Schuschnigg heeft een auto-ongeluk De hachelijke veertiende Juli Zijn echtgenoote werd op slag gedood Het nieuws van heden De Bondskanselier bleef ongedeerd, maar kreeg een zenuwschok; zijn zoontje werd ernstig, de chauffeur levensgevaarlijk gewond Oostenrijksche ministerraad bijeen STARHEMBERG TERUG GEROEPEN Scheepsramp in China SPANNING IN FRANKRIJK AMERIKA EN ETHIOPIË DALADIER VERBITTERD GEEN SPRAKE VAN! DE BAROMETER laiiisf VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 14 JULI 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19436 Schuschnigg's chauffeur kreeg een zonnesteek en verloor daar door de macht over het stuur Von Papen betuigt zijn deelneming Bondskanselier herinnert zich niets Prins Starhemberg IWlIl Schuschnigg Honderd passagiers verdronken Aardbeving in Hongarije Het Weer Hillmimi DEMMER-GAS FORNUIZEN Volksfront zal de discipline streng bewaren Proclamatie van het „Huis van Frankrijk" V. S. interesseeren zich voor den bouw van een stuwdam in den Nijl Amerikaansche negers naar Ethiopië Twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst Inzittenden komen ongedeerd met parachutes naar beneden Hoe zal de wind waaien, wanneer men met de brandende lonten langs het kruit gaat paradeeren? De leuze der Republiek DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN r NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WEENEN, 13 Juli (Reuter) De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg heeft een ernstig auto ongeluk gehad in de nabijheid van Ebelsberg bij Linz, terwijl hij op weg was naar de plaats, waar hij zijn vacantie wilde doorbrengen. Vermoedelijk doordat de chauf feur onwel werd en de macht over het stuur verloor, reed de wagen tegen een boom. De bondskanse lier werd uit den auto geslingerd. Hij liep geen verwondingen op, doch kreeg een zenuwschok. Me vrouw Schuschnigg werd op slag gedood. Een politie-agent, die ook in den wagen had plaats genomen, werd licht gekwetst, de chauffeur levensgevaarlijk. Het kan voor den bondskan selier nog als een geluk beschouwd worden, dat het portier open sprong, waardoor hij naar buiten werd geslingerd. Het ongeluk had te één uur in den middag plaats. De Bondscommissaris voor den Heimat- dienst, ovierste Adam, deelde namens de Bondsregeering de volgende bijzonderheden aangaande liet auto-ongeval van Bondskan selier Schuschnigg mede: Om half tien vertrokken dr. Schuschnigg en zijn echtgenoote, vergezeld van hun zoontje Kurt per auto uit Weenen, om te St. Gilgen aan het Wolfgangmeer de zomerva- cantie door te brengen. De wagen, een 8- cylinder Austro-Daimler, werd bestuurd door den chauffeur van den Bondskanselier, Piehi, die reeds jarenlange ervaring bezit. In een tweeden auto hadden de beide ad judanten van den Bondskanselier plaatsge nomen. Om 12 uur 25, toen de auto vlak bij Linz was, usschen de plaatsjes Assling en Ebels berg, wendde de chauffeur plotseling den wagen naar links en reed met volle kracht tegen een boom. De Bondskanselier bleef ongedeerd, doch werd uit den wagen geslingerd en bleef* be wusteloos aan den kant van den weg lig gen. Mevrouw Schuschnigg schijnt van haar plaats in den wagen omhoog te zijn gewor pen en daarbij me de kap van den wagen in aanraking te zijn gekomen, en op slag gedood te zijn. De zoon van den Bondskanselier werd licht en de chauffeur levensgevaarlijk gewond. Het benzine-reservoir van den auto vloog in brand, doch het gelukte den inzittenden van den volg-auto den brand snel te blusschen. Als oorzaak van de ramp kunnen slechts twee mogelijkheden denkbaar zijn, daar het wegdek ter plaatse goed is, ten eerste, dat de chauffeur plotseling niet goed geworden is, en daardoor de beheersching over het stuur ver loor, cf dat een defect aan den wagen ontstaan is, dat te laat werd bemerkt. Naar deze mogelijkheid wordt nog een on derzoek ingesteld, doch de wagen werd geheel vernield, terwijl ook de chauffeur nog niet ver hoord kon worden. Het stoffelijk overschot van Mevrouw Herma von Schuschnigg werd in Ebelsberg b\j Linz opgebaard. De Bondskanselier voelde zich in het zie kenhuis spoedig weer beter, en reed ver volgens naar Ebelsberg, waar hij ongeveer een kwartier vertoefde bij de baar van zijne echtgenoote. Vervolgens begaf de Bondskanselier zich wederom naar het ziekenhuis. Het stoffelijk overschot van Mevr. Schusch nigg zal Zaterdagavond om vijf uur van Ebels berg naar Linz worden overgebracht en aldaar in de Karmeliter-kerk worden opgebaard. De Bonds-president zal zich naar Linz be geven. Bondskanselier von Schuschnigg herinnert zich in het geheel niets van de tragische ge beurtenis. Het zoontje van den bondskanselier, dat ernstige verwondingen aan het gezicht opliep, is geopereerd. Omtrent den gezondheidstoestand van den kanselier meldt Reuter nog, dat deze naar omstandigheden goed is, doch, zooals gezegd, is hij lijdende aan een zenuwschok en men neemt aan, dat hij in verband daarmede ge- ruimen tijd met verlof zal moeten gaan. Bondspresident Mifclas heeft onmiddellijk den ministerraad bij eengeroepen om de rouwplechtig- heden vast te stellen. Vice-kanselier Starhemberg is telegrafisch teruggeroepen uit Italië, waar hij met verlof vertoefde. Hij wordt nog heden per vliegtuig te Weenen verwacht. Aangenomen wordt, dat hij belast zal worden met de vertegenwoordiging van den bondskanselier. Naar de Bondskanselarij meldt, is even na vier uur de ministerraad onder voorzitterschap van den minister van Financiën Buresch bij eengekomen. Het geneeskundig onderzoek van den chauffeur heeft uitgewezen, dat de man door een zonnesteek is getroffen. De Duitsche gezant von Papen, die Zater dagmiddag te 2.50 uur naar Berlijn per vlieg tuig is vertrokken, heeft nog kort voor den start bericht van het ernstige ongeluk ge. kregen. Hij heeft een telegram van deelne ming aan den Bondskanselier gezonden. Mi nister Fey, die in Karinthië een uitstapje maakt, is naar de hoofdstad teruggeroepen. Naar het officieele Oostenrijksche cor respondentiebureau meldt, heeft de veilig heids-directeur van Opper-Oostenrijk, Graaf Revertera woorden van diepgevoel. den eerbied gewijd aan de nagedachtenis van Mevrouw Schuschnigg, die op zoo noodlottige wijze bij een auto-ongeval om het leven is gekomen. Tevens stelde hij daarbij uitdrukkelijk vast, dat schuld van derden aan het ongeval absoluut uitge sloten is. SHANGHAI, 13 Juli (Reuter)Te Tinghai in de provincie Tsjekiang zouden bij een scheepsramp van een Chineesch stoomschip honderd van de vijfhonderd passagiers, die het schip aan boord had, verdronken zijn. BOEKAREST, 13 Juli. (Reuter) In het ge- heele land is een aardbeving gevoeld. Er wordt echter niets omtrent aangerichte schade ge meld. Verwachting: Zwakke tot matigen Noordoostelijke tot Noordelijken wind. -Z =j Helder tot half bewolkt. Droog weer, behoudens geringe kans op onweer in het Zuiden, warm. H Verdere vooruitzichten: Waarschijn- |j H lijk nog droog. Iets koeler. Z Goedgekeurd door de Gasstichting Verkrijgb. bij Uw winkelier. Pr. reeds v.a. 60 Imp. N.V. Techn. Handelsbur. G. de Boer, A'dam PARIJS, 13 Juli (Reuter). Het organi satie-comité voor den optocht van het Volksfront heeft omvangrijke voorschriften gegeven om een ordelijk verloop van de be tooging van Zondag te waarborgen. Als tijdstip voor het verzamelen is 14.30 uur en als tijdstip voor den afmarsch van den hoofdtroep 15.30 uur bepaald. Overeenkomstig het verbod der politie hebben de organisatoren van den optocht der linksche partijen aan sympathieeerende buitenlanders een wenk gegeven, om zich ook in him eigen belang van deelneming aan de betooging te onthouden. Ook bij regenweer zal de optocht doorgaan, alleen zullen dan de kindergroepen niet mee- loopen. Als kenteeken dragen de betoogers een speldje en de Phrygische muts. Roode doeken zonder opschrift worden niet toegestaan Afgevaardigden en senatoren zullen de ambts sjerp dragen. Na de betooging worden de vlag gen verzameld en in gereedstaande vrachtauto's vervoerd, om incidenten na afloop bij voorbaat onmogelijk te maken. Het blad „Le Jour" publiceert op den dag vóór het nationale feest verklaringen van den leider van de „Croix de Feu", kolonel de la Rocque, waarin deze zijn vroegere eischen op nieuw uiteenzet. Met betrekking tot de betoogingen op den dag van het nationale feest, merkt kolonel de la Rocque op, dat hij slechts één ding vreest, namelijk de provocaties, die tegen een aantal leden van de „Croix de Feu" werden gericht. Als bewijs voor de gegrondheid van zijn vrees verklaarde kolonel de la Rocque, dat bepaalde leden der beweging door politiÊke tegenstan ders vervalschte oproepingsbevelen hadden ont vangen. In een in het „Petit Journal" gepubliceerden oproep ter gelegenheid van den 14den Juli, richt de zoon van den Franschen troonpreten dent, den graaf van Parijs, die te Brussel in ballingschap vertoeft, zich tegen een scheuring in het Fransche volk, zooals die in de vorming van een volksfront en een nationaal front tot uitdrukking komt. De overwinning van een dezer beide groepen zou geen einde maken aan de binnenlandsche moeilijkheden. De toeneming van het buitenlandsche gevaar en de ontwik keling van de economische crisis, maken de vervanging van de personen, die thans aan het bewind zijn, tot een dringenden eisch. Een krachtige regeering is noodzakelijk. De monar chie kon eertijds optreden als voorvechter voor de arbeidende massa's tegen de feodale heer schappij. Tegelijkertijd streed zij voor de natio nale eenheid. Haar vertegenwoordigers zetten geen intrigues op touw. Op een tijdstip, waarop zoo vele eer zuchtige stroomingen naar de macht streven vergenoegen de afstammelingen van Hendrik den Vierden zich ermede, eraan te herinneren, dat het land geen toegewijder dienaar heeft dan het „Huis van Frankrijk." De Metro te Parijs heeft thans wagons in gebruik genomen met een bovenverdieping MARSEILLE, 13 Juli (Reuter). Alvorens naar Ethiopië te vertrekken verklaarde de zaakge lastigde van de Vereenigde Staten te Addis Abeba, Hanson, aan de pers, dat de Vereenigde Staten als toeschouwers de ontwikkeling van het ItaliaanschEthiopisch conflict zullen ga deslaan. Hij voegde hieraan toe, dat hij zal waken voor de veiligheid van de Amerigaansche on derdanen: n.l. 3 leden van de legatie, 110 Pro- testantsche zendelingen en 12 negers. Hij verklaarde, dat de Vereenigde Staten niet onverschillig blijven voor de industrieele en commercieele ontwikkeling van Ethiopië, vooral de bouw van een stuwdam in den Nijl interesseert de Vereenigde Staten. Misschien kan Amerika de concessie krijgen om dezen dam te bouwen. OKMULGE (Oklahoma). 13 Juli (Reuter). Een neger, Randolph Mitchell geheeten, meldt, dat een honderdtal negers uit Okmulges dienst hebben genomen in het Ethiopische leger en den eersten Augustus daarheen zullen vertrek ken. ADDIS ABEBA, 13 Juli (Reuter) Bij de re. geering is niets bekend van het gerucht dat in de Italiaansche pers is verspreid over pam fletten waarin gewag wordt gemaakt van oor log aan Italië. Bovendien is dit zeer onwaar schijnlijk, daar de Italiaansche gezant geen enkel mondeling of schriftelijk protest heeft ingediend. Vrijdagnacht omstreeks 12 uur zijn twee Bel gische militaire vliegtuigen boven Berghem bij Leuven tegen elkaar gebotst. De twee inzittenden van het eerste en de piloot van het tweede vliegtuig kwamen onge deerd met valschermen naar beneden. Het eerste vliegtuig kwam vlak voor de woning van den burgemeester neer. Het tweede vliegtuig bleef in de lucht cirkelen en stortte eenigen tijd later, op twee K.M. afstand van Berghem, naar beneden. (Bijzondere correspondentie) De veertiende Juli, de nationale feestdag en herdenkingsdag van de bestorming der Bastille, is de aanleiding gebieken tot een versnelling van het proces der radicaii- seering in Frankrijk, ofschoon dit op zich zelf al vlug genoeg verloopt. Het Fransche volk heeft den Zesden Februari van het vorige jaar niet kunnen vergeten en deze verschrikkelijke erva ring is het symbolisch middelpunt geworden, waaromheen zich de binnenlandsche politiek der laatste achttien maanden heeft geconcentreerd. Sedert dien historischen zesden Februari heeft men dan ook kunnen constateeren, hoe alle re- publikeinsche krachten ter linkerzijde zich in één gemeenschappelijk actiefront vereenlgden, een feit, dat nimmer had kunnen geschieden, indien er geen vrees gewekt ware voor een drei gend fascistisch gevaar en een naderende dic tatuur van rechts. Deze beweging der linkerzijde is nog niet tot staan gekomen. Wanneer de ra dicaal-socialisten eveneens bezwijken voor de aantrekkingskracht van het enorme „Front Po pulaire",. zal de., linksche concentratie jwel haar uiterste grenzen hebben bereikt. Wel heeft Hérriot, de radicaal-socialistische leider, van het besluit der partij, om schouder aan schouder met de sociaal-democraten en communisten de monsterbetooging van den veer tienden Juli te vieren, geen drama gemaakt. Doch daarom is de weg der radicalen niet minder gevaarlijk, en waarheen hij leidt, weet wellicht enkel de socialistische aanvoercer Leon Blum. Thans blijkt, hoe uiterst handig de tactiek van Blum geweest is, die zijn doel bijna verwe zenlijkt ziet. Vanaf het oogenblik, dat de Repu bliek in gevaar heette, heeft hi) Q0 geheele lin kerzijde pogen te vereenigen in de angst voor en tot afweer van het fascisme, terwijl de po sitieve plannen vaag genoeg werden gehouden om zelfs de burgerlijke radicalen niet af te schrikken, want het behoud der democratische vrijheden is een phrase, welke elk rechtgeaard Franschman met een gerust hart en onbewogen gemoed kan beamen. Eerst nu de tijd rijp is geworden voor het re- publikeinsche eenheidsfront, dat mede de radi caal-socialistische partij omvat, komt de bedoe ling aan het licht, welke onder het motto „De Republiek" verborgen lag, en van positief-poli- tieken aard is. Het zou dan ook te veel gevraagd zijn van de roode leiders: de magnetische kracht van dit motto voor hun partij-bedoelingen te versmaden. Op een der jongste vergaderingen van het linksche front is het programma vast gelegd, dat wellicht hecht genoeg zal blijken, om ook na den veertienden Juli al de hetero gene groepen, die deel uitmaken van het volks front, tezamen te houden. Het vangt aan met den eisch tot ontwape ning en ontbinding der fascistische liga's. (Het heet. dat er stemmen der burgerlij ken zijn opgegaan, die ook de communistische liga's ontbonden wilden zien, doch deze naïeve lingen heeft men in het zonnetje gezet) Voorts eischt het program verdediging van loonen, salarissen, pensioenen, van pensioenen der oud-strijders en oorlogs-slachtoffers en van alle sociale verzekeringen. Strijd tegen het ont slag van ambtenaren, oppositie tegen den twee jarigen diensttijd en tegen elke verlenging van den militairen dienstplicht, tegen den „leugen" der organisatie van de passieve verdediging in zake den luchtoorlog en tegen de militarisatie van de burgerbevolking. Verdediging der poli tieke en syndicale vrijheden, amnestie voor al len, die gestreden hebben voor het brood, den vrede en de vrijheid. Enzoovoort. Men ziet het: een programma, dat alles nemen en houden wil, ook al zou het schip van staat daardoor ten onder gaan. In werkelijkheid is het linksche Front voor de Republiek er dan ook nog niet zoo zeker van, of het wel deze republiek bedoelt. In tijden van spanning ontstaan gemakkelijk geruchten en niet altijd zijn deze geheel uit de lucht ge grepen. Zoo beweert men thans, dat het link sche front zich voor een staatsgreep gereed maakt. Daladier zou de plaats van Laval in nemen, en met enkele socialisten en commu nisten een Regeering vormen, die allereerst de nationalisatie der Banken, verzekeringmaat schappijen en der grootste industrieën zou be werkstelligenFeitelijk ware een dergelijk gebeuren niet onmogelijk maar het is de vraag, of het linksche front en zijn leiders inderdaad over die innerlijke dynamiek beschikken, waar uit zulke daden. als ontploffingen, kunnen voortkomen. De meest merkwaardige figuur van het link sche front is Eduard Daladier. Het blijkt dat men dezen man nooit op zijn juiste waarde heeft geschat. Hij verstaat de kunst te verbluffen en te overbluffen en houdt ongetwijfeld nog en kele verrassingen in petto. Daladier is een ka rakter van ongewone doortastendheid. Zijn po litieke carrière werd door de gebeurtenissen van den 6den Februari van het vorig jaar in de war gestuurd. Hij was toen nog geen week aan het bewind, dat hij uit de handen van Chau- temps had overgenomen en iedereen weet dat hij als minister-president geen schuld droeg noch aan het burgerbloed, dat vloeide, noch aan demonstraties, welke zich ten onrechte tegen hem richtten. In den roerigen nacht, toen de burgeroorlog dreigde, schijnt zijn innerlijke kracht te zijn gebroken, om zich later te her stellen op een wijze, welke eigenlijk hem vreemd is. De nationalisten hebben ongetwijfeld Dala dier miskend en hem als het ware naar het linksche volksfront gedreven Daladier zelve heeft echter een zware schuld tegenover de radicaal-socialisten op zich geladen: wellicht zou deze par tij, welke innerlijk lang niet zoo verdeeld was als het samengeraapte volksfront, dat uit de meest verscheiden roode groepen bestaat, nog tot een eenheid herschapen kunnen worden, in dien Daladier dit had gewild. Wellicht zouden de kringen rondom Pierre Cot en Zay, die sterk de aantrekkingskracht van het roode eenheids front ondergingen, nog voor de radicalen gered hebben kunnen worden, indien Daladier met Herriot had samengewerkt. Doch deze twee mannen waren nimmer vrienden. Hun karakters liepen daarvoor te ver uiteen. Herriot werkt met middelen, tegengesteld aan die, welke Da ladier gebruikt. De een is de rondborstige ge moedelijkheid, de burgerlijke eerlijkheid zelve: de ander verzamelt zwijgend zijn nederlagen en put er de kracht der verbittering uit. Het is psy chologisch van groote beteekenis, dat Daladier in de partij de zege wegdroeg op dien avond, toen besloten werd, aan de betooging van het roode eenheidsfront deel te nemen. De gemoe delijkheid heeft ook bij de radicalen afgedaan, en de vebittering is een sterkere motor gewor den Zoo staat het dus aan den vooravond van den veertienden Juli. De demonstraties zelve, die van rechts zoowel als van links, zijn perfect ge organiseerd en behoeven niet de, minste aanlei ding te geven tot den half en half verwachten „burgeroorlog". Roode vaandels mogen niet ontplooid worden en zullen blijkens de beve len der leiders van het eenheidsfront ook niet ontplooid worden. Doch niettemin blijft de veertiende Juli een uiterst critieke dag: het is alsof men officieel de lonten langs het kruit gaat dragen, nadat vele voorzorgsmaatregelen door de regeering zijn genomen. Wij zullen moe ten afwachten hoe de wind waait. BONDSKANSELIER SCHUSCHNIGG HEEFT EEN AUTO-ONGELUK; ZIJN ECHTGENOOTE OP SLAG GEDOOD; HIJ ZELF ONGEDEERD, DOCH KREEG EEN ZENUWSCHOK; ZIJN ZOONTJE ERNSTIG, ZIJN CHAUFFEUR LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Handelsverdrag tusschen de Ver. Staten en Rusland onderteekend. Bedevaart van de St. Josephsgezellen naar het graf van Kolping te Keulen. Het nieuwe vliegstation te Eelde officieel in gebruik genomen. Gelukwensch van H. M. de Koningin aan de bemanning van de K XVIII. De werkloosheid is sedert 8 Juni met 16.593 per sonen verminderd. Beurs van New-York: Stemming prijshoudend. Symbolen Het is vijftig jaar geleden, dat een machtig kunstenaar als dr. P. J. H. Cuypers aan pittoresk Nederland met zijn Rijksmuseum te Amsterdam be grip van monumentaliteit bijbracht, daarbij gesteund door jhr. Victor de Stuers. Nu wordt dit feit herdacht door een Rembrandt-tentoonstelling van groote waarde. RembrandtEen man die nim mer de grenzen van zijn land over schreed, ruimschoots zijn deel had aan de menschelijke tegenslagen, doch onverdroten voortwerkte met den op persten gemalen scheppingsdrang welken God hem schonk, stil en onder benarde omstandigheden gaf hij het allerbeste wat in hem was. Aldus is deze eenvoudige een geestelijke held voor zijn volk geworden, wiens werken door alle werelddeelen elkaar worden betwist. Zoo zijn Rembrandt en Cuypers' Rijksmuseum machtige symbolen. „Het Rijksmuseum schreef Schmidt Degener is een groot tioeeledig sym boolhet verheerlijkt een van eigen wil doordrongen volksbestaan tege lijk toont het de hoogste uitingen van ons geestesleven als onmiskenbaar deel der Europeesche beschaving." En Rembrandt, die in het geestelijke zooal niet zooals dezelfde decreteert „onze hoogste vertegenwoordiger" is, blijft toch ontegenzeglijk een der hoogste vertegenwoordigers er van. Hij werd de roem van zijn volk en is in de wereld allicht de meest gekende Nederlander. In voorspoed en leed werkende met Gods gaven hief hij met zijn genie zijn volk op in de hoogste regionen van eer. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han dels tarief. Stand op Zondag 1 uur v.m.; 764,6 Vorige stand: 766,4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1