Geen geld en toch geen zorgen EXWETO-RAADSEL OPGELOST MASSA-VERVOER NAAR BRUSSEL STADSNIEUWS Een goede daad ïïidveïfiaal van den dag OP VACANTIE GAAN OF 'N NIEUW COSTUUM KOOPEN? DOE 'T BEIDE! "ïsr aoe°m "raaTr^rto ,se-aanbied,ngen -- 04 faam V. OitKouweMA tuuun èliiegxutg., VERHUIZINGEN Exweto maakt het mogelijk Dat moogt U niet missen Wisselkoersen ZATERDAG 13 JULI 1935 Stewards en veiligheid ter zee Grootste waterleiding ter wereld Onze dampkring N.V. AMSTERDAMSCHE RIJTU1GMAATSCHAPP1J Eenieder wil met zijn vacantie naar de wereldtentoonstelling te Brussel Exweto Uitgebreide keuze Autotochten in den geest van onze onvolprezen dagexcursies Koopt een bloempje voor Her wonnen Levenskracht" LIJN 1 KAN STRAKS HARDER RIJDEN Haarlemsche Orkestvereeniging Jhr. mr. P. Teding van Berkhout t Versterkte motoren maken snel heid van 45 K.M. mogelijk Personalia WATERPOLO NeptunusH.V.G.B. 40 1JMUIDEN-OOST ZANDVOORT UIT DEN OMTREK HAARLEMMERMEER HILLEGOM terend: ZegSiei 5W Velleman heeft aangekocht een schitterenden inboedel De menschen spreken graag over de dingen van den dag. Actualiteiten, de groote en kleine politiek, vraagstukken van socialen en economischen aard, waarover de geleerde heeren langdurige en dure conferenties houden, Worden door het publiek soms met een hand omdraaien „opgelost". Een ieder heeft er het zijne van te zeggen en dit draagt er toe bij, dat wij in den huiselijkén en vriendenkring somtijds een alleraardigste conversatie krij gen. Men moet op de hoogte zijn van de dingen Van den dag, want zonder dat zouden wij maar al te vaak met den mond vol tanden zitten, ons onaangenaam in gezelschap voelen en zelf onaangenaam gezelschap zijn. Om alles bij te houden komt onze krant ons te hulp. Zij licht ons in en voor, brengt ons al het nieuws, houdt ons op de hoogte van de ge beurtenissen in de verste streken der aarde. De krant is als een trouwe huisgenoote onmisbaar geworden. Zij is onze leidsvrouw en onuitputte lijke bron voor onze conversatie over de din gen van den dag. U wilt spreken over de dingen van den dag? Wel en wat zegt u dan van de Brusselsche W ereldtentoonstelling Maar u bent toch reeds naar Brussel ge weest? Een vacantie in 1935 zonder een bezoek aan de Belgische Hoofdstad en haar grootsche Wereldshow is toch haast ondenkbaar. Vergeet u niet, dat de Wereldtentoonstelling zeker tot de dingen van den dag behoort en.... heusch U kunt er niet over meepraten als u niet uit eigen waarneming kunt getuigen. Wat daar te zien is, is zoo grootsch en schoon, dat het met geen pen te beschrijven is en bovendien Brussel ligt voor ons Nederlanders zoo dichtbij, dat dit een prachtgelegenheid is om eens met een Wereldtentoonstelling kennis te maken. Bezwaren van reizen, kosten, logies, passen- misère of andere moeilijkheden, daar is weer Uw trouwe leidster, die u de helpende hand toe steekt. Middels onze reisafdeeling werden reeds ve len in de gelegenheid gesteld Brussel en de Tentoonstelling te bezoeken. En dat het bij onze lezers in den smaak valt om op deze wijze van hun vacantie te genie ten is bewezen door het feit, dat onze reisafdee ling voor de Brusselsche trips dusdanig werd overstelpt, dat bijzondere maatregelen moes ten worden genomen. Om al onze lezers in de gelegenheid te stellen één of meerdere dagen in Brussel door te brengen besloten wij onze Reis service met een extra-afdeeling naar Brussel te verrijken en deze laatste tech nisch in handen te stellen van den heer N. J. M. Brugman van Brugmans Auto reisbureau te Amsterdam. Onze succesvolle excursies van de laatste ja ren liggen velen van onze lezers nog versch in het geheugen. Het was een massavervoer. Waarbij het den deelnemers aan niets ontbrak, Gezelligheid, prompte service en veel genoegen Werd geboden voor weinig geld. En nu wij aan de hand van onze jongste ervaringen in de komende vacantieweken een massa-vervoer ver- Wachten naar de Brusselsche hoofdstad hebben Wij besloten om de Brusselsche reizen geheel cp de leest te schoeien van onze onvolprezen dagexcursies. Dit is de oplossing van het geheimzin nige woord, dat u de laatste dagen in on ze kolommen is tegengekomen. Exweto wil niet anders zeggen, dan Excursies- Wereldtentoonstelling. Exweto zegt u dus kort en duidelijk, dat wij onze Brusselsche reizen gaan specialiseeren Een groot aantal reizen is uitgestippeld. Zoo groot, dat een ieder er tijdens zijn va kantie een keuze uit kan doen. Exweto betee- kent het toppunt van vacantiegenot voor zoo Weinig mogelijk geld. De kosten zijn zoo mi- hiem, dat wij ten opzichte van ons vacantie- hudget gerust kunnen zingen, „geen geld en toch geen zorgen", want alle beslommeringen die aan een buitenlandsche reis vastzitten, ne- Wen wij voor u op onze schouders. Het eenige wij van u vragen is dat u zich zoo tijdig biogelijk opgeeft, uw geld stort en.... op de door u uitgezochte dagen uw beste vacantiehu- hieur medebrengt. Exweto staat aan de spits. U kunt niet be ter doen, dan de verzorging van uw vacantie- hagen in handen leggen van Exweto. Gedurende de vacantieweken zullen wij eeni- 6e malen per week excursies naar Brussel or Saniseeren. Er is dus voor ieder keus. De ver schillende trips worden tijdig aangekondigd. "tVilt u reeds nu weten wat wij tijdens uw va cantie kunnen bieden, wendt u dan om inlich tingen tot ons Centraal Reisadres onder het biotto „Exweto" en u zult tevreden gesteld borden. De Exwetotrips zetten wü in met een twee- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiimmi velen, die dan enkele dagen hun dagelijksche zorgen vergeten in vacantiegenoegen geheel en al ten dienste zijn. daagschen tocht op Maandag en Dinsdag 22 en 23 Juli a.s. waarover nadere mededeelingen vol gen. Speciaal voor de week van 512 Aug hebben wij een uitgebreide serie trips op het programma staan omdat in deze week de va cantie hoogtij viert en wij willen de U wilt naar Brussel. Welnu u kunt naar Brussel. Exweto heft al uw bezwa ren op. Leest met aandacht de aankondigingen in de komende dagen. Wel klagen wij misschien dat het zoo warm is, maar toch wij zijn allen blij, want het is zpmer. En 's avonds of op onzen vrijen middag of des Zondags genieten wij volop van 't prach tige zomerweer door wandelen, fietsen of door op een andere geoorloofde wijze onze ontspan ning te zoeken. Nog enkele dagen, nog een paar weken en het is vacantie en velen hopen dan dubbel van het mooie weer te profiteeren. Wat zijn we toch gelukkig, ja wat zijn wij nog rijk ondanks alle zorgen en moeilijkheden van de zen tijd, wanneer wij nog in het bezit zijn van een goede gezondheid. Als wij daaraan denken, gevoelen wij echt medelijden met zoovele kin deren die als onze kinderen jong zijn en toch niet kunnen spelen als zij, omdat zij zwak en ziek zijn. Dan hebben wij medelijden met zoo vele moeders die niet voor hun gezin kunnen doen wat zij zoo gaarne willen doen, want zij zijn zwak. Als zü maar eens enkele weken naar buiten konden gaan om herstel te zoeken en te krijgen, wat zou dat een genot zijn voor die gezinnen, of als vader maar weer gezond en sterk was, dan zou hij zijn werk weer kunnen verrichten. Iedereen kan door een klein geldelijk offertje daartoe medewerken. Vandaag wordt aange- 7 boden een bloempje door „Herwonnen Levens kracht" voor het sanatorium „Berg en Bosch" en ook voor velen, wier gezondheid nog te red den is door een verblijf in dzee mooie inrichting, in staat te stellen daar herstel van hunne krachten te zoeken. Koopt een bloempje, geeft een offertje voor uw lijdende medemenschen. Zij die door uwe goedheid genezing hebben verkregen zullen God bidden dat Hij u voor lij den en ziekte mag sparen. P. POPPEN, kapelaan. aan?' is. Wegens de verhooging der aanzetver- snelling en der snelheid wordt het dus nood zakelijk, schaarbeugels aan te brengen. in Den Hout onder leiding Programma van het Concert op Zondag 14 Juli te 2'.30 uur van Marinus Adam: 1. Marche et Cortège de „La Reine de Saba" Ch. Gounod. 2. Ouverture „Leichte Cavallerie" Fr. von Suppé 3. a. Humoreske Slavischer Tanz. A. Dvorak. 4. Fantaisie de l'Opera „La Bohème" C. Puccini. 5. Ouverture „Les Dragons de Villars" Maillart. 6. Potpourri uit de Operette „Die Herren v. Maxim" Hollander. 7. Suite uit de Opera „Carmen" G. Bizet. In den ouderdom van 69 jaar is te Aerden- hout overleden jhr. mr. Pieter Teding van Berkhout, eere-ridder der Johanniter orde. De heer Teding van Berkhout was oud-dijk graaf van den Haarlemmermeerpolder en is ook hoogheemraad geweest. Vele jaren geleden had hij in de Provinciale Staten zitting voor de Christelijk Historische Unie. Met ingang van de winterdienstregeling zal een 12-tal motorrijtuigen te Haarlem voorzien zijn van versterkte motoren; op het oogenblik is bereids me de noodige werkzaamheden een aanvang gemaakt, waardoor tegen het midden van Augustus een 7-tal rijtuigen gereed zal zijn. Deze rijtuigen hebben niet alleen een aanmer kelijk hoogere aanzetversnelling gekregen, doch ook hun rijsnelheid is belangrijk opgevoerd. Door deze wijziging zal het mogelijk zijn, den dienst op lijn 1 te versnellen, al zal op meerdere gedeelten van de baan (b.v. door de stad en den Binnenweg te Heemstede) de snehleid niet opge voerd mogen worden, terwijl tevens deze rijtui- ggn geschikt zullen worden voor den dienst Lei den—Haarlem. De maximum-snelheid van een motorrijtuig met de oude motoren zonder aanhangrijtuig bedraagt ongeveer 30 K.M.; met de versterk te motoren 45 K.M. dus een beduidend verschil. De rijtuigen zullen worden uitgerust met schaarbeugels, hetgeen de wagenvoerders van lijn 1 ongetwijfeld zullen toejuichen; bij de te genwoordige snelheid van de rijtuigen, vooral wanneer er flink wind staat, slaat de nu aan wezige lyrabeugel voortdurend af, tengevolge waarvan het rijtuig met horten stooten rijdt en s avonds het licht af en toe meer „uit", dan Voor het candidaatsexamen Geschiedenis te Leiden slaagde de heer W. Kraak, alhier. Voor het doctoraal examen in de Genees kunde slaagden mej. A. M. Doyer en de heer L. A. Hamrath, alhier. Vrijdagavond speelden 2 zeventallen van H. V. B. tegen Neptunus uit Zaandam. Het is den Haarlemmers slechts gelukt 1 van de 4 puntjes mee naar huis te brengen. Het eerste speelde met 3 invallers tegen het volledige Neptunus, waarvan vooral Meurus en Peasie door goed schieten de stand voor de rust op 40 brachten. Na rust zat H. V. G. B. er flink op en kreeg Neptunus geen kans meer doel man Boeree te passeeren. Met deze 40 over winning komt Neptunus weer een stapje nader tot het afdeelingskampioenschap. (Gedeeltelik gecorrigeerd) der meest vooraanstaande vakkenners in zijn tijd en als zoodanig in de bloembollenstreek een zeer bekend figuur. Buiten het bloembollen vak onderscheidde de overledene zich mede als oprichter of medeoprienter van verschil lende vereenigingen op sociaal gebied. Wij noemen: Werkliedenvereenigxr.g „Flora"; Zie kenfonds „Draagt elkanders Lasten", R. K. Kieskring; Debatingclub; Coöp. Verbruiksver. „Onderling Belang"; Witte Kruis, etc, Van Dam was begaafd met een heider verstand en bezat een vooruitzienden geest. Gisteren is zijn laatste wensch vervuld, te rusten naast zijn overleden ecehtgenoote op het St. Josephkerk- hof alhier. In de St. Joseohkerk had onder groote deelneming de plechtige uitvaart plaats. Hij ruste in vrede. Gouden jubileum Maandag zal het 50 jaar geleden zijn, dat Herm. Woltemath, wonende Meerdorpstraat alhier, als bloemistarbeider te werk werd gesteld bij de firma Joh. van Til Jansz aan den Stationsweg alhier. De ge- heele uitbreiding dezer zaak heeft de gouden jubilaris meegemaakt en daarin zijn bescheiden aandeel gehad. Trouw en eerlijk was en is Woltemath een werkkracht van den goeden ouden stempel, daarbij voor alels bruikbaar. Thans is de man 67 jaar, maar met groote opgewektheid verricht hij nog zijn bezig heden. Maandag zal zeker voor hem niet onopge merkt voorbijgaan. Een vermeldenswaardige bijzonderheid juist in dezen tijd de vermelding waard is v/el, dat de toen 17-jarige gezel aanvankelijk schilder zou worden. Daar hij echter werk loos was, kwam hij in dienst bij de firma Joh. van Til; er is dus ook op werkloosheid- gebied niets nieuws onder de zon! De Beurs De Beurs werd gisteren be zocht door 80 personen. De handel begint. Rangeerder gewond. Dezer dagen heeft de rangeerder bij de Ned. Spoorwegen Schriemer, wonende alhier, het ongeluk gehad op het em placement bij het havenstation met zijn voet bekneld te geraken tusschen de rangeer machine. De E.H.B.O. verleende de eerst hulp. Voor verdere behandeling heeft dr. v. d. Kooi gezorgd. Voorbereiding der feesten. In de gister avond gehouden vergadering van het voorbe reidend comité ter viering van het feest ter gelegenheid van de totstandkoming der eleetri- ficatie van het baanvak HaarlemZandvoort- Bad, is het volgende definitief uitvoerend co mité benoemd: J. H. L. Hendriks, (comité Trein 8.08), voor zitter; G. Swaab Hoorenman, idem, algem. se cretaris; J. H. Binnenbosz, idem, penning meester; G. Klefer, (dir. Geb. „Monopole") mevr. G. DamenStam, (Ver. t. Besch. v. Die ren) W. Hildering, (Tooneelver. „De Scha kel"); W. Duiker, (Volksonderwijs); B. Waas, (S.D.A.P.)A. Zijlstra, (Mond-Acc.ver. „Ex celsior"): A. Groenewoudt Sr. (Comité Trein 8.08); D. van Praag, idem; C. L. Bolwidt Sr., idem; S. Rafalowitch, idem; Chr. Rouffaer, (Tooneelver. „De Schakel")J. van Duiven- boden, (Mond-Acc.ver. „Excelsior"); J. Hegel- man, idem. Vereenigingen, die alsnog bereid zijn hunne medewerking te verleenen, gelieven zich hier voor te wenden tot den algemeenen secretaris, den heer G. Swaab Hoorenman, Zeestraat 40, alhier. Kostelooze rljwiclmerken. Voor hen, die in aanmerking komen voor een kosteloos rijwiel- belastingmerk bestaat alhier de gelegenheid tot het afhalen en inleveren van aangiften en het in ontvangst nemen van rijwielbelasting- plaatjes eiken Dinsdag en Donderdag des na middags van 7.30 tot 8.30 uur, gedurende het tijdvak van 15 Juli—7 Augustus 1935 in het perceel Haltestraat 4 tegenover het politie bureau. Zondagsdienst postkantoor. Met ingang van 14 Juli is het postkantoor aan de Halte straat geopend des Zondags van 1314 uur alleen voor telegrammen en telefoongesprek ken (geen postzegels). Voor postzegels is het kantoor op Zondagen geopend van 89 uur des voorm. ZATERDAG, 13 Juli. Vorige Slotkoersen Heden Londen Berlijn 59.19 Parijs 9.70/a Brussel nc Zwitserland 48 05 Weenen Kopenhagen 32,45 Stockholm 37.47}^ Oslo 36.55 New York (cable) 1.467/8 Rome Praag Madrid Burgerlijke Stand Geboren: Antonia Cor nelia, d. v. F. Jonker en B. E. Blokker. Hendrlka Wilhelmina, d. v. W. G. Schoorl en H. Arendse. Wilhelmina Geertruida, d. v. H. Brouwer en J. M. Weijers. Ondertrouwd: Geuje Winter, 29 j. en Hen- drika Dekker, 23 j. Tonus Struik, 34 j. en Neeltje van Tol, 35 j. Matthljs van Oud- heusden, 20 j. en Suzanna Johanna Bokhorst, 17 j. Johannes Jacob Kort, 57 j. 'en Dirkje den Ouden, 46 j. Getrouwd: Krijn Vinke, 45 j. en Anthonia van der Haven, 28 j. Antonie Brus, 23 J. en Gerrigje Terlouw, 21 j. Jacobus Waitherus d' Hane, 34 j. en Hendrlka Helena Gieske, 29 j. Tijmen Rebel, .4 j. en Cornelia Maggeltje Korthals, 19 j. Lambertus van Wijk, 29 j. en Adriana Willemina Bos, 22 j. Ernst Went, 29 j. en Hermina Hendrlka Slob, 29 j. Overleden: Jan Woldendorp, 64 j., geh. met A. de Vries. Personalia Geslaagd te Etten voor costu- mière de dames: Jeanne Baars, Willy Post, Han Schrama en Marie Vink, die haar opleiding genoten aan de St. Josephschool te Hoofddorp. Willem van Dam f Op 80-jarigen leef tijd overleed te Noordwijkerhout de heer Wil lem van Dam. Met hem is een merkwaardige persoonlijkheid heengegaan. Ruim 40 jaar was hij werkzaam bij de N.V. M. van Waveren en Zn. (Leeuwenstein), waarna nog 11 jaar als gepensionneerde bij dezelfde firma. Hij was een De directeur van het Bureau voor de Scheep vaart en Stoomboot-Inspectie te Washington, Joseph Weaver, heeft, daarbij gesteund door senator Copeland, voorgesteld, oude stoomsche pen van de Amerikaansche koopvaardijvloot, die thans opgelegd zijn, te gebruiken als opleidings schip voor stewards, opdat deze vertrouwd kun nen worden gemaakt met de eischen van de vei ligheid ter zee. De bedoeling is aan de stewards op alle Ame rikaansche schepen de noodige zeemanschap bij te brengen, hetgeen hun in tijd van nood zeer te pas zal komen, daar zij evenals het dek personeel hebben mede te werken aan het blus- schen van branden, het vieren van sloepen enz. Het gebrek aan kennis van dergelijke zaken speelde een voorname rol bij de ramp van de „Morro Castle" en tal van andere schepen die vergaan zijn. Senator Copeland zou het plan opgenomen willen zien in het werkverschaffingsprogramma. De booten, die ervoor in aanmerking zouden komen, zijn de Leviathan, de George Washing ton en de Amerika. Linke Tïnus had besloten zijn beroep den rug toe te keeren. Hij had er genoeg van. Hij kon zich de weelde veroorloven voor het vervolg fatsoenlijk te gaan leven. Hij was binnen. Het werd tijd het veld te ruimen voor jongere krachten. Linke Tinus was niet meer zoo kat-achtig vlug en lenig als vroeger, hij was ook niet zoo gehaaid in de aanwending der technische hulpmiddelen van den laatsten tijd, die de jongens van vandaag als de be kwaamste ingenieurs voor hun bedrijf wister. uit te buiten. Het was de groote fout van zijn meeste col lega's geweest, dat ze van geen ophouden had den geweten. In den roes van hun mazzel had den zü uit het oog verloren, dat ze onophou delijk, dag en nacht, door de recherche achter na gezeten werden en büna allen waren ze, vroeg of laat, tóch geknipt. Hem hadden ze nooit kunnen vangen. Hij heette niet voor niets de Linke Tinus, en van nu af aan zouden ze de kans ook niet meer krügen. Nooit meer. De laatste buit was binnen. Drie weken ge leden had hij bij den juwelier Wolfson zün laatsten slag geslagen, samen met „Manke Jet". Een pracht-kraak was het geweest, een mees terstuk van opzet en uitvoering. Geweldig was de buit geweest, geld en juweelen, meer, veel meer dan zü vermoed hadden, het driedubbele van wat die krantenknullen vermeld hadden. Het was de kroon op het werk geweest. En nu, na drie weken, was de politie nog even ver als bü de ontdekking van den inbraak. Of dat even een stelletje sukkels was! Hü was hun weer te slim af geweest, hü, hij, de linke Tinus, de gehaaidste van de heele bende. Tinus sprong zijn bed uit en trok z'n kleeren aan. Vanmiddag om drie uur zou hi) Manke Jet treffen, die den buit verborgen hield en houden zou tot hun volgend samentreffen, over een paar dagen, in Brussel. Dóór zouden zij den buit deelen. Ieder afzonderbjk zouden ze in verschillende richtingen de stad verlaten, Zóó had Tinus het uitgedacht, en het ging er nog maar om, een en ander voor het laatst met Manke Jet te gaan overleggen, Toen Tinus zich aangekleed had, sloeg hü een blik op de torenklok. Half één. Hü zette zijn pet op en besloot de stad een eindje in te gaan. Op de vloermat achter de voordeur zag hij een klein groen reclamekaartje liggen. HÜ raapte het op en las achteloos: Madame Carra di Monta Beukendwarsstr. 841 Helderziende in alle voorkomende zaken. Voorspelt onfeilbaar uw toekomst. 37-jarige praktijk. Consult dagelijks 128 uur. Dames 1.Heeren 1.50. Hij smeet het vodje neer en liep de deur uit Een paar huizen verder echter bedacht hü zich en keerde weer terug. Opnieuw raapte hü het kaartje op en las nauwkeurig het adres. Allicht nog linker dan op straat slenteren of in kroegen hangen, dacht hü- Ik heb nog volle twee uur en wil wel eens weten wat dat merakel te vertellen heeft. Hü liep naar het aangegeven adres, zag een openstaande voordeur en heesch zich een uit gesleten, half-vergane trap op. „Hallo!" riep hü naar boven in de richting van een halfdonker portaal. Er werd een deur opengetrokken. „BU wie mot u weize „Bü die waarzegster." „O, hier. Eén hoog vóór. Loop u maar naar binnen. Ze is thuis, geloof ik." Linke Tinus stond in de kamer. Het was er halfduister. Voor de rajnen hingen versleten, donkerroos-> pluchen gordünen. Op een kastje brandde een zwakschijnende schemerlamp. Aan den zolder hing een vogelkooi, waarin een groene slapende papagaai. In een hoek tegenover de deur, met den rug naar het venster, zat in een hoogen rieten leun stoel een oude vrouw achter een rond, rood- bekleed tafeltje, waarop een groote zwarte ka ter, een bolvormig stuk glas ter grootte van een mansvuist en twee stellen versleten speelkaar ten. De haren der oude vrouw waren spierwit, het gelaat doorgroefd met ontelbare rimpels, de handen mager, dor en bevend, de houding ge bogen, de oogen half gesloten. Zü sprak fluisterend, slechts nauw verstaan baar, uiterst langzaam en in gebroken Hol la ndsch: „lek voorspel oe het ferleden, het heden en de toekomst. Bü voorausbetaloeng." Tinus deed een greep in zün gevulde broek zak, wierp een rijksdaalder op het tafeltje en ging op een uitgezakten fauteuil tegenover de oude vrouw zitten. Deze borg het geld in een reticule aan de leuning van haar stoel, nam een stel kaarten, schudde ze en legde langzaam een tiental kaarten geopend voor zich. Met bevende vingers wees zü één voor één naar de voor haar liggende figuren en sprak fluisterend met korte tusschenpoozen „lek zie in een f remde stadvoor der reiseruiten keuning, harten tiengeld, viel geldoe is gescheiden manharten frouwoe verkeert met blonde frouw klavereniek zie klein lichaamsgebrek ruiten beer naast ruiten tienheer viel geld, uit fremde stad, bü harten frouw.... harten keunig.... is oe geld.... sjoppen keumg, oe moet daarfoor ien acht nemenzwart per soon.... gefaar bü sjoppen keunig.... links bovenaan Tinus luisterde met gespannen aandacht en wachtte af wat zü verder zeggen ging. „lek die gefaar kan zien uit kristal.... met zekerheit.voor rüksdaalder. Tinus smeet opnieuw een rüksdaalder op het tafeltje, nog een. „Zeg op, moeder, verder, zeg op! Waar, wat met die zwarte heer!" De oude vrouw borg andermaal het geld in haar reticule. Zij nam de glazen bol in de beven- T\p 70/7/71~- de handen en WUUI vervolgde fluis. „lek moet we- i ten, of ferleden goedIs oe geld, viel geld bü blonde frouw met klein lichaamsgebrek?" Tinus stiet haastig uit: „Klopt' allemaal precies, moeder. Zeg verder van die zwarte heer!" De oude vrouw zette den glazen bol voor zich neer. „lek oe zegdie zwarte heer Plotseling was de kamer hel verlicht, de kaartlegster rukte de pruik van het hoofd en richtte een blinkenden revolverloop op Tinus. „Handen hoog! Die zwarte heer ben i k! Ditmaal ben je niet link genoeg geweest, Tinus. Ik heb gespeculeerd op je bijgeloovigheid. Daar hebben jullie allemaal een tik van te pakken. Voor de politie was je niet zoo gemakkelük door de mand gezakt. Ik heb meteen voor getuigen gezorgd." Van achter de gordünen kwamen twee re chercheurs te voorschün. De boeien klikten om de polsen van Linke Tinus. Tandenknarsend liet hü zich wegvoeren. De „waarzegster" nam de telefoonhaak van een verborgen plankje en verbond met het hoofdbureau: „Hier detective Barling! Manke Jet onmid- dellük arresteeren! Huiszoeking doen tot de buit gevonden is van tie inbraak van drie we ken geleden bü den juwelier Wolfson." Twee honderd en twintig millioen dollars zün door het Ministerie van Waterwerken in Cali- fornië beschikbaar gesteld, tot den bouw van de grootste waterleiding, welke niet alleen Ame rika, maar de geheele wereld kent. De waterleiding zal voeren vanuit Colorado naar de Californische hoofdstad, een afstand van drie honderd en veertig mülen. De water werken zullen worden uitgevoerd door de „Sou thern California Metropolitan". De leiding zal moeten worden gevonden door woeste gebieden en onherbergzaam gebergte, waarom men voor den bouwtüd minstens drie jaren heeft bere kend. Door den aanleg van deze massale waterlei ding zullen niet minder dan 15.000 arbeiders aan het werk kunnen gaan; zü zullen verzekerd zün van enkele jaren werk. Het valt niet te ontkennen, dat de stratosfeervluchten de belangstelling van het groote publiek voor de resul taten van de bestudeering van onzen damp kring hebben wakker geroepen. Tevens hebben zü de aandacht gevestigd op het voorname hulpmiddel voor het verrich ten van dit onderzoek: de ballons. Behalve van bemande ballons, bedient men zich bij het onderzoek van de hoogere luchtlagen van vliegers en kabelballons en Iaat men, als het groote hoogten betreft, hulpvliegers of hulp ballons het grootste deel van het gewicht van den kabel dragen, door op bepaalde afstanden zulk een draagballon aan te koppelen. Tot nog grootere hoogten ongeveer 35.000 M. dringen de registreerballons door. Dit zijn gummiballons, die voorzien zün van een schuitje met zelfregistreerende instrumenten. Neemt de uitwendige luchtdruk af, dan zet de gasvulling uit en de ballon behoudt zoo ten naaste bij zün stügkracht. Als tenslotte het omhulsel uit elkaar springt, dan werkt het als een valscherm en de instrumenten dalen langzaam en bereiken ongedeerd den bodem. Doch de bovengrens van de luchtlaag kan men zoo niet bereiken. De bepaling van de dikte van de ons omringende luchtlaag kan niet langs dezen weg geschieden. Men heeft evenwel reeds sinds lang getracht dit langs indirecten weg te doen. Reeds in de twaalfde eeuw werd een poging gedaan de dikte van den dampkring uit schemeringswaarnemingen vast te stellen. SOhemering ontstaat daar door, dat de luchtdeeltjes het zonlicht als kleine, matte spiegels naar de aarde terug kaatsen. Zij zal dientengevolge op een be paalde plaats op aarde zóó lang duren, als er van de reeds onder den horizon staande zon nog lichtstralen om den ondoorzichtigen aardbol heen gespiegeld kunnen worden naar die bepaalde plaats. Zoo vond men, dat de zonnestralen, bü ©en stand van de zon 16 graden onder den horizon van een plaats, deze nog kunnen bereiken. Dit komt overeen met een hoogte van 60 KM voor de het licht te rugkaatsende lichtlagen. Erg nauwkeurig is deze methode natuurlijk niet. Hoe troebeler de bovenste en hoe helderder de onderste luchtlagen zijn, des te grooter is de hoogte die men volgens deze berekening vindt. Andere berekeningen baseeren zich op de bepaling van de hoogte der z.g. lichtende nachtwolken, die men vooral na de Krakatau- uitbarsting waarnam, toen deze vulkaan zijn fÜ'ne stof in de bovenste lagen van onzen dampkring geslingerd had. Daarbij ging men op gelüke wijze te werk als bü de bepaling van den afstand van een voorwerp op aarde. Van de uiteinden van een basis uit, meet men de hoeken, waaronder het voorwerp gezien wordt en kan dan zün afstand be rekenen. Zoo meette men van verschillende plaatsen op aarde den hoek, waaronder deze lichtende nachtwolken gezien werden en be rekende daarna de hoogte. Men vond hoogten van meer dan 80 K.M. Op eenzelfde wüze bepaalde men de hoog te van het poollicht, en vond naast geringere bedragen, waarden van meer dan 500 K.M. Ook het opvlammen van meteoren is tot dit doel gebruikt. Een zuivere „grens" van den dampkring is niet aanwezig. De dampkring wordt steeds üler, zoo zeer, dat wü ten slotte geen invloed meer kunnen waarnemen. Tot op een hoogte van ongeveer 300 K.M. is de luchtlaag in staat de zonnestralen zóó te verzwakken, dat bij maansverduisteringen de invloed op de sterkte van het door de maan teruggestraalde licht meetbaar is. De lucht- schaduw der aarde is dan in staat het maan licht te verdonkeren. Uit de verschillende metingen valt ten. slotte te concludeeren, dat de werkzame dampkring der aarde een dikte van ongeveer 300 K.M. heeft. Dat is evenwel nog slechts een twintigste deel van de middellijn onzer aarde. HENRI VAN MANDELE. w.o. kapitale, als nieuw zünde mah. Salonstel, best uit: Bank, 2 Cra- pauds, Tafel, Dressoir van f950.voor slechts f175.pr. Old-finish Eetkamer, compl. f115.mah. Rietsalon f75.pr. Eiken Salonstel, 2 Crapauds, 4 Stoelen (1ste klas) f62.50; kapitaal gebeeldhouwd eiken heerenbureau f45.—; Zeer soiled Tuinstel compl. f 19.50; kapitale eiken getorste Hallklok f45.—, Old-finish eiken damesbureau 27.50; badgeyser f 22.50; pracht antieke Commode f 32.50; Zeldzaam mooi Empire kastje f27.50; O. H. zitje, 1 Tafel, 4 Stoelen f 17.50; 1 pers. Opklapbed met ombouw f9.2-pers. Eng lacqué ledikant f4.50; Groote Vliegenkast f7.massief eiken Bureau-min. f 15.50 en f26.50; Amerik. eiken Cy linder f35.—; getorste eiken Hallbank f 17.50; Q. A. Theemeubel f 7.9C; 3-deurs eiken Boekenkast m .schuifdeuren f32.—; massief eiken Q.A. Uittrektafel f 14.50; pr. E. M. Jaarsma-Haard f29.50; Zwaar vast kleed f22.50; pr. mah. Linnenkast f27.50; mooi eiken Buffet f 17.50; 6 eiken getorste Stoelen 17.50; zware divans op singels f7.50, pr eiken Lits- jumeau f 15.—, kapitale 2-pers. mah. Lelikant met spiraal 1.35 M. breed f 17.50; 2 stel Goudkleur pluchette overgordünen f6.50; pr. Handnaai machine (als nieuw) f20.—; 2 pers. eiken ledikant f6.50; prima Radio compl. f 15.—Spiegelkast f 12.50; diepe Hangkast f15.—Groote voor raad Spiegels, Ledikanten en diverse goedkoope Meubelen. SPECIAAL ADRES VOOR BETERE GEBRUIKTE MEUBELEN TEL. 14637 - J. VELLEMAN - Alléén ZIJLSTRAAT 62 - Geen filialen x» iedere serie vindt U costumna die u Meenden ««tan; vee, „eer dan ge gehe.i, leven edit veraten. K.,p een HEERENCOSTUUM EN NATUURLIJK IN DE FAAM - ge houdt geid over dm op vacant,e te gaan. (ONDER GARANTIE) PLEIN 21 HAARLEM TELEFOON 10338 11198

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3