider, moderator. Naast hem nemen de leekenbestuurderen een voorna me plaats in zoowel in het algemeen vereeni- gingswerk als in het eigenlijke vormingswerk, waarin zij den priester onschatbaar groote diensten kunnen bewijzen. Het vormingswerk in de K.J.M.V. strekt zich uit op drievoudig terrein: godsdienstig-zedelijk, sociaal-economisch, waartoe ook teruggebracht wordt de principieele staatkunde, en cultureel. In nauwe samenwerking met de organisaties der volwassenen verzorgt de K.J.M.V. ook de vak belangen van hare leden in de adspirantvak- groepen. In de gelegenheid, die geboden wordt voor ontspanning, zorgt de K.J.M.V. voor een goed en gewaarborgd vriendschapsverkeer. De K.J.M.V. wil een ideëeje, vormende bewe ging zijn, die de behandeling der beginselen op de allereerste plaats stelt, maar tevens vergeet zij de practische daad niet. Zoo wordt in het program voor den a.s. winter aan de te bespreken onderwerpen ook te beleven actiepunten vastgekoppeld, waarin de K.J.M.V.- ers gelegenheid zullen vinden overeenkomstig hun leeftijd en omstandigheden hun idealen uit te vieren en reeds invloed ten goede uit te oefe nen op de samenleving. Het lidmaatschap Wordt voorafgegaan door door hen te volgen oriëntatiecursus, waarin de adspi- ranten kennis nemen van rechten en plichten der K.J.M.V.-ers. De installatie tot het lidmaat schap geschiedt op stijlvolle wijze, zoo mogelijk na een gemeenschappelijk opgedragen Mis en ontvangen H. Communie voor het tabernakel. In de K.J.M.V. werken de z.g. actiegroepen, die meer intens trachten onze idealen te verwer kelijken. Steeds meer komt ook het instituut van leiders op den voorgrond, omdat de K.J.M.V. ook steeds meer zich baseeren wil op indeeling in kleinere clubs. De jongeman van heden staat in de branding der gevaren, de gevaren van godsdienstige on verschilligheid en van brute zedeloosheid; daar komen bij de schokkende veranderingen in het maatschappelijk samenleven, voor hem zich manifesteerend in de onzekerheid van zijn toe komst en voor velen de leegheid in het werk van heden. En toch moeten de jongeren van heden de dragers en de leiders worden van het groote leven van morgen. En toch w'ordt van de Katholieke jongeren verwacht het vol beleven en breed doorvoeren van de vruchtbare Christelijke beginselen. Zij zullen de zedeloosheid moeten trotseeren! Zij zullen een blijvende afrekening moeten houden met het liberale individualisme. Zij zullen den sterken dam moeten vormen tegen alle extreme systemen! Aan hen zal moeten worden toevertrouwd het erfdeel hunner vaderen, die aan de katholieken van Nederland de hun toekomende plaats weer hebben teruggegeven! Wij, K.J.M.V.-ers, zijn dankbaar, dat de Bis schop ook ons geroepen heeft tot de manne lijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, on der wier leiding en stuwing wij meer dan in het verleden er in zullen slagen, onze door en door katholieke idealen uit te dragen! Maar laten dan ook allen met de K. J. M. V. medeleven en medewerken, de ouderen door hun steun, de jongeren door hun lidmaat schap. Moge ik sluiten met een woord van onzen Bis schop, den grooten vriend der jongeren. Na zijn felicitatie aan de K.J.M.V., waarin Monseig neur zelfs schrijft van zijn „waardeering" en diepe erkentelijkheid" klaagt Hjj toch: „Nog lang niet genoeg is in onze middenstandskrin gen het besef doorgedrongen, dat wij leven in een nieuwen tijd en dat deze nieuwe eischen stelt vooral op het terrein van de jeugdorgani satie. Moge God dat besef doen groeien, ook bij de ouderen, zóó dat dezen er krachtig toe mede werken om de jongeren tot de organisatie te brengen." P.S. Voor nadere kennismaking met doel en streven der K.J.M.V. verschijnt dezer dagen een brochure, die desgewenscht kosteloos kan worden besteld aan het K.J.M.V.-bureau, Laan Copes van Cattenburch 127, Den Haag. i De groote zaal van Krasnapolsky, waarin het middagcongres belegd wordt en die wel 900 plaatsen telt, schenkt de gelegenheid ook andere jongemannen te laten kennis maken met onze K.J.M.V. Zoowel K.J.M.V.-ers, die zich niet hebben op gegeven voor de lunch, als andere belangstellen de Katholieke jongemannen, kunnen de mid dagbijeenkomst bijwonen. Zij kunnen dan medemaken de rede van den Bondsmoderator zoowel als het spel van den Gehangene met den koorde van Henri Ghéon. Men moet dan echter te twee uur aanwezig zijn! Bij de viering der Eeuwfeesten van O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond wordt in het Fatronaatsgebouw, in de onmiddellijke nabij heid van de Kapel in 't Zand te Roermond '®en Maria - tentoon* tel ling gehouden, die op 10 Augustus a.s. door Z. H. Exc. Monseigneur Lemmens, Bisschop van Roermond, zal wor den geopend. Belangrijke inzendingen zijn toegezegd, waardoor mogelijkheid is verkre gen van een waardig en interessant geheel. Het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht staat tijdelijk een gedeelte van zijn schatten af en uit het Archief der Paters Redemptoris ten aan de Kapel wordt een afzonderlijke stand ingericht, die gewijd is aan de vereering van O. L. Vrouw in 't Zand en de geschiedenis dap Kapel en hare omgeving in den loop de^'i eeuwen. De wellicht niet algemeen bekende,- ■- maar fraaie; prentjascollectie van den heer Victor Schols te Maastricht is er te zien en pastoor Pinckers te Asselt stelt uit zijn kerk en museumbezit talrijke Marialia beschikbaar. Voor de afdeeling „Roermond Mariastad" ge ven Roermonds Kathedraal en het Munster iets van hun kunstbezit in bruikleen en Roer- mondsche families zullen kostbare en merk waardige antieke Mariabeelden en afbeeldin gen van Roermondsche Mariaheiligdommen voor de tentoonstelling afstaan. Van Limburg sche, Brabantsche, Utrechtsche verzamelaars en van dr. Jan Sterck te Aerdenhout en de familie Cuypers te Roermond zullen interes sante Mariabeelden en-groepen en Annatritsen werden geëxposeerd. De Paters Redemptoristen te Wittem, de Paters Franciscanen te Weert, de Kruisheeren te St. Agatha en te Uden en de Norbertijnen te Heeswijk geven welwillend medewerking. Er wordt getracht zooveel mogelijk gegevens te toonen over de Nederlandsche Wonderbeel den van O. L. Vrouw, waarbij modellen van de beelden, foto's, prentwerk over de veree ring en litteratuur. Over de geschiedenis en de vereering vato O. L. Vrouw Ster der Zee te Maastricht wordt zelfs een afzonderlijke stand ingericht. Een vrij uitvoerige verzameling van pro cessievaantjes over de vereering van O. L. Vrouw in Nederland, België en Duitschland zal getoond worden. Katholieke kunstenaars en uitgevers zullen inzenden en ook het Aartsbisschoppelijk Ar chief van Mechelen werd bereid gevonden tot inzending van een collectie prentjes uit het bekende van Roestfonds. Bij gezamenlijk bezoek van bedevaarten, congregaties en vereenigingen zal mondelinge toelichting worden gegeven, mits tijdig aange vraagd. Bij bezoek van scholen en jeugdver- eenigingen kan eenige reductie op de entree gelden worden toegestaan. Het Symphonieconcert van a.s. Vrijdag in de Scheveningsche Kurzaal staat voor de pauze onder leiding van Jos. Vranken. Medewerking verleent het Palestrinakoor, dat Motetten van Palestrina en Eucharistische gezangen van Jaap Vranken ten gehoore brengen zal. Mede staat op het programma een Triptiek voor bariton, alt-hobo en orkest van Jaap Vranken. Na de pauze wordt onder leiding van Carl Schuricht de „Nulde" Symphonie van Bruck ner uitgevoerd. Hedenochtend was de toestand van den mi nister van Staat mr. P. W. A. Cort van der Linden, die in het Roode Kruisziekenhuis een operatie heeft ondergaan, nog dezelfde. Uitstappenhet einde van den rit Het portier gaat open voorzichtig Ianders is het uit met de vreugde. Want het roekeloos openen van het por tier kan f 150,— boete kosten! Naar aanleiding van onze onlangs uitgevoerde reis door Luxemburg en België (Luik, Luxemburg, Echternach, Dinant, Brussel, Antwerpen) mochten wij van een echten wereldreiziger, die deze gezelschaps-V.K.P.-reis mede- maakte, het volgende schrijven ontvangen: Vele reizen heb ik gemaakt in 't buitenland: door Roe menië, Oost-Indië, Japan, China, Amerika ik deed ook een reis om de wereld en ik kan mij dus eenigszins in staat verklaren, vergelijkingen te maken. Met mijn ervaring op reisgebied wil ik u gaarne ver zekeren, dat de reis, welke ik het genoegen had te maken met de V.K.P., onder Uw uitstekende leiding, méér dan geslaagd mag worden genoemd. Ik vraag mij af, hoe het mogelijk is, voor zoo'n klein be drag vijf dagen lang zonder zorgen te reizen en te ver blijven in eerste klas hotels. En alles zoo schitterend verzorgd! Een Amerikaan heeft daar een kort en mooi woord voor, n.l. Everything O. K. oftewel in gewoon Hollandsch: „Het is O. K.!" Mijn volgende reis is wéér met de V.K.P., onder Uw uit stekende leiding. Met een tot weerziens, Hoogachtend, N. KEA. BUSSUM, 4 Juli 1935. Open autodeuren voorzichtig!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5