Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper"j voor 80.000 gezinnen j STADSNIEUWS 0 Econ.-Techn. Instituut Laatste Nieuws HET FEEST VAN DEN MOTORDIENST De vliegramp DINSDAG 16 JULI 1935 siiiiiiininiiiiiiniiiiiiiiiiinniiniiiiniiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiniiiiiininniniiniiiiiiiiiiiinnHiiiiiiiiiinnis Aardige wedstrijden in stralend zomerweer Voetballen en nog wat Brandje op het goederenstation Deken H. C. J. Sondaal 25 jaar verbonden aan de Maria-Stichting HAARL. BURGERWACHT Inspectie door generaal Bauduin ST. WILLIBRORDUSBEEtD ONTHULD TE HEILOO Geschenk der katholieke arbeiders van Velsen VLIEGENDE VLIEGTUIG MODELLEN Filmvoorstellingen voor werkloozen Concert in het Bloemendaalsche Bosch Aanbesteding verf werk m Opdracht Orgelbespeling Alg. Nederl. Politiebond R. K. Wielrenners-Ver. „Achilles" BURGERLIJKE STAND ;1 Tentoonstellling in „Dreefzicht" De Statencommissie betuigt instemming Maandag 22 Juli begint de loterij 20 KORTING op onze Haarden, enz. Zang en muziek op de Vekabaan Eerste dag van het groot intern, concours begunstigd door fraai zomerweer Pastoor L. H. Perquïn Zijn zeventigste verjaardag Geen enkele boeking geannuleerd Het opruimingswerk Door trein gegrepen Eén doode en een ernstig gewonde bij auto-ongeluk Geen kerkelijke grond- credietbank NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hiiiiilliilllliliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiilliiiiins Grijze uniformen, zwarte militaire pakjes, sterren, strepen, gewone soldaten en gene raals, slanke dienstplichtigen en gezette offi cieren van middelbaren leeftijd, vijf onderschei dingen op één breede borst, acht onderschei dingen van links naar rechts op een rijtje.... Autoriteiten uit legerkringen, daarnaast an deren als de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinne. gom en echtgenoote, de burgemeester van Bloemendaai, jhr. mr. C. J. Den Tex, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, mr. A. R. Andringa, subst. officier van justitie, de heer Tenckinck. commissaris van politie met een viertal hoofd inspecteurs en inspecteurs, etc. Misschien is ze geen autoriteit, maar in de zen kring nam ze een eerste plaats in: Mary Fleischmann, de hoogbejaarde soldatenmoeder uit de mobilisatiejaren. Twintig jaar motor- dienst! Dat moest een feest worden. Na de ochtendplechtigheden werden de genoodigden om half 2 in de officiers-cantine ontvangen. De commandant, majoor van Loon, nam daar de geiukwenschen voor het corps in ontvangst en maakte zijn blijdschap over de groote op komst per microfoon bekend. Het gunstige weer, onmisbaar voor de vele openluchtdemonstraties, droeg niet weinig tot deze opkomst en tot het slagen van den mid dag bij. Daar begonnen de behendigheidswedstrijden voor automobilisten en motorrijders die voor de eerste oefening onder de wapens zijn. De motorrijders moesten een spoorboom openen en zich daarna tegen een gasaanval wapenen. Wie zonder fouten in den kortst mogelijken tijd te rug was maakte een kans voor een prijsje. De automobilisten namen plaats in open le. ger-fordjes en moesten talrijke hindernissen als bruggetjes, doodloopende smalle wegen etc. zonder fouten nemen. Even zagen we nog een serie motorrijders ca- roussel rijden.... voor de film! De zware vrachtauto's werden door middel van oranje linten aan elkaar gebonden en het was nu zaak zooveel regelmatige afstand te houden, dat de linten niet stuk getrokken wer den. Dit bleek een dusdanige heksentoer, dat het de vraag is, of er wel prijzen kunnen wor den uitgereikt. Om 4 uur kwam het glanspunt van den mid dag, de demonstratie met onze Nederlandsche tank. De aanwezigen holden na een aankondi ging in de microfoon naar het achterterrein om de verrichtingen van het monster gade te slaan. Inderdaad, de militair die in zoo'n (althans het onderhavige) gevaarte kruipt mag wel niet te veel rats gegeten hebben en zijn binnenspul- letjes mogen wel niet aan een zijden draadje hangen. Van de gelegenheid om een gratis ritje in de tank te maken werd dan ook geen over matig gebruik gebruik gemaakt. Het was een aardige gedachte van den com mandant om den aanwezigen gelegenheid te ge ven de gebouwen en garages te bekijken. Een attractie was daarenboven voor soldaten en publiek, dat zij hun stem moesten uitbrengen voor de mooist versierde soldatenkamer. Wij zullen hier geen uitspraak doen, maar wij raden u aan, als u eens vlaggetjes noodig heeft, de motordienst in den arm te nemen, er huist daar een kolossaal aantal Van de Burgerwacht waren vele dames er. heeren present. De dames hadden tusschen al die soldaten vast niet te klagen over gebrek aan belangstelling! Om half zes begaf men zich naar de verschil lende cantines, waarna om half zeven een maal tijd voor de leden van het corps begon. Des avonds had onder groote belangstelling een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats met als slot de plechtige prijsuitreiking aan de winnaar van de verschillende wedstrijden. In den namiddag werden de prijzen uitge reikt aan diegenen, die het best de wedstrijden hadden volbracht. De uitslagen waren als volgt: Behendigheidswedstrijd voor motorrijders: 1 Hooyman, 2 van Yperen, 3 Kann. Rem-acceleraSie wedstrijd voor auto's: (1) Heezeman, buiten mededinging 1 Boer, 2 Trap, 3 Heuzinkveld. Wedstrijd in het achteruitrijden met trek- ken-oplegger combinatie: 1 Leegstra, 2 Bos, 3 Grootveld. Wedstrijd voor monteurs in het monteeren van radiatoren: 1 Teusink, 2 Offenberg, 3 Eng- bert. Het hooge school colonne-rijden werd ge wonnen door de Derde Sectie. De echtgenoote van den commandant reikte de prijzen uit, terwijl de commandant zelf een kort woord sprak. Het hoogtepunt van den avond vormde een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Daar huppelden over het veld enkele zuigers met krukas, luitjes gekleed in volledig motor, costuum, en zelfs ook nog normaal gekleeden. In schrille tegenstelling met de gewone voet balwedstrijden, had de scheidsrechter een da verend succes: gewapend met een enormen toe ter gaf hij hands, free-kick, out-ballen en wat voetballiefhebbers al meer wenschen. De keeper was uitgedost met een groot zoeklicht, waar mee ze dan ook geregeld den bal moesten zoe ken. Onder enorme belangstelling, zoowel bin nen als buiten het hek, renden zij achter den bal aan en telkens als des scheidsrechters hoorn een geloei liet hooren, was er langs de (denkbeeldige) lijnen een en al vroolijkheid. Enorm was het succes toen „De big van het regiment", (een allerliefste baby) in een hel gekleurde kinderwagen het terrein op kwam rijden en enkele eererondjes reed over het voetbalveld, waar de spelers ganschelijk ver bijsterd het gebeuren gade sloegen. De snoezige baby werd echter weldra ver wijderd. Na afloop van den wedstrijd ging menigeen nog een kijkje nemen in de kazerne. Dat later een gezellig samenzijn volgde, zooals men het pleegt ui' te drukken, behoeft waarschijnlijk geen betoog. Gisteravond om 7 uur brak er brand uit in een wagon, die op het goederenstation aan de Westergracht stond en geladen was met lompen, in groote pakken opgetast. De goede renwagen stond dicht bij de loodsen, waar 'benzine en petroleum opgeslagen waren. De wagen was van de Deutsche Reichsbahn, de lompen van de firma de Raay, alhier, en be stemd voor een textielfabriek in Tsjecho-Slo- wakije. De aanwezige beambten schakelden on middellijk een slang aan en trachtten het vuur te blusschen, nadat eerst de wagon verder ge reden was en afgekoppeld. De brandweer bluschte den smeulenden in houd van den beschadigden wagon nog wat na. Vermoedelijk is de oorzaak gelegen in broei van de deels vochtige lompen, doch een defi nitieve oorzaak is nog niet bekend. De politie stelt een ander onderzoek in. Het was gisteren 25 jaar geleden dat de HoogEerw. heer H. C. J. Sondaal, toen kape laan der St. Jozefkerk te Haarlem, tot rector der Maria-stichting werd benoemd. Op eenvoudige, hartelijke wijze is dit feit herdacht, maar de feestviering bleef beperkt tot den intiemen kring der Maria-stichting. De HoogEerw. heer Sondaal is van Septem ber 1924 af gedurende zeven jaar pastoor der St. Jozefkerk geweest. Kort na zijn benoeming tot Deken van Haarlem volgde zijn tweede benoeming tot rector van de Maria-stichting. Gisterenavond is de Vrijwillige Burgerwacht Haarlem geïnspecteerd door den Inspecteur van de Burgerwachten in Nederland, generaal-ma- joor b. d. G. J. D. Bauduin, die vergezeld was door zijn adjudant, kapitein Haremaker. Bij deze inspectie waren tegenwoordig de hee ren C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, burgemeester van Haarlem, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eerste Kamer en bestuurslid van de Burgerwacht, en mr. dr. F. A. Bijvoet, lid van den Gemeenteraad van Haarlem en eveneens bestuurslid van de Bur gerwacht. Om half negen stipt op tijd! hadden zich talrijke leden van de Burgerwacht ge- uniformeerden zoowel als eenige recruten zich afdeelingsgewüs op het binnenplein van de Infanteriekazerne aan den Koudenhorn on der bevel van hun resp. commandanten opge steld. Ook was een aantal niet-ingedeelde offi cieren aanwezig. Generaal Bauduin inspecteerde elke afdeeling afzonderlijk en liet zich ook door de bevelvoer ders van de afdeelingen nauwkeurig inlichten. Bij de inspectie werd ook betrokken de sein- afdeeling in een der bovenzalen van de kazerne. Na de inspectie gaven de afdeelingen op het binnenplein eenige demonstraties, die eveneens de groote belangstelling van generaal Bauduin hadden. De rijwielafdeeling liet zien hoe bij een straatgevecht wordt opgetreden, de infanterie volbracht eenige marschen, terwijl de dames van de verplegingsafdeeling enkele „gewonden" (waarvoor burgerwachters dienden) verbonden. Zoowel de inspecties als de oefeningen slaag den uitstekend en generaal Bauduin prees dan ook de uitstekende organisatie en het gediscipli neerd optreden van de Haarlemsche Burger wacht. Hij was vol lof over de kranige leden, die zoo geheel vrijwillig hun tijd en krachten beschikbaar stellen om goed geoefend te zijn als wellicht eens de burgerij tegen misdadige aanslagen van ongure elementen zal beschermd moeten worden. Voor den commandant, majoor C. Becking en de burgerwachters was deze inspectie een groot succes! Generaal Bauduin was zelfs zóó tevreden, dat hij beloofde den Minister van Binnenland- sche Zaken uit te noodigen over eenige maan den ook de Haarlemsche Burgerwacht te ko men inspecteeren. Gisteren is op uitbundige en echt roomsche wijze te Heiloo (Runxputte) onthuld en inge wijd het nieuwe monumentale St. Willibrordus- beeld. een geschenk van de leden der afdee ling Velsen van den Ned. R.K. Volksbond. Te half elf werd een plechtige H. Mis opge dragen door pastoor J. Schoenmaker, ge assisteerd door pater Gratianus en kapelaan van Ingen. Te 12.30 uur is de oefening van den H. Kruis weg gehouden, waarbij kapelaan C. P. Meere- boer van de St. Gregoriusparochie een mooie predikatie heeft gehouden. Na het plechtige Lof schaarden alle deelne mers zich achter hun vaandel en trokken ge zamenlijk op naar het St. Willibrordusbeeld, onder het zingen van het St. Willibrorduslied. Direct bij aankomst geschiedde de onthulling van het beeld door den oud-geestelijken advi seur pater Gratianus. waarna pastoor J. Schoen maker de liturgische wijding verrichtte. Pater Gratianus hield daarne zijn feestrede. Aan het slot van deze rede bracht spr. een woord van dank aan de R.K. Volksbon- arbeiders die ondanks de crisis iets grootsch hebben tot stand gebracht. De voorzitter van den R.K. Volksbond afd. Velsen, de heer C. P. J. Maas, droeg nu het beeld over aan het bestuur van O. L. Vrouw ter Nood. De voorzitter van het Genade Oord, pastoor Nolet, bracht hulde en dank aan allen die had den bijgedragen tot de totstandkoming van het beeld van St. Willibrord. Laatste spreker was de heer Angenent, districtsbestuurder van den R.K. Volksbond. Met een danklied is dit blijde gebeuren be sloten. noemd, naar de voorste leters van hun namen. De „Stiloker" modellen zijn waarlijk voortreffe lijk, zoowel de zweefmodellen, als de jongere zus ters van de „Adelaar" en „Ibis." Wij zullen niet te veel verklappen, want om een juisten indruk te krijgen moet men het gezien hebben. Aan de tentoonstelling is een verloting ver bonden van een werkend vliegtuigmodel, waar van de opbrengst ten goede komt aan den bouw van een zweefvliegtuig. Tot en met Vrijdag a.s. zijn de toestellen te be zichtigen en wel van 10 tot 12 uur, van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Reeds gedurende een drietal weken stelde de directie van het Frans-Hals Theater iederen middag 160 balconplaatsen ter beschikking van van het Centraal Comité Voor Werkloozen. Ook deze week kunnen weer iederen middag 160 werkloozen gratis de voorstellingen bijwonen. De toegangsbewijzen worden zooals gewoon lijk, over de vakorganisaties verdeeld. De R. K. Harmonie Euphonia te Overveen, zal Woensdag 17 Juli des avonds om kwart over 8 een concert geven in het Bloemendaal sche bosch voor de vereeniging Bloemendaals Bloei, onder leiding van den heer J. W. Le- feber. Het programma luidt: 1. De aankomst in de stadk marsch van L. Canivez. 2. De Marionette van Neurenberg, ouverture van A. Adam. 3. Anona. Twee pas. Engelsche dans van V. Grey. 4. Goud en Zilver, Weensche wals van Fr. Léhar. 5. Ballet uit de komische opera Marion van S.Vlessing a. voorspel, b. oude provengaalsche dans van C. Scherts, d. tusschenspel, e. oude Fransche dans van J. Rondedans. 6. Kolonel Bogey, Engelsche marsch van K. Alford. 7. Weenend en lachend Eerlijn, ouverture van A. Conradi. 8. Zuidelijke Rozen, wals van Joh. Strauss. 9. Gallisch bloed, marsch van G. Allier. Op de gehouden aanbesteding voor verfwerk ten behoeve der 318 (gedeeltelijk) 74 (gedeelte lijk) en 81 woningen (gedeeltelijk), resp. gele gen aan en nabij de Vrouwehekstraat, Brou wersplein en Kloppersingel te Haarlem van de Woningstichting „Patrimonium", is ingeschre ven als volgt, resp. voor de perceelen A, B en C: H. Eling, IJmuiden f 5382.f 1.290. f 2.755.A. Breed, Heer Hugowaard f 5.144. f 1.444.—, f 2.222.—; J. E. K. de Lugt, Haar- len f 3.998.—, f 1.430.—, f 2.925.—; firma A. Hulshoff, Haarlem f 2.928.f 868.f 1.668. De Bot en Goutier, Leiden f 2.642.f 1.125. f 1.260.Corn. v. d. Leden, Zeist f 3.280. (perc. A), f 1.290.(perc. C)A. Dubbelman, Haarlem f 2.365.f 675.f 1.250; Jac. van Dijk, De Bilt (U.) f 3.333.— (perc. A), f 1.999.— (perc. C)J. G. Verlaat, Kamerik (U) f 2.484. (perc. A), f 1.847.(perc. C)R. Antonisse, Haarlem f 3.450.(perc. B); Joh. Kemper en J. Th. van den Berg, Haarlem f 1.410.(perc. B)A. Glazemaker, Haarlem f 1.622.(perc. B); Gebrs. Jac. en Jan Pruis en A. van der Steeg, Deventer f 4.252.— (perc. A); A. Schoe- maker, A. Bakker en L. Fritz, Amsterdam f 1.470.— (perc. B). De gunning is aangehouden. In Stamboel had kort geleden het groote marinefeest plaats, waaraan ook de Staats president Kemal Pascha deelnam. Een reusachtig bloemencorso besloot het feest Aan den aannemer J. van Scheppingen te Hoofddorp is door het gemeentebestuur van Bennebroek opgedragen het vernieuwen en ver anderen van een bestaande brug over de Benne- broekervaart en vernieuwen en veranderen van een bestaanden muur met ijzeren hek langs den Binnenweg, alles uit te voeren in gewapend be ton, metsel- en ijzewerk, en een brugdek van asphalttegels. Het programma van de orgelbespeling op Dinsdag 16 Juli 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert, in de Groote of St. Bavokerk is als volgt: 1. Praeludium et Fuga f kl. t., J. S. Bach. 2. Adagio en Allegro uit het Concert F. gr. t. (koekoek en nachtegaal), G. F. Handel. 3. Pastel, S. KargElert. a. Melodia, b. Consolation, Max Reger; 5. An dante uit de 4de Sonate, A. Guilmant; 6. Toc cata, Th. Dubois. Nrs. 2, 3 en 6 op verzoek. De afdeeling Noord-Holland van den Alge- meenen Nederl. Politiebond houdt op Dinsdag 23 Juli in hotel Staten Bolwerk te Haarlem haar jaarvergadering. Na afloop hiervan zal de heer W. Rus, contro leur van den Arbeid te Haarlem, voor leden en introducé's een lezing houden over „De Arbeidswet en haar toepassing." Op Zondag 14 Juli reed de R. K. W. V. „Achil les" een handicap-sprint over 1 K.M. om den „Joco"-beker. Na het verrijden der series hadden zich de volgende renners voor de demi-finale geplaatst: Het getal tusschen haakjes geeft de voorgift aan. Rozekrans (150); N. Kemps (110); J. Bourgonje (100); Schrama (130); W. v. Leeu wen (100); Mircks (150); D. Groenendijk (120); Groeneveld (120); C. de Veer (130); Stet (150); J. Rusman (80); Rutte (120) Hes (150); Godde (110); Oosterbaan (120) Roefs (140). De 2 ritten der demi-finale hadden den vol genden uitslag; 1ste rit: 1. Stet, 2. C. de Veer, 3. Rozekrans, 4. Roefs. 2de rit: 1. Hes, 2. W. v. Leeuwen, 3. Kemp, 4. J. Rusman, terwijl door de herkansing de vol gende renners zich nog voor de finale plaatsten: 1. Godde, 2. Koppen, 3. Klinkenberg, 4. Mircks. De finale had den volgenden uitslag: 1. J. Rusman, 2. C. de Veer, 3. Rozekrans, 4. Hes, 5. Roefs. Op de Heemst. Wielerbaan had G. v. Wees wederom succes door thans voor de 4de maal als overwinnaar uit den strijd te treden in de achtervolging om de Heemstede-Brassard. Heden (Maandag)-avond om 8.30 uur verga dering in het Jeugdgebouw achter de St. Jo- seph-kerk, Jansstr. Dinsdag-avond om 7 uur clubwedstrijd op de Heemst. Wielerbaan. Ondertrouwd: 15 Juli E. A. M. Anthonisse en J. P. H. Huntink. Geboren 11 Juli: N. Plipsen—Bakker z. 12 Juli: C. A. v. Lieshoutv. Vliet z. 13 Juli: J. M. E. v. d. Haarde Reus d.; G. P. M. Samson—Vasen d.; H. C. v. Staveren—Berg man d. 14 Juli: N. v. LeeuwenWaterman d.; J. E. ZijpZeeuwe d. 15 Juli: C. L. v. LeuvenGilles z. Drie jongelui hebben het initiatief genomen tot het houden van een tentoonstelling van vlie gende vliegtuigmodellen. In een zaal van restau rant „Dreefzicht" staan een twaalftal toestellen op tafels-langs-den-kant opgesteld, keurige mo dellen, zorgvuldig uitgevoerd en inderdaad vlie gend. De jeugdige Haarlemmers, Stibbe, van Looy en Kenner, hebben hun clubje „Stiloker" ge- De Commissie uit de leden der Provinciale Staten van Noordholland, die het betreffende voorstel heeft onderzocht, sprak zich met al- gemeene stemmen uit vóór het voorstel tot op richting van een Economisch Technologisch Instituut. De groote meerderheid der Commis sie onderschreef eveneens het standpunt van Gedeputeerde Staten ten aanzien van het voor alsnog niet oprichten eener Industriebank. In de commissie is o. m. het streven van Gedepu teerde Staten toegejuicht, al wilde men waar schuwen tegen te hooge verwachtingen. De Provincie heeft uitermate groot belang bij den uitvoer van producten, en uitvoer kan men nu eenmaal niet maken, slechts kan men dezen en dan nog matig bevorderen. De instelling van een E.-Technologischen dienst heeft het gevaar, dat allerlei proeven zullen worden genomen, die verwachtingen opwekken, die toch niet kunnen worden bevredigd, terwijl ook de mogelijkheid bestaat, dat personen worden geholpen, die de ze hulp eigenlijk niet verdienen, omdat zij niet de ware bedrijfsleiders zijn, althans de kwali- teiten'daarvoor missen. Dat Gedeputeerden nog niet tot de instelling van eene Industriebank wilden overgaan, werd juist geacht, al ver wachtte men, dat deze tweede stap toch gezet zou moeten worden. De economische oorlog, waarin wij thans verkeeren en waarvan de autarkie een der ergste gevolgen is, dwingt tot groote voorzichtigheid op het terrein, dat Ge deputeerde Staten thans willen betreden. Be vrediging echter schenken de voorzichtige op vattingen, die in het preadvies zijn naar voren gebracht. Men vertrouwde, dat als de landsre- geenng tot de instelling van een Economisch Technologischen Dienst mocht besluiten, het geen men het meest wenschelijk achtte, de Pro vincie zich dan ook daarbij zal aansluiten. Ver meden moet worden, dat eene provincale autar kie zich zal gaan ontwikkelen, terwijl ook ge waakt moet worden tegen het in het leven roe pen van industrieën, die ook elders reeds be staan of beter gevestigd kunnen worden. Deze vrees is ook tot uitdrukking gebracht in het schrijven van de gezamenlijke Kamers van Koophandel, die het Provincialisme in dezen verwerpen, maar .zich wel zouden kunnen ver eenigen met eene Rijksinstelling. Indien in ons land een aantal economisch-technologische instellingen zouden worden opgericht en zelfs nog in sommige plaatsen ook stedelijke, dan achtte men dit verspilling van geld en ver snippering van krachten. Op grond daarvan zouden de hier aan het woord zijnde leden lie ver hebben gezien, dat eene rijksinstelling wa re opgericht en Gedep. Staten dit aan de Re geering zouden hebben gevraagd. Naast deze meening werd evenwel opgemerkt, dal Gedep. Staten wel wat al te voorzichtig' waren in hunne beschouwingen en zij zich te veel had den gericht, zij het ongewild, naar het advies van de Kamers van Koophandel. De vorm moet niet zijn landelijk, maar regionaal. De opvatting van Gedep. Staten is ook onjuist, voor wat betreft het tijdelijke karakter, dat Gedep. Staten zich voor dezen dienst voorstel len. Het moet zoo zijn, dat er een nauwe sa menwerking ontstaat tusschen de verschillende regionale instellingen en de landelijke toporga- nisatie, die er komen zal. Gewezen werd op den onvoldoenden opzet, voor wat betreft de leiding. De door Gedeputeerde Staten ge- wenschte dienst zal moeten werken onder lei ding en toezicht van dit college, doch beter wa re het een Raad van Toezicht, waarin het be drijfsleven is vertegenwoordigd, in het leven te roepen. Daartoe zou ook de medewerking van de Kamers van Koophandel kunnen wor den gevraagd. Van veel belang is ook de co ördinatie, die van de oprichting van een Pro vincialen Dienst mag worden verwacht. Per sonen en instellingen, die in de Provincie op dit terrein werkzaam zijn, zullen in de toekomst met den Provincialen Dienst kunnen samen werken. Eenige leden merkten op, dat uit het schrijven van de Kamers van Koophandel blijkt, dat de veronderstelling juist is, dat de ze Kamers meer op handels- dan op industri- eele belangen zijn ingesteld. Dat de Kamers van Koophandel in andere deelen van ons land eene precies tegenovergestelde meening tot uitdrukking brengen, moge voor de Staten eene aanwijzing zijn, terwijl met instemming werd kennis genomen van het feit, dat ook Gedeputeerde Staten de meening der Kamers niet onderschrijven. SCHAGCHELSTRAAT 6 - HAARLEM Alleen Theo Rozenheek, Schagchelstr. 6, Haarlem NIEUWE HOLL. DAMES. EN H.-RIJ WIELEN remnaaf 19.volle garantie. - Alleen bij Theo Rozenheek Schagchelstr. 6, Tel. 14450, Haarlem De eerste dag van het Groot Internatio naal Zang- en Muziekconcours, georgani seerd door het Comité tot bevordering der muziekbeoefening bij Dilettanten Zang- en Muziekvereenigingen werd begunstigd door overheerlijk zomerweer. Het was een genot, gedekt tegen de zonnestralen, den zang, over het veld gedragen door den koelen N.O. wind, te aanhooren. De opening bracht al dadelijk een aller aangenaamste stemming met een prettige humoristische speech van Ouder-Amstels burgemeester, den heer J. A. A. Straman, die aan het slot zijner toepasselijke rede 'n medaille als prijs aanbood en ook namens de gemeente oen dita offreerde. Een har telijk woord van dank werd den jovialen burgervader gebracht door den heer M. C. v. d. Rovaart, privaat-docent in koordirectie en compositie-leer, voor de spontane mede werking door Z.Ed.Achtb. betoond tot het totstandkomen van dezen wedstrijd, heden aangevangen, met als einddoel een univer seel jaarlijksch muziekfeest zooals Frankrijk dit heeft te Reims. De wedstrijd bevatte als eerste nummer der derde afdeeling het kinderkoor „Zany Bacilko- va" onder leiding van de zangpaedagoge Jeanne Bacilek. Met beschaafd en onberispelijk zuiver zingen behaalde dit twintigtal „zange ressen in den dop" een tweeden prijs, 274 pun ten. Als supérieure afdeeling bracht „Erato" met honderd kinderen onder H. v. d. Heide Wijma het tot eersten prijs, 380 punten en lof der jury. Met D. v. d. Stam aan het klavier werd M. C. v. d. Rovaart's „Kabouters in 't Maan licht" hier tot een juweeltje van kinderzang. Toen verscheen wederom in de muziektent Jeanne Bacilek, nu aan het hoofd van 't jonk vrouwelijk zangcollege „Vivo". Een voortreffe lijk gezongen „Beati Mortui qui in Domino mo- riuntur" (in Hollandsche vertaling) en een mooie reproductie van Olivier Koop's „Vlin dertje", waarin vooral de alten zich zeer ver dienstelijk weerden, hadden als resultaat: eer ste prijs met 309 punten. „Erato", Amsterdam, onder v. d. Heide Wijma (le afd. dameskoor) kwam met een verrassing, n.l. „Spinnelied" van Rich. Wagner in Hollandsche vertaling door St. Zijderlam. Dit fragment uit „Der fliegende Hollander" bewees hoe het genie groot kan zijn in den eenvoud van het kleine. Men ver wierf eersten prijs, 320 punten. Hierop volgde na anderhalf uur vertra ging wegens het uitvallen van twee corporaties die Duivendrecht niet wisten te vinden, „Eu terpe" een Haarlemsch Dubbel Mannenkwartet, acht man. De heeren psalmodieerden M. C. v. d. Rovaart's „Domine Salvam fac Reginam nostram" met een dosis sentimènteelheid die aan dit gebed, tevens jubelhymne, niet eigen is. Kunst is schoonheid, maar van die kunst heb ik in dit zoet gekweel geen greintje kun nen ontdekken. Eerste prijs, 374 punten. Wel gefeliciteerd! Dit sonoriteitlooze gezang werd voortgezet „en gros" door het een zestigtal werkende leden tellende tweede afdeelings mannenkoor „St. Caecilia", Haarlem, met Psalm 67, inspiratie- looze muziek van P. J. Brüll. Het is begrijpe lijk, dat de dirigent A. Bak met deze futlooze muziek geen furore kon maken, maar ook met Nico Hoogerwerf's „O Heilgen" wist hij den in druk niet te versterken. Eerste prijs, 319 punten. Ten slotte kwam, eind goed, alles goed, een vrijwel smetlooze uitvoering door het Gemengd Koor „Kunst na Arbeid", Uitgeest, onder de zeer muzikale leiding van J. Mienis. „Vis- scherslied" van M. C. v. d. Rovaart en Olman's „Eindeloos" boden dit gezelschap de gelegenheid met uitsluitend eigen krachten te excelleeren in levendige voordracht, goed evenwicht en so noriteit der stemmen, mooie nuances en helder van toonhoogte. Bravo! Dit muziekfeest werd besloten door een vo caal en instrumentaal concert door de Muziek vereniging „St. Gregorius", Duivendrecht, dir. J. F. Kok; mannenkoor „St. Caecilia", Haar lem, dir. J. Bak en het dubbelkwartet „Eu terpe". ANTON TER STEEGE Onder groote en hartelijke belangstelling heeft Pastoor L. H. Perquin O. P., de voorzitter van den Katholieken Radio Omroep, Maandag zijn zeventigsten verjaardag gevierd. De zeventigjarige had in verband met het feit, dat zijn veertigjarig priesterjubileum nog be trekkelijk kort achter hern ligt en mede met het oog op de tijdsomstandigheden niet gewild dat er eenig officieel feestbetoon zijn zou. Toch is deze dag geenszins onopgemerkt voor den stichter en bezielenden leider van den K. R. O. voorbijgegaan. In de ochtenduren sprak Pastoor Perquin in den intiemen kring van het K. R. O.-personeel zijn dankbaarheid uit dat hij nog in volle ge zondheid en met ongebroken vitaliteit dezen dag mocht beleven en uitte hij zijn waardeering van de ondervonden hulp en medewerking. Er kwamen in den loop van den dag tal van schriftelijke en telegrafische geiukwenschen bin nen o.a. van Mgr. Dr. B. Eras, Minister Dr. L. N. Deckers, oud-minister T. J. Verschuur van den voorzitter der N. C. R. V., Mr. A v. d. Deure, van verscheidene orkesten en dirigenten, van de leden van den Radioraad en van den Raad zelf, van het Centraal Bureau van Omroepen, van de P. H. O. H. I., van Telefunken, van de N. S. Fi, van tal van burgemeesters en Tweede Kamer leden, van tal van particulieren, geestelijken, zoo wel als leeken, van den R.K. Middenstand, van de officieele K. R. O.-vertegenwoordigingen in den lande, als de Diocesane Contact-commissie, de comité's van actie en de correspondenten. Voorts kwamen tal van bloemstukken in en verschenen velen in het K. R. O.-gebouw om persoonlijk hun geiukwenschen aan den zeven tigjarige aan te bieden. Op Schiphol heeft het leven zijn rechten her nomen. Uiterlijk herinnert niets aan de vreese- lijke ramp, die Zondag de KLM heeft getrof fen. Slechts de vlaggen wapperen nog halfstok. Zondag is de retourdienst van Zweden over genomen door een Zweedsch toestel. Vandaag wordt de dienst AmsterdamMalmö heen ge vlogen door een Zweedsch toestel en de F. VIII in de retourvlucht. Dinsdag wordt de dienst naar Zweden uitgevoerd door eenzelfde type vliegtuig als de „Kwikstaart", n.l. de F. XXII de „Papegaai". Dit toestel doet anders dienst op de lijn AmsterdamLonden, vice versa. Het aantal passagiers op de diensten is vandaag niet teruggeloopen. Geen enkele boeking is ge annuleerd. Het opruimingswerk van de wrakstukken, dat Zondag is aangevangen en dat geduurd heeft tot de duisternis inviel, is vandaag met kracht voortgezet. Op boerenkarren worden de tragische resten van het eens zoo trotsche toestel weggebracht. Zwijgend verrichten de arbeiders hun werk, nog vol van het drama, dat zich gisteren op deze plek afspeelde. Er is weinig, heel weinig over. De 4 zware motoren zijn niet meer dan brokken half-gesmolten metaal, geblakerde en verbogen stangen steken uit. Slechts de zware cylinders hebben hun vorm behouden. Het skelet van de staart en van een gedeelte van de vleugels ligt nog tegen den dijk op. Tusschen de ruïnes is nog een gedeelte van Engelsche post gevonden; de brieven waren samengesnoerd tot stevige bundels en sommige gedeelten zijn betrekkelijk weinig beschadigd. Nederlandsche post was niet aan boord. Langs den weg staat veel publiek, zwijgend volgen zij het opruimingswerk. Op Schiphol en ook ter plaatse wordt het onderzoek door de deskundigen nog met kracht voortgezet. Het resultaat hiervan is uit den aard der zaak nog niet bekend. Maandagmiddag heeft op den onbewaakten overweg te Rilland Bath een ernstig ongeluk plaats gehad, dat een dame het leven kostte en waarbij een heer ernstig werd gewond. Omstreeks zes uur is een personenauto, be stuurd dor den 46-jarigen W. Zwier uit Velzen en waarin voorts nog een dame gezeten was, voor wachtpost 20 door een goederentrein, welke in de richting Bergen op Zoom reed, gegrepen. De wagen werd tientallen meters meegesleurd. De dame, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, werd uit den auto geslingerd en zeer ernstig gewond naar het Groene Kruis» gebouw te Rilland Bath vervoerd, alwaar zij en kele uren na aankomst is overleden. De heer Zwier, die zich eigener beweging uit den auto wist te bevrijden, zakte, toen hij op den beganen grond stond, in elkaar, waarna hij ernstig gewond aan het hoofd en met inwen dige kneuzingen, naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom werd overgebracht. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. De politie stelt een onderzoek in. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 15 Juli: De Oss. Rom. publiceert hedenavond een korte nota aangaande zekere circulaires, die in Frankrijk verspreid zijn voor een plan tot stich ting van een internationale katholieke grond- credietbank voor kerkelijke bouwplannen. In deze circulaires wordt gezegd, dat de on derneming in verbinding staat met den eige naar van de „Illustrazione Vaticana", orgaan van den H. Stoel en aldus betrekkingen onder houdt met het Vaticaan. De „Osservatore Romano" waarschuwt tegen deze fabel, dat de Heilige Stoel, hoe dan ook, middellijk of verborgen, met deze zaak te ma ken zou hebben. Noch de Heilige Stoel, noch eenige gezagvolle Vaticaansche persoonlijkheid staat met deze zaak in eenige verbinding. In dit verband merkt de „Osservatore Roma no" nog op, dat de „Illustrazione Vaticana" geen orgaan van den Heiligen Stoel is, maar een publicatie, die uit particulier initiatief is ontstaan en verlof heeft tot uitgave in de Va ticaansche Stad

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4