STADSNIEUWS Met twee kameraadjes op avonturenreis 1 Laatste Nieuws Haarlem, 15 Juli HET VERDWENEN ELFTAL WANDGEDIERTE MARKTEN MAANDAG 15 JULI 1935 v 100 PROCENT RESULTAAT! AGENDA Donderdag begrafenis EM.-PASTOOR H. IJZERMANS Op 19 Juli a.s. tachtig jaar TWINTIGJARIG BESTAAN MOTORDIENST Inzet der feestelijkheden DE HEER KLEIN SCHIPHORST Zestig jaar ZANGCONCOURS TE SANT POORT Van den Noord-Hollandschen Zangersbond GEHEIMZINNIGE BRAND TE HAARLEM Twee zoons in bewaring gesteld FIRMA VAN LOON MARNIXSTRAAT 116 TELEF. 23037 - HAARLEM Zomerdagretours Ned. Spoorwegen Diefstal van cement BLOEMPJESDAG HERWONNEN LEVENSKRACHT Opbrengst pl.m. 1250 R. K. Vrouwenbond Aanbesteding Gemeente-secretaris met vacantie AT H LET I EK WEDSTRIJDEN VOOR VOET BALLERS Initiatief van „Holland" AERDENHOUT 16 Juli VELSEN Rouwbeklag n De, in Heemstede alom bekend en beminde, rustende herder van Berkerode, de Zsereerw. her H. A. V. IJzermans, wordt a.s. Vijdag 19 Juli, tachtig jaar, hetgeen voor velen ongetwijfeld een gereede aanleiding zal worden dezen vromen, fijn-aristocratischen priester hun genegenheid te toonen, vooral door hem op bijzondere wijze in hun dagelijksch gebed te gedenken. Druk bezoek en zwaar feest echter is voor de gezondheid van den jubilaris nadeelig; de hartelijkheid, welke hem Vrijdag zal worden betuigd, behoeft daar niet onder te lijden. Z.Eerw. woont tegen woordig in het „St. Bavogsticht" aan de Kek laan te Heemstede. Pastoor IJzermans, die ook provisor in spiri- tualibus van het Seminarie is, heeft voor Heem stede ontzaglijk veel verdiensten. Meer dan een kwarteeuw heeft Z. Eerw. op voorbeeldige wijze de St. Bavo-parochie geleid. Reeds in 1906 stichtte hij het Vereenigings- ;ebouw aan den Heerenweg wat in die dagen getuigde van een vooruitzienden blik, want na genoeg geen enkele parochie van ons Bisdom vas toen al in het bezit van een eigen parochie huis. Niet te verwonderen is het dan ook, dat Heemstede steeds heeft mogen bogen op een bloeiend Roomsch organisatieleven. Ook het bij sonder onderwijs heeft de aandacht en de werk kracht van pastoor IJzermans gehad. Ook toen sr van financieele gieijkstellmg van openbaar en bijzonder onderwijs nog geen sprake was breidde pastoor IJzermans de bestaande R.K. jongens- en meisjesscholen belangrijk uit. De verschillende scholen, geleid door religieusen, leggen daarvan mede getuigenis af. Voor de rijpere jeugd stichtte pastoor IJzrmans patro naatsgebouwen. Verschillende vereeniging, o.a. congregaties der H. Familie werden gesticht Dm het godsdienstig leven te bevorderen. Onder zijn pastoraat werd ook het kerkgebouw aan zienlijk verbeterd en verfraaid en op het voor plein ïegde het prachtige H. Hartbeeld getui genis af ran den geloofszin van de parochianen van pastoor IJzermans. Bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest in 1929 waren de blijken van medeleven uit alle kringen treffend en algemeen. De feestelijkheden ter gelegenheid van het zO-jarig bestaan van de Schoolcompangie van den Motordienst te Haarlem, werden hedenmor gen vroeg geopend met een toespraak door den Korpscommandant. Op het ruime, met vlaggen versierde voorter rein van de kazerne aan den Schoterweg ston den verschillende afdeelingen opgesteld: lange rjjen, stram in de houding. Commandant, ma joor van Loon, wenschte eerst allen geluk met het 20-jarig bestaan van hun compagnie, die op 1 Januari 1938 ..Korps Motordienst" zal heeten. Zonder den Motordienst zoud enin den oorlog nch artillerie, noch cavalerie, noch eenig ander onderdeel van het leger iets kunnen doen, im mers zonder aanvoer van proviand en minutie door auto's kan men bitter weinig uitrichten in oorlogstijd. Spr. hoopte', dat de leden van de compagnie, datgéne wat zij in vredestijd leeren, ook in tijd vap nood met nauwgezette pichtsbetrachting zouden uitvoeren. Snr. besloot met een driewerf hoera op H. M. de Koningin en het vaderland. Hierna vertrok het Korps in drie colonnes naar Den Haag, waar een défilé werd gehouden voor den Minister van Defensie en den Chef van den Generalen Staf. Van half elf tot twaalf uur kwamen de deelnemers aan den sterrit binnen. Uit alle deelen van het land arriveerden per auto zij, die bij den Motordienst gediend heb ben of vriiwilligers bij den L. S. K. Motordienst geweest ziin. Vanaf 10 uur is het muziekkorps van de 2e Ccmpagnie Politietroepen te Amsterdam ter opluistering van de feestelijkheden op het ter rein aanwezig. Reeds vroeg in den morgen werd een bloem stuk aangeboden door de Algemeene Vereeni ging van Nederlandsche Verlofsofficieren en kwamen talrijke schriftelijke felicitaties van legerautoriteiten en anderen binnen. Nog zij vermeld, dat de dag. in afwijking van de gewoonte, wer dbegonnen met een op de trompet geblazen reveille. bij den kapstok, waar de brand het ergst was, petroleumstellen stonden. In de nabijheid daar van lag in de kamer een stapel rommel, waar onder een hoeveelheid kapok. De twee zoons, die hiervan geen voldoende verklaringen konden geven, zijn op het politie bureau in bewaring gesteld. In het perceel is een politiewacht geplaatst. De zestigste verjaardag van den heer H. Klein Schiphorst is gisteren op wel luisterrijke wijze gevierd. Meer dan 25 bloemstukken werden bezorgd, w.o. een zeer artis tiek van Vroom en Dreesmann. Achter Anjers en Orchideeën was de levenszon ge schilderd, waarin de nieuwbouw van V. en D. (door den jubilaris uitgevoerd) plastisch was opgetrokken. Het hoofdbestuur van den R. K. Bond van Bouwvakpatroons kwam voltallig geluk- wenschen. Alle afdee lingen in Nederland en vele industrieele le den zonden telegrammen. Vele besturen van vereenigingen maakten hun opwachting. Verschillende collega-raadsleden kwamen op den Zijlweg een bezoek brengen, terwijl ook wethouder Boes zijn gelukwenschen aanbood. Directeur en leeraren van de Teekenschool zonden een bloemstuk en voor mevrouw Klein Schiphorst, die haar man zoo dikwijls voor de school moet missen, een groote fruitmand. Een van de aardigste attenties kwam van een onbekende. Deze zond een boek: „Er is werk. Nieuwe arbeidsmogelijkheden voor jongeren." In het boek lag een gedicht, onderteekend door „Een trouw lezer van de verslagen der raads vergaderingen" en huldigde het werk van den TiO-jarige voor de jeugdige werkloozen. Wij sluiten ons volgaarne aan bij de laatste regels van deze rijm: Dat deze stoere werker, met eerlijk karakter en helderen geest, Nog tal van jaren mag blijven, zoo zonnig en flink, als op dezen dag van 't feest!! Begunstigd door prachtig zomerweer had Zondag in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort de tweede zangwedstrijd plaats, waar voor groote belangstelling bestond. Er is dezen middag en avond wederom ver dienstelijk, door enkele vereenigingen zelfs zeer verdienstelijk gezongen. De jury, bestaande uit de heeren Isr. J. Olman, P. Versloot en G. H. Boedijn, had dan ook een niet al te moeilijke taak. Bij het mededeelen van den uitslag even wel zou blijken, dat de heeren een uiterst strengen maatstaf hebben toegepast, waardoor vooral enkele koren uit de 3e en 2e afdeelin gen een prijs ontging of lager werd dan werd verwacht. In de derde afdeeling gemengde koren A viel In den afgeloopen nacht brak omstreeks half 3 brand uit in een perceel aan de Cornelissteeg, to Haarlem, waar een boter- en kaashandel van H. van Heerd gevestigd is. De brand woedde in de achterkamer en in het gangetje, achter den winkel gelegen. Toen de brandweer kwam, was de brand reeds zoo goed ais geheel met emmers water gebluscht door enkele agenten. De kamer brandde ten deele uit. In het gan getje werden een paar jassen aan den kapstok slachtoffer van de vlammen. Het pand was voor f 4000 verzekerd. Over de verzekering van inboedel en inventaris ver kreeg men nog geen zekerheid. De heer van H. zelf was niet thuis. De vrouw en twee zoons verlieten het huis langs een dak raam, vanwaar zij op het platte dak van een belendend perceel konden komen. Men heeft waargenomen, dat in de kamer en SPECIALITEIT IN HET VERDELGEN VAN WANDGEDIERTE ENZ. weinig moois te beluisteren. Drie vrij slappe en zwakke ensembles, waarvan het eerste het van de anderen won door verzorgde voordracht en stemmenmateriaal. Zanglust uit Callantsoog kreeg geen prijs; toch stond er geen onverdienstelijk materiaal onder dit dameskoortje en een derden prijs had men dit ensemble als troostprijs toch wel mogen toekennen. Spaarndam's Gemengd Koor zong frisch en goed verzorgd, ofschoon het vrije nummer van Roeske nogal aan toonschommeling onderhevig was. Een mooie prestatie leverde IJmuiden's Man nenkoor onder denzelfden dirigent. De voor dracht en de klank kunnen evenwel nog fijner worden verzorgd. Vox Humana van Santpoort, de ontvangende vereeniging, leverde inderdaad en naar waar heid de mooiste prestatie van dit concours. Er werd mooi genuanceerd en met verzorgde voor dracht gezongen door dit kranig ensemble. Ook Oefening Kweekt Kunst uit Andijk-Oost zong mooi, geacheveerd en zuiver verplicht en vrij werk. IJmuiden's A Capella Koor miste met een half punt den eersten prijs. Men ziet hieruit weer het nadeel, dat de juryleden geen overleg met elkaar kunnen plegen. Ook in de afdeeling uitmuntendheid der gem. kóren werd goed gezongen. We achten hier het koor van Zuid-Scharwoude een fractie be ter dan Bergen, dat weinig fraai van klank was; daarentegen was het eerste weer veel min der doorzichtig. Nadat de bondsvoorzitter P. A. Mink allen had oedankt voor de verleende medewerking, gaf de Liedertafel „Amstel's Werkman'' onder leiding van Joh. Brands een goed geslaagd con cert, waarop mej. Lies Hertier eenige liederen zong en mej. G. Frankfort eenige fluitsoli ten beste gaf. Een en ander werd door het publiek met groote aandacht gevolgd en mocht groot en wel verdiend succes oogsten. Hieronder volgt ten slotte de uitslag van het concours. 3e afd. A Gem. Koren: Ons Genoegen, H. Hugowaard 284 p., 2e prijs; Kunst na Arbrid, Schagerbrug 267 p., 2e prijs; Nieuw Leven, Hoogwoud 227 p., 3e prijs. 3e afd. A Dameskoor: Zanglust, Callantsoog 203 pt., geen prijs. 2e afd. Gem. Koren: Spaarnd. Gem. Koor, Spaarndam 287 p., 2e prijs. Ie afd. Mannenkoren: IJm. Mannenkoor, IJ- muiden 310% pt„ eerste prijs. Ie afd. Gemengde Koren: Vox Humana. Sant poort, 331 pt„ eerste prijs; Oefening Kweekt Kennis, Andijk-Oost 320pt., eerste prijs; IJ muiden's a capellakoor, IJmuiden 299% p., tweede prijs. Afd. Uitm. Gem. Koren: Gem. Koor Zuid- Scharwoude 303 p., eerste pr.; Koorvereen. Bergen, Bergen 303% pt., eerste prijs. De medaille, uitgeloofd door den heer Joh. Brands voor de beste opvatting van het ver plichte werk in de derde afdeeling, verkreeg Oostwoud. De zilveren lauwerkrans, uitgeloofd door het eerecomité voor het hoogste aantal punten ever het heele concours, viel ten deel aan Vox Hu mana te Santpoort, terwijl deze zelfde vereeni ging ook voor de 2de maal beslag legde op den wisselprijs van den N.-Holl. Zangersbond voor het hoogst aantal punten in het vrije werk. J. S. De Nederlandsche Spoorwegen stellen, zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, tot én met 10 Sept. verkrijgbaar Zomer-Dagretours, kostende eenmaal den enkelen-reisprijs, van Amsterdam, Haarlem en Zaandam naar Amelo, Apeldoorn, Deventer, Enschede, Hengelo en Ol- denzaal eiken Dinsdag en Zondag; naar Gro ningen en Woensdag; naar Leeuwarden eiken Dinsdag, en naar Maastricht en Valkenburg el- ken Donderdag en Zondag. Om ongeveer twee uur hielden een paar agen ten in den nacht van Zaterdag een 33-jarigen huisschilder aan, die op zijn rijwiel een baal cement van 50 K.G. vervoerde. De man bekende Het cement van een bouwwerk aan de Badhuis straat te hebben ontvreemd. Hij is naar het bureau gebracht en tot nader onderzoek in be waring gesteld. De Haarlemsche Gr aalleden brengen bij de hulde- en trouwbetooging aan het kerkelijk en wereldlijk gezag den groet aan hun bisschop. Achter Mgr. Aengenent Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom Begunstigd door heerlijk weer hield Zondag het plaatselijk comité van Herwonnen Levens kracht zijn jaarlijkschen bloempjesdag. De verkoop ging zeer voorspoedig en de op brengst pl.m. f 1250.mag niet onbevredigend genoemd worden, hoewel zij toch ongeveer f 200 minder is dan vorig jaar. Het bestuur brengt hartelijk dank aan allen die hebben medegewerkt aan het welslagen van dezen bloempjesdag. Voor nagekomen giften houdt de penning meester, de heer J. W. de Graaf, Grebbestraat no. 2, zich ten zeerste aanbevolen. Het bestuur nocdigt de leden uit, bij te wo nen de plechtige Requiem-Mis met algemeene H. Communie voor de zielerust van mejuffrouw Peeters, Eere-presidente van den R. K. Vrou wenbond op Woensdag 17 Juli te half zeven in de parochiekerk te Bloemendaal. Hedenmorgen werd door den Directeur van 't Gemeentelijk Woningbedrijf ten stadhuize aan besteed: Het verrichten van verf werken aan ge meentewoningen. Ingekomen waren 8 biljetten, waarvan 3 on geldig. Laagste inschrijver was: A. Breed te Heerhu- gowaard voor f 3777. Wethouder Gerritsz weer thuis Na eenge maanden in de Boerhaavekliniek te Amsterdam te zijn verpleegd is de heer mr. J Gerritsz, wethouder dezer gemeente, weer in zijn woning aan het Kenaupark teruggekeerd. De heer Gerritsz is nog niet zoover hersteld, dat hij zijn functie weer kan waarnemen, maar zal thuis verder verpleegd worden. De gemeente-secretaris van Haarlem de heer MrM. Th. A. Wesstra, is vanaf heden voor on geveer drie weken met vacantie. Waarnemend secretaris is de heer A. J. de Landmeter, grif fier ten stadhuize. Piet liet zich weer langs de rotstrap naar beneden zakken en tuurde het strand af. Daar zag hij een stipje, dat steeds naderbij kwam. Toen het dicht bij gekomen was, zag hij dat het Wietje was met Keesje bij zich. Ze hijgde van het harde loopen. Daarop ver telde Piet wat hem was overkomen. Wietje was een en al verbazing. Ze geloofde niets van wat Piet haar vertelde. Deze werd nijdig en zei: „Kom dan maar mee, dan zal ik het je laten zien." Daarop nam hij Wietje bij de hand en trok haar mee naar de rots- trappen. Wietje stribbelde tegen, maar de eigen wijze Piet zette door en voetje voor voetje was Wietje genoodzaakt om de trappen op te klimmen, waarbij Piet haar in den rug steunde. Op initiatief van de Roomsch-Katholfeke Athletiekvereeniging „Holland" vonden gisteren op het fraaie sportterrein aan den Zeeweg atn- letie'kwedstrijden plaats, waarvoor de inschrij ving was opengesteld voor R. K. georganiseer- den. Slechts alleen voetballers hadden gehoor ge geven aan den oproep, waarbij vooral het Haar lemsche „Geel-Wit" met pl.m. 30 vertegenwoor digers, zeer goed voor den dag kwam. Er waren heel wat deelnemers, die bij se rieuze training met succes in grootere atle tiekwedstrijden zouden kunnen uitkomen. De wijze bijv. waarop de D.S.S.'er Bosdijk in let terlijken en figuurlijken zin „op z'n sloffies" de 100 M. in 12 sec. won, doet ons in hem een sprinter met zeer grooten aanleg zien. Het zou jammer wezen wanneer Bosdijk het bij deze eerste poging liet. De tweede plaats op de 100 M. werd bezet door H. Osendarp van O. I. V., die den beken den sprintersnaam hooghield. Hoewel de Geel-Witters op de 100 M. minder goed naar voren kwamen, brachten zij het op de 4 X 100 M. estafette toch tot een overwin ning, vooral omdat het overgeven vrij vlot ge schiedde. De tijd op de 1500 M. gemaakt, 5 min. 15 sec., bleef weliswaar onder het geraamde, maar wet tigt toch het vermoeden, dat deze bij een meer tactische indeeling belangrijk is te verbeteren. Het is nu eenmaal gemakkelijker 100 M. op volle snelheid te loopen, dan 1500 M. waarop ook aan reserve gedacht moet worden. Nu liep ae winnaar, J. Kooymans, te wisselvallig om een juist beeld van zijn werkelijk kunnen te verkrijgen. Gebrek aan juiste techniek maakte de uit slagen van hoog- en verspringen minder be trouwbaar. Een hoogte van 1.40 M. b.v. werd royaal gehaald door iemand die reeds op 1.30 M. had gefaald. Het baldribbelen werd gewonnen door J. Rot, Geel Wit, hoewel zijn clubgenoot M. van Hui zen moreele overwinnaar was. Door een kleine afwijking op het voorgeschrevene moest laatst genoemde gediskwalificeerd worden. Als slotnummer ging de 800, 400, 200 en 100 M. estafette, die dank zij het goede loopen van J. Kooymans op de 800 M. in een overwinning van O. I. V. eindigde. Na afloop werden de prijzen door N. M. de Zwager aan de winnaars uitgereikt, waarna de heer H. Osendarp namens de deelnemers „Holland" van harte dank zegde voor haar po gingen om de athletiek ook onder andere sport lieden te propageeren. De officieele uitslagen luidden als volgt: 100 M. 1. B. Bosdijk, D.S.S., 12 sec. 2. H. Osendarp, O.I.V. 3. A. Hoeker, Geel-Wit. 1500 M. 1. J. Kooyman, O.I.V., 5 min. 15 sec. 2. H. Opdenkelder, Geel Wit, 3. H. Hoeker, Geel-Wit. 4 x 100 M. 1. Geel Wit 52 sec. 2. V.V.F. 800, 400, 200 en 100 M. 1. O.I.V., 2. Geel Wit. Hoogspringen: 1. J. Kooyman, O.I.V. 1.40 M., 2 N. Wijnands. Geel Wit 1.35 M. 3. A. Hoeker, Geel Wit 1.30 M. Verspringen: 1. H. Osendarp, O.I.V. 5.34 M., 2 Th. Bakkum, V.V.F. 5.28 M. 3. J. Bakkum, V.V.F. 4.96 M Kogelstooten1. A. Gigengack, Geel Wit, 2. C. Heesterbeek, Geel Wit, 3. H. Opdenkelder, Geel Wit, Baldribbelen: 1. J. Rot, Geel Wit, 51 sec., 2. H. Opdenkelder, Geel Wit, 3. M. van Huizen, Geel Wit. Balingooien: 1. W. Gigengack, Geel Wit, 18.20 M. 2. J. Hoogeslag, T.Y.B.B., 17.78 M., 3. L. van Roon, T.Y.B.B. 17.03 M. Junioren: 80 M. 1. P. Opdenkelder, Geel Wit 11 sec., 2. W. Kok, Geel Wit, 3. P. Verzijlberg O. I. V. Hoogspringen: 1. P. Verzijlberg, O.I.V., 1.36 2. W. Kok, Geel Wit. Kogelstooten: 1. W. Kok, Geel Wit, 2. P. Opdenkelder, Geel Wit. Koninginnefeesten Het comité Koninginne dag' alhier, heeft in hoofdzaak het volgende pro gramma voor dit jaar opgesteld. Gebouw „St. Bavo"- R.K. Bevolkings bureau 8 uur - Gecombineerde besturen Bouw- vakbond, half 8. Rembrandt-Theater: „Kleine Dora." Op het tooneel: Tracey And Hay, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Drie dagen bij de le venden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Theater: „Prinses incognito." Op het tooneel: 4 Plastic's, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling werk van mej. M. van Konijnenburg, 107 uur. Kunstzaal J. H. de Bois - Kruisweg Zo- mertentoonstelling van moderne prentkunst 95 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia 8 uur Rechtkundig bureau, 8 uur R. K. Broodslö- tersvereeniging, 9 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling van tee- keningen en aquarellen, 114 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling werk van mej. M. van Konijnenburg, 107 uur. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg Zo- mertentoonstelling van moderne prentkunst 95 uur. Rembrandt-theater: „Kleine Dora". Op het tooneel: Tiacey And Hay, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-tlieater: „Drie dagen bij de leven den", 2.30, 7 en 9.15 urn1. Palace Theater: „Prinses in cognito". Op het tooneel: 4 Plastic's, 7 en 9.15 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling kwart over 8kwart over 9. Iets kan spreekwoord'lijk zijn> „Zoo goed ajs HAAS' Azijn!" In de morgenuren zal wederom een bloemen corso worden gehouden, waabrij een muziek korps of een radio-muziekauto voor de muzikale opluistering zal zorgen. Besloten is, dit jaar geen kinderwedstrijden te houden naar Bergen, maar hiervoor in de plaats te stellen een autotocht. Gebleken is, dat de animo hiervooh zeer groot is. Getracht zal worden ,een openluchtuitvoering te geven va nde klucht „Filmmaniakken". Na de avondvermakelijkheden zal de dag be sloten worden met een vuurwerk. 500 steenen terecht. In aansluiting op het bericht betreffende den diefstal van ongeveer 1000 straatsteenen kan thans worden medege deeld, dat de dader is opgespoord en circa 500 straatsteenen van misdrijf afkomstig door de politie inbeslag genomen zijn. Tegen den ver dachte, een bewoner van IJmuiden (O.), is procesverbaal opgemaakt. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De begrafenis der stoffelijke resten van de slachtoffers zal waarschijnlijk Donderdag a.s. te Amsterdam plaats hebben. tri De K. L. M. heeft een stroom van schrifte lijke en telegrafische betuigingen van deel neming ontvangen met de ramp van de Kwik staart. Van tal van buitenlandsche luchtvaart maatschappijen ontving de Nederlandsche Maatschappij hartelijke telegrammen van sym pathie. De minister van Waterstaat heeft, bij monde van den secretaris-generaal van zijn departement, zijn deelneming met het ongeval betuigd. Ook de burgemeester van Den Haag bracht een bezoek aan het kantoor der K.L.M. (Vervolg) AMSTERDAM, 15 Juli. Aardappelprijzen. Andij ker Muizen 5.56 cent. Langendijker Muizen 5.5 6 cent. Rijper Muizen 55.5 cent. Westlandsche Muizen 66.5 cent. Hillegommer Muizen 77.5 cent, IJpolder Muizen 55.5 cent, kleine Muizen 3.54 cent. Bonken 4.55 cent per kg. Aanvoer 157100 kg. ROTTERDAM, 15 Juli. Veemarkt. Totaal-aan voer 2098 stuks. 694 vette runderen. 419 vette kalveren, 555 schapen en lammeren, 416 varkens, 4 nuchtere kalveren. Prijzen per kg.: vette koeien: 56, 43, 3035 cent; vette kalveren 70, 60. 3545 cent, varkens (lev. gewicht) 353433 cent. schapen 353128 cent. lammeren 3632—28 ct. Prijzen per stuk: schapen. 15.0011.008.00, lam- merpn 10.008.006.00. Overzicht. Vette koelen en ossen aanvoer ruim, handel flauw,prijzen" als vorige week, prima 58. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel lui, orijzén als Dinsdag. Schapen en lammeren aanvoer ruimer, handel traag, prijzen als vorige week". Lammeren aanvoer korter, handel kalm, prijzen Iets hooger. Aardappelenmarkt. Geldersche blauwpitters 8 10 cent. Geldersche ronde 6.57.5 cent. Westl. nieuwe 67 cent. idem kleine nieuwe 5.56 cent. Ronde nieuwe 6.58 cent per kg. Tamelijke aan voer, kalme handel. Vlas. 1000 kg. blauw schoon 5660 cent, 3009 kg. Groningsch 5256 cent, 4100 kg. Holl. geel 52cent per kg. De aanvoer was kalmer dan gewoonlijk, terwijl de prijzen licht daalden. De kooplust was gerin ger en het vlas werd maar gedeeltelijk verkocht. door Arthur Morrison Kon dit bedrog al geen maanden en wellicht jaren hebben geduurd? Terwijl dus deze be- rcepsdief zijn ieven had gegeven in een mis lukte poging om zich van een namaak meester te maken, berustte het origineel misschien reeds veilig in andere handen. Van beide laatste mogelijkheden, want de allereerste had men reeds spoedig laten varen, kreeg de laatste des te meer kans van slagen, toen de nasporingen van de politie en de ge heime agenten van den Rajah zonder eenig resultaat bleven. Het kamp werd ten slotte opgebroken en de deelnemers verspreidden zich weder over Indië, terwijl ze naar alle uithoeken van het onmetelijke rijk de tijding meevoer den over de verdwijning van het Oog van Deccan. In de bazars werd dit nieuws op allerlei wijze gecommentarieerd. Leugen en waarheid wer den braaf dooreen gehaspeld. Maar ten slotte kreeg een vreemd gerucht in al die verhaien den boventoon. Brokstukken ervan kon men op alle markten en hoeken der straten opvan gen. Ten slotte bleef de kem van al die ver halen, dat er in Goona geen Mehta Singh meerwas. Er gebeuren vreemde en sombere dingen in de kleinere staaten der inlandsche vorsten, waarvan de Britsche Residenten niet meer vernemen, dan men op straat weet te vertellen. Mehta Singh was verdwenen. Dat was het middelpunt van al het geheimzinnig gefluister; maar hoe of waar hij verdwenen was, bleef een vraag vol geheimzinnigheid en twijfels. Het zou heelemaal geen nieuw of ongelooflijk bericht zijn, indien een rajah in zijn eigen paleis wraak had genomen op den oifi- cier, wiens plicht het was zijn geliefkoosde juweel In veiligheid te houden, of die nalatig was gebleven het terug te vinden, toen liet verlies eenmaal was vastgesteld, hoe veel moeite hij zich ook had gegeven om zijn vertoornden meester van dienst te ziin. Dergelijke dingen geschiedden met de grootste omzichtigheid en bleven angstvallig verborgen in deze dagen van het Britsche Rijk. Dit zelfde lot kon elk lid van het vorstelijk gezin hebben getroffen, indien er ook maar het geringste vermoeden op den ongelukkige was gevallen. Hoe het ook zij, het lot van Mehta Singh, den eersren minister, die den dief in het kamp van de Durbar had neergeslagen, bleef een even groot geheim, als dat van het Oog van Coona zelf. Onder de vele Europeanen, die waren aan getrokken door het groote gebeuren te Delhi, waren er niet weinigen, die tevens voor zaken waren gekomen. Het krioelde er van reizigers uit Europa en Calcutta, die hun firma's kwa men dienen door nieuwe relaties te zoeken. Andefe toeristen kwamen geheel op eigen houtje zaken doen. Daar was bijvoorbeeld Hahn, uit Europa zullen we maar zeggen, omdat hij er geen vast adres op na hield, die over de geheels wereld kocht en verkocht, wat men goedkoop kon inslaan en duur van de hand doen, van oude Italiaansche meesters tot huishoudelijke artikelen. Hahn sprak voor het grootste gedeelte Engelsch en noemde zichzelf Frank, ofschoon er velen waren, die hem Franz noemden wijl er aan zijn Engelsch een accent was, dat hun reden daartoe gaf. Anderen meenden weer, dat noch Frank, noch Franz. noch Hahn tot zijn doopregister behoorden en dat zijn intrede in de hande'swereld ergens in Galicië had plaats gevonden. Hahn had hier en daar behoorlijk zaken weten tg doen; voor eigen rekening had hij aan de Rajahs wat Engelsche jachtgeweren en meubels weten te verpatsen en hij had een verbazend koopje gehad aan een partijtje van twaalf groote flesschen oude Tokayer, die hier of daar in een grooten kelder van Delhi sinds het be gin der negentiende eeuw hadden gelegen en plotseling waren ontdekt en op een verkoopiug gebracht. Midden in de feestelijkheden was hij plotseling overvallen door een ernstige koorts. Toén hij zich verplicht zag om het bed te houden, had hij een boodschap gestuurd naar Mr. Harvey Crook, die eveneens voor zaken naar de feesten was komen kijken. Je kon Harvey Crook geen groothandelaar of zelfs geen handelaar noemen, ofschoon hij zijn bestaan uitsluitend zocht in den handel van allerlei rare dingen; transacties die meer cl minder verband hielden met excentrieken handel, maar die hem in ieder geval in staat stelden om aan den eenlgen wensch van zijn leven te voldoen: de geheele wereld over te trekken en elk avontuur, dat zich voordeed dankbaar te aanvaarden als een variatie van het eentonige menschelijke bestaan. Het was een tanige kerel, van iets meer dan middel bare lengte en door zijn voortdurende reizen gebruind, ofschoon hij van nature de lichie teint van den doorsnee Engelscnman bezat. Hij keek scherp uit zijn oogen, was lenig ais 'n kat en vijf en dertig jaar oud. Hu keek eenigszins verrast op, toen hij Hahn's uitnoodiging ontving, want hun ken nismaking was maar erg vluchtig geweest. BU eenig nadenken kwam hij echter tot de over tuiging, dat er in geheel Delhi geen tweede te vinden zou zijn, die ten slotte meer met Hahn in connectie was geweest. Zonder veel enthousiasme stak hü een versche sigaar op en drentelde vervolgens door de straten van Delhi, op zoek naar het aangegeven adres. Hij vond den koopman in een donkere kamer van een huis, dat men tijdelijk tot annex van een hotel had ingericht. Hij zag er niet erg ziek uit én net was heelemaal geen tijd van hef jaar om koorts te hebben. Crook vroeg zich dan ook verwonderd af, waarom men den boel zoo donker hield. Het scheen dan ten slotte toch wel ernstig met den patiënt gesteld te zijn. Toen werd hij in die veronderselling weer tegenge sproken door de werkelijkheid, want Hahn begroette hem buitengewoon opgewekt en vriendelijk, en had niets weg van iemand, die op het punt staat onder veertig graden koorts den geest te geven. „Goeden dag, beste Mr. Cook," zei hij, „kom binnen, goede vriend. Je bent werkelijk een engel des lichts in deze donkere kamer. Het is erg vriendelijk van je om de hitte van den dag te trotseeren om een armen vriend aan zijn lijdenssponde te bezoeken.'' „Heelemaal niet," antwoordde Crook beleefd. In zijn gedachten voegde hij er aan toe: je schijnt werkelijk de kluts kwijt te zijn, want het is verbazend koel en de zon zal over een uur onder gaan. „Wat kan ik voor u doen? U bent toch niet al te slecht hoop ik? Zal ik een paar luiken open maken? U kunt nauwelijks zien. Dit is anders heelemaal niet de tijd van het jaar om koorts te hebben is het wel?" „Neen, neen," antwoordde Hahn met een koortsachtigen ijver. „Ik bedoel, dat ik zoo wel licht genoeg neb. Ik gevoel me nu wat beter, maar straks komt het weer vreeselijk opzetten en dan kan ik niets verdragen. Wanneer gaat u weer naar huis terug? Tamelijk spoedig, zeker?" „Ja, de eerstvolgende boot van Bombay. Ik ben blij, dat ik tevoren een biljet heb geno men. Het zal wel verbazend druk zijn, denk ik." „Dat is de Rajapur, nietwaar? Geen mail boot?" „Juist. De mailboot van de P. en O. is een week later. De Rajapur doet er langer ovcr.J maar het was alles wat ik kon krijgen en voor mij goed genoeg. Is er soms iets wat ik voer u kan doen?" Harvey Crook had een stoel gezocht in het duister en was bij den rand van het bed komen zitten. Hahn nam hem plosteling vertrouwelijk bij de hand. „Ik zou graag hebben, dat je een kist voor me mee wilde nemen," zei hij, „een kist wijn. Zou je dat willen doen, beste vriend Crook? Ik zal het je op een goeden dag honderd voudig beloonen. Het is nog al kostbaar goed." Harvey Crook had niet veel bagage op zijn terugreis, want hij droeg bijna niets anders dan wat hem persoonlijk toebehoorde. „Mij best," zei hij. „Ik kan dat wel voor je opknappen. Moet ik het ergens bij een klant laten bezorgen?" „Neen, neen, niet bij een klant. Je moet het alleen maar meenemen en zorgen, dat er niets aan komt. Ik zal natuurlijk al je onkosten be talen en ik ben er altijd voor te vinden een behoorlijke commissie te geven, indien het goed voor een zacht prijsje van de hand kan worden gedaan. Ik zie niet in, waarom ik er geen honderd pond voor zou kunnen krijgen, indien ik een beetje geduld heb. Het is een kist met twaalf groote flesschen keizerlijke Tokayer wijn, tachtig jaar onder de turk. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2