STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Advertentiën Voor het laatst! WEBE9 Schuschnigg voelt zich beter Acht personen gewond Zijn kind gedood FEEST IN HET RIJKSMUSEUM Bankier Schaap te Parijs ontdekt T RIJKSMUSEUM Dr. CUYPERS GEËERD ZONDAG 14 JULI 1935 Vergeet Herwonnen Levens kracht" niet! EEN TENTOONSTELLING Bij de Zusters van den Zijlsingel GEEN STAKING Bij de coöperaties GEMEENTEZAKEN Opheffing functie Verbetering Antoniestraat Laboratorium Geneeskun dige Dienst VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Zaterdag Tentoonstelling „Nieuw Schouwtooneel" R. K. Gymnasium „Sancta Maria" voor Meisjes Personalia Gevohden voorwerpen en dieren EEN GOEDE GR.HOUTSTR.166 BURGERLIJKE STAND Clubkampioenschappen Damclub „Haarlem" X De chauffeur overleden Bij autobotsing op den Rijks straatweg te Hedel Meisje in ziekenhuis opgenomen DE SNEEUWBAL ROLT VOORT J. H. A. M. PRINZ hervat 15 Juli de praktijk. Vader handelde in vlaag van razernij Minister Slotemaker de Bruine brengt eerherstel aan den grooten bouwmeesterden pionier eener nieuwere bouworde SCHAKEN TOURNOOI TE YARMOUTH Miss Menchik leidt samen met Wood WIELRENNEN TOUR DE FRANCE Maes' voorsprong vermindert Rembrandt-tentoonstel- ling geopend Ministerieele rede Avondfeest Arrestant Zaterdag te Wormerveer Nog een laatste aansporing om, wanneer van daag een bloempje ten bate van „Herwonnen Levenskracht" wordt aangeboden, toch vooral te denken aan het ideëele menschlievende doel, dat deze vereeniging nastreeft. Groote bedragen komen bij ons katholieken grootendeels bijeen uit duizenden en duizenden kleine giften. Het machtige werk der katholieke charitas is opgebouwd, niet alleen door de groote, maar Zeker voor het overgroote deel door de kleine bijdragen van duizenden. Ook het prachtige werk van „Herwonnen Levenskracht" behoort daaronder. Vele patiën ten zijn dit jaar weer geholpen en verzorgd. E>och zeer velen hopen nog op uitzending naar het prachtig gelegen sanatorium te Bilthoven. Iedere dag wachten is er één, die hen tot slachtoffer kan maken van de witte pest, die reeds zoovelen heeft doen vallen. Daarom moet er veel geld komen, zeer veel geld, duizenden dubbeltjes, kwartjes en hoogere bedragen. Vele lijders roepen om uitzending. Denkt daaraan! En niet zoozeer om het ver loren geldstukje, dat niet gemist wordt en mits blij gegeven, zijn vrucht niet zal missen. Voor de kinderen van het St. Josephhuis aan den Zijlsingel is het vandaag een gloriedag. In enkele zaaltjes door de goede zorgen van de Zusters een tentoonstelling ingericht van het werk, dat de jongens en meisjes van het ex- ternaat in het afgeloopen jaar in de school vrije uren en op vacantiedagen vervaardigden. De jongens hebben een zaaltje geheel voor hun rekening weten te nemen, zaagwerk en knutsel- arbeid, waarin ze het onder de bekwame leiding van een der Zusters dikwijls verbluffend ver Wisten te brengen. De meisjes maakten handwerkjes, die vooral bij de bezoeksters zeker de aandacht zullen trekken. Ook de kleintjes van de bewaarschool toonen, Wat zij met behulp van de Zusters tot stand kunnen brengen. Verschillende van de mooiste Werkstukjes zijn bestemd als prijzen voor de loterij, die bij gelegenheid van deze aardige ex- Positie wordt gehouden. Niet alleen de ouders der kinderen, maar ook vele van de tallooze vrienden van het Sint Jo sephhuis zullen zeker graag een kijkje gaan nemen. Gezien de groote belangstelling, die er m Haarlem voor het werk der Zusters Carme- litessen van de Zijlvest bestaat, twijfelen we er niet aan, of deze tentoonstelling zal zich over een druk bezoek kunnen verheugen. Gelegenheid daartoe bestaat vanmiddag van Ls—1 uur en van 26 uur. Morgen (Maandag) van 103 uur. Ingang bruine poort aan de Brouwerskade naast het nieuwe kinderhuis. Onlangs hebben wij uitvoerig melding ge blaakt van het loonconflict tusschen de bestu ren en de personeelen bij de coöperaties „Voor- Uitgang" en „Eendracht" te Haarlem. Er dreig de a.s. Maandag een staking te zullen ingaan, omdat de besturen tegen de zin van het per soneel in een loonsverlaging hadden doorge voerd. Deze staking is alsnog voorkomen, doordat de personeelen in hun Vrijdag gehouden ver gadering besloten hebben af te wachten, het geen de Coöperatieraad (wiens bemiddeling in dezen is ingeroepen) zal bereiken. Het in de vergadering van 13 Maart j.l. in gediende voorstel van den heer K. Brants, tot strekking hebbende de opheffing der betrekking van deskundige, belast met het toezicht op de aanschaffing, bewaring en aflevering der be- Uoodigdheden voor het onderwijs in de hand werken aan de openbare lagere scholen, is het Prae-advies in handen van B. en W. gesteld. Deze betrekking wordt thans vervuld door dievrouw J. D. Dokkum—Coopmans, die in de diaand December van dit jaar den 65-jarigen leeftijd zal bereiken, waardoor zij tegen ge- Uoemden datum in aanmerking komt voor eer- vol ontslag, onder toekenning van pensioen. B. en W. zouden dit tijdstip willen afwachten °hi de betrekking op te heffen tegen 1 Januari 1936. Tot de perceelsgedeelten aan de Zpidzijde van Antoniestraat die voor onteigening in aan merking komen, behoort o.a. het gedeelte van bet perceel Th. B. Fielmich, waarvan eigenaar ban B. en W. heeft te kennen gegeven, dat hij lot een minnelijke schikking met de gemeente "Weid was. In verband daarmede zijn met dien ®'genaar onderhandelingen gevoerd. Het resul- m&t daarvan is een overeenkomst van ruiling. ®'ijkens deze overeenkomst wenscht de eige naar zijn perceel aan de Antoniestraat no. 50, bad. sectie D no. 7412, groot 71 c.A., te ruilen ifigen een aan de gemeente in eigendom toe- Oohoorend gedeelte grond aan de zuidzijde van m Antoniestraat, ter breedte van 6 M. en ter ■Ohgte van pl.m. 15., kadastraal bekend in sectie H nos. 8007 ged. en 8376 ged., met een toegift boor de gemeente van 11.500. Door deze ruiling zal het meergenoemden ®igenaar mogelijk worden om zijn zaak te hand haven in de onmiddellijke nabijheid van de tc8emvoordige plaats. Het komt B. en W. voor, dat vorenomschreven Minnelijke schikking in het belang van de ge beente is. H. en W. hebben aanleiding gevonden te °verwegen, of de jaarwedden, zooals die zijn Va«tgesteld door den directeur van en de ge neeskundigen bij den gemeentelijken genees kundigen- en de gezondheidsdienst geacht kun nen worden een voldoende belooning te zijn voor den omvang en de beteekenis van de aan elk hunner toevertrouwde taak. Beschouwing van hun salarissen in onderling verband met de salarisgroepen, opgenomen in artikel 58 van het Ambtenarenreglement 1934, alsmede van die, welke elders door soortgelijke functionarissen worden genoten en van de steeds toenemende bemoeiingen van bedoelde functio narissen in deze gemeente, heeft hun de over tuiging geschonken, dat hun bezoldiging inder daad herziening behoeft. Zij doen daaromtrent voorstellen. A. K., zeeman, wonende te Haarlem, thans ged., overtreding art. 247 W. v. Str., negen maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hech tenis o.v. A. J. B., los werkman, wonende te Westzaan, thans ged., diefstal door middel van braak, vier maanden gevangenisstraf voorw. met een proef tijd va drie jaar en bijz. voorw. M. v .d. H., vrachtrijder, wonende te Middelie, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, vrijgespro ken. D. M., electricien, wonende te Beverwijk, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd ten aanzien van het primair ten laste gelegde en vrijgesproken ten aanzien van het subsidiair ten laste ge legde. J. H„ fabrieksarbeider, wonende te Wormer- veer, thans, ged., overtreding art. 246 W. v. Str., vijf maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hecht. o.v. A. J., schilder, wonende te Haarlem, thans ged., diefstal, tien maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hecht., waarvan zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. J. F. V., los werkman, wonende te Amster dam, thans ged., vrijgesproken. C. J., houtbewerker, wonende te Amsterdam, thans ged., diefstal, acht maanden gevangenis straf met aftrek prev. hecht. o.v. P. J. B„ machinezetter, wonende te Haarlem, thans ged., diefstal door middel van valsche sleutels, negen maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hecht. o.v. J, Y., wonende te Haarlem, thans ged., over treding art. 247 W. v. Str., twaalf maanden ge vangenisstraf met aftrek prev. hecht., waarvan zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. H. J. J. v. d. M., winkelbediende, wonende te Haarlem, vrijgesproken. Men deelt ons mede dat de tentoonstelling, die ten bate van de loterij van „Het Nieuw Schouwtooneel" hier te Haarlem georganiseerd was en van 16 tot 31 Juli in het Frans Hals museum gehouden zou worden, tot nader da tum waarschijnlijk October uitgesteld is. Achteraf bleek dat de tweede helft van Juli geen gunstige tijd is voor een dergelijke ten toonstelling en in overleg met de belangheb benden is bovenstaand besluit genomen. Uitslag Overgangsexamens: Verhoogd naar V: Met Lof: Maria van Cranenburgh. Eervolle Vermelding: Nelie Roozen. Verder: Claartje Langemeijer, Wendeline von Winning, Mies de Wit. Afgewezen: 4. Verhoogd naar IV: Eerv. Vermelding: Lies Deuling. Verder: Willy de Beer, Occa Gall, Marie Kiewied, Jetty Kruyt, Thea van Oosten, Marie Ostendorf, Elly Overmeer, Nelly van de Weüer. Afgewezen: 4 (2 toehoorsters.). Verhoogd naar III: Eerv. Verm.: Lenie Hok- keling en Hanneke Kahmann: Verder: Ger tie Alofs, Hermine Everard, Lily Hackenitz, Lexa Herbermann, Corrie Herbermann, Nelly van Iersel, Lenie Kuyten (voorw.), Annie van de Pavoordt, Paula Reintjes, Cis Stommel, Doddy Tombrock, Joke Tuinder, Annelies van der Weiden, Laura Koot, Dedie de Wit. 1 toe hoorster; Afgewezen: 5, 1 herexamen (1 toeh.). Verhoogd naar II: met lof: Marianne Burg, Riet Gründemann. Eerv. verm.: Ine Francken, Netty Kimman. Verder: Eugenie Rridié. Mar guerite Cuypers, Kitty Hollander (voorw.), Tilly Peeperkorn, Ankie Peper, Corrie Post, Liesbeth Versteeg, Trees van Vlijmen, Carla Wilde, Bea Schnitger, Else Roozen. Afgewezen: 3, 1 her examen. Geslaagd voor het Toelatingsexamen: Ger- trud Brandner, Maria Brauckmann, Maria van Dijck, Wally van Grotenhuis van Onstein, Marie-Louise Liesker, Lenie Lips, Jos. Koop, Hortense Mathot, Elisabeth Neuerburg, Hilda Neuerburg, Corrie Peeperkorn, Gijsje Pont, Nellie Reith, Nini Roozen, Agnes Schneiders, Lucie van der Schoot, Elly Stuyt, Klaasje Wes- terwoudt, Marie van Leeuwe. Onze stadgenoot, de heer J. A. Alkemade, is benoemd tot politie-agent (motorbrigade) bij het politiecorps te Utrecht. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau, Smedestraat; badpak met handdoek, Duijns, Westergracht 59; rijwieldynamo, Moorhof, Spi onkopstraat 56; colbertjas, Berts, Bilderdijkstr. Brood; Ziekenfondskaart en kwitanties, Politie bureau, Smedestraat; pak, inh. papier, Volmer, Oosterstraat 29; rozenkrans, Versteeg, Diede- rikstraat 11; gouden ring, Lunenburg, Heussens- straat 52; schoen, Schmidt, Pleiadenstraat 28; autosleutels aan ring, Roest, Dacostastraat 55; kinderschoen, Verkerk, Nijlstraat 27; zweep, Vortelink, Vrouwehekstraat 62; zwempak met handdoek, Korse, Voorzorgstraat 66; zwempak met handdoek, Hartendarp, Kloppersingel 175. va r-J L. F. Huges 13 6 3 4 15 F. Mollema 13 5 4 4 14 J. Hartel 13 6 2 5 14 B. Gabriël 13 5 2 6 12 J. Oosterling 13 5 2 6 12 A. Russ 13 5 2 6 12 R. Groos 13 5 0 8 10 J. Burghout 13 4 0 9 8 A. Burghout 13 2 1 10 5 J. Heijmans 13 0 3 10 3 Het tweede klasse clubkampioenschap werd dus behaald door H. Kroon, terwijl P. Mollema beslag legde op den tweeden prijs. H. Kroon en P. Mollema zullen nu promotie-wedstrijden spelen tegen de vier laagstaankomenden in de hoofdklasse. minima Geboren: 12 Juli, W. C. Dingenoutsv. Waard d., 11 Juli, R. DelachauxMüller z., 12 Juli, C. M. de HaasSpoor d„ 11 Juli, G. P. Bomhoff Busé z., 12 Juli A. de BoerPos d. Overleden: 12 Juli, M. Hoekstraten Kate, 72 j., Linnaeuslaan; 11 Juli, jhr. P. Tedmg v. Berkhout, 69 j., Hazepaterslaan12 Juli, E. M. v. DoorenMuller, 77 j. Hazepaterslaan; 12 Juli, H. W. Gottschalk, 77 j., Hazepaterslaan. s 't Is feest, en blijde kwispelstaart De Nederlandsche Leeuw, Ons prachtig Rijksmuseum toch Bestaat een halve eeuw. Al noemde 't vroegere geslacht Den architect niet wijs, Ai schold men 't eens voor „klooster" en „Bisschoppelijk paleis" De schoonheid en de stoere kracht Zijn spoedig toch ontdekt, Eerbiedig huldigt mén nog thans Den grooten architect. Hij immers schiep een waardig huis Voor schoonheid en voor roem, Waarvan ik slechts, uit velen een, Den naam van Rembrandt noem. I Voor Rembrandt's expositie is i 't Museum nu een schrijn, Een schat, waarop elk land op aard Jaloersch en trotsch zou zijn. De vreemdeling komt van heind' en ver En staat gewoon verstomd, Maar dacht u, dat er ook wel eens Een Amsterdammer komt? Een Amsterdammer, ja, da's waar, Die staat er wel eens vóór, Hij gaat zelfs verder nu en dan, Enrijdt er onderdoor! Waarom zou hij naar binnen gaan? Waf heeft ie aan die gein? Een Amsterdammer heeft toch heusch Genoeg aan 't Rembrandtsplein! En daarmee is de tol betaald 1 Aan kunst- en schoonheidsmin, Hij komt 't museum onderdoor, Maar nooit komt hij er in! H.K. irilllillllllll Mil II III llllll Mill Mil II llll llll I llll llllllllllllllll llllllllllll lining 0Gedeeltelijk gecorrigeerd) Hieronder publiceeren wij den eindstand van den wedstrijd om het tweede klasse clubkam pioenschap 1934-1935 der Damclub „Haarlem". Deze luidt als volgt: H. Kroon 13 10 1 2 21 P. Mollema 13 8 4 1 20 M. van Leeuwen 13 9 1 3 19 G. P. Roet 13 8 4 17 WEENiEN, 13 Juli (Reuter). Schuschnigg's chauffeur, die bij het auto-ongeluk levens gevaarlijk gewond werd, is overleden. Vóór zün dood vertelde hij nog, dat, terwijl hij kalm met den auto reed, het plotseling voor hem duister werd. Van hetgeen hierna ge beurd was, wist hij niets meer. Het stoffelijk overschot van mevr. Schusch nigg is naar Weenen overgebracht, waar zij zal begraven worden. De ministerraad van hedenmiddag had ten doel de deelneming' der regeering te betuigen met het zware verlies, dat de Bondskanselier door het overladen van zijn echtgenoote heeft geleden. De tiègen hedenavond bijeengeroepen kabinets raad zal niét meer plaats hebben, daar de toe stand van den kanselier in zooverre is verbe terd, dat hij zijn ambtsbezigheden zelf kan ver richten. De bisschop van Linz heeft hedenavond bij de lijkbaar gebeden. Hierbij was ook de Bonds kanselier tegenwoordig. Zaterdagmorgen reed op den Rijksstraatweg te Hedel in de richting Utrecht een Ford auto, bestuurd door den heer P. van Hoesel uit Eindhoven. In den auto be vonden zich verder nog vier heeren, allen uit Eindhoven. Achter dezen wagen reed een open Buick, bestuurd door den chef van de City-garage en waarin verder nog warten gezeten twee dames, twee kinderen en twee heeren. Allen eveneens uit Eind hoven afkomstig. Toen laatstgenoemde wagen den eersten wilde passeeren, werd de Ford in de flank aangereden met het gevolg, dat deze in een sloot terecht kwam, terwijl de Buick- wagen tegen een boom botste. Acht perso nen werden door glasscherven gewond, ter wijl een meisje ernstige verwondingen be kwam. Twee passagiers bleven ongedeerd. Inmiddels gearriveerde medische hulp achtte overbrenging der gewonden naar het ziekenhuis noodzakelijk. Na aldaar verbonden te zijn, kon den zij hun weg vervolgen, terwijl het meisje ter verpleging in het ziekenhuis te Zalt- Bommel moest worden opgenomen. Beide auto's werden totaal vernield. De burgemeester en de rijkspolitie wanen op het terrein van het ongeval aanwezig. Op verzoek van de Koninklijke Marechaussee te Oss, is Zaterdagmorgen te Nijmegen gearres teerd een zekere S, inspecteur van een ver zekeringsmaatschappij, die ervan verdacht wordt, inlichtingen te hebben verstrekt aan leden van het Ossche milieu, waarop brand- Arts stichtingen en kippendiefstallen volgden. Tot nu toe ontkent de verdachte hardnekkig, doch het bewijsmateriaal is zoo overstelpend, dat hij ter beschikking van de justitie is ge steld. Een verschrikkelijk drama heeft zich afge speeld ten huize van de familie R. aan de Mo lenbelt te Deventer. De heer R., die zenuwpa tiënt is, greep in een vlaag van razernij een bijl, en sloeg daarmee zijn 12-jarig zoontje op het achterhoofd. Met een groote wonde en hevig bloedend werd het ventje naar het ziekenhuis vervoerd, waar het is overleden. De vader, die aanvankelijk naar het politie bureau werd overgebracht, is later naar de Psy chiatrische Inrichting Brinkgreven vervoerd. De resultaten van de vijfde ronde van het Internationaal Schaaktournooi te Yarmouth luidt als volgt: Butcher wint van Wood. Miss Menchik wint van Resjevsky. Prins wint van Kitto. Fajarowitz wint van Ivanoff. Twee partijen werden verdaagd. De uitslag van de beide hangpartijen van Donderdag luid den: Miss Menchik wint van Butcher en Seitz wint van Fajarowitz. Door Wood's nederlaag tegen Butcher en de beide overwinningen van Miss Menchik in de vierde en vijfde ronde staan beiden thans boven aan met vier punten. Zaterdag werd de negende etappe gereden van de Ronde van Frankrijk, n.l. van Gap naar Digne, een afstand van 227 K.M., waarbij we derom twee zware passen moesten worden over getrokken, n.l. de Col de Vars (2115 Meter) en de Col d'Alios (2250 Meter). Winnaar van deze etappe werd de Franschman Vietto in den tijd van 8 uur 1 min. 27 sec. Vietto liep een halven Kilometer voor de fi nish van Camusso weg en won met 7 seconden voorsprong. Rornain Maes heeft wederom enkele minu ten van zijn voorsprong op de anderen verloren zien gaan en al blijft hij drager van de gele trui, zijn voorsprong op Camusso bedraagt nog slechts 5 minuten. Bergamaschi is van de tweede naar de ne gende plaats afgezakt, terwijl Vietto is opge klommen tot de 7e plaats in de algemeene rang schikking. Opgegeven hebben de Caluwe (België), Neu- ville (België), Demetrio (Spanje), Hodey (Duitschland) en Kijewski (Duitschland). Het resultaat van het klassement Gap— Dinge over 227 K.M. was: 1. Vietto (Frankrijk) tijd 8 uur 1 min. 27 ggC. 2. Camusso (Italië) tijd 8 uur 1 min. 34 sec. 3. F. Vervaecke (België) tijd 8 uur 3 min. 50 scc. 4. Speicher (Frankrijk) tijd 8 uur 4 min. 34 sec. 5. Moreli (Italië), 6. Benoit Faure (Frankrijk) toerist, 7. Amberg (Zwitserland), 8. Arckam- baud (Frankrijk), 9. Fayolle (Frankrijk), allen zelfden tijd. In het algemeen klassement was de stand de volgende 1. Romain Maes (België) totaaltijd 60 uur 17 min. 2 sec. 2. Camusso (Italië) totaaltijd 60 uur 22 min. 18 sec. 3. Morelli (Italië) 60 uur 23 min. 57 sec. 4. Speicher (Frankrijk) 60 uur 24 min. 28 sec. 5. Lowie (België) 60 uur 27 min. 36 sec. 6. Vervaecke (België) 60 uur 29 min. 34 sec. 7. Vietto (Frankrijk) 60 uur 37 min. 35 sec. In het landenklassement heeft België de lei ding met een totaaltijd van 181 uur 13 min. 12 sec. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, kunstenaars, geleer den en belangstellenden, heeft gistermiddag te half zes minister Slotemaker de Bruine de Rem- brandt-tentoonstelling ter viering van het 50-jarig bestaan vAn het Rijksmuseum, geopend. In dezelfde eerezaal waar Rem- brandts Nachtwacht hangt en de bouwmeester van dit meest monu mentale profane gebouw uit heel Nederland ter gelegenheid van zijn negentigste jaardag gehuldigd is, werd gisteren ook eerbiedige eere gebracht aan zijn nagedachtenis door den minister, die tevens daar bij fijnzinnig betrok den aanwezi gen zoon ir. Joseph Cuypers, voor hetgeen deze met zoo groote kunde en piëteit als architect der rijks museumgebouwen doet. Met bijzondere voldoening zul len velen het eerherstel hebben vernomen uit den ministerieelen mond, wijlen dr. Cuypers gebracht. Er is in latere jaren veel afgege ven op de museumqualiteiten van het bouwwerk en een speciale commissie rapporteerde zelfs voor een nieuw historisch kunstmuseum. Maar de soberheid, die de tijdsom standigheden voorschreven deed den tegenwoordigen directeur, dr. Schmidt Degener, museumqualitei ten in het gebouw ontdekken, wel ke velen er niet in aanwezig dach ten. En deze hoofddirecteur heeft dan ook geen behoefte gevoeld naar een nieuw museum te trach ten. Wel, om Cuypers' meesterwerk naar moderne eischen in te richten! En zoo heeft dr. Schmidt Degener, volgens den minister, een daad van eerherstel aan dr. P. J. H. Cuypers gepleegd. Trouwens: was niet bij Cuypers leven ,,zijn" eerezaal voor ,,de Nachtwacht'' slecht belicht geacht en is er niet voor duur geld een „puist" gebouwd aan den achter gevel als nieuwe Rembrandtzaal, die sedert absoluut overbodig is geworden, omdat Schmidt Dege ner in Cuypers' eerezaal de Nacht wacht in eere hersteld heeft? De minister heeft dr. Schmidt Degener namens H. M. de Koningin met de onder scheiding van commandeur en jhr. C. O. Röell, onder-directeur met de onderscheiding van officier der orde van Oranje Nassau geëerd, terwijl hij herinneringspenningen aanbood aan den Amsterdamschen wethouder van kunstzaken, Walrave Boissevain, den vice. voorzitter van het Oudheidkundig Genoot schap dat in het museum gehuisvest is, ais. mede aan den oud-hoofddirecteur jhr. B. W. F. van Riemsdijk, terwijl aan alle mede werkers een penning zal worden toegezonden. Na de rede des ministers heeft de heer Scharp namens het Oudheidkundig Genoot schap toezegging gedaan van een nader te bepalen geschenk, terwijl namens alle ge ëmployeerden een der suppoosten, de heer Baay een paar Fransche candelabers van Thomire aanbood voor het museum. Na af loop gingen allen de buitengewone Rem. brandtexpositie bewonderen. In een nevenzaal waren buffetten ingericht. Tot de aanwezigen behoorde ook burgemeester dr. W. de Vlugt. Op museumgebied was de inzet van de vo rige eeuw voor Nederland, na het eind van het Stadhouderlijk bewind een deel van zijn kunst bezit smadelijk naar Frankrijk had zien over gebracht, niet ongunstig geweest. Het nieuwe bestuur streefde naar redding en centralisee ring van wat ons aan kunstschatten gebleven was, het inventariseerde de verzamelingen en breidde deze uit. Na Waterloo werd te Parijs met doortastend heid opgetreden en gezorgd dat onder dekaing van Kozakken het grootste gedeelte van wat ons ontnomen was, uit het Louvre naar ons land teruggehaald werd. Koning Willem I zette de onder Lodewijk Napoleon begonnen reeks van aankoopen voort. Helaas moest 1830 met de daarop gevolgde algemeene malaise een keer punt worden, dat het begin zou zijn van een lange periode van droevige apathie op kunst gebied. De eerste sypmtomen van een kentering ver toonden zich bij verschillende gemeentebestu ren. Haarlem, Leiden, Dordrecht, Utrecht en eindelijk ook 's Gravenhage, kregen achtereen volgens hun musea. Maar het Rijk zou voorloopig nog achter blijven. De in belangrijkheid alles overheer- schende behoefte aan een waardige hulsvesting van 's Rijks centrale verzamelingen van kunst en geschiedenis te Amsterdam zou nog gerui- men tijd onvervuld blijven. De onverantwoor delijke opberging in het Trippenhuis bleef een blaam voor Nederland. Het kon niet uitblijven, dat de publieke opinie zich liet gelden, o. a. bij het halve eeuwfeest van ons herstel. „Wij zullen een groot besluit moeten nemen om eens een waardig lokaal op de geschikte plaats te bouwen. Ik zal niet schromen aan de vertegenwoordiging een zelfs hooge som te vragen ten einde daartoe te kunnen meewer ken op een wijze, ons land, onze geschiedenis en de plaats, die wij in de geschiedenis der kunst bekleeden, waardig", aldus sprak minis ter Thorbecke in 1862, maar het zou nog tien volle jaren moeten duren, alvorens inderdaad een post op de Rijksbegrooting verscheen. Het „groote besluit", waarvan Thorbecke had gesproken, viel eerst eind 1872, toen een amen dement-van Houten werd aangenomen, om een memoriepost uit te trekken voor een nieuw museum. Slechts met één stem tegen werd dit aangenomen. Spr. memoreerde dit, om te doen uitkomen, dat het hier een uiting gold van het geen in ons volk leefde. Minister Slotemaker de Bruïne memoreerde vol eerbied het mannenwerk van Jhr. Victor de Stuers. Toen hij tot leider van de nieuwe de partementale afdeeling benoemd was, volgden spoedig daden. Amsterdam verklaarde zich be reid bouwgrond beschikbaar te stellen benevens zijn kunstschatten plus 100.000. Drie archi tecten werden genoodigd plannen te ontwerpen en aan P. J. H. Cuypers werd de uitvoering op gedragen. In de geschiedenis der heropleving van onze bouwkunst heeft hij de rol vervuld van pionier. Onder applaus eerde de minister den aan wezigen oud-directeur jhr. van Riemsdijk, en zich tot den tegenwoordigen hoofddirecteur dr. Schmidt Degener wendende, herinnerde de minister er aan, hoe kort voor diens optreden een commissie tot een nieuw historisch kunst museum geadviseerd had. Financieele soberheid dwong dit plan te laten rusten. „Trouwens, gij hebt naar verwezenlijking ervan nooit ge vraagd! Uw doel was nu, uitgaande van het geen bestond, dit gebouw te verbeteren. De noodzaak om sober te zijn, heeft winst opge leverd doordat ge museum-qualiteiten in dit gebouw hervond en zoo ook door uw museum- werk de nagedachtenis van dr. P. J. H. Cuypers rehabiliteerde. De minister eerde daarbij den zoon ir. Joseph Cuypers voor diens arbeid voor de rijksmuseum- gebouwen. MonumentaalKunnen wij, Nederlanders, wel monumentaliteit waardeeren??? Wij vieren het vijftigjarig bestaan van een Rijksmuseum, waarmede Cuypers aan het schilderachtige Am sterdam een begrip van monumentaliteit gaf. Wij eeren dit feit met een der grootsten: Rem brandt. Maar we vieren het in een ietwat ver- hanseld interieur!!! Een dier fraaie groote zalen van Cuypers is verbrokkeld in drie deelen, en daarin is nu de Rembrandt-tentoonstelling ge huisvestMonumentaal?We schrijden langs een monumentaal trappenhuis omhoog langsknusse geraniumpotjes en onder een knus groen poortje, alsof we in een dier huise lijke buitengenoegens van Weenen waren Monumentaliteit! Gelukkig was de monu mentale eerezaal voor de plechtigheid geopend en kon men uit de monumentale vestibule sta tig voortschrijden naar Rembrandt's nacht wacht. Maar straks is het hek weer toeo monumentaliteit. Heeft de club der 8, die kor telings een interessant architectententoonstel ling in het Stedelijk Museum inrichtte, niet al. reeds jaren geleden geprotesteerd tegen de ver. krachting van Cuypers' monumentaliteit in zijn museum? Monumentaal! Een avondfeest als gisteren den dag besloot leerde ons wederom, zooals enkele vorige gelegenheden, welke nieuwe mo numentale leeringen Cuypers' architectuur ons bfi avond openbaart! Grandioos was de aanblik zoowel buiten als binnen van het „verlichtte" museum, dat we slechts bij daglicht of bij avondduisternis ken nen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen a. i. Z. Exc. Slotemaker de Bruïne had een groot getal genoodigden te half tien in het museum vereend. Iedereen was in avond- kleeding. Een sprookje werd daar binnen gedroomd, een sproke van kunst en monumentaliteit. Een sprookje door de machtige fantasie van bouwmeester Cuypers mogelijk ge maakt. Hoe staat dit halve eeuw oude gebouw nog levend in onzen mo dernen tijd als leering van een mo numentale levensallure, die toch immers de oude Amsterdamsche geslachten in hun grachtenhuizen eens bezaten! Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Naar wij vernemen is de voortvluch tige bankier L. v. Schaap, die gezocht werd wegens verduistering op groote schaal, Vrijdag te Parijs aangehouden. De commissaris van politie te Wor merveer, de heer F. W. de Groot, had aanwijzingen gekregen, dat de voort vluchtige zich aldaar moest bevinden. Woensdag heeft de heer De Groot zich naar Parijs begeven en Vrijdag avond slaagde hij erin, den heer S. aan te houden. Hij trof hem aan in het station in Parijs-Noord, waarheen hij zich had begeven, omdat hij vermoedde daar den vluchteling te zullen treffen. De heer De Groot was niet vergezeld van politie. Toen hij den heer S. aansprak en hem voor gearresteerd verklaarde, pleegde de arrestant geen enkel verzet. Integendeel, verklaarde hij zich bereid onmiddellijk met den commissaris naar Nederland terug te keeren. Hierdoor werd een verzoek tot uitlevering aan de Fransche autoriteiten overbodig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3