Een nieuw Klein-Seminarie in het Aartsbisdom NAAR NEERLANDS 0BERAMMERGAU f35.- TETEGELEN CENTRAAL-REISADRES DER V.K.P. STRAK, MASSAAL GEBOUW Restaurant DORRIUS Kerkelijk leven ZATERDAG 13 JULI 1935 Fijn-devote stemming hangt onder de steenen stergewelven der kapel Fabriek onder den grond PARAMENTEN In het Bossche Bisschoppelijk Museum PRINSES JULIANA TE WOUDENBERG Broederschap candi- daat-notarissen Prof. Duynstee antwoordt Clearingovereenkomst met Roemenië De Nederlandsche belangen zoo goed mogelijk beveiligd VERLAGING OPCENTEN WIJNACCIJNS Fraude dient krachtig bestreden DE BOSSCHE FEESTEN Programmaboek verschenen VOOR SLECHTS met bezoek aan de H. LANDSTICHTING TE NIJMEGEN en verblijf te VALKENBURG en DÜSSELDORF. Onvergetelijke reis door het Eifel gebergte VAN ZATERDAG 20 TOT DINSDAG 23 JULI Nederlandsche Ford-Mpij. i Algemeen Ziekenfonds voor de mijnstreek R.K. Leergangen Kerkelijke Leeningen Academische examens Kath. Montessori-examens Bedevaart naar Lourdes Vijftienhonderd pelgrims reizen mee Keerzijde der medaille De bisschop van Munster gehuldigd H.H. WIJDINGEN Bij de Paters van de H.H. Harten MARIALE DAGEN TE TONGERLOO R.K. Universiteit APELDOORN, 12 Juli. Langs den breeden, warmen weg naar Arn hem, waar een landelijke zomermiddagrust hangt over de vriendelijke kleine huizen in de schaduw van de hoornen, even voorbij de nieuwe kerk, liggen de uitgestrekte terreinen, waarop, midden in, een heel eind van den weg, de lange, strakke lijnen en de glinsterende dakpannen van 't impo sante klein-seminarie voor 't Aartsbisdom zich scherp tegen de witte lucht afteekenen. Van Cu- lemborg hierheen van de engte naar een wijdte, waar al de contouren van dit reuzengebouw hun volle teekening toonen. Het groote hek staat open. Twee breede wegen loopen in halve cirkels om 'n perk met keurigen tuinaanleg in het midden. Kiezelpaden trekken er dwars doorheen recht naar den hoofdingang, die midden in den voorgevel, hoog in graniet- blokken is opgetrokken. In de hooge ruime hal, waar drie lange corridors op uitkomen en van waar een breede trap met rechte hoeken om loopend, naar boven leidt, worden de journalisten ontvangen door pastoor Overmaat van Maarn, lid van de bouwcommissie door den Aartsbisschop ingesteld als schakel tusschen hem en de bouwmeesters van dit nieuwe seminarie. De architect, de heer J. M. v. Hardeveld uit Amsterdam geleidt hen naar een der kleine zalen, waar een paar heel eenvoudige tafeltjes en stoelen zijn neergezet de eenige bleek later, die in het heele huis pas aanwezig waren en waar een paar teekeningen van den plat tegrond tegen den wand waren opgesteld. De heer Van Hardeveld lichtte toe: de indeeling van het gebouw is in groote trekken deze: beneden wonen de studenten op de eerste etage werken zij en op de tweede slapen zij. Beneden liggen de kapel, de aula, de eet- en studiezalen, de keuken, de ontspanningslokalen en uiteraard de speelplaatsen, met wat daar bij hoort. Op de eerste etage liggen de klassen, de bibliotheek en enkele kamers van de leeraren en heelemaal boven: de chambrets, de douches en voetbaden, de bergruimten voor koffers en wintergoed en nog enkele leerarenkamers. In het souterrain is de technische installatie ondergebracht. Aparte bijgebouwen werden ingericht voor de zusters, het dienstpersoneel en de gasten. Alles werd er op berekend, dat hier als het noodig is 350 jongens dag in dag uit 1 9 den robbedoestijd van hun leven kunnen door brengen. Overal werd aangestuurd op stevigheid, geluiddemping, vlot verkeer over corridors en trappen, gemakkelijk toezicht en toch behoud van voldoende bfewegingsvrijheid. Een wandeling van twee volle uren door het massale gebouw kon nog maar in groote trekken een beeld geven van wat hier in twee jaren tijds door een alleszins bekwaam architect was tot stand gebracht. Door het heele gebouw werd nog gewerkt. Timmerlui sjouwden nog met planken en hier en daar kalkten de stucadoors nog wat bij of legden metselaars tegels in den vloer. Een lucht van verf en van versch hout hing overal in de localen. In de keuken werden de ketels ge schuurd: vijf groote witte kolossen op een rij en daarnaast gladde warmtafels met rooster- platen en een batterij glimmende kiepketels. In een zijvertrek worden de borden gedroogd snel, mechanisch. Door de loketten zien wij de groote eetzaal liggen. Een breede gang voert recht naar de ka pel een verrassend frissche en ruime kerk. In blauwe steenen zijn de kolommen opge trokken. Blauw licht valt door de ramen en schept een stemmige sfeer onder de spit se bogen en de rustige steenen ster-gewel ven een sfeer, die alle aandacht richt op het heilige mysterie, zwevend onder het gou den baldakijn over het marmeren hoogal taar, waaromheen in een zacht-donkeren kapellenkrans zeven sobere zij-altaren ge groepeerd staan. Het hoofdaltaar en het sacramentsaltaar dat links, opzij met zijn rond verguld taberna kel fijn contrasteert met de glazuursteen van den muur, werden beide ontworpen dcor van Roosmalen. In de kapiteelen der kolommen beeldhouwde Mies Nijs uit Blaricum het leven van den Zaligmaker. Rechts, als men de kapel uitkomt, leiden en kele breede trappen naar de aula, een ruime helderwitte zaal met een flink, vierkant too- neel, waarop door- de half-openstaande gordij nen de attributen coulissen en hersen klaar liggen om te worden opgesteld. Uit een brandvrije cabine boven op het balcon, kunnen filmvoorstellingen voor zeshonderd aanwezigen worden gegeven. Drie studiezalen bevinden zich nog gelijk vloers. Practisch gevonden werd hierin, dat de katheder van den toezichthoudenden docent niet vóór, doch opzij van de studenten, midden in de lengte van de zaal op een verhevenheid werd geplaatst. Het toezicht is daardoor effec tiever. Hetzelfde probleem: de doelmatigheid der controle werd ook bij de speelplaatsen opge lost. Deze liggen links van de lange hoofd gang, die loodrecht op het voorfront uitkomt. Zij bestaan uit twee geasphalteerde vierkante terreinen van respectabele afmetingen, van el kaar en van het gebouw gescheiden door breede asphalt-wandelbanen en ieder geflankeerd door een overdekte speelplaats, waar ook de W.C.'s zijn ondergebracht. Midden in het gebouw op de eerste verdieping springt een erker naar vo ren. Vandaar af is het heele complex speelter reinen te overzien en daar ligtde kamer van den prefect, die zelfs over de voetbalvelden vederop en over de ijsbaan, waarvoor een be tonnen vloer gelegd wordt, heen kan zien. Naast die kamer van den geduchte in ieder college liggen de klassen - vijftien waaronder één ingericht als physica-lokaal met amphithe- ater-gewijs oploopende banken en zuurkast voor de chemische proeven. En dan aan den anderen kant van de gang die langs de klassen loopt: loggia's, overdekte wandelgalerijen, die door hun bogen en kolom men uitzien op de binnenplaats. Het geeft een oud-kloosteridee en toch is het, bedoeld als gelegenheid voor de studenten om tijdens de wisseling der lessen een luchtje te happen, nieuw en echt practisch. Boven eindelijk, onder het hooge dak, slapen de jongens. Indrukwekkend op het eerste ge zicht: héél lang strekt zich de rij kraakheldere chambretten uit over de volle lengte van het gebouw. Alle zijn in steen gebouwd', brandvrij, met een vaste waschtafel en een opklapbaar bed en bekleed met licht, afwaschbaar behang, keuriger, dan wij ze ergens elders zagen. Opzij komt eenzelfde zaal op deze uit en daarnaast ligt in een aparte hal een heele rij douche kamertjes en voetbaden. Dit heele lokaal is met tegels bekleed. Aan het einde van de lange chambretten- zaal ligt een breed platform. Het heele terrein kan men van daar overzien. 1800 M. afrastering staat er om heen, een autoweg loopt er langs. Enkele kilometers kan men chauffeeren op het eigen terrein van het gebouw. Het heeft een eigen afwatering en eigen waterpomp-installatie, waarmee het ook alle brandgevaar kan trotseeren. Tenslotte dalen wij af naar de kelderruim te een der meest merkwaardige deelen van het gebouw. Hier ligt een formeele fa briek. Hier wordt nauwkeurig de warmte in ieder deel, in iedere zaal, iedere kamer van het gebouw afgelezen op de afstand thermometers en van hieruit wordt met en kele honderdtallen handles, krukken en wie len, de temperatuur en de watertoevoer ge regeld over 'n gebouw met 20.000 vierk. M. vloeroppervlak. Daarbij sluit aan een hal, waarin zes reusachtige ketels zijn opgesteld een installatie, waarin gas, electriciteit, olie en kolen in een vernuftige combinatie zijn samengebracht door de machinefabriek de Bruyn uit Enschede. Zoo ligt daar dan het nieuwe gebouw een groot, machtig, imponeerend werk, waaraan de laatste hand wordt gelegd, opdat het straks, in September, zijn 230 leerlingen kan ontvangen. De doode hand heeft gebouwd enkelen honderden twee jaren lang werk verschaft goed werk. Tijdens de Bossche feesten zal in het Bisschop pelijk Museum aldaar een keuze tentoonstelling worden gehouden van Kerkparamenten van de 15e tot de 19e eeuw. Verschillende van deze pa ramenten zijn nog nooit op een tentoonstelling geëxposeerd geweest. Tevens zal aldaar een zeer zeldzame serie van photo's te bezichtigen zijn, welke genomen zijn in 1885 en betrekking hebben op de groepen en hoofdpersonen van den historischen optocht welke toen bij het 700-jarige "bestaan der stad is gehouden. Gisteren heeft H.K.H. Prinses Juliana een be zoek gebracht aan het landgoed van baronesse van Asbeck te Woudenberg. De Prinses heeft met haar gevolg de pyramide van Austerlitz be zocht en des middags in de bosschen gepicnickt. mem y. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN a LA CARTE. SPECIALE LUNCH-SCHOTELS. In een der zalen van het Kurhaus te Scheve- ningen werd Vrijdag de algemeene vergadering gehouden van de Broederschap van candidaat- notarissen in Nederland en zijn koloniën, onder voorzitterschap van den heer G. Ch. van Sille voldt uit Rotterdam. De voorzitter heette in zijn openingswoord in 't bijzonder welkom mr. J. Simons, administra teur aan het departement van Justitie, als ver tegenwoordiger van minister van Schaik; voorts den Z.Eerw. Zeergel. heer prof. mr. W. J. A. J. Duynstee, hoogleeraar te Nijmegen, en mr. C. Punt, notaris te Nocrdwijk, als prae-adviseurs over het te behandelen onderwerp „Het rechts- karakter en de vertegenwoordiging van Kerkge nootschappen en kerkelijke instellingen." Spr. hield eenige beschouwingen over de eco nomische crisis en constateerde, dat „aanpas sing" het leidend beginsel is geworden, een aan passing, welke in de komende jaren zonder twij fel ook van het notariaat zal worden gevraagd. Bij de gedachtenwisseling over de reeds ge publiceerde prae-adviezen, zeide mr. A. H. H. A Krootjes uit Nijmegen, dat de definitie van prof. Duynstee „een kerkgenootschap is een blijvende vereeniging van personen, welke zich de gemeenschappelijke godsvereering harer le den, op den grondslag van gemeenschappelijke godsdienstige opvattingen, ten doel stelt", hem (spr.) niet geheel bevredigde. Naast het blijvend karakter van de vereeniging zelf ziet spr. het streven van die vereeniging als gericht op een blijvend verband van de leden, op een blijvend lidmaatschap van de individuen. De heer J. B. G. J. M. van Hellenberg Hubar uit Vught zou het begrip „kerkgenootschap" nader gedefinieerd willen zien, ook van theo logisch oogpunt. De wettelijke geldigheid van toetreding tot of uittreding uit een kerkgenootschap behoort z. i. te worden uitgemaakt door het kerkelijk instituut. De heer H. C. W. van Schaik uit Nijmegen (lid van het hoofdbestuur) vroeg hoe prof. Duynstee diens opvatting dat de Staat aan de kerkgenootschappen geen overheidsgezag kan verleenen, rijmt met de verklaring van den zelfden prae-adviseur dat in sommige landen, b.v. in Duitschland, het publiekrechtelijk ka rakter der kerkgenootschappen wel moet wor den aanvaard. Prof. mr. E. M. Meijers, hoogleeraar te Lei den, zeide het in vrijwel alle opzichten eens te zijn met de prae-adviseurs. Spr. achtte den be- staanden toestand in Nederland gelukkiger dan in haast alle andere landen van Europa. Mr. H. de Bie, vice-president van de recht bank te Rotterdam, wees op het sterk individua listisch karakter van het protestantisme tegen over het centrale organische karakter bij de Kath. Kerk. Vervolgens was het woord aan de prae-ad viseurs ter beantwoording van de sprekers. Prof. Duynstee antwoordde, dat ten aanzien van het karakter van het kerkgenootschap het positief-rechtelijke standpunt in Nederland be- hort te worden gehuldigd. Natuurrechtelijke ge volgtrekkingen dienen dies buiten beschouwing te blijven, evenals het goddelijk recht. Nume riek onderscheid kan in een definitie niet wor den verwerkt; wij hebben te maken met het kerkgenootschap als species. De vraag van het publiek- of privaatrechte lijk karakter van het kerkgenootschap moet al dus worden bezien, dat het publiekrechtelijk ka rakter kan beteekenen het verleenen van over heidsgezag. Wanneer de Staat aan een bepaald kerkgenootschap overheidsgezag verleent, moet hij dit kerkgenootschap erkennen als het ware en kan hij daarnaast geen andere kerkgenoot schappen met overheidsgezag bekleeden. De wetgever, die in 1853 aan de kerkgenootschap pen vrijheid van organisatie verleende, kan tegen het privaatrechtelijk karakter ervan niet ingaan. Over de beteekenis van den doop ziet spr. geen verschil tusschen de opvatting van den Hoogen Raad en die van spreker. In twijfel gevallen dient de rechter te beslissen. In de R, K. Kerk is de doop beslissend voor het al dan niet onderworpen zijn aan de bestuurs macht van den bisschop; men blijft derhalve daaraan gebonden, ook wanneer men, als kind gedoopt, na meerderjarigheid met de Kerk breekt. Op de vraag of bijzondere scholen rechtsper soonlijkheid bezitten, antwoordt spr. ontken nend, behalve dan ten aanzien van seminaria e. d. Bij de gewone bijzondere scholen is het geven van intellectueele waarden hoofdzaak. De tweede prae-adviseur, mr. C. Punt, legde nogmaals den nadruk op de voorwaarde, dat bij een kerkgenootschap de bedoeling moet voor zitten zich als zoodanig te gedragen en deze naar buiten te openbaren. De heer R. M. L. L. Groutars uit Maastricht, candidaat gesteld door de afd. Limburg, werd met nagenoeg algemeene stemmen gekozen tot lid van het hoofdbestuur, en de heer R. Rem- melts (Den Haag) werd met op één na alge meene stemmen herkozen als algemeen secre taris. De volgende algemeene vergadering zal in een nader aan te wijzen plaats in de provincie Limburg worden gehouden. De lange, strakke lijnen van het imposante nieuwe Seminarie van het Aartsbisdom teekenen zich scherp af tegen de witte lucht De vaste commissie voor overleg uit de Tweede Kamer met de Regeering omtrent vraag stukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard, in wier handen is gesteld het wetsontwerp, hou dende Overeenkomst betreffende het goederen verkeer en clearingovereenkomst met bijbehoo- rend protocol tusschen het Koninkrijk der Ne derlanden en het Koninkrijk Roemenië, op 10 Februari 1935 te 's-Gravenhage onderteekend, heeft daaromtrent met de Regeering een brief wisseling gevoerd, in hoofdzaak betrekking heb bende op de vraag, in hoeverre van Roemeen- sche zijde aan de hierbedoelde overeenkomsten uitvoering gegeven wordt. Zij ging er daarbij van uit, dat de overeenkomst betreffende het goederenverkeer van weinig beteekenis kan zijn, indien de clearingsovereenkomst van Roeméen- sche zijde niet behoorlijk wordt nagekomen. Uit de inlichtingen, welke de commissie dien aangaande van de Regeering ontving, is haar gebleken, dat Roemenië, met name de Roe- meensche Nationale Bank, inderdaad haar ver plichtingen uit de clearingovereenkomst niet nakomt. Daar echter van Nederlandsche zijde deze overeenkomst wel wordt nageleefd, werkt de getroffen regeling thans min of meer als een autonome clearing, waardoor de Nederlandsche belangen voor het oogenblik althans zoo goed mogelijk worden beveiligd. Voorts is der com missie gebleken, dat de regeering in dezen dili gent is en bereid is door nader overleg met de Roemeensche regeering aan den ontstanen on- bevredigden toestand een einde te maken. j Aan een Nota naar aanleiding van het Ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende verlaging van opcenten op den wijnaccijns wordt het volgende ontleend: Voor zooveel de in uitzicht gestelde verlaging van den gedistilleerdaccijns en van den bier accijns betreft, volstaat de minister thans met de mededeeling, dat hij de wenschelijkheid om zoodanige verlaging voor te stellen, thans mede bezien in het licht van de voorgestelde verla ging van den wijnaccijns, nader zal overwegen. De minister deelt in de meening van de leden, die van oordeel zijn, dat de fraude, welke met betrekking tot alcoholhoudende dranken be staat, krachtig moet worden bestreden. Dat zulks ook daadwerkelijk geschiedt staat intus- schen voor hem vast. Niettemin heeft deze fraude, met name die in gedistilleerd, nog be denkelijke afmetingen. De minister stelt zich voor de verdere be handeling van het op 4 Augustus 1933 inge diende wetsontwerp, houdende verbod van de bereiding van alcoholhoudende likeuren uit wijn, voor zooveel hem betreft, te bevorderen, zoodra hij zijn standpunt met betrekking van de verlaging van den gedistilleerdaccijns zal hebben bepaald. Bij Nota van Wijziging wordt voorgesteld, dat de wet geacht wordt in werking te zijn getreden met ingang van i Juli 1935. Het prettig uitziend 176 pagina's dikke pro grammaboek der Bossche feestelijkheden ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan der stad is van de pers gekomen. Een rijk programma omvat dit boek. Burgemeester F. J. van Lan- Te Bloemendaal, den zetel van het mooie werk van het Ziekenapostolaat, dat zich binnen tien jaar tijds over tal van landen verspreidde, werd het Tiende Eucharis tisch Triduum voor zieken gehouden. Hierboven pastoor Willenborg aan het slot der plechtigheden met zijn staf van helpers en helpsters. Links naast hem pastoor Van Hoeck, uit Antwerpensecretaris van het Z. A. in België m. f 1.50 v. adminisfr. De combinatie is zeldzaam. U bezoekt de mooiste puntjes van ons land, U woont het PASSIESPEL van TEGELEN bij, U maakt een verrukkelijke buitenlandsche reis. ZIET ONS UITVOERIG PROGRAM! EEN AUTO- REIS GENIETEN VAN VIER VOLLE DAGEN. WIE ZICH THANS TEN SPOEDIGSTE AANMELDT, KAN NOG MEE; ONDANKS DEN MIDZOMER IS HETKORT DAG „KASTEEL VAN AEMSTEL", N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam, Tel. 46878 schot schreef een „inleiding" en Herman van den Eerenbeemt,, de algemen leider der herden kingsfeesten plaatste een tintelend „Ik houd van Den Bosch." Nog tal van andere bijdragen bevat dit geïllustreerde boek, o.a. een historische bijdrage over de stad van archivaris H. J. M Ebeling. een kijkje op de nieuwe stad uit de 19e eeuw van J. B. Noordhoff; iets over de schoon heid van de Sint Janskerk van archivaris Jan Mosmans en over den Bosschen Ommegang van Deken en Plebaan Joh. Brekelmans. Rector H van Heivoort schreef een inleiding tot de ten toonstelling van religieuze kunst en zoo zijn ei meer interessante bijdragen van A. B. M. Brans, dr. J. Casparie, e.a. In de Industrieele Club te Amsterdam is een buitengewone vergadering van aandeelhou ders gehouden. Aanwezig waren vier aandeel houders vertegenwoordigende 30.082 aandeelen rechthebbende op eenzelfde aantal stemmen. De voorstellen beoogden een wijziging van de statuten die zuiver van formeelen aard is om den juridischen bouw van de maatschappij in overeenstemming te brengen met dien van de andere Europeesche Ford-fabrieken. Deze wij ziging brengt geen verandering in personen of werkwijze. De voorstellen werden aangenomen. Aan de orde was vervolgens de benoeming van 7 leden in den Raad van Beheer. Benoemd werden de 7 commissarissen. In een te Heerlen gehouden vergadering van het bestuur en de agenten (boden) van het Algemeen Ziekenfonds voor de Mijnstreek, het A.Z.M., in verband met een aangekondigde sa larisverlaging van 25°/o, werd overeenstemming bereikt. Het salaris zal met ingang van 1 Augustus met 10% worden verminderd. De rij wieltoelage wordt ingetrokken. Een contact commissie, waarin zitting hebben leden van het bestuur en agenten, zal worden opgericht. Aan de Academie voor Beeldende en Bou wende Kunsten der R.K. Leergangen te Til burg, slaagde voor het tweede gedeelte van het examen architect de heer Frans Mol te Breda, wien het diploma architect werd uitgereikt. Dit is de eerste maal, dat een leerling van bovengenoemde Academie dit diploma heeft be haald. Verder slaagden voor het eerste gedeelte van het examen architect de heeren M. Blok dijk en J. F. van Sas te Breda. Vrijdag is in Den Haag wederom een verga dering gehouden van obligatiehouders der 4 pCt. (v.h i'/. pCt.) obligatieleening groot ƒ550.000, geslóten 1 Juli 1931, ten laste van de Vereeniging Instituut van den'H. Carolus Borromeus, Pa ters Oblaten van de Onbevlekte Maagd Maria te Houthem (L.). De heer H. P. Toenbreker, directeur der N.V. Haagsche Bankvereeniging te 's Gravenhage, trustee van bovengenoemde leening. leidde de vergadering. Aanwezig waren 58 obligaties ad ƒ1000 en 58 obligaties ad ƒ500, te zamen uit brengende 174 stemmen. De vergadering werd gehouden ten einde de finitief te besluiten omtrent het voorstel aan de orde gesteld in de vorige vergadering van obligatiehouders der leening, gehouden Maan dag 8 Juli, in welke vergadering geen definitief besluit genomen kon worden, aangezien niet Voldoende obligaties vertegenwoordigd waren, volgens artikel 20 der trustovereenkomst van 29 Juli 1931, zoodat thans een tweede vergadering werd gehouden, die volgens gemeld artikel een besluit zal kunnen nemen, onverschillig welk aantal obligaties vertegenwoordigd is. Vervol gens werd het voorstel, om toestemming te ver leenen, dat de garant der leening het Provin- cialaat der Congregatie der Paters Oblaten van de Onbevlekte Maagd Maria te Huijsfeld de verschuldigde rente der leening, aan te vangen 1 Juli, ten gunste der obligatiehouders stort bij de Konversionskasse te Berlijn en wel zoolang de debitrice zelve niet in staat is haar beta lingsverplichting ten volle na te komen, met algemeene stemmen aangenomen. i LEIDEN. Candidaats-examen geschiedenis, mej. N. H. Schokking; cand. ex. wis- en natuur kunde letter A, mej- E. Sieburgh, de heer C. K. Noordenbos; letter B, de heer R. J. Wille. Economisch doct.-ex. indologie, de heeren H. L. Barre en G. Appel. Doct.-ex. rechten, mej. C. M. F. Libourel en de heeren H. C. van Pan- huijs, J. H. Pel. Cand.-ex. klassieke letteren de heer VjT. Kraak, mej. E. C. Fontein. Doctoraal- ex. geneeskunde mej. A. E. H. Kamerbeek en de heer H. Grelinger. Arts-examen eerste gedeelte mej. A. M. Doyer en de heeren L. A. Hanrath en C. W. Ouder kerk. Bevorderd tot arts de heeren D. E. E. von Devivere, P. Bremer en G. B. van Drul. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift, getiteld: „Leven en werken van Arij Prins; een bijdrage tot de studie van de beweging van tachtig" de heer S. P. Uri, geboren te Delft; idem tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift, getiteld: ..De medi sche zijde van de bedevaart naar "Mekkah" de heer Abdoel Patah. geboren te Bandoeng. Geslaagd: doctoraal examen rechten de damec A. E. D. Norel en A. P. J. Gregory. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter K de heer D. A. Kerpel en mejuffrouw W. M. Schuil. Doctoraal examen, klassieke letteren de heer K. A. de Meyier. Opleidingscursus voor Montessori-leerkrachten. Geslaagd de dames: J. van Beusekom (Zr. The resa) Amersfoort; M. Daemen (Zr. Angeline), Moerdijk; B. van Dijk Schijndel, P. Kint (Zr. Thomasina), Den Bosch; W. Meeter (Zr. Aloy- sius), Den Bosch; en C. van Zijl (Zr. Mauritia), Nijmegen. Afgewezen 5. Dinsdag 23 Juli a.s. zal de groote Nederland sche Nationale Bedevaart naar het Heiligdom van Maria vertrekken. Ongeveer 1500 Nederlandsche Katholieken zullen met de vier zwaar beladen treinen van Nijmegen en Roosendaal de reis naar het verre Lourdes ondernemen, om op de gezegende plek de voorspraak van Maria en de kleine Berna- dette af te smeeken voor de ruim 300 zieken die met den witten trein zullen vervoerd wor den. Een drietal personen, bij wie na terugkomst van de vorige Nationale Bedevaart geheele of aanmerkelijke beterschap geconstateerd werd, zal dit jaar als pelgrim meegaan om aan het Bureau des Constations te Lourdes nader on derzocht te worden. De Vereeniging van Ziekenverpleging van O. L. Vrouw van Lourdes. geholpen door een staf van gediplomeerde ziekenverpleegsters, heeft de zorg voor de zieken gedurende de reis en 't verblijf te Lourdes. Deze staf zal worden bij gestaan door een 150-tal dames infirmières, benevens door 120 brancardiers, die zich allen, zonder uitzondering, geheel belangeloos voor dit heerlijke werk van naastenliefde hebben beschikbaar gesteld. De aanwezigheid van Z.H.Exc. mgr. dr. J. Olav Smit zal zeer zeker bijdragen om de schit terende plechtigheden, welke de Ned. Nationale Bedevaart zoozeer kenmerken, nog meer luister bij te zetten. Ook dit jaar zal wederom een groep van 45 Ned. R.K. Verkenners, voortrekkers uit alle oorden van ons land, aan de Bedevaart deel nemen, om zich te Lourdes geheel en al in dienst te stellen van de zieken. Al zal te Lourdes veel gebeden worden voor de arme zieken en ook voor ieders nood in het bijzonder, de intentie der bedevaart is: „Dat ons vaderland moge bevrijd blijven van den rampzaligen invloed van het moderne heiden dom." Reeds meer dan vijfhonderd jaar lang trekt iederen tweeden Maandag in Juli een groote processie door de straten van Münster in West- falen, als een bewijs van dankbaarheid van gemeentebestuur en bevolking voor het behoud van de stad Münster, die in de middeleeuwen voor de pest gespaard bleef en toen de stad door brand werd aangetast van den totalen ondergang gered werd. Deze processie vindt haar oorsprong in een oude gelofte van het volk, zoodat het vanzelfsprekend is dat deze traditie door de geloovigen in eere wordt gehouden. Dit jaar viel de tweede Maandag in Juli juist daags na de groote demonstratie van de N.S. D.A.P.. waarbij uiterst felle aanvallen werden gericht op de Katholieke Kerk en vooral op den Bisschop van Münster. Voor de diepgeloo- vige bevolking uit Münsterland was dit zelfs een aanleiding, om in nog grooteren getale aan de jaarlijksche processie deel te nemen. Meer den 10.000 personen trokken in plechtigen om- megang, die meer dan vijf uur duurde, door de oude binnenstad. In de vier kerken der binnen- y stad werd de zegen met het Allerheiligste ge- geven. Opvallend was vooral dit jaar de groote deelname der jeugdvereenigingen en studenten organisaties, met honderden vlaggen en banie ren. Na afloop van deze geweldige openbare ge loofsbelijdenis werd op het Domplein een reus achtige betooging gehouden voor het paleis van den Bisschop, die daags tevoren door de leiders der N.S.D.A.P. zoo smadelijk bejegend was. Van heinde en verre waren de boeren uit Münsterland gekomen. Het geroep „Heil Cle mens-August" was niet van de lucht. Telkens opnieuw moest de beminde bisschop aan 't ven ster verschijnen, om de ovaties van de duizend koppige menigte in ontvangst te nemen. Ten slotte was de Bisschop wel genoodzaakt om 't volk toe te spreken. De kerkvorst vermaande de geloovigen om trouw en standvastig te blij ven in het geloof, vooral nu de duivel rond gaat, zoekende wien hij zal verslinden. Weer staat hem, sterk in het geloof. Het waren woorden, een echten Duitschen bisschop waardig. Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens zal Zondag 28 Juli de H. H- Wijdingen van het Priesterschap en van het subdiaconaat toedienen in het kloos ter der Paters van de H. H. Harten aan den Cauberg te Valkenburg. De Mariale dagen voor Priesters, Klooster lingen en Seminaristen worden dit jaar gehou den vanaf Maandagmiddag 26 tot Woensdag middag 28 Augustus in de Abdij van Tongerloo iProv. Antwerpen) en hebben als algemeen on- onderwerp: Maria-Koningin. Het programma vermeldt: Toespraak door Z. Exc. Mgr. Coppieters, bis schop van Gent; Alg. Overzicht der Mariologie en Mariale ge- gebeurtenissen in het laatste jaar, door den Z E. H. Kan. Dr. J. Bittremieux, Hoogleeraar te Leuven. Begrip en Wezen van het Koningschap in 't algemeen, door Z. E. P. Seb. Tromp S. J., Prof. aan de Gregoriana te Rome. Christus-Koning, door den Z. E.P. Dr. Nic. Sanders O. F. M„ Weert (Holl. Limb.). Maria Koningin in Schrift en Traditie, door den Z.E. P. Mag. Am. Teetaert O.M. Cap., Assisië. Theologische Grondslagen van Maria's Ko ningschap door den Z. E. H. Dr. L. de Gruyter Nijmegen. Theologische verklaring van Maria's Koning schap. door den Z. E. P. Seb. Tromp S. J„ Prof. aan de Gregoriana te Rome. Koning-in der Harten, slotvoordracht door Monseigneur F. Frencken, Breda. 's Maandagsavonds voordracht met lichtbeel- d('* Maria Koningin in de Kunst, door den Z. P. P. Indekeu S. J.; Dinsdasavonds Ma riale Liederavond. NIJMEGEN. Aan de R K. Universiteit te Nijmegen zijn geslaagd voor het: doctoraal-examen in de rechten de heer C. Tibakx uit Amsterdam; doctoraal-examen in de theologie de eerw. pater T. H. Kappers uit Liesbosch. Doctoraal-examen in de klassieke taal en let terkunde de heeren J. F. A. G. König uit Maas tricht en W. L. A c. N. Harts (cum laude) uit Niftrik bij Nijmegen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5