Tweede lustrum van „Onze Gezellen" %lck watwiU STOOP'S OVERDEKT BEIDE STEEDS OPEN EN OPENLUCHTBAD KWARTJESZWEMMEN CHEVROLET KENT GEEN SLECHTE WEGEN JOH. SWAALF - NIEUWE GRACHT 78, HAARLEM 1925 -14 Juli - 1935 ZATERDAG 13 JULI 1935 In tien jaren uitgegroeid tot een groote katholieke voetbal- vereeniging, die nu in de hoogste afdeeling van onzen bond uitkomt Een eervol verleden Wij blijven werken... n Voorspoedige toe komst" Tien jaren katholiek voethal VOGELENZANG LIJNDEN Gezellen vooruit! D. H. V. B. De laatste loodjes D.H.V.B.'-competities nog niet geëindigd SCHAKEN Simultaan-séance A. D. de Groot WIELRENNEN ACHILLES—LE CHAMPION Op de Heemsteedsche wielerbaan VRAGENBUS TREKJES No. 851 Wat zij wisten Morgen, 14 Juli, bestaat de R.K. Voetbal- vereeniging „Onze Gezellen" tien jaar. Een tien-jarig bestaan voor een voetbalclub be- teekent een mijlpaal, waarbij men even te rugblikt op hetgeen op den afgelegden weg werd gepresteerd, op de moeilijkheden, die werden overwonnen, op de triomphen, die werden behaald. Voor de leiders van O. G. moet die terugblik wel een groote voldoe ning opwekken, niet omdat de levensweg van hun vereeniging zoo gemakkelijk was, doch integendeel, omdat de groote obstakels zoo glansrijk werden overwonnen. Ook om de sportieve successen, die werden behaald en omdat hun vereeniging is uitge groeid tot een groote katholieke voetbalver- eeniging, die thans reeds in de hoogste afdeeling van onzen voetbalbond uitkomt. Op 14 Juli 1925 werd „Onze Gezellen" opge richt door een vijftiental jongens van 15 tot 17 jaar, die al de moeilijkheden doormaakten, die een kleine katholieke voetbalvereeniging een tiental jaren geleden placht te ondervinden. Weinig of geen waardeering van buitenaf, moeilijkheden met het speelterrein, schier on overkomelijke bezwaren, etc., etc. Van de vijftien oprichters zijn heden nog verschillende personen lid van de vereeniging en vier van deze heeren hebben thans zitting in het bestuur. Tien jaar geleden werd begonnen in de derde klas van den D. H. V. B., doch al spoedig kon O. G. promoveeren naar de tweede klasse. Het ledenaantal breidde zich langzaam uit en reeds na enkele jaren kwam men tot de overtuiging, dat hier de grondslagen waren gelegd voor een groote en sterke vereeniging. Het seizoen 19281929 bracht het kampioen schap der tweede klasse en het volgend seizoen, het eerste lustrumjaar, werd een periode van grooten bloei en belangrijke sportieve successen. Gedurende het seizoen 1929—1930 zag O. G. namelijk kans om kampioen te worden van haar klasse; tevens werd zij kampioen van den D. H. V. B., kampioen van Haarlem en de kroon werd op het werk gezet door ongeslagen naar den I. V. C. B. te promoveeren. Een record prestatie, zooals slechts weinige clubs hebben geleverd. Dan kwam echter de reactie en in het eerste seizoen, als I.V.C.B.-er zag O. G. niet minder dan een zestal spelers van haar eerste elftal uit haar gelederen verdwijnen. Gelukkig kor. men zich in den X. V. C. B. handhaven, doch het zou eenige jaren duren voordat het eerste elftal zich zoover hersteld had, dat het weer een belangrijke rol in de competitie ging spelen. Verleden jaar was dit elftal weer op volle kracht en met vlag en wimpel werd dan ook het kampioenschap van de 2e klasse I.VCB. veroverd en ook de promotiewedstrijden werden tot een goed einde gebracht, zoodat Haarlem weer een eersten klasser rijker was. In de afgeloopen competitie heeft O. G. in- tusschen bewezen ook in de hoogste klasse van den I.V.C.B. een geducht tegenstander te zijn. De eerste drie wedstrijden werden alle gewon nen en het leek een oogenblik, alsof O. G. reeds in haar eerste jaar regelrecht naar het kam pioenschap stevende. Dit zou echter al te mooi geweest zijn en per slot van rekening moest men zich met een bescheidener, doch eervolle plaats tevreden stellen. Thans telt de vereeniging „Onze Gezellen" een 130 leden (waarvan een 70 junioren) en dit is een goede basis om op voort te bouwen. Wij gelooven echter, dat met een goede propaganda campagne dit aantal nog belangrijk kan wor den uitgebreid. Wel zijn de omstandigheden in Haarlem-Noord moeilijk, doch ongetwijfeld zal het zeer actieve bestuur op den duur er in sla gen zijn vereeniging die plaats te doen inne men, die zij verdient. Het bestuur is samenge steld uit de heeren: kapelaan Van Houten, geestelijk adviseur en waarnemend voorzitter; J. Loerakker, secret--is; P. Schoorl, penning meester; R. Kaasenbrood, J. Lindström, P. El frink en de juniorenleider P. v. Duin. Vooral aan de juniorenzorg wordt bij O. G. veel aandacht besteed. Wij vestigen hierop vooral de aandacht in de hoop, dat dit een opwekking zal zijn voor de ouders van jeug dige voetbalenthousiasten in Haarlem-Noord, om toe te zien, dat hun jongens toch vooral in een katholieke voetbalclub hun sport gaan be oefenen. We zijn er van overtuigd, dat de be langen van de junioren in O. G. op uitstekende Wijze worden behartigd. Morgenavond zullen de leden zich op een feestvergadering verzamelen, terwijl ook voor de junioren eenige feestelijkheden zijn georga niseerd. De officieele feestelijkheden zullen Het eerste elftal van Onze Gezellen in 1925 echter eerst in de maand September plaats vinden. In de afgeloopen jaren heeft O. G. bewezen een goed bestuurde voetbalvereeniging te zijn, die op katholieken grondslag is opgebouwd en wij twijfelen niet of ook in de toekomst zal O. G. op waardige wijze haar taak in het Haar- lemsche R.K. voetballeven weten te vervuilen. Van harte feliciteeren we het bestuur en de leden van O. G. met hun tweede lustrum en we hopen, dat de vereeniging van hun katho lieke stadgenooten altijd dien steun en waar deering zal ondervinden, waarop zij recht heeft. Tien jaren Katholieke sport, dat wil zeggen; tien jaren bouwen aan het groote organisme van de katholieke eenheid! Als het in het gewone leven waar is, dat de kleintjes langzamerhand grooter worden, dat vader en moeder niets liever zien, dan dat de grooter geworden kinderen op den in de jeugd aangegeven weg voortgaan zonder dat zij er zelfs maar over denken om een anderen kant uit te gaan.... zoo is 't ook met elke vereeni ging en dus ook met Onze Gezellen. Tien jaar geleden o ik hoor het nog zoo dik wijls vertellen vooral in deze lustrum-dagen, met wat zorg werd toen het „pasgeboren kindje" omringd; met wat gevaren hau dat jonge leven toen reeds te kampen; maar de vele monden en handen, die raad en daad ver schaften, maakten de zorgen lichter, weerden de gevaren stoutmoedig, en zorgden voor een normalen, ik zou haast durven zeggen, een ab- normaal-voorspoedigen groei. En het kind werd grooter, en begon de aan dacht van belangstellenden op zich te trekken, en na negen jaren zat het al in de hoogste klas! Ik zei reeds, dat de ouders hun eigen levens ideaal gaarne in hun kinderen verwezenlijkt zien; dat is in ieder normaal gezin de gewone regel. En wat een verdriet voelen zij niet, als er ook maar een van de vele kinderen zich afwendt van de wijze leiding der Ouders, en z'ch een weg kiest, die misschien aanlokkelijk schijnt aan den buitenkant, maar die vol voetangels en klemmen, vol onvoorziene gevaren is. Zoo is het ook in onze groote Gezellen-huis gezin. De ouderen die het kind zagen op groeien, kunnen ons alleen vertellen van moeite en zorgenHoe jammer, dat ook zij moesten ervaren, hoe enkelen het gezinsverband verbra ken, en dien genoemden onverantwoordelijken weg insloegen.... Maar genoeg hierover! Blij mag Onze Gezel len terug zien op den gedanen arbeid: met nieuwen moed en blij enthousiasme vervuld gaat zij weer een nieuw tijdvak beginnen. God dankend voor de ontvangen zegeningen, en vol vertrouwen op dien Gever van alle goed, Die bjj alle sportlievende strevingen en activiteiten toch op de allereerste plaats en in het mid delpunt van het vereenigingsleven blijft staan. Met dat vertrouwen en hopend op het mede- leyen van alle geloofsgenooten en sportvrienden, gaan wy ons tweede tiental jaren met vreugde tegemoet; en dan kan het niet anders, of in ons noordelijk stadsdeel, waar alles uitbreidt en steeds grooter wordt, zal ook O.G. een heerlij ken tyd van bloei tegemoet gaan. Tien jaren Roomsch Katholieke sport is nog niet genoeg Wij blijven werken, om het gebouw van ons ver eenigingsleven „af" te krygen. Wanneer zal dat zijn? vraagt U! Dat zal zijn, als alle katholieke Haarlemmers, alles hebben begrepen, wat alle Roomsch Katholieke sportmenschen hun altijd hebben voorgehouden! Kap. A- van Houten Pr., Voorzitter, Geestelijk adviseur. J» De Roomsche Sportbeweging begint beteeke- nis te krijgen. Dat blijkt uit de lustra, die overal gevierd worden. Niet alleen de hoeveelheid en de hoedanigheid van een vereeniging hebben beteekenis, doch ook de leeftijd. De leef tyd getuigt van levensvatbaarheid, van volharding en moed. En niet minder van eensgezindheid en clubliefde. Onze Gezellen hebben de voetballadder regel matig beklommen tot de bovenste treden; en daar staan ze nog met het vast voornemen, die plaats niet meer te verlaten. Wel 'n mooi succes bij dit feest. Aan „Onze Gezellen" een hartelijke geluk- wensch. De hoogere clubs zijn de windvangers, naar hen wordt gekeken; zij zyn de trekpaarden van den R. K. F.-wagen. Jullie voetbal-werk moet af zijn. Dit mede te bereiken en vol te houden is ook de plicht van „Onze Gezellen." Om deze roeping goed te vervullen, gaat men kracht en opleving halen bij de lustrumviering. We richten even een rustbank op en overden ken de wording en uitgroei; we overwegen hoe we het gedaan hebben en leeren uit het ver leden, hoe het in de toekomst moet gebeuren. Vanzelf gaan dan aan onzen geest voorbij de zware oogenblikken van de kinderjaren, de aangename gebeurtenissen van overwinningen en kampioenschappen. En uit al die feiten trek ken we nuttige lessen voor de toekomst. Zoo wordt zelfs een lustrumviering nog leer zaam voor het geheel. Daarom „Onze Gezellen", driewerf hoera en 'n voorspoedige toekomst. p. F. L. ESSER, O E.S.A. Voorzitter D. H. V. B. Namens alle katholieke voetballers van Haar lem en omstreken onze gelukwenschen. Tien jaar van Katholiek Voetbal. Tegenwoordig een betrekkelijk jonge leeftijd voor een Katholieke Voetbalvereeniging. Maar een leef tyd welke zeker het vermelden waard is, een mijlpaal waarby men terugziet naar wat men bereikt heeft in deze jaren. Bij een dergelyk feest is het gewoonte de be haalde successen weer eens te bespreken en ik geloof niet dat er, zeker in onzen Haarlem- schen Bond een vereeniging geweest is, welke speciaal op voetbalgebied in zoo'n korte periode kans zag bij haar 10-jarig bestaan reeds eenige jaren te spelen in de hoogste afdeeling onzer organisatie. Doch niet alleen op het gebied van Voetbal len behoort O.G. tot een der meest vooraan staanden, maar tevens hebben wü kunnen con- stateeren dat O.G. als vereeniging een ware propaganda is geweest voor onze Katholieke voetbalorganisatie en voor onzen Haarlemschen Bond in het bijzonder. O.G. is een vereeniging welke op pooten staat. Een vereeniging wier leden met hart en ziel aan hun club verbonden zijn. En dat kan ook niet anders. Indien iedere vereeniging een bestuur bezat als O.G. dan kunnen successen niet uitblijven. Een bestuur van menschen welke al hun werk kracht stellen in dienst van hun vereeniging. Het is niet mijn gewoonte namen te noemen, maar ik meen toch in dit geval een uitzonde ring te mogen maken, door een bij zonde: woord van hulde te brengen aan den volijverigen se cretaris van O.G. den heer Loerakker, welke Een slechten dag. De heer B. v. S. heeft, toen hü zich van huis naar zyn tuin begaf, zes bankbiljetten van tien gulden verloren. De eerlyke vinder is nog steeds niet op ko men dagen. Geslaagd Te Etten (N -B.) slaagden voor costumière de dames H. Schrama, J. Baars en W. Post. vanaf de oprichting reeds deze zoo moeilyke functie vervulde. Moge hij nog zeer vele jaren voor O.G. be houden blijven. En thans staat gij weer aan 't begin eener nieuwe periode. Aan de leden vraag ik, blijf uw vereeniging, maar boven alles blijf uw principe trouw. Aan het bestuur vraag ik, werk met eenzelfde energie als in de afgeloopen jaren en dan kan het niet anders of uw vereeniging zal blijven de vereeniging waar Katholiek Haarlem trotsch op is. JAC. BOOT, Voorzitter R. K. Haailemsche Voetbalbond. Onze Gezellen viert a.s. Zondag haar tien jarig bestaan! Met zeer bescheiden middelen opgericht zal zeker niemand op 14 Juli 1925 gedacht hebben, dat Onze Gezellen reeds tien jaar later met goed gevolg de vuurproef zou volbracht hebben in de hoogste afdeeling van den I. V. C. B. Niemand van de jeugdige oprichters van 1925 een vijftiental jongelui van 1618 jaar heeft ooit vermoed, dat hij den grondslag legde van een der grootste Haarlemsche vereenigin- gen. Onze Gezellen heeft den strijd tegen eigen geloofsgenooten opgenomen en heeft beWezen, dat Onze Gezellen niet enkel bestaansrecht heeft, doch tevens dat zij in een behoefte voor ziet. In 1935 toch komen ruim 120 jongelui in 9 elftallen uit om de eer van Onze Gezellen op het groene veld te verdedigen! Een krachtige juniorenafdeeling van een zes tigtal jongens onder de zeventien jaar zorgt er voor, dat Gezellen's toekomst verzekerd is. Deze resultaten hebben aan velen offers ge kost, doch het is niet tevergeefs geweest. Onze Gezellen viert feest en zij heeft daar recht op. In de afgeloopen tien jaren is hard gewerkt en de oude garde heeft den lof te incasseeren 'n hechten grondslag in het verleden gelegd te hebben, waarop de jongere garde het uitgebrei de Gezellenhuis van heden heeft gebouwd. De jongeren hebben de erfenis der ouderen goed beheerd, zoodat ook zy met trots kunnen erug zien op wat gepasseerd is. Hun taak is evenwel nog niet ten einde. Zij dienen de geschiedenis te maken van een nieuw tijdperk! Mogen de komende tien jaren getuigenis af leggen van hun groote liefde voor Onze Ge zellen. Het tijdperk 19251935 is afgesloten. Het aanvangssignaal voor een nieuwe tien jarige periode is gegeven. Gezellen aan den arbeid!! J. J. LOERAKKER. De liefhebberij voor de voetballerij wordt in den D.H.V.B. thans wel een weinig te ver door gevoerd. Nog steeds zien we wedstryden voor de promotie-degradatie-competitie vastgesteld. Het is wel jammer dat de competitie, welke overigens zoo vlot is verloopen, thans dusdanig wordt verlengd. Half Juli en dan nog belang rijke wedstryden, het is te veel van het goede. We hebben nog eens een tijd gekend in de D.H.V.B.-competities, dat we na 15 Juni een z.g. gesloten seizoen hadden. Dat bestaat blijk baar niet meer; het ware te wenschen dat zulks weer wordt ingevoerd en dat de even tueel nog te spelen wedstryden dan maar in 'n beter jaargetyde gehouden worden. De resultaten mogen dan misschien anders worden; in Juli kan men ook niet de beste uitslagen verwachten, omdat er in onze voet balclubs toch jongelui genoeg trappen uitslui- ttend voor hun plezier en dat plezier is in deze omstandigheden ver te zoeken. In afdeeling Noord staat de wedstryd Spar ta 2Alw. Forward 2 nog op het programma, een wedstryd waarbij niets meer op het spel staat. Onnoodig om te spelen; wie er wint kan ons koud laten. Afdeeling Centrum vermeldt meer wedstry den, waarvan NEA 2—DOSS 3 en TYBB 5 Lisse 5 de belangrykste zyn. En dan is het seizoen byna ten einde. Vol gende week misschien nog tot besluit eenige wedstryden en dan zal de voetbal toch eindelyk weer eens rust krijgen. Het wordt tyd.... Het volledige programma luidt: Afd. Noord: Sparta 2Alw. Forward 2. Afd. Centrum: NEA 2—DOSS 3, TYBB 5— Lisse 5, VVL 2KRV 2. Afd. Zuid: GDA 2Aeolus, VeloSt. Igna tius. (voorverwarmd zwemwater, minimum 68 a 70 gr.) ZONDAG TOT 6 UUR 's AVONDS Eig. badgoed mag worden medegenomen (Verplicht ontsmetten 3 ct.) incl. badgoed eiken werkdag van 6 tot 7.45 uur 's avonds, bovendien Zaterdags van 8 tot 10 uur 's avonds. Donderdagavond speelde de heer A. D. de Groot van Santpoort in Café „Suisse" aan den Rijksstraatweg simultaan tegen leden en genoo- digden van de Schaakclub „De Rochade", de club van Haarlem-Noord. Na een kort openingswoord van den voorzit ter der Club, den heer S. J. Abspoel, nam het spel om ruim 8 uur een aanvang. De heer de Groot vondt twaalf borden tegenover zich. Rus tig, maar in snel tempo ging hij langs de borden en het duurde niet lang of zijn overwgend spel leidde tot ontknoopingen. Om 9 uur waren er reeds eenige partijen uit, en om ruim 10 uur waren alle borden beslist, met het resultaat dat de heer de Groot 11 partyen had gewonnen, er niet een had verloren, en remise had gespeeld tegen den heer C. Pels uit Velsen. Vervolgens speelde de heer de Groot tegen eenige leden der Club in consultatie nog een blind-partij, die wegens het vergevorderde uur niet meer uit kwam. maar die bij het afbreken van het spel voor den heer De Groot vrijwel gewonnen stond. Dinsdag 1.1. vond bovengenoemde ontmoeting plaats, welke een buitengewoon spannend ver loop had. Van deze ontmoeting, welke bestond uit sprint, ploegachtervolging en een 200-ronden koppelwedstryd, won Le Champion de sprint en Achilles de ploegachtervolging, zoodat, toen de koppel wedstrijd moest beginnen, beide clubs 3 punten hadden. De spanning zat er dus nog volop in. Ontzettend jammer was het, dat Ben v. d. Aart reeds bij het begin van den koppel wedstryd kwam te vallen en daardoor den stryd moest staken. Van de sprint werd de eerste rit gewonnen door W. Frank (Le Champion) vóór Wester (Achilles); 2de rit: 1. H. van Beugen (A); 2. Zwarts (Le Champ.)3de rit 1. Zwarts; 2. Wes ter; 4de rit: 1. Frank; 2. H. van Beugen. Dit onderdeel der ontmoeting werd dus ge wonnen door Le Champion. In de ploegachtervolging nam de Champion- ploeg, bestaande uit: v. d. Stek, Nagels en Oomkes eerst een voorsprong van 20 tot 25 me ter. De Achillesmenschen, v. d. Aart, v- Wees, en J. Engel gooiden er een schepje op met het gevolg, dat zij juist in de laatste ronde de Champion-ploeg te pakken hadden. Deze 20 ronden werden afgelegd in 4 min.. 59 seconden, wat dus een gemiddelde van bijna 48 K.M. beteekent. De series der wedstryden over 20 ronden voor leden van beide vereenigingen (niet deeinemers aan de clubontmoeting) hadden tot resultaat dat zich voor de finale plaatsten: Anese, de Hoog, Philipse, B. de Vries, Bouwman, de Ruiter, van Veen, P. van Kessel en Th. van Staveren. De finale hiervan had het volgende resultaat: 1. H. de Hoog; 2. v. d. Veen; 3. Bouwman en 4. B. de Vries. Hierna was de koppelwedstrijd aan de beurt, waarin de volgende koppels startten: Frank- v. d. Stek, Zwarts-Stroop, Nagel-Portengen, Lozekoot-Oomkes (allen van Le Champion) en de volgende Achilles-koppels: v. Wees-v. d. Aart, Wester-Rusman, Engel-v. Honschoten en v. Ma- ris-Klinkenberg. De strijd werd zeer fraai, doordat de koppels zoo gelijk op gingen. Ontelbaar waren de uit looppogingen. Éénmaal was het koppel v. Wees- v. Honschoten, hetwelk was gevormd na het uitvallen van v. d. Aart en J. Engel, driekwart baan weg, doch ook zij moesten zwichten voor de overmacht en zagen hun voorsprong teniet gaan. Ook Wester-Rusman en Frank-v. d. Stek poogden herhaaldelyk weg te komen, doch zon der resultaat. Het gevolg van deze jachten was alléén, dat de minder sterke koppels geleidelijk meerdere ronden achterstand kregen. Er konden slechts twee klassementen verreden worden, waarvan de uitslagen waren als volgt: lste kl.: 1. Zwarts-Stroop; 2. Frank-v. d. Stek; 3. v. Wees-v d. Aart; 4. Lozekoot-Oomkes. 2de kl.: 1. Zwarts-Stroop; 2. Lozekoot-Oom kes; 3. Frank-v. d. Stek; 4. v. Maris-Kïinken- berg. Het laatste klassement kon, doordat er nog steeds versehrikkelyk gejaagd werd, niet nor maal worden verreden. Eén ronde vóór het einde werd toen de bel geluid, waarop de volg orde der renners in de daaropvolgende ronde als uitslag van dit laatste klassement werd aan genomen en deze was als volgt: 1. Frank-v. d. ASLOOZE VOORWIEL-OPHANGING. OFFICIAL DEALER Stek; 2. v. Wees-v. Honschoten; 3. Zwarts- Stroop; 4. Wester-Rusman. De totaal-uitslag was: 1. Zwarts-Stroop 12 punten (Le Champion)2. Frank-v. d. Stek 10 punten (Le Champion); 3. v. Wees-v. Hon schoten 5 pnt. (Achilles)4. Wester-Rusman 1 pnt. (Achilles); op twee ronden: 5. Lozekoot- Oomkes 5 pnt. (Le Champion)6. v- Maris- Klinkenberg 1 pnt. (Achilles). De totaal-uitslag der clubontmoeting was: 1. Le Champion 5 punten; 2. Achilles 4 punten. Tenslotte reikte "de heer v. Duynen den uit geloofden beker aan den eere-voorzicter van Le Champion uit en maakte er de aanwezigen op attent, dat over veertien dagen een zelfde ontmoeting zal plaats vinden tegen Nieuw-Swift uit Leiden. (Herplaatst wegens misstelling). Vraag: Hoe wordt; de huurwaarde berekend van winkels? Antw.: Bij winkels of lokalen tot uitstalling komt de huurwaarde en mobilair slechts voor één derde in aanmerking. Vraag: Ik heb altijd 14 dagen vacantie gehad. Dit jaar kryg ik slechts een week. Heb ik nu recht, dat ik die andere week uitbetaald kryg, daar ik aangenomen ben met 14 dagen vacantie? Antw.: Indien er geen verandering in de overeenkomst is gekomen hebt u recht op 14 dagen vacantie. Het staat vry natuurlyk op de een of andere voorwaarde, b.v. financieele ver goeding, van dat recht op 14 dagen vacantie ge heel of gedeeltelijk af te zien. Recht op uitbe taling voor de week vacantie, welke u mist, hebt u niet. Vraag: Sinds Augustus 1934 ben ik te Haar lem gevestigd, voordien in het buitenland. In Augustus huurde ik een woning van f 408.be lastbare huurwaarde, in Maart van dit jaar een winkelhuis, waarvoor ik f 50.per maand huur betaal. Voor het belastingjaar 1935 werd ik we derom aangeslagen naar een belastbare huur waarde van f 408.kinderaftrek 24. Totaal f 52,96. lo. Is dit juist of kan ik reclameeren of ont heffing vragen? 2o. Hoeveel belasting moet betaald worden voor f 1800 inkomen, 2 kinderen en hoeveel voor f 2600.en 3 kinderen? Antw. 1: Ja, dat bedrag is juist. De personeele belasting wordt berekend naar den toestand op 1 Januari van het belastingjaar; de inkomsten belasting naar den toestand op 1 Mei. 2.: Over het belastingjaar 19341935 zou iemand met f 1800 inkomen en 2 kinderen aan ryksinkom- stenbelasting en gemeentefondsbelasting hebben moeten betalen een totaal bedrag van f 55.44; met f 2600 inkomen zou hy in totaal f 101.04 moeten betalen. Vraag: 1. Hoe kan men uit een pluchezitting van een stoel transpireer vlekken verwyderen? 2. Hoe verdelgt men steen'motten uit een voch tig huis? 3. Bestaat er ook een chemisch middel om een vochtig huis droog te doen worden? Antw.: 1. Met alcolhol; 2. Vraag 'n middel bij uw drogist; 3. U zult daarvoor een deskundige moeten raadplegen. Er worden vele middelen aanbevolen, maar wij durven voor geen enkel eenige verantwoordelijkheid dragen. Vraag: Wat is het particulier adres van den heer Albert Hein? Antw.: U bedoelt waarschijnlijk den heer Albert Heijn. Diens particulier adres is: Koe- koeksweg 2, Aerdenhout. Vraag: Ik heb aan iemand een pension per maand verhuurd. Hij betaalde ook per maand. Wanneer hy nu midden in de maand vertrekt, is hy dan verplicht de geheele maand uit te be talen? Antw.: De opzegging kan slechts plaats heb ben na inachtneming van den wettelijken op zegtermijn. Valt deze termijn in het midden der maand, dan behoeft de pensionprijs niet tot het einde der maand te worden betaald. Vr.: Zyn de volgende loten van den Rotterd. Schouwburg reeds uitgeloot? Serie 0095 No. 037; Serie 1584 No. 022; Serie 0225 No. 047; Serie 2382 No. 056. Antw.: Nog niet. Vr.: Is Serie 3173 No. 28 van den Rotterd. Schouwburg uitgeloot? Antw.: Nog niet. Vr.: Ik ben in de personeele belasting aange slagen als volgt: huurwaarde f 420.hoofd som lste grondslag na kinderaftrek f 16. hoofdsom 2de grondslag f 31.20. Totaal f 52. Ik heb 3 kinderen beneden de 18 jaar en ben woonachtig in Velsen. Mijn inkomen is f 1951 per jaar. Is deze aanslag juist? Antw.: De aanslag in de personeele belasting is juist. Met uw inkomen heeft deze aanslag niets te maken. Vr.: Ik zou graag correspondentie voeren met een meisje uit België, dat Nederlandsch spreekt. Tot wien moet ik my wenden? Antw.: Wend U tot een of ander geestelijke in België, b.v. den hoogeerwaarden heer Deken van Antwerpen, Mgr. Zech, Groenplaats, Ant werpen, met vermelding van allerlei bijzonder heden omtrent Uw persoon en bijvoeging van een aanbeveling van een kapelaan of den pas toor uwer parochie. Vr.: Kan iemand R.K. georganiseerd zijn, zonder iets aan zyn plichten te voldoen en zelfs niet kerkelijk getrouwd te zyn? Antw.: Zonder zeer bijzondere omstandig heden is dit geval niet denkbaar. De zon was één groote goud-plas in het tuintje.... Ze maakte gloeiende bollen van de gera niums, van de rozen, van de dahlia's. Ze smeet de rhododendrons en de witte kie- ^Isteentjes in zilveren schateringen de °ranje lelies werden vlammende kelken Er was gebrom van vetgezogen hommels en Sefluit en gestoei van vogels. En daar middenin zat Dolf.... leunde slap ies tegen 't kussen, dat op de rug van de groote rieten stoel hing. Naast hem stond 't tafeltje met nog drie Van de vier sneedjes brood, royaal belegd met vorst en rookvleesch.... en 't nog byna volle Slas melk. De musschen, die 't al lang wisten, wipten tot vlak by z'n voetenen hun scheeve kop jes schenen te vragen hoe 't er nou eigenlijk ^ee zat vandaag En toen ze hun ongeduldige piepjes naar de stoel seinden, kwam Dolf even los uit z'n ver strooiing „Zoo, jongens.... zitten jullie alweer te be delen? Toch maar fijn, hè.... dat jullie altijd •daar zoo lekker kunt vreten...." Er kwam 'n grommend kuchjeen Dolf keek even schuwig naar de deur van 't keu kentje, waar moeder bezig was met emmers en pannen. En daar begon 't feest voor de muschjes. Om de beurt fladderden ze weg met 'n vlokje wittebrood, om 't in een veilig hoekje op te gulzigen en in één zwaai weer bij de stoel neer te strijken. En ze driftigden elkaar achterna om 'n randje vet of 'n worst-velletje, dat van 't eene snaveltje in 't andere werd gesleurd. „Ook hier de stryd om 't bestaan...." mom pelde Dolf.... En weer zoo'n kuchje.... nu met 'n scheu rende hoest er achteraan. In de keuken stokte opeens 't geluid van em mers en pannen.... heel eventjes maar.... Wat sneller en luidruchtiger werd 't werk hervat, en er klonk een liedje doorheen. 'nPaar minuutjes later ging de keukendeur open en Dolf greep haastig het bordje en 't glas. Moeder Beijnders stond 'n poosje zwijgend achter z'n tafeltje, de dampende waschhanden in de zyen het hoofd ging afkeurend heen en weer. „Is dèt nou eten, Dolf? Wat moet er in 's he melsnaam van terecht komen?" „Ja, ja, ja" nam Dolf wat ongeduldig 'n hap en 'n slok „Me goeie mensch, ik heb toch alle tyd „Alle tyd, ja! Over 'n goed uur staat 't mid dageten weer voor je neus.... En natuurlyk de helft nog an de mossies opgevoerd, hè? Ja, ik zie 'tkijk daar maar es op de schutting en 't platje.... wel'vijftig zitten er te wachten tot ik weer in de keuken ben.... Tjasses, iedere dag opnieuw dat gezanik met 't eten.... op zoo'n manier knap je nooit opt" „Toe, moeder, doe nou niet of ik doodziek benOver 'n week of drie vier ben 'k weer aan 't werkzal je zien." „Als je zóó blijft eten, over geen drie vier maandenIk weet heel goed, dat je niet doodziek bent.... maar zoo'n verwaarloosde bronchitis gaat je niet in je kleeren zitten.. en als je zelf niet meewerkt, dan „Nou goedover vyf minuten vind je geen kruimeltje meer." „Zal my benieuwenen ik let op de mos sies, hoor.... Vooruit, tuig! Ga maar ergens anders om eten schooien!" Ze liep arm-zwaaiend van de schutting naar 't platjeen in bang gons-gefladder stoof de heele troep de daken en goten op. En 't keukengeluid was er weer. Maar Dolf hoorde niet dat andere.... Zag niet hoe moeder Beynders 'n eind boezelaar tegen haar mond propte, om haar snikken te smoren. Ze wist, wat het was Al 'n half jaar geleden had ze 't voelen aan-huiveren.... toen ie zoo lusteloos van z'n werk kwam alle dagen.... en er nooit-uitge- rust weer heen ging 'smorgens.... En 'n paar dagen geleden had de dokter 't haar gezegd'twas noodig, met het oog op een zorgvuldige verpleging en de voorzichtig heid.... Nauwelijks vier jaar na haar huwelijk had ze haar man verloren.... en nu ging 't met Dolf dezelfde weg op.... En dan had ze niets meer.heelemaal niets meer.... Ze wrong de handen in dringend gebed „Dolf" zei ze in de vooravond „ik moet de deur uit, voor wat boodschappen.... ik ben met 'n half uurtje terug.Ga maar niet meer de tuin in, want 't begint kil te worden bul ten." „Kun je misschien even by Jaap Daams aan- loopen, moeder? Je weet wel, in de Wagen straat „O, juist, jadie van de bond, hê?" „Preciesde penningmeesterik moet kern iets vragen over de contributie en zoo. en over de uitkeering.... misschien kan ie even aankomen, dan heb ik meteen gezelschap." Moeder Beijnders keek met groote schrik- oogen naar de lange lijst met meer dan hon derd namen en adressen. „U zier 't" zei de secretaris met een mee warig glimlachje ,,'t is heel jammer, maar. „Dushijgde moeder Beynders „vóór dat Dolf naar 't sanatorium kan, moeten eerstal de anderen „Zou u 't eerlijk vinden, als we uw zoon lie ten voorgaan? Die honderd anderen wachten allemaal al veel langer." „U heeft gelijk, maar ik wist niet, dat 't zoo erg was.... Dus ik.... ik hoef voorloopig niet terug te komen?" „Zoo gauw er kans is, stuur ik u bericht.... of ik kom zelf even praten „O.. ..maar denkt u er asjeblieft om, dat., nee, ik kom liever zelf nog es hooren, meneer.. Hy weet niet, dat ie.... u begrijpt me wel Ik heb hem niet eens gezegd dat ik hierheen ben gegaanHij is alles wat ik heb, meneer. - m'n man is al.... jaren geleden „We zullen al het mogelijke doen, moeder, misschien valt 't nog mee...." „Nee Jaap.... 't gaat heelemaal niet over de contributie of de uitkeering.... ik wou je over iets anders spreken.... 't.... eh.... 't gaat mis met meNee, doe geen moeite, om me gerust te stellen.... ze maken me niks wijs. Ik was 'n jaar of veertien toen me vader er mee heen ging.... en ik weet nog precies hoe dat allemaal is gegaan.... O, voor me zelf vind ik 't het ergste niet.... ik ben heelemaal ge rust.... maar me moeder, zie je.... als die alleen achterblijft, dan moet ze uit werken gaanof naar de steunAls jy nou 'swou informeeren voor 't sanatorium.... Je weet: als er niet te lang mee wordt gewacht, is er byna honderd percent kans op genezing.... Maar denk er om.... moeder mag 't nog niet weten.... Als 't zoover is, maak ik wel een smoesje.... dat ook voor 'n „verwaarloosde bronchitis" zoo'n verpleging heel goed is.... ja: ze weet niet beter of 't is dat alleen maar., ik laat 't maar zoo.... ze hoort 't altyd nog vroeg genoeg ,,'t Is goed, Dolf.... ik zal m'n best doen.... maar je weet misschien...." „Ja.... dat weet ik.... maar als je T geen werk van maakt, kom je nooit aan de beurt, is 't niet zoo?" „Afgesproken.... ik ga vanavond nog naar de secretaris.... Dat had ik nooit.... nooit kunnen denken, Dolf.... dat ik voor jou, voor jou.... toen we samen nog by Beusedering werktentoen was je 'n. kerel als 'n boom.. en ik kan me niet indenken dat je „Er zijn sterkere boomen gevallen, Jaap." De vogeltjes troffen het, dat het 'n aardig poosje warm bleef..,. En als ze met Dolf alleen waren, wipten ze soms op de leuning van z'n stoel en pikten na wat aarzel-trippeltjes de brokjes uit z'n hand. Op 'n morgen was ie er niet. En op de schutting, in de boom en op 't kie zelpaadje werd kwetterend vergaderd over dat vreemde verschijnsel. Dat bleef verscheidene dagen zoo. Maar op 'n andere morgen.... Sjuub-tsjuub-tsjuub werd er van alle kanten gewaarschuwd.... want vanuit 'n raam daar boven werden de bekende lekkernijen op het platje geworpen en deze plek werd nu de plaats voor de feestlyke maaltijdenen de kopjes gingen beurtelings omhoog en de brutaalsten wipten op de vensterbankkeken nieuwsgie rig naar binnen.... Maar muschjes weten niets van 'n bed met 'n bleeke jongeman er inen zien niet dat 'n gelaat met iedere dag smaller wordt.... En op 'n morgen.... Wat weten muschjes van dagenvan we ken.... van maandendie voor sommige menschen jaren schynen? En wat begrijpen de diertjes van 'nraam, dat niet omhoog gaat.... van 'n gordijn, dat gesloten is En van 'n bed.... dat leeg blijft.... Maar ook de muschjes wisten nu.... en zochten andere vriendelijke handen. We leven in de bloempjesdagen voor „Her wonnen Levenskracht".... morgen Haarlem., de andere week elders.en zoo gaat het 'n paar maanden over 't heele land. Er zyn menschen, die.... zóó uit de kerk vandaanzoo'n bloempje afwijzen.... Begrypt u dat? Nee.... dat kan alleen Onze Lieve Heer be grypen. G. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9