Overste Dreyfus overleden Het conflict-met Abessinië steeds dreigender Het nieuws van heden EEN SENSATI0NEEL£ AFFAIRE ROOSEVELT STEUNT ENGELAND Hongerstakingen VOORGEVOELENS VAN EEN DUITSCH BISSCHOP DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS fcUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 13 JULI 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19435 Een felle brand heeft de tricotagefabriek der firma Ter Strake Verkou teren te Assen verwoest. De ruïne Hij stond terecht, minder om per soonlijke schuld dan om de tegenstelling tusschen behoudsgezind en en revolutionnairen De verraderlijke snippers De affaire Door film en tooneel werd de saak-Dreyfus natuurlijk dankbaar uitgebuit. Hierboven een voorstelling van Dreyfus, bij een bezoek tijdens zijn vestingstraf Een der laatste porrtretten van Dreyfus Esterhazy beschuldigd Tijdstip der bijeenroeping van den Volkenbondsraad zal te Parijs worden besproken Is oorlog niet meer te vermijden? In Oostenrijksche gevangenissen Proces tegen Corsicaan- schen bandiet Rudolf Hess ziek? De „Times" meldt - hieromtrent, dat-het tijd-. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin De overstrooming in China Ongeluk aan boord van een duikboot Uit een rede van Mgr. von Galen Cultuurraad voor de Hi tier jeugd Jonge kunstenaars in het gareel Geheel Spaansch dorp verwoest Door een cycloon Hittegolf DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Grieksch-Italiaansche samenwerking Kondylisbezoek aan Rome versterkte de onderlinge verhoudingen België en Rusland Naar herstel der diplomatieke betrekkingen Duelleeren in Duitsch- land Slechts lichte eerestraffen, zelfs als men zijn tegenstander doodt el Hfll, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Na een langdurige ziekte is Vrijdag, in zijn wo ning te Parijs, op 75-jarigen leeftijd overleden luitenant-kolonel Alfred Dreyfus. Dit overlijden roept weer voor den geest een der meest hartstochtelijk bewogen tijdperken van de Fransche binnenlandsche politiek, een conflict van partijen, dat ook elders in de we reld met enorme belangstelling werd meege leefd. De schrijver Emile Zola speelde er zoo mogelijk een grooter rol in dan de beklaagde. De duisterste instincten van den mensch kwa men bij den strijd vóór of tegen Dreyfus los. Eet proces-Dreyfus heeft zich afgespeeld in een onbeschrijfelijke sfeer van corrupties en in triges. De ideëele grondslagen ervan werden daardoor totaal bedekt en een resultaat van beteekenis heeft deze botsing dan ook niet opgeleverd. Alfred Dreyfus was geboren op 9 October 1859 als zoon van een te Mülnausen gevestigden ma- nufacturier. Na zijn studies aan de „Ecole po- lytec'nnique" te hebben volbracht, ging hij in militairen dienst. Hij werd benoemd tot luite nant bij de artillerie. In 1889 werd hij bevorderd tot kapitein. Na een cursus aan de Hoogere Krijgsschool te hebben gevolgd, volgde zijn be noeming aan het ministerie van Oorlog. Door een rechterlijke dwaling, waarvan hij het slachtoffer werd, is Alfred Dreyfus bekend ge worden. Jarenlang was tegen het door den krijgsraad tegen hem uitgesproken vonnis in binnen- en buitenland geageerd. Deze actie leid de tot de rehabilitatie van kapitein Dreyfus in het. jaar 1906. In den zomer van 1894 werd een anonieme brief, welke uit de Duitsche ambassade te Pa rijs was ontvremd. in handen gespeeld van het Fransche ministerie van Oorlog. Het schrijven was gericht geweest aan den militairen attaché, kolonel von Schwarzkoppen. Deze brief, bekend als „bordereau" omdat hij betrekking had op ze kere militaire memoranda, gaf een opsomming van de documenten, welke de schrijver ter be schikking van Schwarzkoppen zou willen stellen. Klaarblijkelijk stond een Fransch officier op het punt zijn vaderland te verraden. Een onge lukkige omstandigheid was, dat het handschrift van den onbekende eenige overeenkomst had met dat van kapitein Dreyfus. De verdenking viel op Dreyfus, die op 15 October 1894 werd gear resteerd. Hoewel deze zijn onschuld volhield, was de schijn tegen hem wegens de gelijkenis van het handschrift. Het bewijs was evenwel alles behalve overtuigend. Derhalve stelde de minister van Oorlog, generaal Mercier, geheime documen ten in handen van de leden van den krijgsraad. Deze documenten waren uiterlijk wel is waar zonder waarde, doch lieten niet na van invloed te zijn op de beslissing van den krijgsraad. Dit was den beschuldigde en diens raadsman, Demange, evenwel niet bekend. Dit feit is pas jaren later uitgelekt. Op 22 December 1894 werd Alfred Dreyfus door de leden van den krijgsraad met algemeene stemmen schuldig verklaard en veroordeeld tot levenslange detentie. Op 15 Maart 1895 werd Dreyfus geïnterneerd op het Duivelseiland, doch zijn familie geloofde nog steeds aan zijn onschuld. Zijn broer Mathieu, was er van overtuigd, dat een ontzettende juridische dwaling was begaan. Hij streefde er naar herziening van het vonnis te verkrijgen, doch zulks kon niet geschieden, tenzij nieuwe feiten aan het licht werden ge bracht. Een ambtenaar van het ministerie van Oorlog die geen enkele relatie met de familie Dreyfus onderhield, deed de ontdekking, welke noodig ■was. Kolonel Picquart was het hoofd van den in lichtingendienst. In Maart 1896 kwam hij in het bezit van brokstukken van een express-brief, welken de Duitsche militaire attaché, kolonel von Schwarzkoppen, niet had verzonden, en waarvan hij de snippers in zijn prullemand had geworpen. Een Fransche agent had deze vondst gedaan. Deze expressbrief, bekend als de „petit bleu" was gericht aan een Fransch officier, majoor Ester- hazy. Uit het schrijven bleek, dat deze in dienst was van Schwarzkoppen. Bij zijn onderzoek bleek kolonel Picquart, dat Esterhazy een losbandig leven leidde en diep in de schulden stak. Kolonel Picquart ontdekte vervolgens, dat het borderel, dat was toegeschreven aan Dreyfus, van de hand van Esterhazy was. Er van overtuigd, dat Dreyfus onschuldig en Esterhazy schuldig was, gaf kolonel Picquart deze inlichting aan zijn superieuren, generaal de Boisdeffere en generaal Gonse, den chef en waarnemend chef van den generalen staf. Dezen waren er evenwel nog steeds van overtuigd, dat Dreyfus schuldig was en daar zij de affaire niet wilden oprakelen, verzochten zij hem zijn onderzoek te staken en toen Picquart hierop zeide, dat hij niet zou sterven, zoolang een dergelijke informatie niet was onhui werd hij overgeplaatst naar een afgelegen deel van rfTunis. Te dien tijde bracht kolonel Henry van den inlichtingendienst een schrijven op het tapijt, dat klaarblijkelijk afkomstig was van den Ita- liaanschen militairen attaché, kolonel Panizzardi. Indien de in dit schrijven vervatte termen juiat zouden zijn geweest, zou er. geen twijfel behoe ven te bestaan aan de schuld van Drevfus. Het schrijven was evenwel 'n vervalsching en de ont dekking van dit feit gaf aanleiding tot de eer ste revisie. Voor zijn vertrek naar Tunis had kolonel Picquart de heele zaak medegedeeld aan zijn vriend Leblois, een advocaat. Deze besprak de aangelegenheid met Scheurer Kestner, een bekend politicus, die vice-president van den Senaat was. Deze was overtuigd van de onschuld van Dreyfus en stelde een actie in ten gunste van den banneling. In den zelfden tijd (November 1897) had Mathieu Dreyfus het bewijs gekre gen, dat het handschrift van het borderel van Esterhazy was. Op 15 November 1897 schreef Mathieu Drey fus een brief aan den minister van Oorlog, waarin hij Esterhazy beschuldigde van de mis daad, waarvoor zijn broer veroordeeld was. De generale staf wilde evenwel niet toegeven, dat een fout was gemaakt. Esterhazy werd formeel voor den krijgsraad gedaagd, doch vrijspraak was zoo goed als zeker. Toen brak een perscampagne van groote hevigheid uit tegen degenen die er naar streef den revisie van het vonnis van 1894 te ver krijgen. Zij werden verraders van het land ge noemd. Kolonel Picquart werd gevangen gezet onder beschuldiging vertrouwelijke stukken aan een burger (Leblois) te hebben getoond. In intellectueele kringen was groote belang stelling ontstaan voor Dreyfus. Op 13 Januari 1898, twee dagen nadat Ester hazy was vrijgesproken, verscheen van Emile Zola in de Aurore, een nieuw blad, onder den WASHINGTON, 12 Juli. De minister van Buitenlandsche Zaken, Hull, die Zaterdag voor korten tijd met verlof gaat, heeft Vrijdag nog eens zijn standpunt uiteen gezet in het Ita- liaansch-Abessinische conflict. Hij verklaarde dit jaar zijn zomervacantie te zullen doorbrengen in een plaats dicht bij Was hington, ten einde elk oogenblik bereikbaar te zijn. President Roosevelt wenscht Italië niet in twijfel te laten, dat hij de Britsche vredesactie zijn volledigen moreeleir steun verleent en dat, titel „J'accuse" een open brief aan den presi dent der republiek. Zola moest zich voor den rechter verantwoorden. Zola werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Kolonel Henry pleegde zelfmoord in de cel, waarin hij zat opgesloten na de ontdekking, dat de door hem ontdekte brief een verval sching' was. Na een langdurig onderzoek werd de straf, in 1894 uitgesproken, geannuleerd, en de zaak voor een nieuwe behandeling verwezen naar den krijgsraad van Rennes. Dreyfus werd uit Guiana overgebracht. De behandeling duurde een maand. Op 9 September 1899 werd Dreyfus met vijf tegen twee stemmen schuldig ver klaard en tot tien jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Na verschillende onderzoeken en acties werd het vonnis van 1896 ten slotte op 12 Juli 1906 ongeldig verklaard. Dreyfus was gerehabiliteerd. Hij werd als majoor bij de artillerie te werk gesteld te St. Denis (bij Parijs), doch trad in Juli 1907 af. Ter gelegen heid van de overbrenging van het stoffelijk overschot van Zola naar het Pantheon, loste een anti-semietische journalist, Gregori, twee schoten op Dreyfus, die licht gewond werd. Tijdens den wereldoorlog nam Dreyfus weer dienst. Hij werd in 1918 bevorderd tot luite nant-kolonel en officier van het Legioen van Eer. Sedert leefde luitenant-kolonel Alfred Dreyfus teruggetrokken. LONDEN, 12 Juli. De Weensche correspondent van de „Daily Herald" meldt, dat sedert eenige dagen in de Oostenrijksche gevangenissen een hongerstaking onder de gevangenen is uitge broken als protest tegen de behandeling, die de politieke gevangenen ondergaan. In som mige gevangenissen is de beweging Woensdag, in andere Donderdag uitgebroken. Op geheim zinnige wijze verspreidt het nieuws zich van gevangenis naar gevangenis en in vele steden doen zoowel sociaal-democraten en communis ten als nationaal-socialisten er aan mee, ter wijl in sommige plaatsen de Nazi's zich afzijdig houden. In de Weensche gevangenissen werd gisteren geen enkel bezoek toegestaan. De ge vangenen, die in sommige gevangenissen het initiatief tot de hongerstaking hebben genomen, hebben daarvoor disciplinaire straffen gekregen. Gisteren werden te Weenen op vele plaatsen socialistische en communistische pamfletten verspreid. BASTIA, 12 Juli (Reuter). Gisteren is hier het proces begonnen tegen den laatsten der Cor- sicaansche bandieten, Francois Bornea, die reeds van het vorig jaar Augustus af, toen hij zich aan de politie overgaf, gevangen heeft gezeten. Er bestond voor het proces weinig belangstel ling van de zijde van het publiek. De bandiet trad met een zelfverzekerd air de zaal binnen en tijdens het verhoor gaf hij op alle vragen antwoord op duidelijken en vast beraden toon. Bornea, die pas 29 jaar is, was aanvankelijk zeeman. Hij kwam vervolgens bij de gendarme rie, doch werd wegens wangedrag ontslagen. Hij associeerde zich daarna met den beruch- ten Corsicaanschen bandiet Bartoli, die het leven van een vorst leidde. Eenige jaren werk ten zij samen, doch na een twist gingen zij uiteen. Het ontbrak Bornea echter aan moed en initiatief om geheel zelfstandig op te treden, behalve waar het kleinere vergrijpen gold. Na de komst van de mobiele garde verdween hij geheel van het tooneel tot een jaar voor zijn laatste misdaad, toen hij nabij Ajaccio een man vermoordde. BERLIJN, 13 Juli (Havas) Er doen alarmeerende geruchten de ronde omtrent den gezondheidstoestand van dr. Rudolf Hess, den plaatsvervanger van Adolf Hitler, die op het oogenblik in een sanatorium vertoeft. In dit verband herinnert men er aan, dat Rudolf Hess tijdens den oorlog door een kogel in een der longen werd getroffen. naar men hier van meening is, de verantwoor ding voor een eventueelen oorlog enkel en al leen op Mussolini's schouders valt. LONDEN, 12 Juli. (Reuter) De Secretaris-Ge neraal van den Volkenbond lunchte Vrijdag met Sir Samuel Hoare en had later een onderhoud met den minister voor Volkenbondszaken, Eden. Zondag zal Avenol, met een onderbreking van een a twee dagen te Parijs, naar Genève terug- keeren. In Parijs zal hij o.a. een onderhoud hebben met den Abessinischen vertegenwoordiger in den Volkenbond. LONDEN, 13 Juli (Reuter) Met betrek kin gtot de Italiaansch—Abessinische kwestie worden door de Engelsche bladen twee punten op den voorgrond gesteld: 1. Verwacht kan thans worden, dat de Volken- bonsraad op 2*5 dezer of kort daarna zal bijeen komen, nadat de besprekingen van de arbi tragecommissie te Scheveningen zijn mislukt, en vooral, omdat de Abessinische regeering de directe bijeenroeping van den Volkenbonds raad heeft verlangd. 2. Zoowel te Londen, alsook te Genève, zou men het toejuichen, wanneer de Italiaansche regeering thans haar bezwaren en eischen te genover Abessinië nauwkeuriger zou willen omschrijven. VERWACHTING: Zwakke tot mati- gen Noord-Oostelijke tot Oostelijken wind, helder tot half bewolkt, droog weer, be- houdens kans op onweer in het Zuiden; warm. Hoogste stand: 769.8 te Hernösand. Laagste stand: 744.7 te Isafjord. j= Zon op 4.55 - onder 9.16 - Licht op 9.46 Maan op n.m. 7.23 onder n.m. 1.26 Ëj - Volle Maan 16 Juli iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii HANKAU, 13 Juli (Reuter) Hoewel de breuk in den betonnen muur, welke de Japan- sche concessie in de stad Hankau moest bescher men, weer is gedicht, blijft de toestand nog ha chelijk, daar het water der rivier van uur tot uur blijft wassen. De breuk is ontstaan doordat er water van een naburig overstroomd gebied naar de concessie stroomde. De Tsjangkoeng- dijk, welke het voornaamste bolwerk tegen het water vormt, houdt nog stand, doch het water nadert den bovenkant en men verwacht dan ook, dat de dijk binnen 24 uur zal bezwijken. TOULON, 12 Juli (Reuter). Bij een ongeluk met een accumulator aan boord van de onder zeeboot „Espoir", die op het oogenblik op ma noeuvre is in de Middellandsche Zee, liepen zeven leden der bemanning, onder wie drie officieren, brandwonden op, die min of meer ernstig waren. De gewonden, die onmiddellijk werden over gebracht aan boord van den kruiser „Tour- villé", werden Vrijdagmorgen te Toulon aan wal gebracht. De „Espoir" kwam in den namiddag eveneens te Toulon aan. stip van de zitting van den Volkenbondsraad: te Parijs zal worden besproken. De atmosfeer der Engelsch-Fransche bespre kingen ten aanzien van het Abessinische con flict, is sedert de rede van Sir Samuel Hoare naar het schijnt verbeterd, Er doen zich voortdurend nieuwe kleine, maar gevaarlijke incidenten voor. Reuter bericht daarover: Uit Rome wordt gemeldt, dat zich in Abes sinië bijna dagelijks anti-Italiaansche inci denten voordoen. Twee herders uit Somali- land, Italiaansche onderdanen dus, die door onachtzaamheid de grens hadden overschreden, zijn gearresteerd en met een zware geldboete gestraft. Een hunner is mishandeld. In het Adoea-gebied hebben de autoriteiten vijf-en-twintig personen gearresteerd, die levensmiddelen hadden verkocht aan den con sul van Italië. In Wet district Gondar hebben Abessinische soldaten twee dagen een kara vaan opgehouden, waarmede de vrouw van den Italiaanschen consul zich naar Eritrea begaf. Ten slotte zijn te Addis Abeba de bedienden van de militaire attaché's gearresteerd. Zij zijn eerst in vrijheid gesteld, nadat de Ita liaansche gezant had geprotesteerd. ADDIS ABEBA, 13 Juli (A.N.P.) Hooge "ambtenaren uit de omgeving van keizer Hail Selassie zeiden gisteren den oorlog met Italië als onvermijdelijk te beschouwen. Deze verkla ring is voor tal van Amerikanen en andere vreemdelingen aanleiding geweest het land te verlaten. Hooge militairen zeggen berichten ont vangen te hebben van toenemende Italiaansche voorbereidingen om van Erythrea uit een aan val te doen en in een snellen veldtocht de vruchtbare oase Hadele Goebo, een „paradijs op aarde", doch een sleutelpositie in 't Noor den, te bezetten. Eveneens werd nieuwe activiteit gemeld uit Italiaansch Somaliland, in het Zuiden, Ter gelegenheid van een groote processie te Munster, hield de Bisschop Z. H. Exc. Mqr. von Galen een rede. De Bisschop vermaande de geloovigen om standvastig te blijven in het geloof en sterk te staan tegenover het nieuwe Heidendom. On geveer 60 jaar gelegen werd uit dit paleis mijn eerbiedwaardige voorganger Mgr. Bernard Brinkmann naar de gevangenis gebracht. Ik hoop, dat, als ook ik eens naar de gevangenis zal worden overgebracht, de katholieken van Münster even trouw en standvastig rond hun bisschop zullen staan, als hun voorvade ren. Deze woorden van den bisschop hebben een buitengewoon diepen indruk gemaakt op de menigte, die tot schreiens toe bewogen was. BERLIJN, 13 Juli (D.N.B.) De Hitler-Ju- gend heeft kortelings een cultuurraad gekregen, die heden zijn eerste rijksbijeenkomst heeft ge houden. Er werden enkele mededeelingen ge daan omtrent het programma van den cultuur raad. CXa. zal te Berlijn een cultuurhuis worden geopend, dat de officieele zetel zal zijn van den nieuwen raad en tegelijkertijd onderdak zal ver- leenen aan jonge kunstenaars. De cultuurraad zal een omvangrijk werk uitgeven omtrent de nationaal-socialistische feesten, alsmede een liederenbundel voor de Hitler-Jugend en den Bond van Duitsche Meisjes. Om de samenwer king op het gebied van den cultuurarbeid hech ter te doen zijn, zullen elke maand samenkom sten worden georganiseerd op Duitsche kastee- len. Ten slotte zal in het kader van het cultuur bureau een eereraad worden gevormd, bestaan de uit jonge kunstenaars, welke het verplicht zal stellen, dat de jonge kunstenaars werken vota- de samenleving. De cultuurraad zal voor de eerste maal verslg van zijn arbeid uitbren gen op den Rijkspartijdag te Neurenberg'. i m MADRID, 13 Juli (Reuter). Het dorpje Fuen- tes de Valdepero in de nabijheid van Valencia werd Vrijdagmiddag door een windhoos vol ledig verwoest. Het grootste deel der uit leem gebouwde huizen der 1500 inwoners werd met den grond gelijk gemaakt. Slechts de kerk en drie steenen woonhuizen bleven behouden. Op den weg naar Valdepero werden sterke boomen ontworteld en op de huizen geslingerd. Het verkeer is verbroken. Voor zoover thans bekend is werd bij de ramp een persoon gedood en vele andere ge- wond. De materieele schade is aanzienlijk. NEW-YORK, 13 Juli Tengevolge van de hittegolf, waardoor de Vereenigde Staten op het oogenblik worden getroffen, zijn gisteren 63 personen om het leven gekomen. Nauwe samenwerking tusschen Griekenland en Italië. België en de erkenning der Sowjets. Het Abessinische conflict. De ontzettende watersnood in China. Spaansch dorp geheel verwoest. Verduistering van f 10.090 ten nadeele van de Handelsvereeniging „Amsterdam". Bij een twist te Breda is een man ernstig ge wond. O ROME, 13 Juli (Reuter) De Grieksche minister van oorlog Kondylis, is Vrijdag door den koning van Italië in diens zomerresidentie San Rossore nabij Pisa ontvangen. In poli tieke kringen hecht men groote waarde aan de voorafgaande besprekingen tusschen Kon dylis en Mussolini en wijst men op het, ook in de communiqué's tot uiting gekomen, harte lijke karakter der besprekingen, waarbij de mogelijkheid van een verdieping der vriend schap en de samenwerking tusschen beide lan den onder het oog werd gezien. In een artikel gewijd aan Kondylis' bezoek aan Rome, schrijft de „Giornale d'Italia", wij- zijnd op de Italiaansch-Grieksche samenwer king in het Oostelijk deel van de Middelland sche Zee, waar beide landen gelijke belangen hebben, dat deze samenwerking door het tus schen hen bestaande verdrag van vriendschap, reeds jaren geleden bezegeld werd. De „Tribuna" betoogt, dat Griekenland hoofdzakelijk belangen in de Middellandsche Zee heeft. Wel moet het land ook zijn belangen als Balkanstaat behartigen, doch daardoor mogen- zijn Middelandsche Zee-belangen niet in het gedrang komen. De „Lavoro Fascista" schrijft, dat de door de vorming van den Balkanbond ontstane mis verstanden uit den weg zijn geruimd. Wat den binnenlandsch-politieken toestand van Grieken land aangaat, heeft Italië steeds een zeer cor recte houding aangenomen. De houding geldt natuurlijk ook, aldus het blad, voor de vraag van een eventueel herstel der monarchie in Griekenland. Door het bezoek van Kondylis zijn thans ook de geruchten gelogenstraft als zou Italië in het afgeloopen voorjaar Venizelos en zijn aanhangers gesteund hebben. MOSKOU, 12 Juli. (Reuter) Het Russisch Te- legraafagentschap deelt officieel mede, dat tus schen den Sowjet-Russischen ambassadeur te Parijs, Potemkin, en den Belgischen ambassa deur, Baron d'Hestroy Vrijdag een briefwisseling heeft plaatsgevonden, waaruit de wederopname der diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen blijkt. BERLIJN, 12 Juli. Naar verluidt zou het nieu we Duitsche wetboek van strafrecht de moei lijkheid omzeilen, die ontstaat door de nood zaak, in de strafwet bepalingen tegen het duel vast te leggen en de nationaal-socialistische rechtsopvatting die zich niet tegen het duel leeren als eere-zaak verzet. Het schijnt in de bedoeling te liggen op het duelleeren slechts lichte eere-straffen als b.v. vestingstraf te stel len, zelfs wanneer men zijn tegenstandei doodt. Daarentegen zullen zij, die een duel uitlokken voor oppervlakkige beleedigingen van een dame, streng gestraft worden. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 766.4 Vorige stand: 766.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1