STADSNIEUWS W n m B Met twee kameraadjes op avomteremreis Haarlem, 13 Juli De St. Vincentiusbibliotheken GEHEEL GEBIT HET VERDWENEN ELFTAL RADIO MOORSn v. SP/URME EÏÏlBAfVK 'JLHf;\ugrq EFFECTEN COUPONS VREEMD GELD ALLE BANKZAKEN TANDHEELKUNDIG INSTITUUT ZATERDAG 13 JULI 1935 HER WONNEN LEVENSKRACHT Morgen bloempjesdag VOCR DEN POLITIERECHTER ,yJuist als schooljongens" Eindexamens M.T.S. Haarlem Inspectie Vrijwillige Burgerwacht Bevorderingen Grijze Jasjes Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" F antasie-Pantalons NIEUWE BUREAUX TE BLOEMENDAAL f 40.000 voor politie en Publieke Werken Het aantal blijft constant eAsÓioai M ttxa/u&AH* H&f /JO0S HANZE-ALT AAR IN HAAR- LEMS KATHEDRAAL Verfraaiing als feestgave VAN ONZE RECHTBANK De ware dader Motorpolitie als slachtoffer Examens L.O. Ned. Spoorwegen Schilderijen-expositie AGENDA Examen militair rijbewijs marechaussee R. K. Broodslijtersvereeriiging Comité voor Kath. Actie RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN 14 Juli 15 Juli Van deze is alleen geopend: de biblioth. EEMSTRAAT (jongensschool) Vrijdagsavonds van 89 uur. De overige bibliotheken zijn tot October a.s. gesloten. INSTELLINGEN RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 Vanaf f 35.- ?ieLgar'* pijïoos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. ■III door Arthur Morrison lllll 1. In een der mooiste stukjes van ons land, te midden van hei en dennen, l'gt te Biltnoven het sanatorium „Berg en Bosch." Het mag een model-inrichting genoemd worden: de archi tectuur harmonieert volkomen met de omgeving en het inwendige schept geheel die sfeer van rust en l'cht, die zoo ten goede komt aar, hen, die hier genezing komen zoeken van de kwalen, bij zwaren arbeid en in een moeitevol bestaan opgedaan. „Een monument van arbeiderssolidariteit". zoo noemde de Aartsbisschop van Utrecht dit sana torium van het R- K. Werkliedenverbond, toen het op een Julidag van het jaar 1933 plechtig werd ingewijd. En een andere hooge gast bij die plechtigheid, minister Slotemaker de Bruine, wees op de ge weldige prestatie van onze geestelijk gefundeerde arbeidersbeweging, om h'er een sanatorium te openen zonder steun van overheidsgeld. Inderdaad een prestatie, die het Verbond tot eex strekt, maar d'e het ook een groote verant woordelijkheid oplegt. Want de exploitatie van een instelling als deze brengt ieder jaar nieuwe zorgen en lasten met z'ch mee. De arbeiders stand als geheel staat in deze jaren voor ont zaglijke moeilijkheden. Veel van wat •hij vast verworven meende te hebben, moest hij weer opgeven: hij draagt zijn deel in de algemeene versobering. Laat het pas gestichte „monument van ar beiderssolidariteit" niet ten offer vallen aan de tijdsomstandigheden! Wat het Werkliedenver bond in pracht'g idealisme opbouwde, het werk waaraan de Zusters Dominicanessen hun leven wijden, dat werk moet door den eensgezinden steun van heel Katholiek Nederland in stand gehouden worden. Daartoe zal op Zondag 14 Juli a.s. een bloempjesdag gehouden worden door „Herwonnen Levenskracht." Het Is weliswaar geen origineele manier van geld-inzamelen meer; er gaat haast geen week voorbij of voor een of ander doel verschijnen de collectanten met bussen en speldenkussens op straat. Maar de tuberculozenzorg, in het bijzonder de collectes voor „Herwonnen Levenskracht" heb ben altijd de belangstelling van het publiek gehad. Daarom vertrouwen wij, dat ook op Zondag 14 Juli niemand zal achterblijven. Dat ieder het kleine offer zal willen brengen, om daardoor levensvreugde en gezondheid terug te geven aan de ongelukkigen, die zich door de sluipende ziekte der t.b.c. reeds tot aan den rand van het graf gevoerd zagen. Een 23-jarige ijsventer, een 28-jarige reiziger en een 24-jarige arbeider hadden op 7 Juiji te Beverwijk in perceel 40 aan de Grensstraat in gebroken en daar geld en sigaren weggenomen. Het geld werd verdeeld en de sigaren weg gegooid. De ijsventer was onder den invloed en in zijn brein kwam het plan van de inbraak op. Tezamen met den reiziger klom hij over de omheining van den tuin en door een W.C.- raampje kwamen zij naar binnen. Eenmaal daar opende men de deur en haalde wat er te halen viel. Voor den Politierechter spraken zij elkaar zonder erbarmen tegen. De een zei, dat „hij" het gedaan had en ue ander beweerde: „nee hij". Nummer drie, de arbeider, zei zelfs dat hij in het geheel geen geld had ontvangen, hoewel hij den verbalisant 't resteerende had overhandigd. „Net als kleine schooljongens voor den mees ter," merkte de Officier op. De straf zal er niet lichter op worden. Tegen den ijsventer eischte hij een gevange nisstraf van drie maanden. Deze had nu boven dien nog een maand voorwaardelijk uit te zit ten; tegen den reiziger 'n maand en tegen den arbeider twee maanden (deze had ook nog twee maanden voorwaardelijk). De Politierechter wilde alle drie over één kam scheren en veroordeelde hen tot 1 maand ieder. H. H. v. d. Wusten, Amsterdam; A. J. van Zanen, Haarlem. Afgewezen 1. Af deeling Weg- en Waterbouwkunde: A.Blok, IJmuiden; K. Blok, IJmuiden; H. Borgerding, Haarlem; C. van Driel, Haarlem; J. C. Fekkes, Bussum; J. W. Gelder, Amsterdam; J. M. Heere, IJmuiden; L. W. Heringa, Enschede; J. J. van der Heijden, Amsterdam; C. P. Hoed, Alkmaar; B. J. M. Kerkhoff, Haarlem; C. Klompe, Zierikzee; E. L. van Leeuwen, Am sterdam; G. van Marle, Enkhuizen; C. Mar- ti.jnse, Amsterdam; C. J. Mollevanger, Alk maar; G. A. M. van den Muyzenberg, Rotter dam; P. H. van Naerssen, Haarlem; J. Ratel band, Den Haag: H. W. de Ridder, Utrecht; W. van der Schaft, Amsterdam; G. E. Tijmann, Overveen; A. L. v. d. Wiel, Abbekerk (N.-H.) J. Willebord. Haarlem; P. v. d. Wijngaard, Leiden; J. Wit, Nieuwe Niedorp Afgewezen geen. Af deeling Werktuigbouwkunde: J. P. Ch. Aupers, Haarlem; W. Balfoort, Haarlem; A. Eekkers, Haarlem; P. J. Bosch, Haarlejn; K. W. F. Brouwer, IJmuiden; A. M. Dhont, Mep- pel; G. Dinkelman, Haarlem; W. J. v. d. Eisen, Haarlem; W. H. Endenburg, Haarlem; G. Th. J. Fonville, Haarlem; J. S. Garrer, Haarlem; P. C. Groenendijk, Haarlem; H. N. Hansen, Haarlem; G. Hazejager, Den Haag; E. J. L. Hazevoet, Leiden; D. J. v. Hensbergen, Haar lem; H. Henstra, Haarlemmerliede; A. J. v. d. Heuvel, Wassenaar; Tj. J. Hooghoudt, Assen; A. J. ten Hove, Hengelo (O.)A. C. W. J. Hoyer, Haarlem; J. Kaldeway, Ede; C. J. Kok, Schoorl; J, Kroeseklaas, Apeldoorn; H. Mun- nik. Den Haag; J. G. Schenk, Barsingerhorn; V. Schuytvlot, Haarlem; J. A. Steenman, Haar lem; F. A. W. Tasseron, Den Haag; H. D. Teensma, Huizen (N.-H.).; W. v. d. Velden, Haarlem; J. M. Visser, IJmuiden; C. J. Visser, Haarlem; M. P. de Wilde, Nieuwe Tonge. Af gewezen 7. Afdeeling ElectrotechniekM. W. Adams, Den Haag; A. A. van Aller, Haarlem; W. P. Anema, Haarlem; G. N. Bakker, Den Helder; H. L. Berkhout, Bergen (N.-H.)D. Binnewijzend, Stompetoren; D. J. van Bochove, Haarlem; N. Tj. de Bode, Amersfoort; W. K. Brederode, Haarlem; J. W. F. Deurloo, Leiden; J. L. de Graaff, Haarlem; J. C. Hellekamp, Haarlem; C. D. E. van Katwijk, Den Haag; W. F. Ken nedy, Den Haag; J. Kieskamp, Haarlem; Th. W. Kout, Overveen; J. W. Kuiper, Winters wijk; P. N. Kuiper, Harenkarspel; G. W. Kumpe, Haarlem; J. G. Kumpe, Haarlem; N. Ledder, Wijk aan Zee; C. R. A. Meijer, Wasse naar; C. Moree, Den Haag; E. Ch. v. Putten, Haarlem; P. Roskam, Alkmaar; J. A. de Ruig, Haarlem; H. Schaap, Haarlem; W. P. Spaan, Schoorl; J. Stap, Alkmaar; E. P. Striezenou, Haarlem; J. C. A. E. Stuifmeel, Haarlem; A. H. Tollenaar, Den Haag; A. J. Verharen, Haar lem; H. v. d. Waals, Leiden; N. Zijlstra, Haar lem. Afgewezen 2. Afdeeling ScheepsbouwkundeP. A. Sipman, Alkmaar; J. Zwart, Amsterdam. Afgewezen 3. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeeling Bouwkunde: A. P. Borst, Oud- Karspel; H. J. Boyenk, Amsterdam; W. J. G. Ellens, Santpoort; D. Heineke, Haarlem; G. Hornstra, Hees bij Nijmegen; R. Ph. Keegstra, Amsterdam; D. J. Klees, Hengelo (O.); J.Kuyl, Den Haag; C. M. Olie, Haarlem; J. H. M. v, d. Putten, Alphen a/d. Rijn; N. Schuit, Eg- mond a/d. Hoef; J. Schipper, Zaandam; A. H. van Velze, Haarlem; R. v. Wetter, Haarlem; N.V. Maandag 15 Juli a.s. om half 9 zal over de Vrijwille Burgerwacht Haarlem een inspec tie yrorden gehouden door den Inspecteur dei- Burgerwachten, den generaal-majoor b. d. G. J. D. Bauduin. Tenue: Gewapend en helm. Te rekenen vanaf 28 Juni j.l. tot sergeant bij den Geneeskundigen Dienst: mevrouw A. MeijerVenema. Te rekenen vanaf 1 Juli jj. tot 2e luite nant bij het Transportwezen: de reverve 2e luit. der infanterie G. E. Neumann. Zondag 14 Juli is er op het Graalhuis, Spaarne, een leidstersdag voor de Haarlemsche leidsters en Graalwachtleidsters van het Graal- wachtcentrum Haarlem. De dag wordt begonnen met een H. Mis met versterkte zakken f 1.90 grote sortering vanaff 1.45 mm Slechts aan één zijde gevestigd in onze kapel om half negen, niet zooals afge sproken was om negen uur. Zondagmiddag om 3 uur bijeenkomst aan het Graalhuis, Spaarne 29 van alle Graalleden, die meegaan bij het aanbieden van de oorkonde aan Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent. We komen natuurlenlijk allemaal in keurig uniform, en op tijd!!! Maandag 8.15 uur, belangrijke groepleid- stersvergadering. Woensdagavond om 8 uur bijeenkomst op het Spaarne van al de leden, die meegaan bij het aanbieden van de Oorkonde aan den Weied. Gestrengen heer C. Maarschalk van Egmona en Rinegom, Burgemeester van Haarlem. Vrijdagavond: Belangrijke algemeene leden vergadering. Iedereen komt natuurlijk om nog eens een paar afspraken voor de vacantie te maken. De vergadering is om 8.15 uur. Excelsior. Vooruit! B. en W. van Bloemendaal stellen den Raad voor: a. als plaats voor een politiebureau annex kantoor voor den gemeente-ontvanger aan te wijzen het terrein, gelegen aan den Tetterode- weg, Bloemendaalscheweg en spoorbaan Haar lemOverveen b. als plaats voor het bureau voor publieke werken aan te wijzen de Westzijde van den weg tusschen den Zeeweg en den Tetterodeweg; c. voor stichting van het bureau voor publie ke werken een crediet toe te staan van f 40.000.In dit bedrag' is begrepen niet slechts de bouw, doch ook de centrale verwarming en inrichting ervan. In de afgeloopen week werden in Haarlem 9 rijwielen ontvreemd en nog niet terugge vonden. Het was nog in den goeden ouden tijd! Toen er nog eens flink wat kon overschieten. De Hanze in het bisdom Haarlem zou het derde lustrum vieren. Als kostelijk feestgeschenk wilde men in de Haarlemsche Kathedraal een H. Hart-Altaar oprichten, waarvoor de gelden geheel bijeen gebracht moesten worden door giften en gaven van de Hanze-leden. En het is er gekomen! Al sinds dertien jaar staat daar dit altaar als een sprekende getuigenis van den godsdienst zin onzer Haarlemsche Middenstanders. Bij groote gedenkdagen komt deze Bond er en tel- kenjare op den feestdag van het H. Hart. Het altaar, dat de Hanze aan de Haarlemsche Kathedraal schonk, staat daar in kostbare uit voering. Maar verlichting, versiering en om geving van ons altaar zijn daarmede niet in overeenstemming. Een prachtige aanleiding om daar nü voor te zorgen, is gelegen in het veertigjarig Priester- jubilé, dat Z.H.Exc. Mgr. Aengenent in April 1937 hoopt te herdenken. Dan moet en wil de Hanze de verfraaiing van ons altaar als een waardige feestgave aan onzen beminden bis schop kunnen aanbieden. Maar daarnaast willen wij ook nog iets an ders, n.l. tegelijkertijd komen tot oprichting van een „Reserve-actiefonds". Een fonds voor bij zondere acties, een fonds waardoor wij in kri tieke gevallen eenig kapitaal ter beschikking hebben om te kunnen optreden en te kunnen helpen. Over deze grootsche plannen hebben wij Mgr. Aengenent om raad gevraagd. Ziehier zijn ant woord Wij deelen U mede, dat wij met belang stelling hebben kennis genomen van uw plan nen en dat wij van ganscher harte hopen, dat God deze plannen moge zegenen." In diverse afdeelingen zijn reeds damescomi- tó's opgericht om ons speciaal „Hanze-busje" te plaatsen. In duizenden gezinnen staat 't reeds, in tienduizend zal het komen. Als daar naast ieder Hanzelid één gulden zegge en schrijve één gulden zou willen storten op onze postrekening 59530, dan waren wij klaar en hadden ons doel bereikt. Het spreekt vanzelf dat ook niet-Hanzeleden, die sympathiseeren met dit mooie doel, gerust op onze postrekening een bedrag mogen stor ten. Het Secretariaat is: Jan Bakker, directeur Centraal Hanzebureau, Mauritskade 23, Den Haag, Telefoon 117774-117775; postrekening 59530. De rechbank heeft hedenmorgen den 30-jari- gen Haarlemmer P. B., tegen wien de officier van justitie een jaar gevangenisstraf had ge- eischt terzake het ontvreemden van 300 uit een loterijkantoor, tot acht maanden gevange nisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. Vier weken geleden maakte de Haarlemsche Rechtbank reeds een aanvang met de behan deling van de zaak tegen den 23-jarigen win kelbediende H. v. d. M. uit Haarlem, beschuldigd van het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel door schuld, welke zaak in Juli werd voort gezet. De Officier van Justitie had een geldboete van 100, subs. 50 dagen hechtenis geëischt, Mr. Sprenger pleitte clementie. Verdachte is hedenmorgen door de Rechtbank vrijgesproken. Blijkens een advertentie in dit nummer zal êen goedkoope trein loopen van Haarlem en Amsterdam naar Den Helder (Texel) op Zon dag 21 Juli. Van 13 Juli tot 3 Augustus houdt Henk de Vries op het atelier, Bloemendaalschestraatweg 8, villa „Zinneveld" een expositie van schilde rijen en pastels. De tentoonstelling is dagelijks van 10 tot 3 uur te bezichtigen. - Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit 6 uur; Ge wone zittingen 47 uur; Veehouders 7 uur. „Kleine Dora," 2.30, 7 Rembrandt-theater en 9.15 uur. Palate Prinses Incognito, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Drie dagen bij de le venden," 2.30, 7 en 915 uu.r. Gisterenmorgen werd op het voorterrein der Ripperda-kazerne te Haarlem het examen af genomen voor het bekomen van militaire rij bewijzen voor de marechausseé's, die na een zesweekschen cursus op morgen weder naar hun resp. standplaatsen keeren. Voor dit examen zijn geslaagd de heeren J. H. Schoonbeek, J. Wiering, J. van Dieren, B. de Vries, J. van Roodselaar, P. Steringa, L. Brouwer,, J. W. van den Berg, A. Krijgsman, C. J. Wijn, L. J. Gaasbeek en K. van den Heu vel. De R.K. Broodslijtersvereeniging „Ed. Poppe", waarvan kort geleden een afdeeling tot stand is gekomen met een voorloopig bestuur, houdt a.s. Dinsdag, des avonds te 9 uur, in het Gebouw St. Bavo wederom een vergadering, die toegan kelijk is voor alle R.K. broodslijters. Als spreker treedt op de heer Indrisie uit Amsterdam. BEVERWIJK Bischoppe'.ijke Kweekschool Geslaagd: J. Polstra, Den Haag; C. Reynders, Amsterdam; P .A. Schaper, Zwaagdijk; H. C. Serné, Haarlem en C. F. Smit, Alkmaar. Dat was een vondst. Piet ging eens even zitten. Plots hoorde Piet gerommel boven zijn hoofd. Vlug ging hij in een hoek van het holvertrek staan. Eensklaps plofte er een zwarte gedaante naar beneden. Het was thans goed licht en hij zag een donkere man in wijde kleeren staan. De man liep op den sta pel geitevellen toe en maakte zijn sandalen los. Daarna ontdeed hij zich van zijn kleed en boog zich voorover op den grond, waarna hij zachtjes iets begon te prevelen. Piet begreep er niets van en bleef in gespannen aandacht naar den man kijken. Eindelijk trok hij de stoute schoenen aan en liep op hem toe. De Arabier, want dat u)as het, sprong overeind en stootte een kreet uit, waarna hij zich op Pietje wierp. Ook Pietje gaf een luiden gil. Hij gaf den man een stomp in zijn maag. Deze gaf een schreeuw van pijn en vloog het hol uit. Pietje bleef even beduusd staan kijken en daarna kroop hij ook het hol uit om den kapitein van zijn vondst in kennis te stellen. ZONDAG, 14 Juli, 9 uur v.m.: Autotocht voor de leden van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken naar de K.R.O.-studio te Hilver sum. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG, 16 Juli, 8 uur: Repetitie St. Cae- cilia in Gebouw St. Bavo. DONDERDAG, 18 Juli, 2.30 uur: Bestuurs vergadering St.-Martha-Vereeniging in het Te huis, Bloemhofstraat 1. 8 uur: Begincursus R.K. Esperantistenver- eeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie R.K. Haarlems Gemengd Tooneel Thalia in den Jansschouwburg. 8.30 uur: Bestuursvergadering R.K. Reclas- seeringsvereeniging in het Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. vereeni- gingen verzocht bij het uitschrijven van een vergadering vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. IJMUIDEN, 13 Juli. Rijksviscbafslag. Tarbot 60 84 cent per kg. Griet 6.0022.00 per 50 kg. Tong 0.751.25 per kg. Zetschol 8.0011.50, kleine Schol 2.308.50. SChar 2.406.00 per 50 kg. Rog 3.1011.00 per 20 stuks. Vleet 90 cent per etuk. Pieterman en Poon 1.251.70, kl. midd. Schel- visch 3.709.00, kleine Schelvisch 1.505.00, per 50 kg. Kabeljauw 22.0048.00 per 125 kg. Gullen 2 306.00 per 50 kg. Leng 2840 cent per stuk. Heilbot 1.25 per kg. Wijting 2.202.50. Makreel 6.008.00 per 50 kg. van de Zaterdag aan den Bijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Gerberdina Johanna 470 manden 4190.Mary Jon 189 300 manden 12.50. LOGGERS Sch. 84 190.— K.W.: 55 380.—, 8 250.—, 23 270.—, 153 390.—. 86 500.—, 114 250.—, 64 430.—, 158 400.—, 34 430.—, 29 550.—, 169 470.—. Rembrandt-Theater: „Kleine Dora." Op het tooneel: Tracey And Hay, 2, 4.30; 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: „Drie dagen bij de levenden." 2, 4.30; 7 en 9.15 uur. Palace Prinses incognito, 2.30, 7 en 9.15 tooneel: 4 Plastic's, 2, 4.30; 7 en 9.15 uur. Den Hout Concert H.O.V., half 3. Gebouw „St. Bavo"R.K. Bevolkings bureau 8 uur - Gecombineerde besturen Bouw- vakbond, half 8. Rembrandt-Theater: „Kleine Dora." Op het tooneel: Tracey And Hay, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Drie dagen bij de le venden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Theater: „Prinses incognito." Op het tooneel: 4 Plastic's, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling werk van mej. M. van Konijnenburg, 107 uur. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg Zo- mertentoonstelling van moderne prentkunst 95 uur. KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Apotheekdienstel} nt De Zondag- en avonddiensten worden van 13 tot en met 19 Juli waargenomen door P. Th. A. v. Rijn, KL Houtweg 15; firma C. G. Loo- meijer en Zn., Zijlweg 34 en Schoterbosch- apotheek, Rijksstraatweg 19. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. DE EERSTE FLESCH I Het jaar 1902 liep ten einde. Delhi kreeg zoowat driemaal grooter omtrek door de voor bereidingen voor de groote Durbar, waarop de troonsaanvaarding van den eersten Engeischen keizer van Indië zou worden geproclameerd. Naar het Noorden, voorbij de historische Ridge was in enkele weken een geheel nieuw en veel prachtiger Delhi verrezen, een Delhi van tien duizend tenten, en meer dan dertig duizend mijlen straten daartusschen; een stad, die men in zeven of acht uur maar nauwelijks zou kunnen afloopen. Dagenlang hadden de zware stappen van olifanten en paarden weerklonken en zelfs des nachts was deze monotone muziek met ver stomd. De kampen der inlandsc'ne vorsten waren in nauwkeurige volgorde onderscheiden en het komen en gaan dier prinsen pracht- lievend, trotsch, jaloersch tot in kleinigheden toe werd precies aangekondigd docr het aantal kanonschoten. Oostersche prinsen zijn verbazend gesteld op dit eeresaluut Het stijgt tot 't getal een en twintig en onderscheidt mathematisch hun graden. Onder het soepele linnen van dit kamp lagen de schatten der \crsten, van die honderreu koningen, in juweelen, in goud en kostbare stoffen. Diamanten, emeralden, robijnen, paar- len, in snoeren, in dozijnen of in iosse verzame lingen, waarvan elke steen op zichzelf een wonder was, waren daar bijeengebraeht en vormden een collectie, die nergens ter wereld haar weerga vond. Het zou onmogelijk zijn ergens anders op onzen aardbol een zoo grooten schat bijeen te breng'en. Zelfs de mindere rajahs, thakores en nawabs hadden voor bun opschik vele juweelen van grooten naam en onuitsprekelijke waarde meegebracht, die in de koninklijke huizen van Europa alleen reeds een erfenis van geweldige beteekenis zouden ver tegenwoordigen. Niet het minst bekend onder deze pracht exemplaren was het Oog van Deccan, de prachtige groene diamant, van den Rajah van Goona. Het oog van Deccan nam waarlijk onder die kostbare juweelen een der eerste plaatsen in, heel wat hooger rang dan de Rajah zelf onder de vorsten bekleedde. Hij immers kon slechts aanspraak maken op ccn saluut van negen kanonschoten, wa-, nem juist in den zevenden graad plaatste, en door de elf, dertien, vijftien, zeventien en negentieir schotengraden scheidde van den allerhoogsten graad van een en twintig schoten, voorbe houden aan de drie grootste inlandsche vorsten van Indië. Het Oog van Deccan was eigenlijk de oude naam 'van het juweel. Tegenwoordig stond het meer bekend als het Oog van Goona. Het was -zoowel beroemd om zijn kleur, zijn grootte als zijn geschiedenis. Van gekleurde diamanten zijn de groene het zeldzaamste, en deze steen had niet alleen 'n vermaarden emeralden glan3, naar bovendien een buitengewonen omvang. Hij woog meer dan driemaal het gewicht van den be roemden diamant te Dresden en had een onvergelijkelijke prachtige kleur. Hij had den vorm van een ovaal met een schitterende lengte van anderhalve inch en iets meer dan een inch breedte. Niemand wist te verteilen wanneer deze prachtige steen de mijnen had verlaten. Over geheel Indië ging de mare, dat hij sinds duizenden jaren de trots van zijn dc- zitters en de begeerte der afgunstige vorsten was geweest. Langs den weg van bedrog, dief stal, verraad, omkooperij, moord was hij van hand tot hand gegaan, totdat hij ten laatste v;at rust had gevonden in de schatkamer van Akbar den Grooten en daar gebleven was tot den dood van zijn opvolger Aurungzebe. Bi) den val van Akbar's dynastie en de algemeene ineenstorting, die daar het gevolg van was, verdween het Oog van Deccan. Eerst onder het veilige en durende herstel der rust onder de Britsche bescherming zou hij weer te voorschijn komen ditmaal als eigendom van den Rajah van Goona, voorvader van den tegenwoordigen Rajah, die thans in het kamp te Delhi ver bleef om den nieuwen keizer, door den onder koning vertegenwoordigd, zijn hulde aan te bieden. De laatste weken van dit jaar waren de praalzieke vorsten met al den luister, dien zij maar wisten ten toon te spreiden het kamp komen betrekken, totdat de tenten alle bezet waren. Op een koelen avond werd het een tonige geluid der geketende olifanten en stam pende paarden opeens verbroken door het schrille geschreeuw uit mannenkelen. Als vuurpijlen schoten de gillen en kreten tegen den kalmen klaren hemel. Het lawaai zakte echter even spoedig als het wa-s opgeschoten en enkele minuten later ging het van mond tot mond door het kamp, dat een dief de tenten van den Rajah van Goona was binnengeslopen en door diens eersten minister was overhoop gestoken, juist toen hij wilde ontsnappen, 's Morgens wist men reeds meer te vertellen. De dief was dood en zijn zwarte, naakte en van top tot teen geoliede lijk had men onmiddellijk herkend. Het was een beroepsdief uit een familie van inbrekers. Hij was in de doodsche stilte van den nacht dt tent binnengeslopen, had zijn misdrijf uitste kend weten te volbrengen en was reeds even behoedzaam als hij gekomen was, zijn terug tocht begonnen, toen hij werd ontdekt door Mehta Singh, den eersten minister, die met twee slagen van een zwaar tulwar voorgoed een einde had gemaakt aan het misdadig leven. Zijn buit. dien hij trouwens bij zich droeg, was niets anders dan het Oog van Goona! Dit bericht werd het onderwerp van alle gesprekken over het geheele kamp. Iedereen was het er over eens, dat men met een zeer stoutmoedigen 'en koelbloedigen dief te doen had, die zijn vak op meesterlijke wijze verstond. Toch vroeg men zich af, hoe hij, toen hij de wachten had weten te passeeren, onmiddellijk de hand had weten te leggen op het kost bare juweel of het slot had weten te forceeren van den koffer, waarin het toch zeker had gelegen. Het rook naar verraad. Het was zoo goed als zeker, dat iemand uit het gevolg van den Rajah diens vertrouwen had beschaamd en den dief voor geld de noodige inlichtingen nad gegeven. Dit werd overal onmiddellijk zonder twijfel aangenomen. Maar gelukkig was de samenzwering mislukt en dank zij de waak zaamheid van Mehta Singh was het juweel gered. Dat was voldoende. Daar kwam nog bij, dat de groote plechtigheid voor de deur stond, zoodat men overal de handen vol had. Spoedig werd er in het kamp niet meer gesnroken over den aanslag op het Oog van Goona. Niet meer gesproken, dat wil zeggen, tot na de groote Durbar, of eigenlijk nog tot later Want niet voordat het geheele programma van de schitterende veertien dagen geheel was af gewikkeld, en de onder-koning plechtig was vertrokken, ging door het kamp een gerucht, dat spoedig tot een zekerheid aangroeide, en als zoodanig zelfs werd erkend, de steen, dien men in de handen van den dief had gevon den, bleek tenslotte slechts een gekleurd kristsl te zijn. Het Oog van Goona was wel degelijk verdwenen Toen men den veronderstelden diamant den volgenden morgen in het daglicht had verge leken met andere groote juweelen, bleek het, dat het Oog van Goona, of wat men daar voor aanzag, opmerkelijk dof was.en niet da minste schittering vertoonde. De Rajah werd achterdochtig en toen de gelegenheid zich voordeed, zond hij om zijn juwelier, die het bedrog onmiddellijk vaststelde. Wat beteekende dit alles? Aanvankelijk ver moedde men, dat er twee dieven geweest waren. De eerste had den echten steen meegenomen en door den valschen vervangen, die vervolgens door den tweeden dief als de echte was ge stolen. Dit was echter onmogelijk, daar men nog den vorigen avond, zooals dit de gewoonte was, had vastgesteld dat het Oog van Goona zich in den koffer bevond. Toen waagde men de veronderstelling, dat er wellicht twee dieven geweest waren, die samenwerkten en waar van de een met den echten steen had weten te ontsnappen, terwijl de ander door Mehta Singh werd neergeslagen, voordat hij gelegen heid had om het valsche exemplaar te „plan ten". Maar toen kwam plotseling iemand mes een oplossing aandragen, die heel wat aan nemelijker klonk. Kon het Oog van Goona niet gestolen zijn, voordat de stoet van dén Rajah te Delhi was aangekomen zoodat het valsche exemplaar al dien tijd in den koffer had ge legen? Was de opmerkelijk mindere glans niet eerst aan het l'cht gekomen, toen men den steen in het volle daglicht bij de andere juwee len had vergeleken en geschiedde de controle niet minder in het diffuus licht van de tent? .(Wordt vervolgd.) I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2