Ontzettend ongeluk bij Turnhout Het auto-ongeluk in Oostenrijk Veertien Juli te Parijs FINANCIEN Joego-Slavië en Roemenië Mr. CORT V. D. LINDEN OVERLEDEN AUTO TEGEN EEN BOOM NU HET WATER LOKT Kerkelijk leven Dagfilm MAANDAG 15 JULI 1935 Autobus met twintig inzittenden bij uitwijken te water gereden Elf inzittenden gedood Stoffelijk overschot van wijlen mevrouw Schuschnigg te Weenen opgebaard Officieel bericht Bezoek van den prins-regent Paul aan Koning Carol Kalm verloop der demonstratie De militaire revue Autoramp in Spanje Nederlandsch priester veroordeeld BRANDSTICHTING? De kabinetsleider uit de moeilijke oorlogsjaren thans heengegaan Geleerde en Staatsman De begrafenis De treinontsporing bij Haarlem Wissel was te vroeg overgehaald Een doode en drie gewonden bij Roermond Band gesprongen Motordienst jubileert Het personeel defileert voor Minister Deckers Cepeda overleden Aan de gevolgen van zijn val tijdens de Tour de France ERNSTIG MOTORONGELUK Geen voorrang verleend Ver scheid ene jonge menschen bij het baden om het leven gekomen Motorfiets tegen tram Berijder zwaar gewond DOOR EEN AUTO GEGREPEN ST. JOSEPH'S-CONGREGATIE H.H. Wijdingen te Mill Hill Benoemingen LAATSTE EER AAN WIJLEN IR. H. C. MAYER TURNHOUT, 14 Juli (Reuter) Bij zijn te rugkeer uit Baarle-Hertog is een autobus met twintig passagiers uit Willebroeck bij Antwer pen in een kanaal gereden. Elf passagiers, o.w. de chauffeur, zijn om Jiet leven gekomen; tien anderen werden gered. Het ongeluk had plaats, toen de autobus bij aankomst in Turnhout wil de uitwijken voor een wielrijder. De twintig passagiers hadden, naar Reuter nog meldt, zich naar Baarle Hertog begeven om er te gaan kijken naar een orgel, dat een hunner er wilde koopen. Om half twee kwam de autobus te Baarle Hertog aan, om precies twee uur later weer te vertrekken. Bij aan komst te Casteleyn nabij Turnhout, waar zich de eerste brug bevindt over het kanaal van Turnhout naar Antwerpen, wilde de chauffeur, zooals gezegd, een wielrijder ontwijken, die kwam aanrijden uit de richting van Turnhout. Hij maakte de bocht wat te scherp en botste tegen de leuning van de brug, welke gedeelte lijk werd vernield. De autobus stortte met den motor vooruit in het kanaal, onder verschrik kelijk gegil van de reizigers. Twee hunner, die naast den chauffeur zaten, hadden nog den tijd uit den auto te springen en zwemmend den wal te bereiken. Schippers en zwemmers, die zich toevallig in de nabijheid bevonden, waren onmiddellijk ter plaatse en deden wat zij konden om de ongelukkige dren kelingen te redden. Zij slaagden er in, aldus nog acht inzittenden levend op den wal te krij gen, maar elf anderen konden slechts levenloos uit de autobus worden bevrijd. De chauffeur is getrouwd en vader van elf kinderen. Hij is af komstig uit Ruysebroeck, maar overigens komen alle slachtoffers uit Willebroeck. De dooden en de overlevenden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Turnhout. k. -*■ WEENEN, 15 Juli. (A. N. P.) In den toestand van den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Schuschnigg, wiens zenuwen na het auto-onge- geval, zooals bekend, ernstig geschokt waren, is een aanmerkelijke verbetering ingetreden, zcodat hij de verschillende aangelegenheden zelf kan regelen. De ministerraad, die Zaterdag avond nog gehouden zou worden, is dan ook af gezegd. Over de oorzaak van het zoo noodlottige auto-ongeluk verkeert men nog in het onzekere. De secretaris-generaal van het Vaderlandsche front, kolonel Adam, heeft n.l. vannacht nog een communiqué uitgegeven, volgens hetwelk de inmiddels overleden chauffeur, toen hij weder tot bewustzijn was gekomen ten stelligste heeft ontkend, dat hij onder het rijden onwel is ge worden. Met groote waarschijnlijkheid, aldus kolonel Adam, kon worden aangenomen, dat het auto-ongeluk te wijten is aan een defect aan het stuur. De vernielde auto zal echter nog door de Weensche verkeerspolitie worden onderzocht ten einde na te gaan, of dit werkelijk het ge val is. WEENEN, 15 Juli. (D.N.B.) Een geweldige me nigte heeft heden 't stoffelijk overschot -zn me vrouw Schusnigg begeleid naar de kerk te Hiet- zingSchönbrunn, een voorstadje van Weenen, waar het zal worden opgebaard tot den dag der begrafenis, welke Dinsdagmiddag om drie uur zal plaats hebben. Op het station te Weenen, waar de kist uit Linz arriveerde, was de geheele Bondsregeering aanwezig onder leiding van vice- kanselier Starhemberg. De eerste die den trein verliet was bondskanselier Schuschnigg zelf, die weer geheel is bekomen van den zenuwschok, dien hij heeft ondervonden. Opnieuw gaf vice- kanselier Starhemberg uiting aan het medele ven van de Oostenrijksche bevolking. Vervol gens werd de kist in een lijkwagen geplaatst en tusschen rijen van leden der vaderlandsche or ganisaties naar de kerk te Hietzing overge bracht. De wagen werd gevolgd door den bonds kanselier en zijn familie en door de leden van het kabinet. Overal langs den weg stond een dichte menigte, die bij het naderen van den lijkstoet eerbiedig het hoofd ontblootte. WEENEN, 14 Juli (Reuter). Officieel. Het auto-ongeval van Dr. Schuschnigg is naar men heeft kunnen vaststellen, veroorzaakt door een defect aan de stuurinrichting, dat onderweg is ontstaan door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden, waarvoor niemand verant woordelijk kan worden gesteld. BOEKAREST, 15 Juli (Reuter). Prins-regent Paul van Joego-Slavië, die een bezoek heeft ge bracht aan het zomerverblijf van koning Carol te Sinaja, is gisteravond naar Bied afgereisd, na twee langdurige conferenties te hebben ge had met den Roemeenschen minister van Bui- tenlandsche Zaken Titoelescoe. Ook koning Ca rol nam aan deze besprekingen deel, terwijl de tweede conferentie bovendien nog werd bijge woond door den Franschen gezant d'Oumesson. Algemeen trekt het de aandacht, dat de bla den te Boekarest naar aanleiding van deze be sprekingen de hernieuwing aankondigen van het besluit der Kleine Entente, om in geval van een herstel der Habsburgers op den troon hun legers te mobiliseeren. Of men hierbij te doen heeft met een eenstemmig besluit van de drie staten, zal pas blijken tijdens de bijeenkomst van den raad der Kleine Entente, die eind Augustus ver gadert. Met stelligheid kan men daarentegen aan nemen, dat Titoelescoe heeft getracht, den prins- regent te bewegen, de situatie met betrekking tot de Sovjet-Unie nogmaals te overwegen. Het is namelijk Titoelescoe's wensch, dat de onder- teekening van het Roemeensch-Russische pact van bijstand, welke in den herfst zal plaats heb ben, gevolgd zal worden door een herstel der Joego-Slavisch-Russische betrekkingen. Naar uit Praag wordt gemeld, verklaart de officieuze „Prager Presse" in een hoofdartikel, dat tot titel draagt ,,Habsburg en de Kleine En tente", dat niet slechts de restauratie der Habs burgers ontoelaatbaar is, doch dat het evenzeer ontoelaatbaar is, de eventualiteit van zulk een restauratie te bespreken. Uit Moskou wordt van officieele zijde mede gedeeld, dat de Russische gezant te Boekarest, Ostrowski, door Titoelescoe naar Sinaia is ont boden, waar een langdurig onderhoud met den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Za ken heeft plaats gehad. In verband met de aan wezigheid van den Joego-Slavischen pjrins-regent Paul en het streven van Roemenië, Joego-Slavië te bewegen tot het aanknoopen van betrekkin gen met Sovjet-Rusland, acht men de bespre king niet van belang ontbloot. PARIJS, 14 Juli (Reuter). Een groote bijeen komst vormde het begin van de betoogingen van het „Volksfront", waarbij zijn aangesloten de communisten, socialisten en radicaal-socia listen. Het aantal deelnemers werd op ver scheidene duizenden geschat. Er werden tal van redevoeringen gehouden, o.a. door Jean Perrin, winnaar van den Nobel, prijs voor natuurkunde en vice-president van de Academie van Wetenschappen, Henri Bar. busse en Leon Jouhaux, secretaris-generaal van de C.G.T. Zij allen bespraken de gemeenschappelijke doelstellingen: De noodzakelijkheid om de de mocratie te verdedigen, sociale hervormingen en het vurig verlangen naar vrede. De voorzitter, Victor Basch, las vervolgens den eed voor, waarvan het slot is: Wij zweren plechtig, dat wij vereenigd zullen blijven om te ontwapenen, oproerverwekkende bonden te ontbinden, en de democratische vrij heden te ontwikkelen en den vrede onder de menschen te verzekeren." Naar de politie mededeelt, hebben zich geen incidenten voorgedaan, noch bij de militaire revue, noch bij de vergadering van het Volks front. Tegen twee uur verzamelden de aanhangers van het Volksfront zich in de omgeving van de Place de la Bastille. Tegen drieën zette de stoet zich in beweging in de richting van Vin- cennes. De stoet, waarin de klanken van dé „Marseil laise" zich mengen met die van de „Internatio. nale" en met vijandige kreten tegenover het fascisme, wordt omringd door commissarissen van het organisatie-comité, dat de orde regelt. Omstreeks denzelfden tijd marcheerden de „Croix de Feu" en andere rechtsche bonden op naar de Place de l'Etoile, waar de minister van oorlog een deputatie ontving van oorlogs invaliden, die vervolgens een krans leerlegde bij het graf van den Onbekenden Soldaat. De deelnemers aan den optocht zingen revo- lutionnaire liederen en juichen de leiders toe o.a. Jouhaux, Victor Basch, de radicalen Frot, Daia. dier en Pirre Cot, de socialisten Léon Blum, Paul Faure en de communisten Thorez en Duclos, alsmede de anti-fascistische intellec- tueelen, de professoren Alain, Rivet en Langevin Zoodra in den optocht kreten opklonken te gen het fascisme, kwamen de ordebewaarders direct tusschenbeide en de sterke politiemacht behoefde dan ook niet in te grijpen. Over het algemeen is de atmospheer die van een popu laire vreugde, eerder dan van vijandigheid. PARIJS, 14 Juli (Reuter). Ten aanschouwe van een enorme menschenmenigte heeft van morgen de militaire revue ter gelegenheid van het Nationale Feest plaatsgevonden. President Lebrun, die vergezeld was van den minister van nationale defensie, inspecteerde de voor den Are de Triomphe op de Place d l'Etoile opge stelde troepen. De president decoreerde verschillende offi cieren en sloeg daarna, evenals Laval, de leden der regeering en de kamervoorzitters, hét défilé gade. Het geheele diplomatieke corps was aan wezig, alsmede de buitenlandsche militaire attachés. Het meest imposante gedeelte van de mili taire revue was het voorbijtrekken van meer dan 600 vliegtuigen, behoorende tot luchtforma- ties uit geheel Frankrijk, en tot alle categorieën, bombardements-, verkennings- en jachtvlieg tuigen. In de groote provinciesteden hebben vrijwel overal troependéfiié's plaats gehad, die door een buitengewoon talrijke menigte werden bij gewoond. BARCELONA, 15 Juli. (D. N. B.) Bij Bar celona is een autobus met schoolkinderen ge kanteld. Vier en twintig der inzittenden werden zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De Z. E. pater Ernst Vorage uit Keulen van de Orde der Lazaristen, die door de rechtbank te Keulen is veroordeeld tot 2'A jaar tuchthuis straf, 40.000 R.M. boete en 3 jaar eerverlies, wegens deviezensmokkelarij is Limburger van geboorte. Pater Vorage werd n.l. in Caoier en Keer geboren en las zijn eerste H. Mis In Heer- lerheide. Sedert meer dan 20 jaren is zijn fa milie in Kerkrade woonachtig, waar hi) ook herhaaldelijk vertoefde. Zondagnacht zijn op het land van de ijsbaan „Het Noorden" te Groningen vier oppers hooi afgebrand. Aangezien de oppers op 40 M. afstand van elkaar staan, wordt aan brandstichting ge dacht. De daders zijn nog niet ontdekt. De brandweer wist 6 oppers te behouden. Het hooi, dat was verzekerd, behoorde aan den heer E. Bierling te Groningen. Hedenmorgen om half vijf is Mr. P. W. A. Cort van der Linden, Minister van Stant, oud-minister-president en oud-staatsraad, in den ouderdom van negenentachtig jaar overleden. I Pieter Willem Adriaan Cort van dér Lin den werd geboren op 14 Mei 1846 te 's-Gra- venhage. Na het volbrengen van zijn studiën was hij eerst werkzaam als advocaat in zijn geboortestad. Daarna werd hij commies-grif fier van de Tweede Kamer, tot hij in 1881 be noemd werd tot hoogleeraar in de staatshuis houdkunde aan de Universiteit te Groningen; dezelfde functie vervulde hij sinds 1891 aan de Universiteit te Amsterdam. In 1396 werd hij raadsadviseur van het Departement van Justi tie en van 1897 tot 1901 bekleedde hij de func tie van Minister van Justitie in het liberale Kabinet Pierson-Borgesius. Hij voltrok in 1901, als vertegenwoordiger van de burgerlijke over heid, het huwelijk tusschen H. M. de Koningin met wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. In 1902 werd hU lid van den Raad van State. In 1913 werd Mr. Cort van der Linden, na het falen van dr. D. Bos. kabinetsformateur van het extra-parlementaire Kabinet, dat van 29 Augustus 1913 tot 9 September 1918 het bewind heeft gevoerd. In dezen tijd van buitengewoon moeilijke omstandigheden bleek Nederland in Cort van der Linden een staatsman te bezit ten, die dien naam in alle opzichten verdiende. De bezonken staatsraad, eer geleerde dan poli tiek schrijver, toonde bij de hoogheid van zijn iedeeën groote soepelheid van toepassing te bezitten, en zijn eenmaal gesteld döël wist hij met zijn diplomatieke gaven te bereiken. Was er tijdens de eerste oorlogsjaren weinig gelegenheid tot het voeren van de gewone po litiek, in 1917 kwam de kwestie van het alge meen kiesrecht aan de orde. Onder het bewind van Mr. Cort van der Linden kwam de herzie ning van de Grondwet en de Onderwijspacifi- catie tot stand. Uit de belangrijke resultaten van dit Kabi net noemen we nog het herstel van het gezant schap bij Z.H. den Paus dat later helaas we der opgeheven werd en de tot stand koming van de wet tot droogmaking van de Zuiderzee, waarmee minister Lely zijn levensideaal zag verwezenlijkt. Na zijn aftreden als minister van Binnenland- sche Zaken in 1918 werd Mr. Cort van der Lin den opnieuw benoemd tot lid van den Raad van State, waaruit hij in 1913 bij zijn ministersbe noeming was getreden. Sinds 1915 was hij reeds minister van Staat. In 1934 nam de grijze staatsman ontsiag als lid van den Raad van State, waarin hij 27 jaar zitting had gehad. Mr. Cort van der Linden promoveerde te ^ei- den op een proefschrift „Beschouwingen over het Strand Tijdens zijn professoraatsjaren verschenen van zijn hand een aantal geschrif ten, zooals „Volk en Staat" (Groningen. 1882), „De Zilvercrisis" (1883), „De Oorzaken der Ma laise" (1885), „Richting en beleid der liberale partij" (Den Haag, 1886), „Leerboek der Finan ciën I"; „De Theorie der Belastingen" (18S7), „De Staatshuishoudkunde als sociale weten schap" (1891), en voorts verschillende artikelen in „De Gids", waar hü van 1892 tot 1896 mede redacteur van was. Mr. Cort van der Linden was o.m. drager van het grootkruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw en het grootkruis in de Huisorde van Oranje. Cort van der Linden was ook versierd met het Grootkruis in de Danebrog-Orde, het Groot kruis in de Meckelenburgsche Orde van den Griffioen, het Grootkruis in dé Orde van den Leeuw en de Zon van Perzië en het Grootkruis van de Orde van Pius IX van den Heiligen Stoel. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van Mr. Cort van der Linden zal plaats hebben Donderdag a.s. om kwart voor één op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te Den Haag. Als teeken van rouw is de vlag van het Vre despaleis halfstok uitgestoken. De Haarlemsche politie heeft het onderzoek naar de treinontsporing, welke Vrijdagmiddag op de lyn AmsterdamHaarlem heeft plaats gehad, voortgezet en daarbij is thans komen vast te staan, dat de wissel, welken de Diesel- trein tijdens het rangeeren passeerde, inder daad te vroeg is overgehaald. De seinhuiswachter, die dit by het eerste ver hoor betwistte, heeft thans n.l. medegedeeld, dat 'n timmerman B. in het seinhuis den wis sel heeft omgetrokken. Tevens heeft de sein huiswachter verklaard, dat hij het bedienings- bandel van den wissel heeft ontgrendeld, het geen in strijd was met zijn voorschriften. Op grond van deze verklaringen heeft de po litie zoowel tegen den seinhuiswachter als te gen den timmerman proces-verbaal opgemaakt. Zondagmorgen is op den Rijksstraatweg tusschen Roermond en Maastricht, nabij eerstgenoemde gemeente een auto veronge lukt. De wagen werd bestuurd door den heer Minne uit Amsterdam. Door het springen van een band reed de auto in snelle vaart tegen een boom. Het voertuig werd totaal vernield. De inzittende heer Engels was op slag dood. In den auto zaten voorts de echtgenoote van den heer P. M. en mej. E. Birke, allen uit Am sterdam. Alle drie werden ernstig gewond en zijn naar het R. K. Ziekenhous Laurentius te Roermond overgebracht. De auto had een vaart van omstreeks 100 K.M., toen plotseling de linkerachterband sprong, met het gevolg, dat ongeveer 100 M. verder de wagen tegen een boom aan de linkerzijde van den weg sloeg. Alle vier inzittenden werden uit den auto geslingerd. De heer M. kwam eenige meters van den wagen op den weg neer met een zware hoofdwonde en inwendige kneuzingen. De drie andere inzittenden vlogen in een boog on geveer 20 M. ver weg. Mevrouw M. bekwam wonder boven wonder slechts lichte kwetsuren, terwijl de heer Bruno Engels een gecompliceer de linkerbeenfractuur opliep en een enkelvoudi ge rechterbeenbreuk, benevens een zware hoofd wonde. De vierde inzittende, mej. Gertrudis Birke, brak beide beenen en werd eveneens zwaar aan het hoofd gewond. De doctoren Steyn uit Echt en Meeuwissen uit Odilienberg waren spoedig ter plaatse, alsmede een priester uit Linne. Nadat voorloopig de eerste hulp geboden was werden de slachtoffers vervoerd naar het R. K. ziekenhuis St. Lauren tius, waar bij aankomst bleek, dat de heer Minne reeds was overleden. Omtrent den toestand der slachtoffers verna men wij Zondagavond laat, dat de heer P. M., die de beide beenen heeft gebroken en boven dien een lichte hoofdwonde heeft, buiten le vensgevaar verkeerde. Daarentegen was de toe stand van mej. Birke hoogst zorgwekkend. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van den Motordienst te Haarlem, heeft het personeel van dezen dienst hedenochtend om tien uur te Den Haag voor den minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, gedefileerd. Op het bordes van het departement stond minister Deckers met zijn adjudant, kapitein Tielens. De commandant van den Motordienst, ma joor van Loon, met kapitein Milders, hadden zich by den minister gevoegd. In een bijna onafgebroken reeks trokken de auto's in groote verscheidenheid voorbij den minister. Zy werden geëscorteerd door motor rijders. Na afloop van het défilé onderhield minister Deckers zich enkele oogenblikken met majoor van Loon en wenschte hem met het jubileum van den Motordienst geluk. Daarna begaf de stoet zich naar de Lange Voorhout, waar voor den chef van den generalen staf, luitenant-generaal Reynders, gedefileerd werd. Met den chef van den generalen staf had. den zich op het bordes opgesteld de adjudant, luitenant Pater, overste Carstens, directeur van den etappe- en verkeersdienst, kapitein Don- ners en luitenant Schouwman. Ook hier voegde zich de commandant met zijn adjudant bij de militaire autoriteiten. Na afloop van het défilé betuigde generaal Reynders zyn tevredenheid aan den com mandant. Uit Parys wordt gemeld, dat de Spaan- sche wielrenner Cepeda, die gedurende de vijfde etappe van den Tour de France een val maakte en ernstig gewond werd, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in een zie kenhuis in Grenoble is overleden. Zondagavond omstreeks negen uur is op den Rijksweg onder Raamsdonkveer een ernstig mo tor-ongeluk gebeurd. De motorrijder v. d. Laan uit Geertruiden- berg, met als duo-passagier den heer Moree, eveneens uit Geetruidenberg, kwam uit de rich ting Oosterhout gereden, toen ter hoogte van de Kreeksluis de achterband van het motor rijwiel sprong, v. d. L. zoowel als M. werden, doordat v. d. L. de macht over het stuur verloor, tegen den grond geslingerd, v. d. L. kwam er goed af en bleek slechts lichte verwondingen aan de hand te hebben opgeloopen. De duorijder was er erger aan toe en bleek een zware her senschudding bekomen te hebben. Nadat dok ter Lips de eerste hulp had verleend, werd by in zorgwekkenden toestand naar het R.K. Zie kenhuis te Raamsdonkveer vervoerd. De motorrijder J. M. uit Utrecht reed Zon dagmiddag om 1 uur, komende uit de richting van Laren, op den Rijksweg te Naarden, toen uit den Brediusweg een auto kwam, die hem geen voorrang verleende. J. N. en zyn vrouw, die op de duo zat, werd op den grond geslingerd en kreeg lichte ver wondingen. Even later naderde uit de richting Naarden de automobilist G. Versluijs uit Amsterdam, terwijl een groep van vier fietsers, komende van den Brediusweg den Rijksweg overstak. Drie hunner waren reeds overgestoken. De automobilist zag blykbaar geen reden om te stoppen en reed de vierde, mejuffrouw F. uit Amsterdam, tegen den grond. Zij moest onder doktersbehandeling gesteld worden. De fiets werd vernield. Zondagmorgen gingen te Eindhoven eenige vrienden zwemmen in het nieuwe Eindhoven- sche kanaal. De 18-jarige F. T„ die niet kon zwemmen, zou het toch eens wagen en sprong van den kant af in het water. De jongen verdween on- middellyk in de diepte. Eenige vrienden pro beerden hem nog na te duiken, echter tever geefs. Toen de jongen eenigen tijd later werd op gehaald, bleken de levensgeesten te zijn ge weken. Zondagmiddag is bij het baden in een leem kuil tusschen Oldenzaal en Losser verdronken de 30-jarige ongehuwde Ter Luun uit Hen gelo (O.). Zondagmiddag omstreeks half vijf is bij het zwemmen in het Zylkerdiep te Beerta de 23- jarige gehuwde Huizinga, wonende te Win schoten, verdronken. De man laat een vrouw en drie kinderen ach ter. Omstreeks zes uur Zondagmiddag is in het zwembad te Vaassen by het zwemmen ver dronken de 18-jarige D. Bos. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, -mochten niet ba ten. Nabij de uitspanning „De Harenberg" onder Warnsveld is Zondagmiddag de 45-jarige on gehuwde Notten uit Zutfen, die niet kon zwem men, in den IJsel verdronken. Zija lijk is nog niet opgehaald. Zondagmiddag is te Kerkdriel in de rivier de Maas de 15-jarige B. Koers bij het zwemmen verdronken. Door eenige personen, die het ongeval be merkten, is de jongen even later opgehaald. Er werd nog kunstmatige ademhaling toege past, doch de levensgeesten bleken reeds te zyn geweken. Zondagmiddag omstreeks zes uur is de 16- jarige jongeman W. van Rijn, wonende in de Willem de Zwijgerstraat te Overschie, by het zwemmen in de Schie verdronken. Hy werd reeds 1% uur vermist, toen burgers zijn stoffelijk overschot ophaalden. Zaterdagavond is te Drumpt in de rivier de Waal tusschen de derde en de vierde krib ver dronken de 23-jarige J. van Uden uit Tiel, toen hü met eenige vrienden aldaar aan het zwemmen was. Deze plek is een bekend gevaar lijke plaats in de rivier, waar al menig slacht offer is gevallen. De rivier is daar zeer diep, terwijl ook draai kolken aanwezig zün. De vrienden van van U trachtten* hem nog te grüpen, doch alle moei te was vergeefsch. Zün lyk was Zaterdagavond nog niet opgehaald. Zondagmiddag omstreeks drie uur is een acht-jarig jongetje by het plukken van bloemp jes aan den waterkant in den Vaartschen Rijn te Jutphaas geraakt en jammerlijk verdron ken. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is het vijftienjarig dochtertje van B. Koning te Hei- ligerlee in het zwembad te Scheemda verdron ken. Door onoplettendheid botste de 35-jarige mo torfietsrijder K. N. te Groningen, kellner van beroep, Zondagmorgen op den Rijksstraatweg naar Assen vlak bij de stad Groningen tegen een uit tegenovergestelde richting komende electrische tram. De man, die van het motorrüwiel geslingerd werd, is zeer zwaar gewond opgenomen. Een van de beenen was verbrijzeld, de rechterarm gebroken, terwül hü hevig bloedde uit verschil- 'ende hoofdwonden. Hij werd vervoerd naar het R. K. Ziekenhuis, waar het been is geamputeerd. De toestand was Zondagavond zeer zorgwek kend. Te Oegstgeest is Zondagavond de 54-jarige chef van de Noord Zuid Hollandsche Tram, de heer J- v. d. Berg bij het oversteken van den weg gegrepen door een auto en op slag gedood. Op Zondag, 14 Juli, heeft Z. Exc. Mgr. A. Hinsley, Aartsbisschop van Westminster, in de kapel van het St. Joseph's College te Mill Hill de volgende H. H. Wijdingen toegediend: Het H. Priesterschap aan 23 leden der St. Joseph's Congregatie voor Vreemde Missiën (Mill Hill), onder wie de volgende Nederlan ders: A. Aarts, Dongen; J. Ardts, Beugen; N. Bee- rendonk, Fijnaart; W. Boon, Den Haag; J. de Bree, Houten; M. v. Enckevorst, Sevenum; J- Hanrath, Hillegom; P. Kooter, Wognum; A. Mulders, Tilburg; W. Nelissen, Venlo; L. v. Son, Waspik. Het Subdiakonaat aan 24 leden dezelfde Congregatie onder wie de volgende Nederlan ders: N. v. Bilderbeek, Amsterdam; J. Boerkamp, Duistervoorde; M. Boonman, Oud-Vossemeer; J. Broekmans, Waspik; C. Broers, Tilburg; H. v. Erp, Oss; H. Francois, Zevenbergschen Hoek; A. Geerdes, Schiedam; A. Jacobs, Gilze; M. Kaanders, Hees; H. Noordman, Hilversum; P. Peeters, Weert; E. v. Rassel, Rotterdam; H. Verhoef, Leiden. Na de H. H. Wijdingen maakte de Hoog Eerw. Generaal Overste, Fr. S. J. O'Cailaghan, de volgende benoemingen van Nederlanders be kend: Voor de Huizen in Europa: Mill Hill: H. Knüwer, Geest. Dir. (thans te Roosendaal) Burn Hall: H. Linthorst (thans te Freshfiela); Tilburg: A. v. d. Burg (thans te Haelen) en P. Kooter; Hoorn: L. v. Son; Haelen: P. de Ruy- ter (thans te Tilburg); F. Hulsbosch (thans te Tilburg); N. Beerendonk; M. v. Enckvorst; Vrij land Th- Lefeber, voor Procure (thans te Hoorn); Rome: J. Thoonen, voor Missiologie (thans te Mill Hill). Voor de Missiën: Boven Nijl: J. v. Liempt (thans te Hoom) en J. Reiné (thans te Haelen) Britsch Kameroen: W. Nelissen; Sarawak: W. Wagenaar (thans te Tilburg) en W. Boon; Noord Borneo: A. Mulders; Philippynen: A. Aarts; Congo: J. Hanrath en Broeder Canisius (thans te Haelen)Missie nog niet bepaald J de Bree en J. Ardts. De Nederl. Indische Escompto Mij. heeft zich in 1934 door de aanpassing na de sa neering van de balans bevredigend kunnen ontwikkelen. De credietbehoefte verminder de verder, maar herleefde eenigszins in het loopende boekjaar. De liquiditeit is versterkt. De bedrijfsresultaten daalden. De netto winst van f 168.903 ging op de nieuwe reke ning over. De algemeene vergadering van aandeel houders der Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek heeft de voorgestelde statutenwij ziging goedgekeurd. Anton Jurgens' Vereenigde Fabrieken zul len een voorloopig onveranderd dividend van 3 pet. uitkeeren op alle soorten prefe rente aandeelen. Tels en Co's Handel Mij. boekte in 1934 een verlies-saldo van f 5684 tegen een winstsaldo van f 1509 het vorig jaar en hoe wel de verliezen op debiteuren in '35 minder groot zijn dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaarbleef de gang van zaken in het nieuwe boekjaar tot dusverre onbe vredigend. De Nederl. Mij voor Havenwerken zal over het afgeloopen boekjaar een onveranderd dividend van 3 pet. uitkeeren. In het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant en Eindhoven wordt mede gedeeld, dat de gang van zaken der Philips- bedrijven in 1934 bevredigend kan worden genoemd. De personeelsbezetting die per 1 Januari 1934 ruim 13.000 bedroeg ging in dit jaar tot 15.800 en was op 31 December 1934 15.000. De Fransche economist Charles Rist wijst in een artikel in het maandblad van Lloyds Bank Ltd. erop, hoezeer de wereldhandel door het hamsteren van goud is belemmerd. Indien slechts het gehamsterde goud door valutastabilisatie weder in circulatie zou komen, zou de internationale handel in waarde stijgen boven het niveau van 1913 en er zou voor millioenen werkloozen weder arbeid gevonden kunnen worden. •'c XJit Brussel wordt gemeld, dat de bespre king tusschen de Belgische regeering en de firma Mendelssohn te Amsterdam over de conversie van de in Nederland uitgegeven Belgische leeningen, in een beslissend sta dium treden. Men is van oordeel, dat de Belgische regeering zich niet zal beperken tot een conversie alleen van deze guldens- leeningen, maar dat zij een algemeene om zetting van alle in het buitenland uitgege ven Belgische leeningen op langen tijd voor bereidt. Volgens officieele gegevens bedroeg de Belgische buitenlandsche schuld op 31 December j.l., dus vóór de dévaluatie, fr. 26.5 milliard. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Belgische Nationale Bank met fr. 192 millioen tot fr. 17758 mill, gedaald. Men schrijft aan Laval en Regner de be doeling toe, alle categorieën staatsuitgaven aan een vermindering te onderwerpen, waaraan zelfs de dienst van binnenlandsche schulden niet zal ontkomen. Alle aanbiedingen aan de Shell Union Oil Corporation voor inkoop voor het Sinking- funs van conv. 3Vz pvt. pref. aandeelen, va rieer ende tusschen 96 en 127 pet., zijn af gewezen. De United Aircraft boekte in het loopende jaar een nieuw record aan ontvangsten. De Bankcommissie van 't Amerïkaansche Huis van afgevaardigden heeft het wets ontwerp goedgekeurd, waarbij het instellen van een proces voor schade- en rentevergoe ding tegen de regeering als gevolg van de devaluatie van den dollar wordt verboden. In de week, geëindigd op 6 Juli, daalde het aantal Amerikaansche wagonladingen met 145.616 tot 472.421. De daling bedroeg in dezelfde week van het vorig jaar 48.320. 3'e De Amerikaansche koperproducenten ver klaarden te Londen, de vergadering bij wonende van het marktcomité, dat onder het koperrestrictieplan is opgericht, dat on danks de opheffing van de kopercode, de Vereen. Staten hun aandeel in de restrictie van den koperuitvoer zullen handhaven. In den loop van deze maand zullen in de Vereen. Staten 379.387.330 aan obligaties worden afgelost, heigeen het hoogste maan- delijksch bedrag is, dat ooit werd bereikt. De National Cash Register boekte in Juni aan binnenlandsche orders 2.30 mill, tegen 2.08 mill, in Juni 1934; in het eerste half jaar 10.08 mill, tegen 8.79 in hetzelfde tijdvak van 1934. De wereld-productie van ruwe olie in Mei j.l. wordt geraamd op 131.84 millioen barries tegen 128.87 mill, in Mei 1934. De Amerikaansche Kamer van Koophan del verklaarde voor de commissie van het Huis van Afgevaardigden, dat vermindering der uitgaven en geen nieuwe belastingen noodig zijn ten einde het herstel van het zakenleven in de hand te werken en het vertrouwen te herstellen. De Dollar noteerde Vrijdag j.l. te New York 1.4667 tegen 1. 4671 Donderdag en liep Zaterdag verder terug tot 1.4654. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 15 Juli: De Nederlandsche kolonie te Rome is getrof fen door hét overlüden van den jeugdigen ad junct-secretaris van het Intemationael Land- bouw-Instituua, ir. H. C. Mayer, die Vrijdag 1.1. als slachtoffer van de typhus-epidemie over leed. Gisteren werd op het Campo Verano de laat ste een bewezren aan het stoffelijk overschot. Vele leden van de Nederlandsche kolonie waren bij deze droeve plechtigheid aanwezig. Ne Nederlandsche gezant Mr. J. A. M. Fatün hield bü de baar een korte rede, waarin hü ge tuigde van de groote sympathie, die allen voor den hoogbegaafden jongen man voelden, en sprak woorden van deelneming en troost tot diens jonge echgenoote. Daarna spraken Dr. J. J. L. van Rijn, de se cretaris van het Internationaal Landbouw- Instituut, chef van den overledene en de ge zantschapssecretaris Jhr. van Panhuys als vriend. Onder de aanwezigen waren de Nederland sche consul Dr. D. Pennington de Jongh, de directeur van het historisch instituut Dr. Hoo- gerwerff en Dr, H. Lubinsky.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6