Een goed competitie-seizoen j Plaats dan een „Omroeper' voor 80.000 gezinnen Het jubileum van den Torpedodienst Het spoorwegongeluk nabij Haarlem. KAMPIOENSRONDE WAAR DIGE BEKRONING fiitiiiiiiHiimuuimiiimimiiiiiuuuiiniiuiuumiimmiiiiiiiiiiiiiiiimniHiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiHimTnïïni mm—mn.,1 ZATERDAG 13 JULI 1935 Programma Cricket-programma „Het Damspel" BOEK EN BLAD De wielersport I. V.C. B. Ook in het afgeloopen jaar was er op velerlei gebied weer groote vooruitgang te bespeuren 212 elftallen ingedeeld Beslissingen in zicht Promotie-competities bijna ten einde De bomv van het Olympisch Stadion te Berlijn vordert uitstekend Hoe warm het was tijdens de internationale schietwedstrijden te Bisley Ook de viervoeter wordt ge durende de warme dagen niet vergeten en kan van tijd tot tijd een verkoelenden dronk nemen IZoekt PgIleSrbaarFOTOREPORTAGE zou verspelen. Dit laatste is echter niet erg waarschijnlijk en de Hilversummers, die Zon dag jJ. in hun zooveelsten beslissingswedstrijd Fortitudo met 41 klopten, zullen morgen wel beide punten veroveren, zoodat ook in deze af- deeling de spanning nog een week blijft voort duren. Promotiecompetitie le klasse. Zuid I. HopelGeleen. West I. OlympiaV.I.C. Bekercompetitie. De Meer—Mulo Eerste klasse. H.C.C. 2Haarlem R. W.—H.C.C. 1 V.O.C.—V.V.V. V.R.A.—Herm. D.V.S. Overgangsklasse. A.C.C.R.W. 2 C.V.H.Excelsior. RC.H.Kampong P.W.—Quick (N.) SpartaH.C.C. 3 Ajax CL.)—H.B.S. Tweede klasse A. Haarlem 2Olympia. VleermuizenU.V.V. V.V.V. 2—R.I.O. Tweede klasse B. Excelsior 2V.O.C. 2 V.U.C.—H.C.C. 4 H.B.S. 2—Quick CH.) Tweede klasse Oost. NijmegenT.C.C. Quick (N.) 2Arnhem. Derde klasse A. Kampong 2S.C.H. 2 Albion—V.V.V. 3 Derde klasse B. H.C.C. 5—H.B.S. 3 LeonidasH.B.S. 4 Quick (H.) 2Excelsior 3 Dezer dagen is het officieele orgaan van den Nederlandschen Dambond, „Het Damspel" voor de eerste maal als weekblad verschenen. Het nieuwe nummer ziet er in den liuidigen vorm keurig verzorgd uit en bevat een ope ningswoord van den bondspraeses, den heer v. Broek, het gewone officieele nieuws van re dactie en administratie, terwijl het resteerende gedeelte wordt gevormd door de rubrieken Partij-Analyses (redacteur de ex-wereldkam pioen B. Springer), Van Hier en Daar, onder redactie van den heer P. D. de Graaf, die tevens een belangrijk aandeel heeft in het werk van den hoofdredacteur, den heer Polman, voorts een artikel van den ouden grootmeester Jac. de Haas over Blankenaar, terwijl tenslotte de ru brieken „Eindspel" onder A. Jacobs en Proble- „Geïllustreerde Flora van Neder land", door E. Heimans, dr. H. W. Heinsius en dr. Jac. P. Thijsse. Uitgave: W. Versluys, Amsterdam. Van deze onmisbare handleiding voor het be palen van den naam der in Nederland in het wild groeiende en verbouwde gewassen en van een groot aantal sierplanten is thans de ne gende, verbeterde druk verschenen. In deze nieuwe uitgave zijn ook de planten opgenomen, die voorkomen in het Vlaamsch sprekende ge deelte van België. Het aantal der behandelde planten is toegenomen, niet alleen door de bovengenoemde Belgische planten, maar ook door soorten, die in de laatste jaren „nieuw voor Nederland" zijn aangetroffen of thans veelvuldig worden gekweekt. Ook zijn de sa menstellers voortgegaan met vooral ter wille van het klassikaal schoolgebruik de om schrijvingen zoo overzichtelijk mogelijk te ma ken. Ruim vijfduizend figuurtjes verluchten den tekst. „Gids van de Veluwe," uitg. A. J. Wuestman, Harderwijk.. Verschenen is een Gids voor de Veluwe be vattende tal van gegevens van reizen naar en een verblijf op de Veluwe, die op duidelijke wijze in kaart is gebracht. i matiek, onder P. Willy Kliphuis het verdere ge deelte van dit eerste nummer vormen. Het geheel is een prachtige bekroning van het streven van den administrateur, den heer J. W. van Dartelen, die voor den NederL Dambond een periodiek heeft verzorgd, dat thans als wekelijksch orgaan een uitstekende propaganda vormt. De fabrikanten van de bekende „Torpedo"- naaf, Fichtel en Sachs, die in Nederland wor den vertegenwoordigd door William Koch en Co., Keizersgracht 222, Amsterdam, hebben een interessant boek uitgegeven over de wielersport, in het Fransch en Nederlandsch onder den ti tel „Le Cyclisme" samengesteld door P. Be ding en A. van Laethem. Reeds eenige jaren bestonden er plannen voor deze uitgave, die eigenlijk uitgaat van het Belgisch agentschap van Fichtel en Sachs. Zooals te begrijpen ging het bijeenbrengen van de talrijke gegevens, die het boek bevat, met heel veel moeite gepaard. Men vindt lijsten van de verschillende records over het uur met vliegende en stilstaande start, met en zonder gangmaking, over 100 K. M. met gangmaking. resultaten van de verschillende Olympische spe len, wereldkampioenschappen, groote klassieke wegwedstrijden, nationale kampioenschappen, zesdaagschen enz. De verschillende cijfers en gegevens zijn zeer overzichtelijk gerangschikt, waardoor dit boek voor velen, die iets met de wielersport te maken hebben of er zich voor interesseeren, als handleiding bijzondere waar de heeft. Tenslotte vindt men in het boek, dat 342 blclz. telt en verschillende illustraties bevat, een over zicht van de fabrikatie van de naaf en voorna melijk de vrijwielnaaf met rem, een der belang rijkste onderdeelen van de fiets. De bekende molen .De Kiviet" te Meerkerk, die reeds vier eeuwen oud is en oorspronkelijk dienst deed ais watermolen voor den polder .Kwakernaak", zal binnenkort worden afgebroken Schout bij nacht Th. L. Kruys legt een krans aan den voet van het monument „Voor hen die vielen" op het Marine plein te den Helder bij gelegenheid van het gouden jubileum van den torpedodienst Ook het derde jaarverslag van den I. V. C. B. kan weer wijzen op vooruitgang van den bond ter verzorging van de landelijke voetbalcompe tities in katholiek verband De toename van vereenigingen was wel niet zoo groot als het vorig jaar toen dit aantal van 164 vereenigingen steeg op 188, terwijl die toe name nu slechts acht vereenigingen bedraagt, doch over het algemeen kan worden gesproken van een zeer geslaagd competitie-seizoen, waar van een buitengewoon goed verlqopen, spannen de kampioenscompetitie, voor het eerst gespeeld in een volle ronde der kampioenen, de prachtige bekroning was. Op velerlei gebied blijkt groote vooruitgang te bespeuren. Steeds meer vereenigingen gaan er toe over aan bevoegde oefenmeesters .de trai ning van haar elftallen toe te vertrouwen. Waar gewenscht, heeft ook dit jaar de I. V. C. B. wederom medewerking verleend tot het aanstellen van bevoegde trainers. Ook wat de accomodatie van de speelvelden betreft is flinke verbetering te constateeren. De kleedgelegen heden worden gaandeweg steeds beter en op menig terrein, niet alleen van eerste, maar ook van tweede klassers zijn flinke tribunes verre zen. Ook aan de opleiding van scheidsrechters werd weer de noodige zorg besteed. Een meer royale indeeling der. competities had de speciale aandacht van het bestuur. De on juiste toestanden, die bestaan in Noord-Lim burg, waar de afdeelingen Zuid I en Zuid II in elkaar loopen en in een bepaalde streek de eerste klassers in een andere afdeeling spelen dan de tweede klassers, hetwelk ook bij eventueele promotie tot moeilijkheden zou kunnen leiden. Verder, dat de eene kampioen van den R. K. L. V. B„ die naar den I. V. C. B. promoveert in de tweede maar een andere echter in de derde klas moet worden ingedeeld; de onjuiste toestanden in Nijmegen, waar het gebied van Zuid II en Oost geheel dooreen loo pen; het groote verschil in uitgestrektheid van de afdeelingen, waardoor de elftallen in de eene eerste klas veel grooter reizen hebben te ma ken dan in een andere en daardoor van deze vereenigingen veel grooter financieele offers wor den gevergd. Deze feiten waren tenslotte de oorzaak, dat het bestuur besloot een rayonale commissie te benoemen, die zou nagaan of en hoe in dezen toestand verbetering zou zijn te brengen. Voor zitter van deze commissie was de heer J. H. C. v. d. Pol en leden waren de heeren R. J. de Vries en M. J. H. Verstegen. Een definitief rapport heeft de commissie niet uitgebracht. Wel heeft zij richtlijnen aangege ven waardoor in de toekomst geleidelijk verbe tering is te krijgen, wijl de commissie van oordeel was dat het plotseling aanbrengen van alle wij zigingen die wenschelijk zouden zijn om een zuivere rayonale indeeling tot stand te bren gen, op onoverkomelijke moeilijkheden zou stui ten. In dien geest heeft het bestuur dan ook be sloten. Ook in het afgeloopen seizoen berustte de hoofdindeeling op de vorming van drie distric ten: Zuid, Oost en West. Het aantal eerste klas- afdeelingen werd bij den aanvang van dit sei zoen verminderd van zes tot vijf door de vor ming van een eerste klas in het Oosten uit de twee eerste klas-afdeelingen, die daar beston den. In het Oosten bestond het aantal eerste klassers uit negen maar in het Zuiden en in het Westelijke district bleef hetaantal eerste klas sers op tien per afdeeling gehandhaafd. In het Oosten verminderde dit met zeven elftallen, zoodat dit jaar 49 elftallen in de eerste klas uit kwamen. Dat is negen minder dan het vorig seizoen of 14 minder dan in het eerste jaar van de li V. C. B.-competities. Wat de tweede klas-afdeelingen betreft, bracht de indeeling in Zuid I groote moeilijk heden mede. Hier waren oorspronkelijk 33 elf tallen beschikbaar. Btf de oorspronkelijke competitie-indeeling werden vier afdeelingen gevormd. Herhaalde lijk is daarna op aandrang van verschillende zijden de indeeling gewijzigd; zelfs nadat som mige vereenigingen al wedstrijden hadden ge speeld, die daardoor'moesten vervallen. Tenslotte werd een indeeling vastgesteld, waardoor in de afdeeling A 11 elftallen werden ingedeeld; in B 9 en in C zelfs 12. Daartegenover stond, dat dispensatie werd verkregen om door de afdee lingen A. en C op den verplichten vrijen Zon dag 'der maand wedstrijden vast te stellen. Desondanks is het bijna niet mogelijk zulk een uitgebreide competitie tijdig tot een goed einde te brengen. De minste stagnatie heeft tot ge volg, dat deze niet uitgespeeld wordt en na het gesloten seizoen nog aan de promotie- en degra datiewedstrijden moet worden begonnen. In I werden dus in totaal 32 elftallen ingedeeld. In 'Zuid II wijzigde zich de naam van pro motieklasse in tweede klas en de tweede klas sers werden derde klassers genoemd. In de drie tweede klas-afdeelingen werden ingedeeld: in A 10 elftallen, waarvan Dongen 2' zich echter vrijwillig terugtrok naar de derde klas; in B 10 elftallen in C 8 elftallen. In totaal speelden in Zuid II dus 27 tweede klassers. In het Oosten waren drie tweede klas-afdee lingen. In A speelden slechts 7 elftallen; in B 8 elftallen en in C eveneens slechts 7 elftallen. De elftallen van Achilles of Pathmos Boys, P. H. en N. E. O., die door degradatie in aanmerking kwamen in de afdeeling C ingedeeld te worden, speelden in den R. K. V. B., Aartsbisdom Utrecht. In totaal waren hier dus slechts 22 elftallen in de tweede klas ingedeeld. In West I speelden dit jaar in A 10 elftallen en in B 9 elftallen. In totaal dus 19 elftallen en in West II 18, n.l. in A en in B ieder 9 elftallen. In de geheele tweede klasse van den I.V.C.B. kwamen dus in totaal 118 elftallen uit. De instelling van een derde klasse in Zuid II werd in het afgeloopen seizoen een feit. Deze werd onderverdeeld in vijf afdeelingen. Die in- West-Brabant (A) bestond uit 11 elftallen; TilburgDen Bosch en omgeving (B) uit slechts 8 elftallen; Helmond en omgeving (C) eveneens uit 8 elftallen; Eindhoven en omge ving (D) ook uit 8 elftallen en de Maasbuurt- sche afdeeling (E) uit 10 elftallen. In totaal telde Zuid II dus 45 derde klassers. In den I. V. G. B. kwamen dus uit: in de eerste klas 49, in de tweede klas 118 en in de derde klas 45 elftallen. In totaal dus 212 elftal len. Dat is een vermeerdering bij het vorig sei zoen vergeleken van 5 elftallen. Het vorig jaar bedroeg deze toename 21 elftallen. Van deze 212 elftallen, die aan de competitie deelnamen behoorden er tot: Bisdom Roermond 's Hertogenbosch Haarlem Utrecht Breda 1932—'33 1933—'34 1934—'35 49 Totaal 186 De twee nog resteerende promotie-competi ties van den I.V.C.B. vorderen nu gelukkig snel en het einde is thans in zicht. In Zuid I werd Hopel Zondag j.l. uitgescha keld door een 51 nederlaag in den uitwed strijd tegen Swalmen, zoodat de stand er hier thans als volgt uitziet: Geleen 2 2 0 0 Swalmen 3 2 0 1 Hopel 3 0 0 3i 4 6—1 4 11—9 0 4—11 De beslissing zal hier wel vallen in de ont moeting SwalmenGeleen, die op 21 Juli a.s. wordt gespeeld. Morgen zullen Hopel en Ge leen elkaar ontmoeten en een nieuwe zege van de bezoekende club ligt hier in de lijn der ver wachtingen. In West I gaat de strijd nu alleen nog tus- schen V.V.A. en Olympia. Zondag j.l. wonnen de Nieuwendammers met 5—0 van V.I.C., waar door het lot van de collegeclub beslist werd. De stand is op het oogenblik als volgt: V.V.A. 3 3 0 0 6 14—2 Olympia 1 0 0 1 0 2—6 V. I. C. 2 0 0 2 0 0—8 V.V.A. heeft uit zijn laatsten wedstrijd tegen Olympia dus nog slechts een punt noodig om op de opengevallen plaats van V.I.C. in de eerste klasse beslag te leggen. Er bestaat een moge lijkheid dat de beslissing reeds morgen ten gunste van de Noord-Amsterdammers valt, n.l. als Olympia in Hilversum een punt aan V.I.C. Een rangeeren- de Dieseltrein liep Vrijdag middag nabij het station Haarlem uit de rails. Een mast van de electri- sche geleiding werd omverge reden Ter gelegenheid der viering van het gouden jubileum van den torpedodienst werd Vrijdag te den Helder de kiel gelegd voor de nieuwe torpedoboot „Mercuur" door den oudsten torpedoschieter D. A. P. Koning w*». f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4