Tarwe-fraude" in Arnhem Met Rijksgeld morsen De geruchten en de feiten ARRESTATIE WEGENS MEINEED DE BOSSCHE FEESTEN DINSDAG 16 JULI 1935 55 Twee getuigen uit oude rechtzaak te Groningen verdacht Zuivering van Oss Nieuwe arrestatie in verband met brandstichting De tarwefraude in de Betuwe Drie der aangehouden personen weer op vrije voeten Gemeentelijke verkoop van apparaten Adhaesie betuigd aan het advies van den Middenstandsraad Vuurzee te Epe Woonhuis, garage en twee schuren afgebrand MR. CORT VAN DER LINDEN f Vele betuigingen van deelneming STEUN AAN SCHEEPVAART Behandeling wetsontwerp in de Tweede Kamer DE WERKLOOZEN IN HET BOLLENBEDRIJF Nieuwe regeling vermoedelijk per 1 Augustus ingevoerd MR. D. VAN LAER Oud-Gedeputeerde van Overijsel overleden WIJZIGING PENSIOENWET Gedenksteen geplaatst in het ge boortehuis van Antoon der Kinderen N.S.B.'er mishandeld Verdachten krijgen acht maanden HET UNIFORMVERBOD Tien N.S.B.-ers geverbaliseerd R.K. BLINDENCONGRES TE DEN HAAG Consternatie op Urk ONDER ZAKKEN CEMENT BEDOLVEN Een der arbeiders ernstig gewond Bij Crisisinstellingen De postvluchten Een winkelbrand bracht de eiland bewoners op de been JONGETJE ONDER EEN AUTO Kind bij Leiderdorp op slag gedood KIND UIT DEN TREIN GEVALLEN Ernstige hoofdwonde opgeloopen MR. W. WIJT OVERLEDEN Aanstonds, nadat bekend werd dat de justitie een onderzoek ondernam naar de gesties van enkele bij den tarwe- crisisdienst zijdelings of rechtstreeks betrok ken personen, in Eist en Arnhem, spraken de mededeelingen van alle bladen met de grootste'vrijmoedigheid over corruptie, frau de en knoeierijen. Slechts weinigen namen een blad voor den mond. De meesten pu bliceerden zonder eenig gewetensbezwaar alle geruchten, groen en rijp, die hun ter oore kwamen. En, zooals steeds* te verwach ten valt, wanneer daarbij verantwoordel ijke menschen over de tong gaan, de poli tieke troebel-water-visschers trachtten er munt uit te slaan, door de slappe burger pers te overschreeuwen met beschuldigin gen, insinuaties en suggesties, die den zuren kankeraars, waaraan wij in ons land nogal rijk zijn, weer een avond van grinnikend ge noegen kunnen bezorgen. „Volk en Vader land" met name het blad dat den laat- sten tijd met een goedkoop soort schandaal sensatie populariteit probeert te verwerven pakt verregaand onbehouwen uit. Het aarzelt niet den „boerenbons Ruyter" met zijn „terroriseerende" Staatspartijvriendjes" te vergelijken met de plunderende bende van Toon de Soep uit Oss! Men stelle nu tegenover deze deels onbe kookte, deels onbeschaamde schrijverij eens de volgende eenvoudige, voor ieder waar neembare feiten: Vooreerst: het eenige officieel door de politie afgegeven bericht dezer dagen door de „Gelderlander" ge publiceerd verklaart uitdrukkelijk, dat de mededeelingen in de pers sterk werden over dreven, terwijl men er uit kan lezen dat men nog steeds niet voldoende bewijzen ook maar voor één enkel feit in handen heeft. Dit blijkt ook uit de vrijlating van vier ar restanten gisterenmiddag. Op de tweede plaats: in het systeem dat in de Geldersche tarwe-centrale van het begin af aan gold, brengt de boer zijn tarwe rechtstreeks naar de centrale. Hij alleen kan leveren en aan hem alleen wordt be taald. Tusschenpersonen worden zooveel mogelijk uitgeschakeld. Voor afspraken die de boeren buiten de organisatie om met derden maken, voor eventueele afper singen van zulke derden jegens de boeren, kan de centrale dus niet aansprakelijk wor den gesteld. Dit systeem werkt vooral op den duur, wanneer de boeren hier en daar leergeld hebben betaald zoo effectief t e- g e n ventueel bedrog, dat het sinds verle den jaar voor alle gewestelijke centrales in het land werd voorgeschreven. Door dat sjfèteem onderdrukken ook niet, zooals Volk en Vaderland beweert, de bonzen den klei nen boer integendeel. Het bevat ten aan zien van den inleveringstermijn der tarwe uitdrukkelijk de m e e s t gunstige bepalin gen voor de boeren met J4 H.A. of minder en geeft ook den boeren met 14 tot 1 H.A. voordeelen boven degenen die meer bouw land bezitten. Ten derde: de bedragen in totaal ge moeid met de instituten, waarmee de be weerde fraude zou hebben plaats gehad zijn zoo gering, dat men, alleen reeds op grond daarvan de meeste geruchten als volkomen uit de lucht gegrepen kan kwalificeeren. De bewering bijvoorbeeld, dat een pakhuishou der in Arnhem de centrale met het „schoo- nen" der tarwe voor tienduizenden zou heb ben benadeeld, wordt volmaakt ontzenuwd door het nuchtere feit, dat de centrale in twee volle jaren tijds niet meer dan ruiis» 350 aan „schoonen" heeft uitgegeven, fïet praatje, dat de pakhuishouders schandelijk zouden knoeien met het gewicht der afge leverde tarwe, wordt geheel en al gelogen straft door het even nuchtere feit dat deze houders over twee jaar tijds in plaats Buziau is thans zoover hersteld, dat hij hoewel nog in gipsverband, Maandag een korte wandeling mocht maken van de 436.000 Kg. die zij krachtens regle ment minder mochten leveren wegens het natuurlijk gewichtsverlies van de tarwe in een pakhuis slechts 7000 Kg. minder leverden! Het is eenvoudig onzin, om bij zulke cijfers nog naar fraude te gaan zoe ken! Tenslotte: op een dezer dagen gehouden vergadering van de centrale te Arnhem met enkele honderden afgevaardigden uit alle deelen van het gewest werd ondanks de critische stemming die in het algemeen onder de boeren heerscht en ondanks de hierboven beschreven houding van de pers gedurende de laatste weken geen en kele klacht geuit. Integendeel: den heer Ruyter de secretaris der centrale werd onder algemeene instemming hulde en dank gebracht voor zijn beleid. „Volk en Vaderland" meende, dat de boeren niet zou den spreken, omdat zij bang zijn voor de ongunst der R. K. Staatspartij-bonzen. Merkwaardig krachtig moet dan wel de in vloed onzer partij zijn want bij de cen trale zijn alle boeren aangesloten, katho lieken en niet-katholieken. De laatsten vor men tweederde van 't totaal. En die dan sen naar de pijpen van katholieke bonzen? Vrijzinnig-democraten, liberalen, socialis ten en.... N.S.B.-ers durven niet te spre ken omdat er een katholiek senator aan de leiding staat? Dwaasheid! In het licht van deze feiten herinnert de heele kwestie sterk aan het „roggeschan- daal" in Brabant. De zaak werd daar alleen nóg meer op de spits gedreven door de ergerlijke wijze, waarop het onderzoek door enkele regeeringscontroleurs werd geleid. Omdat de Brabantsche C. H. V. t e g o e d e r trouw voor nog geen tweehonderd gul den te veel bleek te hebben gereclameerd, werd zij op een financieele schade van tienduizenden gebracht en werd maandenlang wantrouwen tegen haar on der de boeren gezaaid. De ambtenaren heb ben hiermee met volmacht van de regee ring? een onzer sterkste organisaties een onnoodigen trap gegeven die haar tegen hen en elk samenwerken met de regeering in het harnas kon jagen. Gelukkig, mag men zeggen, zitten de ambtenaren niet met hun vingers in de Arnhemsche affaire niet rechtstreeks tenminste. De Officier van Justitie leidt het onderzoek. Dat geeft een waarborg van grooter voorzichtigheid, van minder onnoo- dig nadeel. Men mag echter den wensch uitspreken dat, wanneer ook hier de ge ruchten ongegrond blijken, er eens een on derzoek wordt gelast naar hen, die de justi tie hebben „ingelicht". Zijn dat soms men schen, die met alle geweld aansturen op een conflict van de regeering met de organi saties? Zitten daar somsde scheidvirtuozen van „Volk en Vaderland"? In het najaar van 1934 werd de heer J. K., aannemer bij de Provinciale Groningsche Wa terleiding Maatschappij te Zuidhorn, door de rechtbank te Groningen wegens bedreiging te gen het leven, veroordeeld tot gevangenisstraf. Als getuigen werden destijds gehoord zekere P. uit Niekerk en U. uit Langelo (Dr.). Thans zijn beiden, verdacht van meineed, door de marechaussee te Zuidhorn gearresteerd en Maandagmiddag voor den Officier van Justitie te Groningen geleid. Na een uitvoerig onderzoek heeft de gemeente politie te Oss gearresteerd den 43-jarigen N. v. Gr., wonende te Oss, verdacht van medeplichtig heid aan opzettelijke brandstichting. Het betreft hier een brand, welke in Augustus 1926 te Oss heeft gewoed en die vier slachtoffers, een vrouw en drie jeugdige kinderen, heeft ge- eischt. De verdachte is in het huis van bewaring te Den Bosch opgesloten. De heeren ir. V. te Arnhem, G. W. en J. J. te Eist, die in verband met de tarweknoeierijen te Eist waren aangehouden, zijn Maandag weer vrij gelaten. De Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland, de Ned. R.K. Bond van Lood gieters- en Koperslagerspatroons, de Ned. Chrsi- telijke Bond van Loodgieterspatroons, de Ned. Ver. van Electrotechnische Werkgevers, de Na tionale Bond van R.K. Electrotechnische Werk gevers „St. Antonius", de Bond van Smeden patroons in Nederland, de Ned. R.K. Smdeen- patroonsbond, de Ned. Vereeniging van Hande laren in Huish. en Verwarmingsartikelen, de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Vereeniging van den Christelijken Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand in Nederland, en de Ned. R.K. Middenstandsbond, hebben bij den Minister van Binnenlandsche Zaken algeheele adhaesie betuigd aan de richtlijnen door den Middenstandsraad aan den Minister aangeboden met betrekking tot de regeling van het vraag stuk van den verkoop van gas- en electrische apparaten en den aanleg van leidingen en in stallaties op het gebied van gas en electriciteit. Zij hebben den Minister met aandrang ver zocht tot verwezenlijking der in deze richtlijnen vervatte oplossing van het vraagstuk zoo krach tig mogelijk zijn medewerking te willen ver- leenen. Hedenmorgen omstreeks zes uur is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de schuur, ge legen naast en toebehoorende aan de expeditie- onderneming van H. Boeve, gelegen aan den Oranjeweg te Ernst, gemeente Epe. Het vuur breidde zich snel uit en weldra ston den zoowel de garage als het woonhuis in vlam men. Hoewel de brand zich zeer snel uitbreidde, slaagde men er in twee groote auto's, die in de garage stonden, tijdig naar buiten te brengen. De brandweer uit Epe had zeer moeilijk werk. Het bluschwater moest van een afstand van 500 meter worden gehaald. De brandweer van Vaas- sen verleende assistentie. Een schuur van een belendende woning van den heer Topfer werd eveneens door brand vernield. De schade wordt door verzekering gedekt. Bij de familie van den overleden Minister van Staat Mr. P. W. A. Cort van der Linden wa ren Maandag in den loop van den dag reeds tal van telegrafische en schriftelijke betuigingen van deelneming met dit verscheiden ingekomen. In de eerste plaats dient hiervan te worden ge noemd een telegram van rouwbeklag van H. M. de Koningin, terwijl o.m. schriftelijke deelne mingsbetuigingen waren ingekomen van den Minister-president Dr. Colijn, van den waarne mend president van het Permanente Hof van Internationale Justitie en van den algemeen secretaris van het Internationale Hof van Ar bitrage. Het stoffelijk overschot van den ontslapen Staatsman is inmiddels van het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag overgebracht naar zijn woning aan de Koninginnegracht, vanwaar uit ook de teraardebestelling zal plaats hebben. De „Koetilang' is Maandag 8.25 uur op vergadering van Woensdag 17 Juli o.m. het voorstel doen, aan de orde te stellen tegen Donderdag 18 Juli bij den aanvang der verga dering te één uur, behalve eenige kleine en contingenteerings-ontwerpen de wetsontwer pen: Wijziging der wet houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen en het wetsontwerp inzake rentelooze voorschotten ten behoeve van de zeescheepvaart. Naar wij vernemen, hebben de besprekingen met de regeering over de regeling van plaat sing van werklooze arbeiders bij het bloem- bollenbedfijf tot resultaat gehad, dat de nieu we regeling in principe door den minister is aanvaard. De regeling van enkele bijzonder heden wordt thans nog besproken. Verwacht wordt dat de door de commissie voorgestelde nieuwe regeling met ingang van 1 Augustus de oude zal vervangen. In den ouderdom van 87 jaar is te Zwolle in den afgeloopen nacht overleden Mr. D. van Laer, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Overijsel. De overledene, die te Zwolle geboren was, heeft in de rechtsgeleerdhedi gestudeerd aan de Universiteit te Leiden. Hij vervulde daarna eenigen tijd een functie bij de rechterlijke macht. Van 1889 tot 1897 was hij lid van den Raad van Zwolle. Op 7 Juli 1903 werd hij geko zen tot lid der Staten van Overijsel. 8 October vqn hetzelfde jaar werd hij Gedeputeerde, welke functie hij vervulde tot 1 Juli 1919. In verband met den gezondheidstoestand van den toenma- ligen commissaris der Koningin, heeft hij gerui- men tijd diens plaats waargenomen. Mr. van Laer was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ontleend is aan het verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele artikelen van de Pen sioenwet 1922: Verscheidene leden zouden gaarne hebben gezien, dat in deze partieele herziening nog eenige andere punten waren betrokken. Zij dachten in het bijzonder aan een verhooging van het maximum van het weduwepensioen en aan het scheppen van de mogelijkheid dat de tijd, op arbeidscontract doorgebracht in dienst van lagere bestuursorganen, voor pensioen wordt ingekocht indien de diensttijd door een aanstelling tot ambtenaar wordt gevolgd. Gewezen werd op de omstandigheid, dat op ambtenaren, die het lidmaatschap der Tweede Kamer bekleeden en dientengevolge een veelal klein gedeelte hunner jaarwedde als nonacti- viteitswedde genieten, desondanks en ondanks het feit, dat de tijd, als lid der Kamer door gebracht, niet voor pensioen meetelt, toch voor eigen pensioen 4 >4 pCt. van den pensioen grondslag, dus van de geheele jaarwedde wordt verhaald. Aangedrongen werd op een billijke wijziging. De feesten, die de stad 's Hertogenbosch viert ter gelegenheid van haar 750-jarig bestaan, zijn thans in vollen gang. Hedenvoormiddag om half twaalf kwamen autoriteiten ten stadhuize bijeen, waarna men gezamenlijk zich naar het geboortehuis begaf van den Bosschen kunstschilder Antoon dei- Kinderen, ter plaatsing van een gedenksteen in den gevel. Deze plechtigheid geschiedde door mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch. Om elf uur begon het R.K. Werkliedenver bond in een der zalen van den Casino-schouw burg zijn Congres. Te twee uur was er weer een bijeenkomst van autoriteiten ten stadhuize. Het wijkcomité ter versiering van de Vughterstraat bood een paar- dentramdienst aan, waaraan zeer velen sinds de opheffing voor een tiental jaren, nog aan gename herinneringen bewaren. Burgemeester van Lanschot verrichtte de openstelling van dezen dienst, welke echter over veertien dagen weer zal worden opgeheven. In café 't Arendje een der eindstations, werd de eerewijn geser veerd en werd getoast op de gezondheid van de oude getrouwe Bossche paardentram. In den middag had op Oud-'s Hertogenbosch de officieele opening plaats door burgemeester van Lanschot, die tevens den president-schepen en den stedelijken magistraat installeerde. Na deze korte plechtigheid traden de vendelzwaai- ers aan en toonden op het Marktveld van Oud- 's Hertogenbosch hun kunsten. Intusschen was een kleurige historische jachtstoet van Hertog Hendrik en diens gevolg- door de straten van Den Bosch getrokken en arriveerde voor de poorten van het middel- eeuwsche stadje. Aan de Brusselsche Poort had een hartelijke begroeting van den Hertog plaats door de stedelijken magistraat. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde vandaag de arbeiders J. I. en J. H. S„ die tij dens een relletje een N.S.B.-er zouden hebben mishandeld in de J. P. Heyestraat te Amster dam op 18 Maart j.l„ ieder tot acht maanden gevangenisstraf. Het O. M. had tegen het tweetal een jaar gevangenisstraf gerequireerd. De beide verdachten zouden den jeugdigen N.S.B.-er G. de J. hebben aangevallen; dit was het sein voor een algemeenen overval. De jon geman moest in een winkel vluchten. Zijn kaak was op twee plaatsen gebroken en hij moest geruimen tijd in een ziekenhuis wor den verpleegd. De verdachten ontkenden alle schuld. De rechtbank achtte het ten laste gelegde echter bewezen door de verklaringen van het slachtoffer en verschillende getuigen, en ver oordeelde hen wegens het met vereende krach ten openlijk geweld plegen, waardoor lichame lijk letsel ontstond. De rechtbank overwtoog, dat een zware straf dient te worden opgelegd, in de eerste plaats omdat de jongeman ernstig gewond werd en ten tweede omdat tegen het euvel van gewelddadig optreden tegen politiek andersdenkenden met kracht dient te worden opgetreden. Een der verdachten deelde mee, d§.t hij in hooger beroep zal gaan. Op het hoofdbureau van politie te Heerlen is een tiental N.S.B.-ers verhoord, dat het uni formverbod had overtreden, aldus bericht de „L. K." Tegen elk van hen werd proces-verbaal opgemaakt. Zij Waren Zaterdagavond omstreeks half zeven op den Sittarderweg aangetroffen in een stoet van auto's, waarmee de N.S.B. een propagandatocht maakte. Terwijl negen ver klaarden, dat zij zich op eigen initiatief in de uniformen der N.S.B. hadden gestoken, deelde één mede, dat hij opdracht had gekregen te verschijnen in het pak, dat hij droeg. In de namiddagvergadering van het R. K. Blindencongres te Den Haag, werd Maandag het jaarverslag 1934 van den secretaris behan deld, benevens het financieele verslag en het rapport van de controle-commissie. Een en ander werd onder applaus goedgekeurd, waar na bespreking van verschillende vraagstukken volgde, o. abetreffende het Radio-orgaan voor de blinden, fusie bondsorgaan en aankoop smalfilms. Voorts werd de enquête besproken van den Nederl. Blindenbond naar het aantal slachtoffers dat de crisis ook on der de blinden gemaakt heeft. Een uitvoerige beschouwing werd hierna gewijd aan het Brail- le-kortschrift door den heer A. van Gaaien. De pogingen tot invoering hebben tot dusver re weinig resultaat opgeleverd. Ten besluite van de middagvergadering werd overgegaan tot behandeling der afdeelingsvoorstellen. Des avonds werd in „Overbosch" een feest avond gegeven. In een cementloods van de betonfabriek De Meteoor te Rheden a. d. IJsel is Maandag een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het opladen van zakken cement begonnen deze plotseling te schuiven, zoodat een instorting het gevolg was. Een aantal arbeiders kwam onder de neerstor tende zakken terecht. Drie van hen kwamen er met lichte kneuzingen af. Eén kreeg echter zware kwetsuren aan hoofd en schouders. Hij is naar het ziekenhuis te Velp vervoerd. Er zijn nog altijd ambtelijke lieden in Nederland, die het vertrouwen in hun functie misbruiken, om in dezen tijd, terwijl de Staat met millioenen-tekor- ten worstelt, te morsen met rijksgeld. Zon der betrachting van de uiterste zuinigheid,, die ze aan de moeizaam opgebrachte be lastingpenningen van ons verarmd volk verschuldigd zijn, springen ze er spilziek mee om voor hun eigen gerieflijkheid. In het jaarlijksch verslag, dat de in stil te maar soms scherp controleerende Alge meene Rekenkamer aan de Tweede Kamer heeft uitgebracht, worden daarvan verbijsterende staaltjes meegedeeld. Wij slgnaleeren ze op onze beurt, want ergernis wekkend is, wat mede onder verantwoorde lijkheid van ministerieele departementen gebeurt. Onder den titel „Gebrek aan zuinigheid bij een Crisisorganisatie" lezen wij in het Verslag: Er is voor de Tweede Kamer voldoende reden om bij de Regeering aan te dringen op ernstiger bezuinigingen in het ambte lijke apparaat. Ten slotte zijn de Ministers ook hier de verantwoordelijken, en zij kun nen maar niet zonder meer in onhoudbare toestanden berusten, ook niet in misstan den van crisisorganisaties. De „Oeverzwaluw" is op de uitreis te Rangoon aangekomen. Na het tragische auto-ongeluk in Ebelsberg nabij Linz. De kist met het stoffelijk overschot van Mevrouw Schuschnigg werd in de Kapel der Carmelitessen te Linz opgebaard Het eiland Urk is hedenochtend vroeg opge schrikt door een brandalarm, dat gegeven werd in verband met het ontdekken van vuur in het manufacturenmagazijn van den heer K. Wakker. Om 7 uur in den ochtend ontdek ten de bewoners dat vermoedelijk door een defecte schoorsteenpijp brand in dezen win kel was uitgebroken. Alle bewoners van het dorp, van wie velen in nachtgewaad, snelden te hulp. Hoewel het eenigen tijd duurde voor dat de motorspuit water kon geven, daar de winkel in het centrum van het dorp is gelegen en het water uit de haven moest worden ge haald, slaagde men er in het vuur te beperken tot een gedeelte van den winkel. De schade bedraagt niet meer dan 500 gulden. Het duur de echter eenigen tijd voordat de rust op het eiland, waar in twee jaar geen brand had ge woed, was teruggekeerd. Maandagavond heeft in de buurtschap Acht- hoven onder de gemeente Leiderdorp een auto- ongeval plaats gehad met doodelijken afloop. Doordat het 2i/2-jarig zoontje van de familie De Haag plotseling den rijweg overstak, geraak te het onder een uit de richting Leiden komen den vrachtauto. Het knaapje kreeg een der achterwielen over het hoofd en was bijna op slag dood. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur, die met matigen gang reed en nog signalen gegeven heeft, geen schuld. Even voordat Maandagmorgen e trein 103, die komende van de richting Utrecht, om 8.54 te Zwolle arriveerde, het Zwolsche station bin nenliep is de 4-jarige Klaas Pothof, wonende te Hilversum, met zijn ouders op weg naar Wildervank, door tot nog toe onbekende oor zaak uit den coupé gevallen. Met ernstige hoofdwonden is het ventje in een naburige woning binnengedragen, waar de eerste medische hulp werd verleend. Te Zwolle is Maandagavond op 59-jarigen leeftijd overleden Mr. W. M. Wijt, griffier der Staten van Overijsel. Willem Melchior Wijt werd 17 Maart 1876 te Rotterdam geboren. Hij promoveerde in de rechts- en staatswetenschappen te Utrecht en kwam na eenigen tijd voor particuliere aan gelegenheden in Nederlandsch-Indië te heb ben doorgebracht in 1910 als volontair aan de Provinciale Griffie te Zwolle. In 1914 werd hij commies. Na de verschillende rangen te hebben doorloopen, werd hij met ingang van 1 Mei 1921 tot griffier van de Staten van Over ijsel benoemd. „Het onderzoek, dat de Kamer instelde bij een der oudere z.g. centrales, vestigde bij haar den indruk, dat de directeur dier instelling te kort schoot in het betrach ten van zuinigheid in zijn beheer, zoowel in het algemeen als wat uitgaven betreft, waarbij zijn persoon betrokken was. Hij genoot als dire: 'eur een salaris van ƒ4000, doch daaraan werd toegevoegd een traktement van 5000 als hoofdcontroleur. Er waren in de administratie geen decla raties of andere bescheiden aanwezig be treffende reizen, in deze functie gedaan, zoodat de Kamer zich over den omvang van het werk, voor dit traktement verricht, volstrekt geen denkbeeld heeft kunnen vor men. Daarenboven bracht hij 9.60 per et- maai in rekening zonder daartoe ge machtigd te zijn voor verblijf in de plaats waar de centrale was gevestigd (zijn woon plaats was elders). Ook de kosten van een spoorwegabonnement eerste klasse, dat blijkbaar bijna uitsluitend diende voor heen en weder reizen tusschen woon- en stand plaats, waren ten laste van de instelling gebracht, evenals die voor bagageverzeke ring. De vergoedingen voor eenige dienstrei zen naar andere plaatsen in Nederland en naar het buitenland waren buitengewoon hoog berekend, terwijl alle kostennota's verhoogd waren met posten voor represen tatiekosten, taxi's en sigaren (over een tijdvak van ruim vier maanden beliepen deze extra verhoogingen bijna ƒ200). Het algemeen beheer was op dezelfde leest geschoeid. Het personeel genoot ver schillende voorrechten, die personeel, in ge lijke positie bij den gewonen Rijksdienst werkzaam, niet zou hebben verkregen. In plaats van de algemeene salarisverlaging, die voor dit laatste was toegepast, was voor het administratief personeel dezer instel ling een bijna algemeene salarisverhooging toegepast. Talrijk waren voorts de aan merkingen, te maken op de vergoedingen voor reis- en verblijfkosten, op de uitgaven voor gebruik aan automobielen, voor siga ren en sigaretten, voor koffie en thee, voor representatiekosten (deze laatste in reke ning gebracht door controleurs) De Minister van Economische Zaken nam directeur en bestuur der centrale onder handen, voerde bezuinigingen in, bespaar de op reis- en verblijfkosten van de hee ren, maar de directeur werd niet van zijn post ontheven, zoodat de Staten-Generaal, wier aandacht op het geval werd gevestigd, er nog wel een hartig woord in zullen spre ken. Het geval typeert den geest van de op vattingen bij sommige besturen en ambte naren. Het Verslag kwam bij verschillende crisisinstellingen uitgaven op het spoor voor kopjes koffie, thee, sigaren, en voor soms zoo hooge bedragen, dat afschaffing in de duizenden bleek te beloopen. Enkel reeds 7500 werd per jaar bespaard bij één enkele organisatie, doordat de rijwielver goeding voor controleurs werd beperkt tot ƒ150 per jaar, nadat vóór dien tijd 2!4 cent per K.M. zonder maximum werd berekend. Door verschillende bezuinigingen en me de door het normaliseeren van den buiten dienst der provinciale landbouworganisa ties en vergoedingen aan districtsbesturen kunnen de besparingen twee en een kwart ton bedragen. Sommige crisisorganisaties beschouwden zich eenvoudig als buiten den rijksdienst staande lichamen, die geheel onafhankelijk waren van de regeering. De minister van Economische Zaken heeft de ongewenschtheid van dergelijke toestan den In een brief aan de Rekenkamer vol mondig toegegeven en stelde een reorgani satie van de landbouwcrisisorganisaties in uitzicht, inmiddels voltrokken. Hierdoor zou de zelfstandigheid der toen nog be staande stichtingen geheel worden vernie tigd, waarover de Rekenkamer nog opmerkt: ,,Dat de minister krachtig heeft inge grepen, toen het bleek dat de ontwikke- lig der crisisinstellingen in een ongewensch- te richting ging, zal stellig goede vruchten afwerpen. Of echter de bepalingen, die 's ministers recht van beslissing vaststellen, voldoende zuilen zijn om alle misstanden te verbeteren, zal de tijd moeten leeren. Blij kens de ervaring is het dikwijls zeer moei lijk bezuiniging en spaarzaamheid te ver krijgen, wanneer zich eenmaal gewoonten in anderen zin hebben gevestigd. Het han- teeren van het ministerieel vernietigings recht zal steeds een maatregel van uiter sten nood moeten blijven en tal van uit gaven ook hooge worden gedaan, zon der dat daaraan schriftelijk vastgestelde regelingen ten grondslag liggen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5