Vaticaan protesteert tegen Frick's verklaringen Mussolini mobiliseert nog meer divisies Man doodt zijn vrouw, café houder en zichzelf Oss. Rom. geeft een uiteenzetting over de uitvoering van het Concordaat met Duitschland Sterilisatiewet onaanvaardbaar Het nieuws van heden DERDE RIJK SCHENDT HET CONCORDAAT 30.000 dooden in China Mijnexplosie nabij Dortmund „ABESSINIE DWINGT ER ONS TOE" AFSCHUWELIJK DRAMA TE AMSTERDAM DE BAROMETER 'VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 16 JULI 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19438 Kerk kan zich niet tot een werk tuig van den Staat maken ten aanzien van een wet, die Zij moet veroordeelen De actie tegen de Kath. Organisaties Om gevaarlijke misdadigers te kunnen arresteeren heeft men natuurlijk in Amerika een handschoen uitgevon- aen, welken de beambte, die tot arrestatie wil overgaan, onder stroom ion zetten. Een batterij kan een stroom leveren van 1500 Volt In Frankrijk zijn vier nieuwe snelle postvliegtuigen in gebruik geno men, die voor een vlugge verzendl ng van de post tusschen Parijs en de andere groote steden zullen zorgen Het Weer illinium Overstroomingen nemen enorme afmetingen aan (Zie vervolg pag. 2) De Duce zou minstens een veldslag willen leveren, om de herin nering aan Adoea uit te wisschen Vele Italianen keer en invalide terug Het valt den Italianen niet mee De „Daily Telegraph" meldt uit Caïro, dat tusschen Maart en I Juli volgens de statistieken Millioen Turken uit Roemenië Keeren naar hun vaderland terug Wilde schietpartij uit jaloezie bij een volkskoffiehuis in de Kerkstraat en in Bezoeker die tusschen- beide kwam gewond De onlusten te Belfast Oorzaak der ophitsing tegen de katholieken V olkenbondsr aad 23 Juli bijeen Wanneer althans geen scheidsge recht optreedt HENDERSON AAN DE BETERE HAND Hitte in Engeland i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek 9 Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 15 Juli: Onder den titel „Concordaats kwesties in Duitschland" publiceert de „Osservatore Romano" heden avond een principieele uiteenzetting van het Vaticaan over de uitvoering van het Concordaat in verband met de jongste verklaringen van minis ter Frick. Hieronder volgt de volledige tekst van de officieele verklaring. Sedert eenigen tijd maken de Katholieken in Duitschland moeilijke uren door voor de ver dediging van het Katholieke Dogma, de mo raal en van hun vervreemde rechten. Daar door is een pijnlijke toestand in het leven ge roepen. Deze moet ons onverklaarbaar heeten, wül hij niet alleen onvereenigbaar is met de openlijke verklaring, wélke de heer Rijkskan selier bij het aanvaarden van de regeering had gegeven, namelijk om de Katholieke Kerk te eerbiedigen en de vroeger gesloten Concorda. ten gestand te doen, maar meer nog, wijl hij een klaarblijkelijke tegenstelling is met het op 20 Juli 1933 gesloten concordaat, dat de vroe. gere overeenkomsten vervolledigde en bekrach tigde en aan de Duitscjie Katholieken „vrijheid van belijdenis en van openlijke uitoefening van den Katholieken godsdienst" waarborgde, (art. één). Men dacht daarom, da tde vele voortdurende en steeds ernstiger storingen, waarvan de Kerk en de Katholieken in hun vereenigingen, hun scholen, werken en instellingen het slachtoffer zijn, veroorzaakt werden door on rustige elementen, die weinig acht sloegen op de richtlijnen der regeering en wel juist door die extreme richting, die onder de steeds dui delijker blijkende leiding van den heer Rosen berg, niet verheelt, at zij het Christendom in Duitschland wil uitroeien om er met den ras. sencyltus een waar heidendom te vestigen. Sommigen oordeelden de regeering te af zijdig of te toegevend, maar geloofden haar niet deelachtig in de actie, maar minder nog als haar aanstichtster. Zoo pijnlijk was het immers te veronderstellen dat men, na twee jaar tijds, de vrijwillige en plechtig gesloten concordaatsverplichtingen zou kunnen schen den. Nu is echter een feit voorgekomen, dat indien het niet behoorlijk gerectificeerd zal worden de Katholieken in de gele genheid zal stellen de dingen heel anders in te zien en aan te nemen, dat men aan de godsdienstaanvallen, die tot nu toe een min of meer bedekten vorm hadden, voortaan het karakter van een officieele vijandigheid wil geven. Wij doelen hiermede op de openlijke ver klaringen, welke dr. Frick, de Rijksmi nister van Binnenlandsche Zaken, te Mün. ster op 7 dezer heeft gedaan. Verklaringen in onmiskenbaren ernst. De eerste verklaringen betreffen de wet ovei de sterilisatie en de houding, die de katholieken ten aanzien van de toepassing dezer wet aanne men, ie zij onvereenigbaar achten met het God delijk recht en met hun geweten. Het is niet noodig deze verklaringen in hun geheel weer te geven, zij zijn reeds bekend door de versprei ding, die de pers er vooral in Duitschland aan heeft gegeven. Wij kunnen ons dus beperken tot het essentieele punt: „als officieel verte genwoordiger der Duitsche regeering", zoo heeft de heer minister gezegd, „moet ik hier verkla ren, dat wij niet geneigd zijn een dergelijke sabotage van de rijkswetten verder te duden ook volgens 't Concordaat heeft de Katholieke Kerk den plicht de wetten, die allen in den staat binden, ook als verplicht te beschouwen voor de leden van de Katholieke Kerk." Deze verklaring had de geesten sterk verhit vooral door het zonderlinge beroep op het Con cordaat, alsof de Heilige Stoel daarin de ver plichting op zich genomen had de geloovigen alle toekomstige staatswetten zonder onderscheid te doen naleven, ook wanneer deze strijdig zijn met het Goddelijk recht en de Ciuwi.j,. wet ten. Ofschoon echter deze verklaring van minister Frick onder de katholieken en ook onder vele niet-katholieken de grootste verbazing had ge wekt, kon men ze nog toeschrijven aan de on juiste weergave door de pers. Alle twijfel werd echter weggenomen, door een zonderling com muniqué van het Deutsche Nachrichten Büro dat 10 dezer in de Duitsche bladen verscheen en waarin te lezen stond: „De minister van Binnen landsche Zaken van het Rijk en Pruisen vestigt er de aandacht op, dat de wet ter verdediging tegen een erfelijk belast nageslacht, die voor al len geldig, door eiken Duitschen Katholiek, ook krachtens het Concordaat, moet geëerbiedigd worden." Er blijft dus geen twijfel over. In de volgende stelling van den minister moet de wet op de sterilisatie door eiken Duitschen katholiek worden nageleefd, mede uit kracht van het Concordaat en uit kracht van het Concordaat heeft de Katholieke Kerk den plicht, een wet, die strijdig is met de leer dierzelfder Kerk en met het Goddelijk recht, als bindend te be schouwen voor den staat. Wat te zeggen van deze theorie? Verwachting: Zwakke tot matigen Noordelijke tot Westelijken wind, toene- mende bewolking, wellicht eenige regen 55 in het Noorden, in het Zuiden weinig of geen regen, koeler. Verdere vooruitzichten: Koeler met kans op eenigen regen. Het is een teeken van juridische en zedelijke absurditeit van de Katholieke Kerk te vorderen, dat zij zich zal moeten maken tot een werk tuig van den staat ten aanzien van een wet, die zij moet veroordeelen; is het werkelijk waar, wat de minister beweert, dat namelijk de Katholieke Kerk volgens het Rijksconcor daat den plicht heeft, elke wet, ook als die tegen het Goddelijk recht strijdt als bindend voor de geloovigen te beschouwen? Of is niet veeleer juist het tegendeel waar? Een van de grondbeginselen van het Concor daat, waarnaar de staatswetgeving zich uiter aard moet richten is de eerste paragraaf van het boven geciteerde artikel. Deze waarborgt aan de Katholieken zonder eenige beperking: „vrijheid van belijdenis en van openlijke uitoefening van den Katholieken godsdienst." Bij gevolg, indien staatsorganen aan de geestelijke overheid, aan de t priesters en de gewone geloovigen willen beletten, hun overtuiging aan gaande de zoogenaamde sterilisatie- wetten te uiten of overeenkomstig hun geweten te handelen, stellen zij zich in tegenspraak met de boven genoemde bepaling van het Con cordaat. Duidelijker zijn de woorden van het slot- protocol, die betrekking hebben op artikel 32 paragraaf 2; het verklaart uitdrukkelijk, dat niet bedoeld wordt den priesters en de reli gieuzen „eenigerlei beperking op te leggen in het leeren en openlijk verklaren, zooals hun plicht is van de leerstellingen en voorschrif ten der Kerk niet alleen op dogmatisch maar ook op zedelijk gebied." Het erkent dus den plicht, dien de priesters hebben, om de zedelijke beginselen der Kerk NANKING, 15 Juli. In het district Tien- men, provincie Hoepei, hebben de overstroo mingen 30.000 menschenlevens geëischt. Enorme gebieden zijn onder water geloopen door de overstroomingen der zijrivieren van den Jangtse-Kiang. Geheele dorpen zijn verwoest; de verbindingen zijn verbroken. DORTMUND, 15 Juli Hedenmorgen om 11 uur 50 heeft zich in de mijn „Adolf von Hanse- mann" in Dortmund-Mengede op een diepte van 740 M., in district III, laag „Bluecher" door tot dusverre nog onopgehelderde oorzaak een explosie voorgedaan. Tien mijnwerkers werden gedood en 32 gewond. openlijk te leeren en te verklaren en waar borgt hun in deze prediking volledige vrijheid. Er is dus geen twijfel, dat de tekst van de rede van den minister van Binnenlandsche Zaken, zooals die door de dagbladen is weer gegeven onvereenigbaar is met die voorschrif ten van dit Concordaat. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich wellicht willen beroepen op een zinsnede van paragraaf 2 van artikel één, waar gezegd wordt, dat de Kerk haar eigen zaak vrijelijk re gelt en bestuurt „binnen de algemeen geldende wetten." Doch het ligt voor de hand, dat deze zinsnede van paragraaf 2 ondergeschikt is aan de waar borging van geloof en openlijke belijdenis van den Katholieken godsdienst, die zonder eenige beperking in paragraaf één wordt erkend; en het is eveneens duidelijk, dat deze zinsnede niet in tegenspraak kan zijn met het recht, dat de Kerk in 't bovengeffocmde slotprotocol uitdruk kelijk wordt toegekend, „om de leerstellingen en beginselen der Kerk niet alleen op dogmatisch, maar ook op zedlijk gebied openlijk te leeren en te verklaren." ROME, 15 Juli. (Reuter) Een vijfde divi sie infanterie en een vijfde divisie zwart- hemden zijn gemobiliseerd, alsmede de spe cialisten van de genie van de lichtingen 1909, 1910 en, 1912 en de specialisten van de luchtvaart. Verder is order gegeven onmiddellijk tien duikbooten te bouwen, welke nog in het najaar van stapel moeten loopen. In een officieel communiqué wordt dien aangaande medegedeeld: ,,Het versnelde rhythme van de militaire maatregelen in Abessinië dwingt ons nieuwe militaire maatregelen te nemen." Omtrent de mobilisatie van de beide divisies wordt nader gemeld, dat de divisie Sila is ge mobiliseerd, welke wordt gecommandeerd door de generaals Bertini en Cerutti. Tegelijk is een nieuwe divisie opgericht, welke Sila II wordt genoemd onder commando van generaal Michelis, welke de eerste in Italië zal vervangen. De zwarthemden-divisie, welke is gemobili seerd draagt den -naam 1 Februari. De formaties van de fascistische militie, welke reeds naar Afrika zijn gezonden, worden hier nieuw georganiseerd. Naar men gelooft, verlangt Mussolini, dat minstens een veldslag plaats heeft in Abes sinië, welke naar hij hoopt een schitteren de overwinning zal brengen aan de Itali- aansche wapenen, welke in geheel Italië gevierd zal worden. Getracht zal worden, dezen slag te leve ren op het oude slagveld van Adoea, teneinde de nederlaag, welke Italië hier heeft geleden uit te wisschen. Naar vernomen wordt wisselen de kanselarijen van de verschillende landen nota's over een basis voor een compromis tot regeling van het Italiaansch-Ethiopisch conflict. De Italiaansche regeering vraagt rectificatie van de grenzen, economische concessies, den bouw van een spoorlijn tusschen Eritrea en Italiaansch Somaliland en de benoeming van Italiaansche raadslieden bij de regeering van Ethiopië, overeenkomstig het voorbeeld van de betrekkingen tusschen Engeland en Egypte. In verband met het gerucht, dat Italië in kennis is gesteld met het bijeenroepen van den Vol kenbondsraad voor 25 Juli, wordt van desbe treffende zijde te Rome medegedeeld, dat hier van niets bekend is. Tot nu toe is Italië nog niet uitgenoodigd deel te nemen aan een buitengewone zitting van den Volkenbondsraad. meer dan 80.000 Italiaansche soldaten het Suez-kanaal zijn gepasseerd, terwijl deze maand nog 15.000 zullen passeeren en dat in totaal in de maand Juli 27 transporten door het kanaal zullen gaan. Een groot gedeelte van deze troepen heeft Massawa in Eritrea als bestemming, vermoe delijk een der heetste havens ter wereld, waar de temperatuur somtijds 122 graden Fahren heit in de schaduw bedraagt. Er is zeer weinig water en de manschappen krijgen 2 pinten per dag om te drinken en om zich te wasschen. Er is een installatie gemaakt voor het distilleeren van zeewater, doch deze kan nauwelijks in de vraag voorzien. Speciale transportschepen wor den naar het 300 mijl verder gelegen Port Soe dan gezonden om water te koopen. De soldaten hebben ten zeerste van het kli maat te lijden. In de afgeloopen veertien dagen passeerden meer dan 3000 man, die invalide naar het moederland terugkeerden, het Suez- kanaal Zes soldaten die door zonnesteek getroffen waren, moesten te Suez aan land worden ge bracht, waar vijf hunner zijn overleden. ISTANBOEL, 15 Juli. (A.N.P.) De Turk- sche gezant te Boekarest is hier aangekomen ter bespreking van de repatrieering der in Roe menië levende Turken naar Turkije. Tusschen Roemenië en Turkije is een overeenkomst ge troffen, volgens welke de Turken in den loop der eerstvolgende drie jaren Roemenië zullen ver laten en zich in Turkije zullen vestigen. Turkije rekent daarbij op een bevolkingsaan was van ongeveer een millioen menschen. Deze Turken-uittocht is reeds begonnen. Een vreeselijk drama heeft zich Maandagavond omstreeks half zes afgespeeld in een volkskoffiehuis, Kerkstraat 37 bij de Leidschestraat te Amsterdam, dat aan drie men schen, twee mannen en een vrouw, het leven heeft gekost, terwijl een vierde persoon werd gewond. Het volkskoffiehuis,, een verlofzaak ge. vestigd in het onderhuis van perceel 37, werd gedreven door een man van ongeveer veertig jaar, Albert Muhl genaamd. Deze had, ter assistentie in zijn zaak, bij hem inwonen een vrouw, naar schatting veertig jaar oud, van haar eigen naam Jacobs ge- heeten en afkomstig uit Arnhem. Muhl meende, dat de vrouw gescheiden was, doch dit bleek niet het geval te zijn. De man van deze vrouw. Dekker genaamd, die te Arnhem woonde, had gehoord, dat er tusschen beiden een verhouding bestond en hij had Muhl geschreven, dat dit afge.- loopen moest zijn, daar hij hem anders zou opzoeken. Muhl had daarop aan Dekker geantwoord, dat hij dan maar naar Am sterdam moest komen. Maandagavond, om half 6, stond Muhl op de stoep vóór zijn café, toen Dekker plotseling de straat in kwam. Hij zag Muhl staan, trok een revolver en loste twee schoten op den caféhouder. Deze vluchtte het huis in en zakte ter hoogte van de tapkast in elkaar. De vrouw, die zich ook in de zaak bevond, zag Dekker binnenkomen, nog steeds met de re volver in zijn hand en snelde naar een klein binnenplaatsje, achter de zaak gelegen. Een vijftien-jarige buffetbediende vluchtte met haar mee. Een bezoeker van het café greep op dit oogenblik een stoel en trachtte hiermee de revolver uit de hand van Dekker te slaan. Deze schoot op den man, die door een kogel in zijn zitvlak werd getroffen. Vervolgens stormde Dekker naar het plaatsje, waar in een hoek ge drongen de doodelijk verschrikte vrouw stond met den jongen buffet- bediende. De laatste nam nog juist bij tijds de vlucht. Dekker lostte een schot op de vrouw. De kogel trof haar in het hart en zij viel dood neer. Hierop richtte de moordenaar de revolver op zich zelf en schoot zich door den rechter slaap. Ook hij was op slag dood. Het schieten vlak bij de op dit uur zoo drukke Leidschestraat had een enorme volks menigte op de been gebracht, die te hoop liep voor het café, dat een achttal bezoekers in paniek had verlaten. Surveilleerende agenten uit de Leidschestraat, gevolgd door versterking van het bureau Leid schestraat, waren spoedig ter plaatse. Zij lie ten de Kerkstraat ontruimen, welke vervolgens werd afgezet. Ook de G. G. D. was spoedig met een ambu lance-auto verschenen. De commissaris van politie, de heer D. Dijk. stra, stelde het eerste onderzoek in. Kort na zijn komst verscheen ook de substituut officier van justitie, mr. Wassenberg. Daar dader en getroffenen overleden zijn was het onder zoek voor de justitie al zeer eenvoudig. De man, die door een kogel gewond werd. is een 26-jarige chauffeur. Deze is per politie motor met zijspan naar het Tesselschade. ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet ern stig en hij kon dan ook denzelfden avond reeds naar huis terugkeeren. De lijken werden in den loop van den avond met ambulance-auto's naar een der zieken, huizen overgebracht. Nog uren iang stonden groepen menschen bijeen, die het gebeurde be spraken. BELFAST, 15 Juli. (Reuter) Hedenochtend heerschte in de geheele stad rust, na drie dagen van ernstige onlusten. Het aantal dooden is tot vijf gestegen; een van de gewonden is in den loop. van den nacht bezweken. Kipa verneemt uit Belfast, dat in het Noord- Iersche parlement de nationalistische afge vaardigde T. J. Campbell de regeering aan sprakelijk heeft gesteld voor de terreur van het plebs, dat voortdurend de Katholieken aan valt. De politie doet niets. De minister van B. Z. en de grootmeester van de Oranje-orde hebben in het openbaar sympathie betuigd met de oproermakers. De unionistische meerderheid verontschuldigde dezen en gaf aan de Noord- Iersche Katholieken de schuld wegens hun houding bij het jubileum van den Engelschen koning. PARIJS, 15 Juli (D.N.B.). De secretaris-gene raal van den Volkenbond, Avenol, die een be zoek heeft gebracht aan Londen, is heden te Parijs aangekomen, waar hij een ontmoeting zal hebben met minister Laval. Aan een verte genwoordiger van de pers deelde hij mede, dat de Volkenbond op 23 Juli bijeen zal komen, ge lijk tijdens de laatste zitting is besloten, indien niet toch nog een scheidsrechterlijke procedure tot oplossing van het geschil tusschen Italië en Abessinië wordt gevolgd. Verdere verklarin gen weigerde Avenol af te leggen. LONDEN, 15 Juli (Reuter). De diplomatieke redacteur van de „Daily Telegraph" bericht van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat Mussolini niet voornemens is te besluiten, dat Italië uit den Volkenbond treedt. Italië zal den Bond slechts verlaten, als het uit den bond wordt verwijderd, dat wil zeggen, indien de Volkenbond zou verklaren, dat Italië schuldig is aan overtreding van het Volken bondspact. Anderszijds wordt vernomen, dat Italië er aan denkt officieel zijn grieven tegen Abessinië voor den Volkenbond te formuleeren. LONDEN, 14 Juli (Reuter). Mevrouw Hender son deelde heden mede, dat er in den toestand van haar man, die plotseling ongesteld was ge worden, aanmerkelijke verbetering was ingetre den en dat de pijn afgenomen was. VATICAAN PROTESTEERT TEGEN FRICK'S VERKLARINGEN INZAKE DE STERILISATIE. Mussolini mobiliseert nog meer divisies. Explosie in een mijn nabij Dortmund; 10 doo den, 32 gewonden. Meer dan 30.000 menschen zijn reeds bij de over stroomingen in China verdronken Drama in volkscafé te Amsterdam. Man schiet zijn cchtgenoote, caféhouder en zichzelf dood. Een vierde persoon gewond. Stukrijder bij Oldebroek onder wielen van ge schat gedood. Donderdag a.s. begrafenis van de „Kwikstaart"- slachtoffers. Het ongeluk aan geringen benzine toevoer te wijten. Voorloopige resultaten van de verkeerstelling in April. Oprichting van nieuwe gewestelijke tarwe- organisaties venvacht. New Yorkschc Beurs: Opening vast, verder ver loop prijshoudend, tegen het slot vrij sterke reactie. LONDEN, 15 Juli. (Reuter).) In Engeland no teerde men heden den warmsten dag van het jaar. Te Londen bedroeg de temperatuur in de schaduw 32 gr. Celcius, doch uit andere plaatsen worden nog hooger temperaturen gemeld. Een aantal personen is ten gevolge van de hitte be zweken. Bij het baden zijn ook verscheiden per sonen verdronken. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 763.3 yorige stand: 765.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1